PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Wiegel houdt vast aan indeling Goeree-Overflakkee bij Zeeland Carter in juni naar Belgrado Minister Van Rey neemt ontslag Ruppert weg als vice- president Raad van State DIT NAJAAR WETSONTWERP PRO VINCIE RIJNMOND Kraakrellen in Maastricht SACHAROV WIL GEEN DOKTER Mogelijk nieuw bedrijf naar Vlissingen-Oost N„ Wir-premie outillage tijdelijk tien procent Havendag pag. 7 223e jaargang no. 125 gondsrdag 29 mei 1980 PERMANENTE KEUKEN EN BADKAMERSHOW Goes, Dr. Ai\ Phffipsstraat U. tel OUOO-21222 Open: ma. t/m vr. 8.30-17.00, do.avond 19.00-21.00, za. 10.00-13.00 uur. IEN HAAG - Minister Wiegel van binnenlandse zaken wil met de provinciale herindeling in tederland beginnen „daar waar de geesten er rijp voor zijn". Dat betekent dat hij zich voorlopig ril beperken tot de plannen om Zuid-Holland in tweeën te delen door een nieuwe provincie lijnmond in het leven te roepen. In die opzet verhuist het eiland Goeree-Overflakkee naar Zeeland. Het wetsontwerp-Rijnmond zal waarschijnlijk aan het eind van dit jaar- na september - ian de Tweede Kamer worden toegezonden. Wiegels voorkeur voor een gefaseerde uitvoering van |ie provinciale herindeling werd woensdag opnieuw duidelijk tijdens de openbare vergadering ian de Tweede-Kamercommissie voor binnenlandse zaken over zijn 'Vraagpuntennota', idie nota koos de bewndsman in zeer door mensen van de actiegroep Bra- die in tegenstelling tot hun provincie bant-Eén, die aan 't eind van de verga- wél in stukken mag worden gesneden, dering een koek uitdeelden, een koek. De herindeling van Brabant is dus - al Boreichtige termen voor de vorming meen provincie Rijnmond en een pro- incie iSvente en in nog voorzichtiger morden - in vragende vorm geformu- trd - voor een driedeling van Noord- rabant en een tweedeling van Noord- lolland. Voorlopig blijft het dus echter, rat de minister betreft, bij het Rijn- lond-plan. teree-Overflakkee verhuist in Wic- tl's optiek dus naar Zeeland. Ook in |n Vraagpuntennota gaf hij al de oorkeur aan een gebiedsuitbreiding in Zeeland, die op deze manier zou loeten worden gerealiseerd. De mi- Ister wilde woensdag niet het defini- ievc ja of nee over Goeree laten horen. r hij staat nog immer, ook nu het eventien-provinciënplan' onhaal- lar is, achter dit gevolg van de vor- ilng van Rijnmond. bewindsman karakteriseerde loord-Brabant als een „goed voorbeeld n gebied waar men mordicus te- n is. waar de geesten nog niet rijp jn". Dat laatste werd geïllustreerd SPANNING IN PARAMARIBO opschudding Het ruimen van oude graven op het rk kerkhof aan de Mauritsweg in IJzen- dijke heeft opschudding onder de plaatselijke bevolking veroorzaakt recreatie iDe Provinciale Planologische Dienst voor Zeeland vmdt de ontwikkelings mogelijkheden voor de openluchtre creatie in de provincie onvoldoende. In de beleidsnota voor 1980 zegt de dienst op korte termijn een betere planvorming voor de gebieden West- Zeeuwsch-Vlaanderen en de Westhoek te willen en verzoekt het Rijk de Nieu- Innchlingsschets voor het Ooster- scheldegebied in overeenstemming te brengen met het streekplan Schou- •Duiveland PAGINA 10 PARAMARIBO (GPD) - De tegenstel lingen tussen de Nationale Militaire Raad en de regering Chin a Sen in Suri name hebben zich verscherp t door de ontslagaanvraag van de minster van leger en politie luitenant Michel van Rey. Van Rey, die in conflict is geko men met de pro-Cuba-leden van de NMR, heeft in zijn ontslagbrief gesteld dat de NMR geen vertrouwen meer in hem stelt. De brief is doorgezonden aan president Fcrricr met het advies het ontslag te aanvaarden. Van Rey zou gisteravond Suriname hebben verla ten. Van Rey benadrukte ln een toespraak in de Memre Boekoe-kazeme afgelopen zaterdag nog de positie van de waarne mend bevelhebber van het leger en te vens NMR-lid D. Bouterse. Na afloop verklaarde hij echter intern dat wat hem betrof de NMR als opgedoekt kon worden beschouwd. Hij zei dat de NMR- leden zich onder zijn bevel en dat van Bouterse dienden te schikken en hun politkee rol moesten opgeven. woensdag mee dat Bouterse en Sital hun voorgenomen bezoek aan Neder land afzegden, officieel uit angst voor een aanslag in Amsterdam. Opgevallen is dat de eerder uitgewezen attaché van de Cubaanse ambassade in de Guyaanse hoofdstad Georgetown, Siivio Gonzalez, weer in Paramaribo is gesignaleerd. Hij zou via de pro-Cuba - politici Herrenberg, Derbi en vooral Ed ward Naarendorp, contact onderhou den met de leden van de Militaire Raad Verwacht wordt dat na Van Rey meer ministers ontslag zullen nemen. Dc meest waarschijnlijke kandidaat voor ontslag is minister van justitie Reder, die kritiek heeft op het corruptiever- volgingsbeleid van de NMR. stond c at al wat. langer vast - voorlopig van de baan. Rijnmond wordt de eerste fase en daarna komt er. met uitzonde ring van het „provincierijpe Twente" misschien géén tweede, zei een cynisch kamerlid na afloop van de commissie vergadering. CDA-er Hennekam. en ook het WD- kamerlid Lauxtermann. maakten in ie der geval duidelijk dat men van Bra bant af moet blijven. „Het middel van de provinciale herindeling moet met de grootst mogelijke voorzichtigheid wor den gebruikt", aldus Hennekam. Bra bant past daar niet in. Relativeren De meeste kamerleden deden hun ui terste best duidelijk te maken dat de provinciale herindeling voor hen niét op de eerste plaats komt hinnen de to tale reorganisatie van bet binnenlands bestuur. Zowel Hennekam, als Even huis (VVD) en Brinkhorst (D'66) stel den met nadruk dat zij veel meer be lang hechten aan een goed doorgevoer de taakverdeling tussen provincie en gemeente, aan decentralisatie van rijkstaken en aan een goede wet op de gemeenschappelijke regelingen, die samenwerkingsvormen tussen ge meenten regelt Hennekam noemde de (Slot zie pag. 6 kol. 4) PARIJS (RTR) - Hoewel zijn hart achteruitgaat, weigert de Russische dissident Andrei Sacharov naar een dokter te gaan. Hij wil zo protesteren tegen de beperking van zijn bewe gingsvrijheid die de Russische autori teiten hem hebben opgelegd. Dit heeft de schoonmoeder van Sacha rov. mevrouw Ruth Bonner, woensdag op een persconferentie in Parijs ver klaard. Sacharov werd ln Januari ver bannen naar de stad Gorki. 400 kilome ter ten oosten van Moskou. De vrouw van de natuurkundige dreigt blind te worden aan haar rechteroog. Ze wil niet voor behandeling naar het zie kenhuis gaan omdat dit zou betekenen dat ze haar man alleen moet laten. 'TIJD VOOR JONGERE OPVOLGER' i Van onze parlementaire redactiedent van de Raad van State. Ruppert, DEN HAAG - Dr. M. Ruppert (68) heeft die zeven jaar vice-president is ge- aan koningin Beatrix ontslag ge- weest van dit hoogste adviescollege vraagd uit ziin functie van vice-presi- van de regering, vindt dat zijn tijd om Verraad De NMR-leden inclusief Bouterse. heb ben deze uitlatingen als verraad opge vat. Zij brachten het leger in verhoog de staat van paraatheid en deelden plankzeilen Het Westdultse duo Brock-Brock is woensdag Europees kampioen plank- ttilen ui de windglider-tandemklasse geworden De wedstrijden op het Veer- te Meer werden gezeild met weg weinig wind. De Nederlanders Thys en De Maar behaalden een tweede plaats. PAGINA 9 munten .er ln 1981 zal de RUksmunt grote aantallen munten met de beeldenaar van koningin Juliana slaan. Er is voor lopig geen afbeelding van koningin Beatrix beschikbaar. PAGINA 11 VLISSINGEN - Vli; singen-Oost krijgt er wellicht in 1982 een nieuw bedrijf bij. dat aan 250 tot 300 mensen werk zou kunnen bieden. Het stuwadoorsbe- drijf Snoeijers BV in Bergen op Zoom heeft namelijk plannen voor de aanleg van een overslagcentrum voor onder meer landbouwprodukten en gekoeld fruit in de Bijleveidhaven. Daarvoor moet dan wel een nieuwe kade met een lengte van een kilometer worden aan gelegd. Er zouden naar schatting 150 tot 200 schepen per jaar kunnen afme ren. Het complex dat het stuwadoors- bedrijf op het oog heeft, zou verder 20.000 vierkante meter koel- en vries- ruimten moeten omvatten. Een woord voerder van het bedrijf schat de kans dat de plannen doorgaan op 75 procent. Er moet echter nog een oplossing wor den gevonden voor de financiering van de aanleg van de nieuwe kade. Gedeputeerde G. P. van den Bosse meent dat de investering zeker 50 tot 70 miljoen gulden zal bedragen, wat hij als een ontzettend zware last betitelde wanneer er geen forse bijdragen van het rijk komen. (Zie ook pagina 2). MAASTRICHT - De ontruiming van twee kraakpanden in Maastricht is woensdagmiddag aanleiding gewor den tot ongeregeldheden in de binnenstad, toen zich daar ongeveer 200 met de uit de woningen gezette kra kers sympathiserende jongeren verzamelden. Volgens een woordvoerder van de Maastrichtse politie begonnen de moeilijkheden, doordat de jongeren de aan wezige politieagenten 'sarden'. Uiteindelijk werd beslo ten het in gereedheid gehouden peloton van de mobiele eenheid in te zetten Zij voerden enkele charges uit. waarbij harde klappen vielen. De betogers gooiden met zakjes verf, stenen en eieren. Er werden geen aanhoudin gen verricht. Het bleef na de charges nog urenlang onrustig in de Maastrichtse binnenstad, maar tot een nieuw treffen tussen de mobiele eenheid en de betogers kwam het niet De uit de panden gezette krakers hebben inmiddels nieuwe acties aangekondigd. dit ambt neer te leggen, gekomen is. Dr. Ruppert meent bovendien dat zijn functie zo zwaar geworden is, dat het in het belang van de Raad van State is dat een jongere die taak overneemt. Volgens een mededeling van de Rijks voorlichtingsdienst heeft Ruppert ont slag aangevraagd per 1 oktober van dit jaar. Ruppert wilde woensdagavond zijn aanvraag niet verder toelichten. „Dat acht ik op dit moment niet opportuun" aldus Ruppert, die geen commentaar wil geven vooraleer zijn aanvraag door de Kroon is gehonoreerd. Ruppert schat dat dat nog wel enkele maanden kan duren. De vice-voorzitter van de Raad van State wilde ook nog niet ingaan op de suggestie dat het moment waarop hij besloten heeft terug te treden, te ma ken heeft met de troonswisseling. Burger: verrast „Natuurlijk heeft zijn terugtreden te maken met de troonswisseling", zo rea geerde lid van de Raad van State Bur ger. met wie Ruppert in 1973 het kabi net-Den Uyl in de touwen zette, op Rup- perts beslissing. Voor Burger is een en ander ais een verrassing gekomen. „We wisten wel dat hij wilde stoppen, maar nu al. nee, dat niet". Ruppert is het prototype van de self made-man. Hij begon zijn maatschap pelijke loopbaan als knecht van een boomkweker. Als vice-voorzitter van de Raad van State heeft hij de belang rijkste adviserende functie die ons staatsbestel kent: „onderkoning" heet dat informeel in politieke kringen. Voor Ruppert voor de Raad van State werd gevraagd, had hij al een omvang rijke bestuurlijke loopbaan opge bouwd. In 1947 werd hij voorzatter van dit Christelijk Nationaal Vakverbond, een functie die hij in 1959 neerlegde ter- wille van het lidmaatschap van de Raad van State In datzelfde jaar stopte hij ook met zijn werk in de Eerste Kamer, waarin hij voor de ARP vanaf 1954 zitting had ge nomen Na de kamerverkiezingen van novem- Slot zie pagina 6 kolom 1) Het bestuurlijk 'bingo' is uit §Het heeft vele jaren ge- vergd voordat het ronduit kon worden gezegd, maar nu is het dan zover- een werkelijk ingrijpende herindeling van provincies in Nederland is de finitief van de baan. Minister Wiegel van binnenlandse zaken heeft gisteren in 'verkennend overleg' met de tweede kamercommissie die de zaken van zijn departement behartigt toegegeven dat ook een voorkeur die uitgaat naar 17 provincies in plaats van de huidige 11 in de praktijk onhaalbaar is gebleken. Het is verstandig dat de politieke werkelijk- héid in het vijftien jaar lang beoefende "bingo met nieuwe provincies' is door gebroken. Iedere bewindsman op bin nenlandse zaken sedert het midden van de jaren '60 heeft zo zijn eigen aantallen op de kaart van Nederland ingevuld, maar steeds bleek na verloop van tijd dat er eigenlijk nauwelijks ergens han den op elkaar te krijgen waren om de provincie-indeling van ons land over hoop te halen. Om al te veel gezichts verlies na dit langdurige avontuur van de voorbereiding van de reorganisatie van het binnenlands bestuur te voorko men heeft Wiegel aangekondigd dat hij tot een stap-voor-stap invoering wil overgaan. En dat moet er dan op neer komen dat voorlopig alleen de tweede ling van de huidige provincie Zuid-Hol land (zoals elders op deze pagina ver meld) kans maakt in een wetsontwerp te worden gegoten. Een noordelijk deel van de huidige provincie dus met Den Haag als hoofdstad en een zuidelijk deel (Rijnmond) met Rotterdam als hoofdstad- In die opzet zou het zuidelijkste schierleiland van het hui dige Zuid-Holland. Goeree-Overflak kee. dan aan Zeeland worden toege voegd. De weerstand tegen alle mogelijke splitsingen en grensverleggingen van provincies, waarvan in de loop van de jaren sprake ts geweest, heeft nu kenne lijk ook politiek Den Haag tot het in zicht gebracht dat het maar beter is om van deze omstreden, twijfelachtige en geldverslindende operatie af te zien. In Noord-Brabant en Noord-Holland bij voorbeeld zijn alle rekensommen en vingeroefeningen op de kaart even slecht gevallen. In het bestuurlijke vak taaltje van de minister van binnenland se zaken heet het dan dat 'de geesten er nog niet rijp voor zijn'. Bij het koppen- tellen in de tweede kamer komt het er op neer dat er voor dergelijke probeer sels op geen enkele manier een meer derheid te verkrijgen zou zijn. Met wat er nu nog overbluft van alles wat er tot voor kort aan plannen is geweest is de hele moeizame, jaren voortsudderende discussie over de provinciale herinde ling. over districten en over gewesten afgevoerd als een mislukte poging meer helderheid in het binnenlands bestuur te brengen. Natuurlijk haastten zich gisteren in het overleg tussen de minis ter en de kamercommissie allerlei poli tici om uit te leggen dat het gestoei met cijfers over toekomstige nieuwe provin cies eigenlijk steeds maar bijzaak is ge weest. Waar het volgens hen eerder om ging was een betere taakverdeling tus sen de drie bestuurslagen in ons land het rijk. de elf provincies en de gemeen ten Maar het getuigt toch van enkele blinde vlekken in het geheugen, wan neer aan een dergelijke opmerking niet wordt toegevoegd dat juist het gekisse bis over die aantallen (eerst 80 mini- gewesten, daarna 44 gewesten, vervol gens 26 provincies-nieuwe-stijl. daarna 24 en tenslotte 17 provincies) een werkelijk zinvolle benadering van de problematiek van een beter binnen lands bestuurs-patroon steeds heeft gefrustreerd europacup Nottingham Forest heeft de Europa cup voor landskampioenen veroverd Dc Britten versloegen woensdag- ivonri in Madnd de Westdultse Club Hamburger SV met 1-0. Zeeuws. 2. 5 en 7 binnen en buitenland: 3, 6 en 9 sport: 10 en 11 radio en televisie: 13 financieel: 15 WASHINGTON BELGRADO (RTR; AFP) - De Amerikaanse president Car ter zal volgende maand bezoeken bren gen aan Joegoslavië, het Vaticaan. Ita lië. Spanje en Portugal. Dit heeft het Witte Huis woensdag bekendgemaakt. De rondreis van de Amerikaanse presi dent vindt plaats direct voor en na de economische topconferentie van de ze ven belangrijkste Industriestaten op 22 en 23 juni in Venetiè. Er gingen al weken geruchten dat Car ter in deze tijd een bezoek zou brengen aan Belgrado met name omdat zijn af wezigheid bij de begrafenis van presi dent Tito heftige kritiek had uitgelokt in het westen en teleurstelling had ge wekt in Joegoslavië. Het Witte Huis maakte officieel bekend dat Carter, in gezelschap van zijn minis ter van buitenlandse zaken, Edmund Muskie. van 19 tot 21 juni een bezoek zal brengen aan Italië, op 24 en 25 juni aan Joegoslavië, op 25 en 26 juni aan Spanje en op 26 juni aan Portugal, tijdens de terugreis naar Washington. Hij zal eveneens op 21 juni het Vaticaan aan doen. Rapport Een gezeghebbend onderzoeksinsti tuut van de Columbia-universiteit in New York publiceerde woensdag in Washington een rapport, waarin ge constateerd wordt dal Carters beleid ten opzichte van Afghanisatan en Iran scheuren heeft teweeggebracht in het westers bondgenootschap. Rusland heeft daarvan gebruik gemaakt om zijn positie te verstevigen. In West-Europa bestond algemeen scepticisme over de wijsheid van mili tair optreden als middel van aanpak van de Iraanse crisis, groot scepticisme over de bekwaamheid van de Verenigde Staten om met succes in het gebied te .opereren en groot scepticisme omtrent het vermogen van de regering van pre sident Carter om te komen tot toepas sing van een coherent beleid, schrijven de rapporteurs. Het Sowjet-streven de NAVO te neutra liseren is door de waarneembare on enigheid tussen de Verenigde Staten en hun grote bondgenoten in Europa over defensie op globaie schaal, versterkt, aldus het rapport Onderhandelen Een hoge functionaris van de regenng democratische volkspartij van Afgha- nistan heeft gisteren in Wenen gezegd dat zijn regenng bereid is over de crisis in Zuidwest-Azië te onderhandelen Op regionaal vlak zou dat moeten met Pa kistan en Iran en op internationaal ni veau met de VS en de Sowjet-Ume De Russische president en partijleider Leonid Brezjnew vindt dat de recente voorstellen van de regering in Kaboel tot een politieke regeling van de Af ghaanse crisis een serieus antwoord waard zijn en zakelijke onderhande lingen. De voorstellen vormen 'een concreet program voor een politieke regeling," aldus de Russische leider. alle ambitieuze voornemens uit het verleden naar een ver en onzicht baar punt in de toekomst zijn doorge schoven en de werkelijke bestuurlijke hervorming in Nederland is terugge bracht tot wat geknutsel met Rijn mond. mogelijk Twente en het nieuwe stuk Nederland dat we in het IJssel- meer hebben ingepolderd (en waarmee we bestuurlijk niet zo veel raad weten) komt de vraag en wat vervolgens? Feit is dat de problemen die er zo n vijftien jaar geleden lagen en die aanleiding wa ren om de gedachtenvorming over een nieuw bestuurlijk patroon van ons land op gang te brengen, er allemaal nog lig gen Feit is dat allerlei deelmoeiltjkhe- den die zich op het bestuurlijk terrein van provincies en gemeenten voorde den in afwachting van deze eindeloze plannenmakerij op de lange baan zijn geschoven Het zou aanbeveling verdie nen om op het departement en in de provincies zelf eens grondig na te gaan wat er aldus allemaal in laden onder lagen stof is blijven liggen. Het onhaal bare ideaal waarover al die jaren eerbie dig is gezwegen zou wel eens bijzonder onplezierige naweeen kunnen hebben. vdM DEN HAAG lANP) - De basispremie voor outillage in de wir zal met ingang van 1 juni tijdelijk worden verhoogd van zeven tot tien procent. Dit is neergelegd in een beschikking van de minister van financiën Deze ver hoging. die zal gelden tot 1 juli 1981. is bedoeld om de investeringen ln outilla ge te stimuleren Dit is volgens het mi nisterie gewenst omdat naar de huidige Inzichten het investeringspeil zich on voldoende gunstig ontwikkeldt

Provinciale Zeeuwse Courant | 1980 | | pagina 1