FIGURANTEN machinefabriek schipper schot wil bij de film... xt SchouweulrDuiveland Extra HET WORDT VAST EEN ROTZOOITJE HIER, «„DAG 12 JUNI 1980 Ijjk, het zit ongeveer zo. Vroeger al waren wij zeer getalen- Kerd. Tassen de schuifdeuren konden we een meer dan redelijk mertje kunstfluiten weggeven. En toen we nog op de kleu- {rschool zaten, mochten we eens een indrukwekkende karak- Irol neerzetten: paddestoel. Tot tranen geroerde ouders. Het ie open doekje na het andere klaterde door het feestzaaltje. En Jhhebben \ve het - bescheiden als we zijn - nog niet eens gehad [ver de rol, die een plaatselijke rederijkerskamer ons aanbod in ^Leeuwerik' van Anouilh. stuk over Jane d' Are. Onder regie Albert van Dalsum nog wel. Met tekrap helmpje op het fier geheven een vervaarlijke hellebaard in «hterhand blikten we heldhaftig sal in. De tekst, die we over het licht moesten brengen, was helaas de korte kant. We dienden te taan met slechts enkele malen een 'rabarreberrabarreber' te roe- oezen. Het publiek wederom ra- ienthousiast natuurlijk. De afloop tons helaas niet zo heel erg helder rvoor de geest. Want er werd witte geschonken. Veel. En gratis. Ach Maar met die - zeg nu zelftoch niet age ervaring in debagage sollici- den we een jaar of vijf geleden zelfs :eenfigurantenrol bij de NOS: pest- in een aflevering voor de de school- visie. Met succes. De regisseur die êrafbezien geen enkele kennis van enbleek te hebben, beging echter de ergeeOljke blunder nagenoeg alle les waarin wij schitterden uit de te knippen. En zo is het gekomen, [de filmindustrie een gigantisch ta lent heeft laten lopen. We zijn dus maar stukkies gaan schrijven. Je moet toch wat. Tot vorige week. De hoop herleefde. Een advertentie in de krant. „Filmfigu ranten gevraagd. Een Amerikaanse filmmaatschappij zoekt in Zeeland wo nende mannen tussen de 19 en 35 jaar en tussen de 50 en 65 jaar, die van zich zelf vinden dat zij een typische Zeeuwse visser kunnen uitbeelden en die eventu eel ervaring op zee hebben". Gegadig den dienden zich het liefst in visserskle- ding voor te stellen. Aha. Toegegeven: we hebben geen vis sers in de familie en aan ervaring op zee ontbreekt het ons ook. Maar met een kromme pijp tussen de kaken ge klemd en een strak t-shirt aan om de krachtige partij spierbundels nog be ter tot z'n recht te laten komen, zouden we het toch een heel eind in de goede richting moeten kunnen schoppen. Nog een laatste goedkeurende blik in de spiegel en op naar de auditie. Het 'Huis van Nassau' in Zierikzee, za terdagochtend rond elven. „Jullie ko- PERSONEEL Filmfiguranten gevraagd __.n Amerikaanse filmmaatschappij zoekt in Zeeland wonende^ ■mannen tussen de 19 en 35 jaar en tussen de 50 en 65 iaar die van zichzelf vinden dat een typisch Zeeuwse visser kunnen uifc- beelden en evt. ervaring op zee hebbenHet filmen zelf is gepland J Inde laatste week van juni. Het geheel neemt 3 dagen in beslag. L Eventuele gegadigden kunnen zich voor komen stellen (liefst in vlsserskledlng) op zaterdag 7 juni tussen 11 en 1 uur in het Huis van Nassau, Lange Nobelstraat 2 te Zierikzee en tussen 3 en 5 uur ln Hotel Britannia, Boul. Evertsen 44 te Vlissingen. Voor evt. tel,inf.: 020-274436, Salomon Engelsman, jaroduktielelder. zk25 if de PZC van vrijdag 6 juni men zeker voor de film?", klinkt het vanachter de tapkast. Zo'n man heeft tenminste oog voor hèt ware talent. Achter in het cafe een aantal lacherige concurrenten verzameld rond een tafel tje, Ach heremetijd. Daar zinken we toch een beetje bij in het niet. De een heeft er een originele schipperstrui voor aangetrokken en hij wist zelfs ergens een heuse visserspet te lenen. Een an der heeft zich voor de gelegenheid in een onduidelijk soort kiel gestoken. En als er dan ook nog een hele echte schip per (hij stelt zich voor als Willem Schot) aanschuift, weten we het zeker: we heb ben van doen met uiterst gewichtige concurrenten. Polaroid-toestelletj e De auditie vindt plaats in de open lucht. Op een veldje achter het etablis sement. Een videoapparaat, een kleu- ren-tv op een tafeltje. Twee bijzonder vriendelijke heren. De een - een Ameri kaan achter de videocamera. De ander - de productieleider hanteert zeer be dreven een polaroid-fototoestelletje. De kandidaat-filmsterren krijgen een uiterst sobere toelichting. Want ja, de concurrentie in de filmbiz is hard en je weet maar nooit of een ander met het idee aan de hol gaat. Maar het betreft zo ongeveer een filmpje over een visser en z'n zoon. En die film zal op de Ameri kaanse televisie worden uitgezonden. De opnamen moeten eind juni of begin juli in Zierikzee of Vlissingen gemaakt worden. De figuranten kunnen dui zend piek in drie dagen verdienen. Of ze dan nu maar even voor de camera plaatsnemen en een paar simpele vraagjes in het Engels willen beant woorden. Ja, ze spreken gelukkig alle maal een Tittle bit English'. „I read it in the krent", motiveert de ware schipper zijn belangstelling voor het filmwezen. 'Perfect', roepen de productieleider en de man achter de videocamera om beurten. De volgende maar weer. Over een week of wat zullen ze er wel meer van horen. De schipper heeft zich in middels op een kruk aan de bar gehe sen. Hij geeft een rondje. Proost. Op z'n mogelijke filmcarrière PS. Wij hebben er uiteindelijk toch maar vanaf gezien om ons als kandi daat aan te melden. Niet omdat we bang waren om daar op dat veldje ach ter hel 'Huis van Nassau' door de overi ge acteurs-in-de-dop weggespeeld te worden. Oh nee. Geen sprake van. Maar je moet anderen ook eens een kans gunnen. Mlige school aan de Burgemeester Hagelaan in B ruinisse dat verkocht is aan de machinefabriek Padmos B V. read it in the krenk. Stilte op de 'set'. De camera loopt. Raadslid Schot heeft gelijk gekregen. Waarschuwend hief hij twee weken geleden het vingertje. Als de gemeente raad van Bruinisse de machi nefabriek Padmos BV toestem ming zou verlenen om een showroom te vestigen binnen de bebouwde kom van het vis sersdorp, zou dat bij de omwo nenden veel stof doen opwaai en. Maar burgemeester T. C. Hekman sprak sussende woor den. Het zal allemaal zo'n vaart niet lopen. Want, zo zei hij ongeveer, de gemeente heeft mogelijkheden genoeg om te voorkomen, dat het be drijf de omwonenden overlast zal bezorgen. En met de kleinst mogelijke meerderheid be sloot de gemeenteraad het voormalige schooltje aan de Burgemeester Hagelaan te ver kopen aan Padmos BV. ..We snappen er niets van", zeggen tal van bewoners van de Burgemeester Ha gelaan en de Prinses Margrietstraat. „Ze hebben het er altijd over, dat die oude dorpskern van Bruinisse in de oor spronkelijke staat gehouden1 moet wor den. Er mogen geen bedrijven komen in de bebouwde kom. en nu schepen ze óns plotseling op met zo'n machine-show- room in onze straat". M. Houkamp is bestuurslid van de plaatselijke PvdA-afdeling. Hij woont in de Puuses Margrietstraat. Op num mer 16. Hij maakt er geen geheim van. Houkamp is fel gekant tegen de beslis sing, die de gemeenteraad heeft geno men. En hij is er zeker van. dat vele buurtbewoners er net zo over denken. „Zo'n opslagplaats hoort niet in de be bouwde kom thuis. Het is een onding". Het schooltje, waarin Padmos BV een showroom iof misschien beter: een op slagplaats voor machines) wil begin nen, staat al een tijd leeg. Ook de Bruse jeugdsoos De Pul had het gebouw des tijds graag willen hebben om als soos- ruimte te gebruiken. En jaar gelèden kraakte een aantal leden van de soos het gebouwtje zelfs om op die manier hun huisvestigingsproblemen wat meer onder de aandacht te brengen. In middels is er voor de jeugdsoos een op lossing gevonden. belachelijk laag Voor zeventig mille heelt de gemeente de voormalige school van de hand ge daan aan Padmos BV. „Een belachelijk laag bedrag", vinden de buurtbewo-- ners. „Hoeveel betaal je tegenwoordig niet voor een huis met een stukje grond er omheen. We snappen niet, dat die prijs zo laag ls. Ze hadden er trouwens beter een paar mooie huizen neer kun nen zetten. Door die machines wordt het vast een rotzooitje hier. Waarom gaat Padmos niet naar het industrieter rein, dat hebben we toch niet voor niets" Het ls duidelijk de beslissing van de Bruse gemeenteraad ls bij een aantal bewoners van de Burgemeester Hagelaan en de Prinses Margrietstraat beslist niet in goede aarde gevallen. De eigenaar van het bedrijf - om commen taar gevraagd - was niet bereid enige nadere inlichtingen te verstrekken over z'n plannen met het schoolgebouw. „Ik weet nog niet wat lk er precies ga doen. Dat gaat U ook niets aan. dal hoeft nie mand te weten en daarmee basta...".

Provinciale Zeeuwse Courant | 1980 | | pagina 43