PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT nDA en VVD: geen loopkrachtconflict Bemiddeling blokkade schip met kernafval Abortusberaad in kritiek stadium Principe-akkoord metaal: volledige prijscompensatie Eerste Kamer dringt in motie aan op aanleg oeververbinding Westerschelde 1 auto adria Opec eens over olieprijs AG LBEDA NOEMT INGRIJPEN VOORBARIG iei VS Zweden stopt voor 2010 met kernenergie HELE PAKKET NOG TER DISCUSSIE Unifil mandaat wordt verlengd 'GEEN AFGESLANKT PLAN VOOR BRUG TUNNEL' Voorontwerp van onzekerheden Pastoor te snel pagina 12 „.jaargang no. 136 Woensdag 11 juni 1980 WckiUM ■doen, we. marconistraat ALGIERS (RTR) - De ministers van olie van de leden van de Orga nisatie van Olie-Exporterende Landen (OPEC) zijn het er dinsdag- Uil aï0nd over eens geworden de richtprijs van ruwe olie te verho- tic «n tot 32 dollar per vat (van 159 n..l iüaciin iirnilrnii Ho iror. liter). Het tijdstip waarop de v hoging ingaat wordt overgelaten •an dc afzonderlijke landen, maar moet wel voor 1 juli aanstaande vallen. Dit heeft de Iraansc minis ter van olie, Ali Akbar Moinfar verklaard na afloop van de bijcen- ikft komst over de prijzen van de mi nistersconferentie van de OPEC in Algiers. söijj iMoinfar zei dat Saoedi-Arabiè zijn olieprijs mogelijk niet in één keer tot 32 dollar per vat zal verhogen. EN HAAG - De regeringsfracties voelen niets voor een botsing met het kabinet op dit moment er de handhaving van de koopkracht voor de minima. Beide partijen willen eerst afwachten de nieuwe raming voor de prijsontwikkeling dit jaar eruit komt te zien. Deze berekening ordt niet eerder dan half augustus verwacht. Inett ml» Op het ogenblik rekent het land 28 dollar per vat. Van Saoedlsche zij de is dinsdagavond meegedeeld dat het akkoord niet betekent dat het land zijn olieprijs onmiddellijk zal verhogen. De prijs van 32 dollar is bedoeld als maximum voor de olie van producenten aan de Perzi sche Golf en Saoedl-Arablë heeft zich niet verplicht die prijs te han teren, zo werd gezegd. De minister van olie van Qatar, Ab- doelaziz Bin Khalifa, verklaarde na afloop van de bijeenkomst dat het akkoord tot gevolg zal hebben dat olie van producenten aan de Perzi sche Golf twee dollar per vat duur der wordt. De maximumprijs van olie uit OPEC-landen zal volgens Moinfar 37 dollar per vat bedragen. PvdA WIL GARANTIE VVD DEN HAAG- Staatssecretaris De Graaf en minister Albeda achter de regeringsta fel tijdens de voortzetting van de behandeling van de Nota Ombuigingen 1980. en WD legden zich neer bij de lattingen van minister Albeda (so- ln hü ezaken) hierover. In het debat over lijdelijke korting op de groei van ale uitkeringen en minimumloon hij maatregelen om de koop- sluiting Het autoplaat- en spuitbedrijf Zebra BV op het industrieterrein Einde wege ibij 'sHeer Arendskerke gaat per 1 juli 'dicht, De verslechterde situatie in de [autobranche betekende de nekslag voor dit bedrijf. Zebra BV. dat vijf mensen in dienst heeft, werkt overi gens al jarenlang met forse verliezen. kracht te handhaven „voorbarig". Eerst moeten betrouwbare ramingen beschikbaar zijn. Uitspraken op dit moment zouden er zelfs toe kunnen lei den dat de ongewenste gevolgen (meer inflatie) juist tot stand zouden komen. De bewindsman wees erop dat het kabi net tot nu toe „alle moeite" had gedaan de koopkracht voor de minima te hand haven. Dit was gebeurd ondanks de prijsstijging, die hoger uitgevallen was dan verwacht. Bij een nog hogere infla tie kon hij echter geen uitspraken meer doen over handhaving van de koop kracht. Voorwaarden Albeda had weinig bezwaar tegen een motie van CDA en WD, waarin het ka binet om maatregelen gevraagd wordt, indien de koopkracht voor de laagste inkomens aangetast zou wor den. Hij verbond aan zijn instemming wel de voorwaarden dat zowel de werkgelegenheid als de inflatie er niet door zouden verslechteren. Bij de uit voering ervan wil hij ook rekening houden met de begrotingsproblema- tiek voor 1981. In een eerste reactie zeiden zowel De Vries (CDA) als De Korte (WD) weirug moeite met deze uitleg van hun motie door de bewindsman te hebben. Daar bij is inmiddels duidelijk geworden dat juist binnen het CDA dinsdagochtend nog bezwaren tegen de motie beston den, omdat deze „te hard" zou zijn. De beide regeringsfracties hebben overi gens weinig bezwaar tegen de voorge stelde maatregel, hoewel zij die „weinig fraai" noemen. Albeda verzette zich overigens fel tegen de suggestie die uit de motie naar voren kwam, dat het kabinet in de afgelopen dagen onzekerheid had laten ontstaan over het behoud van de koopkracht. „Op dit moment geven wij ons streven naar het behoud van de koopkracht (Slot zie pagina 8 kolom 6) DEN HAAG - Het overleg tussen de Tweede-Kamerfracties van PvdA, WD en D'66 over de indiening van een initiatief-wetsontwerp over de abor tus verkeert in een kritiek stadium. Een langdurige vergadering leidde dinsdagmiddag opnieuw niet tot resul taat. Hoewel de partijen het al op een groot aantal punten eens zijn gewor den, is een handvol principiële zaken als grote obstakels overeind gebleven. De betrokkenen ontkennen echter dat de besprekingen nu al zijn vastgelopen. Met name tussen PvdA en WD zijn moeilijkheden gerezen. Mogelijk wor den die vanmiddag uit de wereld gehol pen in een gesprek dat WD-leider Riet kerk en PvdA-leider Den Uyl met el kaar zullen hebben. Mocht dat geen succes hebben, dan is de kans groot dat PvdA en D'66 alleen verder gaan. De problemen zijn vooral ontstaan om dat de PvdA-fractie van de WD keihar de garanties blijft eisen voor het door het parlement halen van een mogelijk initiatief-voorstel. Volgens Haagse kringen zijn de onderhandelaars van de fracties het in grote trekken eens. maar is de PvdA met name bang dat het com promis met de WD niet aan de achter ban is te verkopen. Het zou daarbij met name gaan om de zogenaamde „vijf-dagentermijn" voor bedenktijd alvorens tot een abortus kan worden overgegaan. In de bespre kingen tussen de fractiedeskundigen is onder meer voorgesteld om daar drie dagen van te maken, maar dat lijkt vooralsnog voor de PvdA onaanvaard baar. De socialisten hebben een bedenktijd altijd zonder meer afgewezen. Ook in de WD is men daar niet gelukkig mee, maar ook zonder een wettelijke termijn zal in de praktijk feitelijk van een be denktijd sprake zijn, zo heet het daar. In dat licht is het erg onverstandig om daarop de hele kans op een initiatief voorstel te laten afketsen, aldus WD- kringen. De PvdA wil bovendien de garantie dat de senaatsfractie van de WD niet dwars gaat liggen. Zeker zo belangrijk is de vraag of de regering, nadat een PvdA-WD-D'66- voorstel door beide Kamers is aan vaard, dit ook zal mede-ondertekenen, een wettelijk vereiste. Met name van de CDA-bewindslieden moeten daar bij grote problemen worden verwacht. De WD-bewindslieden zullen zich vrijwel zeker achter het dan aanvaar de initiatief-voorstel opstellen. STOCKHOLM (DPA) - In Zweden is het in het jaar 2010 met de kern energie gedaan. De rijksdag be sloot dinsdag, dat voor die tijd alle reactoren moeten zijn uitgescha keld. Het parlement sprak zich ook uit voor het gebruik van hoogstens twaalf kerncentrales. Een voorstel van de communisten om van de bouw van de elfde en twaalfde reac tor af te zien, werd verworpen met 307 tegen 20 stemmen. Van onze redactie economie) DEN HAAG - De metaal-cao is nog niet rond. Wel heeft men over een aantal hoofdlijnen in principe overeenstem ming bereikt. Als echter tijdens de ver- i Dra Piet Bukman wordt nagenoeg ze- Wrde nieuwe voorzitter van het CDA Bukman, die lid is van de AR en nu voorzitter ls van de Christelijke Boe ten en Tulndersbond, is dinsdag door |et presidium van het CDA unaniem kandidaat gesteld. PAGINA 11 loonpauzebesluit Vooral kleine ondernemers overtreden vaak de bepalingen van het loonpau- KbeslulL Dit blijkt uit een onderzoek van de Loon Technische Dienst van at ministerie van sociale zaken. PAGINA 13 optimisme keen zeker ook rondom Oranje heerst oesfeer van WestrDuitsland '74 en Ar- igentinlê '78. Aller ogen zijn al gericht jopdefiiialestrijd in Rome. Vanavond ""alt het Nederlands elftal zijn eerste strijd voor het EK-toernooi tegen jiet Griekse nationale team. Het opti- 18 groot, maar een domper Nieuws uit Zeeland: 2, 5, 7 en 9. Binnen- en buitenland: 3 en li. Sport: 12 en 13. Nadio en televisie: 15. Financiën: 17. VELZEN - Burgemeester P. J. Molen dijk van Velzen heeft dinsdag meege deeld te willen bemiddelen tussen het Energiecentrum Nederland en Green Peace, de milieuorganisatie die dins dag een blokkade legde om het vertrek van een schip met radioactief afval te voorkomen. Minister Ginjaar (milieu hygiëne) heeft in een telegram een be roep gedaan op Green Peace de blokka de te beëindigen. Tijdens een gesprek op het gemeente huis van Velsen stemden Green Peace en het ECN dinsdagavond laat in met een drie-partijengesprek om tot een op lossing van de blokkade te komen. Van middag om 12 uur wordt het gesprek voortgezet. Het kort geding dat ECN in afwachting van de resuT^ten van dit gesprek tegen Green Peace wilde aanspannen, is aan gehouden. Met deze gerechtelijke pro cedure, die vanmorgen om tien uur in Haarlem zou dienen, wilde het ECN een veiligheidsmarge inbouwen om mei een gerechtelijk bevel de blokkade als nog te laten opheffen. Dit om de bepa lingen in het contract met de rederij van het schip, de Andrea Smits, te kun nen naleven. Daarbij kost elke dag uit stel van het vertrek circa 10.000 gulden. Burgemeester Molendijk verwachtte (Slot zie pagina 8 kolom 5) De actievoerders van Geenpeace hadden het Buitenspui-kanaal in Umuiden met hun boot 'Fri' en andere binnenvaartschepen geblokkeerd om te voorkomen dat de Andrea Smits beladen met radio-actief afval de haven uitvaart om het afval in de Atlantische Oceaan te gaan dumpen. dere onderhandelingen over een van de hoofdlijnen weer meningsverschil len zullen onstaan, dan zal het gehele pakket weer ter discussie komen. Men heeft al wel afgesproken, dat de cao zal gelden tot en met 31 december 1981. In ieder geval hebben de partijen ook overeenstemming bereikt over het weer invoeren van de volledige auto matische prijscompensatie per 1 ja nuari 1981. De bonden en werkgevers hebben nu drie dagen met elkaar onderhandeld. De eerstvolgende onderhandelingen zullen beginnen op 29 juli. Partijen heb ben in de afgelopen dagen ook afgespro ken, dat de f 26,-, die krachtens de Loon maatregel per 1 juli aan iedereen zal worden uitgekeerd, per 1 januari 1981 in de loonschalen zal worden verwerkt. Dit gebeurt door een verhoging van de lonen met 1 percent met een minimum van f 26. Drie uitbetalingen van de prijscompen satie konden worden overeengekomen, op 1 januari 1981, op 1 juli 1981 en op 1 januari 1982. Ook over een van de hete hangijzers, het Invoeren en operatio neel maken van een nieuw funktieclas- sificatiesysteem werd een akkoord be reikt. Er blijft over de hoofdlijnen van het cao- DEN' HAAG - Alle fracties in de Twee de Kamer zijn het eens met het voorne men van de regering om ook na 19 juni het mandaat van de Nederlandse VN- troepen in Zuid-Libanon te verlengen. In een vergadering van de commissie voor defensie spraken zij zich dinsdag allen daarvoor uit. Minister Van der Klaauw (buitenlandse zaken) wees de suggestie van de PvdA'er Van den Berg, om het aantal Unifil-landen uit te breiden en die on derling te laten rouleren, van de hand. Het is nu al moeilijk genoeg om kandi daat-landen voor Unifil te vinden, zei hij. pakket nog een meningsverschil be staan over de uitbreiding van de vakan tie. David Rijkse, de onderhandelaar voor de Industriebond FNV zei na afloop van de onderhandelingen dinsdag avond te zullen proberen om op de hoofdlijnen overeenstemming te be reiken. Hij zei ook, dat nog gesproken zal moeten worden over o.a. de ar beidstijdverkorting op langere ter mijn en de invulling van de loonstij ging in verband met de handhaving van de koopkracht. In jaar 2000 zo'n 32.600 mensen meer in Midden-Zeeland MIDDELBURG - In het jaar 200C» zal de bevolking van Midden-Zee land gegroeid zijn met ongeveer 32.600 mensen. Deze prognose wordt gedaan in het voorontwerp voor het streekplan voor Midden- Zeeland, dat dinsdag is versche nen. Tot eind 1983 wordt rekening gehouden met een groei met rond de vijfduizend inwoners. In het voorontwerp wordt onder meer gesteld, dat het aantal men sen dat in Zeeland woont zonder economische binding zoveel moge lijk moet worden teruggedrongen. De bevolkingsgroei zal hoofdzake lijk moeten worden opgevangen door Middelburg, Vlissingen, Goes, Amemuiden, 's-Gravenpolder, Ka- pelle-Biezellnge, Heinkenszand en Koudekerke. Wat betreft de wo ningbouw wordt voor Walcheren tussen 1978 en 1990 een productie verwacht van 7300 tot 10.200 huizen en voor de Bevelanden van 6000 tot 8000. (Zie ook pagina 7) (Van onze Haagse redacteur) DEN HAAG - De Eerste Kamer eist in een motie dat de regering haar belof ten houdt en voor het voorjaar van '81 akkoord gaat met de aanleg van de vas te oeververbinding over de Wester schelde. Tegelijkertijd zegt de Kamer in de door het Zeeuws PvdA-kamerlid ir. J. Mol geinspireerde motie dat het eenvoudige, „afgeslankte" plan voor de brug-tunnel beter niet gerealiseerd kan worden: de voordelen op korte ter mijn zouden wel eens in nadelen op langere termijn kunnen veranderen. Minister Tuijnman van verkeer en wa terstaat, dinsdag in de Kamer om zijn beleid te verdedigen, heeft geen moeite met de motie. Tuijnman heeft overi gens met de Zeeuwse commissaris van de koningin, dr. C. Boertien afgespro ken dat het afgeslankte VOW-plan bin nen enkele dagen gepubliceerd zal worden. De motie - een zeldzaamheid in de Eer ste Kamer - is vooral bedoeld om druk op het ministerie van financien uit te oefenen. Ir. Mol zei er dinsdag dit over: „Tuijnman moet bij Van der Stee van financiën benadrukken dat wat is toe gezegd. gerealiseerd dient te worden". De motie is nog niet in stemming ge bracht: dat gebeurt volgende week dinsdag, maar er wacht een grote ka mermeerderheid - zowel kamerleden van PvdA. CDA als WD hebben de mo tie ondertekend. Vaag Minister Tuijnman bleef dinsdag op- (Slot zie pagina 2 kolom 2) fDe herziening van het streekplan Midden-Zeeland is weer een stap dichterbij ge komen. Gisteren verscheen het zogeheten voorontwerp in de openbaarheid: het eerste samenhangende plan, waarin de stuur groep die enkele jaren terug met de voorbereiding van het karwei werd be last, voorlopige voorkeuren uitspreekt met het oog op onderdelen van de toe komstige ruimtelijke ontwikkelingen op Walcheren en de belde Bevelanden. De weg van de voorbereiding van het straks eigenlijk compleet nieuwe streekplan (het gaat tenslotte om een herziening van het oude, in vele opzich ten achterhaalde stuk van 1968) is lang en doet recht aan de tegenwoordig ge rechtvaardigde verlangens van open heid en mogelijkheden tot meedenken. Binnenkort gaat het voorontwerp de molen van inspraak en overleg in. In het voorjaar van 1981 zullen provinciale- staten over het bewuste stuk en over de reacties die het in de Zeeuwse samenle ving heeft opgeroepen hun oordeel ge ven. Nog een jaar later zal het herziene streekplan dan kunnen worden vastge steld. Het hart van de provincie be schikt dan voor een reeks van jaren over een streekplan dat - zoals het in de wet staat - 'in hoofdlijnen een beschrij ving geeft van de ontwikkeling die voor de streek als het meest wenselijk wordt gezien'. Een richting gevend plan, waar in alle ruimtelijke plannen en maatre gelen van rijk en provincie zijn samen gebracht, dat gedeputeerde staten moet dienen als een instrument om de ruimtelijke activiteiten van gemeente besturen (bestemmingsplannen) te toetsen. Levert het nu gepresenteerde voor ontwerp voor het vernieuwde streek plan Midden-Zeeland na alles wat er aan is voorafgegaan nu voldoende hou vast om een richting gevend plan op te stellen? Heeft de stuurgroep zoveel ma teriaal op tafel kunnen brengen dat het mogelijk is om de vele, vaak tegenstrij dige belangen goed tegen elkaar af te wegen en verantwoorde keuzes te ma ken? Met alle respect voor de inzet en de toewijding van de samenstellers moet worden vastgesteld dat dit op geen stukken na het geval is. Het voor ontwerp is het 'plan-van-de-onzekerhe- den'. In wezen staat er meer niet dan wél in. De stuurgroep is zich deze beper king duidelijk bewust geweest en maakt er zelf melding van. Maar tege lijk typeert het de zeer betrekkelijke ge bruikswaarde van het bewuste stuk. Jammer, want het gaat hier tenslotte toch om een poging een ruimtelijke vi sie te ontwikkelen, die behoort te wor den gedragen door de gewijzigde inzich ten van de laatste jaren en het inzicht dat ruimte in Nederland steeds schaar ser wordt. Twee voorbeelden van duidelijke manco's in het stuk. De stuurgroep stelt koeltjes vast dat ze eigenlijk geen zinnig woord kan zeggen over de ma nier waarop de verkeersverbinding over de straks half afgesloten Ooster- schelde op Walcheren moet worden voortgezet. Met andere woorden: hoe de Dammenweg moet lopen. Op het ogenblik ontbreken voldoende gege vens om een verantwoorde keus te kun nen maken uit de drie zeer voorlopige mogelijkheden die er zijn: een weg ten noorden, ten zuiden of dwars door Mid delburg. Het rijk moet de 'broodnodige studies' (zoals gedeputeerde Boersma het zei) nog verrichten. Het komt er dus op neer dat de hele problematiek van de Dammenweg over Walcheren uit het voorontwerp is gesneden. Voor de toe komstige uitbreidingsmogelijkheden van Middelburg een handicap van de eerste orde. De toekomstige Dammen weg is bepalend voor de manier waarop woonwijken en doorgaande verkeers wegen in het ruimtelijk patroon van Middelburg moeten worden ingepast Er moet dus rekening mee worden ge houden zonder dat er ook maar een va ge aanduiding kan worden gegeven in, welke richting bij het rijk de gedachten" gaan. Het omgekeerde is het geval met de vaste oeververbinding Westerschelde. In het voorontwerp is volledig toege schreven naar de ruimtelijke invloeden die de brug-tunnelcombinatie in de toe komst zal hebben aan de Zuldbeve- landse kant. Toch zijn de onzekerheden over de werkelijke uitvoering van het project nog steeds erg groot. De mede delingen van minister Tuijnman (ver keer en waterstaat), gisteren in de eer ste kamer, geven dat nog eens aan. Het voorontwerp-streekplan gaat daarom bij dit bewuste onderdeel uit van een gegeven dat in de praktijk wel eens heel wat minder vast zou kunnen blijken dan nu wordt verondersteld. Bepaald nauwkeurig afgewogen po gingen zijn in het voorontwerp-streek plan Midden-Zeeland ondernomen om keuzes te kunnen maken voor de toe komst van de landbouw, behoud van natuur- en landschap, mogelijkheden en begrenzingen voor de verdere ont wikkeling van recreatieve voorzienin gen, toename van de bevolking, vesti ging van industrie en energievoorzie ningen. Toch blijft het 'plaatje' op een aantal belangrijke punten onvolledig. En dat is een misser met het oog op een volgende ronde van inspraak en over leg. De excuses die van de kant van de stuurgroep worden gemaakt met ver wijzing naar nader overleg'en nog uit te voeren studies veranderen daar weinig aan. Voorlopiger dan nu kon het voor ontwerp streekplan echt niet zyn. vdM

Provinciale Zeeuwse Courant | 1980 | | pagina 1