Betere tandheelkunde zwakzinnigen vereist Vakdiploma's voor 14-jarige Ronald van de Gruiter Topman economische zaken: opwerken van splijtstoffen voor kerncentrales nodig Binnenschip op het droge Bedrijfsleven Midden- en Noord-Zeeland had slecht jaar Vragen CNV over onderzoek giftige stoffen in Zeeland Geen regeling studie pedagogiek perl augustus voor Zeeuwen ENQUÊTE ONDER ZEEUWSE INRICHTINGEN: MINISTERIE WEIGERT MEDEWERKING ZEEUWSE almanak B en W Oostburg positief over plan gedenkteken VRIJDAG 30 MEI 1980 zijn om dit minder gemakkelijke en daardoor misschien minder aantrek kelijke werk te verrichten. Mogelijk zal het grotere aanbod van tandartsen dat in de toekomst verwacht wordt hierin enige verlichting brengen. Het ONDERZOEK KAMER VAN KOOPHANDEL GOES - De tandheelkundige verzorging in zwakzinnigeninrichtingen moet worden uitgebreid. Vergeleken met landelijke gegevens is de tijd die in Zeeuwse zwakzinnigeninrichtingen per pupil beschikbaar is voor tandheelkundige hulp gering. Tot deze conclusie komt de commissie gehandi capten en langdurig zieken van de provinciale raad voor de volksgezondheid naar aanleiding van een enquête onder de verschillende zwakzinnigeninrichtingen, verpleeghuizen, gezinsvervangen de tehuizen en dergelijke. De raad bespreekt de resultaten van de enquête donderdag. Vastgesteld is dat niet alle inrichtingen en tehuizen op de hoogte zijn van de mogelijkheden om uitgebreidere tand heelkundige hulp dan het ziekenfonds pakket bevat aan bewoners, patiënten en pupillen te verstrekken Dat kan op grond van de besluiten tandheelkundi ge hulp bijzondere ziektenkostenverze- kering ziekenfondsverzekering Het lijkt de commissie raadzaam de voor lichting over deze mogelijkheden te verbeteren In een rapport over de tandheelkundige verzorging in AWBZ-voorzieningen in Zeeland doet de commissie gehandi capten en langdurig zieken de aanbeve ling na te gaan of inrichtingen en tehui zen waar veel jongeren verblijven ge bruik kunnen maken van de activitei ten die de stichtingen tot bevordering van de schooltandverzorging ontplooi en om tandbederf te voorkomen Ver scheidene van deze stichtingen be schikken over een zogenaamde preven- tieWagen Een dergelijke wagen is uit gerust voor het geven van voorlichting op het gebied van de gebitsverzorging, van poetsinstructies, van fluor-applica- ties en dergelijke. De preventiewagen bezoekt scholen. Instellingen als zwak- zinnigenintematen zouden in de route van de wagen opgenomen kunnen wor den. De zogenaamde onbehandelbare geestelijk gehandicapten worden in Zeeland onder volledige narcose aan him gebit geholpen in verscheidene al gemene ziekenhuizen. Deze behande ling. die wordt uitgevoerd door de kaak- chirurg, bestaat in hoofdzaak uit het trekken van het gehele gebit. De sa menstellers van het rapport vinden dat moet worden bekeken of het wenselijk is om in een algemeen ziekenhuis zoda nige voorzieningen te treffen dat er ook conserverende behandelingen onder narcose kunnen gebeuren. Daarbij dient dan wel het uitgangspunt te zijn dat behandeling onder volledige narco se alleen geschiedt als laatste mogelijk heid en na een zorgvuldige tandheel kundige en medische indicatiestelling. Overleg Het blijkt van inrichting tot inrichting te verschillen wie beslist over het al dan niet verrichten van ingrijpende tandheelkundige behandelingen zoals het verwijderen van het totale gebit en behandeling onder volledige narcose. De commissie van de raad volksge zondheid meent dat over een dergelij ke ingreep alleen maar een beslissing mag worden genomen in overleg tus sen de tandarts, de betrokken patiënt of zijn ouders/wettelijke vertegen woordigers. de inrichtingsarts en de begeleiders van de patiënt. Bij de zwakzinnigeninrichtingen zou dan volgens de aanbevelingen in het rapport mondhygiënisten aangetrok ken moeten worden. Momenteel kan nog geen van deze inrichtingen over de diensten van een dergelijke kracht be schikken Inschakeling van mondhy giënisten zou een belangrijke vooruit gang kunnen betekenen voor de gebits verzorging van de pupillen en de behan delend tandarts zou er aanzienlijk door ontlast kunnen worden. Knelpunt Een belangrijk knelpunt voor de tand heelkundige verzorging in verscheide ne inrichtingen en tehuizen is de moei lijkheid om tandartsen en mondhygië nisten te vinden die bereid en in staat Ruilavond in Terneuzen TERNEUZEN - De afdeling Terneuzen van de internationale vereniging 'Phi- latelica' houdt maandag een ruilavond rpostzegels en munten) in de Opstan- dingskerk in Terneuzen. De ruilavond begint om half acht. MIDDELBURG - Het bedrijfsleven in Noord- en Midden-Zeeland heeft in 1979. evenals in 1978, een slecht jaar gehad. Hoewel de geldomzetontwikke- ling in 1979 is verslechterd, komt niet temin meer dan de helft van de bedrij ven echter tot een gunstige beoorde ling van de omzetontwikkeling in 1979. In de groothandelssector was in 1979 sprake van een verbetering in vergelij king met het voorgaande jaar. Deze kwam tot uiting in de ontwikkeling van omzet en winst, maar ook in de rendementssituatie. Dat zijn de resul taten van een enquête, die de Kamer van Koophandel cn Fabrieken voor Midden- en Noord-Zeeland te Middel burg heeft gehouden onder het be drijfsleven in de maanden september en oktober van het vorig jaar. De Kamer van Koophandel heeft dit onderzoek voor de vijfde achtereenvol gende keer gehouden Hiervoor zijn 1623 kleinere en 212 grotere bedrijven ondervraagd. Slechts 24 procent van de ondervraagde bedrijven heeft in 1979 een toename van de omzet behaald, dat meer is dan het percentage van de infla tie. In 1978 was dat bij 27 procent het geval. Het vergelijkbare percentage in Nederland lag vorig jaar op 26 De verslechtering is volgens de Kamer van Koophandel met name veroor zaakt door de scherpere concurrentie, ondanks het relatief gunstige effect op de omzetontwikkeling van de toename van de binnenlandse vraag. Deze ont wikkeling was volgens de Kamer vooral duidelijk merkbaar in de detailhandels sector De nettowinst is slechts bij 16 procent van de bedrijven meer gestegen dan het percentage van de inflatie In 1978 was dit bij 18 procent van de bedrijven het geval. Van de bedrijven in Noord- en Midden- Zeeland kan 42 procent niet spreken van een rendabele bedrijfsvoering, wat gelijk is aan het landelijke percentage. Door 57 procent van de bedrijven is vo rig jaar niet geïnvesteerd, terwijl dit percentage in 1978 nog 55 bedroeg. De vooruitzichten voor 1980 zijn vol gens de Kamer van Koophandel niet rooskleurig. Slechts 13 procent van de bedrijven in Noord- en Midden-Zee land verwacht, dat de toename van de winst niet meer zal belopen dan het percentage van de inflatie. Door 69 procent van de bedrijven wordt dit jaar niet geïnvesteerd. De gang van zaken bij de agrarische be drijven blijft volgens de Kamer van Koophandel weer ver achter bij de alge mene bedrijfs ontwikkeling in Midden- en Noord-Zeeland. Met name wat de ontwikkeling van de omzet betreft is er sprake van een achteruitgang, ten op zichte van de landelijke situatie. Ook in de industriesector is het beeld van de omzet- en winstontwikkeling verslech terd. eveneens ten opzichte van de lan delijke ontwikkeling in 1979 Hoewel de regionale ontwikkeling in de detailhandelssector achterbleef bij die van het voorgaande jaar, was deze toch iets gunstiger dan de landelijke. Toch was volgens de Kamer in 1979 bij een groter aantal bedrijven dan in 1978 sprake van een ongunstige rende mentsbeoordeling. Het aantal arbeidsplaatsen in Midden- en Noord-Zeeland is in 1979 afgenomen met 0.1 procent, ten opzichte van 1978. terwyl landelijk een toename met 0.5 procent is geregistreerd. lijkt de commissie gehandicapten en langdurig zieken zinvol dit probleem onder de aandacht te brengen van de afdeling Zeeland van de Nederlandse maatschappij tot bevordering van de tandheelkunde en de beroepsorganisa ties van mondhygiënisten. Uit de gegevens die de enquête heeft opgeleverd blijkt dat de tandheelkun dige verzorging van patiënten in ver pleeghuizen niet in alle opzichten opti maal is. Naar de mening van de samen stellers van het rapport moet deze ver zorging systematischer gebeuren. Dit ondanks de meestal hoge leeftijd van de bewoners van de verpleeghuizen met als gevolg dat maar weinigen van hen de hulp van een tandarts nodig hebben. Thans is er in veel gevallen alleen maar sprake van een incidenteel ingrijpen. Een eerste vereiste voor een goede tandheelkundige verzorging in ver pleeghuizen is volgens de aanbevelin gen in het rapport een christelijke over eenkomst tussen het verpleeghuis en een of meer tandartsen. Het wordt ook van belang geacht dat de leiding van inrichtingen en tehuizen de bewoners en patiënten stimuleert hun gebit goed te onderhouden, regelmatig naar de tandarts te gaan en hen zonodig begeleidt. Ook moet gelet worden op de voeding en eet- en snoepgewoonten. i Advertentie i van professie^ Kontaktlanzonspa- cialiat Oogmeting in 't hartje van de Lange Vorst •ptlca kampman LANGE VORSTSTRAAT 57 GOES Tel. 01100-27251 TERNEUZEN/BAARLAND - De sleepboten 'Wielingen' en 'Martine Letzer' van de Unie van Reddings- en Sleepdien sten (Union) in Terneuzen hebben donderdagmiddag op de Westerschelde voor Baarland het Franse binnenschip 'In terna' vlot getrokken. Om vier uur donderdagochtend liep het schip aan de grond bij Everingen-boei 13. De 'Interna', met 453 ton fosfaat op weg van Rotterdam naar Gent. voer 'volle kracht' een zandplaat op. Dat gebeurde bij afgaand water. Een van de sleepboten van de Union was snel ter plaatse en zag nog wel kans een lijn over te brengen. Op dat moment echter stond het schip al nagenoeg droog. De eerste pogingen van de Union om het schip vlot te trekken, mislukten daardoor. In de loop van donderdagochtend werd de sleper 'Wielingen' ingezet. Die kreeg later hulp van de 'Martine Letzer'. Beide slepers wachtten hoog water (om streeks half drie) af. Toen werd de 'Interna' vlot getrokken, waarna het schip de reis op eigen kracht vervolgde. OPHELDERING OVER BELEID GEVRAAGD doen als bijvoorbeeld wordt geconsta- yisofer naast onderzoek naar arseen ook Al* h.f ,i«.AnaAki.ltA k«l IJ ^.CV -7 1 .1 - GOES - Het Christelijk Nationaal Vak verbond in Zeeland wil van milieu-ge deputeerde W. Don opheldering over de aanwezigheid van giftige stoffen in bodem- en oppervlaktewater in de pro vincie. In een brief aan de gedeputeer de wil districtsbestuurder L. Pher- nambucq weten wat de autoriteiten teerd dat het arseengehalte in het op pervlaktewater te hoog wordt bevon den, welke instellingen daarvoor wor den ingezet en hoe het zit met de coör dinatie tussen de verschillende dien sten. Verder wil het CNV weten of het bekend ROTTERDAM - Zeeuwse belangstel lenden voor het behalen van een mid delbare akte pedagogiek kunnen niet via een speciale regeling per 1 augus tus hun studie voor dit MO-diploma beginnen Rector drs G. Ch. Dupuis van de Rotterdamse Nutsacademie ver klaarde donderdag dat het ministerie van onderwijs en wetenschappen geen medewerking wil verlenen aan een re- Maaltijd ln dat Vlissmgse gezin ts van de week besloten, dat rn den vervolge de warme maaltijden bereid zullen worden volgens de aanwijzingen, die daarvoor wekelijks worden verstrekt in het damesblad, waar de vrouw des huizes op is geabon neerd. De tweede dag wekte de nieuwe schikking de verbazing van de vier jarige Peter. De maaltijd bevatte soep. en daar in bevonden zich hele champig nons. .Dat eet ik niet." besloot hij kor daat ..Waar moeten de kabouters anders slapen, vannacht?" De aardappelen, die vergezeld gin gen van sla en eieren, baarden geen opzien, maar als toetje diende zijn moeder een volgens de wenken van het damesblad bereide trilpud- ding op .Me. mam." sprak Peter verbaasd, toen ze het bakje voor hem neerzet te. ..kijk eens - de pudding is nog niet helemaal dood. Vader en zoon Van de Gruiter. Niet alleen vader Gerard, maar ook de 14-jarige Ronald behaalde deze week zijn diploma's voor de vakopleidingen detailhandel en zeevisgroothandelaar ARNEMU1DEN - „De laatste keer dat we zó'n jonge geslaagde hadden, was ruim twintig jaar geleden". Directeur P. Kuiper van de stichting Vakoplei ding Vishandel in De Bilt doelt op de 14-jarige Ronald van de Gruiter uit Ar- nemuiden. Met 710 andere kandidaten, onder wie zijn 38-jarige vader Gerard, behaalde de jeugdige Arnemuidenaar deze week zijn diploma's voor de vak opleidingen detailhandel en zeevis- groothandelaar. ..Als ik het MAVO-diploma heb ge haald, wil ik bij myn vader in de zaak gaan werken. Te zijner tijd wil ik die zaak overnemen", luidt Ronald's mo tief voor zijn met alledaagse nevenstu die. Over de reacties op school, hij zit in de derde klas van de Middelburgse Grif- fioen-MAVO. zegt Ronald ..Het hoofd van de school, mijnheer Maas. vond het wel mooi. Maar enkele klasgenoten die ik het verteld heb. vonden het maar vreemd". In september begon de opleiding die Ronald nu de verlangde diploma's heeft opgeleverd. Van de tweewekelijk se theorieavonden in Tholen bezocht Ronald er overigens slechts twee: „Ik heb de boekjes met de theorie thuis be studeerd En de rest was praktijkwerk dat ik voldoende uit de zaak van mijn vader ken". Die zaak is sinds twee jaar gevestigd aan de Molenweg in Arne- muiden. Voordien dreef de heer Van de Gruiter. een voormalige binnenvaart schipper. 14 jaar lang een vishandel in Den Helder. Ronald trok er profijt van want het examen bestond behalve uit theorie uit de praktijkgedeelten fileren en keuren benoemen. Zijn detailhan- deldiploma behaalde hij met de cijfers 7-7-6 en het groothandeldiploma werd met de cijfers 8-6-8 binnengesleept. T wijf el Overigens trekt de Kamer van Koop handel voor Midden- en Noord-Zeeland de waarde van de door Ronald behaal de diploma's voor het uitoefenen van een bedrijf in twijfel „Vanaf 1 augustus van dit jaar is daarvoor op basis van de Vestigingswet Detailhandel het diplo ma „ondernemer detailhandel" vereist. Die driejarige opleiding is alleen niet noodzakelijk voor personen die behalve hun vakbekwaamheiddiploma's voor 1 augustus ook hun middenstandsdiplo ma bezitten", aldus een woordvoerder. En een middenstandsdiploma bezit de 14-jarige Ronald van de Gruiter nog niet geling waarbij Zeeuwse studenten in augustus van dit jaar in Rotterdam hun MO-studie starten om per augus tus 1981 in Middelburg, bij de depen dance van de Nutsacademie, met het tweede studiejaar te kunnen voort gaan. Een dergelijk idee ontstond in Zeeland toen in april bekend werd dat het minis terie geen toestemming wilde verlenen voor een mo-opleiding pedagogiek in Middelburg per 1 augustus 1980. Om dat in 1981volgens planning, mo-oplei- dingen „nieuwe stijl" in het leven wor den geroepen, zou in Middelburg als ge volg van het idee echter een tweede jaars opleiding „oude stijl" naast een eerstejaars opleiding „nieuwe stijl" van start hebben moeten gaan. „Theoretisch was het idee best uitvoer baar. Het ministerie heeft echter geen zekerheid willen geven over een aan sluiting van de opleiding in Middel burg. Collectieve aanmelding vanuit Zeeland voor het eerste jaar in Rotter dam heeft daarom geen zijn. Dat leidt tot niks", aldus de heer Dupuis. bezien wordt of er zich in Zeeland ande re vergiftigde stoffen in bodem- of op pervlaktewater bevinden. Phemam- bucq vraagt of gedeputeerde Don be reid is onderzoek te laten instellen naar aanwezigheid en herkomst van bijvoor beeld benzeen, tuoleen, cobalt, chroom, zink, xyleen enzovoorts in de Zeeuwse bodem. Hij vraagt zich af of er redenen zijn om dit met een hogere intensiteit te doen dan bijvoorbeeld enkele maanden geleden. Het CNV wil verder weten of er voldoende mankracht aanwezig is om vermoedens over illegaal storten van giftige afvalstoffen te onderzoeken en hoeveel gevallen van illegale storting de heer Don in diens functie van voor zitter van de Provinciale Raad voor het Milieu ter ore zijn gekomen. Phemam- bucq had in de januarivergadering van deze raad al vragen over het gif in bo dem- en oppervlaktewater gesteld. „Mij werd toegezegd dat u het een en ander door de diensten zou laten onderzoe ken. Antwoord zou volgen op de verga dering van 1 mei. die helaas werd uitge steld wegens onvoldoende agendapun ten". aldus Phemambucq, die nu wel snel antwoord op zijn vragen wil. Advertentiei Geslaagd GOES - Aan de katholieke universiteit te Nijmegen slaagde voor het doctoraal examen ontwikkelingspsychologie Ri ta Proost uit Goes. Schaaps- scheerdersfeest te Veere #,1,1) \l H J- Héél véél belevenissen voor uw kleintjes; poppenthea ter, kindertheater. Oudholland se spelletjes, zelf koekvergul- den. kleien en tekenen, enz. enz. zaterdag 14 juni 10-17 uur NA OPRUIMEN VAN GRA VEN OORL OGSSLA CHTOFFERS OOSTBURG - Het Oostburgse college van b. en w. staat in principe wel posi tief tegenover het plan om op de r.k. begraafplaats van IJzendijke een ge denkteken op te richten voor de oor- logsslacntoffers. De graven van vier VRAAGSTUK PAS ROND 1990 WEER TER DISCUSSIE (Van onze Haagse redacteuri DEN HAAG - Het is voor de Neder landse kerncentrales wenselijk dat ge bruikte splijtstof wordt opgewerkt. Dat zei drs. W. Tieleman, dircteur-ge- neraal voor de energie van het ministe rie van economische zaken, op een door het Koninklijk Instituut voor In genieurs gehouden sy m pos i urn, gewijd aan de internationale studie naar de zogenaamde 'kerncyclus', de INFCE- studie. Tieleman gelooft dal de vraag of er al of niet opgewerk t moet worden, -pas tegen het begin van de negentiger jaren opnieuw ter discussie moet staan. De topambtenaar stelt dat de INFCE- studies geen argumenten bieden die te gen opwerking van splijtstof pleiten. Enig alternatief is de tijdelijke, maar desondanks langdurige bovengrondse opslag van staven die in de kernreacto ren zijn opgebruikt. Het lijkt Tieleman echter voor de centrales van Borssele en Dodewaard wenselijk dat er niet bo vengronds wordt opgeslagen, maar dat de staven in opwerkingsfabrieken wor den herladen. 'Borssele'en Dodewaard'hebben altijd aan opwerking gedaan, de Borsselse centrale via contracten met het Franse nucleaire staatsbedrijf Cogema Het nieuwe PZEM-Cogemacqntract stuit echter op weerstand in de Tweede Ka mer. gezien de mogelijke terugkomst uit Frankrijk van bij opwerking vrijge komen kernafval en het gevaar van eventuele verspreiding van plutonium grondstof voor atoombommen, dat bij opwerking vrijkomt. Tieleman is duidelijk: hij vindt dat het opwerkings-vraagstuk pas rond 1990 opnieuw ter discussie moet staan, wan neer de huidige contracten aflopen en er - eventueelafhankelijk van de maat schappelijke discussie over kemener- mt» ntpnwo kerncentrales in wcmiug komen. Verkoop De energie-ambtenaar ziet, op langere termijn, een mogelijkheid om van op werking af te komen: landen die met al te veel kerncentrales hebben - landen met een laag 'nucleair program', zoals Nederland - zouden hun gebruikte splijtstofstaven best eens direct kun nen verkopen aan landen met omvang rijke programma's, waarin snelle- kweekreactoren zijn opgenomen. Kweekreactoren gebruiken plutonium, dat in al gebruikte splijtstofstaven zit. Tieleman vindt dit een „interessante mogelijkheid", al zal dit alternatief pas op langere termijn spelen Landen als Nederland zouden dan echter verlost zijn van het opwerkingsprobleem of van het vinden van een definitieve berg plaats voor splijtstofstaven of kerns- plijtingsafVal inwoners van IJzendijke, die één dag voor de bevrijding van het stadje van uit geallieerde vliegtuigen werden doodgeschoten, zijn onlangs geruimd. De nabestaanden waren van tevoren niet ingelicht. Eén van hen. de 58-jarige Polydore Ae- ressens. heeft, zich zoals gemeld, het ge val nogal aangetrokken. Met een hand kar heeft hij de grafsteen van zijn vader, die bij de beschietingen om het leven kwam, opgehaald langs de weg bij de begraafplaats, waar de stenen van de geruimde graven waren neergezet. Het ruimen van de graven in het achterste vak van de IJzendijkse begraafplaats heeft overigens niets te maken met de aanzegging van de gemeente, dat ver waarloosde graven zouden worden op geruimd. Volgens burgemeester Ch Th Spijkerboer was het besluit om het vak te ruimen genomen om weer ruimte te scheppen op de begraafplaats. De gra ven zijn dus niet weggehaald omdat ze verwaarloosd zouden zijn. Dat werd in eerste Instantie wel verondersteld door de betrokkenen en wethouder J. Tho- maes. Overigens heeft het Oostburgse college best, begrip voor de reacties van de nabestaanden Tijdens de vergade ring van het college, die donderdagmor gen werd gehouden, reageerden de bur gemeester en wethouders dan ook in pnncipe positief op het plan voor een gedenkteken

Provinciale Zeeuwse Courant | 1980 | | pagina 2