Waterstaat houdt 'sluitpeil' voor Oosterschelde nog 'open' Werkloosheid maan mei licht gedaald Klachten postbezorging blijven Duitse oorlogsbodems in Terneuzen HOTEL CADZAND TEGEN DE VLAKTE Aanvraag Clitex om werktijdverkorting DAGEN... almanak VOOR DISCUSSIE IN DE STREEK ZOMERSE KLEDING VOOR ZOMERSE Wij staan in de Gouden Gids Ornu te helpen ALS GEVOLG VAN SEIZOENINVLOED PTT: SYSTEEM WORDT GELEIDELIJK BETER (Advertentie) DONDERDAG 12 JUNI 1980 Blazers in div. kleuren en modellen. Jackkostuums o.a. corduroy. Jacks in o.a. suède en poplin. Heren modehuis ll Lange Delft 46 - Middelburg. Alle veranderingen worden naar maat gratis door onze kleermaker uitge voerd. ZEEUWSE Krant Deze week woedt in de lagere school ,J)e Vrijburch" in Middel burg een werkproject, dat is gewijd aan het verschijnsel krant. Men kan er de leerlingen allerlei hande lingen zien verrichten en lessen zien volgen, die over het dagblad gaan. Tot de activiteiten hoorde ook. dat enkele redactieleden van deze krant in verschillende klassen iets over hun werk vertelden. Als wij nog eens terugdenken aan onze ei gen bijdrage, vrezen wij dat wij wel iswaar in overeenstemming met de werkelijkheid de nadruk hebben gelegd op de verzakelijking, waar mee de produktie van een krant de laatste jaren gepaard gaat en te weinig hebben gezegd over de be wogenheid. waarmee de journalis tiek soms kan worden beoefend. Daarom ter lering vandaag hier het relaas van één onzer collega's, die enkele jaren geleden op een mil de zomerdag in zijn tuin in zwem broek lag te zonnen, toen vanaf de straat een groot alarmgehuil tot hem doordrong. Hij sprong in een reflex overeind, sprintte naar de deur en sprong, nog steeds in zwembroek, in zijn au to, waarmee hij de achtervolging inzette van een loeiende politieau to, die hij nog juist om een hoek kon zien verdicijnen. ,£norme brand." dacht onze colle ga. afgaand op het lawaai van de sirenes „Of iets anders, dat schok kend is. Zorgen dat ik er bij kom." Hij wist de politiewagen nauwkeu rig te volgen en repte zich dwars door de binnenstad van Middel burg. Tot zijn verrassing bleef de voor hem rijdende auto staan bij het bu reau van de rijkspolitie voor het Abdijcomplex. De sirenes loeiden nog steeds. „Wat is er toch aan de hand">" vroeg onze collega ademloos aan de beide uitstappende politiebe ambten. Eén van de politiemannen maakte een achteloos handgebaar .Niks btjzonsers." sprak-ie. „Er is een zekering doorgebrand, nou bhjfl-ie loeien." MIDDELBURG - Rijkswaterstaat heeft bij de rapportage over het gebruik van de stormvloedke ring in de Oosterschelde twee essentiële gegevens nog niet ingevuld: de waterstand, waarbij de schuiven van de kering gesloten moeten worden (sluitpeil) en het moment, waarop alarm moet worden geslagen als er eventueel een niet voorziene en voorspelde hoge waterstand optreedt (het alarmpeil). De bedoeling is dat over deze zaken de komende jaren met belanghebbenden in Zeeland wordt gesproken, zo bleek woensdagmiddag tijdens een persconferentie, waar medede lingen werden gedaan over de sluitingsmogelijkheden van de Oosterschelde-kering onder stor- momstandigheden. Ir M. J. van der Hooft, voorzitter van de stuurgroep, die de beheersmogelijkhe- den en de sluitingsstrategie voorbe reidt en begeleidt, liet daarbij weten dat het nu afgeronde onderzoek naar het gebruik van de kering onder stor- momstandigheden een eerste fase van de sluitingsstrategie behelst. Medio dit jaar beginnen rijkswaterstaat en de Rand-Corporation in Santa Monica (Verenigde Staten) aan een tweede on derzoek. Dat zal zich richten op het be heer van de kering ,;op grond van ande re overwegingen", zoals by olie-lozin gen op de Noordzee, dijkvallen. onder houd van de schuiven. De verwachting aldus ir Van der Hooft - is dat deze stu die anderhalf tot twee jaar vergt. Hy verklaarde dat rijkswaterstaat daarna op basis van beide stukken een nota over het beheer van de kering aan de minister zal zenden. Dit stuk komt rond 1983 in de inspraak, er zullen dan via de raad voor de waterstaat informa tie-avonden en hoorzittingen worden gehouden. Over de resultaten van de studie rond het gebruik van de storm- Wandeling heemhundige kring door Aagtekerke/k AAGTEKERKE - De heemkundige kring 'Walcheren' komt zaterdagmor gen in Aagtekerke byeen voor het ma ken van een rondwandeling door het dorp. Tydens deze excursie, die onder leiding staat van bestuurslid F. van den Driest, worden onder meer de Neder lands hervormde kerk en de molen be zocht. De wandeling begint om tien uur bij de kerk. vloedkering by stormvloeden zijn in de loop van deze week het college van ge deputeerde staten, de waterschappen en de gemeenten rond de Oosterschel de geïnformeerd. By de discussies over het beheer van de kering - die in handen komt van de directie Zeeland van rijks waterstaat horen volgens ir Van der Hooft ook vragen aan de orde te komen welke maximale waterstanden in het Oosterscheldebekken toelaatbaar wor den geacht, of men een gedeeltelijke sluiting van de kering - met handhaving van een zekere getybeweging - toelaat baar vindt en welke waterstand wense lijk wordt gevonden als door een slui ting van de kering de waterstand enige tijd .vrijwel stagnant' is. 2,70 meter Zoals gemeld is het de bedoeling, dat de schuiven van de pijlerdam in nor male omstandigheden open zullen staan, zodat bij Yerseke een getijbewe ging van 2,70 meter verzekerd blijft. Samen met de Randcorporation heeft rijkswaterstaat uitvoerig onderzoek gepleegd op wiskundige modellen. „Daarby is." zo werd woensdag duide lijk gemaakt, „de constructie van de stormvloedkering zelf geen probleem: de schuiven kunnen in feite op elk ge wenst geheel of gedeeltelijk worden ge sloten. Wat stormsituaties betreft wordt er gerekend met twee criteria: als de voorspellingen rekenen met aan de' zeezijde een hogere hoogwaterstand dan het - nog niet vastgelegde - .sluit peil' moefüe kering dicht; en als een hoge waterstand te laag. te laat of niet wordt voorspeld, wordt de werkehjke waterstand aan de zeekant van de ke ring getoetst aan het - eveneens nog na der te bepalen - alarmpeil: zodra dat peil wordt bereikt, gaat de kering even eens dicht. Dat gebeurt dan onmiddel- ïyk. De .sluitingsoperatie' duurt onge veer een uur en dat is - zo zei men bij rijkswaterstaat - ongeveer het tydsver- schil, dat tussen een bepaalde hoge stand aan de buitenkant van de kering en eenzelfde stand in de Oosterschelde zit. Hoewel er een breed scala van mogelijk heden is om met de schuiven in de stormvloedkering te „manoeuvreren", zyn er in feite - zo blijkt uit de samen vatting van de .Barcon'-rapportage drie basissituaties: de kering sluiten op de kentering van laag water: die methode betekent dat er weinig verval is in de waterstaat binnen en buiten het bekken, wat de sluitings procedure vergmakkeiykt. De binnen waterstand is daarna laag en by na stag nant, maar er ontstaat naarmate het vloed wordt aan de zeezyde wel een groot verval aan de buitenkant en de binnenzyde van de kering. De lage wa terstand in Oosterschelde richt de golf- aanval op de teen van de dyken, de ran den van platen kunnen afbrokkelen en bij een langere sluitingsduur kunnen bodemdieren in de platen .uitdrogen'. sluiting op een waterstand tussen eb en vloed (binnenpeil): die aanpak ver kleint het verval aan weerszyden van de kering, maar wel blijft in het bekken een probleem bestaan, dat nog nader moet worden onderzocht, namelijk de golfaanval, die zich in een langere perio de richt op een beperkte zone van de glooiingen of taluds van de dijken en die ook schade kan toebrengen aan de schorren; een gedeelteyke sluiting van de ke ring kan de schade van een .geconcen treerde golfaanval' vermijden: in die opzet wordt een soort extra gedempt gety in de Oosterschelde gehandhaafd en wisselt de waterstand. waterstand De vraag hoe vaak de kering gesloten moet worden, hangt af van de water stand, die voor het .sluitpeil' en het alarmpeil wordt gekozen. Als het water in het bekken stagnant blyft tijdens een langere periode kan de stabiliteit van de binnentaluds van de dyken worden beproefd. Onderzoekingen hebben dui delijk gemaakt, dat .maattegvende dy ken" in ieder geval drie dagen lang een waterstand van plus drie meter NAP ..kunnen hebben" „Het kan zijn. dat de dyken ook by nog hogere waterstanden stabiel zyn, maar daar zijn geen studies naar gedaan." zo liet men bij rijkswater staat weten. Wat het milieu betreft gaat men er - na onderzoek - van uit. dat eén sluiting per jaar geen byzondere gevolgen zal heb ben, en dat dit eveneens geldt als de binnenwaterstand door een gedeeltely- ke sluiting van de schuiven varieert.-By langdureige sluitingen kan het milieu wel nadelen ondervinden. Uit de model len is dui-ely k geworden, dat er voor de veiligheid èn het milieu geen proble men te verwachten zijn als de kering 12 uur gesloten biyft by een waterstand, die kan varieeren van min één meter NAP tot plus drie meter NAP De kering zou de volgende zestig uur dicht kun nen biy ven zonder dat dit de veiligheid of het milieu nadelig zou beïnvloeden, als de waterstand in het Oosterschelde bekken tussen de 2 en 2.5 en 3 meter varieert. Bij het modelonderzoek is gebruik ge maakt van de buitenwaterstanden, die werden geregistreerd tijdens een aan tal stormen in de periode 1920-1970. Ook zijn de berekende waterstanden gebruikt van enkele extreme stormen, waarvan de maximale waterstanden volgens de statestiek gemiddeld één keer in de 4000 jaar worden bereikt. Advertentie CADZAND-BAD - Dinsdag is begonnen met de sloop van een van de laai'., obstakels van de Deltarverken aan de Zeeuws-Vlaamse kust: hotel 'Nm zee' in Cadzand-Bad. Eigenaar P. M. Faas trok al eerder in de nieuwlm n J die ruim honderd meter verderop staat. De sloop van het hotel zal noj» el enkele dagen duren. Het naburige hotel 'De Wielingen' viel al eerder Unit de slopershamer. De nieuwe hotels worden binnenkort officieel geopetid CLINGE - De textielfabriek Clitex in Clinge heeft arbeidstijdverkorting aangevraagd voor 60 van de 320 perso neelsleden van het bedrijf. Het gaat om werknemers die werkzaam zijn in de stopafdeling van het bedrijf, waar voornamelijk fouten worden gecorri geerd die in eerdere stadia zijn gc- MIDDELBURG - Het aantal vrouwelij ke en mannelijke werklozen in de pro vincie Zeeland is in de maand mei, ten opzichte van april, gedaald met 84 tot 4443. Deze afname is in het bijzonder te danken aan de voor scizoensinvloedeu gevoelige beroepen, waar 51 werkloze mannen en 26 vrouwen een baan in de horeca vonden. In de agrarische sector, de bouw en de beroepsgroep chauf feurs konden 54 mannen aan de slag. De werkloosheid onder de mannen steeg met name in de beton- en utili teitsbouw (121, handeispersoneel (11), algemene dienst (11) en in de 'overige' beroepsgroepen (13). Wat de vrouwen betreft 'viel' het groot ste aantal werklozen in de sectoren handeispersoneel (10) en onder het so- ciaalen geneeskundig personeel (even- GOES - Het postdistrict Middelburg van de PTT blijft problemen houden met het nieuwe systeem van postbe zorging dat sinds enkele maanden in Midden-Zeeland is ingevoerd. Hoewel een aantal klachten over de nieuwe wijze van postbezorging - 'kinderziek ten' - inmiddels is verholpen, werkt het systeem nog niet perfect. De leiding van het posidistrict heeft deze week in overlegbijeenkoftisten met het perso neel over een aantal aspecten van het nieuwe bezorgingssysteem - met voor- sortering in Goes en expeditieknoop punt in Roosendaal - gesproken. Veel PTT'ers moeten nog wennen aan de nieuwe werkwijze en moeten zich hen tot dusver onbekende werkmetho den nog eigen maken. Dat kan enige vertraging opleveren, een vertraging die volgens directeur Van Rossum van het PTT-kantoor in Goes zal worden opgelost. Opvallend is dat ook van overheidswege klachten komen over het nieuwe systeem van postbezorging Zo verontschuldigde het gemeentebe stuur van Borsele zich in het laatste nummer van zyn informatieblad 'De Westender' van juni 1980 dat 'de bezor ging van de Westender door de PTT ons enige zorgen begint te baren Ook de vorige keer is de Westender naar onze mening op een aantal adressen met be zorgd, omdat de PTT er maar liefst 400 te kort kwam. terwijl het juiste aantal door de drukker was afgeleverd' Postdirecteur Van Rossum zei woens dagmiddag op deze beschuldiging - 400 exemplaren van 'De Westender' 'zoek' op een postkantoor - nog geen commen taar te willen leveren. Wel zei hij dat de gemeente Borsele zyn dienst in dit ge val 'niet helemaal recht heeft gedaan' De heer Van Rossum:'De ambtenaar die verantwoordelijk is voor dit stukje is momenteel ziek en daarom wil ik me nu nog van een oordeel onthouden. Maar wel wil ik met Borsele over deze zaak gaan praten'. De Goese postdirecteur is van mening dat zijn mensen nog steeds tijd nodig hebben om zich met het nieuwe sys teem van sortering en bezorging van poststukken vertrouwd te maken Over hun inzet is hij zeer tevreden: 'De men sen moesten worden omgeschoold en worden voorbereid op dingen die ze voordien niet kenden Ik kan alleen maar zeggen dat ze er hard aan hebben getrokken Er zijn in de afgelopen perio de duidelijk fouten gemaakt, maar ik heb wel de indruk dat het systeem als zodanig momenteel goed draait De heer Van Rossum beaamt de vele klachten die abonnè's van dagbladen hebben over de bezorging door de post dienst. De postabonné's van de PZC bijvoorbeeld, ontvangen hun krant soms een dag later door liet nieuwe sys teem. Van Rossum: 'Die klachten hou den ons ook bezig. Ik kan me best voor stellen dat de mensen op hun krant re kenen. We doen er dan ook alles aan om de krant dezelfde dag te bezorgen. En, als er ergens vertraging optreedt, heb ben de PTT'ers mijn opdracht om de bezorging van de krant in ieder geval voorrang te geven. Jammer is het, dat er wel veel klachten zijn, maar dat die ons niet bereiken. En daarom zou ik de mensen willen vragen om ons direct te benaderen als de bezorging niet klopt. Ze Ze mogen bellen, en ze mogen een briefje aan de directeur van het post district Goes schrijven. En daar hoe ven ze dan nog niet eens een postzegel op te plakken'. De Goese postdirecteur verwacht dat het nieuwe systeem geleidelijk steeds beter zal gaan werken. Het aantal klachten zal naar zyn mening dan ook op den duur afnemen. 'Er biyven na- tuuriyk fouten die worden gemaakt, maar aan de andere kant geloof ik dat als het publiek ons maar op fouten in het systeem blijft wijzen, dat systeem steeds beter wordt. En onze mensen moeten hun nieuwe werkwijze ook le ren. Van de week hebben we nog in de dienstcommissie met hen gesproken. Alles is nog voorlopig. Het is de bedoe ling dat de nieuwe regeling eind augus tus. begin september mede wordt aan gepast aan de wensen van onze mensen zoals die nu binnenkomen' eens 10). In de categorie schoolverlaters steeg het aantal werkloze jongens met zes tot 146 en van de vrouwelyke schoolverlaters waren er in de maand mei 270 zonder werk, hetgeen een stij ging met 39 betekent. Dit blijkt uit een overzicht van de arbeidsmarktsituatie over de maand mei van het Districtsbu reau voor de Arbeidsvoorziening in de provincie Zeeland. Daalde het aantal mannelijke werklo zen in Zeeland met 64 (ruim 2 procent) tot 2885, landelijk steeg dit aantal met 3,3 procent tot 131.044. Vergeleken met een jaar geleden is het aantal mannen zonder werk in Zeeland 2,5 procent ho ger. Landelijk echter bedroeg de sty- ging aanzienlyk meer. namelijk 9 pro cent. De werkloosheid onder de Zeeuw se vrouwen verminderde in de maand mei met 20 tot 1558. Landelijk trad een stijging op van 71.500 naar 74.200. Dat is een toename van 3,7 procent. In mei 1979 waren er 1582 Zeeuwse vrouwen werkloos, dat betenkent 24 meer dan nu. Landelyk steeg hun aantal, in een jaar tyd, met 8 procent. Ongelijkmatig De geringe daling in Zeeland in mei, be tekent nog niet dat deze aftiame geiyk- matig over de provincie was verdeeld. De meest opvallende mutaties deden zich voor in het gewest Middelburg waar het aantal daalde met 38 na em en 14 vrouwen in het gewest Z« I Vlaanderen raakten 29 mannen s vrouwen minder werkloos. Hete? tb' Zierikzee doorkruist deze d echter met een sty ging van hetsilnv vrouwen zonder werk met 28, term ow aantal mannen daalde met slecht;! het gewest Goes deden zich naun wijzigingen voor: een toename t( mannen van 6 en by de vrouwen n one Het werkloosheidscyfer onder c; digen in Zeeland is in mei niet t pend gewyzigd. In de leeftijdsgrw; ger dan 19 jaar daalde het aanti vier bij de jongens en is e meisjes een toename te zien van; der de 19 tot en met 22-jarigen vca re-; mannen en 2 vrouwen een baant taal zyn er in Zeeland op het op 607 mannen tot 23 jaar en 804 r:: in dezelfde leeftijdsklasse zonder» Ten opzichte van mei 1979 betel bij de mannen tot 23een dalingn^ en by de vrouwen een aftiame ra VOOR 60 WERKNEMERS maakt. Clitex heeft voordezeslirs^ sen anderhalve dag per weekfVoo werk, zo vertelde bedrijfsleider! M. Everaert woensdagmiddag- Volgens de bedrijfsleider wordtha brek aan werk veroorzaakt door feit, dat momenteel het wat gW F doek meer 'ln de mode' is dan hetf: tan werk. Dat betekent dan ook dater^Pw de stopafdeling minder werk is; nere stof valt meer te corrigeren aan grover doek. Bovendien winkelverkopen de laatste tijd traag lopen. De aangevraagde aift tijdverkorting heeft, zoals gebruik een looptijd van zes weken. Daac hoopt Everaert. zouden de ca weer volop aan het werk kunne:- het aan de bedrijfsleider ligt (ra&'i is afhankeUjk van de beoordeling! de arbeidsinspectie) gaat de werE verkorting volgende week in. De mensen op de stopafdeling ené dernemingsraad zyn over de aan" ingelicht. Bij de bonden was woe® echter niemand voor commentasl reikbaar. Schip half uur vast op Westerschelde VLISSINGEN - Het Griekse t« 5... schip 'Thermaikos' is woensdag®3 oo omstreeks twaalf uur vastgelope hoogte van het Oostgat in de mo» vande Westerschelde. Het 9882 h.'- tende schip kon een half uur W1 eigen kracht vlot komen. De TtC kos'. die geladen met stukgW- f Hamburg kwam. kon zyn reis werpen vervolgen. De tien oorlogsschepen arriveerden pa$ in de loop van woensdagochtend in de haven van Terneuzen. Ze hadden ver traging opgelopen door de dichte mist. In de loop van de middag meerden de oorlogsschepen (een bevoorradings schip. een opleidingsschip en acht snel- boten) af aan de Rigakade 37 en 38. Daar blijven de schepen tot vrijdagoch tend liggen. De Duitse oorlogsschepen brengen een bezoek aan Gent in het ka der van de viering van '150 jaar België'. Foto: Duitse oorlogsbodems in de Ter- neuzense zeesluis. TERNEUZEN - Het was woensdagoch tend even feest bij de zeesluis in Ter neuzen. De Duitse consul-generaal in België stapte er - met wat flessen champagne in de armen - aan boord van een van de tien Duitse oorlogsbo dems, die Terneuzen passeerden op weg naar Gent.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1980 | | pagina 2