bortus-overleg op iaranties gestrand Commissie bestudeert dumpen van kernafval Afgeslankte oeververbinding heeft meer kans bij financiën PROVi ClALE ZEEUWSE COURANT Aardgas in 1981 acht cent duurder Identiteit chauffeur diplomatenauto in heroïnezaak bekend PvdA EN D66 KOMEN METINITIA TIEFWETS ONTWERP vandaag GREENPEACE HEFT BLOKKADE OP Gaddafi gelast commando-operaties af GS AAN ZEEUWSE STATEN: Kosmonauten pagina 3 223e jaargang mo. 137 londerdag 12 juni 1980 KEUKENCENTRUM 't HOEKJE VAN GOES Koningstraat 9, tel. 01100-14160 KELLER EN BOSCH KEUKENSPECIALIST (Van onze parlementaire redactlei L)EN HAAG - De pogingen van de Tweede-Kamerfracties van PvdA, D'66 en WD om gezamenlijk jekomen tot wijziging van het regeringsvoorstel over de abortus zijn woensdagmiddag definitief mstgelopen. PvdA-D'66 en WD geven elkaar over en weer de schuld van deze mislukking. )egesprekken werden door de PvdA afgebroken, toen bleek dat de WD-fractie niet de garantie Lilde geven dat zij het regeringsvoorstel volledig zou verwerpen, indien daarop door de drie fartijen niet gewenste veranderingen zouden worden aangebracht. pe laatste dagen bleek al dat het over ig tussen de fractiedeskundigen ui- jistmoeizaam verliep. Woensdagmid dag werden de fractieleiders Rietkerk EvvD), Terlouw (D'66) en Van Thijn JjpvdA, vervanger van de afwezige Den „miierbij gehaald. In dat gesprek bleek ffle WD onvoldoende tegemoetkomend joorde twee andere partijen en brak de IvdA daarop het gesprek af. PvdA en D'66 zullen nu vrijwel zeker met een eigen initiatief-wetsontwerp en, Volgende week al gaan zij daar- lover praten. Dat overleg zal met name jan over de vraag of het initiatief-ont- kerp nu al moet worden ingediend, of js wanneer het regeringsvoorstel mo gelijk is verworpen. baranties B)e conflicten spitsen zich toe op de antics die PvdA en D'66 van de WD roegen voor het ongehinderd door het Êrlement loodsen van de wijzigings- Eorstellen, waarover de drie partijen het al voor een groot deel eens waren. klachten Het postdistrict Middelburg van de PTT blijft problemen houden met het nieuwe systeem van postbezorging dat sinds enkele maanden in Midden-Zee land Isingevoerd. Een aantal klachten van de nieuwe wijze van bezorging ■kinderziekten' - is Inmiddels verhol pen, maar met name postabonnés van kranten ontvangen hun dagblad dik wijls te laat. PAGINA 3 kruisraketten Nederland kan volgend jaar besluiten let mee te doen met de plaat- nieuwe kruisraketten op het mdgebied. Voorwaarde is dan wel dat Nederland dat doet met als ar gument de wapenbeheersing. Een ho- geNAVO-functlonaris heeft in mei aan eendelegatie van Nederlandse kamer leden laten weten dat 'het bondge nootschap geen bevoegdheid heeft om afwijkende standpunten tegen te hou den', autoverkoop Het gaat - ook in Zeeland - niet goed met de verkoop van auto's. De ver koopcijfers lopen terug en er is een gro te vraag naar kleine auto's. Ook gaat de belang stelling van de consument in toenemende mate uit naar occasions. PAGINA 19 schamel Het Nederlands elftal Is het toernooi ota het Europees kampioenschap in Üallêweinig imponerend begonnen In de openingswedstrijd tegen de Grie ken kwam Oranje niet verder dan een schamele 1-0 overwinning. Nieuws uit Zeeland: 2, 5, 7 en 9. Binnen- en buitenland: 3 en 17. Sport: 19 en 21. Hobby: 23. Radio en televisie: 25. Financiën: 27. Bovendien bleken er echter op enkele nieken die langdurige zwangerschap- inhoudelijke punten onoverbrugbare pen afbreken, over de bedenktijd van verschillen te bestaan, met name waar enkele dagen en over de „betuttelen- het gaat om de vergunningen voor kli- de" toon uit het wetsontwerp. DF.N HAAG - De prijs van het aardgas voor de huishouding zal per 1 januari 1980 zeven tot acht cent per kubieke meter moeten stijgen. Dan kost het gas 40 cent per kubieke meter, tegen sedert 1 januari van dit jaar 29 cent en met ingang van 1 juli 32 cent (dit alles zonder btw). Deze prijsontwikke ling voor volgend jaar verwachten de gasdistributiebedrijven. De vereniging van deze bedrijven, de VEGIN, heeft deze cijfers ge noemd tijdens een overleg met de vaste Tweede-Kamercommissie voor economische zaken. De nogal forse verhoging is een rechtstreeks gevolg van de stijging van stooko- lieprijzen, die uiteraard weer voort vloeit uit de hogere prijzen voor te importeren ruwe olie uit de produ cerende landen. Voor dit jaar was aanvankelijk een prijsstijging per 1 januari van zeven cent (zonder btw) voorzien. Maar gezien de hoge kosten vooral voor de lage inkomens heeft minister Van Aardenne (economische za ken) toen besloten de stijging in twee etappen te verwerken. In kringen van PvdA en D'66 veronder stelde men woensdag dat de WD-frac- tie vanuit het kabinet (met name van WD-minister Ginjaar van volksge zondheid) een onaanvaardbaar te ho ren heeft gekregen over de door de drie partijen op deze punten gewenste ver anderingen. De WD zou daarom gewei gerd hebben de gevraagde garanties te geven in de wetenschap dat dan het overleg zou stuklopen De twee linkse partijen hadden er be grip voor dat de WD (immers rege ringspartij) tegen de eigen wijzigings voorstellen zou stemmen, indien de re gering over zo'n voorstel het „onaan vaardbaar" zou uitspreken. Maar zij wilden dat de WD dan wel tegen het hele - ten gunste van de regering gewij zigde - wetsvoorstel zou stemmen. Afspraken Dat kon de WD doen, omdat daarover in het regeerakkoord tussen CDA en WD afspraken zijn gemaakt. Verwer ping van het regeringsvoorstel is daar in uitdrukkelijk geen zaak voor een ka binetscrisis genoemd. Er staat zelfs dat in dat geval de weg voor alle partij en, dus ook de WD, vrij is om een ini tiatief-voorstel in te dienen. De WD weigerde in het overleg de garantie te geven dat zij het bij onge wenste veranderingen ook op die proce dure zou laten aankomen. Maar zowel WD-leider Rietkerk als zijn collega's Terlouw en Van Thljn verschillen van (Slot zie pagina 6 kolom 4) IJMU1DEN - Burgemeester Molendijk van V elzen licht het anker van het Greenpeaceschip als teken van het opheffen van de blokkade in IJmuiden. IJMUIDEN (ANP, Belga) - Na een dag van onderhandelen, bemiddelen en vee! verwarring heeft de milieuorgani satie Greenpeace woensdagavond de blokkade van de Buitenspuihaven in IJmuiden opgeheven, waardoor het dumpschip 'Andrea Smits' met de la ding radio-actief afval naar het Belgi sche Zeebrugge kon afvaren. Behalve de toezegging van minister Ginjaar om een commissie in te stellen die de dum ping moet gaan bekijken, speelde een dreigend politieoptreden mee om de blokkade op te heffen. Tegelijkertijd met het opheffen van de blokkade in IJmuiden zijn echter acties in Zeebrugge uitgebroken tegen het dumpen van het afval. Belgische mi lieugroepen, Volksunie kamerleden en gemeenteraadsleden van Brugge ver enigden zich woensdagavond in de na tionale werkgroep 'Kernafval' en kon digden aan het verschepen van Bel gisch en Zwitsers afval te zullen verhin deren. Greenpeace begon de blokkade in IJ muiden dinsdagmorgen, nadat eerder de actiegroep 'Breek Atoomketen Ne- AMBASSADE ZWIJGT DEN HAAG (ANP, GPD) - De Haagse politie heeft de identiteit achterhaald van de chauffeur van de CD-auto, die dinsdag na een achtervolging door de Amsterdamse recherche op de Pakis taanse ambassade in Den Haag kon ontkomen. De politie wilde woensdag echter noch bevestigen noch ontken nen dat de man een diplomatieke sta tus heeft. „We moeten ruimte hebben voor het onderzoek", aidus de toelich ting van een woordvoerder van de po litie. Ook over de wijze waarop de politie achter de identiteit van deze man is ge komen, wil zij geen uitsluitsel geven. Duidelijk is geworden, dat de Haagse politie pas zeer laat op de hoogte is ge bracht van deze affaire. Tijdens de ach tervolging van Amsterdam naar Den Haag is wel getracht contact met de Haagse collega's te krijgen. „Dat schijnt echter niet gelukt te zijn", aldus de woordvoerder. De Pakistaanse ambassade zwijgt in al le talen over de mysterieuze heroïne zaak. Een woordvoerder wilde woens dagmiddag geen enkel commentaar ge ven. omdat 'dat het onderzoek van de Haagse politie zou kunnen schaden'. Wel zei hij dat de ambassadeur, die dinsdag niet in ons land was, in de am bassade verblijft. Utrecht De Utrechtse recherche verwacht bin nenkort nog meer arrestaties te verrich ten in de afgelopen vrijdag in Rotter dam onderschepte hasj-smokkelzaak, de grootste hasjvangst ooit in Neder land gedaan. Voorts denken recher cheurs andere misdadige organisaties in het land op te rollen die zijdelings bij deze verdovende-middelenaffaire be trokken zijn. Het is niet uitgesloten dat deze misdaadsyndicaten zich met han del in heroïne bezighouden, aldus de politiewoordvoerder woensdag. Vrijdagavond werd aan boord van de onder Cyprische vlag varende kust vaarder Total 5.000 kilo Libanese hasj gevonden die op de meest ondenkbare plaatsen in het schip was verstopt. De Utrechtse politie, hield de kapitein en de vierkoppige bemanning aan, evenals zes inwoners van Utrecht en omstre ken. Het brein, de 54-jarige Utrechtse zakenman en directeur van vier BV's R. K., werd nog dezelfde dag in Londen aangehouden. Bij de politie bestaat de overtuiging dat hier sprake is van de zogenaamde 'witte-boordencriminali- teit'. ROME - Mohamed Bygt, een Libische zakenman in Rome, ligt in een ziekenhuis nadat hij ivoensdag door een landgenoot wa beschoten, omdat hij weigerde naar Libië terug te keren PARIJS AFP, RTR, DPA) - De Libische leider, kolonel Gaddafi, heeft de 'revo lutionaire comités' woensdag ge vraagd alle 'commando-operaties' in de wereld te beëindigen. Gaddafi deed de oproep in een uitzending van Radio Tripoli die in Parijs werd opgevngen. Enkele uren eerder was het ultimatum van de Libische leider afgelopen tot te rugkeer van Libiêrs uit het buitenland naar het land. Gaddaf had gedreigd al len die niet op het ultimatum reageer den te laten elimineren. Gaddafi riep de revolutionaire comités op 'slechts die verraders om te brengen wier schuld door een revolutibnair tri bunaal is vastgesteld ïn het station van Milaan is woensdag middag een Libische zakenman dood geschoten. Het slachtoffer, de 56-jarige Azedin Lahderi, werd getroffen door vijfevolverschoten. Enige uren eerder was een andere Libiër, de 33-jarige za kenman Mohammed Bygte, in Rome gewond door twee revolverschoten van zijn 25-jarige landgenoot Abdel Naby Shouti. Shouti pleegde de aanslag toen hij in de flat van hét slachtoffer de maal tijd met hem gebruikte. Bygte verklaar de tegenover de politie dat Shouti, die kort na zijn daad werd gearresteerd, hem had gevraagd naar Libië terug te keren en vervolgens was gaan schieten. MIDDELBURG/DEN HAAG - Het dagelijks bestuur van de provincie is in het overleg met minister Tuyn- man van verkeer en waterstaat in januari van dit jaar akkoord gegaan met een .afgeslankte' versie van de vaste oeververbinding Westerschel- de „in de verwachting dat een aan gepast plan bij de minister van fi nanciën meer kans van slagen zou hebben." Dat blijkt uit een brief, die het Zeeuwse college van gedeputeerde staten woensdag aan provinciale sta ten heeft gestuurd en die vergezeld gaat van het tot nu tot geheime - maar onder meer in de PZC uitgelek te - rapport over de oeververbinding. Uit nog wel geheime notulen van het overleg tussen gs en de minister van verkeer en waterstaat blijkt, dat ook de bewindsman met een afgeslankt project zijn instemming heeft be tuigd. hij verklaarde - zo staat er - „zich bereid dit plan tegenover de mi nister van financiën te verdedigen." Die bereidheid van de heer Tuynman hing samen met het gegeven, dat ln deze opzet de bouw van een derde dubbeldekker „minder urgent" zou zijn, zo is uit de vertrouwelijke notu len af te leiden. Het provinciaal bestuur heeft bij het uit december 1979 daterende rapport over de VOW een begeleidingsbrief gevoegd, waarin de essentiële ver schillen tussen de .uitgeklede' ver binding en het oorspronkelijke plan worden aangegeven. Daarbij ging men - zoals al eerder gemeld uit van. een bouwtijd van vijf inplaats van zeven jaar; beginnen met de bouw in 1980; •op korte termijn afzien van de bouw van een derde dubbeldekker; „Dit plan," aldus gs nu aan de staten, „geeft een besparing van 10 tot 12 procent op de bouwkosten, veel min der renteverlies tijdens de bouw als mede een besparing van 45 miljoen gulden voor de derde dubbeldekker. Het Zeeuwse college wijst erop, dat deze week in de eerste kamer een mo tie over de vaste oeververbinding is ingediend, waarin de regering wordt 'gevraagd zich aan de belofte: begin nen in 1981 of zoveel eerder als moge lijk is. te houden en waarin wordt af geraden de afgeslankte versie van het projectuit gex te voeren. Gs laten de staten weten, dat zij niet de be schikking hebben over de letterlijke tekst van de motie en de mededelin gen van de minister en dat zij de sta ten daarover zo snel mogelijk zullen informeren. Zie ook pagina 7) derland' (BAN) had getracht het aan boord brenger! van de 1.800 ton radioac tief Nederlands afval, oa afkomstig van laboratoria, ziekenhuizen en het Ener gie Centrum Nederland in Petten, te verhinderen. Op voorstel van burgemeester Molen dijk van Velsen gingen de betrokken partijen dinsdagavond rond de tafel zit ten. Woensdagmiddag werd verder ge praat en aan het eind van de middag, maakte Molendijk bekend dat Green peace de blokkade zou opheffen, omdat minister Ginjaar van volksgezondheid en milieuhygiëne de toezegging had ge daan dat een speciale commissie het verwijderen van atoomafval zou gaan bekijken. Verwarring Daarna volgden enige uren van verwar ring, omdat minister Gipjaar het niet eens was met die verklaring, hetgeen weer op verzet stuitte bij Greenpeace. Later op de avond verklaarde Gipjaar tijdens overleg met de vaste kamer commissie voor kernenergie dat de oor spronkelijke verklaring voor hem on aanvaardbaar was, omdat daaruit zou kunnen worden opgemaakt dat hij was bezweken voor de druk. Tot de instel ling van de commissie, waarin Green peace. ECN en vertegenwoordigers van de Vereniging van Nederlandse Ge meenten zitting krijgen, had hij, zo ver klaarde hij, al drie weken geleden beslo ten. Ook ontkende hij dat binnen drie jaar het dumpen van het afval in zee moet zijn afgelopen. Hij behield zich het recht voor de dumpingen in zee te laten doorgaan als er geen betere oplossing wordt gevonden. Volgens Greenpeace wilde de minister dat in de overeenkomst werd opgeno men dat in afwachting van het advies van de in te stellen commissie de mi lieu-organisaties geen verdere acties te gen het dumpen van radio-actief afval zouden voeren. Dit was voor de actie voerders onaanvaardbaar. Een woord voerder van Greenpeace deelde dit woensdagavond op een persconferentie in Velzen mee De minister wilde nog andere wijzigin gen in de overeenkomst aanbrengen, hetgeen volgens Greenpeace beteken de dat de minister in feite een nieuwe verklaring ging opstellen. De actievoer ders besloten desondanks hun actie te staken omdat ze sterke aanwijzingen hadden dat anders de politie zou optre den. Minister Gipjaar heeft inmiddels Greenpeace uitgenodigd voor een ge sprek op het ministerie Tfjdens een werkbezoek aan het provin ciaal bestuur van Noord-Holland zei de minister binnen drie jaar een advies van de commissie te verwachten over de methoden voor opruimen van radio actief afval. Hij ziet Ln Nederland geen andere mogelijkheid dan dumping. Geen gemeenteraad is bereid op eigen terrein medewerking te verlenen, aldus de minister. PZEM-afval Een woordvoerder van de PZEM ver klaarde dat er regelmatig licht radio actief afval van de Borsselse kerncen trale naar het ECN in Petten gaat. Het betreft hier onder meer slangen, kle ding, filters handdoeken en plastic zak ken, die door gebruik in het nucleaire gedeelte van de centrale besmet zijn ge raakt. De straling hiervan ls binnen één a twee jaar verdwenen. Hij kon echter niet bevestigen of bij de dumping met de 'Andrea Smits' radio-actief afval van de Borsselse kerncentrale zit. „Er zijn in Nederland ongeveer 130 in stellingen, die licht radio-actief afval aan de ECN leveren. Het is niet na te gaan of in deze lading afval van Bors- sele aanwezig is", aldus de PZEM- woordvoerder.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1980 | | pagina 1