PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT is tegen olieboycot Z.-Afrika Bezoek paus aan Frankrijk Zeeland in trek voor vakantie BOTHA: LAND IN TOTALE OORLOG Kritiek Pentagon op operatie in Iran Geen disciplinaire maatregelen VARA Economisch akkoord Bonn-Moskou Afstanden:ze bestaan weer FBI: AANSLAG OP JORDAN DEEL COMPLOT Gaspedaal pagina 11 223e jaargang no. 127 Zaterdag 31 mei 1980 Lange Delft Promenade 111 - Middelburg Ware klasse verloochent zich niet MIDDELBURG - Directeur J. P. de Regt van de Provinciale Zeeuwse VW ziet het komende zomerseizoen 'met optimisme' tegemoet. Bij de mensen die de aanbeveling van pre mier Van Agt volgen om de vakantie in eigen land door te brengen, blijkt Zeeland zeer in de belangstelling te staan, met de nadruk op Walcheren en de Schouwse Westhoek. Hier zijn al hotels en bungalowparken volle dig volgeboekt tijdens de bouwvak vakantie. Overig Zeeland biedt voorlopig nog voldoende ruimte. Zo blykt de Wes- terschelde nog altijd voor veel Neder landers een barrière te zijn die men moeilijk durft te nemen voor een vakantie in West-Zeeuwsch-Vlaan- deren. Wanneer het aantal vakantie gangers in de drukste gebieden de aanwezige capaciteit gaat overtref fen, heeft de VW een 'doorverwijs- systeem' paraat. De belangstelling van de Duitse toerist voor Zeeland blijft overigens ook groot, hoewel er nu nog geen aanwijzingen zijn dat de ze groter zal zijn dan vorig jaar. Over de afgelopen korte vakantiepe riodes is men bij de Zeeuwse VW overigens ook al best te spreken. (Zie ook pagina 2) DEN HAAG - De regering voelt niets voor een eenzijdige olieboycot tegen Zuid-Afrika. Raadple ging van de EG-partners de afgelopen maanden heeft geleerd dat de andere acht landen van de Europese Gemeenschap geen heil zien in een olieboycot, als pressiemiddel tegen het Zuidafri- kaanse apartheidsbewind. Ook de Veiligheidsraad van de Verenigde Naties heeft tot nu toe geen bindende olieboycot afgekondigd, zodat een verbod op de verkoop van olie aan Zuid-Afrika geen enkele zin zou hebben. Deze afwijzing van een olieboycot tegen Zuid-Afrika gaf minister Chris Van der Klaauw (buitenlandse zaken) vrijdag in een brief aan ,de Tweede Kamer. Om deze brief was in november door de Ka mer gevraagd, na een fel debat waarin iet name de christen-democraat Jan llco Scholten een eenzijdige Neder landse olieboycot had geëist, als „wa rn" tegen de Zuidafrikaanse apartr 'idpolitiek. der al was uitgelekt dat de gesprek- De Onafhankelijke Nederlandse Schippersbond (ONSi heeft het con cept-scheepvaartreglement voor de Westerschelde van de tafel geveegd. Eerder verwierp ook de Koninklijke Schippersvereniging Schuttevaer het plan. De ONS vindt het onbegrijpelijk dat voor de opstelling van de nieuwe regels is uitgegaan van het zee-aanva- ringsreglement en voorspelt onveilige situaties in de toekomst. PAGINA 9 lekkerkcrk "Weet u misschien of er een verhuiswa gen naar Zeeland gaat?'. De vraag van een oude vrouw uit het door gif getrof fen Lekkerkerk. Ontreddering tussen' afgedankt meubilair en kratten met le ge flessen, waarin de inwoners van Lekkerkerk de laatste weken hun' drinkwater krijgen geserveerd geneeswijzen Staatssecretaris Veder-Smit van volksgezondheid neemt als uitgangs punt voor het toepassen van alterna tieve geneeswijzen door artsen, dat er geen formele bezwaren tegen de nieu we behandelingswijzen mogen be staan, De staatssecretaris neemt deze stelling in een notitie over de kwali teitsbewaking in de gezondheidszorg, die zü aan de tweede kamer heeft aan geboden. ken van minister Van der Klaauw en de zijnen met de EG-partners hadden uit gewezen dat bij hen geen enkele steun te vinden was voor een dergelijk gebaar tegen Zuid-Afrika. Minister Van der Klaauw had steeds gesteld dat een olie boycot alleen zin zou hebben wanneer het zou gaan om een door de Veilig heidsraad van de VN opgelegde sanctie of in elk geval om een maatregel samen met de EG-partners. In zijn brief aan de Kamer geeft minis ter Van der Klaauw een uitgebreide analyse van de ontwikkelingen in Zuidelijk Afrika. Hij hecht veel belang aan de gevolgen van de in april ver worven zelfstandigheid van Zimbab we, die een belangrijke versterking in houdt, politiek en wellicht econo misch, vap het zwart bestuurde deel van zuidelijk Afrika. Nederland zal economische steun verlenen aan de sa menwerkende zwarte staten in Zuidelijk Atrika. Een olieboycot tegen Zuid-Afrika, via welk land Zimbabwe het lecuwedee! van zijn olie ontvangt, zou voor dat land ernstige gevolgen hebben. Bovendien zouden maatregelen vanuit Europa tegen Zuid-Afrika, zo heeft mi nister Van der Klaauw ook beluisterd bij de EG-partners, de ontwikkelingen binnen Zuid-AMka, die gaan in de rich ting van een liberalisatie, kunnen fru streren. Intussen is minister Van der Klaauw van mening dat na nieuwe negatieve ontwikkelingen inzake Namibië, waar naar het schijnt Zuid-Afrika opnieuw bezig is de door de Verenigde Naties voorgeschreven overgang naar onaf hankelijkheid te frustreren, „het treffen van bijzondere maatregelen ernstig zou moeten worden overwogen". In elk geval gelooft de regering dat ont wikkelingen in Zimbabwe en in Nami- VOLGENS KRANTENCONCERN VS: WASHINGTON (UPI.DPA) - In een ge heim rapport van het Amerikaanse mi nisterie van defensie worden als voor naamste oorzaken voor het mislukken van de reddingsoperatie van de Ameri kaanse gijzelaars in Iran de slechte voorbereiding, de keuze van de com mandant en het niet-signaleren van een stofstorm in een Iraanse woestijn genoemd. Het Amerikaanse kranten concern Scripps-Howard 'heeft deze ge gevens gekregen van bronnen binnen het Pentagon. Het ministerie heeft onmiddellijk het bestaan van een dergelijk rapport ont kend. Volgens een woordvoerder is het onderzoek nog niet afgesloten en is cr nog geen commentaar opgesteld op de reddingsactie. Het Scripps-Howard- verhaal is een mengelmoes van onjuiste geruchten en speculaties die al eerder weerlegd zijn door de feiten. Bij de mislukte reddingsoperatie op 24 april zijn acht Amerikaanse soldaten om het leven gekomen bij een botsing tussen een transportvliegtuig en een helikopter. Volgens het rapport dat vrijdag door Scripps-Howard werd ge openbaard, waren de helikopters slecht onderhouden, hadden de piloten nooit geoefend in slecht weer en hebben de weersvoorspellers een enorme stof storm niet opgemerkt. Commandant Een zeer belangrijke factor in het mis lukken van de operatie is de benoe ming geweest van generaal James Vaughl tot commandant. Volgens het rapport is hij weliswaar een uitste kend soldaat maar had hij niet de be nodigde ervaring voor speciale opera ties waaraan door verschillende on derdelen van de Amerikaanse strijd krachten werd deelgenomen. bië ook in Zuid-Afrika weerklank zullen vinden, waardoor het voor de Zuidafri kaanse rcgering-Botha steeds moeilij ker zal worden aan de els tot gelijkge rechtigdheid weerstand te bieden. „Het zal van Zuid-Afrika zelf alhangen of uit eindelijk in internationaal verband als nog naar het middel van een olieembar go zal worden gegrepen", zo besluit de brief van minister Van der Klaauw. De toevoeging „in internationaal ver band" maakt dat, zo wordtin Den Haag verwacht, minister Van der Klaauw over de kwestie-Zuid-Afrika opnieuw met de meerderheid in de Tweede Ka mer zal botsen. Een belangrijk deel van het CDA, aangevoerd door de onlangs door de AR-kieskringen drastisch op de kieslijst omlaag gebrachte Jan Nico Scholten, is met de linkse oppositie van mening dat Nederland eenzijdig de olie export naar Zuid-Afrika moet verbie den, desnoods zonder medewerking van de rest van de wereld Het Komitee Zuidelijk Afrika en de Werkgroep Cairos spreken tegen, dat een olieboycot tegen Zuid-Afrika scha delijk zou zijn voor Zimbabwe. „Dit ar gument van minister Van der Klaauw is volledig in strijd met de werkelijkheid". Beide organisaties wijzen erop. dat de olie voor Zimbabwe wordt aangevoerd via de spoorlijn uit Maputo in Mozam bique. Bij een olieboycot tegen Zuid- Afrika ondervindt deze aanvoer geen enkele belemmering, aldus de organisa ties. Parades Het Zuidafrikaanse leger liet vrijdag - aan de vooravond van de zogenaamde republiekdag - duidelijk zijn sterkte zien en hield in vrijwel alle grote steden van het land parades. Sommige van de ze défilés met tanks en andere militaire voertuigen waren meer dan twee kilo meter lang. Over Pretoria, Bloemfon tein. Durban en Kaapstad vlogen bo vendien tijdens de parades eenheden van Zuidafrikaanse Mirage-straalja- gers en gevechtshelikopters. In een rede voor de „Rand Afrikaanse Universiteit" ter gelegenheid van de republiekdag onderstreepte minister president P. W. Botha nog eens dat Zuid-Afrika zich in een totale oorlog bevindt. Hij deed een scherpe aanval op de Zuidafrikaanse Raad van Ker ken, die onder leidig van bisschop Des- mond Tutu en andere geestelijken be gin deze week in Johannesburg had ge demonstreerd en zei dat deze Raad van Kerken in 1978 ongeveer 2,5 miljoen rand (meer dan 5 miljoen gulden) had ontvangen om onrust te stoken. HILVERSUM (ANP) - Het hoofdbe stuur van de VARA heeft de suggestie van het dagelijks bestuur overgeno men om naar aanleiding van de door velen gewraakte radio-uitzending op koninginnedag geen disciplinaire maatregelen tegen de medewerkers te nemen. Het dagelijks bestuur is In een onder zoek naar de gebeurtenissen op de 30ste april in vele gesprekken met de betrok kenenen tot de conclusie gekomen, dat er een redelijke mat e van overeenstem ming is met die medewerkers over het feit dat er fouten zijn gemaakt. Daarbij heeft de directeur radio voor zichzelf ge constateerd een aantal onjuiste in schattingen bij de voorbereiding te hebben gemaakt. Hij neemt daarvoor, zo zegt het dagelijks bestuur, de volle verantwoordelij kheid Maar. zo gaat het agelijks bestuur voort, mede door de stuurmanskunst van radio-directeur Piet van den Ende is in de weken na de uitzending een kli maat ontstaan voor diepgaande inter ne evaluatie en voor betere werkafspra ken Op grond hiervan zullen er, aldus het dagelijks bestuur, geen andere maatregelen worden getroffen dan die welke op de toekomst zijn gericht in aansluiting op het inmiddels opge bouwde klimaat. Binnenkort zal de radio-directeur op een speciale studiedag met de info- groep diepgaand de 30ste april evalue ren. Bovendien wil het db in het ko- PAGINA 15 chemie zijn dat zij geen werk kunnen vinden. Een enquete van de Koninklijke Ne derlandse Chemische Vereniging wijst uit dat er voorlopig meer vacatures in de chemie ontstaan dan er afgestu deerden bij komen. De omslag in de arbeidsmarkt voor de chemici, die al enkele Jaren geleden werd voorspeld lijkt werkelijkheid te worden. voetbal Dinsdag 3 juni speelt het Zeeuws elftal In Goes tegen het Belgische nationale team Een unieke gebeurtenis. Nog nooit eerder speelde een nationaal elf tal op Zeeuwse bodem De Belgen spe len tegen het succesvolle team van coach Jo de Waal in het kader van hun voorbereiding op de Europese kam pioenschappen Zeeuws: 2, 5, 7 en 9 binnen en buitenland: 3 en 11 opinie: 4 radio en televisie: 13 financieel: 15 sport: 24 en 25 zaterdagkrant: 17, 18. 19, 20, 21 en 23. PARIJS (AC/RTR/AFP) - Onder klok kengelui van de Parijse kerken is paus Johannes Paulus II zijn bezoek aan de Franse hoofdstad begonnen. Een tech nische storing aan de Airbus van de Alitalia, waarmee de paus reisde, was er oorzaak van dat hij ruim een uur te laat uit Rome vertrok. Met een hefschroefvllegtulg vloog de paus, die zoals hij gewend is na het ver laten van het vliegtuig de Franse bo dem kuste, naar La Place de la Concor de. waar hij welkom werd geheten door president Giscard d'Estaing. De officiële begroeting werd bijge woond door een menigte van naar schatting 300.000 mensen. In zijn eerste toespraak tot de Franse katholieken deed de paus een beroep op hen om een einde te maken aan de vertrouwenscrisis m hun kerk en trouw te blyven aan het geloof. Hij omschreef de bedoeling van zijn komst naar Parijs als 'een aanmoediging van u op de weg van het evangelie' Unesco Voor zijn vertrek uit Rome had de paus er al op gewezen, dat hij met zijn bezoek aan Parijs een tweevoudig doel voor ogen had Een pastoraal bezoek aan de kerk van Frankrijk maar daarnaast een ontmoeting met de UNESCO in Parijs. Hli noemde deze ontmoeting van zeer groot belang vanwege het werk van de UNESCO voor de ontwikkeling van de mensheid en de verdediging van de mensenrechten. Dit bezoek aan het hoofdkwartier van de UNESCO vindt maandag plaats. De paus zal daar een lange rede uitspre ken, waarvan de secretaris-generaal M'Bow van de UNESCO reeds heeft ge zegd, dat die 'opzienbarend' zal zijn. Na de officiële plechtigheid op de Place de la Concorde reed de paus naar de Notre Dame. waar hij het oude loflied op God zong. het 'te deum'. Bij deze eerste religieuze plechtigheid waren ve le autoriteiten van kerk en staat aanwe zig. waaronder president Giscard d'Es taing. Na afloop volgde op het plein voor de kathedraal een eucharistieviering. Hij zei dat de strijd tegen het kwaad zonder ophouden moet doorgaan. Na de eucharistieviering hield hij een korte toespraak tot de priesters van Pa rijs. Hij hield hun voor, dat zij niets kun nen zonder de bisschop, omdat deze de garantie is voor de eenheid in de pasto raal. Hij vermaande de priesters ook on derling de eenheid te bewaren en trouw te blijven aan hun priesterlijke roeping Sterk benadrukte de paus ook de waar de van het priestercelibaat als teken van totale toewijding aan het werk waartoe God de priester heeft geroe pen. PARIJS - President Giscard-d'e$tai7ig verwelkomt paus Johannes Paulus II bij diens aankomst in Parijs voor een vierdaags bezoek aan Frankrijk. BONN (ANP RTRi- West-Duitsland en de Sowjet-Unie hebben vrijdag na twee dagen onderhandelen overeen stemming bereikt over een nieuwe overeenkomst voor economische sa menwerking. Dit heeft een woordvier- der van de Westduitse regering be kendgemaakt. De overeenkomst zal worden ondertekend tijdens het be zoek dat bondskanselier Helmut Schmidt op 30 juni en 1 juli aan Mos kou brengt. Het akkoord is hel belangrijkste resul taat van het bezoek van de eerste vice- premler van de Sowjet-Unie, Nikolai Tlkhonov. aan West-Duitsland. HOUSTON - Nadat in 1978 mevrouw Fisher was aangewezen als toekomstig astro naut is nu haar echtgenoot Bill opgenomen in de 'lichting' van 19S0. Daarmee heeft Amerika haar eerste astronauten-echtpaar. Op de foto de Fishers met een model van de Space-shuttle. FOUTEN GEMAAKT OP 30 APRIL mend seizoen proberen met themada gen of -avonden en gebruikmaking van alle progrmmatische middelen niet all een te zoeken naar de achtergronden van de groeiende onvrede, maar ook, en vooral, door een beteren vakmanschap de minderheden en de democratische spelregels aan sluiting op elkaar te la ten vinden. Resolutie. Op basis van het rapport van het dage lijks bestuur heeft het hoofdbestuur een resolutie opgesteld, die vandaag door de verenigingsraad zal worden behandeld. Daarin wordt onder meer gesteld, dat de doelstellingen van het alternatieve programma op 30 april in overeenstemming waren met die van de VARA. Voorts wordt betreurd, dat de oorspronkelijke doelstellingen van het programma niet voldoende uit de verf zijn gekomen doordat de indruk is gewekt, dat de VARA sympathiek heeft voor geweldplegingen en straat terreur en doordat met betrekking tot de monarchie eveneens een ongewenst eenzijdig beeld is opgeroepen. Betreurd wordt voorts in de resolutie dat voor de uitzending door liet dage lijks bestuur niet meer aandacht is op gebracht voor de daaraan verbonden ri sico's. Men veroordeelt ook „dat de mi nister van binnenlandse zaken zich niet heeft ontzien een het tegen de VARA te voeren door te suggereren dat deze om roep heeft opgeroepen tot straatter reur". Op de vrijdagavond begonnen vergade ringen van de verenigingsraad noemde de nieuwe voorzitter, dr A. van den Heuvel, de uitzending op de 30ste april „een experiment, dat blijkbaar slecht gelukt is". Daarbij zijn volgens hem door yrijwel iedereen fouten gemaakt. Naar aanleiding van de gebeurtenis sen van de laatste weken zullen bin nenkort verdere afspraken met de di recties worden gemaakt, zal een redac tiestatuut worden uitgewerkt en zal een geregeld hoofdredactioneel over leg tussen de omroepsecretaris en de directies tot stand worden gebracht. Ook zoekt het bestuur naar de moge lijkheden van een geregeld overleg met de medewerkers over vitale the ma's. §Wat. het kabinet-Van Agt vorig jaar al met nadrukkelij ke propaganda heeft probe ren te bereiken lijkt komende zomermaanden werkelijk heid te worden: de Neder landse vakantiegangers blijven mas saal in eigen land. Boekingen en reser veringen ln de toeristenaccommoda ties van favouriete gebieden (waaron der in het bijzonder Zeeland) voorspel len grote drukte, die er voornamelijk naar te herleiden zal zijn dat de Neder lander het minder ver zoekt. De terug val m het zomervliegverkeer naar het buitenland is daar trouwens ook ai een aanduiding voor. Met een plotseling doorgebroken besef dat het voor de Ne derlandse betalingsbalans van groot belang is om de eigen toeristenindus trie een extra opleving te bezorgen en minder deviezen naar zonniger oorden te dragen heeft het allemaal waar schijnlijk weinig te maken. Vakantie vieren ver weg is nu eenmaal het laatste jaar aanzienlijk duurder geworden- Touroperators en luchtvaartmaat schappijen hebben te maken met om hoog geschoten energieprijzen en moe ten in veel gevallen brandstoftoeslagen rekenen. Volgens een overzichtje van minister Van der Stee van financiën zijn de benzineprijzen in de afgelopen tien maanden met 32,4 cent gestegen. Een toevallige verlaging dit weekend met bijna 3 cent per liter ais gevolg van oplo pende wereldvoorraden doet aan die trend weinig toe of af. De ineenstorting van de autoverkopen - gisteren nog eens alarmerend aan de orde gesteld door de Bovag (de bond van garagehou ders) - is ook zo'n signaal dat er meer en meer op het particulier transport bezui nigd gaat worden. Afstanden beginnen weer te bestaan. LJe rem op de 'grote volksverhuizing' die we enkele tientallen jaren in groeiende omvang hebben meege maakt tijdens de piek van het vakantie seizoen ligt in het verlengde van allerlei ontwikkelingen van het laatste half jaar: een practlsch stil gelegde hulzen- markt, een kritische koopgedrag van het publiek, kortom zoiets als een vrij willige vorm van bestedingsbeperking. Mlnlijn en aantasting van de koop kracht worden voelbaar in de huis houdportemonnee. De loonmaatregel die de regering het afgelopen voorjaar heeft aangekondigd mist haar uitwer king niet. De grote schrik van de plotse ling sterk opgelopen prijsindexcijfers - vorige maand geconstateerd - is daar nog eens bovenop gekomen. En straks, per 1 juli zal blijken dat de bijna heilig verklaarde prijscompensatie van de pe riode waarin het Nederland econo misch voor de wind ging. tot een mager aanpassinkje van de lonen en salaris sen is geslonken. Onzekerheid over de hele linie dus En die laat zich ook her kennen in het toekomstig vakantiepa troon van de Nederlander. De 'e vaderlandse vakantie-industrie heeft van die verschuiving in de voor keur van de modale toerist hoge ver wachtingen: eindelijk na jaren weer eens een goed seizoen. Zoals uit gepeil de reacties onder VW's en recreatie- ondernemers in Zeeland duidelijk wordt poogt men in deze sector om de naderende drukte zo goed mogelijk op te vangen en te 'stroomlijnen'. Dat zal daar nog een grote opgaaf worden, want de Nederlander op pad in eigen land is door ervaringen elders (in het midden gelaten hoe die hem zijn bevallen) kriti scher en veeleisender geworden. Bo vendien is het de vraag of de Nederland se recreatiewereld wel in staat is om een plotselinge ommezwaai in de vakantie voorkeur van 'eigen mensen' in een nog altijd kort hoogseizoen zonder over spanningen en moeilijkheden te ver werken. Per saldo is er van een volwas sen vorm van vakantiespreiding nog weinig of niets terechtgekomen. Steeds meer Nederlanders nemen steeds lan gere vakanties in een nog altijd even kort tijdsbestek van acht tot tien we ken op. Zomervakantie 1980 wordt te genover grotere drukte uit eigen huis daarom zeker een proef op de som. IJs en weder dienende. vdM FORT WAYNE, INDIANA (UPI) - De FBI, de Amerikaanse federale recher che, heeft verklaard dat zij over bewij zen beschikt dat de aanslag op Vernon Jordan, een ijveraar voor de burger rechten van de negers, deel uitmaakte van een samenzwering. Degenen die jacht maken op de sluipschutter die Jordan neerschoot zeiden vrijdag dat zij weinig aanwijzingen hebben en geen verdachten. De 44-jarge Jordan zweefde vrijdag wel iswaar niet meer lussen leven en dood. maar artsen van het Parkview Memo rial Hospital - waar hij onder zware be waking wordt verpleegd - noemden zijn toestand nog 'zeer ernstig'. Vernon Jor dan. directeur van de National Urban League, werd donderdagmorgen om twee uur Amerikaanse tijd neergescho ten op het parkeerterrein van een mo tel. President Carter verklaarde dat Jordan volgens hem doelwit van een be wuste aanslag was en ds. Jesse Jack son. directeur van de vrijwilligersorga nisatie 'Operation Push' in Chicago, zet tegen verslaggevers dat hij gelooft dat er een lijst is van kandidaten voor de kogel.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1980 | | pagina 1