Uitvoerbare plannen voor le woningbouw ontbreken Sector dienstverlening uitbreiden Opnieuw problemen rond nieuwe sluis Goese Sas Kleine gemeenten doen niet mee in districtsgezondheidsdienst Onheus behandeld door partijbestuur PZC/ ID VOLKSHUISVESTING OVER SITUATIE ZEELAND VOOR RAAD ARBEIDSMARKT: AL UW KLEURENFOTO'S ONTWIKKELD EN AFGEDRUKT RIJKS WA TERSTAA T WIL LANGERE VOORHA VEN GOES, MIDDELBURG EN VLISSINGEN WEL Het Middelburgs Theater speelt Fanfarellain de open lucht AANBEVELINGEN ZEEUWSE RAAD ARBEIDSMARKT: N| ILFBDAG 12 JUNI 1980 provincie I/1UI«IWIUICI GRATIS! in de woningbouw zijn, die voor DACW- subsidie in aanmerking zouden kunnen komen. De heer Berghuis van het dis trictsbureau voor de arbeidsvoorzie ning deelde mee dat vooralsnog ook weinig op die subsidies te rekenen is. De plannen voor stadsvernieuwing in deze provincie zijn volgens de HID vorig jaa- ,j2S-„De staatssecretaris voor de volkshuisvesting is terug gekomen van zijn stelling dat de [ruk op de won ngbouwproduktie in het Westen moet liggen. Hij wil nu ook voor de buitenge nen het nodige doen, mits daar bouwplannen bestaan". Dat verklaarde de hoofdingenieur- ecteur voor de volkshuisvesting in Zeeland ing R. van der Meulen woensdag tijdens de verga- ■jng van de Zeeuwse Raad voor de Arbeidsmarkt in Goes. uer Van der Meulen sprak daar bij :ling van de brief, die het ge- nd van het Nederlands Ver- l van Onderemers in de Bouwnij- ieid aan de Zeeuwse Raad had ge- jea. In die brief werd onder meer raagd er bij de regering op aan te «enextra aandacht aan de woning- In Zeeland te schenken om die op een aanvaardbaar niveau te Baf. HU) voor de volkshuisvesting was er niet mee eens dat er in bzeeland reinig budgettaire mogelijkheden' volkswoningbouw zouden zijn: zijn budgetaire mogelijkheden vol- i,de,maar er is een groot gebrek aan oeringsgerede plannen". Daarom het provinciaal bureau voor de ^huisvesting proberen gemeente loningbouwcorporaties te stimule- omop kortere termijn metplannen oman. ■oc edure leexVan der Meulen bestreed ook dc procedure van voorbereiding .goedkeuring van bouwplannen te ;zouzijn. Het NVOB had in de brief crkorting van die procedure aan- rongen: „In Zeeland is de procedu- odauig dat als regel twee maanden iinvraag van de vergunning met de iv kan worden begonnen". Het lid de raad, de FNV-bouwvakbonds- rtuurderH. Lenting was het niet met itens: „De procedures zijn langdu- Zolang, dal ze conseyuenties heb- voor de continuïteit van de bedrij- IjnaannemersuitZeeland, die maar k onder de prijs elders in het land ben aangenomen om die lange ittijd te overbruggen. De continuï- van de bedrijven komt er door in jar. Daarom moet dat paragrafen- «Itworden verkort, want de vaklie- stromen mede daardoor de bouw De heer Van der Meulen hield ide dat de procedures in Zeeland lang waren. ,,Mij hebben geen con- t gevallen bereikt, al zal er zich wel een misverstand hebben voorge- HD betreurde het dat er in Zeeland litmoment geen panklare objecten zij het met enige moeite - allen realiseer baar gebleken. Voor deze bouwsector, alsmede voor de renovatie toonde hij zich voor dit jaar gematigd optimistisch: „We zullen het budgetair kunnen honoreren, zij het met pijn enmoeite". Woningen [ehalim' koffiebar Middelburg DDELBURG - Morgen, vrijdag, edt In de koffiebar van Youth for rist In Middelburg de mu ziekgroep ihalim' op. Dit begint 's avonds om It uur. heiand wil meedoen aan experiment wlzijn MIDDELBURG - De stuurgroep, die in Zeeland de plannen op het toin van de welzijnszorg voor- Kreldt, is het er mee eens dat de provincie zich voorlopig bij het 'ijk aanmeldt om deel te nemen uneen bestuurlijk experiment op dll gebied. Nu bij de provincies «n groot aantal welzijnstaken te- Wcht komt als gevolg van de de centralisatie van het rijksbeleid, rlndt men het van belang, dat gs demogelijkheden om aan een der- Etlijk experiment - ter toetsing unde toekomstige kaderwet spe- tifiek welzijn - onderzoeken. Dat de hele planning, zoals die nu wirdt voorbereid in de provincie, aangepast zou moeten worden als Zeeland tot proefgebied wordt aan wezen, vond men wel een nadeel, maar met doorslaggevend. Overi gens was men het met gedeputeer- demr J. p. Boersma eens, dat Zee- tad alleen kan deelnemen onder «paalde voorwaarden. Zo vinden B dat de kosten volledig door het np moeten worden vergoed, om dat de provincie al veel geld heeft [Woken in de uitbreiding van Bankrecht, voor de welzijnsplan- ™g. Ook wil men nagaan of bin- «n het experiment de mogelljk- Jtld bestaat de nu uitgestippelde Planning m te brengen - plannen Baken per onderdeel van het wel- djnswerk - en of het mogelijk is niet Mnder meer van een overkoepelen de Planning voor alle soorten wel- Plnswerk uit te gaan. De bedoeling Ji dat de stuurgroep op 10 septem ber nader over deze zaak spreekt: Sn definitieve aanmelding moet Wjr 1 oktober gebeuren. In de ver wering van de de stuurgroep werd woensdag bezwaar gemaakt Bgen de behandeling van een uit breide stapel stukken: de heer van Zwieten vond, dat er on tdoende tijd is geweest om die «antwoord te bestuderen. Hij wil- «ra van de agenda afvoeren, maar suggestie kreeg geen meerder- if!wDe stuurSroeP boog zich on- nog over een procedure Jj™ de Planning, waarbij werd een en ander de politiek be- moet blijven en er op be- tijdstippen teruggekoppeld "ratnaar de staten. GOES - Er zijn nieuwe problemen gere zen met betrekking tot de bouw van een nieuwe sluis bij het Goese Sas (ter vervanging van de zogeheten 'mu- seumsluisl. Ditkeer is gebleken dat de voorhaven - tussen nieuwe sluis en Oosterschelde - aanzienlijk langer moet zijn. Er was door de gemeente Goes gerekend op een voorhaven van 500 meter; rijkswaterstaat eist thans een voorhaven met een lengte van 552 meter. Het dagelijks bestuur van de Ganzestad heeft zich, mede naar aan leiding van een notitie van een inge nieursbureau, neergelegd bij de wen sen van rijkswaterstaat in deze. Wat dat precies gaat kosten, is nog niet be kend. De vervanging van de museumsluis aan de monding van het kanaal Goes- Oos terschelde heeft al vele jaren reeksen problemen opgeleverd. Eén van de grootste struikelblokken in het verle den was de omvang van een vervangen de sluis en de hoogte van de rijkssubsi die in het kader van de Deltaschade- wet. Nadat daarover duidelijkheid was gekomen (voor Goes in gunstige zin) ontstonden moeilijkheden over de drempeldiepte en daarmee samenhan gend de schutmogelijkheden. Vervol gens was het gemeentebestuur genood zaakt de sluisbreedte terug te brengen van 14 tot 12 meter. En nu moet de leng te van de voorhaven bijgesteld worden. Met de feitelijke werkzaamheden voor de nieuwe sluis zelf (die oostelijk, in de richting van Kattendijke, van de oude sluis zal komen) is nog altijd niet begon nen. Het jongste tijdschema geeft aan dat eerst medio 1982 de aanbestedings procedure moet beginnen. Wel is het noodzakelijk dat de nieuwe sluis eind 1984 in bedrijf kan zijn. Dit met het oog op de aanleg van de pijlerdam in de monding van de Oosterschelde (1985 gereed) en daarmee samenhangend de wijzigingen van de waterstanden. Na de ingebruikname van de vervangende sluis, zal de bestaande havenmonding worden afgesloten door het doortrek ken van de zeedijk en kan de museum- sluis worden gesloopt. Er worden po gingen in het werk gesteld om in de vrij komende kanaalarm een recreatieve ontwikkeling op gang te brengen. Modellen Het ingenieursbureau heeft in de noti tie over de 'kostenaspecten schutsluis en havenkanaal Goes' vier modellen ge presenteerd voor een vervangende sluis: een aanpassingssluls (10 bij 86 meter en een drempeldiepte van mm 3 meter NAP); een sluis van 10 bij 86 me ter en een drempeldiepte van min 4,50 meter NAP; een sluis van 10 bij 100 me ter en een drempeldiepte van min 4,50 meter NAP; een sluis van 12 meter breed, een nuttige schutlengte van 100 meter en een drempeldiepte van min 4,50 meter NAP. De totale lengte van de voorhaven is voor elk sluismodel ver schillend en varieert van 468 tot 558 me ter. Het dagelijks bestuur van Goes heeft gekozen voor het model van 12 bij 100 meter, drempel min 4,50 meter NAP en een voorhaven van 552 meter. Voor de pleziervaart komt er een drijvende wachtsteiger. De kosten van een derge lijke sluis zijn (prijsbasis mei 1980) be groot op ruim 43 miljoen gulden (met inbegrip van 18 percent btw). Vorig jaar was er nog sprake van een uitgaaf van ongeveer 38 miljoen. Het rijk verleent een zeer aanzienlijke subsidie, terwijl ook de provincie Zeeland met een bij drage over de brug komt. De gemeente Goes heeft de afgelopen jaren geld opzij gelegd voor de betaling van het ge meentelijk part. Momenteel is er een bedrag van circa 2,5 miljoen gereser veerd. Volgens de directie volkshuisvesting in Zeeland bestaat er bij de gemeenten een neiging meer woningen aan te vra gen dan planologisch verantwoord is. Maar de adviezen vande 'Adviescom missie rijkssteun woningbouw' zijn vrij realistisch. Voor 1980 vroegen de Zeeuwse gemeenten 4056 woningen aan. De adviescommissie rijkssteun adviseerde de bouw van 2466 (volks woningen. Tot en met mei zijn daar voor 840 beschikkingen en vergunnin gen afgegeven. De Zeeuwse gemeenten vroegen voor 1981 en 1982 respectievelijk 3172 en 2822 woningen aan. De rijkscommissie adviseerde voor ieder jaar 2500, maar de heer Van der Meulen betwijfelde of deze cijfers wel haalbaar zouden zijn. Zoals gezegd ontbreken volgens hem bij de bouwvoorbereiders (de gemeenten en corporaties) de uitvoerbare plannen. De heer W. Pel (FNV) stelde voor dat de Raad voor de Arbeidsmarkt zich moet richten tot de provincie, de gemeenten en de corporaties om op het realiseren van plannen voor de bouw aan te drin gen. Bij de landelijke overheid moet op het verstrekken van DACW-subsldie voor de bouw in Zeeland worden aange drongen. Op voorstel van voorzitter mr F. G. A. Huer ging de raad hiermee ak koord. Het duurste van fotograferen is ontwikkelen en afdrukken. Voor 12 kleurenfoto's betaalt u al gauw f 15,- en voor 24 kleurenfoto's zo'n f 24,-. Uitgerekend die kosten neemt Scottex nu voor z'n rekening. Let op de Scottex fotozegels en informatie op de volgende verpakkingen; Scottex tissue toiletpapier. Fnsgeurend, sterk en zacht in wit en fraaie kleuren. Scottex tissue huishoudrollen decor. Sterk, super-absorberend, met rode of groene appeltjes decoratie. Scottex tissue zakdoekjes. 4- Lagen zachtheid. In handige 10x10 verpakking. Ler dus op Scottex. Met fooozegels! DRIE WETHOUDERS GAAN VOORSTEL VOORBEREIDEN GOES - De kleinere gemeenten in Mid den-Zeeland zijn niet bereid mee te doen in een districts gezondheids dienst (DGD). Alleen de drie grotere ge- MIDDELBURG - Het Middelburgs Theater zal samen met drie spelers van de Zeeuwse Komedie en drie muzikanten van toneelgroep 'Par lando' het blijspel 'Fanfarella of hie gebeurt nooit iets' opvoeren op de vrijdagen 20 en 27 juni en op de zaterdagen 21 en 28 juni in het Openluchttheater 'Toorenvliedt' aan de Koudekerkseweg in Mid delburg. Het verhaal speelt zich af in een zonovergoten dorpje in het noor den van Italië in de zeventiende eeuw. waar de plaatselijke schoon heden zijn uitgekeken op de man nelijke huwelijkskandidaten. Fan farella, een van de vrouwen, en haar vriendinnen hebben eigenlijk niets te doen. Maar op zekere dag komt er leven in de brouwerij doordat een reizend toneelgezelschap het plaatsje met een bezoek vereert. AI snel heerst er verliefdheid alom, overigens tegen de zin van de oude re dorpsbewoners die zo op de rust waren gesteld. Het verhaal eindigt met huwelijken tussen de plaatse lijke schoonheden en leden van het toneelgezelschap. Fanfarella is een typisch open luchtspektakel, dat werd geschre ven door Jan Naaykens. Het spel duurt anderhalf en staat onder re gie van Gerard Baaijens. De kos tuums werden gemaakt door Sitah Lampert, het decor door Frans Meijer en Ad van Noort gaf de to neeladviezen. Het stuk wordt ge speeld door in totaal dertig (ama teur) toneelspelers. De aanvang is 21 uur. Een beeld van de repetitie, woensdagavond, van het stuk 'Fanfarella' of hier gebeurt nooit iets' meenten - Goes, Middelburg en Vlissin- gen - willen nagaan of een dergelijke overkoepelende dienst van de grond kan komen. De drie wethouders van volksgezondheid (L. H. de Leeuw van Goes, G. B. Schoenmakers van Middel burg en A. Lorier van Vlissingen) zul len rond de tafel gaan zitten en een voorstel opstellen over de wijze waar op de DGD, zij het alleen gedragen door de drie grotere gemeenten, gestal te moet krijgen. Met name zal het daar bij ook gaan over de omvang van het takenpakket dat bij de districts ge zondheids dienst ondergebracht moet worden. Eén en ander is afgesproken tijdens een bijeenkomst die onlangs op initiatief van het provinciaal bestuur is gehou den. Naast provincie en drie gemeenten waren bij het gesprek aanwezig verte genwoordigers van de raad voor de volksgezondheid in Zeeland en de ge neeskundige inspectie van de volksge zondheid. Een woordvoerder van het provinciaal bestuur maakte desge vraagd duidelijk dat de houding van de kleinere gemeenten ten opzichte van een DGD als 'een bedroevende ontwik keling' is ervaren. Hij legde er de na druk op dat het desalniettemin noodza kelijk wordt geacht dat de DGD voor Midden-Zeeland (later mogelijk uit te breiden naar Noord-Zeeland) er komt. Niet 'in' Vorig jaar heeft het dagelijks bestuur van de provincie de gemeentebesturen in Midden-Zeeland opgeroepen vóór 1 april 1980 een uitspraak te doen over het al dan met deelnemen in een op te richten districts gezondheids dienst. Daarbij werd van de kant van het colle ge van gedeputeerde staten beklem toond dat zo'n DGD onontbeerlijk is voor het op peil houden van de gezond heidszorg. Gedeputeerde staten herin nerden aan een eensgezinde statenmo- tie op dit stuk van zaken én aan de be reidheid om uit de provinciale kas een startsubsidie beschikbaar te stellen van 250.000 gulden. Tijdens een bespre king ten próvinciehuize, eind vorig jaar, bleek al dat de plattelandsgemeenten niet bijster 'in' waren voor deelname aan een DGD. De gemeenteraden van de kleinere ge meenten hebben dat in de afgelopen maanden bevestigd. Het gros van de ge meentebesturen liet een overduidelijk 'nee' horen: Borsele. Domburg, Kapel- Ie, Reimerswaal. Valkenisse. Veere, Westkapelle en Wissenkerke. Drie plat telandsgemeenten hielden een slag om de arm: Amemuiden. Kortgene en Ma- riekerke. Deze gemeentebesturen toon den zich in beginsel bereid bepaalde diensten van een DGD te kopen (indien de voorwaarden daartoe aannemelijk zullen zijn). De redenen waarom de kleinere ge meenten het meedoen in een DGD niet zien zitten waren vrijwel overal hetzelf de. „Het gaat nu toch goed", luidde de meest algemene opmerking. Ook keken veel gemeentebestuurders nogal aan tegen de kosten die per inwoner opge bracht moeten worden om de uitgaven van een DGD te betalen. Kosten, die hoger liggen dan thans betaald worden voor de gemeentelijke openbare ge zondheidszorg (overigens met een be perkter pakket en een geringer inzet dan een DGD moet gaan bieden). De provinciaal woordvoerder deelde mee dat het in de bedoeling ligt de voorstel len tot richting van de DGD (met Goes, Middelburg en Vlissingen) vöör 1 no vember aanstaande bij gedeputeerde staten in te dienen. ZEEUWSE PPR LEDEN: MIDDELBURG - De Zeeuwse PPR-le- den Age Kamermans en Fred Berg- werff voelen zich onheus behandeld door hel partijbestuur van de PPR. Het tweetal schrijft dit in een open brief naar het partijbestuur. Aanleiding vormt de verklaring van het partijbe stuur van vorige week, dat het initia tief van Kamermans en Bergwerff om prof B. Goudzwaard (arp) via een lan delijke actie een plaats op de PPR-kan- didatenlijst voor de tweede kamer verkiezingen te bieden 'niet loyaal' is. Bi) monde van PPR-voorzïtter H. Ver beek verklaarde het partijbestuur 'er niet. van te houden mensen bij andere partijen weg te slepen'. Hij verweet Ka mermans en Bergwerff bovendien hun initiatief zonder overleg gestart te zijn. GOES - Het aquisitiebeleid dient er op gericht te zijn méér dan een evenredig deel van de commerciële en niet-com- merciële dienstverleningssector naar Zeeland te brengen. Dit in verband met de ondervertegenwoordiging van deze sector in deze provincie. Deze maatregel is nodig om de arbeids marktpositie van de Zeeuwse jongeren te verbeteren, overigens naast andere maatregelen. Dit staat te lezen in de concept-aanbe velingen die de Zeeuwse Raad voor de Arbeidsmarkt heeft opgesteld naar aanleiding van een door het Econo- misch-Technologisch Instituut voor Zeeland in opdracht van de raad uitge voerd onderzoek naar de jongerenwerk loosheid in Zeeland. De raad voor de arbeidsmarkt heeft het ETI-onderzoek en de aanbevelingen woensdag in zijn plenaire zitting in Goes aanvaard, zij het met enkele kleine aanvullingen. In de aanbevelingen van de raad staat dat het ETI-onderzoek geen aanleiding geeft verbetering te verwachten van de arbeidsmarktpositie van jongeren in Zeeland in de jaren '80. Ten opzichte van overig Nederland zal de situatie in Zeeland eerder verslechteren. De toe name van de beroepsbevolking van 15 tot 24 jaar - vooral van vrouwen - zal sterker zijn. Dat komt overeen met de verwachting dat in Zeeland de komen de jaren de groei van de onderwijsuit- stroom groter zal zijn, vooral bij vrou wen. Daar tegenover staan de werkgelegen- heidsvooruitzichten, die voor Zeeland varieren van iets minder tot iets meer groei ten opzichte van Nederland. Een groei van het aantal arbeidsplaatsen zal voornamelijk in de dienstensector plaatsvinden. In verband met het bevorderen van de werkgelegenheid in het algemeen in deze provincie doet de Raad voor de Arbeidsmarkt in het commentaar op de rapporten van het ETI over de jon gerenwerkloosheid een aantal aanbe velingen. Zo dient de kantorensector gestimuleerd te worden, evenals dc vestiging van rijksdiensten, commer ciële zeehavenbedrijven en industriële bedrijven, die verwant zijn aan dc zee- havenindustriën. Ook wordt gerichte benadering aanbe volen van bedrijven in de zuidelijke randstad, die met uitbreidtngsproble- men kampen. De raad noemt onder meer ook nog eens de noodzaak van een breed scala van steunverleningen (on der andere herinvoering van de IPR). De mogelijkheid van een ontwikke lingsmaatschappij moet worden onder zocht. En de achterstand op het gebied van hoger beroepsonderwijs en weten schappelijk onderwijs moet worden in gehaald De arbeidsmarkt-positie van jongeren met een technische opleiding, gericht op de oververtegenwoordigde indus triële sector vanwege hun leeftijd wei nig mobiel zijn Volgens het commen- taarvandeRaad voor de Arbeidsmarkt is deze categorie het meest gebaat bij uitbreiding van de werkgelegenheid in de handels- en kantoorsector. Maar ge zien de kenmerken van deze jongeren is het niet reèel te verwachten dat alleen met uitbreiding van de werkgelegen heid hun problemen worden opgelost. In het school- en beroepskeuzewerk, in het onderwijs- en in het arbeidsvoorzie- ningenbeleid zal aan deze categorie ex tra aandacht moeten worden besteed, vindt de Raad voor de Arbeidsmarkt. In de aanbevelingen pleit de raad ook voor terugdringen van het 'seizoenka rakter' van het Zeeuwse recreatiepak ket. Groei van permanente werkgele genheid gaat vóór groei van selzoen- werkgelegenheid. meent de Raad. Uit een onderzoek van de Raad is gebleken dat 'verblijfstoerisme' en Belgisch kooptoerisme' voor de permanente werkgelegenheid van groter belang zijn dan de dagrecreatie. Onderwijs Over het onderwijs wordt opgemerkt dat schooltypen als AVO en LBO in Zeeland binnen redelijke afstand be reikbaar zijn. Vanwege de concentratie van middelbaar- en hoger beroepson derwijs in Midden-Zeeland verdient de mogelijkheid van dependances en filia len de aandacht. De schoolverlaters van deze schooltypes komen niet moei lijker aan de slag dan die elders. De Raad acht het gewenst dat de moge lijkheid van meer HBO- en MBO- schooltypen voor de sector van het so- ciaal-en geneeskundig personeel wordt nagegaan. Dit om aan de vraag naar beter geschoold personeel in die sector te kunnen voldoen. Dit geldt ook voor de meet- en regeltechniek. De vraag in hoeverre het vestigings overschot in Zeeland tot een toename van de beroepsbevolking van jongeren leidt, kon niet worden beantwoord en moet volgens de aanbevelingen van de Zeeuwse Raad v oor de Arbeidsmarkt nader worden onderzocht- In de open brief laten Kamermans en Bergwerff weten 'getroffen te zijn door de toon en de feitelijke onjuistheden in de verklaring van het partijbestuur'. Zij delen mee de actie 'een ander appèl' uit drukkelijk op persoonlijke titel gestart te zijn: „Wij hebben geen der verant woordelijke organen van de PPR hierin van te voren willen kennen. De kennis van onze actie had.u namelijk ook me deverantwoordelijk gemaakt", aldus de briefschrijvers. Zij verzekeren het partijbestuur dat het niet de bedoeling is geweest iemand 'weg te slepen' en voegen daar aan toe: „Alsof Goudzwaard zich zou laten sle pen". Kamermans en Bergwerff stellen vast dat de PPR nauwelijks nog een beroep doet op anderen buiten de partij met een radikaal-evangelische motivatie. „Wat doet het partijbestuur zelf eigen lijk aan het verbeteren van de wervende kwaliteit van de PPR in de richting van de christen-radikalen?. Waarom wel publieke toenadering zoeken tot de CPN, maar een actie als de onze in de kiem smoren?", zo vragen zij zich af. De twee Zeeuwse PPR-leden menen dat uit electoraal oogpunt gesprekken met de CPN en PSP om te komen tot een progressieve meerderheid 'niet in teressant zijn' Voor de geloofwaardig heid van het PPR-streven naar een der gelijke meerderheid achten zij juist nu een beroep op christen-radikalen be langrijk. Kamermans en Bergwerff be sluiten hun brief met het verzoek om een 'positieve en open discussie' en groeten het partijbestuur 'in volledige loyaliteit'. Overigens heeft, zoals reeds gemeld, professor Goudzwaard ai laten weten niets te voelen voor een toetreden tot de PPR. Vergadering van schoolartsendienst TERNEUZEN - Woensdag 18 Juni ver gadert de Schoolartsendienst Zeeuwsch-Vlaanderen. De vergadering van het algemeen bestuur Is openbaar en begint om half vier 's middags. Plaats van handeling: het stadhuis in Temeuzen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1980 | | pagina 9