PENINGSDUEL 0ERVERVELEND Piet Schrijvers zaterdag toch weer in het doel Pfaff in doel tegen Engeland 1ACTISCHE CONCEPT 1WARTKRUIS MISLUKT TURIJN - Guy Thijs, de bonds coach van België, beeft uiteinde lijk gekozen voor zekerheid. Ln de eerste wedstrijd voor het Euro pees kampioenschap, woensdag in het Stadio Comunale van Turijn tegen Engeland, zal niet Theo Cus- ters, maar Jean-Marie Pfaff het doel van de Rode Duivels verdedi gen. Theo Custers, de doelman van FC Antwerp, leek lange tijd de eer ste man te worden voor het EK. Vrijwel alle wedstrijden waarin hij werd opgesteld, leverden de Belgen succes op. Maar Custers is niet erg geliefd in België. Zelfs niet bij zijn eigen vereniging, die hij zo snel mogelijk wenst te verlaten. FC Antwerp gaf Custers bijvoor beeld geen enkele medewerking, toen deze zich na afloop van de na tionale competitie zelf verder wilde voorbereiden. Custers moest op ei gen kosten een trainer aantrekken en kon slechts dankzij de medewer king van de terrelnknecht wat trai nen op de bijvelden van De BosuiL Sinds het vertrek van de succesvol le doelman Christian Piot voerden Theo Custers en Jean-Marie Pfaff een verbeten strijd om de plaats in het nationale doel. De onderlinge verhoudingen tussen beide keepers zijn ronduit slecht De oorzaak daarvan lijkt voornamelijk bij Pfaff te liggen, want ook de rest van de Belgische ploeg mag de doelman van Beveren niet. Zo blijkt het tel kens weer een groot probleem voor Guy Thijs om bij een interland een kamergenoot voor Pfaff te vinden. In het elftal loste het probleem zich echter vanzelf op. Custers maakte tijdens de laatste oefen wedstrijden van België niet zo'n sterke indruk, waarna Guy Thijs besloot om Pfaff op te stellen tegen Engeland. Voor de rest kent de Bel gische ploeg weinig verrassingen. Veel zal afhangen van Wilfried van Moer. De inmiddels 35-jarige aan voerder zal een belangrijke rol spelen als spelbepaler achter de frontlinie, die wordt gevormd door Vandenbergh, Van der Eisten Ceulemans. Het is vooral die aanvalslinie, waar voor de Engelse coach Ron Green wood bang is. „Het zijn stuk voor stuk spelers, die een doelpunt kun nen maken", zei Greenwood bij aankomst op het vliegveld van Tu rijn. waar de Engelse ploeg dins dagmiddag als laatste van de acht EK-deelnemers arriveerde. Hoewel België over het algemeen als zwak ste ploeg van de groep wordt aan gemerkt. wil Greenwood daarvan niets weten. „Normaal gesproken zijn er bij de laatste acht van Euro pa geen zwakke ploegen. Boven dien ontmoeten wij België in onze eerste wedstrijd en die is wellicht de belangrijkste van de drie. De eerste wedstrijd moet hoe dan ook worden gewonnen. Een nederlaag in het eerste duel van een dergelijk kort toernooi kan beslissend zijn". Greenwood kan in elk geval voor 100 procent rekenen op zijn grote vedette Kevin Keegan. die vorige week nog last had van een kniebles sure De voormalige ster van Ham burger SV heeft echter drie dagen keihard getraind en heeft geen pijn meer. Keegan hoopt op een goede start tegen België. Opstellingen Opstellingen van de vier elftallen die vandaag (donderdag) in actie komen met de rugnummers zijn: BELGIË: 1. Pfa£f.2.Gerets,4.Meeuws.3. Millecamps, 5. Renquin, 6. Cools, 7 Van der Eycken, 8. Van Moer, 9. Van der Eist, 10. Vanden Bergh, 11. Ceulemans. ENGELAND: 1. Clemence, 2. Neal. 4. Thompson, 5 Watson. 3 Sanson. 6 Wil- kins. 7. Keegan. 10. Brooking, 8. Copell, 9 Johnsson, 11 Woodcock. SPANJE: 1. Arconada, 20. Tendlllo, 2. Allessanco, 3. MiguelL 14. Gordillo, 21. Zamora, 6 Asensi, 10. Qulni, 18. Saura, 17. Sastrustegui, 7. Dani. ITALIË: 1 Zoff, 7 Gentile, 14. Oriali. 6 Collovati, 5. Cabrlni, 9. Sclrea, 15. Tardelll, 10. An- tognonl, 19 Causlo, 20. Graziani. 18. Bet- tega. Westduits record West-Duitsland heeft via de zwakke overwinning op de Tsje chen een historisch record geëve naard. In de periode tussen oktober 1936 en mei 1938 bleef het Duitse voetbalteam 16 wedstrijden zonder nederlaag, een prestatie die nu door Derwall ook bereikt werd. Ok tober 1978 startte hij zijn successe rie met een 4-3-overwinning op Tsjechoslowakije. vervolgens werd niet verloren van Nederland, twee maal Malta, tweemaal Turkije, Hongarije, tweemaal Wales, Ier land, IJsland, Argentinië, Rusland, Oostenrijk, Polen en ten slotte woensdagavond Tsjechoslowakije. Zaterdag kan het record van de Breslau-elf - zo genoemd omdat men tijdens de succesvolle serie in het Oostdultse Breslau met 8-0 ze gevierde - verbeterd worden maar dan moet een nederlaag tegen Oranje voorkomen worden HILVERSUM 1: 8.20 uur: EK VoeL- baljournaal televisie NEDERLAND 1: 17.40 uur: België- Engeland. 20 17 19.35 uur: Beelden van het Nederlands trainingskamp en voorbeschouwing op Spanje- Italië: 20.27 uur SpanJe-Italié. BELGIE 1:17.35 uur: België-Enge- land. BELGIe II 20.20 uur Spanje-Ita- lié; 22.15-23.00 uur: Samenvatting Belgiè-Engeland. nvoldoende oor Oranje Het Europees kampioenschap Mpasalsde Italiaanse ploeg voor trstc maal opdraaft - het excuus It organisatoren voor de sfeerloze k die slechts een schamele I toeschouwers naar het Olym- iStadion van Rome trok. Veront- Idigingen die door de voetbalploe- 'm Tsjechoslowakije en West- sl»nd verkeerd uitgelegd werden, naken we er maar een voorwed- Jvan, een gedachte die beide ploe- oe volle 90 minuten uitstraalden, om aan te zien, minder aantrekke nen partij tussen een stel oude of 22 dartele pupillen, het nor- tvoorafje bijeen belangrijke voet- trtij, •Duitsland haalde de twee punten maar niet omdat het de beste De enige sterke actie van Hansi bracht tien minuten na de pau- t bal bij Karl Heinz Rummenigge sndlchtbij raak kopte. Voor de zes teer mocht Jupp Derwall als luecoach de pers te woord staan, on lachen, maar deed dat als een met kiespijn. „Op het Europees Pioenschap zal de ware kracht van Msevoetbalteam blijken", sprak ijzende bondscoach vooraf, maar «zien van de zwakke openingsset «mi met het beantwoorden van die «veel opgeschoten zijn. wrk is de ploeg die door de 1-0- ?wng °P de tegenvallende Tsje- wrajyesbelangrijkste opponent is ™on Erg sterk", zegt KNVB- oer Blok, in Rome aanwezig als voor Zwartkruis. „Deze Duitse isw zestien keer ongeslagen geble- een keer geluk hebben, tweemaal, driemaal, maar geen zestien keer". De zorgelijke rimpels in het gelaat van Derwall werden veroorzaakt door de vele zwakheden die hij binnen zijn eli tekorps geconstateerd moet hebben, Karl Heinz Rummenigge, Peter Brie gel en in de eerste helft Manfred Kaltz haalden een voldoende, de rest kwam niet verder dan een schamel vijfje. Slechte passes, weinig controle, geen overtuiging en geen durf. Allofs vorm de met Rummenigge de aanval, beiden bevestigden hun reputatie. De Bayern-speler brengt grote klasse mee, de voetballer van Fortuna Dues- seldorf bewaart zijn beste voetbalhoog standjes voor de duels bij zijn club. Bar celona heeft op hem een bod gedaan van 2 miljoen marken met als extraatje de Deen Allan Simonsen, een koopje dat na de matige prestatie van Allofs wel niet meer geldig zal zijn. Imponeren kon ook het middenveld van de Duitsers niet. Hansi Muller slaagde er geen enkele maal in een ge richte dieptepass te versturen, Ulli Stie- like verdient een ruime voldoende voor zijn zwoegen, maar kreeg de bal geen enkele keer op de gewenste plaats. Bernd Foerster is een speler waarvan er velen in een dozijn gaan. Ook Kaltz ver bleef de openingspartijen op het mid denveld omdat de Tsjechen met vier man in de achterste lijn voetbalden Rest Derwalls defensie. De grote leider ontbreekt daar sinds Franz Becken- bauer zijn bankrekening spekte bij de Cosmos in New York. Kaltz werd op de positie van libero geposteerd, Zewe kreeg zijn kans en nu de beschermeling van Jupp Derwall, Koeln-speler Bernd zijn. Er zal veel gepraat worden en dat betekent dat de tegenstander zaterdag tegen ons extra gemotiveerd zal aantre den" De openingswedstrijd van het Euro pees voetbalkampioenschap maakt overigens geen uitzondering op eerdere startpunten van grote toernooien. Het voorkomen van doelpunten stond voor op Verlies je de eerste wedstrijd dan kun je de tickets voor de terugreis al vast bestellen De sfeer komt op een laag pitje, de teleurgestelde spelers gaan staan mokken. West-Duitsland- Tsjechoslowakije werd door die ge dachte een pure schaakmatch. Een zet met werd een tegenzet beantwoord. Blok: „Voor een trainer leuk om te zien, maar voor het publiek vreselijk verve lend". De thuisblijvers kregen in Rome dus weer eens gelijk. De eerste helft hoefden de beide doelverdedigers nauwelijks in actie te komen en ook na de pauze ble ven hun activiteiten beperkt tot het op rapen van een spaarzame bal. Tsjecho slowakije kon geen moment de herinne ring wakker roepen aan de ploeg die vier jaar terug Europees kampioen werd. Jezek voorspelde het: ,.De ploeg moet het te veel hebben van scoren uit stilstaande situaties" Die mogelijkheden kreeg men, maar Panenka leek minder op dreef dan vier jaar terug bij het nemen van straf schoppen aan het einde van finale. Een tweede Tsjechisch wapen, de counter, kon niet in stelling gebracht worden omdat de Duitsers zeer veel man kracht in eigen linie hielden. Wat daar door aan voetbalgerecht geserveerd werd was een Europees voetbalkam pioenschap onwaardig. recht een gele kaart moest incasseren. Het inzetten van Nanninga zou uitein delijk toch de enige Nederlandse tref fer opleveren, hoewel de Limburger daaraan nauwelijks een positieve bij drage leverde. Nadat eerst, in de 65e minuut, een grove overtreding op Willy van de Kerkhof door Terzanides in het strafschopge bied onbestraft was gelaten, wees de Oostduitse referee enkele ogenblikken later wel naar de witte stip. toen Kon stan tinou geheel overbodig Nanninga tegen de grond smeet. Kees Kist zette vervolgens de arbitrale strafmaatregel koel in een doelpunt om: 1-0. Nederland wilde na dat doelpunt nog wel meer, wetende dat het toekennen van de tweede, of mogelijk zelfs een eer ste plaats in de poule, het doelpunten- saldo weieens de doorslag zou kunnen geven. In tegenstelling tot voorgaande wedstrijden wilde dit Griekse voetbal elftal geen moment van wijken weten, „Wij spelen voetbal zoals dat alleen de beste ploegen van de wereld kunnen, of een wedstrijd eindigt voor ons in een totaal debacle", had de Griekse bonds coach Panagoulias tevoren gesteld. Een debacle werd het allerminst voor de Grieken, maar klassevoetbal werd er ook niet getoond, al moet er onmiddel lijk wel aan worden toegevoegd, dat het Nederlands elftal van woensdagavond in Napels daartoe ook geen enkele me dewerking wilde verlenen. Het tegen spel van de Grieken irriteerde het Ne derlands elftal dermate dat er zoveel onnodige overtredingen werden ge maakt dat men nauwelijks nog tot aan redelijk voetbal toekwam. Reflex En bijna zelfs nog de gelijkmaker moest incasseren. Drie minuten voor tijd was voor de zoveelste maal de con centratie in de Nederlandse afweer zoek. De hoekschop van Anastopoulos (een kleine twintig minuten voor tijd ingevallen voor Ardizoglou) bereikte daardoor ongehinderd het hoofd van Galakos (in het veld gekomen voor de geblesseerd geraakte Mavros), maar in een reflex tikte Doesburg de bal nog net tegen de lat en voorkwam daarmee dat Nederland op het allerlaatste mo ment toch nog een kostbare voor sprong verspeelde. NAPELS - Doodstil likte Nederland na afloop van het EK-openingsduel tegen de Grieken de wonden in de catacom ben van het San Paolo-stadion in Na pels, waar Oranje zich erg pover op het Europese voetbaltoneel had gepresen teerd. Letterlijk en figuurlijk moesten er wonden worden gelikt. Niet alleen heerste er een enorme teleurstelling over het matige spel van het Neder lands elftal, toch als een van de favo rieten dit Italiaanse voetbalevene ment binnengestapt, maar bovendien moesten tal van blessures worden be handeld. Het ergst getroffen waren doelman Piet Schrijvers, die een scheur in het ooglid had opgelopen na een botsing met de Griekse linkerspits Thomas Mavros, en Huub Stevens, die tegen een forse dij beenblessure was opgelopen. Zwartkruis was de eerste om te beamen dat Nederland een erg matige prestatie had neergezet. De Oranje-bondscoach: „Ik moet er echter wel onmiddellijk aan toevoegen dat de Grieken deze wed strijd in mijn ogen duidelijk hebben ge degradeerd. Ze hebben alle mogelijke middelen aangewend om ons het spelen onmogelijk te maken". De blessure van Schrijvers, in wiens ooglid een drietal hechtingen moest worden aangebracht, is waarschijn lijk nu ook weer niet van dien aard dat hij zaterdagavond niet zal kunnen spe len tegen West-Duitsland. Zwartkruis: „Naar de dokter mij vertelde, is het in derdaad mogelijk dat hij zaterdag weer onder de lat staat". Zwartkruis had evenwel niet alleen ne gatieve zaken bij de Grieken gesigna leerd, ook de vele fouten in het Neder landse spel waren hem niet ontgaan: „Wij verloren te veel duels. En wanneer dat gebeurt, moet je over een ijzerster- ke mentaliteit beschikken om je daar overheen te tillen. Ik moest in de rust wel maatregelen nemen en Dlck Nan ninga inzetten, omdat we in de eerste speelhelft veel teveel duels in de lucht verloren. Je kunt rustig stellen dat we op dat punt nergens waren" De Nederlandse bondscoach is evenwel voor zichzelf nog niet tot de conclusie gekomen dat hij zaterdag tegen Duits land een ander Nederlands elftal zal moeten inzetten. „Ik moet dat de ko mende dagen nog eens rustig op mijn gemak bekijken", zo vond hij „Deze wedstrijd was voor ons erg moeilijk. Moeizaam zijn we aan een gelijkspel ontsnapt. Het leek wel of we tegen een muur opbotsten. Dit openingsduel heeft beslist niet datgene opgeleverd wat ik er na die week in Oostenrijk van verwacht had". Juiste uitslag De Griekse bondscoach Panagoulias oordeelde: „Ik vind dat Nederland de juiste winnaar is van deze wedstrijd. Maar met wat geluk had er voor ons beslist wel een gelijkspel ingezeten". Over de strafschop zei hij: „Die Nan-, ninga speelde pure comedie. Ik begrijp niet dat Prokop daar ingetrapt is". De Griekse bondscoach beoordeelde, evenals zijn collega Jan Zwartkruis, het spel als erg matig: „Nederland heeft beslist de mogelijkheden om goe de wedstrijden te spelen, maar ze zul len toch duidelijk beter voor de dag moeten komen dan tegen ons. Op de manier zoals ze vanavond hebben ge speeld, geef ik ze tegen de Tsjechen en de Duitsers geen enkele kans". NAPELS - Doelman Piet Schrijvers raakte tn de eerste minuten van de wedstrijd geblesseerd, bondsarts Frits Kessel bekijkt de schade. Kees Kist, Ruud Krol, Kessel, Schrijvers en v.d. Korput. Cullmann. Conclusie: de leider in de defensie ontbreekt nog steeds. Er is geen man die de ploeg draagt. En toch staan daar de cijfers: 16 keer ongesla gen. Blok heeft gelijk als hij zegt dat je niet zestien maal geluk kunt hebben. Blok: „Aan het spel van de Duitsers heeft veel gemankeerd vandaag. Voor Nederland moet dat een waarschuwing ROME - Karl Heinz Rummenigge scoort met een fraaie kopbal het eerste en enige Weslduitse doelpunt. De Tsjechoslowaakse doelman Jaroslav Netolicka doet nog een vergeefse poging om de bal te stoppen. imponerend is het Nederlands elftal het toernooi bet Europees kampioenschap in Italië bepaald niet begon- de openingswedstrijd tegen Griekenland, woensdag- ij voor een handjevol Napolitanen en wat Nederlandse en ekse supporters, werd een schamele 1-0-overwinning be- ild Een zege die tot stand moest komen door een strafschop. Kist 20 minuten na rust verzilverd nadat de Griekse doel- Konstantinou in de fout was gegaan tegen Nanninga. De JaJC-speler had in de tweede speelhelft de plaats ingenomen Ie voor Oranje debuterende Martin Vreijsen, die tegen de ■mperamentvolle Grieken geen voldoende kon halen. rens, het gehele Nederlands elftal ei niet in zich in deze eerste jwedstnjd te onderscheiden, je raakte duidelijk gaandeweg de [rijd steeds meer geïrriteerd door igenspel van de Grieken, die juist ontmoeting hadden uitgezocht om uropese voetbalvolk te tonen dat tten onrechte tot dit EK-toernooi laten waren. Het aanvankelijk on- igen spel van Griekenland werd de Nederlanders beantwoord met egenspel dat zonder meer Oranje ardlg genoemd mag worden, rland opende overigens in de voor- dingsfase de al erg matig tegen de :en, die door menigeen geen enke van betekenis was toebedacht in jK-toemooi, omdat de Grieken ndeHeleense grenzen maar moei- ophef makende voetbalpresta- staat waren gebleken. Die me- werd duidelijk ook door de Neder- irs gedeeld, bondscoach Jan timiis incluis, die het pas een dag het duel met de Grieken nodig leom zijn selectie, die toch al bijna lang definitief op papier j, wat informatie te verschaffen de Griekse opponent. regelen ga Alketis Panagoulias had zijn i beter voorbereid en zijn spelers acties meegegeven om het spel deNederlanders van meet af aan te eren te ontregelen. En dat lukte de Itn aardig. Meer dan een schot ovenkamp op doelman Vassilios aitinou kwam er bij Nederland i terse half uur niet uit. Niet dat rieken het Oranjeteam achteloos Iljde konden schuiven, maar verde- md had het Nederlands elftal de itoch meer dan vol aan de Grie- voor wie een gelijkspel tegen de «Ie vice-wereldkampioen al ui tte bevredigend zou zijn, zo zelfs «n-hee het vervolg van het toer- ookzon zijn - kon spreken van een onder succesvol evenement. Irieken wilden echter méér, toen bleek dat het zo vaak hooggepre- lederlands elftal ook maar bestond lodgewone voetballers, die in feite balvaardigheid demonstreer- zy zelf in huis hebben. Boven- behoefden de Grieken geen enkele tie hebben voor de tactische lijn, Zwartkruis al maanden lang voor EK-toemooi uitgestippeld had, en het trainingskamp ln Oosten had geperfectioneerd tegen tegen- ders, die in kwaliteit aanwijsbaar der in huls hadden dan deze Grie- die het tegen Oranje toch moesten zonder de door een schorsing igedwongen thuisgelaten aanvoer- Horgious Dellkaris, zonder Yannis Damanakis, die de spelbepalende rol van Delikaris had moeten overnemen en aanvankelijk ook zonder de gebles seerde Elias Galakos. Mislukking De Grieken hebben het Nederland voor 15.000 toeschouwers, waarbij de Ne derlandse supporters opvielen door hun oranje kledingstukken en attribu ten, erg lastig gemaakt. Achtereenvol gens Piet Schrijvers, die al na een kwartier na een botsing met Thomas Mavros geblesseerd moest uitvallen, en Pim Doesburg moesten dreigende acties van Jossifidis, de linker-vleugel- verdediger nota bene, Mavros en een schuiver van Ardizoglou, in actie moesten komen. In de eerste speelhelft mislukte het tactisch concept van Zwartkruis volkomen: geen lange pas ses van Krol, die nauwelijks de defen sieve stellingen kon verlaten om als extra middenvelder mee ten strijde te trekken, en Haan; geen opkomende Wijnstekers of Hovenkamp en niet een moment van superieure overheersing. Het enige negatieve in die eerste 45 mi nuten was in feite bij de Grieken de gele kaart, die de Oostdultse scheidsrechter Prokop trok voor Mavros, toen hij bij een vrije trap van Haan niet de vereiste afstand in acht wilde, nemen. Daar tegenover stonden evenwel twee pittige charges van Huub Stevens, die wraak wilde voor het voortijdig elimineren van Piet Schrijvers en achtereenvol gens Kouls en Terzanides tot een buik landing dwong, Het was duidelijk dat dit Nederlands elftal tussentijds enige correctie be hoefde. Zwartkruis wist evenwel, naar aanleiding van de oefenwedstrijden van Griekenland tegen de DDR en Frankrijk, waarin tot diep in de tweede speelhelft goed stand werd gehouden om uiteindelijk in de laatste twintig mi nuten toch nog tegen een forse neder laag aan te lopen, dat de Grieken per se onder druk gehouden moesten worden, wilde Oranje een gunstige uitgangsstel ling voor dit EK-toernooi bereiken. Naast Kees Kist werd Dick Nanninga als vervanger voor Vreijsen. die in Cos- tas Jossifidis een moeilijk te bespelen tegenstander had, in het centrum van de Oranje-aanval geposteerd. René van de Kerkhof bleef op rechts, terwijl broer Willy vanuit het middenveld opschoof naar de linkervleugel. Weinig rendement Veel rendement leverde die wijziging niet op. De Grieken hielden de Zwart kruis-formatie erg lang in de klem. te lang naar de zin van Willy van de Kerk hof. die zijn ongenoegen openlijk de monstreerde door de doorgebroken Ar dizoglou te torpederen en daarvoor te-

Provinciale Zeeuwse Courant | 1980 | | pagina 19