JAAR exil* belgië viert feest met uitgebreid programma PZC/ VRIJDAG 30 MEI 1980 ZEEUWSCH-VLAANDEREN 3 Bernhard Hailink is dirigent van het Amsterdamse Concertgebouworkest, dat deze zomer de viering van het 150-jarig beslaan van België helpt opluisteren. Het Ballet van 'Vlaanderen treedt in het kader van de festiviteiten rond het 150- jarig bestaan van België op 25 septem ber op in Gent. Het Ensemble Intercontemporain neemt het Franse deel voor zijn reke ning. Het programma vermeldt werken van Boulez en Messiaen. Het Engelse National Theatre speelt 'Othello' van' Shakespeare. Luxemburg geeft specia le aandacht aan de kinderen; net RTL- orkest speelt een speciaal kinderpro-' gramma met werken van Prokofiev en Britten. De Opera van Dusseldorf besluit met 'Parsifal' van Wagner de afdeling po diumkunsten van de buitenlanders. De overige drie EG-landen zijn met ten toonstellingen vertegenwoordigd. Ier land brengt een collectie zilver uit de pre-Keltlsche en Keltische periode. Ita lië laat recente archeologische vond sten uit het antieke Rooe zien en Neder land richt een tentoonstelling in over de Hedendaagse kunst na 1945 in Belgié en Nederland. Het 'nationale deel' van Europalia be staat voor een groot deel uit tentoon stellingen. Noemenswaardig is 'Brue- gel, een dynastie van schilders'. 'De we reld van het station' en 'Art nouveau in België'. Muzikaal richt het Vlaamse deel van Europalia zich met name op de Belgische muziek. Op toneelgebied is een dertigtal voorstellingen te ver wachten. die nu nog niet precies be kend zijn. In de maand oktober, sep tember en november zijn er m tien Bel gische steden weekeinden en weken van de Belgische film. programma Europalia Tentoonstellingen: 4 apr. tot 4 mei Brussel: Politieke cari- catuur in BelRie: 4 apr -4 mei: De Kunst can de affiche in Belgie; 16 apr.-! juni: De Wereld van het Station; 1 mei-31 aug.. Belgie in Beeld; 18 juni-3 aug.: Bel- gie'Nederland - Hedendaagse Kunstna 1945;20juni-31 aug. Gent: 68 Kunst in Europa; 8 juli-15 sept Knokke: He- dendaagse sculpturale Keramiek uit Belgié, juli Namen: Gastvrij Belgié; au- gustus Oostende: Gastvrij Belgie; 18 sept.-18 nov.: Bruegel, een dynastie van schilders; 3 okt.-30 nov. Mons: Vincent van Gogh in Belgie; 9 okt.-23 nov. Brus sel: Oud goud uit Ierland; 15 okt.-14 dec.: Kunst van de pre-Romeinse be schavingen; 24 okt.-4 jan. Gent: Bene- dlctus; oktober Brussel; Rondom Col- pach; okt.-nov Een verhaal over Vrou wen 1830-1980; okt.-nov. Brussel Over de Belgen, aspecten van Belgie, 14 nov.- 3 jan. Brussel: Invloed van de fotografie op de schilderkunst; 9 dec -9 febr. Brus sel: Art Nouveau in Belgié. Andere manifesties: September, Brussel: De Belgen in de wereldfilm, 19 sept. Brussel De Stom me van Portici, 6 okt. Brussel: Hulde aan César Franck. 18 okt. Brussel: Léo Ferré en Johan Verminnen. 20 okt. Brussel: National Theatre. London; 21 okt. Brussel: National Theatre. Lon don; 22 okt. Brussel National Theatre, London. 24 okt. Namen: Festival van de Europese koren; 25 okt. Namen: Festi val van de Europese koren; 25 okt, Brussel: Orkest RTL. Kurt Redel. 26 okt. Namen: Festival van de Europese kroen. 30 okt. Brussel Les Beautitudes - César Franck; oktober literatuur. Blennale van de muziek. Nieuwe mu ziek. De Belgen m de wereldfilm. 1970- 1980: 10 jaar Belgische Film. Belgisch theaterfestival; 13 nov. Brussel Ballet van Kopenhagen: 14 nov. Brussel Bal let van Kopenhagen: 14 nov. Bergen Requiem van Fetls. 15 nov. Brussel. Ballet van Kopenhagen. 18 nov. Brus- sel:Opera van Dusseldorf; november: Literatuur. Belgisch theaterfestival. Biënnale van de muziek. Nieuwe mu ziek. De Belgen in de wereldfilm. 1970- 1980: 10 jaar Belgische Film; 1 dec, Brussel Ensemble Inter Contemporain. eert: bijdrage Norwich/GB; 11-10: EEG- Concert: bijdrage Festival van Vlaan deren; 12-10: EEG-Concert: bijdrage BresfFrankrijk. historische steden: 2-9. Sint-Niklaas: Rundfunk Sinfo- nieorchester Chor Berlin/DDR; 5-9, Lokeren: Rolling Puppets; 6-9, Dender- monde: Clemencic Consort; 13-9, Ever- gem: Orgeltrip; Buggenhout: London Early Muscl Group: 16-9. Aalst: David Lively (piano), 16-9, Lokeren: Londen Early Music Group: 17-9, Oudenaarde: Christopher Kite (klavecimbel); 21-9, Aalst: Ensemble Orchestral de Paris, Jean-Pierre Wallez; 25-9, Aalst: I Musi ci: 26-9. Oudenaarde. Utrechts Studen tenkoor 28-9, Dendermonde: Scola Cantorum Francesco Corradini: Grego riaans; 30-9, Aalst: Müncher Motetten- chor. Antwerpen 6 september - 14 oktober: 11 tot 16-8 Jazz Middelheim en Happe ning; 6-9. Turnhout: Rundfunk-Sinfo- nieorchester Chor Berlin/DDR; 9-9. Antwerpen: Amadeus kwartet, 10-9. Antwerpen: Ballet der Hamburgischen Staatsoper: Turnhout: Ballet Ram- bert; 12-9, Antwerpen: London Sym phony Orchestra. Claudio Abbado; 14- 9. Antwerpen: London Early Music Group: 16-9. Turnhout: Collegium Au- reum; 17-9 Antwerpen: Collegium Au- reum; 19-9 Antwerpen: Bart. Sigiswald en Wleland Kuijken. Jos van Immer- seel; 23-9 Antwerpen: Consortium Anti- qua. 25-9 Antwerpen: Pro Cantione An tique; 26-9 Antwerpen: BBC Symphony Orchestra, Gennadi Rosjdestvenski; 30-9 Antwerpen. Thesaurus Musicus; 6- 10 Antwerpen: Antwerps Bachkoor. 9- 10 Antwerpen; Sylvia Traey (piano); 12- 10 Antwerpen: La Petite Bande; 14-10 Antwerpen- AnnerBijlsma: Bach; 23-10 Antwerpen: Deutsch Bachsolisten. Brugge 15 juli - 13 augustus: 15 tot 25-7: Muziek op straten en plei nen; 26-7 Brugge: Cantata Singers Du blin, New Irish Chamber Orchestra, John Beckett: Bach; 27-7: Mis: St. Bir mingham Cathedral Choir. David Saint; 28-7: Jordi Savall, Ton Koop man; 29-7: Nederlands Kamerkoor, Mu- sica Antiqua Koln, Ivan Fischer; 30-7: Scott Ross (klavecimbel); 31-7: La Peti te Bande: Bach; 1-8: Wieland Kuijken. Gustav Leonhardt; 2-8: Finale zesde In ternationaal Klavecimbel-concours; 3- 8: Mis: Veremanskoor, Scola Gregoria- na, Roger Deruwe, Concert: Little Veni ce Orchestra, Jos van Immerseel; 4-8: Little Venice Orchestra, Richard Stamp: Handel; 5-8, James Christie, Mi chael Kapsner; 6-8: Cantores Brugge, The London Mozart Players; 7-8: Dong Suk-Kang (viool), London Mozart Players; 8-8: Schütz Choir London; 9-8 London Baroque Players, Roger Nor- nngton; 10-8, Damme Pro Cantione Antiqua, London, Landini Consort York: '800 Jaar Damme', 11-8 Brugge Pro Cantione Antiqua. Landini Consort York. 12-8 Steenbrugge: Pro Cantione Antiqua. Chris Dubois. 13-8 Bruggw Toronto Mendelsohn Choir, Canadian Brass Band Europalia In de feestelijkheden rond het 150-jarig bestaan van België neemt de Europa lia een voorname plaats in. Zwaarte punt van het programma, dal als the ma heeft 'België in Europa', ligt in het najaar. De Europalia staat op twee 'po ten': een internationaal programma van de acht landen, die samen met Bel gié de EG vormen, en een programma waar de Belgische kunst en kunste naars centraal staan. Denemarken laat zich vergegenwoordi- gen door het Koninklijk Ballet van Ko penhagen. Dit oudste balletgezelschap van Europa brengt een klassiek en een modern programma: 'De Sylfide' en 'Napoli' van Bournonville, 'Voulunta- ries' van Poulenc en 'Symphonie' van Bizet. nog present met een admiraalsaak. Die heeft van ontwerper Jo Noorbergen een abstracte, opblaasbare structuur ge kregen. Het gevaarte is deels op de boot gebouwd, deels drijft het mee. De admi raalsaak is voorzien van een aantal zon nepanelen, die voldoende energie leve ren om een complete geluidsinstallatie aan boord te laten werken. Zodoende ontbreekt tijdens de boottocht ook de muziek niet. Middenin het varende kunstwerk staat een koffer waar de pro vinciale delegaties hun eigen (politieke) boodschap kunnen deponeren. Im mers, de viering van 150 jaar onafhan kelijkheid is gericht op de toekomst. De versierde akenstoet gaat 7 juni van start op het 'watervlak' van Peronnes. Het begin van de boottocht is eveneens het startschot voor de 'Onafhankeüjk- jieid 150'-herdenking. Op de oevers bij Peronnes zullen 18 dorpjes verrijzen, rond elke ligplaats van een boot één. Op het water zijn hon derden zeilboten te zien en waterskièrs, evenwichtskunstenaars en parachute springers geven demonstraties van hun kunnen. Om drie uur 's middags beginnen de Maas- en Scheldefeesten officieel. De versierde aken steken dan één voor één van wal, verlaten hun 'dorpjes' en zet ten koers richting Doornik, de eerste halte van de bootstoet. Ze worden een eindje begeleid door botendelegaties uit hun eigen land. Dat levert een rijke schakering aan boottypes op: gondels, platbodems, vikingschepen enzo voorts. Terwijl de aken varen, kanhet publiek op de kaden van Peronnes zich vermaken met acrobatische toeren in de lucht en een zogenaamd 'helikopter ballet'. Het stadje kan te voet maar ook met een treintje of een tramboot ver kend worden. De oerschillende 'dorp jes' langs het watervlak van Peronnes staan in het teken van een Belgische provincie of EEG-land. Men kan er am bachtslui aan het werk zien, gooche Nog dit hele jaar - en een groot deel van het volgende - vieren de Belgen feest. Immers, in 1830 werd 'hun' onafhankelijk koninkrijg België een feit en nu -150 jaar later - is er reden genoeg dat feit met veel feestelijke gebeurtenissen te herdenken. Het feestprogramma valt grofweg in twee delen uiteen: speciaal voor dit gebeuren opgezette activiteiten en al bestaande manifestaties die in dit feestjaar een speciaal tintje meekregen. lEen parlementair programma, Onthaal 150, Ontmoeting Jeugd 150, Maas- en Scheldefeesten, Festivals 150, Festival van Vlaanderen, Festival van Wallonië en Europalia zijn de pijlers waarop I het comité 'Nationale Herdenkingsfeesten 1980' de ruim anderhalfjaar feestacitviteit gebouwd heeft. Voor Belgen en buitenlandse belangstellenden betekent het ruime gelegenheid te genieten van en kennis te maken met tentoonstellingen (historisch, educatief en kunst), ballet, muziek, theater, film, sport, wetenschappen (met name ecologie). Vooral de jongeren kunnen hun hart op halen. ..De herdenking van 150 jaar Bel gié is niet gericht op het verleden maar op de toekomst. Vandaar dat een be langrijk deel van het programma in het teken staat van de jeugd, die de toe komst in handen heeft", schrijft het co mité 'Nationale Herdenkingsfeesten 1980' in een brochure over de viering van 150 jaar Belgié. Datslaatniet alleen op de Belgische jongeren. „Het lot van België is sterk verbonden met dat van Europa. De landen van de Europese Ge meenschap worden dan ook nauw bij deze herdenking betrokken. Ons land reikt de hand aan de jeugd die het Euro pa van morgen zal bouwen", stelt het organiserende comité. Onthaal 150 Onder het motto 'Onthaal 150' komen deze zomer enkele duizenden jongeren uit Denemarken. West-Duitsland, En geland, Frankrijk, Ierland, Italië, Lux emburg en Nederland naar België. Ze logeren bij Belgische gezinnen met jongens of meisjes van dezelfde leeftijd als de gasten <12 tot 17 jaar). Tijdens him verblijf kunnen de buiten landse jongeren de toeristische en cul turele 'rijkdommen' van Belgié bezoe ken (haven van Antwerpen, museum Tervuren, Gravensteen Gent, kustge bied Knokke-Heist, Zeebrugge). Ze kunnen verder meedoen aan de ver schillende activiteiten in het kader van de viering 150 jaar Belgié. 'Onthaal 150' speelt zich afin drie perioden: van 19 tot 30 juni, van 1 tot 10 juli en van 11 tot 22 juli. Iedere groep Europese jongeren brengt dus zo'n tien dagen door in het jubilerende gastland. Het volgende programma-onderdeel van 150 jaar België, 'Ontmoeting jeugd 150', brengt vervolgens de Belgische en buitenlandse jongeren van 12 tot 17 jaar samen. Van 21 tot 29 juni wordt er op het provinciaal domein van Opheylis- sem en de omliggende gemeenten (op de grens van Vlaams en Waals-Bra bant) een grote jeugdmanifestatie ge houden. In verschillende oude hoeven en Romaanse kerken die de streek (een van oudsher rijke landbouwstreek) rijk is kunnen de jongeren zich bezig hou den met. toneel, dans. muziek, film, sport (niet alleen bekende sporten als voetbal en volleybal maar ook lang lauf). Bovendien speelt een gedeelte van het programma zich af in de open lucht. Voor de verschillende aspecten van de landbouw en ecologie is op deze manifestatie ook een grote plaats inge ruimd. Er is een tentoonstelling van landbouwmachines ingericht en er zijn demonstraties te zien op de omliggende velden. Het hele proces van zaaien tot oogsten, van graanoogst tot broodbak ken. van melken tot melkprodukten. van biet tot suiker komt aan bod. Ook de dieren ontbreken niet: er is een grote hondententoonstelling en er zijn demonstraties en wedstrijden met Jachthonden, vogels en kraaiende ha nen Het wetenschappelijk deel van dit 150 jaar Belgie-gebeuren voor de jeugd bestaat uit exposities en demonstraties op het gebied van de sterrenkunde, ruimtevaart, metereologie en ecologie. Omdat het gebeuren zich afspeelt op een gebied van twee by bijna éen kilo meter zijn er honderden fietsen en mini bussen beschikbaar om de bezoekers te vervoeren De inwendige mens kan via pick-nick in de boomgaard, barbecues en kraampjes met gastronomische spe cialiteiten uit de streek versterkt wor den. De inwoners van de omliggende steden, dorpen en gehuchten in de streek zijn direct betrokken bij de organisatie van het gebeuren. parlement Omdat het parlementair bestel voor het onafhankelijk België van groot be lang is. ontbreekt het parlement en zijn werking en betekenis niet in het feestprogramma van 150 jaar België. Het organiserend comité heeft gepro beerd via een aantal manifestaties en tentoonstellingen de burgers meer in zicht te geven en in het doen en laten van de 'hoge heren in Brussel'. In het Paleis der Natie (het parlements gebouw) in Brussel is het hele lopende jaar een tentoonstelling over taak. functie en betekenis van het 'nationaal congres'. Op 10 november herdenken Kamer en Senaat vervolgens in een bij zondere vergadering de installatie van het nationaal congres. Volgend jaar wordt er een meer gedetailleerde ten toonstelling ingericht rond de 150-ste verjaardag van beide Kamers. liet ac cent ligt daarbij op de verhouding tus sen het parlementair werk en de ont wikkeling van het sociale leven in Bel gié. Vanaf september is er verder in de provinciegebouwen van de negen pro vincies een tentoonstelling over het parlementair stelsel. De werking en het wettelijke bestel van het parlement komt daarbij naar voren. botenstoet De twee grote rivieren die België door snijden - Maas en Schelde - zijn voor België altijd al van groot belang ge weest. Geen wonder dat er bij de vie ring van het 150 jaar onafhankelijke België niet voorbij gegaan wordt aan deze twee waterwegen van belang. Om het economisch en historisch belang van beide riveren een extra accent te geven worden van 7 tot en met 23 juni de Maas- en Scheldefeesten gehouden. De feestelijkheden bestaan uit een stoet van versierde binnenschepen en een reizende tentoonstelling met de ti tel 'Gastvrijheid 150'. De feesten krij gen ook nog een act eel - minder feeste lijk - tintje mee. Het publiek wordt te gelijkertijd geattenteerd op de voort schrijdende watervervuiling van de waterwegen. De zogenaamde 'gakenstoet' bestaat uit achttien versierde en opgetuigde binnenschepen, die de Schelde, het Al- bertkanaal en de Maas af zullen varen Elke Belgische provincie en elk land van de Europese Gemeenschap is ver tegenwoordigd met een eigen aak. Het is de bedoeling dat de aken. door spe ciaal daarvoor aangestelde kunste naars. als het ware omgebouwd worden tot musea. De provincies (Antwerpen. Brabant. Henegouwen. Limburg. Luik. Luxem burg. Namen, Oost- en West-Vlaande ren) kozen voor de versiering van de schepen een thema dat een beeld moet geven van hun strek. De deelnemende EEG-landen (Denemarken. West- Duitsland. Engeland. Frankrijk. Ier land. Italië. Luxemburg en Nederland) zoeken het meer in een symbolische boodschap. Gastland Belgié is verder laars, illusionisten en Belgische toneel gezelschappen. klapstuk Klapstuk van het beginfeest van Schelde en Maas moet de aankomst van de 'Tocht door België' worden. Vanuit alle provinciehoofdsteden zijn in de kleine uurtjes fietsers vertrokken richting Peronnes. Tot in Doornik rij den ze estafette. Ze worden tijdens die rit gevolgd door een aantal bestelwa gens. die in steden en dorpen tekenin gen inladen van kindern uit de streek. In Doornik worden de fietsers afgelost door wandelaars. Eerst zijn dat nog 60- plussers, maar naarmate het eindpunt Peronnes dichterbij komt, woren de wandelaars steeds jonger. Tegen drie uur 's middags zijn het uitsluitend kin deren ('de toekomst van België') die Pe ronnes binnenwandelen. Ze zijn het sein dat de feestelijheden van start kunnen gaap. Duizenden duiven moe ten tenslotte die boodschap kracht bij zetten. Gent verwacht de botenstoet een week na de start. Als alles volgens plan ver loopt meren de aken op 14 VJUNI AF AAN DE Lindelei. Een comité van 150 mensen uit Oost- en West-Vlaanderen ontvangt de Maas- en Schelde-vaar- ders. Met muziek en dans taat de stoet vervolgens naar het Sint-Pietersplein waar onder regie van Freek Neyrinck een folklorespel opgevoerd wordt in sa menwerking met dans- en muziekgroe pen. Op 21 juni komen de aken het Bonapar- tedok van Antwerpen binnen. De stoet wordt tegen elven 's ochtends tegemoet gevaren door jachten, sleepboten, mu ziek- en plezierboten en de 'Mercator' die speciaal voor deze gelegenheid over gevaren wordt uit Oostende. Gelijk met de botenstoet trekt ook de tentoonstel ling 'Gastvrijheid 150' van sta tot stad. De tentoonstelling, met als ondertitel 'De Tafel en haar pracht' wil in het 150- ste Jaar van het onalliankelijke konin krijg Belgié de gastvrijheid van de Bel gen benadrukken. Niet alleen de halten die de botenstoet aandoet komen aan de beurt; ook de provincies waar de Maas en de Schelde niet stroomt bieden onderdak aan 'Gastvrijheid 150'. In de belangrijkste steden van de pro vincies wordteen tentendorp opgetrok ken De Belgische en buitenlandse deel nemers zijn er vertegenwoordigd met een reeks produkten die - zij het indi rect - te maken hebben met de tafel en eten: porselein, glazen, bestek, tafellin nen. festivals De drie grote festivals die jaarlijks in België gehouden worden - Festival van Vlaanderen, Festival van Wallonië en Europalia - werken in dit feestjaar sa men onder de gemeenschappelijke ti tel 'Festivals 150'. Dat betekent overi gens niet dat ze hun eigen identiteit verliezen. De drie afzonderlijke festi vals staan gewoon borg voor een reeks culturele activiteiten die tot eind de cember in verschillende musea, ker ken en culturele centra in heel België gehouden worden. Het Festival van Vlaanderen (aangeslo ten bij de 'Association Europeëne des Festivals de Musique') behoort al jaren bij de vijf belangrijkste muziekmanifes taties van Europa. Dit jaar is het pro gramma echter zonder meer sterk te noemen. Internationale symfo nieorkesten, oude muziekensembles, orgel- en clavecimbelconcerten en les sen, balletfestival imidzomerdansi, tap toes. openluchtserenades en muz ek- happerungs. het Festival van Vlaande ren brengt het allemaal naar het 150 jaar onafhankelijke Belgié Enkele na men: Berliner Philharmoniker. Con certgebouworkest. Berliner Rundfun- korchester. New York Philharmonic Orchestra. Amsterdams Philharmo- nisch Orkest. De belangrijkste pro gramma-onderdelen: Gent en historische steden: 1 septem ber - 12 oktober 2-9 Gent: Rimdfunk-Sinfonieorchester Chor Berlin DDR; 3-9: Trio Vanden Berghe; 4-9: Gabriel Verschraegen; 5-9: Jessye Norman: 6-9: Happening 'Vlaanderen en zijn Vele Vrienden": 7-9: Taptoe; 8-9: Batiet der Hamburgischen Staatsoper: Mahler 'Dntte Slnfonie'; 9- 9 Orchestre de Paris. Daniël Baren- boim; 10-9: London Symphony Orche stra Koren. Claudio Abbado; 11-9: Ballet Rambert; 13-9: Ballet van de XXe Eeuw; 14-9: Schola Gregonana van het Newnham College Cambridge; 15-9: New York Philharmonic. Zubm Metha; 17-9 Poosl Kamerorkest; 18-9: Dirk Verschraegen (orgel) en Koperen semble; 19-9. Ensemble Musique Nou velle, 20-9 Verdi. 'Falstaff (première), Co-produktie met KOG en BRT-tv; 22- 9 Rotterdams Philharmonisch Orkest, David Zinman. Robert Groslot,; 23-9: Ensemble Orchestral de Paris, Jean- Pierre Wallez; 23-9: Verdi 'Falstaff.,24- 9: Solisten Belgisch Kamerorkest; 25-9; Koninklijk Ballet van Vlaanderen, Co- produktie met BRT-tv; 26-9: Concert gebouworkest NOS-Omroepkoor, Bernard Haitink; 26-9: Verdi. 'Falstaff 27-9: Martti Talvela, RalfGothoni. 28-9: Verdi, 'Falstaff; 29-9: Twyla Tharp Dance Foundation. 30-9: Twyla Tharp Damce Foundation; 10-10: EEG-Con- Het Amsterdams Philharmonisch Orkest verleent medewerking aan de viering rond het 150-jarig bestaan van Belgie.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1980 | | pagina 39