VEILING naar de rechter WILMA WIL MINDER BELASTING BETALEN SdtouwenffDwveland Ext tegen die vent valt toch niet op te bieden DONDERDAG 12 JUNI 1980 Ms D e notaris heeft er zo langzamerhand aardig wat ervaring in gekregen. De laatste maanden heeft 'ie al enkele tientallen re creatiewoningen geveild. En er staan er nog meer op z'n lijstje; vakantiehuizen, die van de hand worden gedaan omdat de eige naars het financieel niet meer kunnen bolwerken. Het is druk die middag in 'De Blauwe Keet'. En warm. Vijftien zomerbunga- lows en vier recreatie-appartementen, gelegen in het recreatie- complex Aquadelta bij Bruinisse, gaan onder de hamer. Of be ter: moeten geveild wbrden. Want de bank wil nu eindelijk wel 's geld op tafel zien. Veel gedistingeerde heren. En zoals altijd weer een club oude mannen, die alleen maar uit nieuwsgierigheid zijn gekomen. Of voor een gratis kop koffie. Spitsuur op het parkeerterrein. Bijna nergens nog een gaatje te vinden. Een opvallend aantal dikke Mercedessen en grote Amerikanen. Ergens in het mid den van de overbevolkte zaal zit een vijftiger wat gedachtenloos met een bierviltje op het tefelkleed te tromme len. 's Mans stemming is tot ver bene den het nulpunt gedaald. Hij was 's och tends bijtijds van huis gegaan. Om toch vooral niet te laat te komen. „Beslist niet verder gaan dan zestigduizen. hoor", had z'n vrouw hem nog op het hart gedrukt. Nee, dat zou 'ie niet doen. Want meer zouden ze gewoon niet kun nen opbrengen. Bijna twee uur had 'ie in de auto gezeten. In de hoop om tegen een redelijk zacht prijsje een zomerwo ning op de kop te kunnen tikken. Maar dat feest ging dus mooi niet door. Enigs zins verontwaardigd strekt hij z'n wijs vinger in de richting van een in luchtig zomerkostuum. gestoken heer aan het eind van de bar. „Tegen die vent valt toch niet op te bieden. Die staat daar alleen maar een beetje de prijzen op te jagen". Mopperend verlaat 'ie de zaal. Weer een illusie armer. En hij is niet de enige, die zwaar teleurgesteld op huis aan gaat. Tientallen particulieren (ook vanuit de Randstad en zelfs nog van verder) hadden een reisje Oosterland ondernomen. Gelokt door krantepubli caties over het instorten van de tweede woningen-markt en de berichten over de belachelijke lage prijzen die de afge lopen weken tijdens veilingen voor zo merhuizen gemaakt werden. onvrijwillig Veel tekenen wijzen erop, dat de markt voor recreatiewoningen op inklappen staat. Er is in toenemende mate sprake van een verplichte openbare verkoop van vakantiehuizen. Dat komt vooral omdat de vraag naar tweede woningen flink is gekelderd (onder meer onder invloed van de hoge rentestand). Het gevolg: exploitatiemaatschappijen en (particuliere) beleggers, die in vele ge vallen de recreatiewoningen in eigen dom hebben, raken door de lange leeg stand in de problemen. Ze kunnen hun financiële verplichtingen niet meer nakomen en moeten noodgedwongen de huizen van de hand doen. Op die manier zijn de laatste tijd tientallen zomerwoningen via onvrijwillige ver koop van eigenaar verwisseld. De prij zen, die op die openbare verkopingen worden betaald, liggen vaak flink be neden de aanvankelijke vraagprijs. In Ooltgensplaat op Goeree-Overflak- kee bijvoorbeeld. Daar werden vorige week elf vakantiebungalows in het bun galowpark 'Het Volkerak' in het open baar verkocht. Ook al weer omdat de schuldeisers de eigenaar (in dit geval een exploitatiemaatschappijuit Assen) de duimschroevan aanzette. De bunga lows gingen tegen ongekend lage prij zen weg. Ze brachten nog geen vijftig duizend gulden per stuk op; ongeveer een derde van de eigenlijke waarde. Op Schouwen-Duiveland is die hele ontwikkeling al geruime tijd merkbaar. Het wordt steeds moeilijker vakantie bungalows via de 'normale verkoop' te slijten. Er is duidelijk de klad ingeko men. Een maand of twee geleden nog verklaarde een Zierikzeese makelaar tegenover de Schouwen-Duiveland-Ex- tra: „In die sector gaat het gewoon slecht. Incidenteel kun je nog wel eens een zomerwoning aan een Duitser ver kopen. Maar als dat gebeurt, dat zitten we mekaar wel aan te kijken van: hoe is 't mogelijk. Want Duitsers zie je de laat ste jaren al helemaal niet meer. En die vormden toch een belangrijk deel van de markt hier". Projectontwikkelaar Wilma doe het - zoals eerder gemeld - ook al wat kalmer aan in Bruinisse. Gedwongen door de economische situatie. Wilma heeft be sloten op de ten-einen, die bestemd wa ren voor de tweede fase van het recrea tieplan Aquadelta. voorlopig niet te bouwen. Oorspronkelijk was gepland, dat die fase in '82 voltooid zou zijn. Wan neer dat nu het geval zal zijn, is nog met geen mogelijkheid te zeggen. Wilma neemt gas terug. En ook hier geldt als motief: de dalende verkoop van zomer woningen. Vorige week nog verklaarde een woord voerder van de Recreatiemaatschappij 'Kavero', dat men daar - gezien de re cente ontwikkelingen - ook de plannen aan het bijstellen is. Kavero bouwt ruim zeshonderd vakantiebungalows bij Den Osse. Er zullen extra voorzie ningen (zwembad, tennisbanen en speeltuin) komen als 'lokkertje' voor adspirant-kopers. verbetering Terug naar 'De Blauwe Keet' in Ooster land. Notaris mr. D. van Eek uit Zierik- zee, die de vijftien bungalows en vier recreatieappartementen moest veilen, had er aanvankelijk een weinig hoge pet van op. Hij was nogal pessimis tisch aan de verkoping begonnen. De verkoopprijzen zouden - dacht hij - niet veel hoger uitkomen dat tussen de ze ventig-en tachtigduizen gulden. Inder daad: dacht hij. Want het kan verke ren. De huizen bleken meer op te bren gen dan de grootste optimist (hoewel, het ligt er maar aan van welke kant je het bekijkt) had durven hopen. De prij zen voor zomerbungalows bleven han gen tussen de honderd- en honderd tienduizend gulden. De recreatieap partementen 'deden' zeventig- tot tachtigduizend gulden. Voor de op 'koopjes' beluste particulieren bleek er nauwelijks iets te halen. Van Eek stond er zelf een beetje van te kijken. „Ik moet zeggen, je hebt de laat ste maanden een enorme teruggang ge zien in de recreatiemarkt, maar ik vond dat er vandaag toch een duidelijke ver betering in zat. De laatste maanden verkocht je die dingen voor vijftig- tot zestigduizend gulden, terwijl ze een jaar geleden nog honderdtwintig-of hon derddertig duizend kostten. En als je dan ziet dat ze er nu voor pakweg n ton uitgaan, dan denk ik toch dat er weer een basis in de markt ligt. En hoe dat komt, daar heb ik ook geen verklaring voor". Veilingmeester Van der Velde laat voor een laatste keer het 'een maal, an der maal, verkocht' horen. „Tot een volgende keer", roept hij opgewekt. De veilingbezoekers hoonlachen veelbe tekenend. Veilingmeester Van de Velde: ...tot een volgende keer. „We hebben er met Wilma al lang over liggen bakkeleien. En op een gegeven moment hebben we gezegd: we stoppen d'r mee heren, laten we maar naar de belastingrechter stap pen". De gemeente Bruinisse is in een ingewikkeld belasting technisch steekspelverwik- keld met de BV Rekreatiepro- jekt Bruinisse (de projectont wikkelingsmaatschappij Wil ma) te Weert. De inzet: de on roerend goedbelasting-aan- slag over 1978 (51.000 gulden), die de gemeente in de bus van de projectontwikkelaar depo neerde voor 250 recreatiewo ningen, gelegen binnen het Aqua Delta-complex. Het gaat om woningen, die Wilma in dat jaar nog in eigen beheer had. Gemeentesecretaris De Groot: „...Wil ma kan nu wel krijsen..." Eigenaren van de overige re creatiewoningen op Aqua Del ta hebben de belastingaanslag wél zonder morren geslikt. Wilma huldigt het standpunt, dat de belastingaanslag is gebaseerd op een te hoge taxatie van de waarde van de wo ningen. Wanneer de projectontwikke lingsmaatschappij in het gelijk gesteld wordt door de belastingrechter, kan dat nog een staartje hebben. Want Wilma zou dan - met de uitspraak van de belas tingrechter in de achterzak - ook de hoogte van de aanslagen, die na-'78 door de gemeente zijn opgelegd, kun nen aanvechten. En hoeveel dat de ge meente Bruinisse uiteindelijk aan be lastinginkomsten kan gaan schelen, is nu nog met geen mogelijkheid te voor spellen. „Maar", zegt gemeentesecreta ris B de Groot, „het zal voor de gemeen te Bruinisse geen dreun betekenen, het gaat zeker niet om tonnen". Overigens voelt de gemeente Bruinisse zich m de hele kwestie vrij sterk staan. Een test case. „Het gaat eigenlijk om een soort princi pe-uitspraak", zegt De Groot. „Want de uitspraak van de belastingrechter kan een stralingseffect hebben. Als de be lastingrechter zegt. dat het niet hele maal goed heeft gezeten met de taxa ties, zal Wilma ook de hoogte van ande re aanslagen voor de onroerend goedbe- lasting kunnen bestrijden. Wilma pro beert gewoon een voet tussen de deur te krijgen". melkkoetje Het recreatieproject Aqua Delta vormt voor de gemeente Bruinisse een aardig 'melkkoetje'. Jaarlijks vangt de gemeente een bedrag van 715.000 gul den aan onroerend goedbelasting. Daarvan komt - ruwweg geschat - de helft binnen via Aqua Delta. De waarde van de recreatiewoningen, die tot inzet zijn gemaakt van het steek spel tussen het gemeentebestuur en de projectontwikkelaar, is in '75 geschat. Volgens de projectontwikkelaar zijn die taxaties te hoog geweest. Een van de argumenten, die de projectontwikke laar hanteert: sedert '75 is er wel het een en ander veranderd. De verkoop (en daarmee de waarde) van recreatiewo ningen is de afgelopen jaren gekelderd. Gemeentesecretaris De Groot: „Wilma redeneert zo van. 'nu heeft die hele markt een klap gekregen en toch moe ten wij een onroerend goedbelasting blijven betalen naar de getaxeerde waarden per 1 januari '75". Een redene ring, waar De Groot beslist niet kapot van is. Want, zegt hij, 'Wilma kan nu wel krijsen, dat de taxaties te hoog zyn ge weest','uit de verkkooprijzendiei jectontwikkelaar in '78 voor bare recreatiewoningen heeft g« blijkt dat de schattingen zeerzd aan de te hoge kant waren Een andere bezwaren, die Wilma t« belastingaanslag naar voren br woningen binnen de bebouwl van Bruinisse zouden relatiefl* getaxeerd, dan de huizen in hel* gebied. Erg eigenwijs Eind april is in Middelburg een" van de belastingkamer van I rechtshof van 's Gravenhage den, waar het beroepschrift is' deld van de BV Kekreaticprojell nisse gericht tegen de aansla»» rend goedbelasting. De Groot verwacht, dat de uijs nog wel enkele maanden op zien ten wachten. H(j veronderstelt' belastingrechter een commiss* deskundigen laat instellen, die« opnieuw zal taxeren. Over deur lijke mogelijke financiële con." ties van de affaire voor de g! Bruinisse waagt hij zich niet voorspelling. „Dan zou ik in 3*^ om te in te schatten wat de ba grechter denkt. Nee, dat durf ft" zeggen, want dat zou erg eigewj,^ me zijn

Provinciale Zeeuwse Courant | 1980 | | pagina 42