Rotterdamse havenstaking liet alleen om meer loon Fabriek uitgebrand Organisaties zijn boos over ontwerp bejaardentehuizen Gegevens Westduitse databanken naar geheime diensten NAVO herschi/drinks Kabinet van PvdA en CDA moet economische problemen oplossen LUISTEREN NAAR NIXON BANDJE t PPORT COMMISSIE VAN GOEDE DIENSTEN: Wegvervoerders: Ook betaling anderen voor verbetering wegennet •CRM GAF TE WEINIG INSPRAAK' BEDREIGING GRONDWETTELIJKE VRIJHEDEN Jamani: geen verdere verhoging olieprijs BIJDAG 30 MEI 1980 de staking op zichzelf was voldoende aanleiding voor de gemeente Rotter dam om zich te bezinnen op de nadelen van de monopoliepositie van de Smit- bedrijven. De Commissie van goede diensten (Advertentie i Icn onze redactie economie) pTTERDAM - De vorig jaar onder de sleepbootbemanningen van Smit Internationale Havens- pdienst uitgebroken staking is niet uitsluitend toe te schrijven aan het conflict over de eis van ftig gulden schoon bij het kale loon". Die staking is veeleer het resultaat van een proces van seds toenemende gevoelens van onvrede en onmacht onder het personeel. se conclusie staat in het donderdag schenen rapport van de door de ge- lente Rotterdam na afloop van de ha- bstakmg ingestelde Commissie van (de diensten. Als vooratter van de missie fungeerde de voorzitter van I Openbaar Lichaam Rijnmond, dr. Ia P Oele. Door de werkgevers was kW. G A. de Meester, oud-directeur fa het Centraal Bureau voor Rijn- en penvaart, als commissielid aange- ;n. terwijl door de Vervoersverbon- i FNV beleidsmedewerker D. de s voorgedragen. ■commissie gaat in haar rapport uit- !rig in op het proces van onvrede en lacht. Zij spreekt in dit verband van ^ontwrichting van de sociale verhou den. die in niet geringe mate is toe te rijven aan een onvoldoende onder men van de sociale problematiek )r de concernleiding van Smit Inter zonale. Het afsluiten van de cao voor 19 was slechts de druppel die de em ir deed overlopen. PERMANENTE KEUKEN EN BADKAMERSHOW Goes, Dr. AP. Philipsstraat 11, teL 01100-21222 Open: ma t/m vr 8.30-17 00, do avond 19.00-21 00. za 10 00-13 00 uur zaken spanningen onder de sleepbootbe- ingen kwamen onder meer voort een al jaren slepend conflict met walpersoneel, dat als een soort sub allerlei dirigerende en controle- nde taken kreeg toebedeeld. De moti- ie van de sieepbootbemanningen, gewend waren in hoge male zelf- uidig te functioneren, verminderde hun voldoening in het werk nam af. e spanningen werden nog eens extra ngezet door de teruglopende werkge- jenheid in de stadshaven als gevolg n wijzigingen in het scheepsverkeer, tzich meer en meer naar Maasvlakte Europoort verplaatst nnen het concern, waar een centrale dernemingsraad ontbreekt, werken verschillende ondernemingsraden ags elkaar heen. Ook .schiet de infor- attevoorziening van de directie dui- UJk tekort". Het slechte samenspel ssen directie en ondernemingsraden dt vervolgens tot verschijnselen van sintegratie binnen de bedrijven, t gevolg is een activistische opstel- g van de ondernemingsraden, die rdt gevoed door bepaalde perso- elskernen. Die opstelling kan gemak- lyk resulteren in tweespalt met de [beweging, als over acties en maatre- len geen overeenstemming kan wor st bereikt. De uitbarsting komt na het iluiten van de cao voor 1979, toen - in strijd tegen de werkgever - de Ver- srsbonden FNV en de stakingscomi- i lijnrecht tegen elkaar kwamen te tan. loorzaak van ae betrekkelijk lage ult- mst van de cao bleek te liggen in een Imlnistratibf weinig gelukkige proce- re. Die wetenschap haalt echter niets (er uitit. De roep om 50 gulden lioon is een feit. De vakbonden ver- sren niet in de positie te verkeren de jesloten cao open te breken en dis- atleren zich van de aanvullende loon- actie krijgt daarmee het karakter een wilde staking. De bonden volledig buitenspel en als na i zeven weken de staking wordt iindigd, blijft de ontwrichting van sociale verhoudingen. De materiële iade viel achteraf nogal mee, maar De weTeldluchtrace die vanaf 6 juli worden gehouden ter herdenking de Slag om Engeland uit 1940, gaat door. Rder opgaaf van reden hebben de or- tisaloren onlangs aan het uit zeven en bestaande Nederlandse luchtra- De vliegende Hollander laten 'en dat de race geen doorgang zou den Meer dan honderd vliegers uit hele wereld hadden al ingeschreven irde race, die van Londen naar Au- ulië aan een bepaalde route was ge iden. en daarna naar keus van de tgers kon worden uitgevoerd. 'ilde staking Zakkenroller IRESNO. CALIFORN1É AFPi - De K-jarige Louise Hughes uil Fresno Californtê zal maar enige tijd HUhand zijn als gevolg van de Herval waarvan zij het slachtoffer terd. De zakkenroller belde mevrouw Hughes later op om haar mee te 'Men waar zij haar papieren en Mefeuille - ontdaan van geld - 'on terugvinden. Hij bood zijn ver ontschuldigingen aan en zei dal zij laar geld zou terugkrijgen wan ner hij in betere doen zou zijn. Ik heb een gezin en geen geld. Ik Kef u uw portefeuille terug want ik fngeen dief. Later krijgt u uw geld hrug." zei de man. Pokerkampioen IAS VEGAS (RTRi - Een 26-jarige Kroepsgokker. Stu Ungar, heefl &5.000 dollar i circa 730 0001 ge- tonnen. loen hij in het Amerikaan- Klas Vegas het wereldkampioen- tóap pokeren 1980 won was de eerste keer dat hij deel- fam aan deze wedstrijd. De 73 spe- '"s hadden elk 10 000 dollar inge- W Het toernooi duurde drie da lai Toen had Ungar de helft van ktotale inzet gewonnen, terwijl de holste vier spelers de rest verdeel- kn. UTRECHT (ANP) - De Nederland se wegvervoerders zijn niet tegen verbetering van het spoorwegnet, het openbaar vervoer en de aanleg van fietspaden, maar het geld daarvoor moet door de gemeen schap en niet door de goederenver- voerders worden opgebracht. De door het wegvervoer opgebrachte middelen moeten voor de aanleg en onderhoud van wegen worden gebruikt. Dit heeft in Utrecht D. Hooykaas, voorzitter van NOB-wegtransport verklaard op de algemene leden raadsvergadering van deze organi satie Hij had erop gewezen, dat de ver keersproblemen en met name de fi levorming een steeds grotere erger nis worden voor iedère weggebrui ker. Maar omdat de wegvervoerder een klein deel van de gebruikers vormen - van het rijkswegenstelsel (17 procent) dreigen hun belangen in de verdrukking te komen. Op het ogenblik heeft 400 kilometer of te wel 23 procent van ons autosnelwe gennet te kampen met opstoppin gen, niet alleen tijdens de spitsuren maar ook steeds vaker er buiten. Daar komen nog bij de problemen voor het vervoer op alle andere soorten wegen, in stedelijke gebie den en binnensteden. Dit is volgens Hooykaas in directe tegenspraak met de opvatting van de overheid, die gezegd heeft dat goed geleide vervoersondernemingen voldoen de bedrijfswinst moeten kunnen maken orn^de continuïteit en de werkgelegenheid veilig te stellen Het goederenvervoer veroorzaakt de opstoppingen niet, maar wordt er wel de dupe van, zo vervolgde hij. De filevorming kost het wegver voer vele honderden miljoenen gul dens per jaar. meende de voorzit ter. De voorzitter bepleitte een meer- jarenbudget voor het wegennet als opvolger van het rijkswegenfonds. Een zeer goed bruikbaar alterna tief volgens hem en in ieder geval beter dan financiering uit de alge mene middelen. vindt dat Smit te weinig oog heeft ge had voor het materiele, fysieke, psychi sche en sociale welbevinden van het sleepbootpersoneel. Zo zou het con cern. als het dan al geen werkgarantie kan geven, het personeel de verzeke ring kunnen geven dat het beleid te al len tijde is gericht op handhaving van bestaande werkgelegenheid Behoud van werkgelegenheid voor de indivi duele werker is immers een van de grootste bronnen van onrust, schrijft de commissie Zij realiseert zich terdege dat de moge lijkheden van Smit nauw samenhangen met het marktperspectief en het daar uit voortvloeiende uitzicht op winst en werkgelegenheid. De commissie voor ziet een stabilisatie van het sleepwerk voor zeeschepen en een bepaald niet florissante ontwikkeling van het rivier- werk. De stadssleepdienst zal zich in de komende jaren op zijn gunstigst kun nen handhaven. Op langere termijn is waarschijnlijk een inkrimping noodza kelijk De stabilisatie tot lichte terugval van de activiteiten zet ook de winstcapaci teit onder druk. maar de commissie denkt dat een tariefsverhoging een mi nimaal noodzakelijk rendement kan veilig stellen. Zij ziet voor zo'n tariefs verhoging wel ruimte, omdat de prijzen voor sleepboothulp in Rotterdam rela tief laag zijn ten opzichte van de bedra gen die in andere havens voor assisten tie in rekemng worden gebracht. Aanbevelingen Op sociaal en organisatorisch terrein kan er bij Smit Internationale volgens de commissie heel wat verbeterd wor den cn zij doet daarvoor tal van aanbe velingen. Op het gebied van beleid en samenwerking zijn alle betrokken par tijen-leiding, personeel en vakbond- toe aan een heroriëntatie. De leiding zou haar beleidsopvatting kunnen ver ruimen door een evenwichtiger hante ring van economische en sociale uit gangspunten Het personeel zou zich sterk kunnen maken voor meer invloed op het beleid via de ondernemingsraden De vakbonden moeten proberen het vertrouwen tussen leden en bestuur ders te herstellen, want zonder dat ver trouwen kan er geen sprake zijn van een normale belangenbehartiging. Verder bepleit de commissie de aanstel ling van een directeur die op het niveau van de werkmaatschappijen belast wordt met sociaal beleid Ook dient de belofTingstructuur bij Smit te verande ren, zodat het personeel minder afhan kelijk wordt van toeslagen Ter verbetering van het promotie- en opleidingsbeleid zouden dc studiefaci liteiten - die nu alleen gelden voor het volgen van EHBO-cursussen - voor re kening van het bedrijf moeten worden verruimd. BUNSCHOTEN' - Een felle brand heeft in de nacht van woensdag op donderdag een fabriek in Bunschoten in de as gelegd. Het is de firma Bara B.V. die schoudervul lingen maakt. De gehele inboedel, inclusief de admini stratie, is verloren gegaan. De brand brak woensdagavond rond kwart voor twaalf door onbekende oorzaak uit. Het vuur ging gepaard met een geweldige rookontwikkeling, omdat er in het bedrijf aceton en lijmprodukten lagen opgeslagen. De firma zou over enige tyd verhuizen naar een nieuw fabriekscom plex. De schade beloopt rond drie miljoen gulden. Een naastgelegen bouwbedrijf kon worden behouden. Het liep alleen lichte rook- en waterschade op Foto een brandweerman brengt gasflessen buiten de gevarenzo- DEN HAAG - De federatie Landelijke Samenwerking Bejaardentehuizen-orga nisaties (LSB) is zeer verbolgen over het voorstel van staatssecretaris Wallis de Vries (CRM) om te komen tot democratisering in bejaardentehuizen. De LSB verwijt Wallis de Vries dat hij haar niet bij het vaststellen van de ontwerp maatregel heeft betrokken. Volgens de LSB is de maatregel als een donderslag bij heldere hemel gekomen. Zij vindt dat CRM haar eerst goed had moeten inlichten. Bovendien heeft de LSB ook kritiek op de inhoud Het ontwerp bepaalt dat de besturen van bejaardentehuizen voor ten minste een derde uit de bewoners gekozen moeten worden. De bewoners mogen zich, als zij dat willen, ook door mensen van buiten het tehuis laten vertegen woordigen. De LSB vindt dat de bewoners van de bejaardentehuizen nog niet helemaal rijp zijn voor de democratisering. Vol gens haar moet dit niet zo plotsklaps gebeuren, maar in fasen worden voor bereid. Tevens is ze van mening dat ver tegenwoordigers van buitenaf de situa tie binnen de bejaardentehuizen nooit goed kunnen inschatten, zodat er snel verkeerde beslissingen vallen. Cosbo-ontwerp Het Centraal Orgaan Samenwerkende Bonden voor Ouderen (COSBO), die de bewoners van bejaardentehuizen ver tegenwoordigt, is daarentegen erg en thousiast over de ontwerp-maatregel van CRM. Het COSBO vindt dat het zeer dicht ligt bij zijn eigen ontwerp en dat van de Centrale Commissie van Bejaardenzorg (CCB), dat zij in 1977 aan de vaste Tweede-Kamercommis sie voor CRM .voorlegden. CRM zegt dat het ontwerp nog hele maal open is voor veranderingen. In de kamercommissie waar het ontwerp zal worden doorgesproken, zal de LSB blijk mogen geven van haar gewijzig de standpunten, zodat dc commissie daar bij de behandeling rekening mee kan houden. MR J. N. SCHOL TEN (CDA): Washington-journalisten en andere belangstellenden luisteren in hel Nationaal Archief in Washington naar het eerste 'Nixon-bandje' dat is vrijgegeven voor het publiek. In totaal zullen 31 bandjes openbaar worden met ruim twaalf uur gesprekken, die door Nixon in het Witte Huis zijn vastgelegd. Ze speelden later een rol in de Watergate-affaire die zijn aftreden tot gevolg had. HAREN - Het huidige kabinet kan de gigantische economische problemen niet oplossen. De komende onderhan delingen over de begroting 1981 zou den dan ook wel eens een definitieve breuk in de CDA-WD-coalitie kunnen opleveren. Als dat gebeurt, moet er (na vervroegde verkiezingen) een brede re geringsploeg, steunende op de PvdA en het CDA. worden geformeerd. Dat is de mening van het CDA-kamer- lid mr J. N. Scholten. Hij zei dat don derdag in Haren op de tweejaarlijkse noordelijke volkshuisvestingsdag van de Nationale Woningraad. Motto van het congres is 'Bouwen in een tijd van economische teruggang'. Schol ten noemde het een zware opgave voor het huidige kabinet de begroting voor het volgend jaar rond te krijgen. Het maken van echte keuzen is daarbij onvermijdelijk, omdat erbij gebrek aan economische groei nu eenmaal flink ge snoeid moet worden in de overheidsuit gaven. Scholten vindt dat aan matiging van de lonen (inclusief de ambtenarensalaris sen) niet kan worden ontkomen, maar dat dit pas op brede schaal aanvaard zal worden als een kabinet van een an dere signatuur daartoe het goede socia le klimaat weet te scheppen. Bij het snoeien in de materiële over heidsuitgaven. moet in elk geval niet worden getornd aan de volkshuisves ting. net zo min als aan de uitgave voor ontwikkelingssamenwerking en aan de al aangegane defensieverplichlingen, zo zei hij Daarnaast zal de regering de prijs van het te exporteren aardgas moeten aan passen aan de sterk gestegen olieprij zen, wat een aanzienlijke vermeerde ring van de inkomsten voor de schat kist oplevert. Het aardgas tegen de huidige lage prijs blijven verkopen aan het buitenland is een verkeerde vorm van edelmoedigheid, aldus het CDA-kamerlid. CNV-voorzitter: Woord over nieuwe bezuinigingen aan kiezer HILVERSUM (ANP) - Het is de vraag of het kabinet Van Agt nog verstrek kende bezuinigingen moet treffen voor de begroting voor 1981. Aangezien het kabinet nog tot mei 1981 zit, is het ver standig eerst het oordcel van de kie zers tc vragen. Dit zei CNV-voorzitter Harm van der Meulen donderdag voor de NCRV-radio. Van der Meulen schat de kans dat het huidige kabinet uit de bezuinigingspro blemen komt op 'Fifty-fifty' Hij zei ver der over een nieuwe loonmaatregel 'niet zo pessimistisch te zijn als de rege ring en het CDA bij de eerste loonmaat regel zijn geweest." De CNV-voorzitter vindt het niet juist wanneer het kabinet bij de bezuinigingsplannen voor 1981 uitgaat van een nieuwe loonmaatregel. muverieiuit: i Igtcafe. jc deJwyfUim. ncl.rrMtel kctackif +ii/Hoenjbroek. Ie). (045) 21 17 77 GUMMERSBACH (DPA) - Ge gevens over Westduitse bur gers worden niet alleen uitge wisseld door de politie en de staatsveiligheidsdienst van de bondsrepubliek, zij staan ook ter beschikking van de gehei me diensten van de NAVO- partners. Deze 'blinde vlek' in de controle op de steeds aan zwellende stroom van inlich tingen kwam aan het licht tij dens een uiteenzetting van Eckart Hochmann, lid van het bureau voor toezicht op data banken van de deelstaat Hes sen. Hochmann sprak onlangs op een desbe treffend congres van de Theodor- Heuss-Akademie Hochmann haalt het voorbeeld aan van een wetenschappe lijk medewerker van een Duitse uitge verij. die door de Pen-club naar de Ver enigde Staten uitgenodigd was om er een spreekbeurt te houden De man kreeg zijn visum pas toen de termijn van de uitnodiging verstreken was De bevoegde Westduitse veiligheidsdien sten hadden aan de veiligheidsofficier van het Amerikaanse consulaat gege vens doorgespeeld betreffende de vroe gere activiteiten van de genodigde in de studentenbeweging Een ander punt dat de Hessische databeschermer er gert is de nauwe samenwerking tussen de federale staatsveiligheidsdienst en de verschillende Instituten die in de Bondsrepubliek gegevens over de bur gers verzamelen De nieuwe wetgeving die op dat vlak in de maak is. vormt volgens Eckart Hochmann een bedrei ging voor de grondwettelijke vrijheden omdat zij zou mogelijk maken dat vei- ligheldsambtenaren beroep doen op ge gevens uit de bevolkingsregisters zon- Klachten Een ander onderzoek die zich met de bescherming van de privacy van de burgers in Berlijn bezighoudt. Hans- Joachim Kerkau. spreekt zich in de zelfde zin uit. Jaarlijks ontvangt hij 500 klachten waarvan ongeveer een vijfde gegrond blijkt te zijn. De gevolgen van het doorgeven van persoonlijke gegevens betreffende een individu illustreert Kerkau met het voorbeeld van een Westberlijner die met een Oostberhjnse gehuwd was toen er nog geen sprake was van 'de muur Het jonge paar bracht de wittebroods weken door in het Harzgebled. De eige naar van het pension waar zij verble ven. vond de afkomst van de vrouw vol doende om de staatsveiligheid erbij te halen Na een onderzoek bleek natuur lijk dat er niet de minste reden was om het tweetal in de gaten te houden, maar van dat onderzoek bleef toch een dos sier bewaard Twintig jaar later stelde de Westberlijner tot zijn verbazing vast dat zijn benoeming in een overheids dienst, abnormaal lang op zich liet wachten. De man deed beroep op Ker kau die aan de weet kwam dat het eer tijds opgestelde dossiertje voldoende reden was geweest, om de officiële aan stelling van de man in beraad te hou den de veiligheidsdiensten per soonlijke gegevens kunnen verkrijgen zonder officiële aanvraag, zou men geen spoor kunnen vinden van de ver borgen reden die aan de basis lag van de moeilijkheden van een individu dat zich in een soorgelijk geval bevindt. Het zou dus onmogelijk worden om schadevergoeding te eisen indien men van dergelijke praktijken het slachtof fer wordt, of zelfs wanneer men van valse gegevens zou gebruik maken om iemand te treffen zou men zich niet kunnen verdedigen. LONDEN (RTRi Saoedi-Arabié heeft op hel ogenblik geen plannen om zijn olieprijs te verhogen tot boven hel huidige niveau van 28 dollar per vat (van 159 liter). Dit heeft de Saoedische minister van olie. Achmed Zaki Jamnai, verklaard. Jamani gaf wel toe dat zijn land de mogelijkheid van een nieuwe prijs verhoging heeft overwogen Op 14 mei heeft Soedie-Arabië zyn olie twee dollar per vat duurder ge maakt om de prijs dichter te bren gen bi die van andere landen van e Organisatie van Olie Exporterende Landen iOPEC) Het beoogde doel werd echter niet bereikt omdat de andere OPEC-Landen hun ollepris binnen enkele dagen eveneens ver hoogden. We waren verrast door de snelheid waarmee de andere lan den onze prijsverhoging volgden zo zei Jamani. De minister vond de huidige prijs van 28 dollar per vat precies goed. De prijs van ruwe olie uit het Brit se deel van de Noordzee w ordt met terugwerkende kracht tot 20 mei met twee dollar verhoogd, zo heefl een woordvoerder van de Britse Nationale Oliemaatschappij (BNOCt meegedeeld De BNOC heefl haar afnemers van ruwe olie per telex op de hoogte gesteld van de beoogde prijsverhoging. Tot dbsver werd een prijs gehanteerd van gemiddeld bijna 34 dollar per vat ivan 159 liter).

Provinciale Zeeuwse Courant | 1980 | | pagina 15