eel deelnemers aan open eeuwse atletiektitelstrijd ¥asi de Weg sterk in solozeilrace DANIEL WILLEMS VERBRIJZELT ILLUSIES NEDERLANDSE CRACKS Verse yoghurtdrank van Campina is drinkyoghurt waar ze JjSeEs! tegen zeggen. Mosselman grijpt titel in Engelse hackneystrijd Heerenveen via rechter naar Spelen B0UWC0NFÜCT BEDREIGT VERLOOP PARALYMPICS Atleten voor Moskou PZC/sport chttien man oor Zeeuwse andbalploeg eselecteerd Dopinggeruchten rond Thurau Geen individuele inschrijving AFMELDING VAN HOCKEYTEAM NIET BEKEND GQDDE ZEVENDE Moeders weten het wel. campTna O UDERDAG 12 JUNi 1980 21 ^-1» 1 1 i iDELBURG - Ruim 200 atleten en atletes komen zaterdag in Middelburg in actie en zullen de open Zeeuwse atletiektitels verdelen. Moesten er vorig jaar nog acht nummers worden •voerd van het programma wegens gebrek aan voldoende deelname, dit jaar behoeft de iiserende vereniging Dynamo '70 slechts één onderdeel (verspringen dames) af te gelasten [dat er minder dan vier deelneemsters hadden ingeschreven. „De deelname overtreft alle •achtingen", vertelt Dynamo-voorzitter Jan Vermeule op wiens schouders het leeuwedeel IlLde organisatie rust. „Ik durf gerust te stellen", zo voegt Jan Vermeule toe, „dat deze open touwse kampioenschappen wat de deelname betreft de beste zijn sinds zo'n jaar of tien". (tons de Dynamo-voorzitter is het «t aantal inschrijvingen een bewijs t de huidige formule voor de organi se van de atletiektitelstrijd juist is. ovendien", zo laat Jan Vermeule we- i ajn er een aantal aantrekkelijke miners in het programma opgeno- .n" Naast een flink aantal Zeeuwse aelnemers verschijnt er zaterdag in ddelburg onder meer een afvaardi- van dertig atleten en atletes uit het wjche Vilvoorde. Onder hen de iHlige Eric Dieltens die vorig jaar op igende wijze de Singelloop van „_io op zijn naam wist te brengen. Stens heeft ingeschreven op de 5000 teren is op dat onderdeel ook verre- g de grootste favoriet. Concurrentie wellicht te verwachten van Johan de Ueger (Marathon) en Ad Courtin V56) en van een paar van zijn clubge- Oten. Johan Antheunisse (Marathon) artniet op de vijf kilometer, hij prefe- ïtzaterdag de 1500 meter. Ook Piet ,nck (RKHAV) komt niet aan de m pde 5000 meter komen dertig atleten actie die in twee series op tijd gaan uitmaken wie zich het snelste op dit nummer mag noemen. Op de 1500 me ter voor heren verschijnen 18 man aan de start in twee series. Onder hen de Zeeuwse kampioen van het vorig jaar Henk Lindner (Marathon). De eerste jaars verpleegkundige lijkt dit jaar ech ter kansloos voor de titel omdat hij her stellende is van een blessure. Eén van de kanshebbers is nu wellicht Simon Blom (Delta Sport) die vorig jaar als derde finishte. Hij zal tegenstand krij- JSSINGEN - De Zeeuwse heren- Udbaicoach Cees de Ridder heeft httien spelers geselecteerd voor een tuws team. Het ligt in de bedoeling fitien van hen te laten spelen tijdens 1 zaalhandbaltoernooi van Volhar- ng in Goes op 31 augustus in sporthal Bevelanden. Onder de geselecteer- nook de ex-Zeeuwen Ron de Jonge inDW Hermes en Peter Wieringa van ets de Ridder koos achttien spelers Bzodoende 'een prikkel' bij de groep ïeroorzaken om tot de laatste tien te- gekozen. Ook wil De Ridder nige continuïteit geven aan de Zeeuw selectie. Doel daarvan is om het peil nhetZeeuwse handbal op te krikken, eesde Ridder: „We hebben in Zeeland uitstekende handballers. In club komt dat vaak niet tot uiting, izame hoogte blinken die spelers wedstrijd weer uit, maar ze ko- nooit verder. Met een goede selec- bereiken we dat de spelers er wat ui hebben en bovendien kunnen we maken voor het handbal, dere speler die vroeg, zei volmon- 'Ja' en stond vierkant achter deze Mistellingen". De MM-oefenmeester eltverderdathij via relaties in staat is Jlute topploegen naar Zeeland waartegen de Zeeuwse selectie Bmonstratiewedstrijden kan spelen. Ook Oosteuropese ploegen behoren Itdemogelijkheden", stelt De Ridder, le daarbij denkt aan wedstrijden tij de pauze van de competitie, zoals ond de kerstdagen. fcgeselecteerde spelers zijn: In doel Rond de onge (DW Hermes) en Jos Aertsen (EMM); Ëdspelers: Bert de Jonge, Peter Eeman. ,ob de Vos. ennie Minnaert, Fred van de 'eel, Plet mellefste en Jan du Pon allen MM, Plet Wieringa van P8V, Hulb Qulnten «JaapQulnten van GSC, Hans Schultema, lertde Vries en Maarten Kapelle van Olym- oi; Ronald Rosevelt en Jos van de Buuse Urathon en Bert de Vos van Delta Sport. RHEINFELDEN - Didi Thurau be weert nergens van af te weten, maar Ujdens de proloog van de Ronde van Zwitserland was de Duitse wielergod "el het middelpunt van een geruch tenstroom over een dopingaffaire. Tij- iensde onlangs verreden Dauphiné Li- Mré, waarin Johan van de Velde op u eclatante wijze de eindoverwin ning behaalde, zou Thurau positief be tonden zijn bij een van de dagelijkse controles op het gebruik van verboden stimulerende middelen. Als de geruchtenstroom inderdaad be arbeid wordt en als ook een eventue- contra-expertise, waarop Didi Thu- rau recht heeft, uitwijst dat er sprake is overtreding, dan heeft dit voor de Wiser ernstige gevolgen. zou namelijk betekenen dat Thu rau Idle in de proloog van de Zwitserse Me gisteravond als zesde finishte) voorde tweede keer dit seizoen betrok- is geraakt bij een dopingaffaire. maanden geleden verscheen hij ®ers na afloop van de klassieker 'ent-Wevelgem niet op de controle, 'aarvoor hij bij lottrekking was aange ven. De als gevolg hiervan opgelegde «horsing van één maand voorwaarde- W, wordt bij de tweede overtreding ragezetm een onvoorwaardelijke straf vier maanden, plus een - voor de roortuneerde Thurau minder belang de- geldboete. et zou inhouden dat hij over twee we- o niet kan starten in de Tour de Fr an- °P een steenworp afstand van Jan de Waard KWADENDAMME - Het kan niet op bij de Kruiningse hackneyrijder A. C. Mosselman. Na een buitengewoon voorspoedig voorseizoen zette Mossel man de kroon op zijn werk. In het Zuidengelse Ardingly reed Mosselman zijn hackneypony Nickery Boy naar het Engelse reservekampioenschap. Een indrukwekkende prestatie, be haald in het hackneyland bij uitstek. Vorige week reed Mosselman zijn hack- neytweespan Nickery Boy en Hurst- wood Hussar Hussar naar het eerste erelint vóór alle Engelsen. Voorts wer den de enkelspanrubrieken verreden. Nickery Boy moest in de klasse met schofthoogte onder de één meter dertig zijn meerdere erkennen m een hackney van de wereldberoemde Heidon-stal. Ook in de klasse boven één meter dertig werd Hurstwood Hussar tweede. Door deze uitstekende prestaties mocht Mosselman met twee hackneys in de kampipensstrijd uitkomen, die door vele duizenden enthousiaste hack ney liefhebbers werd gevolgd. Met Nickery Boy werd Mosselman tweede. Hurstwood Hussar, bereden door Jan Kennis uit het Brabantse Eer- sel, deed daar nog eens een zesde plaats bij. gen van onder anderen Johan Antheu nisse, Gerard Bras (AV'56) en zijn club genoot Kees Verkerk. Strijd De 400 meter voor heren kan een span nende strijd opleveren tussen onder anderen Niek Fiipse (AV'56) - hij werd vorige week Zeeuws kampioen op de 800 meter - Jan de Waard (Zeeland Sport), Jan Eversdijk (AV'56) en Kees Verkerk (Deltasport). Titelhouder is Jan de Waard. Een sterke bezetting is er ook op de 400 meter jongens A. Op dit nummer start onder anderen Rob Kamps (AVR-Rotterdam) die vorig DEN HAAG (ANP)- Het bestuur van de KNAU, wil proberen via een gerechte lijke procedure Raymond Hcerenveen naar de Olympische Spelen in Moskou te krijgen. Heerenveen, die kandidaat ls voor de Nederlandse 4x400 meter-ploeg, is in 1976 tijdens de Olympische Spelen uit gekomen voor de Nederlandse Antillen. Volgens de reglementen van het Inter nationaal Olympisch Comité mag een atleet, die op de Olympische Spelen voor een bepaald land is uitgekomen, op volgende spelen niet starten voor een ander land. LAUSANNE (AFP) - Het bestuur van het Internationaal Olympisch Comité heeft dinsdag besloten geen individue le inschrijvingen voor de zomerspelen van Moskou te aanvaarden, tenzij deze zijn goedgekeurd door de Olympische autoriteiten in het vaderland van de desbetreffende atleet. IOC-voorzitter Lord Killanln deelde na de tweedaagse bestuursvergadering in Lausanne mee, dat men er wel over denkt late inschrijvers de tijd te geven tot tien dagen voor het begin van de wedstrijden. Ook de aanmelding van de Japanse damesvolleybalploeg, die zo graag de gouden medaille van Montreal had willen verdedigen, werd niet toe laatbaar geacht. Het Japanse Olympi sche Comité heeft immers besloten de boycot-oproep van president Carter te volgen. jaar de 400 meter voor jongens B op zijn naam schreef in 52.3. Ronald Klomp (Groene Ster) die vorig jaar tweede werd op de 400 meter jongens B zal ongetwijfeld de grootste concur rent vormen voor Kamps. Kanshebbers voor de 100 meter heren zijn: Dirk de Wert (RKHAV), die vorige week de 200 metertitel binnensleepte, Paul en Onno Strum (Zeeland Sport) en Luc van Laere (Scheldesport). Irene Pos (Marathon) zal waarschijnlijk hoge ogen gooien op de 400 meter voor da mes. Zij kan echter nog tegenstand ver wachten van een aantal Belgische da- mes.De onderdelen kogelstoten en dis cuswerpen voor dames zullen ongetwij feld een prooi vormen voor Isaline Hage (Olympia'48). Deze atlete won vorig jaar het speerwerpen met grote over macht en werd toen tweede bij het ko gelstoten achter Janny Smit (Sparta) die in Middelburg niet van de partij is. Verrassingen Op de overige nummers zijn de favorie ten minder gemakkelijk aan te wijzen. „Dat geldt", zo meent Jan Vermeule, „eigenlijk voor alle onderdelen. Over al zijn verrassingen te verwachten om dat er naast de Zeeuwse deelnemers bijna op ieder nummer wei iemand van buiten deze provincie uitkomt". Vermeldenswaardig is verder nog dat beide Zeeuwse topatletes Els Vader (Zeeland Sport) en Marjan Olyslager (Schelde Sport) niet in actie komen in Middelburg. Zij verblijven ten tijde van deze wedstrijden in Zwitserland om daar deel te nemen aan de West Athle tics. VLISSINGEN - Zeiler Henk van de Weg uit Oostkapelle doet het tot dus ver uitstekend in de zesde Transatlan tische solozeilrace (Ostar). Woensdag morgen lag hij op de tweede plaats in het klassement van de Jester-klasse (schepen met een maximum lengte van 9.754 meter) en was hij 35e in het to taalklassement. Daarmee lag hij met zijn ruim 9 meter lange Tjisje voor op aanzienlijk grotere schepen. De Fries Henk Jukkema. die zoals be kend ruim 36 uur op zijn concurrenten verloor door pech met zijn zelfstuurin- richting, lag op de 22e plaats in de Jes- terklasse en op de 81e in het totaalklas sement. Zijn achterstand was aanzien lijk Wietse van der Zee uit Harlingen met zijn ruim 12 meter lange Black Pearl nam in de Gipsy-Mothklasse (schepen tot 13.411 meter) de 36e plaats in en was ARNHEM - De speciaal voor de Olym pische Spelen voor Gehandicapten aangelegde nieuwe toegangsweg naar het nationaal sportcentrum Papendal dreigt nog voor het begin van de Spe len - volgende week zaterdag - te wor den afgesloten. Deze voor een goed ver loop van het sportevenement onont beerlijke weg is de belangrijkste troef in een bikkelhard pokerspel tussen de eigenaar van de weg en de gemeente Arnhem. De gloednieuwe weg, die volgende week woensdag door Arnhems burgemeester mr. J Drijber (wellicht) wordt geopend, is eigendom van het motelconcern Van der Valk, tevens eigenaar van het aan JAKARTA - Een groep Indonesische Molukkers heeft geprotesteerd tegen de komst van een Moluks voetbalelftal met de Ajax-vedette Simon Tahamata. Op grond hiervan heeft de staatsveiligheidsdienst (Bakin) deze groep toeslemming geweigerd om naar Indonesië te komen. De nationale Indonesische voetbalbond PSSI heeft de KNVB een telegram van deze strekking gestuurd. PSSI-hoofdbestuurder Hans Pandelaki meent dat de Molukkers om veiligheidsre denen niet worden toegelaten. Bijzonderheden kon hij echter niet geven. „Het heeft in elk geval niets te maken met een andere groep Zuidmolukse jongeren die op het ogenblik een oriëntatiebezoek brengt aan Indonesië en de Molukken" De voetbalploeg zou 20 juni in Jakarta'moeten aankomen. Er zijn wedstrijden gepland in Jakarta, Soerabaja, Jogja, Medan en Makassar. Op Ambon krijgen zij de gelegenheid om familie op te zoeken. De reis van de voetbalploeg wordt gespon sord door het ministerie van cultuur, recreatie en maatschappelijk werk en door het bedrijfsleven ln Jakarta, dat 40.000 gulden ln de organisatie heeft gestoken. PSSI-functionarris Pandelaki heeft afgelopen maandag een tweede telegram naar de KNVB gestuurd en gevraagd of zij via haar kanalen alsnog kan proberen om de voetbalploeg naar Indonesië te krijgen. „Maar tot dusver hebben we nog geen antwoord gekregen", aldus Pandelaki. Aanstaande vrijdag is er op de Indonesische ambassade in Den Haag een bespre king over deze zaak, waarin zal worden getracht de weigering alsnog ongedaan te maken. de nieuwe weg naar Papendal gelegen motel West-End. Zonder bouwvergun ning is Van der Valk enkele weken gele den begonnen met een forse uitbreiding van dit motel. Twee weken geleden sommeerde de ge meente het motelconcem deze illegale uitbreiding af te breken. Van der Valk reageerde met een weigering en liet ln de reactie verder blijken dat het con cern niet zal schromen sancties te ne men - afsluiten van de weg - indien de gemeente voet bij stuk zal houden. B en W van Arnhem hebben gisteren echter besloten niet te zullen zwichten voor de dreigementen van het motelconcern. B en W stellen zich op het standpunt dat de inmiddels vrijwel gereedgeko men uitbreiding van het restaurantge deelte van West-End zonder vergun ning is gebouwd. Er is vergunning voor slechts de bouw van een muurtje. Van der Valk daarentegen zegt dat het bedrijf op grond van overgangsbepa lingen vrij is in zijn doen en laten. De gemeente zit erg omhoog met de kwestie. Weliswaar is er nog een tweede toegangsweg naar Papendal, maar die is te smal om de tienduizenden bezoe kers rustig naar de Spelen te kunnen laten gaan. Afbraak van de hoteluit breiding na afloop van de Paralympics zou Van der Valks belangrijkste troef ontkrachten, ofschoon de motelmag naat desgevraagd liet weten pas over twee a drie jaar tot afbraak te zullen overgaan, omdat dan het plan voor de vervanging van het huidige West-End door een geheel nieuw motel gereed is. Indien de gemeente van mening blijft dat hij de uitbreiding moet afbreken, dan, zo kondigde Van der Valk aan, „zal het oorlog worden". 68e ln totaal. De Nederlandse deelne mer in de grootste klasse, Pen Duick (tot 17.069 meter). Burg Veenemans, stond met zijn Pytheas II (14,10 meter lang) op een 36e plaats in het algemeen klassement en was 17e in zijn klasse. Van hem is bekend dat hij wat moeilijk heden heeft gehad met een net in zijn roer. Piet ter Laag uit Muiden heeft de wedstrijd inmiddels gestaakt. Hij was ziek en is maandag teruggekeerd naar Falmouth. Franse leider De Fransman Eugne Riguidel in zijn trimaran VSD ligt inmiddels in de race naar Newport op de eerste plaats. Hij wordt gevolgd door zijn landgenoot Eric Loizeau met de trimaran Gauloi- ses IV en de Amerikaan Phillip Weid in de trimaran Moxie. Vierde is de mono- huil Kriter VI, gezeild door de Frans man Olivier de Kersouson. De Kriter VI is de voormalige Bestevaer van Ge rard Dijkstra. Genoemde vier zeilers voeren tevens de Pen-Duickklasse aan. Leider in de Gip sy-Mothklasse was de Engelsman Ro bert James in de trimaran Boatfiie. De Jester-klasse werd aangevoerd door de Engelsman Ian Redford met de mono- huil Jabulisiwe. Hij werd gevolgd door Henk van de Weg. De precieze posities van de 4 Nederlan ders woensdagmorgen: Henk Jukkema 50.031 noord/9.282 west (1), Henk v. d. Weg 49.837 noord/14.599 west (2), Wytze v. d. Zee 48.296 noord/12.548 west (3), Burg Veenemans 48.328 noord/14.Ö63 west (4). RHEINFELDEN - Het Holland-festi val in de proloog van de Ronde van Zwitserland ging niet door. Daniel Willems toonde zich op het traject van 3500 meter in de straten van het feest vierende Rheinfelden sneller dan de Nederlandse cracks. Met het fabelach tige gemiddelde van 52,128 km per uur verbrijzelde het Belgische talent de hoop van Knetemann, Zoetemelk en Lammertink, die in deze volgorde ach ter Willems uit de explosieve start van de tot volgende week vrijdag durende wedstrijd kwamen. „Verdomme", zei Knetemann teleurge steld. toen hij hoorde dat hij er niet in geslaagd was de tijd van Willems te ver beteren. De ontgoocheling van de „ko ning" in het proloogwerk maakte niet temin weer snel plaats voor het reali teitsgevoel, dat de mini-tijdrit uiteinde lijk een secondenspel was waaruit geen conclusies voor het verdere verloop van de wedstrijd getrokken hoeven te wor den. Het resultaat van de krachtmeting in Rheinfelden, dat de Ronde van Zwitser land binnen zijn muren had gehaald vanwege de viering van het 850-jarig be staan van deze stad. was precies omge keerd aan de volgorde van vorig jaar. Het verschil tussen de toen winnende Knetemann en de als tweede geklas seerde Willems bedroeg in de proloog van 1979 minder dan 1 seconde Dit keer was de marge precies 1 seconde. Het verschil tussen Knetemann en de als derde finishende Zoetemelk moest in honderdsten van seconden worden uit gedrukt. „We hebben ln ieder geval een goede uitgangspositie", lachte chef d'e- quipe Peter Post, nadat ook hij de te leurstelling van het niet-winnen had verwerkt. Zeker 20 opvallend als de strijd tussen de grote drie van gisteren, was in de schaduw daarvan het optreden van twee eerstejaarsprofs uit Nederland: Jos Lammertink en Theo de Rooy. Zij legden respectievelijk beslag op de vier de en negende plaats, met welke klasse ringen ze een andere jonge belofte, de Maastrichtenaar Ad Wijnands, royaal de baas bleven. Hij werd 51e. De uitslag van de proloog van de Ronde van Zwitserland is: 1. Daniel Willems (Bel) 3,5 km in 4 01.71 (gem 52 128 km/u). 2 Gerrie Knete mann (Ned) 4 02 78, 3 Joop Zoetemelk (Ned) 4.02 96: 4. Jos Lammertink (Ned) 4,06.05. 5 Daniel Gislger (Zwi) 4.07.69, 6. Dietrich Thu rau (WD1) 4.08.10, 7. Wllfried Wesemael (Bel) 4.08.15; 8. Ludo Peeters (Bel) 4.08.15, 8. Ludo Peeters (Bel) 4 08.19, 9. Theo de Rooy (Ned) 4.08.58, 10 Hans-Peter Jakst (WD1) 4.09.50; 15. Jos Schipper (Ned) 4 12.43; 17 SDtefan Mutter (Zwi) 4.13 31. 22 Paul Wellens (Bel) 4 14.35; 27, BeatBreu (Zwi) 4.15.38.30. Heddie Nleuwdorp (Ned) 4.16.49. Midi Libre: Bernaudeau De jonge Fransman Jean-René Bernau deau is in uitstekende conditie uit de Ronde van Italië gekomen. De luite nant van Bernard Hinault zegevierde woensdagmiddag in Bagnoles-sur-Ce- ze in de proloog van de 32e Mide Libre, een pittige etappekoers in het Zuiden van Frankrijk, die tot zondag duurt. In de proloog over 3.7 kilometer nam hij de leiderstrui in bezit met twee secon den voorsprong op Johan van de Velde, onlangs nog winnaar van de Dauphiné Libéré en drie seconden op wereldkam pioen Jan Raas. De eerste etappe van de Midi Libre gaat donderdag over 185 kilometer naar Menden. Onderweg moeten vijf bergtoppen beklommen worden. Hinault start niet in deze wed strijd. De Girowinnaar neemt een week rust. De uitslag van de proloog van de Midi Llbre is 1 Jean-René Bernaudeau (Fra) 3.7 km in 4 41.09 (gem. 47 234 knVu); 2 Johan van de Velde (Ned. 14.43.08; 3 Jan Raas (Ned.4 44 09. 5 Yves Hezard (Fra.) 4.46.01. 6 Bert Ooster bosch (Ned.) 4.46.01, 7 Patrick Bonnet (Fra.) 4.46 05. 8 Michel Laurent (Fra.) en Jacques Bossls (Fra.) 4 46 07; 10 Maurice le Gullloux (Fra I 4 46.08, 12 Henk Lubberdlng (Ned.) 4.47 08.16 Leo van Vliet (Ned j 4 50 0222 Hen- me Kuiper (Ned 4 51 09 LAUSANNE (REUTER) - Tijdens de persconferentie van het Internatio naal Olympisch Comité heeft de Hon gaar Arpad Csanadi bij het overzicht van de Olympische takken van sport het Nederlands heren hockeyteam ge noemd als één van de overgebleven vier deelnemers. Het besluit van de Nederlandse hockey- bond om geen dames- en herenploeg af te vaardigen naar Moskou, is kennelijk nog niet bij het IOC-hoofdkwartier in Lausanne binnengekomen. Nederland werd genoemd samen met India. SDan- je .en de Sowjet-Unie DEN HAAG - Het bestuur van het Ne derland Olympisch Comité heeft, na behandeling van de door de KNAU hiervoor ingediende voordracht, de volgende atleten aangewezen voor de Olympische ploeg voor Moskou: Sylvia Barlag - vijfkamp, Harry Schul- ting - 400 meter horden; Ruud Wielart - hoogspringen (behoudens afkeuring door de chef-arts van het medisch bege leidingsteam); Cor Vriend en Gerard Nijboer - marathon. Voor de 4 x 400 meter estafetteploeg zijn reeds aangewezen Schulting en Koen Gijsbers. De twee overige atleten zullen in overleg met de chef de mission worden gekozen uit de volgende kandi daten: Marcel Klarenbeek, Henk Brou wer, Hugo Pont en Mario Westbroek. Indien de prestaties van overige olym pische kandidaten bij de zaterdag en zondag a.s. in Winterthur te houden West Athletics voor dames en heren en de in Talence te houden landenwed- strijd vijfkamp met de Nederlandse da- mesploeg daartoe aanleiding geven, zal de KNAU volgende week bij het. NOC een vervolg-voordracht indienen. BELSELE - Peter Gödde heeft tijdens een criterium in België de zevende plaats behaald. Winnaar werd de Au straliër Hammond. Richard Buckacki eindigde als 23ste. I Advertentie) wordt gereden De rest van het L, - inclusief het wereldkam- wnschap, kan hij dan eveneens ver- natuurlijk lekker

Provinciale Zeeuwse Courant | 1980 | | pagina 21