HET STRAND DJOENA SchouwenlDuiveland Extra WIM RIEMENS DNDERDAG 12 JUNI 1980 Het strand van renesse ligt er stil bij, een eenzaam bootje ligt in de branding, bekeken door enkele vroege vakantiegangers. je voelt nu nog de stilte, maar niet meer voor lang. N y ouwelijks een stukje geschreven over ontluisteren- ouderdom in krantefoto's van hoogbejaarden of war verscheen in dit blad het beeld van een vrouw die er zo waardig, zo uitermate verzorgd, zo vriendelijk WW* uitzag, dat het schrikbeeld van ontluiste- "tg door ouderdom er onmiddellijk door vervaagd j^Q.Zo komt het dus ook voorMevrouw W Vermeu- w-FUius die in Koudekerke de dag tevoren haar 104- verjaardag had gevierd. Zeeuwse uiteraard, niet men begenadigd door een sterk gestel maar ook een "itstekende oudedags verzorging deelachtig. De oud- s|e Zeeland. Met meneer Brezjnev uit de Sovjet-Unie leek het de 'vatste tijd wat welbevinden betrof, niet zo goed te Man. Toen hij een aantal weken geleden de begrafenis Wm 'Ho bijwoonde, dachten wij: 'Ach', Het was een gestrompel, een houterig gebaren met de armen tij dens de voorgeschreven omhelzing van een hoogge plaatste Joegoslaaf, een pijnlijke grimas op het ge zicht, van jewelste. Meneer Brezjnev, zo namen we waar, was zwaar aan het aftakelen. De media maakten er gretig gebruik van dit te registreren. Ze laten iemand ook nooit met rust, alles moet altijd aan de grote klok worden gehangen. Vroeger kon een volksleider of een ander pronkstuk van de maatschappij nog eens op zijn gemak in het geheim ziek zijn. Tegenwoordig staart zo iemand, zo gauw hij maar het topje van zijn neus in het openbaar laat zien in het oog van een onbarmhartige caméra. De schaarse keren dat meneer Brezjnev nog aan het openbare leven deelnam, moest hij ondersteund wor den en eens zagen we hoe hij onwel geworden, moest worden weggeleid. Meneer Brezjnev zag eruit of hij binnen afzienbare lijd de kraaienmars zou blazen. We vroegen ons af, wan neer hij in de ziektewet zou gaan. Mogen we afgaan op berichten - en ivaarom zouden we dat niet doen dan heeft, er een grote verandering plaatsgegrepen in de gezondheidstoestand van me neer Brezjnev. Meneer Brezjnev gedraagt zich de laat ste weken, maand, kun je wel zeggen, weer als een jonge vent, haantje de voorste bij het afnemen van de 1 mei-parade, soepel beweeglijk, mobiel, reist weer ver woed van her naar der. En zo nu en dan breekt de zon door op het starre gelaat en glijdt er een lach over. Er moet veel gepraat worden over de opzienbarende ople ving van meneer Brezjnev. Volgens het bericht vertellen de Moscovieten elkaar, uai meneer Brezjnev helemaal opgefleurd is door toe doen vaü zekere Djoena. Djoena - mooi he? - een vrouw. Djoena is een wonderdokter, maar wonderdok ters van wie we er hier ook een hele kluit in voorraad hebben, bestaan volgens de wetenschap hier. noch in de Sovjet-Unie. Wel worden haar buitengewone gaven op zeer hoog biologisch niveau toegekend en dal is al heel ivat. Hoe hardnekkig is de strijd tegen het geloof aan won deren toch altijd geweest. Het is verboden om in aange name wonderen te gelovenhel gebeurt desondanks toch. Pikant detail over de capaciteiten van Djoena: Djoena zou binnen een kivartier bij iemand een zweer hebben genezen, alleen maar door haar handen op de zieke plek te leggen. Eens was Djoena serveerster, haar buitengewone ga ven, stelden haar in staat een praktijk op te bouwen. Een klant als meneer Brezjnev in zijn kartotheek te mogen hebben, zou iedere arts doen waterlanden. Als de man tenminste niet te lastig is Toch heeft volgens de laatste lezing van deze week het fenomeen Djoena een verrassende anti-climax ondergaan. Djoena is uit Moskou verdiuenen, de toeloop van nieuwe patiënten was na de verheugende opleving van meneer Brezjnev dermate overrompelende vormen aan dal ze het met aan kon. Een van haar patiënten heeft alle energie' uit Djoena 'gepompt'. Einde van het bericht Als meneer Brezjnev nu in he7nelsnaam maarzo nu en dan eens blijft lachen. Janneke Dierx Harnis. mw.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1980 | | pagina 41