Nieuwe voorstellen EG aan Engeland in rep en roer eeuws-Vlaamse agenten n kampeerbus gegijzeld HARD] AAN BEGIN MARA THONO VERLEG Politici waarschuwen RSV bouwt kolengravers Politie schiet geestelijk gestoofde dood VanderKlaauw: opstand dreigt in Z.-Afrika WERELD IS ZO RUW GEWORDEN...' 1IJDAG 30 MEI 1980 PZC/provincie/binnen-buiteriland 9 Door onze correspondent BRUSSEL- Het met spanning tegemoet geziene EG-beraad over vermindering van de Britse bijdrage aan de EG-begroting is donderdag in Brussel begonnen met nieuwe voorstellen die nieuwe tegemoetkomingen aan de Britse regering inhielden. De echte onderhandelingen moesten donderdagavond nog begin nen nadat de inleidende schermutselingen in „constructieve sfeer" waren verlopen. De Britse eis tot vermindering van ae Britse bijdrage aan de Brusselse EG- kas - voor 1980 begroot op 4.8 miljard gulden - beheerst al geruime tijd het EG-overleg. Door de koppeling aan de jaarlijkse verhoging van de Europese landbouwprijzen - Londen wil daaraan niet meewerken zonder een oplossing voor het budgetprobleem - dreigt in de EG een diepe crisis te ontstaan. De landbouwministers van de Europe se Negen legden donderdag de laatste hand aan hun prijsbesluit - gemiddeld 5 procent verhoging - terwijl de minis ters van buitenlandse zaken zich op nieuw over de budgetcijfers bogen Ook over een marktordening voor schape vlees - een van de vragen waarbij Lon den en Parijs tegenover elkaar staan - (Slot van pagina 1) zullen we die nuet blussen. We laten on ze leden iet van ons vervreemden, aldus Kok. De tot op heden afgesloten cao's (Phi lips. Vredestein) geven weliswaar een herstel van de prijscompensatie te zien. maar de koopkracht wordt hierdoor nog niet gehandhaafd. Kok vindt overigens dat je onder alle omstandigheden handhaving van de koopkracht tot aan het inkomen van de gemiddelde werknemer tot heilige koe kan verklaren. Dat hangt af van de zekerheid die je kunt krijgen dat een koopkrachtoffer ook voldoende werk oplevert en van de vraag of de prijs die de mensen daarvoor moeten betalen eerlijk wordt verdeeld. Daartoe is her verdeling van inkomens en vermogen en aanpakken van de oliewinsten noodzakelijk, zegt Kok in de FNV-vak- bondskrant van deze week. Onderzoek: werkloosheid kan verminderen AMSTERDAM (ANP)-Als werklo zen overal in de eigen provincie (en in hun eigen beroepsgroep) wil len werken, kan hun aantal met 53.000 verminderen. Dat is een con clusie van het rapport 'werkloos heid en (im)mobiliteit', dat is opge steld door M. Kolk, J. Odink en J. Schoorl van de universiteit van Amsterdam. De conclusie veronderstelt wel. dat mannenbanen door vrouwen kun nen worden vervuld en omgekeerd. Ook moeten werklozen dan andere beroepen binnen hun beroeps groep (bijvoorbeeld de beroeps groep handels- en kantoorperso neel) willen kiezen. Om deze rede nen noemden de onderzoekers hun conclusie voor de praktijk 'onrea listisch'. werd een compromis gevonden, dat de Franse kool en de Engelse geit spaart. Londen betaalt m 1980 en 1981 bijna 11 miljard gulden meer aan Brussel dan het uit de EG-kas ontvangt. Bonn kwam donderdag met een aan- (Advertentiei Benzineprijs fors omlaag 7 Cent korting op kwaliteitsbenzine. 24-Uursservice voorvaste klanten door middel van creditcards. Wie rekent, komt tanken. Tankstation Auto Hendriks, Klein Frankrijk 31, 4461 ZN GOES. Tel. (01100) 16210 Ons nieuwe bedrijf ligt vanaf de Ringbaan West gezien vlak onder de TV-toren. (Van onze redactie economie) CHARLESTON - Rijn-Schelde-Verol- me heeft opdracht om voor een Ameri kaans bedrijf tot 1985 voor een bedrag van 800 miljoen gulden 200 geavan ceerde kolengraafmachines te bou wen. Hiermee is tot 1985 voor 1500 man werk per jaar verzekerd. Aan de ont wikkeling van deze machines is door RSV vier jaar gewerkt. „Daarmee lig gen we jaren voor op onze concurren ten", aldus ir. A. Stikker, president van de Raad van Bestuur van RSV. Thans is men al weer bezig om de machine verder te verbeteren, waardoor meer mogelijkheden ontstaan. Naast de produktie en verkoop van de ze kolengraafmachine heeft RSV een belang van 25 procent in het Ameri kaanse bedrijf dat deze machines gaat verhuren aan kolenproducenten, als mede een belang van 25 procent in Coal Systems die de machine zal gaan ex ploiteren en kolen zal gaan winnen In de Verenigde Staten. De kolengraatmachines worden gefa briceerd bij WF-RDM Algemene Machi nebouw te Rotterdam, terwijl onderde len zullen worden toegeleverd door on dermeer Machinefabriek Breda en Elektron Breda naast leveranciers bui ten RSV. AMSTELVEEN - De Ziekenfondsraad heeft zich donderdagavond unaniem uitgesproken tegen het wetsontwerp dat de totstandkoming van de tarieven in de gezondheidszorg wil regelen. De raad vindt dat dit voorstel, dat volgen de week in de Tweede Kamer wordt behandeld, zijn positie aantast dan wel uitholt en dat er een grote onover zichtelijkheid dreigt te ontstaan. bod dat 270 miljoen hoger was dan het laatste Luxemburgse bod in april. De Fransen kwamen met een voorstel dat voor de Britten 475 miljoen gulden min der gunstig dan Luxemburg zou uitko men. Het betreft hier echter uitgangs punten voor onderhandelingen. De Eu ropese Commissie kwam met een aan bod dat voor Londen nog iets gunstiger is dan het Duitse, omdat de Britse bij drage aan de EG ook wat hoger uitvalt dan een maand geleden werd aangeno men. Behalve over de bedragen moeten de Negen het ook eens zien te worden over een regeling voor 1982. Omdat hier over geen betrouwbare cijfers beschik baar zijn, zal met een formule moeten worden volstaan. Londen wil ook een garantie dat het niet zal moeten beta len als de kosten van EG meer zullen toenemen dan nu wordt voorzien. Vrijwillige autoloze dag West-Duitsland (Door onze correspondent Hans Amesz) BONN - Als alles volgens plan ver loopt zullen er volgende week zon dag 8 juni nauwelijks auto's in West-Duitsland rijden. Die dag is namelijk uitgeroepen tot een vrij willige autoloze zondag. Allerlei milieuverenigingen eisen dat al jaren, om zo de Westduitsers aan het denken te zetten over ener gie sparen en milieubescherming De vrijwillige autoloze dag valt dit jaar in het kader van de internatio nale dag van het milieu. Die is vast gesteld op komende donderdag 5 juni en staat in het teken van auto en milieu. De vereniging van brandweerlie den heeft heftig geprotesteerd, om dat op 8 juni de landelijke brand weerdag in Hannover wordt gehou den. Beieren zit in de zorgen, omdat daar op 8 juni de Pinkstervakanties eindigen. Maar er zijn ook wel bezwaren. De regering is intussen voorzichtig ge worden en heeft min of meer gezegd dat de vrijwillige autoloze zondag niet een actie van de overheid is. (Advertentie) Kadoofje voor Uzelf: 'n schoonheidsbehandeling. Best luxe zo'n komplete schoonheidsbehandeling. Zeker bij Hardy die uitsluitend werkt met notuurzuivere produkten. Dus goed. Bij Hardy bent u bovendien in goede handen: Aan elke behandeling wordt een persoonlijk tintje gegeven. Kom maak eens 'n afspraak en proef ook hoe relaxed u zich daarna voelt. I^»BEAUTYSA10N. Kanaalstraat 60 4388 BP Oost-Souburg .Tel. 01184-62884 AMSTERDAM (ANP) - In zijn woning in Amsterdam is woensdagavond de 27-jarige Arubaan M. J. E. door een lid van de Amsterdamse marechaussee doodgeschoten. Volgens een woord voerder van de politie gedroeg de man. die geestelijk totaal ontredderd was. zich zo agressief, dat de agent uit zelf verdediging het vuur op hem heeft ge opend. (Slot van pagina 1) in Zuid-Afrika sprake is van een duide lijke polarisatie tussen enerzijds de re gering en anderzijds de gediscrimineer de bevolkingsgroepen, een polarisatie die zich concentreert rond de klachten van de scholieren. Veiligh eids raad De Afrikaanse groep bij de Verenigde Naties heeft donderdag officieel om een spoedbijeenkomst van de Veiligheids raad gevraagd om de situatie in Zuid- Afrika na de rellen van de fgelopen da gen m dat land te bestuderen. De leider van de Progressieve Federale Partij in Zuid-Afrika, Colin Eglin, heeft donderdag geëist dat er een on derzoek wordt ingesteld naar de om standigheden waaronder woensdag in een plaats bij Kaapstad twee kleurlin genkinderen door de politie werden doodgeschoten. Ooggetuigen hebben verklaard dat de kinderen al weg vluchtten toen er op hen werd gescho- I ten. SPIJKENISSE - De explosieven opruimingsdienst is er donderdag niet in geslaagd om de in Spijkenisse gevonden V-f geheel onschadelijk te maken Niet alle ontstekingen konden worden verwijderd Het projectiel is nu zo beveiligd dat er niets meer mee kan gebeuren Op de foto mensen van de dienst in de enorme put, bezig aan het projectiel. OPHEFFINGSUITVERKOOP PERZISCHE TAPIJTEN Honderden Perzische tapijten MOETEN WEG Ver beneden de inkoopsprijs. Haast u. Zelf uitzoeken en meenemen. Nu de ideale manier van geld- beleggen Geopend dinsdag t/m zaterdag van 10.00 uur-18.00 uur. Vrij dag koopavond van 19.00-21.00 uur. DE PERZENHAL Walstraat 4, Vlissingen. 25 mtr. v.a. park. terrein Nieuwe'ndijk. tel 01184-19988. met toestemming van de kamer van koophar.del. Middelburg. idant M. Lenselink, die de onderhandelingen met de Belg op zich n begeven en zijn wapens had afgegeven. i, verlaat de kampeerbus nadat de man ae zaaK naa lot van pagina 1) ndant van de rijkspolitie in West- Uwsch-Vlaanderen vond dat voor inaanvaardbaar. Hij stelde voorde 5 ongewapend en alleen te laten ont- rhten zonder auto. Louwerse beloof- dat er niet op hem geschoten zou tden. De Belg ging daar met op in. De lerhandelaar, adjudant Lenselink, ig toen opnieuw ongewapend naar de npeerwagen toe en slaagde er tij- os een gesprek van ruim één uur in de ii op andere gedachten te brengen, eerst de twee dienstpistolen te heb- afgegeven. leverde C uiteindelijk buks en de bijbehorende muni- A1 die tijd hadden de twee gegij zelden voorin de cabine gezeten. Een wachtmeester reed vervolgens de bus weer terug naar het politiebureau in Oostburg. Cordon Direct nadat de auto langs de weg van Zuidzande naar Cadzand tot stilstand was gekomen, werd een politiecordon gelegd. De toegangswegen waren afge sloten voor passerend verkeer en toe schouwers. In totaal waren er veertig agenten van de groep West-Zeeuwsch- Vlaanderen en andere Zeeuws-Vlaamse groepen bij de actie betrokken. Achter af bleek dat het repeteergeweer van de Belg niet was geladen.Wel waren in de auto patronen aanwezig. C. wordt van daag voorgeleid aan de officier van jus titie in Middelburg. Op dit misdrijf staat in Nederland een gevangenisstraf van hoogstens 7.5 jaar. Fotograaf De Wachtebekenaar kwam tot zijn daad omdat zijn fotografiebedrijf on langs failliet werd verkla?rd Hij heeft nog een kleine gevangenisstraf uit staande in België. De kampeerbus had aan hem toebehoord, maar was door het faillisement in beslag genomen. Met de auto wilde hij in Nederland weer een nieuwe toekomst opbouwen in de foto grafie. Kom eens brillen kijken. Een lust voor't oog. Althans bi) Hardy Optiek. Veel eksklusieve modellen ontsproten uit breinen van fameuze ontwerpers. Bij Hardy krijgt u een op-en-top persoonlijke service. Zo letten wc bi) de kedze van 'n montuur ook op kleur haar, make-up en de vorm van uw gezicht. Bekijk 't eens van die kant? Hardy Optiek r=^i da's goed bekeken Kanaalstraat 60, tel 01184-6 28 84, Oost-Souburg. Bellamvpark 38, tel. 01184-1 20 10. Missingen. Adjudant Lenselink brengt het geweer in veiligheid. Cappon moest dwars door een bietenveld de laatste honderden meters naar haar huis afleggen. over de goede afloop van de gijzeling bij aankomst bij het bureau Links Oostburg's burgemeester mr C. Th. Spijkerboer. ZUIDZANDE - De heer L. de Rooij uit Zuidzande had pech. Nu gebeur de er eens iets spannends in Zuid zande en zat er maar één glas in zijn verrekijker. Daarmee had hij een wat onduidelijk beeld op de gebeur tenissen die zich halverwege Zuid zande en het kruispunt Potjes af speelden. Erg dichtbij durfde de heer De Rooij niet te komen, bang door de geheimzinnigheid die rond de gijzeling hing, omdat de politie functionarissen aan de nieuwsgieri ge Zuidzandenaars geen informatie gaven. Op het Dorpsplein in Zuid zande en in de Mariastraat stond het vol belangstellenden met of zonder verrekijker, die zich afvroegen wat er aan de hand was. Onder hen benzi- ncpomphouder Alex van de Velde. Door de afzetting van de Maria straat bad hij tussen half vier en ze ven uur geen enkele klant. „Zelfs een vaste klant mocht niet door de poli- tieafzetting heen", aldus Van de Vel de, die in het dorp zelf woont, ver van de gijzelingsplaats af. De meeste toeschouwers gisten don derdagmiddag naar de ware achter grond van het gebeuren. „Ik dacht eerst dat er sprake was van een gewo ne politiecontrole, maar toen er meer politiemensen bijkwamen, kreeg ik het vermoeden dat er wel meer ach ter zat", aldus H. Cappon, die aan de Kokersweg in zijn bietenveld aan het werk was. Tegen zes uur kwam zijn vrouw thuis. De politie die inmiddels ook de Kokersweg. die leidde naar de plaats van de gijzeling, had afgezet, hield de auto tegen waarin mevrouw Cappon zat. De zwangere boerin moest dwars door het bietenveld de laatste honderden meters naar het huis lopen, zich intussen afvragend wat er allemaal aan de hand was. Het beste uitzicht op de gijzelingsaffaire in de kampeerwagen had het gezin van de heer J. Risseeuw. Op nog geen honderd meter van zijn boerderij was de kampeerwagen tot stilstand geko men op de provinciale weg. „We wa ren op het erf aan het werk. We zagen 250 meter verderop steeds politie mensen wegduiken achter hun au to's. Toen hadden we in de gaten dat het meer dan een verkeerscontrole was. Op een gegeven moment zagen we een politieman naar de kampeer bus lopen. Vlak bij de bus hield hij stil om te laten zien dat hij ongewa pend was", aldus mevrouw Ris seeuw. die naar binnen is gegaan op verzoek van de politie. „Maar je ziet wel dat er van alles kan gebeuren. De wereld is zo ruw geworden", is haar mening. Voordeeltje Caféhouder Jos' Suykerbuyk zag in de gijzelingsaffaire wel een voor deeltje voor het dorpje. „Voor de mensen die er bij betrokken waren is het goed dat het toch nog snel is afgelopen. Maar als het wat langer had geduurd dan was ons dorp in de belangstelling gekomen. Het had dan misschien nog wat in het laatje gebracht", aldus Suykerbuyk, die aan de stamtafel al diverse wild west-verhalen kon beluisteren. „Sommige mensen zouden al scho ten gehoord hebben en er zou ook iemand door het land weggelopen zijn", zo vertelde hij de verhalen van de stamgasten na. Na de mededeling via de radio nieuwsdienst kwamen er bij hem al onmiddellijk telefoontjes binnen van ongeruste mensen elders uit het land die zich afvroegen wat er allemaal aan de hand was. Rond zes uur liet adjudant A. Louwerse er zorg voor dragen dat de familieleden van po litieagenten werden gewaarschuwd dat pa langer wegbleef 'omdat de dienst dat vorderde'. Het einde van de gijzeling kwam toch nog onverwacht. Om vier minuten over half zeven verliet adjudant M. Lenselink de kampeerbus met in zijn hand een geweer De mensen die op een afstand het gebeuren hadden ge volgd wisten niet dat de politie in middels in de camper in geslaagd was om de Belg 'plat te praten'. Adju dant Lenselink: „Op een gegeven moment barstte de man in een huil bui uit. Op dat moment had ik hem best kunnen overmeesteren, maar ik had het idee dat ik hem al zover had dat het ook anders kon. Intussen had ik ook een zekere band met de man gekregen". Om zes minuten over half zeven be gon de kampeerbus te rijden richting politiebureau Oostburg. De Zuidzan- denaren spoedden zich naar huis om vanachter radio- of televisietoestel te horen wat er nu eigenlijk allemaal ge beurd was.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1980 | | pagina 9