E ZEEUWSE COURANT AAN AGT KOMT IN "BOTSING MET CDA Politie vindt grootste partij hasj tot nu toe ter© VS niet EEG in tegen initiatief Midden-Oosten KUSTVAARDER MET 5000 KILO - Inzet: koopkracht laagste inkomens Massaal protest tegen kernwapens BEGIN: CONTACTEN CAIRO EN PLO id tal Sterk en slim pagina 15 23e jaargang no. 134 aandag 9 juni 1980 Kef Een sPortu'trust,ng van Zentrasport, tilt elke sporter er ver li'i'la: Dorps iterdi r 19:0, Bathi '1-101 in onze parlementaire redactie EN HAAG - De opmerkingen van premier Van Agt over mogelijke daling van de koopkracht lorde laagste inkomens zijn binnen zijn eigen partij verkeerd gevallen. Naast de CDA-woord- >erders op sociaal-economisch gebied hebben inmiddels ook minister Albeda (sociale zaken) en jn staatssecretaris De Graaf afstand genomen van Van Agts aankondiging, armee is het kabinet het afgelopen weekeinde in forse problemen geraakt. PvdA heeft al laten weten het me- jverschll binnen het kabinet en de Jlng met een deel van de CDA-frac- fte willen uitbuiten. Dit zal gebeuren iet komende debat over een nieuwe Ing op de minima. !87(,w eede Kamer begint dinsdagmid dag met dit debat. Daarbij zal centraal "foen te staan de toezegging van het ijlnet dat de koopkracht van de mini- ~—v dit jaar gehandhaafd blijft. Het )A is van plan minister Albeda aan ze belofte te houden. Minister Van t Stee (financiën) noch- premier Van l jt wilden de afgelopen week deze itie geven. 'öfia-woordvoerder Van Houwelingen, van de AR-loyalisten, wil van een laten van deze garantie echter niets Ook financieel expert Van jyen heeft zich vorige week in deze uitgelaten. Daarop reageerde pre- 12.00[er Van Agt vrijdagavond in een tele- 17.00Öegesprek met de opmerking: „Als de 21 ocswordt gesteld dat de minima er hele- 12 jraal niet op achteruit mogen gaan. is -__iniet ons gedaan". (PvdA'cr Van der Doef kondigde za- tdag aan bij het komende debat te Hen voorstellen de aangekondigde irting op de minima te laten verval- behoefte Er ls aan weerszijden van het Neder lands-Belgische grensgebied sterke behoefte aan een- of meerdere, geogra fisch gespreide - overlegorganen, waar in gemeentebesturen, provincies en beide rijksoverheden gezamenlijk grensoverschrijdlngs problemen kun- bespreken PAGINA 3 functie ARP-voorzltter Hans de Boer wil geen enkele bestuurlijke functie binnen het CDA. Wel wil hij zijn werk als Tweede- Kamerlid voor deze party voortzetten. vpro De VPRO zit in een zorgelijke be stuurscrisis. De ledenraad heeft de omroepmedewerkers de zo teder ge koesterde autonomie ontnomen. miller De omstreden Amerikaanse schrijver Henry Miller ls op 88-jarlge leeftijd Aniemuiden als eerste Zeeuwse ploeg °e landelijke bekerfinale ln het za- wrdagvoetbal via een 2-0-zege op eer steklasser Volendam. Nieuw uit de provincie op Pagina 2 en 5. Binnen- en buitenland öp Pagina 3; Kunst, radio en tv op pagi na?. PZC-sport op pagina 9,10, U. 12,13. 15 en 16. Ien. Ook het CDA heeft dit vorige week voorgesteld bij het debat over de nieu- •we bezuinigingen. Het doel hiervan is de koopkracht voor deze groepen als nog veilig te stellen. Op de zaterdag gehouden bijeenkomst van de ARP-partijraad wees Van Hou welingen nog eens op de koopkracht belofte van het CDA.„Indien werkelijk vaststaat dat de koopkracht van deze groep beneden de nullijn zakt. zullen we niet aarzelen concrete maatregelen van de regering te verlangen, Het lijkt me uitgesloten dat de regering hieraan voorbij zal kunnen gaan". In dit verband eiste Van Houwelingen dat het kabinet nog voor 1 juli met voor stellen komt om de salarissen van de top-ambtenaren en de politici te verla gen. Zonodig moet dat gebeuren bü wij ze van voorschot, zei hij. Vorige week kondigde minister Wiegel (binnenland se zaken) aan niet eerder dan 1 januari een volledig pakket maatregelen ge reed te kunnen hebben. In zijn rede zei Van Houwelingen dat de opmerkingen van Van Agt over de mini ma „op gespannen voet" staan met het uitgangspunt van solidariteit tussen actieven en niet-actieven. Dit kan vol gens hem tot geen andere conclusie lei den, dat ook in 1981 alle groepen naar draagkracht moeten matigen. Een be leid waarbij eenzijdig op de sociale uit keringen en andere overdrachtsuitga ven wordt gekort, wees hij af. Albeda Ook minister Albeda betichtte de pre mier van eenzijdigheid bij zijn opmer kingen over een mogelijke koop krachtdaling. Hij noemde ze verder HAMBURG (DPAl- Op de vijwillige autoloze zondag in Wrs(-I)uitsland signa leerde de politie 's ochtends iets minder verkeer dan normaal. Voor uitstapjes slecht weer in bijna de hele Bondsrepubliek droeg daar zeker toe bij. Milieu- en natuurbeschermingsorganisaties zowel als het ministerie van binnen landse zaken in Bonn hadden onze oosterburen gevraagd de auto zondag zoveel mogelijk te willen laten staan - op basis van vrijwilligheid. Minister van buiten landse zaken. Hans-Dietrich Genscher fietste negen kilometer van zijn huis naar een tv-studio in Bonn voor een interview. i massa fietsers de anders volop De Kurfüstendamm in West-Berlijn, waar e aanwezige, auto's verdrongen heeft .voorbarig'" en ..niet geheel juist". Al beda, daarbij gesteund door staatsse cretaris De Graaf, verweet de premier vooral dat deze de indruk had gewekt dat het kabinet probeerde de proble men eenzijdig op te lossen. Desgevraagd wees hij erop dat het kabi net juist bezig is een „evenwichtig" pakket van maatregelen samen te stel len. De minima, zo die ook achteruit gaan, zullen daarbij eker niet alleen ge vraagd worden in te leveren. De Graaf zei dat Van Agt de uitspraken nooit had mogen maken. „Dat veroorzaakt maar verontrusting." aldus de bewindsman. De socialist Van der Doef noemde de woorden van de premier „volstrekt on aanvaardbaar". Hij vond het „onvoor stelbaar" dat deze opmerkingen ge daan werden in een fase waarin minis ter Albeda nog probeert met de vakbe weging tot afspraken te komen. „Als dat gebeurt onder dit soort dreiging, dan is de uitkomst van het gesprek voorspelbaar". Op zijn beurt weigerde Van der Doef echter eveneens nu al een harde koop krachtgarantie te geven voor de mini ma in de komende vier jaar. Hij ging niet verder dan dat de PvdA zich „sterk zou maken" en „voorrang ge ven" zou aan de minima. Overigens presenteert de PvdA vandaag (maan dag) het nieuwe ontwerp-verkiezings- programma. Vanaf de andere kant van het politieke spectrum noemde de WD'er De Korte de analyse van Van Agt „zo gek nog niet". „Ik constateer ook dat de vak bonden op dit moment duidelijk kiezen voor de werkenden. In het licht daarvan kunnen de gevolgen gemakkelijk zo uit pakken als Van Agt zegt". Voorzitter Van Eijkeienburg van het Nederlands Christelijk Werkgeversver bond (NCW) noemde het eventuele snoeien ln de sociale uitkeringen een „keiharde" maatregel. Deze zou slechts geringe tijd van kracht mogen zijn. Be zuinigingen bij de sociale uitkeringen moeten volgens hem eerder gezocht worden door het terugdringen van het aantal uitkeringstrekkers. De vakbonden hebben over het alge meen woedend gereageerd op de op merkingen van Van Agt. Zowel FNV- bestuurder Drabbe als CNV-voorzitter Van der Meulen wezen een eventuele bres in de sociale zekerheid van dc hand. Drabbe kondigde een nieuwe, heftige aanval van de FNV aan op het totale kabinetsbeleid. „Voor de oplos singen van de problemen is een totaal ander beleid nodig," zei hij. SOESTERBERG tANP)-Bijna tienduizend mensen heb ben zaterdag deelgenomen aan een landelijke demon stratie tegen kernwapens in Soesterberg. Bij de militaire vliegbasis, waar volgens de organisatoren van de de monstratie vrijwel zeker kernwapens liggen opgeslagen, werden bloemen gelegd om de slachtoffers van de atoombommen op Hiroshima en Nagasaki te gedenken. De lange stoet demonstranten trok daarna naar het dorpsplein van Soesterberg. Onder het loeien van sire nes werd een 'tapijt van doden' gevormd de duizenden demonstranten gingen op de grond liggen en maakten zich zo klein mogelijk om daarmee te demonstreren wat kernwapens aanrichten. In zijn slotwoord zei Lex Heuperman, lid van de organi serende Stuurgroep Soesterberg, dat de Nederlandse regering met concrete voorstellen tol ontwapening moet komen, waarmee de wil van de bevolking tot. uitdruk king wordt gebracht ,Als de regering en de regeringen van andere landen dat niet willen, dan moeten de volke ren hen dwingen", aldus Heuperman, die er verder op wees dat de vredesbeweging in Nederland eenongeken- de vlucht heeft gemaakt WASHINGTON (DPAyAFP) - De Amerikaanse minister van buitenlandse zaken Edmund Muskie, heeft zondag in een televisie-interview verklaard dat de Ver enigde Staten geen enkel bezw aar hebben tegen een mogelijke initiatief van hun Europese bondgenoten inzake het Midden-Oosten, als het maar een constructie ve bijdrage is die de huidige onderhandelingen tussen Israël, Egypte en de Verenigde Staten niet in de wielen rijdt. Muskie zei dat de Israèlisch-Egyptische onderhandelingen over autonomie voor de bezette westelijke Jordaanoe- ver en Gaza hervat zullen worden. Hii kon alleen niet zeggen wanneer. De partners zelf. zei hy. zijn vastbesloten tot overeenkomst te geraken. Washing ton studeert momenteel od nieuwe MIDDELBURG - Het koel-en vriesbe- drijf Van Bon uit Beneden-Leeuwen heeft interesse in een vestiging in het gebied van het havenschap Vlissingen- Oost. Men denkt aan de bouw van een koel- en vrieshuis, op een terrein van èën - later uit te breiden tot twee - hec tare. Met de vestiging is een investering van 6 miljoen gulden gemoeid, zo laat het dagelijks bestuur van het havenschap Vlissingen-Oost weten in een voorstel aan de raad van bestuur aan het bedrijf voorlopig 1 ha. in de buurt van de Bijle- veldhaven te verkopen voor 60 gulden per vierkante meter. Het havenschapsbestuur deelt mee dat geen duidelijkheid bestaat ove het aan tal arbeidsplaatsen, dat deze vestiging tot gevolg zal hebben. Men wil voor de behandeling van de lading zoveel mo gelijk gebruik maken van de stuwa doorsarbeid van de firma Snoeijers, die aan de Bijleveldhaven - zoals gemeld - een bedrijf wil beginnen. Beide activi teiten zijn nauw met elkaar gerelateerd, vindt het dagelijks bestuur van het ha- (Slot zie pag. 4 kol. 7) voorstellen die de impasse zouden doorbreken. Deze ontwikkeling zou niet mogen worden verstoord door een Europees initiatief dat zich buiten het kader van Camp David beweegt. De Amerikaanse ambassadeur ln Egyp te, Alfred Atherton, heeft zondag een voor president Sadat bestemde bood schap van president Carter overhan digd aan de Egyptische vice-president. Hosni Mobarak, zo is uit goede bron in Cairo vernomen. In de Egyptische per wordt de boodschap in verband ge bracht met een Amerikaanse Initiatief om de onderhandelingen over Pale stijns zelfbestuur te hervatten De Israëlische premier Menachem Be gin, heeft zondag in Jeruzalem ver klaard over de informatie te beschik ken dat Egypte de Palestijnse bevrij dingsorganisatie PLO voortdurend op de hoogte heeft gehouden van bijzon derheden over de onderhandelingen voor een autonomieregeling in de be zette gebieden. De Israëlische premier kondigde aan dat zijn regering een pro testnota naar Cairo zal sturen en de Amerikaanse regering op de hoogte zal stellen. UTRECHT - Aan boord van de onder Cyprische vlag varende kustvaarder Total is 5000 kilo hasjiesj gevonden die daar tus sen de lading was verstopt. De hasj heeft een groothandels waarde van 12 miljoen gulden. De marktwaarde van de uit Li banon afkomstige hasj is nog vele miljoenen guldens hoger. In verband met de vangst zijn naast de bemanning van het schip, ook zes Utrechters gear resteerd en een in Londen wo nende Rotterdamse koopman. Volgens een woordvoerder van de politie is dit de grootste hasjvangst ooit in Nederland gedaan. De actie van vrijdag en zaterdag was het resultaat van een al maanden du rend onderzoek dat op gang was gezet door de Utrechtse politie. De woord voerders van de politie zijn nog zeer ka rig met mededelingen over de achter grond van de zaak omdat vermoed wordt dat er nog meer arrestaties zullen volgen. Toen de Total, die onder Cyprische vlag vaart maar eigendom is van een Nederlander, vrijdag meerde in de Waalhaven gingen de douane en func tionarissen van de Utrechtse en Rot terdamse politie meteen op het schip af. De kustvaarder had op zijn reis meerdere havens in Libanon aange daan en de politie was er vrijwel zeker van dat zich tussen de lading ook een flinke hoeveelheid hasjiesj, die bekend staat onder de naam „gele Libanon" en van uitstekende kwaliteit is, bevond. Direct na de vangst werd de kapitein. de 55-jarige Egberi van t$. samen met zijn vierkoppige bemanning wegens smokkel van verdovende middelen gearresteerd Uit de verhoren van de arrestanten hoopt de politie nog meer gegevens te krijgen over de aard en omvang van de organisatie die achter de hasjsmokkel zit. Aan het onderzoek hebben behalve de Utrechtse en Rotterdamse politie korpsen en de douanerecherche ook de korpsen van Groningen. Middelburgen De Bilt. de rijkspolitie te water, dc dienst luchtvaart van de rijkspolitie, de Centrale Recherche Informatiedienst en Interpol meegewerkt. Het Engelse Scotland Yard ten slotte arresteerde de Rotterdammer R. K (54) in Londen Middelburg Het district Middelburg van de rijks politie was al enige tijd bezig met een onderzoek in een andere richting dan de handel in verdovende middelen, waarbij bleek dat de belangen van het district Middelburg parallel liepen met die van de Utrechtse rijkspolitie, waar de vermoedelijke organisatoren van dit hasj-transport wonen, De recherche van het district Middel burg had aanwijzingen gekregen over het totale transport van de verdovende middelen. De Centrale Recherche Co- rördinatledlenst heeft toen de actie van de verschillende politie-istanties ge coördineerd. Luitenant H. M van Gel der van de recherche van de rijkspolitie in het district Middelburg wilde over de zaak verder nog kwijt dat er 'lijnen lie pen van het district Middelburg naar Utrecht', De heer Van Gelder was blij met de goede coördinatie ln deze zaak tussen de korpsen onderling, waardoor de zaak opgelost kon worden Hij deel de mee dat er op dit moment geen men sen uit zijn district gearresteerd zijn, maar wilde niet uitsluiten dat er naar aanleiding van deze grote hasj-vangst ook mensen uit het district Zeeland gearresteerd zullen worden. De vangst opgeslagen in een céi van het Rotterdamse politieburea.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1980 | | pagina 1