HOEMPAPA „flutnummertjes; nooit dat doet een boerenkapel maar de vele vergaderingen werd daarom het volgende reglement opgesteld: 'Het lid maatschap van het Fanfarecorps is on verenigbaar met dat van de Rederij kerskamer 'De Watergeus'. „Zoiets zou je nu niet meer kunnen ma ken" zegt Adri Padmos, „maar het zou wel makkelijk zijn als we tegenwoordig nog zo'n wetje in 't reglement konden zetten. Dan zijn we misschien weer eens compleet bij een repetitie". Vijfenzeventig jaar geleden - op 23 juni - ls Luctor et Emergo op initiatief van M Schoof opgericht. Ze benoemden hem tot dirigent, zijn zoon werd voorzitter en hun eerste bode werd Simon de Fei- ter. Op aandringen van de dirigent wer den er meteen petten gekocht. Geld voor uniformen was er in die tijd nog niet, maar met zo'n pet op leek het al heel wat. Zo'n dertig man - een kwart heeft De Feiter - kwamen twee maal per week op woensdag en zaterdagavond samen in de konsistoriekamer om te re peteren. Zo'n avond werd eens in de week afgesloten met een vergadering. „Waar ze iedere keer over gesproken hebben is mij ook een raadsel" zegt Padmos. „Maar de meest onbenullige dingen werden in de notulen vastge legd. Ook ruzie's werden uitgebreid en heel gedetailleerd in de notulen be schreven. Zo staat er ergens in de oude boeken: er werd gekakeld, kwestie ge maakt en er werden over en weer on hebbelijke dingen gezegd". zomerconcert Er staat ook in dc notulen te lezen dat er een jaar na de oprichting een zomer concert werd gehouden in Renesse. En tree voor de heren: vijftig cent. Dames en vreemdelingen betaalden maar de helft van de entree prijs, ze werden blijkbaar niet voor 'vol' aangezien. Na dirigent Schoof volgden Van der Werf en P. de Blonde. De oorlogsjaren waren aangebroken. Het werd steeds moeilij ker de leden regelmatig bij elkaar te roepen. Luctor et Emergo kwam stil te liggen. Maar de oorlog ging voorbij en dirigent L. C. Hoogerhuis nam de diri geerstok weer in handen, en er werd weer veel en enthousiast gerepeteerd. In 1956 kwam er een nieuwe direkteur; H. Roseboom en hij werd opgevolgd door de zesde dirigent in 75 jaar tijd, de heer J H. Blom. „Ik werd 21 jaar gele den dirigent, en nog steeds liepen die mannen in een uniform bestaande uit niet meer dan een pet. Dat kon ik niet langer zo aanzien. Ver schillende leden van 't korps hebben bij de burgerij en bij de toeristen geld losgeklopt en in 1960 liepen we allemaal keurig in 't pak. Maar daar zat nog wel een probleempje aan vast. Er moest een keuze gemaakt worden. De leden wilden - heel statig - in een effen zwart pak. maar ik was des tijds weg van die korenblauwe pakken van de luchtmacht kapel Een twee kleurig pak was erg modern in die tijd, de leden voelden er wel iets voor. We vonden een compromis. We kochten een zwarfblauwe broek, en een donker blauw jasje. Het was een prachtig ge zicht op straat, maar zo gauw we onder lamplicht stonden veranderde dat blauw in paars „Was afschuwelijk uit eindelijk kreeg ik toch m'n zin. Zo'n vijf jaar geleden werden er prachtige koren- blauwe jasjes gekocht. We lopen er nu heel mooi bij, ook de drumband met z'n kleine berenmutsjes ziet er keurig uit". J. H. Blom kwam in 1955 bij de fanfare. Hij mocht op het kleinste saxofoontje dat ze hadden spelen, „en met een ge ringe bezetting piepte ik er al snel bo ven uit" vertelt de direkteur. „Na vier jaar werd ik benoemd tot dirigent. Ik ben onmiddellijk dirigent-cursussen gaan volgen onder leiding van Piet Me- ver. Ik leerde muziek stukken schrij ven, en dat ging zelfs zo goed. dat ik het niet kon laten steeds meer stukken te componeren. Behalve de gebruikelijke marsen heb ik ook een Spaans dans stuk gecomponeerd, de Beguine tres ni- nas. vernoemd naar m'n drie dochters. 'Schouwse Schetsen' is één van m'n laatste composities geweest en dit stuk wordt nu ook al door andere muziekge zelschappen gespeeld. Het is leuke mu ziek, niet te moeilijk en het klinkt aar dig. Maar vergeet niet, ik ben geen com ponist. Ik ben een onderwijzer, hoofd van een school, da's m'n beroep. Maar 't componeren kan ik niet laten Ik zou nooit willen dat ons korps een paar flut nummertjes gaat instuderen, dat doet een boerenkapel maar". Voor Luctor et Emergo is het mooi mee genomen dat hun dirigent tevens hoofd van de lagere school is. Al in de derde klas leren kinderén een muziekinstru ment te bespelen. Blom pompt het er al vroeg in, en als ze wat ouder zijn, hoeft hij alleen maar de beste muzikantjes uit te pikken voor z'n korps. In Renesse liggen ze nog voor 't oprapen terwijl dat in andere gemeenten een groot pro bleem is voor de fanfare's. Enthousias te, jeugdige muzikanten zijn er bijna niet meer te vinden. „Medewerking van de muziekscholen krijgen we bijna niet" zegt Blom. „Hun muzieklessen zijn op een totaal verkeerd principe ge baseerd. Jonge mensen krijgen er de eerste jaren alleen theorieles, da's saai. da's niet interessant voor jonge men sen. Ze moeten die kinderen ook met een een instrument in handen geven Dan krijgen ze er zin in. dan doen ze wat. Maar op deze wijze vallen er na een aantal maanden heel wat kinderen af. ze houden die droge lessen niet vol. Al leen kinderen die door hun ouders ge stuurd worden blijven trouw gaan, ze De fanfare 'Luctor et Emergo' uit Re nesse zo'n vijftig jaar geleden. moeten wel. Zo gaan er heel wat toe komstige fanfare leden verloren. En zo gaat dat in heel Nederland. Bij ons op school krijgen ze meteen een blokfluit in de handen. Later mogen ze zelf een instrument uitkiezen, dat werkt prima zo. Jeugd Toch moeten ook wij er constant aan werken de jeugd te pakken te krijgen, ook al kan ik ze zo uit de schookbanken plukken. Na een paar jaar in de fanfare, houden ze het wel weer voor gezien. Ze hollen van de ene naar de andere ver eniging. Maar een muziekvereniging blijft toch een zeer aparte hobby. Het grote verschil tussen ons en andere verenigingen is dat we het samen doen. Als je thuis niet oefent, gaat niet alleen je eigen toon achteruit, maar ook de toon van het hele korps heeft daar on der te lijden Als er maar één vals speelt, is het hele korps ontstemd. Daar komt nog bij dat het niet alleen een hobby voor jezelf is. je kunt ook iets voor ande ren betekenen. Zo gaan we minstens één keer per jaar naar 't ziekenhuis om een voorstelling te geven, We hebben een belangrijke sociale functie". Eens in de week komt Luctor et Emergo bij elkaar. Jazz-overture's. walsen of een selectie uit een operette, ze repete ren ze standvastig. „Het is moeilijk werk" zegt de dirigent. „Twee uur lang sta ik geconcentreerd met m'n stokje te zwaaien, voortdurend af te tikken, want ik moet ze op hun fouten blijven wijzen. Maar 't blijft een hobby, dat mag ik nooit vergeten. Er moet goed geoefend worden, maar zo'n repetitie moet ook plezierig blijven" Zaterdag 14 juni organiseert muziekvereniging Luctor et Emergo een marconcours op het sportterrein 'De Lao- ne' in Renesse. Optredende korpsen zijn: Miniretten van Majorette- en Showpeleton 'Jong Leven', Stellendam, Majorettenpeleton 'The Young Stars', Oost SoubutgMajorettenpeleton 'HOVLevertatisPrimitiae' Brielle; Drumband 'Con Affezzione', Kwadendamme; Drumband 'St Caecillis'. 's-Heerenhoek; Majorettenpe leton 'Schoonenburg', Oost-Souburg: Majorettenpele ton 'Apollo', Sluis: Majorettenpeleton 'De Vliegende Hol lander', Temeuzen; Drumband Fanfare 'Alem', Alem (GLD): Drumband Muziekvereniging 'De Echo', Wilhel- minadorp, Drumband De Volharding', Zaamslag; Drumband 'Luctor el Emergo'. Renesse: Drumband 'Nooit Gedacht', AlmkerkDrumband 'Harmonie', Oost burg: Drumband 'Euphonia'. Goes: Drumband Chr Mu ziekvereniging 'Wilhelmina', Eindhoven. ^tentoonstelling 'Muziek op Schouwen-Duiveland'. Oude foto's bekijken. Dirigent J. H. Blom: 't Componeren kan ik niet laten". Ze zijn altijd van de partij. Geen feest zullen ze missen. Of het nou een optocht, staa of koningin nedag is, de fanfare van Renesse is aanwezig. Toeterend en trommelend komen ze voorbij in hun donkerblauw broeken en 'korenblauwe jasjes. Dat doen ze al jaren. Vijf-en zeventig jaar om precies te zijn. Reden genoeg om zelf een feestje te bouwen. Een jubileumviering voor 'Luctor et Emergo'. Afgelopen zaterdag hield 'Luctor et Emergo' een receptie in het dorpshuis van Renesse. Ook hadden zij ter gelegenheid van dit jubileum een tentoonstelling opgezet onder het motto: 'Muziek tste op Schouwen-Duiveland'. Iedere muziekvereniging - of reeds verdwenen muziekkorpsen - was «w vertegenwoordigd door middel van uniformen, oude foto's programma's en instrumenten. eldp Voor Ujuni staat er nog een evenement le 15 op 't programma; ma rs- drumshow en majorette wedstrijden. Dit concours ls. ook vanwege het feest, door Luctor et ir (-iEmergo georganiseerd in samenwer king met de KNF (koningklijke Neder landse Federatie van Muziekverenigin gen! „Wehebben een ongekend groot aantal deelnemers dit jaar. Het maximum aantal zelfs" vertelt tambour-maitre Adri Padmos. „Vorig jaar is een con cours door het KNF afgelast vanwege te weinig deelnemers, maar dit jaar is helanimo voor onze wedstrijden gewel dig. We hebben 23 inschrijvingen bin nengekregen. meer groepen kunnen er igewoon niet bij". Drie kwart eeuw muziek. Hoe krijgen ze hetvoorelkaar. Zeker in een tijd waarin veel fanfare's verdwij nen of op het rand de afgrond staan. Maar Luctor et Emergo blijft worstelen en ontkomen. [jj.: Joch blijft het ook voor ons moeilijk een muziekvereniging draaiende te houden" vertelt dirigent J. H Blom. „Zeker in een recreatie-gemeente als Renesse. We hebben vrij veel midden standers in 't korps en in die drukke zomermaanden is het voor hen niet ge makkelijk een avond vrij te maken om jte repeteren. Ook onze jeugdige leden nu met hun vakantie baantjes. De repetitie-avonden komen in 't ge drang. We zullen hen moeten missen in de komende maanden. Vandaar dat we voor het eerst in ons 75-jarig bestaan een zomer-stop moeten instellen Een rustperiode van vier weken, omdat we eenvoudigweg in die periode de mensen niet te pakken kunnen krijgen. We kun nen ook niet met te weinig mensen de straat op gaan. Dat werkt negatief op de stemming in 't korps. Ze gaan mop peren op de wegblijvers, en da's juist zo funest voor de sfeer. Die moet goed blij ven, Dat vind ik één van de moeilijkste taken van een dirigent. Ook ik ben soms teleurgesteld omdat er veel leden afwezig zijn, maar ik mag dat als diri gent nooit laten merken. Daarom zeg ik altijd maar - ook tegen onze tamboer- maitre van de drumband - als wij als leidinggevende figuren geen dikke huid hadden, konden we beter postzegel gaan verzamelen"! eigen drumband Sinds 1963 heeft Luctor et Emergo on der leiding van Adri Padmos een eigen drumband. Met veel succes hebben zij de laatste jaren aan verschillende con coursen deel genomen en Adri is zelfs een keer uitgeroepen tot de beste tam- boer-maitre van 't concour, „Ik ben als klein jochie op een trommel gaan spe len in 't korps. Later, in militaire dienst, werd ik bij 't tamboer en trom- pettenkorps ingedeeld. Daar heb ik ei genlijk pas goed leren trommelen". vertelt Adri. „Ik kwam terug in Renesse en kon meteen tamboer-maitre worden van een inmiddels volwassen geworden Luctor et Emergo. We leiden nog steeds onze eigen mensen op. Iemand een trommel leren spelen is de eerste weken saai werk. Pas later, als ze de basis on der de knie hebbben, wordt het voor de jeugd Interessant. En als het dan zover is, als ze een beetje kunnen trommen, dan zijn ze plotseling verdwenen. Ze gaan studeren in een stad. of zoeken gewoon een andere hobby. Dat Is een groot verschil met vroeger. Toen had den we niets. Maar nu moeten de kinde ren gaan paardrijden, tennissen of zei len. En dat valt moeüijk met een mu ziekvereniging te combineren. Ze ko men en ze gaan, het lijkt hier soms net een duiventil". Toch kende men jaren geleden ook al dit probleem. Er was nog weinig vertier in Renesse, maar ze hadden wel een bloeiende toneelvereniging. Wanneer ze, een dag na een toneelvoorstelling, met de muziek gingen oefenen, zaten verschillende leden nog beneveld, 'kat terig' achter hun muziekinstrument. En dat kon natuurlijk niet. In één van Tamboer-maitre Adri Padmos. „Het lijkt soms net een dui ventil".

Provinciale Zeeuwse Courant | 1980 | | pagina 39