SPORTIEVE SPORT VOOR IONG EN OUD alternatieve ramen zijn iets moeilijker aan te kleden mnescherms aandacht nodig Er zijn vele soorten palmen, maar geen enkele soort die in ons klimaat buiten groeit. Bijna allemaal horen ze in een tropisch klimaat thuis en veel al zijn het echte ..gebruiksplanten": de sagopalm, kokospalm, dadelpalm en de rotanpalm. In het subtropische klimaat van Zuid-Europa zien we de dwergpalm (Chamaerops humilis) en dat is de enige soort die in Europa thuishoort. Die palmsoort siert veelal de boulevards van de badplaatsen op. Enkele palmsoorten zijn wel geschikt om in onze huiskamers als potplant te gebruiken. Vooral in de tijd van onze grootouders waren palmen erg popu lair; op iedere bruiloft werd wel een Kentia-palm (Howeia) cadeau gege ven, dat hoorde er gewoon bij! Later zijn de palmen enige tijd helemaal 111 de vergetelheid geraakt, maar met de nostalgie kwamen ook de palmen weer in de huiskamers terug. Tussen groot moeders spullen hoort beslist een palm of clivia te staan! chamaedora Een bekend palmpje dat helaas geen goede Nederlandse naam heeft Het is een makkelijke plant die met betrek kelijk weinig licht genoegen neemt. Heel leuk is ook de bloei van deze soort in de winter. De bloempjes lijken op die van de mimosa. dwergpalm De bekende palm die we hierboven al noemden en die in Zuid-Europa voor komt. In de huiskamer wordt hij niet hoger dan circa een meter. De waaier vormige bladeren bevinden zich aan het uiteinde van de lange stelen. De palm mag 's zomers best in de volle zon staan, eventueel buiten, en hij kan dan ook vrij veel water hebben. kentia-palm Een ideale plant voor onze huiskamer: heeft niet veel licht nodig, niet te veel water geven (pas op voor natte voe ten!», groeit vrij langzaam en kan ook 's winters wel in de huiskamer blijven staan Bruine punten kunnen ont slaan door gieten met te kalkrijk wa ter of doordat er steeds tegenaan gelo pen wordt Bij verpotten altijd de be kende diepe palm-potten gebruiken. kokospalm Eveneens een langzame groeier, waar van de geveerde bladeren zo'n 1.5 me ter hoog kunnen worden. De plant slaat graag op een lichte plaats zonder zon en wil vrij veel water hebben. Door uitdrogen van de potkluit of bij droge lucht ontstaan snel bruine punten aan het blad Als de plant 's winters te koud staat, worden de bladeren geel dadelpalm De dadelpalm staat 's zomers graag buiten op een niet al te zonnige plaats. In de zomer vrij veel water en in de winter minder water geven en op een koele, vorstvrije plaats zetten. De ste vige, geveerde bladeren kunnen brui ne punten krijgen door te hard water, te veel water in de w inter of door een uitgedroogde potkluit. washingtonia Een waaierpalm met typische, drade rige bladeren, die tot. een behoorlijk grote plant, kan uitgroeien. De plant staat 's zomers graag buiten op een beschaduwd plaatsje en wil dan vrij veel water Vorstvrij laten overwinte ren en minder water geven. Verpotten is zelden nodig, meestal kunt u vol staan door de bovenste laag aarde te vervangen Bij afknippen van de brui ne punten, ongeveer een millimeter la ten zitten Van de palmsoorten wordt de dadel palm het meest door liefhebbers ge kweekt. U kunt daarvoor de pitten ge bruiken van de geconfïjte dadels, maar ook de gele dadels uit kerststukjes le veren goed zaad. De harde pitten moet u eerst enige dagen in water weken op een warm plaatsje, bijvoorbeeld boven de verwarming. Dat bevordert de kie ming Dan pot u de pitten op in een vochtig, zanderig grondmengsel en doet u een plastic zakje om de pot heen Het duurt vaak erg lang voordat, de pit gaat kiemen, eerst komen de witte wortels en dan de lintvormige bladeren. Daarna volgen driedelige lintvormige bladeren en pas na enkele jaren komen de geveerde palmblade ren De jonge plantjes goed tegen de zon beschermen. Ook de andere palmen, zoals Chamae rops. Chamaedorea, Howeia en Micro- doelum kunnen uil zaad vermeerderd worden. Het. kiemen duurt in de mees te gevallen nogal lang. U moet wel al tijd voor voldoende bodemwarmte en een vochte atmosfeer zorgen. De Cha maerops is nog het best uit zaad op te kweken Palmzaad is niet overal goed verkrijgbaar. U kunt eventueel bij uw bloemist vragen of hij het voor u be stellen wil. Van Tubergen in Haarlem verkoopt zaad van de Howeia PZC/hobby huiskamer-De Keuüa - hoort echt thuis in een nostalgisch sfeertje, makkelijke plant die u zelf uit zaad kunt opkweken. lieger-fans, opgelet: op 14 en 15 juni wordt in Scheveningen twee dagen lang het internatio- ial vliegerfeest gehouden. Op dit grootste vliegerfestijn in Europa is iedereen van harte elkom. Ook voor de mensen die (nog) niet vliegeren, biedt het feest de nodige spektakelstuk- in. üp kans is trouwens groot, dat wanneer u er zonder vlieger heen gaat. u zo enthousiast ordt. dat u er ter plaatse centje koopt. [ndmgis zeker, de ..vliegerkoorts" is Haan leeftijd gebonden: de laatste ren is deze sportieve buitensport #r zowel jong als oud herontdekt et strand is een ideale plaats om te legeren. Je hebt er de ruimte en eestal staat er wel een lekker briesje, legeren kun je in je eentje of met een ntalmensen doen. In het laatste ge- 1 worden er natuurlijk wedstnjden organlseerdwie blijft het langst in lucht, welke vlieger staat het logst, wie laat z'n vlieger de gekste priolen uithalen (met de bestuurba- (Uegers, gemaakt van moderne ma- rialen. Is van alles mogelijk), enz. ecords k In Scheveningen zullen weer dc dige records sneuvelen. U kunt er- D meedoen, maar weet wel waar u nbeginl. Op het ogenblik is de lang- ivliegerduur: 169 uur; de grootste ieger: 2-10 m2. Het (Nederlandse) re cordaantal stuntvliegers staat op 40 flexifoils. Op 14 juni om 11.00 uur sturen in Sche veningen alle vliegeraars hun vlieger de lucht in. Dit kleurige en feestelijk e gebeuren is de opening van het vliegerfeest. Allerlei soorten ..profes sionele" vliegers kunnen daarna be zichtigd worden, 's Middags zullen re cordpogingen worden gedaan, om 15.00 uur geeft een Engels vliegerteam een demonstratie van aaneengekop- pelde vliegers. Zondag om 12 uur zal een heel vlieg ersysteem worden opgebouwd, waar aan mensen de lucht in gehesen wor den. Diverse vlieger-toepassingen worden gedemonstreerd, zoals het vliegeren met fotocamera's en zen ders, reclamevliegers en het voorttrek ken van vaartuigen. De grootste (o.a. een vlieger van 395 m2) en mooiste vliegers kiezen om 16.00 uur het lucht ruim, waarna om ongeveer 17.00 uur het 3e Internationale Vliegerfeest wordt afgesloten Inlichtingen Stich ting Scheveningen Bad. tel 070- 542402 Voor Inlichtingen over vhegermanifes- taties elders ln het land kuntu zich het beste in verbinding stellen met de plaatselijke VVV of met het Neder lands Vlieger Gezelschap; te Nijme gen. tel.: 080-449079. Wie meer wil weten over het zelf bou wen van vliegers, de (on)mogelijkhe- den van het vliegeren, het oplaten en in de lucht houden van vliegers, weers gesteldheid, vliegerfamilies. haspels, gekoppelde vliegers, stabiliteit, bood schappers etc.. kan zijn hart ophalen in het pas verschenen boekje ..Vliegers zelf maken", door Harm van Veen Het boekje wordt uitgegeven door Cante- cleer in De Bilt en kost fi29.50. Van zo'n vijftiental vliegers staat een exacte omschrijving hoe u ze kunt maken, compleet met materialenlijst, werk wijze. montage en maatschetsen De starre, „recht toe. recht aan" wo ningbouw is de laatste tijd gelukkig langzamerhand achterhaald door een vriendelijker en fantasierijker archi tectuur. Dat heeft o.a. tot gevolg ge had dat de vorm van een aantal ramen totaal anders is dan die van gewone vierkante of rechthoekige ramen. Ze volgen de vorm van het dak en dat levert allerlei schuine llj'nen op. Zulke driehoekige of volgens andere meet- kundige beginsels gevormde ramen geven het huis een heel gezellig uiter lijk. Er zit echter ook een probleem aan: het is wel iets moeilijker om zulke ramen „aan te kleden" met vitrages, gordijnen of zongordijnen! Met een beetje fanasie kunnen daar voor echter leuke oplossingen worden bereikt, die niet alleen aan hun prakti sche doel beantwoorden (ramen af dichten tegen inkijk en zon. de woon ruimte decoratief aankleden), maar die ook in harmonie zijn met het exte rieur van het huis. De woninginrichtingsbedrijven zijn vanzelfsprekend al aardig „inge speeld" op die alternatief gevormde ramen Er worden speciale garnituren voor in de handel gebracht. Zelf kunt u echter ook aardige dingen maken Hoe moeilijk zo'n schuin, drie hoekig of aflopend raam ook mag lij ken. er valt altijd wel iets op te beden ken Een paar suggesties: - Een dakraam (fig. 1). dat de zolder verdieping tot een plezierige woon ruimte maakt, kan op diverse manie ren worden aangekleed. Als het een groot raam is. zal vitrage wenselijk zijn. Die kan heel eenvoudig worden aangebracht door aan de boven- en on derkant een staal- of koperdraad (strak) te spannen, dus geen gordijn- veer. Ook het overgordijn kan op die wijze worden aangebracht, wanneer dat gordijn althans van dunne stof ge maakt is. Voor zwaardere stoffen is een houten, metalen of kunststof roede met ringen beter geschikt. Voor een groot raam neemt u zowel voor vitrage als gordijn twee stukken, voor wat kleinere één stuk. Zoom de stof zó. dat ze gemakkelijk over de dra den of roeden geschoven kan worden. Gaat het om een dakraam van het tui- meltype. breng de spandraad of de roe den dan op de raamlijsten aan; bij een vast raam kan de montage op het ko zijn gebeuren. - Een driehoekig raam (flg. 2) maakt het noodzakelijk het gordijn precies in vorm en op maat te knippen Zet de stof tegen de schuine zijden vast en bindtbeide delen met een gordijnband op wanneer het gordijn open moet zijn. Door de twee gordijndelen uit de band te halen, vallen ze sluitend voor het raam. Dit gaat uiteraard niet op wanneer u een geplooid gordijn wilt. In dat geval moeten gordijnrails tegen het plafond of aan de muur worden aangebracht. In de „runnershangt u dan het ge plooide gordijn, dat vervolgens aan de beide schuine zijden wordt vastgezet. - Schuin aflopende ramen (flg. 3) zijn het lastigst- Vitrage moet in één stuk worden gemaakt en evenals bij de drie hoekige ramen aan boven- en onderzij de worden vastgezet. Bevestig de rail van het overgordijn vóór de rail van de vitrage tegen het schuine plafond, of met een afstandssteun aan de wand waarin het raam zit. Uiteraard moet de stof ook worden vastgezet op de overgang tussen de schuine en de rechte zijde (borstwe ring). Dat gebeurt eveneens met gor dijnband. Mocht u met dergelijke lastige ramen toch nog wat problemen hebben, vraag dan de woninginrichter om ad vies. Neem daarbij dan een maat- en vormschetsje van het raam mee. 'e zonneschermen zijn weer in een lange winterslaap die sschien een flink aantal geen goed daan heeft. Wanneer het, op die tstc zonnedag van vorig jaar, wat ebtig is opgerold, kan het doek arvan geleden hebben. Ook al is het leriaal van de moderne zonne- itnnen van hetere kwaliteit (rot- jl, een aantal maanden stijf opge- d zitten met vocht ertussen (het ge- I van nat oprollen) doet er geen Er komen dan minstens al- lei lelijke rimpels in. huidige zomerperiode is een goede om wat aandacht aan dat dure nneseherm te besteden. Op een war- zoonige dag kan het doek schóón- smaakt worden (wassen met water «rin wat wasmiddel is opgelost, spoelen en volkomen droog laten rden voordat het weer opgerold tevens kan eens naar het chanisme worden gekeken. Onder de kap zit misschien opeenge hoopt vuil, wellicht zelfs een restant van een vogelnestje. Kijk ook de be vestigingen eens na: zitten ze alle maal nog stevig in de muur? Er worden in deze tijd ook weer vele nieuwe zonneschermen aangeschaft. Wanneer u het zelf bevestigt, zorg dan voor een absoluut betrouwbare mon tage, Let erop dat het op de juiste hoogte komt. zodat u zo weinig moge lijk last hebt van de uitzetarmen. Maar weer niet te hoog, want dat ver mindert het schaduwvlak op de ra- Een scherm met zgn. „knikarmen", wel een stukje duurder, is in dit op zicht ideaal. Het kan zó worden opge hangen, dat niemand zijn hoofd hoeft te stoten wanneer hel uitstaat; dc twee bedieningsarmen zitten vlak on der het doek. De constructie is zoda nig, dat een normale wind het scherm niet zal doen opwaaien, maar bij hevi ge wind moet het knikarmen-scherm beslist worden opgerold, omdat heti bij een stevige windstoot „de lucht* in" kan. Laat zo'n scherm dus nooit 's nachts uitstaan. Een regenbuitje op het doek van een modern scherm kan geen kwaad, maar laat het daarna eerst weer dro gen voordat u het oprolt. Met een beetje zorg en aandacht kan een zonnescherm vele jaren mee. 23 Salades nemen een bijzondere plaats in de kookkunst in. Christine Schönherr vraagt zich in haar boek 'Salades' af, waarom salades zo ge liefd zijn. Zij vermoedt dat het vooral komt, omdat de meeste salades 'een vleug van veld en wei' op tafel bren gen. Behalve recepten, worden in dit werk ook algemene aanwijzingen gegeven die bij het bereiden van een salade van pas kunnen komen, zoals over het gar neren van de salade, het keukengerei dat men nodig heeft en over de tuin kruiden en andere kruiderijen die een salade kunnen verfijnen. Ook vele exo tische vruchten en groenten lenen zich uitstekend voor verwerking in salades, en het boek geeft dan ook een over zicht van de verschillende uitheemse producten die tegenwoordig verkrijg baar zijn. Tussen de recepten met groenten en vruchten uit verre streken staat het recept voor een warme bloed- sinaasappelsalade. een ietwat eige naardig gerecht waaraan onder meer Himbeergeist moet worden toege voegd. De andere salades met uit heemse vruchten zijn veel frisser, bij voorbeeld de kiwicocktall. de druiVen- cocktail en de cocktail met physalis. dat is de Kaapse kruisbes, een vrijwel nooit te krijgen vrucht. Salades met exotische groenten zijn de okra-toma- tensalade en de uitgebreide schotel met chayotes, courgettes, aubergines, radicchio en limoenen. Limoenen zijn kleine, groene vruchten met een meer uitgesproken smaak dan citroenen Ook wordt in het inleidend gedeelte iets verteld over sausen voor salades. Christine Schönherr schrijft dat sau sen niet meer dan subtiele smaakma kers bij een salade mogen zijn. Ze geeft er de voorkeur aan. zelf sausen en dres sings te maken, van belang is dat steeds de beste ingrediënten worden gebruikt. En inderdaad wie wel eens de moeite gedaan heeft zelf b.v mayo- naisse te maken, lust het klaarge maakte spul uit tubes en potjes niet meer. Dan volgen de talrijke recepten. 'Sala des' is met erg mooie foto's geïllu streerd. en die aantrekkelijke kleurige platen wekken beslist de eetlust op. Jammer is, dat het boek wat vreemd in elkaar zit: sommige teksten worden pas tweehonderd pagina's verder ver volgd; als je wat over sausen wilt lezen, word je van bladzij 35 helemaal naar bladzijde 254 gestuurd Allereerst zijn er recepten voor groene salades, voornamelijk met kropsla. Volgens Christine Schönherr wordt sla nog brosser en knapperiger als zij even in de koelkast wordt be waard. Er is ook een 'veldsalade'. die voor bijzonder gezond doorgaat om dat er verse paardebloerablaadjes, tuinkers, duizendblad en zuring in wordt verwerkt. Ook zijn er 'mini'-sa- lades, waarvan tuinkruiden als dille en melisse het hoofdbestanddeel vor men. Veel verrassingen biedt het hoofdstuk over groetesalades; zo zijn er salades met olijven, cantharellen, spruitjes, asperges en truffels. Salades kunnen verder met noten of met eieren versierd worden. In het boek worden de eieren van kip, kwar tel en meeuw genoemd. Anders dan vermeld is het kwartelei het kleinste van de drie soorten, niet het meeuweéi. Kwartels zijn echter zo schaars gewor den dat het schandalig is, hun eieren te eten1 In het hoofdstuk over salades met vis en schaaldieren worden de recepten gegeven van salades met kreeft, lan- goesten en garnalen. In restaurants die de nieuwe keuken voeren, ziet een salade van kreeft er doorgaans sober uit; hier niet, op de foto en in het recept worden alle mogelijke versieringen toegepast Voor een van de haringsalades zijn 8 in de schil gekookte aardappelen no dig. die gepeld moeten worden en in blokjes gesneden. Verder 4 in stukjes verdeelde haringen. 1 kleine, gekookte selderijknol. 4 zure. van klokhuizen ontdane appelen. 2 augurken en 4 uien. die in ringen worden gesneden. Zo wordt het gerecht bereid ..Al deze ingrediënten met de stukjes haring en blokjes aardappel ln een kom voorzichtig door elkaar schep pen. Zout en peper .door een dunne mayonaise en die door de salade roe ren. De salade overdoen in een gezelli ge kom en gameren met partjes hard gekookt ei, uienringen en een paar toeQes tuinkers" Van wild en gevogelte kunnen exclu sieve salades worden gemaakt. Wat dacht u van een salade met wild zwijn, cantharellen en palmharten, of van een salade van reevlees en boie- ten? Eén van de salades met vlees en worst is de Vlaamse vleessalade. Ingrediën ten. 250 gr gepekelde ossetong. 250 gr. pekelvlees. 500 gr. aardappelen. 2 gro te uien. I groene komkommer. 4 hard gekookte eieren, champignons Voor de saus is nodig 8 eetlepels olie. 3 eet lepels azijn, 1 theelepel selderijzout pe per. 1 eetlepel fijngehakte ui. 2 eetle pels fijngehakt bieslook, citroenmelis se. kervel. kop warme bouillon, 2 eetlepels fijngehakte peterselie. Het recept luidt zo ..Tong en vlees in reepjes snijden. In een kom overdoen. Aardappelen in plakjes snijden, uien in ringen snijden, komkommer op de rasp snijden, hard gekookte eieren in achten snijden, champignons in plakjes snijden en sa men in een kom doen en luchtig men gen. Vande olie. azijn.selderijzout.pe per. ui en kruiden een slasaus roeren, over de ingrediënten in de kom gieten en omscheppen. Met folie bedekt in de koelkast zetten om in te trekken, vlak voor opdienen de warme bouillon erop gieten en daarna de fijngehakte peter selie" Verder zijn er nog sa I ades met deegwa ren. kaas. aardappelen, rijst en rauw kost. Wie zich goed op de hoogte wil stellen over salades, kan zeker in dit aantrekkelijke boek terecht Salades, door Christine Schönherr. vert S. M. Ret'.sma-Bakker, 271 pag. Elsevier, Am sterdam

Provinciale Zeeuwse Courant | 1980 | | pagina 23