TOERISME recreatie is pijler voor gemeente oostburg pinksterdrukte: generale repetitie voor de zomer BURGEMEESTER SPIJKERBOER BIJ BEGIN VAN 'ZIJN' EERSTE TOERISTENSEIZOEN: VRIJDAG 30 MEI 1980 Redactie en administratie Terneuzen, Nieuwstraat 22, tel. 01150-94457. Hulst, Steenstraat 6, tel. 01140-4058. PSC Zeeuwsch-Vlaanderen Extra Vrijdagavond. De veerboot bij Breskens braakt, met regelmaat van de klok, rijen auto's uit. West-Zeeuwsch-Vlaanderen beleeft een invasie. Auto's voor huizen-op-wielen zoeken hun weg. De meeste slaan af bij het kruispunt Buitenlust. Zoeken de richting Groede/Nieuwvliet/Cadzand. Het strand, het zand, de kust. West- Zeeuwsch-Vlaanderen krijgt een economische injectie. Toerisme, recreatie. Voor en tegen. Te gen de West-Zeeuws-Vlaming die vrij dagavond vloekend op het veerplein in Vlisslngen stond omdat hij zo lang moest wachten eer er voor hem plaats was op de boot. Voor: velen vinden een goed belegde boterham door de recrea tieve bedrijvigheid. Tegen: de golf over spoelt het land dat met zoveel moeite aan de zee ontrukt is en aantasting van het streekeigene is niet ondenkbaar. Voor: duizenden mensen vinden enkele dagen ontspanning in het West- Zeeuws-Vlaamse land. ver weg van de stenen steden, vol damp. Vrijdagavond. Hoe voller het wordt in West-Zeeuwsch-Vlaanderen hoe min der aantrekkelijk de ontwikkeling van het weerbeeld is. Vol vrees wordt zater dagmorgen afgewacht. Bewolkt, regen. De boeren juichen, maar voordat hun enthousiasme over de voor de land bouw broodnodige regendruppels zich echt ontlaadt, is de bui weer al over. De toeristen kijken met bedrukte gezich ten, in dikke trui en lange broek door het plastic raam van hun tent, of onder zoeken hoe de kachel in hun vakantie verblijf aan de praat te krijgen is. Een dagje Sluis dan maar. Een idee dat ken nelijk bij velen leefde. Het grensstadje krijgt een fikse drukte te verwerken die, hoewel men er ge wend is aan de volle straten door de drukke Belgische kandizie in de week einden. toch opvallend is. Zondagmor gen is nog niet al te veelbelovend. Maar later op de dag breekt de zon door. Dat geeft aanleiding tot het wisselen van kleding. Pakkie uit. bikini aan. Naar het strand, het zand en de zee. Lekker liggen zonnen. Maar dan is wel een windscherm nodig want de zeewind is fris. Op de wat beschutte terrasjes is het goed toeven. Met een glas of een ijsje, zelfs in minimale kledij. Iedereen is in vakantiestemming. Blij dat de drukke zakelijkheid voor enkele dagen wordt weggedrukt. Maandagmorgen begint redelijk goed. Het zonnetje schijnt, maar warm is het niet. De wolken komen opzetten, hier en daar blijft een klein stukje blauw over. Velen maken zich op om weer naar huis te gaan. Ze moeten er weer tegen kunnen. Tot over enkele weken of maanden. Dan begint de jaarlijkse vakantiegolf. Enkelen hebben de moge lijkheden en de middelen om in die tus sentijd nog te genieten van wat West- Zeeuwsch-Vlaanderen te bieden heeft tijdens weekendverblijven. Rust(?) en ruimte. Zee en strand. Maandagavond. De veerboot bij Bres kens sluipt de golven auto's op om de toeristen over te zetten in die andere werkelijkheid De kop van het toeris- tensezoen. met zijn pro's en contra's, is er af en West-Zeeuwsch-Vlaanderen be leeft zijn Exodus. Er zullen er nog meer volgen. Het was nog maar een generale repetitie... Het weekeinde is voorbij. Rijen auto's wachten op het veerplein bij Breskens om overgezet te kunnen worden n Wandelaars zien uit op het strand van Cadzand-bad. Bij minder fraai weer 'doen' velen een dagje Sluis. Burgemeester mrC. T. Spijkerboer vanOostburg.Nieuwsgierig tiaar ontwikkeling toersilenseizoenaanWestZeeuws-Vlaam- se kust. /Van de vooravond van 'zijn' eerst tocristensei zoen in West-Zeeuwsch- Vlaanderen maakt burgemeester mr C. T. Spijkerboer van Oostburg kenbaai dat hij erg benieuwd is naar de maan den die voor de deur staan. „Ik ben erg nieuwsgierig. Wat is dat nu, zo'n sei zoen. Wat brengt dat met zich mee, hoe werkt het", aldus de heer Spijkerboer. In zijn vorige gemeente Gieten was er van recreatie nauwelijks sprake. „Er was een camping en een hotel. Maar daar had ik meer te maken met een woongemeente.Hier in Oostburg neemt de recreatie duidelijk een ande re plaats in". In de korte tijd dat hij burgemeester van Oostburg is heeft hij Inmiddels wel al ervaren dat kosten noch moeite ge spaard worden wat de recreatie betreft. De pot met toeristenbelasting gaat elke keer leeg aan het treffen van voorzienin gen voor toeristen „Het schoonhouden van de stranden. Het bemannen van de strandposten. Dat kost een hoop geld maar het is dat ook waard", aldus de heer Spijkerboer die zich herinnert ja ren geleden in Noordwijk zijn voet eens flink opengehaald te hebben bij een bad dat hij in de Noordzee nam. „Dan ben je lang wat huiverig om weer in dat water te gaan. Wat dat betreft ben ik van me ning dat Oostburg alles doet om het strand zo schoon mogelijk te houden". „Maar dat is ook belangrijk De recrea tie is één van de pijlers waar Oostburg op rust. Hoeveel mensen er wel bij va ren' Datis moeilijk te zeggen. Naast de mensen die er rechtstreeks bij betrok ken zijn. zoals campinghouders en ho teliers zijn er ook velen die indirect htm inkomen mede door de recreant tot aanvaardbare hoogte zien klimmen". „Wat het kost is moeilijk te zeggen. Er zijn ook kosten die niet als zodanig aan de recreatie worden toegeschreven. Bij voorbeeld als de dienst gemeentewer ken een klus op moet knappen waarvan recreanten de oorzaak zijn. Dan drukt dat niet op de recreatieposten. Een re creatienota zou een goede zaak zijn. Dan kun je daar een beleid op maken. Misschien dat het hoofdstuk 'recreatie' van het te houden distributie planolo gisch onderzoek ons wat kan vertellen' Een tegenvaller was het voor de heer Spijkerboer dat er onlangs op een bij eenkomst voor 'recreatiemensen' tij dens welke deze hun visie konden ge ven. te weinig aanwezigen waren. „Als ze zich er niet bij betrokken voelen dan kan dit hoofdstuk waardeloos worden Dat is niet de bedoeling". Rustig Recreatie zoals die in West-Zeeuwsch- Vlaanderen wordt bedreven heeft als gevolg dat de bevolking tijdelijk flink uitbreidt. De verdubbeling van bevol kingsaantal veroorzaakt echter ook bijkomende problemen. „Ach het valt nog wel mee met die or deproblemen. Het is geen drama, echt vervelende dingen zijn er niet geweest. We hebben nu als college van burge meester en wethouders wel gezegd dat de 'rustige recreant' voorop staat. Dat is een stukje beleid. We willen dit voor elkaar krijgen met behoud van vrijhe den. Daarom is er geen sluitingstijd in gevoerd. De bars kunnen openblijven zolang ze willen, ondanks de enkele problemen die er vorig jaar zijn ge weest. nr zijn bepaalde middelen die de burgemeester in persoon of b en w gezamenlijk kunnen aanwenden om verstoorde orde recht te zetten. Slui tingstijd heeft zo'n betuttelende klank. Ik verwacht wel dat er hier en daar wel eens wat zal gebeuren, maar de politie zal het best aankunnen. Ook al vind ik een tegemoetkoming van twee man po litie te paard voor de zomermaanden een onvoldoende tegemoetkoming". Nog niet zo lang geleden wierp de heer Spijkerboer een balletje op over de toe komst van West-Zeeuwsch-Vlaanderen als recreatiegebied. Tijdens een ope ningsbijeenkomst op de camping 'De Pannenschuur' in Nieuwvliet zei hij dat het een goede zaak zou zy'n als bekeken wordt of de Deltawerken die nog uitge voerd moeten worden, verricht kunnen worden in een sfeer die de recreatie niet te veel aantast. Achterliggende gedach te bij de heer Spijkerboer was - en is - dat West-Zeeuwsch-Vlaanderen niet veel anders te bieden heeft dan zyn kust Vrij vertaald: De mensen komen niet uit het buitenland om te genieten van de knotwilgen en de dijken Ze ken nen daar minder waarde aan toe dan de eigen bevolking. Dus als het strand ver dwijnt dan is de recreatie weg „Waar om komen die mensen hier naar toe? Dat is een vraag waar een antwoord op moet komen. Want daar kun je dan je beleid op richten. Komen ze alleen voor het strand' Of komen ze ook voor ande re dingen? Het is nodig om de juiste antwoorden te weten om hiermee ver der te kunnen". Dat 'verder' houdt dan ook in dat er momenteel 'pas op de plaats' wordt ge maakt wat betreft uitbreiding van het aantal slaapplaatsen. „Alleen de plannen die er zijn mogen afgemaakt worden. Voor het overige denk ik dat we ons moeten richten op slechtweeraccommodaties. We moeten dan toch weten hoe de toekomst er uit ziet". Over de Deltawerken zegt burgemees ter Spijkerboer dat hij voorstander is van het onderzoeken van mogelijkhe den om te komen tot een oplossing die past in de Deltageest, maar die een ont wikkeling van het gebied in de recrea tiesfeer ook geen geweld aan doet. Dat zal duurder zijn. Laat de deskundigen zich er eens mee bezig houden en er over uitspreken. Als het niet anders kan dan moeten we de resterende werken uit la ten voeren zoals ook de voorgaande ge beurd zijn Maar kan de recreatie dat hebben?". Burgemeester Spijkerboer gaat pas in september op vakantie. Bewust.want hij wil hel seizoen meemaken. „Het is een wezenlijk onderdeel van de ge meente Oostburg". In september kan hij in Frankrijk na gaan denken over het seizoen, zijn indrukken en zijn vi- „Ik ben op een rijdende trein gestapt en vaar nu op andermans kompas. Als buitenstaander moet ik het nu ook zelf meemaken. Na het seizoen kunnen we in de wintermaanden dan weer verder kijken of er maatregelen genomen moeten worden voor volgend jaar". Burgemeester Spijkerboer is nieuws gierig. De kuststrook is nog niet te vol, naar zijn mening. Deze zomer gaat hij zelf aan het strand kijken en onderzoe ken of die mening juist is. Leen Wille

Provinciale Zeeuwse Courant | 1980 | | pagina 37