ALE ZEEUWSE COURANT Twee Zeeuws-Vlaamse agenten in kampeerwagen gegijzeld Bloemetje voor agenten dekens voor de paarden Politici waarschuwen voor doorkruisen loonmatiging Van der Klaauw: opstand dreigt in Zuid-Afrika WESTEN NA DRIE UUR ZONDER BLOEDVERGIETEN ONTZET Benzine goedkoper KOK VERWACHT EEN WARME NAZOMER Zeeuws elftal pagina 17) 223e jaargang no. 126 Vrijdag 30 mei 1980 MENSWEAR Goes Confrontatie in Zuid-Afrika J IC il1 meer dan een mrjand W'o'y «durende scholieren-staking I^5a| van zwarten en kleurlingen in p^SU Kaapstad en in een aantal an- MH dere plaatsen in Zuid-Afrika. Hjkt de voorbode te zijn van een veranderende wind. die over zuidelijk Afnka is gaan waaien. De twintig miljoen zwarten in dit land wachten geduldig op Iedere verande ring, die een verbetering van hun le vensomstandigheden met zich mee brengt. maar de blanken hebben het niet zo zitten op die veranderende wind. Na het op legale wijze aan de macht komen van het zwarte meerderheidsbe wind van Robert Mugabe in het noorde lijk buurland Zimbabwe, is nieuwe hoop gerezen bij miljoenen zwarte Afri kaners. die gebukt gaan onder econo mische en politieke achterstelling. De bewustwording van eigen kracht en ge tal. vormt een voedzame bodem voor elk toekomstig verzet - met of zonder gebruikmaking van geweld - tegen de blanke overheersing. De scholieren in Kaapstad voelen zich heel duidelijk achtergesteld: voor iedere blanke leer ling trekt de regering jaarlijks tienmaal zoveel geld uit als voor een zwarte en driemaal zoveel als voor een kleurling. De rellen hebben intussen al het leven gekost aan twee scholieren. Er dreigt een situatie te ontstaan, zoals bijna vier jaar geleden in de zwarte wijk Soweto van Johannesburg. Dóór kwam het in 1976 tot een scholieren-en studentenop stand. die slechts ten koste van tiental len doden en gewonden kon worden on derdrukt. Me, leer dan ooit in zijn nog jonge ge schiedenis staat Zuid-Afrika voor een tijdperk, waarin een steeds hardere confrontatie drèigt tussen blank en zwart. Mede als gevolg van politieke ge beurtenissen in de omringende Afri kaanse landen, komt Zuid-Afrika hoe langer hoe meer in een geïsoleerde posi tie te staan. Extern neemt de druk op de regering-Botha toe om de zwarte bevol king te laten deelnemen aan het politie ke proces, terwijl ook intern steeds meer stemmen opgaan, die pleiten voor een nieuwe maatschappelijke orde ning. Niet ontkend kan worden, dat de regering-Botha op een aantal terreinen de voor de gekleurden en zwarten druk kende apartheidswetten heeft, versoe peld. De premier heeft bijvoorbeeld een begin gemaakt met de afschaffing van de zo vernederende 'kleine apartheid' - de scheiding tussen blank en zwart in het openbare leven - en hij heeft ruimte geschapen voor door de regering gecon troleerde vakbonden voor zwarte arbei ders, maar op het geheel van onder drukkende wetten zijn die maatregelen druppels op een gloeiende plaat. Poli tieke vrijheid wordt de zwarten en kleurlingen volledig onthouden, de pas- leswetten blijven een bedreiging vor men voor de zwarte arbeiders en de ras sendiscriminatie drijft hele volksgroe pen uit elkaar. Meer nog dan naar mate riële welvaart, hunkeren de twintig mil joen zwarte Afrikaners naar politieke vrijheid. Steeds meer groepen in dc blanke samenleving erkennen, dat hen niet langer meer de meest elementaire grondrechten ontzegd kunnen worden, maar zij vinden in dit opzicht een vijan dige regering tegenover zich, zoals tien tallen vreedzaam protesterende kerk leiders deze week weer hebben onder vonden. De thfrns al dertig jaar regeren de Nationale Partij wil zijn macht niet delen Gebeurtenissen, zoals in de afge lopen weken in Kaapstad, bezorgen Zuid-Afrika een slecht imago in het bui tenland. Gevolg het land manoeu vreert zich steeds dieper in een uitzicht loos Isolement. N„ u weer eens duidelijk is vastgesteld, dat de blanke minderheid haar macht onder geen voorwaarde wil delen met de zwarte meerderheid, rijst de vraag wat de toekomst Zuid-Afrika zal bren gen. Als Botha c. s. op de thans ingesla gen weg voortgaan lijkt een geweldda dige confrontatie onvermijdelijk. Mis schien niet dit jaar of volgend jaar. maar toch vrijwel zeker in dit decen nium Nog pleit het merendeel van de zwarte leiders - voor zover niet mond dood gemaakt - voor een geweldloze oplossing van de problemen. Er zijn. zo betogen zij. voldoende mogelijkheden om langs vreedzame weg het ulteinde- lij ke doel opheffing van de rassenschei ding en politieke vrijheid voor alle Zuidafrikaners, kan worden bereikt. De vooral jonge radicale leiders zijn even wel van oordeel, dat slechts geweld tot een oplossing kan leiden Het geïnstitu tionaliseerde geweld, dat het systeem gebruikt om zijn macht te behouden over de zwarten, rechtvaardigt volgens hen het gebruik van wapens De grote massa van de zwarte bevolking is voor alsnog afkerig van iedere vorm van ge weld Voorlopig speelt dit de regering van Zuid-Afrika in de kaart, maar als Botha en zijn blanke medestanders zich daar op verlaten, geven zij blijk van een cynisch-opportunistische houding. Zolang twintig miljoen zwarten en kleurlingen als ondermensen worden beschouwd en als zodanig behandeld, staat de toekomst van Zuid-Afrika op een dood spoor Dim De Pakistaanse president Zia Oei Haq heeft donderdag zijn adviseur voor buitenlandse aangelegenheden Ag ha Shahi benoemd tot minister van buitenlandse zaken Dit is officieel be kendgemaakt in Islamabad. Tot nog toe bekleedde Zia zelf de functie van minister van buitenlandse zaken. DEN HAAG (ANP)- - Met ingang van 1 juni 1980 zullen de maximum prijzen van normale en superben- zine met 2.8 cent inclusief btw da len. Per liter worden de maximum prijzen dan 145.4 respectievelijk 148,8 cent. Aldus donderdag het ministerie van economische za ken. De maximum prijs van petro leum gaat met 6 cent inclusief btw en die van dieselolie met 5.8 cent inclusief btw per liter omlaag. De maximumprijzen van huisbran dolie en gasolie worden 5.1 cent ex clusief btw per liter lager. De maxi mumprijs van stookolie met een zwavelgehalte van een procent daalt met 13.95 gulden per ton ex clusief btw en van stooKoue met een zwavelgehalte van twee pro cent met 12.95 gulden per ton ex clusief btw. De maximumprijs van LPG stijgt als gevolg van prijsstij gingen van ruwe aardolie met. 0,4 cent inclusief btw per liter. Na de prijsverhogingen die op 3 mei, zijn doorgevoerd en die het gevolg wa ren van een stijging van de waarde van de ingevoerde ruwe aardolie en de dollarkoers hebben nu prijsver lagingen plaats. Hoewel de invoer waarde verder is gestegen van 483.94 gulden naar 490,47 gulden per ton zijn de maximumprijzen toch verlaagd doordat de noterin gen op de internationale vrije markt de dollarkoers zijn gedaald. AMSTERDAM - „Een groot deel van de Nederlanders gooit liever met bloemen dan met stenen". Met deze woorden heeft de 37-jarige Irene Luitsz uit Almelo donderdag na mens duizenden Nederlanders een bloemenhulde gebracht aan de Am sterdamse politie. Samen met de Almelose burgemees ter mr. F J. H Schneiders en diens kabinetchef Wijerink heeft Irene Luitsz de ruim 300 bloemstukken en plantenbakken en 200 paardedekens overgedragen, die het resultaat zijn van een spontane actie onder het motto „goed dat er politie is". De blauwgele paardedekens gaan naar de bereden politie van Amsterdam. Bilthoven, Den Haag en Rotterdam. De kleine plechtigheid vond plaats op het Amsterdamse hoofdbureau van politie irraanwezigheid van on der anderen de gaande en komende hoofdcommissaris Sanders en Val ken en loco-burgemeester mr drs G. J WolfTensperger van Amsterdam, en namens de marechaussee luite nant-kolonel Rademaker Mevrouw Luitsz heeft na de rellen van 30 april een rekeningnummer ge opend om geld in te zamelen voor de politiemannen die het zo zwaar te verduren hadden De actie, die aan vankelijk alleen voor de regio be doeld was. trok landelijke aandacht en verontwaardigde Nederlanders maakten m totaal 70.000 gulden over Er is zelfs geld binnengekomen viit Zaire en uit Spanje, na publikatie in onder Nederlandse vakantiegangers verspreide kranten. OOSTBURG - Een Belgische man heeft donderdagmiddag drie uur lang twee agenten van de rijkspolitie groep West-Zeeuwsch-Vlaanderen gegijzeld in een witte kampeerwagen. De camper stond geparkeerd langs de weg van Zuidzande naar Cadzand. Om vijf over half zeven werd de gijzeling na enkele uren van onderhandelen zonder bloedvergieten beëindigd. De man, de 37- jarige M. C. G. C. uit het Belgische Wachtebeke is ingesloten. splijtstof 13e directeur-generaal voor de energie, drs. W. Tleleman, vindt het wenselijk gebruikte splijtstof van de kerncentra le van Borssele en Dodewaard niet bo vengronds worden opgeslagen, maar dat de slaven in opwerkingsfabrieken worden herladen .Tleleman gelooft dat het opwerklngsvraagstuk pas rond 1990 - wanneer de huidige contracten aflopen - opnieuw ter discussie moet staan PAGINA 3 textielindustrie Minister Van Aardenne van economi- sche zaken is niet bereid de deken- en gordijnstoffensector van de textielin dustrie tot elke prijs te handhaven. De tweede kamer heeft donderdag een motie van de socialist Rienks verwor pen, die aandrong op herstructurering van de zogeheten KRL-industrie en op steun voor het bedrijf FIbrotex in En schede dat anders de poorten moet sluiten. Van Aardenne zei het ontslag van 400 werknemers bi) FIbrotex te be treuren maar kwam niet over de brug met financiële hulp PAGINA 4 paus Vanmiddag komt paus Johannes-Pau- lus de tweede in Parfjs aan voor een bezoek van enkele dagen aan de Fran se republiek. Het is de vraag of het be zoek van de paus het katholieke volge- llngschap ui Frankrijk, dat niet uit blinkt door een groot enthousiasme en dat is verdeeld in een linker- en rech tervleugel. tot een hechtere eeinheid zal smeden. PAGINA 7 natuurbeschermers Volgens de Zeeuws-Vlaamse vogel wacht "De Steltkluut' worden belang rijke natuurgebieden in Oost- Zeeuwsch-Vlaanderen bedreigd door een verkeerd beleid van natuurbe schermers: Er is alleen belangstelling voor gebieden waar bos en populieren kunnen worden aangeplant. In vrijwel geen enkel ruilverkavelingsgebied zijn laaggelegen weilanden gespaard PAGINA 15 'blinde vlek' Niet alleen de Westduitse politie en I staatsveiligheidsdienst kunnen be schikken over gegevens over burgers van de Bondsrepubliek, ook de NAVO- partners hebben toegang tot de inlich tingen Een lid van het bureau voor toezicht op databanken van de deel staat Hessen spreekt van een bedrei ging van de grondwettelijke vrijheden van de Westduitse burgers Zeeuws: 2. 5, 7 en 9 binnen en buitenland 3 en 15 l opinie: 4 sport: 17 kunst en cultuur: 20 radio en televisie: 21 financieel: 23 stand in de Zuidafrikaansc samenle ving. Deze voorspelling deed donder dagmorgen in de Tweede Kamer mi nister dr. C. van der Klaauw. in ant woord op mondelinge Kamervragen, gesteld door kamerlid Schollen (CDA). Volgens de minister is de oorzaak van de huidige golf van geweld in Zuid-Afri ka gelegen in de ingebouwde ongelijk heid in het Zuidafrikaanse schoolsys teem. welke ongelijkheid op zichzelf weer voortvloeit uit de apartheidspoli tiek er bestaat apart onderwijs voorde verschillende bevolkingsgroepen, blan ken, kleurlingen en zwarten, waarbij aan het onderwijs voor de niet-blanken veel minder geld wordt besteed dan aan dat voor de blanken „Zuid-Afrika is al herhaaldelijk gewaar schuwd dat die ongelijkheid kan leiden tot een nieuwe opostand, zoals die en kele jaren geleden plaatsvond in Sowe to". aldus Van der Klaauw De minister constateerde dat er de laatste maanden (Slot zie pagina 9 kolom 5) Mevrouw Luitsz heeft maar enkele negatieve reacties ontvangen De fel le toon waarin sommige briefschrij vers aandrongen op het gebruik van vuurwapens of zelf wilden schieten, heeft haar wel verontrust. Ze zegt: „Echte vrijheid vereist een zekere discipline. De politie is naar mijn me ning beheerst en correct opgetreden. Ik hoop dat een dergelijke actie in de toekomst nooit meer nodig zal zijn" Ook hoofdcommissaris Sanders heeft meer dan 3500 brieven gekre gen van mensen die uiting wilden ge ven aan hun gevoel van respect voor de politie In zijn dankwoord zei de hoofdcommissaris tegen mevrouw Luitsz: „U heeft bij de Amsterdamse politie m de roos geschoten en dat betekent een tien AMSTERDAM - Irene Luitsz overhandigt aan hoofdcommissaris Sanders (liaan van de 200 paardendekens. Geheel rechts burgemeester Schneiders van Almelo met naast hem de Amsterdamse wethouder Wolffensperger De gijzeling begon om half vier 's mid dags op het parkeerterrein van het poli tiebureau in Oostburg De 37-jarige Belg was met zijn 14-jarige zoontje F. opgebracht door een patrouille van de rijkspolitie. Ze werden 's middags aan getroffen in de bebouwde kom van Breskens met een grote, witte kampeer wagen, die daags tevoren was gestolen in Gent. Tijdens het verhoor ging de Belg naar de wagen op het parkeerter rein toe onder het voorwendsel dat hij daar papieren in had liggen. In de auto haalde C. uit een bergrek boven in de cabine plotseling een automatische flo bert-buks tevoorschijn, waarmee hij wachtmeester R. Verhage (25) onder, schot hield. Ook wachtmeester J. de Rechter (59) die het tweetal op enkele meters was gevolgd werd bedreigd. Bei de agenten moesten hun dienstpistolen inleveren en daarna voor in de wagen plaats nemen. Een derde wachtmees ter. die het voorval op een kleine af stand had kunnen volgen, liep achter om het politiebureau weer binnen en sloeg alarm. Op dat moment werden ogenblikkelijk vier wagens bemand met twaalf agenten. De kampeerwagen had zich toen al in beweging gezet, met wachtmeester J. de Rechter achter het stuur. Ook twee Belgische agenten van de BOB Brugge, die toevallig in Oostburg op het bureau waren zetten, in hun bur gerwagen de achtervolging in. Enkele kilometers verderop, net buiten de kom van Zuidzande werd de kampeerwagen in de berm van de weg geparkeerd De gijzelaar, die achter in de wagen de agenten onder schot hield, gaf te ken nen te willen onderhandelen. Adjudant M. Lenselink (33) begaf zich ongewa pend ln de kampeerwagen. Na ruim een uur van onderhandelen werd het eerste overleg beëindigd. De Belg eiste een vrijgeleide naar een niet nader genoem de bestemming en gaf te kennen abso luut niet naar een gevangenis te willen Adjudant A. Loüwerse, groepscom- (Slot zie pag. 9 kolom 1) Een overzicht van de omgeving rond de plaats van de gijzeling. Links de kampeerbus waarin de gijzeling van de twee agenten zich afspeelde SPOEDOVERLEG VEILIGHEIDSRAAD <\'an onze parlementaire redactie DEN HAAG - Wanner de Zuidafri kaansc autoriteiten niet snel tege moetkomen aan de gerechtvaardigde eisen van de zwarte en kleurlingscho lieren in Zuid-Afrika. dan zal het Zuid afrikaanse schoolsysteem onvermijde lijk een bron blijven van geweld en op- De FNV verwacht dat er de komende maanden sociale onrust zal ontstaan als de werkgevers in een aantal be drijfstakken zich niet inschikkelijker gaan opstellen tegenover de vakbonds- Van onze parlementaire redactiet DEN HAAG - De economische woord voerders van CDA en WD hebben be denkingen tegen de recent bij onder meer Philips, Hoogovens en Vredes- tein afgesloten cao's. Met name het feit dat daarin de prijscompensatie per 1 januari 1981 weer volledig wordt uit gekeerd kan ernstige gevolgen hebben. Voor de AVRO-radio zei de CDA'er Van Rooijen donderdag dat men erg voor zichtig moet zijn met het nemen van een voorschot op de economische ont wikkelingen in 1981. „Dc problemen zullen alleen maar erger worden, als de loonontwikkeling niet fors wordt gema tigd". Werkgevers en werknemers hebben vol gens Van Rooijen een zware verant woordelijkheid. Hij vindt dat de Twee de Kamer duidelijk moet maken dat men heel voorzichtig moet zijn bij het leggen van een beslag op de financiële ruimte die voor 1981 beschikbaar is. Loonmaatregel Als de noodzakelijke loonmatiging niet optreedt kan anders wel eens de vraag rijzen of de loonmaatregel wel op 1 januari 1981 moet verdwijnen, zo als door de Tweede Kamer is bepaald. Dc WD'er De Korte zei dat wat nu ge beurt „ons dichter brengt bij een nieu we loonmaatregel, die niemand wil". Hij is het met Van Rooijen eens dat wat bij Philips. Hoogovens en Vredestein is gebeurd, geen voorbeeld is van een ge matigd loonbeleid. Prijscompensatie De Korte vindt dat de sociale partners een kans voorbij hebben laten gaan om nu het hele systeem van de automati sche prijscompensatie bespreekbaar te maken. Nu de loonmaatregel er ligt ont breekt bij werkgevers en werknemers de bereidheid Uit discussie over deze zaak. zei hij. Ook de D'66-er Engwirda waarschuwde voor ontwikkelingen die de loonmati ging kunnen doorkruisen D'66 wil ook een discussie over de prijscompensatie, waarbij de schoning (het niet-compen- seren van bepaalde prijsstijgingen) wat hem betreft best wat ruimer mag uitval len dan alleen de energie- en milieukos ten. Warme zomer verlangens. „Het wordt mogelijk een warme zomer en nazomer", aldus FN V- voorzitter Wim Kok donderdag op het fusiecongres van de Voedingsbond FNV in Noordwijkerhout. Volgens Kok proberen werkgevers ln een aantal sectoren, door zich achter de loonmaatregel te verschuilen, dit cao jaar zonder veel problemen door te ko men. Zo'n opstelling helpt niets, het roept alleen maar onrust op bij de werk nemers. Als er branden ontstaan door de houding van werkgeverszijde, dan (Slot zie pag. 9 kolom 5)

Provinciale Zeeuwse Courant | 1980 | | pagina 1