VS willen verzoening Seoel en Kwangjoe Geweldloze ontruiming toegangsbrug Dodewaard Sancties tegen Iran gaan vandaag in autD adria LEGER BREEKT VERZET IN STAD Kerkleiders Zuid Afrika voorlopig vrij Spoedig meer invloed voor consumenten BETOGERS DOOR POLITIE WEGGEDRAGEN Ballonvaarders bekeurd na tocht boven Drakensteyn J ucidzuAeM,- 4putim:doenun. ïASHINGTON AFPDP A, RTR, UPI) - De Verenigde Staten hebben dinsdag aangedrongen op een verzoening' tussen de regering van Zuid-Korea en de opstandelingen in Kwangjoe, in het zuid- vesten van het land. De woordvoerder van het ministerie van buitenlandse zaken Tom Reston itrklaarde dat Washington de autoriteiten in Seoel had gevraagd 'pogingen te hervatten tot ;orming van een burgerregering die op brede steun onder de bevolking kan rekenen', ieston bevestigde dat 'iedere poging van buitenaf om Zuid-Korea te destabiliseren' door de ierenigde Staten zal worden opgevat als een 'hoogst ernstige zaak'. Hij sprak categorisch berich- tn tegen als zouden de opstandelingen in Kwangjoe Washington hebben gevraagd bij de regering Seoel ten gunste van hen te intervenieren. „Een dergelijke interventie zou niet nuttig zijn jeweest", aldus Reston. fcopstand in deze op twee na grootste ad van Zuid-Korea heeft meer dan tnweek geduurd en nam vorige week loensdag massale vormen aan toen jar schatting 200,000 mensen de iaat opgingen om te demonstreren te- side staat van beleg en het ontbreken w democratische vrijheden. Het leger 15 zich gedwongen zich terug te trek- uit de stad. K ring die het leger rondom de stad tde werd de afgelopen dagen steeds ir. In de stad was een burgercomi- ongeveer dertig man aan het be- ad. dat onder meer de opheffing van istaat van beleg eiste en het aftreden nde Zuid-Korea's sterke man. luite- ait-generaal Tsjon Doe-Hwan. Met ft binnensijpelen van eenheden van ftl7.000 man grote leger in de buiten en van de stad nam de steun voor topstand af. De gematigden in de stad mden de gestelde eisen onhaalbaar en ilden een overeenkomst met het mili- lire gezeg. Het burgercomité hield gekraakt In de Vlisslngse wijk Het Fort Is op een leegstaande woning ge bankt. Het pand aan de Berlagestraat eigendom van de Rotterdamse be leggingsmaatschappij Fortress. De baker zegt in VUssingen geen betaal bare huurwoning te kunnen vinden PAOINA 3 vluchtelingen Op de conferentie over hulp voor de Cambodjaanse vluchtelingen die de afgelopen dagen in Geneve is gehou den. is door de 50 vertegenwoordigde landen voor 172 mlfloen dollar hulp in geld of natura toegezegd. Volgens de Initiatiefnemers is de conferentie een aicces geworden. Kurt Waldhelm, de secretaris-generaal van de Verenigde Naüès achtte 181 miljoen dollar nodig het hulpprogramma tot het einde san het jaar te kunnen uitvoeren PAGINA 4 kolenvergasser Df Gasunie heeft haast met de bouw van een gigantische kolengasfabriek de Groningse Eemshaven Het be drijf. dat de Gasunie naar schatting B'n 750 miljoen tot een miljard gulden al kosten en waar 400 lot 500 mensen sullen werken, zal mogelijk al in 1984 300000 kubieke meter kolengas per luur produceren. PAGINA 7 vast aan vervulling van de eisen alvo rens de wapens neer te leggen. Eisen Tijdens onderhandelingen met het burgercomite had het leger laten we ten op verschillende eisen in te willen gaan. Zo zouden de tijdens de ongere geldheden gearresteerde burgers wor den vrijgelaten en de familieleden van de slachtoffers genoegdoening krijgen. Maar anderhalf uur nadat het leger het laatste ultimatum stelde werd de aan val ingezet met helikopters, tanks en pantservoertuigen. Twee uur na aanvang van de operatie JOHANNESBURG (UPI) - Ruim vijftig Zuidafrikaanse kerkleiders die maan dag werden gearresteerd tijdens een vreedzame demonstratie voor de vrij lating van een collega, zijn dinsdag in Johannesburg voorlopig op vrije voe ten gesteld. Dit gebeurde na een verzoek van hun verdedigers, die bij het openbaar minis terie hadden gevraagd om uitstel van het gerechtelijk vooronderzoek tot 1 Ju li. Onder de geestelijken bevond zich Des- mond Tutu, de secretaris-generaal van de Zuidafrikaanse Raad van Kerken Zij waren maandag opgepakt omdat zij demonstreerden voor de vrijlating van een priester, die was opgesloten omdat hij zich solidair had verklaard met de scholenboycot van scholieren van ge mengd ras. De politie heeft inmiddels nog een onbekend aantal leiders van de recente schoolboycot gearresteerd On der hen zouden zich. in de Kaapprovin cie tenminste twintig leerlingen bevin den. was Kwangjoe geheel in handen van het leger. Het hoofdkwartier van de op standelingen. het gebouw van het pro-' vinciaai bestuur, werd het laatst ver overd Bij de inname kwamen volgens officiële opgave 19 mensen om het le ven. onder wie 2 militairen. Twaalf sol daten zouden zijn gewond Van de sen die tot het laatst verzet hebben ge boden zouden er 295 zijn gearresteerd. Ook volgens officiële opgave zouden in totaal 146 mensen bij de opstand zijn omgekomen, maar andere berichten spreken over 400 tot 600 doden en 4000 tot 6000 gewonden. Ooggetuigen meldden dat het leger bij de herovering van de 800 000 inwoners (Slot zie pag. 9 kol. KWANGJOE - Gearresteerde studenten aan elkaar gebonden met een touw wor den hier door ROK-soldaten weggeleid nadat de stad door leger op de öpstande- lingen werd heroverd. Het leger heep. de stad sinds dinsdagochtend weer volledig onder controle. PALME: HOOP OP OPLOSSING Tanks in de Straten iVan o e parlementaire redactie 1 DEN HAAG - Teneinde hun belan gen tegenover producenten en overheid beter te kunnen verdedi gen. zullen consumenten en hun organisaties spoedig over meer mogelijkheden beschikken. Tij dens de bespreking in de Tweede Kamer van de recent verschenen nota over het consumentenbeleid kondigde minister Van Aardenne (economische zaken) dinsdag aan spoea te zullen maken met maatre gelen ter versterking van de posi tie van de consument. De bewindsman kwam hiermee te gemoet aan de eisen van vrijwel al» ie fracties. Een ander oppositie- voorstel. verlaging van de btw op reparaties tot vier procent, werd door de bewindslieden afgewezen. Wel zegden zij mevrouw Epema- Brugman (PvdA) toe dat het btw- tarief per artikelengroep bekeken zal worden. DEN HAAG (ANP. RTR. UPI) - De sanc tiemaatregelen van Nederland tegen Iran gaan vandaag in. De maatregelen zijn dinsdag in de staatscourant gepu bliceerd. aldus het ministerie van eco nomische zaken. Met de invoering van de maatregelen wordt gevolg gegeven aan de afspraken die de lidstaten van de EEG hebben ge maakt om door middel van sanctie- maatregclcn druk op Iran uit te oefenen teneinde de gegijzelde Amerikanen daar vrij te krijgen. De maatregelen van Nederland komen neer op een verbod tot uitvoer en doorvoer van goederen aan Iran. behalve voedsel en medicij nen. Uitvoer- of doorvoercontracten die voor 4 november 1979. de dag waarop het Amerikaanse ambassadepersoneel in Teheran werd gegijzeld, zijn afgesloten vallen niet onder de sanctiemaatrege- len. Dienstencontracten, waaraan geen goederenleveranties zijn verbonden, vallen slechts onder de sanctiemaatre gelen als ze na 28 mei 1980 zijn afgeslo ten. Als er aan dienstencontracten wel goederenleveranties zijn verbonden, vallen ze onder de sanctiemaatregelen als de contracten na 4 november 1979 zijn afgesloten. De gijzclingskwestie in Iran kan vol gens de leider van de Zweedse socialis ten, Olof Palme, opgelost worden op voorwaarde dat er geen welddadigc actie wordt ondernomen om te pogen de Amerikaanse gijzelaars te bevrijden. Bij zijn terugkeer uit Te heran verklaarde Palme in Stockholm te hopen dat er betrekkelijk snel een oplossing wordt gevonden. Palme, die afgelopen weekeinde samen met bondskanselier Bruno Krelsky van Oostenrijk en de leider van de Portuge se Socialistische Partij, Gonzales, in Teheran was. zei dat de besprekingen die zij met de Iraanse leiders hadden gevoerd zeer open waren geweest. Hij wees er nog op dat hun bezoek aan Te heran geen bemiddelingspoging was geweest Doel van de reis. aldus Palme, was een dialoog te voeren om te voorko men dat Iran geïsoleerd raakt. Kreisky verklaarde dinsdag bij aan komst in Athene dat verdere interna tionale druk op Iran om de Amerikaan se gijzelaars vrij te laten alleen maar nieuwe moeilijkheden zal scheppen en de vrijlating zal vertragen. rsv-gieterij Dtdlrecleur van RSV Gieterij Middel burg, de heer J J. Ubblnk. ziet de toe komst van de gieterij ondanks de hui dige verliezen niet al te somber ln. De resultaten worden vooral gedrukt door bet prijsniveau dat hier en daar bene den de kostprijs ligt. De heer Ubblnk. df zijn functie per 1 juni neerlegt, ver acht echter een rooskleuriger toe komst PAGINA 13 wizine De prijs van de benzine is In de afgelo pen tien maanden 32.4 cent per liter («tegen. Sinds augustus werd de prijs >erhoogd van 1.192 tol 1.516 Vol lens minister Van der Slee 1 financiën beeft de prijsstijging niet geleld tot ho- Sere Inkomsten voor het Rijk PAOINA 19 baggeraars Na een lichte opleving in 1978 is de jboevcelheid werk in de baggersector jo Nederland opnieuw gedaald. Dit Jjlkt uit cijfers van de Vereniging Dfntrnle Baggerbedrijf. Zeeuws: 2, 5 en 7 Binnen en buitenland: 3 en 13 Opinie: 4 Sport: 15 .0 en televisie: 17 financieel: 19 DODEWAARD - Met het wegsjouwen van vele tientallen actievoerders heb ben manschappen van de mobiele een heid dinsdagmiddag een einde ge maakt aan de bezetting van de toe gangsbrug naar de kerncentrale Dode waard. De confrontatie tussen de der tig mannen van de mobiele eenheid en de 200 leden van de actiegroep „Breek Atoomketen Nederland" (BAN) ver liep zonder incidenten omdat de beto gers geen verzet boden. De blokkade van de centrale had pre cies negen uur geduurd. Halverwege de actie had burgemeester Patijn van de gemeente Dodewaard de actievoerders' gewaarschuwd dat bij handhaving van de blokkade de politie zou ingrijpen voor de dag om was. „Omdat de kleine zondagploeg in de centrale nu niet kan worden afgelost en aangevuld, ontstaat er een onveilige si tuatie. die ik niet voor mijn verantwoor ding kan nemen", zei Patijn. De burge meester had over de toestand contact gehad met de directie van de centrale en de waarnemend hoofdofficier van justitie in Arnhem, mr F. Leusink Vouwstoeltje De eerste burger van Dodewaard trok na dit gesprek naar de bezette toe- gangsbrug, waar de 200 betogers lui in het gras lagen, bloemen plukten, vliegers oplieten en op de ME wachtt en Ook het onderhoud tussen Patijn en de actievoerders illustreerde hel vriende lijke sfeertje waarin de bezetters hel op de dag van de eerste overval op de Do dewaard wilden houden. De heer Patijn kreeg een vouwstoeltje aangeboden, de jj betogers schaarden zich in kleerma kerszit om hem heen en midden op de bezette brug begonnen de onderhande lingen over de doortocht van de mid- dagploeg Het verwonderde uiteraard niemand dat de burgemeester voel bij stuk hield en pas vertrok na het afgeven van een ultimatum dat neerkwam op onmid dellijk vrijwillig vertrek of anders de medewerking van de politie bij de af tocht. Het duurde toch nog enige uren voor dat het peloton van dertig ongewapen de ME'ers op het toneel verscheen. Ze zagen er in hun blauwe zomerhemden uit als een ploegje alles behalve krijgs haftige vierdaagsewandelaars. Op de brug wachtten hen gezang en bloemen. De mannen waren die ochtend nauw keurig op de hoogte gebracht van de motieven van de jongeren, die hadden laten weten dat zij zich zonder verzet, zouden laten overmeesteren. Het einde van de blokkade van de om streden kerncentrale kwam dan ook op buitengewoon rustige wijze tot stand De kluwens betogers zaten wel zo dicht ineengestrengeld dat er vaak uit alle macht aan armen en benen moest wor den getrokken. Harde klappen of boze woorden zijn er niet gevallen Tevreden Het einde van de bezetting van de brug naar de kerncentrale leverde het vrien delijke beeld op van gelaten met hun menselijke last voortzeulende ME'ers. gevolgd door tevredenheid aan beide kanten. De Mobiele Eenheid zei tevre den te zijn over de wijze waarop de ont ruiming was verlopen. BAN bestempel de de dag als een groot succes. De actie voerders verwezen vooral naar de grote publiciteit die deze actie tegen de kern energie in Nederland had gekregen, maar loofden ook de houding van de politie Alle demonstranten werden in arres- tantenwagens gezet, die via de Waal dijk snel weg reden. Ook tijdens deze transporten bleef het contact lussen ME en betogers van vriendelijke aard. Zo werden tijdens de gesprekken erva ringen uitgewisseld. In de weilanden vlak bij de kerncentrale mochten de demonstranten uitstappen. Tot slot van een dag blokkade zag men nog hoe tevreden over hun actie terugkuieren- de demonstranten en de voldaan uit puffende ME'ers elkaar weer tegen het lijf liepen en elkaar op hartelijke wijze groetten. SOEST - Twee Loosdrechtse ballon vaarders zijn bekeurd, omdat zij zich bevonden in een gebied boven objec ten die vermeden moeten worden. In dit geval ging het om kasteel Draken steyn. de woning van koningin Beatrix en haar gezin. De beide ballonvaarders waren van het vliegveld Hilversum met hun hete luchtballon opgestegen. Ze dreven over kasteel Drakensteyn en bewakingsper soneel van de Koninklijke Marechaus see zag dat er vanuit de ballon foto's van het kasteel werden gemaakt, het geen verboden is, evenals het vliegen boven Drakensteyn Door gebrek aan wind kwam de ballon boven Soest terecht, waar de passa giers besloten tot een landing in een weiland in het Pijnenburger Bos. Daar werden ze door de politie opgevangen. Het filmpje met de opnamen van Dra kensteyn is in beslag genomen. DODEWAARD - Leden van de mobiele eenheid hebben dinsdagmiddag een einde gemaakt aan een demonstratie voorde hekken van de kerncentrale Dodewaard. Zeldzame bruine kiekendief nestelt in Hoek HOEK - De Plaat in de Voorste Kreek in Hoek biedt sinds kort on derdak aan twee koppels van de zeldzame bruine kiekendief. De roofvogels hebben dit gebied uitge kozen als broedplaats, wat in Zeeuwsch-Vlaanderen vrij iveinig voorkomt Om te voorkomen dat de dieren gestoord ivorden bij het broeden en vervolgens opvoeden van hun kroost, heep hel water schap De Verenigde Braakman polders' een waarschuwingsbord en een 'afrastering' talen plaatsen bij de toegang tot De Plaat. Pas in augustus, als de jongen ztjn uitge vlogen, zal het gebied weer openge steld worden voor hel publiek Een bijzonderheid is nog dat de nesten op nog geen honderd meter t an de bewoonde wereld' liggen, hoewel de bruine kiekendief door gaans erg afgelegen en rustige plaatsen uitkiest om een nest te bouwen 1Zie ook pagina 2i Blokkade van vriendelijkheid \XJJj hla de omstreden eonrron- Iftijgyj tat'e tussen anti-kern- EgPTvi energie-demonstranten en de mobiele eenheid van de poli- tie in Borssele op 16 maart waren de blokkade en de ont ruiming daarvan bij de kerncentrale Dodewaard gisteren tafereeltjes van een vriendelijkheid zó groot, dat je er bijna de tranen bij in de ogen schoten. Geweldloos werd een poging onderno men om de dagploeg van de elektrici teitscentrale de toegang naar het be drijf te ontzeggen; geweldloos werden de demonstranten van de actiegroep 'Breek Atoomketen Nederland' (BANt enkele uren later van de hekken wegge plukt en afgevoerd. Verslaggevers con stateerden een dikke tevredenheid over het verloop van de gebeurtenis aan bei de kanten, bij actievoerders en bij poli tie. In een argeloze bui zou je geneigd zijn te denken dat ze de van wederzijds begrip overlopende 'ontmoeting' sa men hadden georganiseerd. Bij de nog onverwachte blokkade, die volgde op een opgewekt pinksterkampement van zo'n zesduizend strijders tegen kern energie in de directe omgeving van de Dodewaardse centrale, hadden de zin gende en bloemen plukkende actie voerders zich kennelijk voorgenomen om de geweldloosheid van hun optre den ondubbelzinnig in de publiciteit te laten komen. En de politie op haar beurt deed er alles aan om goed te laten uitkomen dat ook zonder wapenstok, helm en schild nog demonstranten te hanteren zijn. Kortom, dit voorproefje van een complete bezetting van de kerncentrale Dodewaard. door de actie voerders tegen begin oktober aange kondigd. wekte de indruk dat het hier ging om een volstrekt onschuldig ge beuren Een spel van kat en muis. dat even snel kan worden vergeten dan het zich aandiende J. och zou het van een overdosis aan zorgeloosheid getuigen om de blokkade van de kerncentrale in Dodewaard en de motieven achter deze gesmeerd ver lopen actie af te doen als iets onbedui dends. Tijdens de levendige discussies, waarmee de anti-kemenergie-groepe- ringen zich de afgelopen dagen aan de boorden van de Waal hebben bezigge houden. zfjn een aantal conclusies ge trokken van vrij bedenkelijk karakter. Er zijn daar namelijk voorbereidingen getroffen om in de komende maanden acties te organiseren, die een verdere parlementaire besluitvorming over de vraag of de betrokken kerncentrale al dan niet moet blijven doordraaien vol ledig moeten uitschakelen. In bedekte termen werd daarbij aangekondigd 'dat bepaalde vormen van geweld niet uit de weg worden gegaan De actie voerders stellen zich namelijk op het standpunt dat alle legale pogingen om de bewuste kerncentrale stil te leggen hebben gefaald, dat de produktie in het bedrijf nu lang genoeg heeft geduurd en dat 'stop Dodewaard' dan nu maar met andere middelen moet worden afge dwongen. De verklaring die woordvoer ders van de tientallen groepen over hun motieven tot terreinbezettingen blok kade afgeven komen op het volgende neer:..Veel mensen zijn teleurgesteld door de parlementaire democratie zo als die tot nu toe ten opzichte van kern energie heeft gewerkt Zij voelen zich belazerd en zoeken naar andere we gen." H« Loe ludiek het pinksterweekend en de staart van dc blokkade die daarop volgde in Dodewaard en omgeving ook is geweest en hoe sympathiek het hele verloop misschien op velen is overgeko men, - dezelfde actievoerders hebben zonder blikken of blozen aangekondigd dat zij er genoeg van hebben zich te houden aan de spelregels die in een par lementaire democratie worden hoogge houden. Er is een groeiende weerstand tegen het verdere gebruik van kern energie in Nederland te signaleren. In de komende jaren wacht een moeizaam proces van openbare meningsvorming over de problematiek van de energie voorziening met de bedoeling aanslui tend daarop langs democratische weg tot beslissingen te komen. Het staat een leder vrij in het verloop van die dis cussie en de uiteindelijke uitkomst ver trouwen te hebben of niet. Acties met het doel de discussie te beïnvloeden en politici zo scherp mogelijk op hun ver antwoordelijkheid en de draagwijdte van hun standpunten te wijzen passen volledig in dit beeld. Het wordt anders, wanneer actievoerders met elkaar be sluiten dat zij zijn aangewezen om een door hen juist bevonden beslissing op voorhand te gaan uitvoeren. Wie voor bijgaat aan dat bedenkelijke kantje on der het vernisje van de vriendelijkheid van de afgelopen dagen in en bij Dode waard laat zich teveel het gezicht op de zaak ontnemen door de geweldloos heid. vdM Een gedeelte van de Engelse oostkust is voor alle vliegtuigen in tijd van oor log tol verboden gebied verklaard om dat het bestaande waarschuwingssys teem geen onderschetdn kan maken tussen vliegtuigen van vriend en vij and Vanwege dit onbetrouwbare iden- tificeringsstelsel. zo werd in het pink- slenceekeinde van betrouwbare zijde in Londen vernomen, zullen afweerra- kelten vanaf zeven bases op elk vlieg tuig dat de zone binnendringt worden afgeschoten. Een woordvoerder van het ministerie van defensie ln Londen wilde op het bericht geen commentaar geven

Provinciale Zeeuwse Courant | 1980 | | pagina 1