PR /INGIALE ZEEUWSE COURANT Zeeland voert lijst faillissementen aan itkeringstrekker noet ook inleveren Prijsstijging viel nog mee BOM BLEEK AANSTEKER De veldmaarschalk struikelde Kat uit de brand -4OOPKRA CHT LA GE INKOMENS BEDREIGD INFLA TIE ZET DOOR Kennedy blijft streven naar kandidatuur F lan bekent 25 inrandingen Koningin Beatrix naar de Antillen DEN HAAG IANP i - Koningin Bea trix en prins Claus zullen van 28 oktober tot 8 november een officieel bezoek brengen aan de Nederland se Antillen. Aldus vrijdag de rijks voorlichtingsdienst. Het koninklijk paar gaat samen met minister Van der Stee van An tilliaanse zaken. Het is de bedoe ling alle zes Antilliaanse eilanden te bezoeken. iAN| '104 Pagina 2 Je jaargang no. 133 terdag 7 juni 1980 VLISSINGEN - Het aantal falllisse- faillissementen in Zeeland hoger dan Zeeland (ETIl te Middelburg aan het menten is in de afgelopen jaren in Zee- in andere provincies. CBS heeft gevraagd Het aantal faiills- land sterker toegenomen dan in geheel Dit blijkt uit gegevens die het Econo- Nederland. Bovendien ligt het aantal misch Technologisch Instituut voor (Slot zie pagina 5 kolom 6) Rotterdam werd de laatste week regelmatig opgeschrikt door flinke bran den. Vrijdag waren dat er zelfs twee. In de Agniesestraat in centrum-Noord brandde een woonhuis volledig uit. De brandweer maakte middelalarm en de bewoonster van het pand werd van het dak gehaald. Ook de kat bracht het avontuur levend tot een eind en werd door een brandweerman in veilig heid gebracht. (Van onze redactie economie) DEN HAAG - De stijging van het consumptieprijspeil met 0,2 procent tussen half april en half mei betekent geen nieuwe tegenvaller. Na de ontwikkelingrvan de eerste vier maanden, die teleurstellend was, is nu een afTlauwing bereikt. De stijging van december tot mei is in totaal 3,7 procent, maar de inflatiegraad is inmiddels tot 5 procent gestegen. De prijsontwikkeling ligt tot dusver voor dit jaar boven de officiële ramin gen (6 tot 6,5 procent) en de onzekerheid over de rest van het jaar blijft groot. Zeer aannemelijk lijkt dat die 6.5 pro cent in ieder geval wordt overschreden. Daardoor rijzen problemen met betrek king tot de vraag welk prijsbeleid voor het bedrijfsleven in de tweede helft van dit jaar moet worden gevoerd. De dui delijke koopkrachtdaling van grote groepen der bevolking speelt hierbij een rol. Tussen half april en half mei stegen de verkoopprijzen van benzine, elektrici teit, melk en de tarieven van gezond heidszorginstellingen. Nog niet alle ta rieven uit de medische sector zijn ver werkt, zodat het prijsindexcijfer later alsnog gecorrigeerd moet worden. Meestal ontstaat daardoor een extra stijging. De prijzen van o.a. dameszo- merkleding en verse groenten daalden tussen half april en half mei. De stichting Konsumenten Kontakt vindt dat de prijsontwikkeling desa streuze gevolgen heeft voor de koop kracht van de consument. Ook het nu bekend geworden mei-cijfer van 0.2 pro cent betekent een grotere stijging dan vorig jaar, toen de prijzen in deze perio de helemaal niet stegen. Er moeten snel maatregelen worden genomen om een verdere koopkrachtversléchtering te voorkomen, aldus KK. „Een eerste vereiste is een verscherping van het prijsbeleid, een maatregel waarom het Konsumenten Kontakt al in maart van dit Jaar had gevraagd. Die ingreep is hard nodig; de prijzengolf houdt aan. En in dit laatste prijsindex cijfer is bijvoorbeeld nog niet de brood prijsverhoging van 2 cent verwerkt", al dus KK. „Binnenkort komt daar nog een reeks prijsstijgingen bij: benzineaccijns, aardgasprijs, motorrijtuigenbelas ting, huurverhoging, enz. Een verho ging van de suikerprijs met tien cent per kilo moet ook niet uitgesloten wor den", aldus de consumentenorganisa tie. WASHINGTON (RTR/DPA/AFP/UPI) - Na een onderhoud van ruim een uur met president Carter heeft Edward Kennedy verklaard te zullen blijven streven nar de kandidatuur van de de mocratische partij bij de aanstaande presidentsverkiezingen. Kennedy liet er geen twijfel over be staan dat hij op de conventie van de democratische partij in augustus zal proberen de kandidaatstelling in de wacht te slepen, hoewel president Car ter bij de voorverkiezingen binnen de partij ruimschoots de meerderheid van de gedelegeerden die naar de conventie komen achter aich heeft gekregen. President Carter verklaarde niet van plan te zijn met Kennedy in een open baar debat te treden. Wij verschillen hierover nog steeds van mening, aldus de president na afloop van zijn gesprek met Kennedy. De 'mildheid' van de CPN §De CPN. de Communisti- sche Partij van Nederland, trekt dit weekend op het 27s- te partijcongres haar vriende lijkste gezicht in een poging bij de rest van links-Neder land in het gevlij te komen voor een samenwerking die een progressieve meerderheid aan de macht zou moeten brengen. In acties tegen de kernbewa pening, de bezuinigingsplannen van het kabinet-Van Agt en de bestrijding van het kapitalisme ziet de huidige lei ding van de CPN kennelijk aankno pingspunten voor toenadering tot in de eerste plaats PSP en PPR. vervolgens de PvdA en zelfs tot het zich steeds ver der van uiterst links verwijderende D'66. Naar buiten moet via het drie daags congres in Amsterdam de indruk worden gewekt dat de CPN in tem bezig is met een beduidend vernieuwingspro ces. In het partijblad "De Waarheid' is aan het congres een voor de communis ten opvallend pittige discussie vooraf gegaan. Daarin werd de aanleiding tot de nieuwe koers - een meer open karak ter van de partij en een minder strak geleid gezag vanuit het partijbestuur - langs verschillende gezichtshoeken be naderd. Bij de kamerverkiezingen van 1977 kreeg de CPN stevige klappen: de aanhang was nog slechts goed voor twee zetels. Maar de laatste tijd voelen de Nederlandse communisten zich ken nelijk in een behaaglijker klimaat. Opi niepeilingen voorspellen een verdubbe ling van het CPN-kiezersbestand. Dat moet dan volgens de CPN-leiding zelf te danken zijn aan een minder starre op stelling, aan de bereidheid om ook met anderen te praten, aan een wat grotere afstand tot de oude methodes, aan een als meer onafhankelijk van Moskou ge propageerde houding in internationaal verband. En waar dit hele pakket van veranderingen binnen de partij volgens de communistische voormannen de af gelopen tijd een zekere aantrekkings kracht heeft uitgeoefend moet de suc cesformule zo goed mogelijk worden uitgebuit. let is waar: de CPN koestert zich in het gevoel dat haar optreden, haar ac ties en haar taaie vasthoudendheid^bij een anderssoortige aanhang dan aan het begin van de jaren '70 herkenning oproept. Niet alleen meer de arbeider van toen brengt zijn stem uit op de com munisten, dat gebeurt ook meer en meer onder linkse kunstenaars, onder wijzers, welzijnswerkers, activisten in milieubewegingen, anti-kernenergie groeperingen. krakersfronten en zelfs binnen de kerken. Ook in de partij-or ganisatie is een jongere generatie opge staan. Een groep mensen die moeite heeft met de onvoorwaardelijk vanuit Moskou gedicteerde dogma's, een groep die zelfkritiek niet op voorhand wil uitsluiten, die gestalte wil geven aan een zekere vorm van interne partijde mocratie. Interviews met Marcus Bak ker. de leider van de Nederlandse com munisten. waarin de mogelijkheid om in Nederland met de CPN een regering te vormen serieus wordt genomen, moe ten dat beeld van een 'redelijker' CPN ondersteunen. En inde toespraken van CPN-voorzitter Henk Hoekstra op het partijcongres in Amsterdam, zit een op roep verpakt tot de leden, de kaders en bestuurders van progressief Nederland om alle krachten te bundelen ter be strijding van de politiek van het kabi net-Van Agt. De illusie dat daarbij de hulp van de communisten onmisbaar is voedt de top van de CPN met verwijzin gen naar uitspraken zoals vorig jaar op het congres van de PvdA gedaan, 'dat moet worden nagegaan of programma tische samenwerking met de CPN op landelijk niveau mogelijk is.' Van vitaal belang om de invloed van de CPN in Nederland zo klein te houden als ze is. lijkt het vermogen bij overig links-Nederland om de schijnvertoning van de 'nieuwe wildheid' bij de commu nisten op tyd te onderkennen. De CPN heeft haar antenne nog steeds eenzijdig op de golflengte-Moskou afgestemd. De resolutie over vrede en veiligheid, dit weekend op het partijcongres aan de orde, is daarvan het zuiverste bewijs. Een veroordeling van de schending van de mensenrechten in de Sowjet-Unie en het ontbreken van democratische vrij heden in de Oostbloklanden, zit er niet in. Wanneer zo'n partij zich in Neder land opwerpt als verdediger van de de mocratie ontbreekt het haar leiding toch aan inzicht in het gezond verstand bij de rest van progressief Nederland met wie zou moeten worden samenge werkt. De belangstelling voor het doen en laten van de CPN mag dan wat zijn verschoven, de wezenstrekken van de partij zijn geen draad veranderd. En dat schakelt de CPN voor regeringssamen werking uit. De nieuwe mildheid is bij nadere beschouwing eep verdichtsel. vdM De Britse koningin-moeder Elisabeth (rechts) kijkt be zorgd naar de 84-jarige veldmaarschalk lord Harding, ex-chef van de Britse generale staf. die gestruikeld is en van het podium gevallen. Een en ander gebeurde in Whi tehall, Londen, bij de onthüUlngsplechttgheid van een standbeeld van veldmaarschalk Montgomery. De ont hulling van het 3 meter hoge bronzen standbeeld vond plaats op de dag dat het 36 jaar geleden was dat de geallieerde legers landden op de stranden van Norman- diê. De koningin-moeder, die de onthulling verrichtte, noemde Montgomery „bij zijn leven al een legende". Lord Harding heeft oi>erigens geen ernstige gevolgen van ziin val ondervonden. inkomenstrekkers echter bereid moe ten zijn circa 3 procent in te leveren. Hij wees erop dat op zichzelf de reeds afgesloten cao's bij onder meer Hoogo vens en Philips terecht de instemming hadden gekregen van minister Albeda (sociale zaken) vanwege de geringe ini tiële groei die er een gevolg van zal zijn. Maar, zei Van Agt, dat is nog steeds ver van de noodzakelijke koop krachtdaling met enkele procenten. Een andere reden om juist nu de uitke ringen aan te vatten, komt voort uit de sterke stijging van de uitgaven voor de sociale verzekeringen. Schattingen wij zen op een groei van ongeveer 2,5 pro cent. Daartegenover staat een econo mische groei van op zijn best 1 procent, hoewel andere schattingen net boven de nul-groei uitkomen. Zonder reke ning te houden met een geringe loon stijging, betekent dat de noodzaak een gat van 1,5 procent te moeten dichten. Van Agt wees „monetaire financie ring" (het drukken van extra geld) als oplossing zonder meer van de hand. Dat zou desastreus zijn op de langere duur voor de werkloosheid, zei hij. „Verschuivingen zullen nodig zijn," zei hij. „Wc staan voor afschuwelijke keu zen". Het kabinet kent echter ook nog wel meevallers. Zo liet Van Agt weten dat de Voorjaarsnota, die het kabinet vol gende week zal bespreken, weinig pro blemen lijkt op te leveren. Vrijwel alle tegenvallers zouden kunnen worden weggestreept tegen de meevallers, waarbij al rekening is gehouden met de extra EG-bijdrage in verband met de verlaging daarvan voor Engeland. Tuijnman: lozing op zee moeten worden beëindigd DEN HAAG - De lozingen van afval stoffen op zee moeten volgens minister Tuijnman (verkeer en waterstaat) worden beëindigd, voorzover deze lo zingen van invloed zijn op het zeemi lieu. Dit zegt de bewindsmah in ant woord op vragen die dinsdag zijn ge steld tijdens het beleidsdebat in de. Eerste Kamer over de begroting van verkeer en waterstaat. Volgens minister Tuijnman zijn er op dit moment zes ontheffingen gegeven op grond van de Wet Verontreiniging Zeewater (WVZ). Van die zes hebben er drie betrekking op de lozing van afval- zuren van de titaan-dioxyde industrie. Die verontreiniging moet, zo zegt de be windsman in antwoord op vragen van de CPN-senator Kremer. uiterlijk in 1982 worden beëindigd. (Van onze parlementaire redactiei HAAG - De laagste inkomens en de ontvangers van uitkeringen hoeven volgend jaar niet te op handhaving van hun koopkracht. Volgens premier Van Agt is het vrijwel onvermijde- dat in 1981 ook deze groepen een veer zullen moeten laten. jnjn wekelijkse persconferentie bevestigde de minister-president voorts dat voor dit jaar de it voor de laagste inkomens waarschijnlijk niet gehandhaafd kan blijven. Minister-president Van Agt noemde een aantal oorzaken waarom deze doel stelling moet worden losgelaten. Naast de verslechterde internationale econo mische situatie speelt daarbij een rol dat het vrijwel vaststaat dat de lonen volgend jaar iets zullen stijgen. Om een aantasting van de koopkracht voor de uitkeringen te voorkomen, zouden de pkracfr toorstel om ae koopkracht-hand- ng toch te Bereiken door middel jen belastingverlaging, wees hij als lur van de hand. Hij zag wel wat in foorstel de sociale uitkeringen en OnimumJoners op 1 juli van dit jaar een volledige prijscompensatie te h. Ister Albeda houdt vast aan het (ontwerp dat hij hiertoe heeft inge- d, ondanks kritiek die de Kamer |e voorbereidende behandeling op jntwerp had. Volgens de bewinds- is het doorschuiven van een pro van de geraamde halfjaarlijkse ising van het minimumloon van eënföELO (ANP) - Een 19-jarige Hcn- i'er heeft bekend 25 aanrandingen jpenbare schennis te hebben ge- jgd. De politie kon hem aanhouden de hand van een signalement dat slachtoffers hadden gegeven. 3 procent per 1 juli naar 1 januari nood zakelijk. „Voorkomen moet worden dat mini mumloon en overige Ionen per 1 juli 1980 al te sterk uiteenlopen", aldus het antwoord van de bewindsman op schriftelijke vragen uit de Kamer over het wetsontwerp, waarover de komen de week gedebatteerd gaat worden. Ontkoppeling Van Agt wilde tijdens zijn wekelijkse gesprek met de pers niet uitsluiten dat het kabinet binnenkort zal besluiten de stijging van de uitkeringen en het minimumloon los te koppelen van de loonstijging. Dit is een van de moge lijkheden die het kabinet bekijkt in verband met de begroting voor 1981. Een gevolg van dit voorstel zou zfjn dat de uitkeringen in 1981 minder zullen stijgen dan de lonen. Daarmee heeft het kabinet nu ook officieel toegegeven dat haar plan de koopkracht tot modaal (f34.000) en zo mogelijk tweemaal mo daal schipbreuk heeft geleden. atuurbehoud e Zeeuwse afdeling van de Verenl- g tot Behoud van Natuurmonu- enten vindt dat de houding van de in ten opzichte van de natuur is irbeterd. Minder vernielingen en Ule- aie vullstort, meer vrijwilligers voor Iderhoudswerkzaamheaen, ontwik- ellngen waar de vereniging blij mee 'Natuurmonumenten', heeft in to- lalrulm 600 hectare in beheer. De ver- ïiglng viert dit jaar het 75-jarlge jubl- coalitie De Westdultse liberale parti] FDP heeft zich met overgrote meerderheid ingesproken voor een voortzetting van de sociaal-liberale regeringscoali tie in Bonn. FDP-voorzitter en minis ter van buitenlandse zaken van de Bondsrepubliek Hans Dietrich Gen- schor vroeg zijn partijgenoten zich in te zetten voor het behoud van de libe rale partij in West-Duitsland en daar mee voor het bestaande drie-partijen- iysteem in ons buurland. ["AGINA 3 ambtenaren Volgens oud-minister Geertsema van binnenlandse zaken zal de macht van het ambtenarenapparaat toenemen, ia sprak vrijdag inde jaarver- de vereniging van ln- n 's rijks belastingen de g uit dat door de overbelas- e bewindslieden de ambte- n op de ministeries steeds vaker g beslissingen zullen moeten i. De ambtenaar zal steeds min- blijven. vliegvakanties )it Jaar zal het aantal vliegvakanties anzienlijk lager zijn dan vorig Jaar. letvliegtocrisme moet terrein prijsge- en door het doorwerken van de hoge- Ireenergieprijzen inde reissom. Boven dien is de accommodatie in veel lan den duurder geworden. Vooral Spanje, dat vorig Jaar zestig procent van de vllegcharterreizen vanuit Nederland voor zijn rekening nam, zal dit jaar veel minder Nederlanders aantrekken, "O verwacht de ANWB PAGINA 22 slagzin Met de slagzin- „Zet uw kruisjes, steun de sport, zorg dat de mld-lotto succes vol wordt", heeftTheo Theune uit Sou- purg de hoofdprijs gewonnen in de slagzinwedstrijd bij de invoering van de mid-lotto. •Nieuws uit Zeeland: 2, 5, 7 'en 8. Binnen- en buitenland: 3 en li. Radio en televisie: 13. Financiën: 15. Zaterdagkrant: 17, 18, 19 en 21. Sport: 22 en 23. DEN HAAG - Een bom die donderdagavond in een Transavia-toestel op het Griekse eiland Rhodos werd dangetroffen, blijkt geen echte bom te zijn geweest maar een sigarettenaansteker in de vorm van een handgranaat. De aansteker was de vakantieherinnering van een Nederlandse vrouw. De Spaanse douane had haar echter geadviseerd om het ding, om misverstanden te voorkomen, niet in de handbagage mee te nemen maar in het vrachtruim te laten vervoeren. Bij aankomst op Schiphol werd de tafelaansteker echter over het hoofd gezien en weer meegenomen in het toestel op de volgende vlucht naar Rhodos. Daar zag men de aansteker aan voor een bom. De politie heeft het verdachte pakket op een stille plek laten exploderen. Toen bestonden er al twijfels of het wel om een echte bom ging. Aan die twijfels kwam een eind toen de vrouw gistermorgen bij Transavia kwam informeren of haar aansteker misschien ergens was gevonden. Toen ook wist men pas zeker dat het pakket niet, zoals men eerst had verondersteld, het werk was geweest van Baskische activisten die wraak zouden hebben willen nemen omdat Nederland onlangs enkele gezochte Baskische terroristen aan Spanje heeft over gedragen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1980 | | pagina 1