Hengelsporters Aardenburg al in de ban van jubileum Tentoonstelling oude landkaarten in Axel extw VERENIGING BESTAAT DEZE ZOMER 25 JAAR Sluisse verzamelaars geven Gulden Vlies-enveloppe uit BEELD VAN ONTWIKKELING CARTOGRAFIE ZEEUWSCH-VLAANDEREN 5 JDAG 30 MEI 1980 550 jaar 1430 1980 Sluisse vereniging van verzamelaars „De Collectie" Orde van het Gulden Vlies Een van de kaarten die tot zes juli worden tentoongesteld in Axel. De kaart tot een deel van Oost-Zeeuwsch-Vlaanderen. tRDENBURG - Het vissei- jen begint officieel op 1 juni, fermorgen dus. Voor de hen- jlsp'ortvereniging Aarden- |rg is het seizoen echter al ge- time tijd bezig. De vereniging fndt zich weliswaar nog niet big met het vissen zelf, maar ts te meer met het organise- to van een feestje. Eind au- stus wordt er namelijk drie gen lang aandacht besteed n het feit dat de hsv Aarden- irg 25 jaar geleden werd op richt. De club groeide uit tot grootste vereniging van irdenburg en heeft vierhon- rd seniorenleden en honderd Dgdleden. Van die leden zijn veel afkomstig uit België, In beschikt de Aarden- irgse hengelsportvereniging er zo'n 26 hectare viswater, it water ligt deels in Sint- ruis (Het Grote Gat), en deels de driehoek Aardenburg- lille-Sluis (de Stierskreek), ir het feest heeft de visclub eer. spe- al comité in het leven groepen, dat der de naam 'Comité Visclub 25' vo- ;jaar november al begonnen is met o aanzet tot het feest. In het negen man sterke comité, onder leiding van voorzitter Jos Paridaen, hebben ook drie vertegenwoordigers van het be stuur van de visclub zitting. Ook de Bel gische leden van de club hebben een vertegenwoordiger in het comité en voorzitter van de visclub. Roger Moens, maakt zich in het comité ondergeschikt aan comité-president Paridaen. Roger Moens is overigens best gelukkig met deze constructie. „Het blijkt dat het bestuur medewerking heeft. Dat is plezierig om te weten", aldus Moens. De club houdt zich zeker niet bezig met het 'leegvissen' van de viswateren die gehuurd worden van het waterschap 'Het Vrije van Sluis'. Jaarlijks wordt er zo'n 1500 kilo verschillende soorten vis uitgezet. Op het feestprogramma in augustus staan onder meer muziek en een recep tie. Maar daarnaast is het comité van mening dat er drie facetten duidelijk aan de orde moeten komen: informatie geven, ontspanning en creativiteit. Naast een tentoonstelling (natuurlijk over het vissen) is er bijvoorbeeld ook een creatieve avond gepland met een diavoorstelling en een film. Geïnteres seerden kunnen meedoen aan creatieve wedstrijden (foto's of tekenen) waar ook prijzen voor beschikbaar worden ge steld. Viswedstrijden Ook de viswedstrijden ontbreken na tuurlijk niet. De jongste jeugd komt aan bod hij de (visrijke) vijver op de Markt in Aardenburg. De iets ouderen gaan naar de kreek in Sint-Kruis en de senioren gooien hun hengels uit in het water van de Stierkreek. Ook worden er nog wedstrijden gehouden tussen korpsen van verenigingen. Ook wor den zogenaamde casting wedstrijden gehouden. Een wedstrijdvorm waarbij bijvoorbeeld gekeken wordt wie zijn dobber in een op afstand drijvende hoepel weet te werpen. Een feestavond (met orkest) ontbreekt ook niet. Op korte termijn start de visclub ook met een huis-aan-huis lotenverkoop. De vergunning van het college van bur gemeester en wethouders van Aarden burg is nog miet binnen, maar de club rekent er vast op dat dit wel voor elkaar komt. „We hebben alle medewerking van het gemeentebestuur. Altijd al. en nu bij deze gelegenheid ook weer", al dus Roger Moens. De programmapun ten is nu. een jaar na het begin van de voorbereidihgen, rond. Alleen de inde ling, wat vindt waar en hoe laat plaats, is nog niet helemaal af. Maar het comité rekent er op dat het die klus wel klaart voor augustus. Al moeten de comité leden dan zelf misschien wel eens een keer minder gaan vissen omdat de tijd ontbreekt.. VOORZIEN VAN KRONINGSZEGEL SLUIS - Ook de Sluisse vereniging van verzamelaars 'De Collec tie' speelt in op de Gulden Vliesfeesten die half juni in het grens stadje worden gehouden. In verband met de feesten geeft de vereniging een speciale enveloppe uit waarop afgebeeld staat het ordeteken van het Gulden Vlies in samenhang met het stad- wapen van Sluis. De enveloppes worden uitgegeven in een set van twee stuks, elk met een andere zegel gefrankeerd, waaronder de kroningszegel. De enveloppe die 'De Collectie' uitbrengt is voorzien van dit embleem. Tot zes juli is er in Axel een uitgebreide collectie oude land kaarten te bezichtigen. De expositie is ingericht in de ruimte boven het kantoor van de AMRO-bank aan de Kerkdreef en geeft een beeld van de ontwikkeling van de cartografie in Nederland. De expo bestaat uit zo'n vijftig kaarten uit de 16de, 17de en 18de eeuw. De kern ervan wordt gevormd door een collectie 'Blaeu- kaarten', die door verzamelaars als het neusje van de zalm wor den beschouwd. Een begeleidende brochure maakt de bezoekers wegwijs in de kaarten op de expositie. De oude landkaarten, die nu een fortuin waard zijn. hebben nooit tot de alle daagse bezittingen van het gemiddelde Nederlandse gezin behoord. Daarvoor waren ze - ook toen al - veel te duur Een kaart van de familie Blaeu kostte in de zesüende eeuw al rond de vierhonderd gulden, en daar kon in die tijd een mid delgroot kindertehuis een week van eten. Het oudste kaartje op de tentoon stelling is er een van Zeeuwsch-Vlaan deren. het werd in 1358 gemaakt en heeft onderdak gevonden in het rijksar chief van Gent In de loop van de zes tiende eeuw kregen de Nederlanders een grote naam als kaartenmaker. Be kend zijn de kaarten van Ortelius (Abraham Ortel) en Gerardus Mercator (Gerard Kremer). De gebroeders Wil lem en Jan Blaeu brachten in 1631 de eerste atlas op de markt: de beroemde Atlas Maior. Door een grote brand waarbij veel kaarten en koperplaten verloren gingen/stopte het huis Blaeu met de cartografie, maar hun produk- ten werden nog tot ver in de achttiende eeuw gecopieerd. Overigens was de geografische kijk van de oude kaartenmakers nog vrij primi tief. Vaak werden alleen de 'bekende' gebieden nauwkeurig in kaart ge bracht. De 'terra incognita' werden rij kelijk opgevuld met cartouches en kompas-rozen, en ook bergen en steden worden soms nogal wat kilometers van hun feitelijke lokatie opgetekend. De tentoonstelling is te bezichtigen tijdens kantooruren. den ;er Moens bij de Stierskreek één van de viswateren van de jubilerende hengelsportvereniging Aardenburg ►RUGGE LEEFT VAN EENDAGSVLIEGEN EN 500.000 MUSEUMBEZOEKERS. Het jaarverslag van de Brugse dienst voor toerisme is dan toch klaargekomen. Toeristisch Brugge 1979 liep lekker. Kleine winstcijfers duiden op gouden zaken, vermits andere toeristische cen tra een achteruitgang te verwerken kre gen. Het Brugse stadsbestuur heeft thans beslist extra inspanningen te le veren om de stad fraaier en aantrekke lijker te maken. Dat gebeurt thans door het verkeersvrij maken van mooie stadspleintjes, het omschakelen naar verkeersarme straten en het aanpassen van het 'straatmeubilair'. waarbij dan uiteraard het herbestraten van de Brugse wegen met kasseien behoort. Als we de toeristische statistieken mo gen geloven dan is het duidelijk dat Brugge het moet doen bij slecht weer. Wanneer het zonnetje achter de wolken verdwijnt dan wordt Brugge letterlijk overspoeld door kustvakantiegangers. Zij lopen de Brugse musea plat, onder nemen een reitochtje of een koetsstads- bezoek of slenteren rond in de binnen stad. Het verblijfstoerisme in het Brug se ging tijdens het toeristische seizoen met 9.500 eeenheden achteruit. Er wer den in het totaal 340.000 overnachtin gen geboekt. Opmerkelijk is de dalin g met 35 t.h. in de sector van de vakantie woningen. Een daling waarvoor de Brugse dienst voor toerisme zelf geen verklaring heeft, Het hoteltoerisme steeg met 4 t.h. Wan neer men de nationaliteit van de bezoe kers die overnachten op een rijtje zet. dan komen er 70.000 Belgen, 56.000 Duitsers. 49.000 Nederlan ers. 48.000 Britten, terwijl dan de Amerikanen vol gen met 20.000. Brugges troeven zijn beslist de musea. De acht stedelijke musea lokten zo sa men een kleine half miljoen bezoekers. Aardig in de smaak van de vakantie gangers viel de klim op de Brugse Halie- toren; 134.319 onder hen vonden het fijn om 365 trappen hoog te klimmen om een enige zicht op Brugge te hebben. Daarna volgden de overbekende musea als Gruuthuse en Groeninge. het mu seum voor Volkskunde, de Sint-Jans- huysmolen, de Gotische zaal van het Brugse stadhuis en het Gezellehuis De privé-musea en bezienswaardigheden lokten dan nog eens een 300.000 nieuws gierigen. Voor de reietochtjes boekten 393.324 toeristen. De cijfers geven enkel een idee van de drukte in de historische culturele en re creatieve sector van Brugge. Maar hoe veel Brugge alleen wandelend door kruisen is niet geweten. Dat cijfer loopt wel in de honderdduizenden. WEG MET HONDEPOEP Het gemeentebestuur van Blankenber- ge heeft een punt geplaatst achter de hondepoep-aflaires op strand en dijk. Een resoluut gemeentereglement kwam er na een geladen gemeente raadszitting. Honden krijgen verbod opgelegd om voortaan op het strand te lopen. Het aanvankelijke ontwerp hon den, al dan niet aan de leiband, van de stranddijk te bannen, werd lichtjes om gebogen. De honden mogen wel nog de dijk op. Wel moeten hun baasjes er zorg vuldig voor waken dat wanneer het 'moet' ze met him diertjes naar de bak ken gaan die speciaal zullen worden op gesteld op de d(jk. In de bak zal een schopje staan waarmee de^ troep kan opgeschept worden. Wie dat nalaat wordt door de politie diensten prompt geverbaliseerd. Tegen dat gemeentebesluit is door dieren vrienden reeds (link geprotesteerd. Ze noemen de getroffen gemeenteraadsbe slissing een discriminatie Nochthans is het gemeentebestuur van Blankenber- ge niet van plan het reglement te ver nietigen. Wel wordt gehoopt dat door deze maatregel niet teveel vakantie gangers van een gepland bezoek aan Blankenberge zullen afzien De overige Belgische kustgemeenten kijken met belangstelling uit naar de gevolgen van het politieregelement. Wanneer het be sluit geen toeristenverlies met zich meebrengt zal vermoedelijk over de ganse Belgische kustlijn een honden- verbodsbepaling worden ingevoerd. 20STE MOTORCROSS TE S1JSELE De Damse deelgemeente Sijsele. op de grens Oost- en West-Vlaanderen, staat zondag 1 juni in het teken van de motor. Voor de twintigste maal pakt de plaatr selijke motorenclub uit met een race. Op het programma 15 wedstrijden waarvan één voorbehouden is voor da mes. Deze jaarlijkse sportmanifestatie kan bogen op een massale aanwezig heid van toeschouwers. Aan de startlijn verwachten de organisatoren een 350 piloten. De wedstrijden lopen van 11.00 tot 18.10 uur. Het parkoers is 1200 meter lang. voorzien van natuurlijke en kunstmati ge hindemissen, gedeeltelijk in zand en slijk en uitgerust met een springschans van 10 meter lengte. Het geheel speelt zich af langs de weg Brugge-Gent. ter hoogte van Sijsele op het terrein de Bol- lewallekes. Naar aanleiding van de or ganisatie van de 20ste motorcross werd door de organisatoren eveneens een feestprogramma uitgewerkt. Dit pro gramma wordt vrijdag 30 mei om 20.00 uur ingezet met een praatshow over motorcross. Zaterdag 31 mei heeft om 20.00 uur een dans- en showavond plaats met LBS (Dream Express), Ber- tice Reading en de groep Puzzle. Beide voornoemde hebben plaats in de feest tent op het terrein Bollewallekes. ZEEBRUGSE VISMIJN OP TELEVI SIE Onder de titel 'Vissen met het tweede net" zendt de Belgische Radio en Tele visie vrijdag 6 juni een televisiepro gramma uit over het Belgische zeevis serijwezen Dit programma gaat recht streeks in de ether op het tweede net van 20.10 tot 21.40 uur. De opnamen ge beuren in de vismijn van Zeebrugge en in het Brusselse Amerikaans theater. In het programma komen uiteraard de zeevissers uitvoerig aan het woord. Ze zullen honderdui vertellen over de spe cifieke kanten van hun beroep en hier bij tal van anekdotes verkopen. Ook mensen uit de sector van de vishandel en de visconsumptie zullen geinter- vieuwd worden De vragen zullen ge steld worden vanuit het Amerikaans Theater, waarde Nederlandse zangeres Astrid Nijgh voor enkele muzikale tus sendoortjes zal zorgen met liederen over de visserij- In de vismijn zelf wordt een groots feest gebouwd. Iedereen kan het feest kosteloos bijwo nen. Het wordt opgefleurd door de aan wezigheid van de folkloristische visse rijgroeperingen als de Heistse klakker- tjes. de Visbakkertjes. de Verenigde Vismijnvrienden van Oostende, de Ou de Oostendse IJslandvaarders en de Oude IJslandvaarders van Oostduin- kerke De Brugse hotelschool voor meisjes 'Spermalie' en het Instituut voor de Voeding Brugge zorgen voor ty pische vishapjes en -drankjes. Het pro gramma 'Vissen met het tweede net' is een produktie van de dienst Amuse ment Woord en Spel van de BRT in sa menwerking met het Brugse stadsbe stuur. BRUGGELINGEN WERELDKAM PIOEN KNIKKEREN Voor de tweede maal in het 53-jarig be staan van de World Marbles Board of Control werden de Belgische knikke- raars wereldkampioen 'ring'-marbelen. Tijdens het zo pas gehouden wereld kampioenschap te Brugge nikkerden de Brugse ploeg de Britse nationale ploeg het kanaal over. Vier stevige dui men en wat knikkerverstand waren vol doende voor het Belgische kwartet om na twee ronden de zo felbegeerde we reldtitel op zak te steken Voor kenners vertoonde het scorebord 25-17 en 25-18. Het verging de Bruggelingen of Belgen minder goed bij de Franse knikkerdis- cipline 'Triangle'. Toch traden ze in fi nale tegen het Franse Dróme Uiteinde lijk verloren ze verdienstelijk met een 10-4 score Aan het wereldkampioen schap knikkeren, dat voor het eerst op het vasteland werd gespeeld, namen 34 ploegen deel Een treffen tussen Belgie, Frankrijk. Groot-Brittannie en Indle Andere naties pleegden verstek. Pu bliek was ruim aanwezig om het thans volwassen geworden kinderspel gade te slaan. Naar aanleiding van het wereld kampioenschap te Brugge werd de Eu ropean Marble Association (EMAi bo ven de doopvont gehouden. Eerste voorzitter is de Bruggeling Urbain Go- vaert, oud-schepen van de sport van Brugge en gemeenteraadslid Wie belang stelt in de kmkkersport kan steeds contact opnemen met de voor zitter van de Belgische Knikkerfedera- tie. Willy Mitchell, Orchideeènlaan 5 te 8200 Brugge.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1980 | | pagina 41