PROViNCiALE ZEEUWSE COURANT VS: Iran moet vonnis van Hof gehoorzamen Autonomie-akkoord Palestijnen niet op de streefdatum bereikt E. Minder buitenlanders met Pinksteren in Nederland OP DE FIETS SOCIALISTISCHE LEIDERS IN TEHERAN DE JAGER-TOLHOEK VEEL NEDERLANDERS ER OP UIT Toeschouwer gedood bij autospeedway ISRAËLISCHE MINISTER WEIZMAN TREEDT AF Bush trekt zich terug 223e jaargang no. 123 Dinsdag 27 mei 1980 muriKti tMffinotêa keukens Houtkade7, tel. 01100-21250* MIDDELBURG: Korte Noordstraat 1. zaterdag van 10.00-12.00 ui 1001 bouwmaterialen onder één dak! (Van onze redactie buitenlandi TEHERAN - De Verenigde Staten overwegen een speciale zitting aan te vragen van de Veilig heidsraad van de Verenigde Naties, als Iran weigert te gehoorzamen aan de opdracht van het Internationaal Hof van justitie de 50 Amerikaanse gijzelaars onmiddellijk vrij te laten. In het Vredespaleis in Den Haag gelastte het Hof Iran zaterdag andermaal een einde te maken aan de {ijzeling. Bovendien moet Iran de VS financieel schadeloos stellen. Een delegatie van de Socialis tische Internationale heeft maandag in de Iraanse hoofdstad Teheran besprekingen gevoerd met president Bani-Sadr van Iran en diens minister van buitenlandse zaken Ghobzadeh. De Amerikaanse onderminister van hïngton de regering van Iran „waar- Het vonnis van het Internationaal Hof buitenlandse zaken. Warren Christop her, zei maandag in Genève dat de uit spraak van het Hof de situatie voor de egUzelden - die al vanaf 4 november ongjaar worden vastgehouden - „dra stisch heeft veranderd". Juist omdat llie 15 leden van het Hof. inclusief de lljussische en Poolse rechters, unaniem pi hun vonnis zfjn gekomen, kunnen I VS nu naar middelen grijpen, die jrheen nog niet voorhanden.waren, Kus Christopher. [JDc onderminister liet doorschemeren I hl hij daarbij dacht aan verdere sanc- Ijlifs tegen Iran. En dan niet, zoals tot psver, op basis van acties van indivi- wle regeringen, maar als zgn. „man- sancties onder het handvest ITixn de VN. Op die manier kan geen en- IIele lidstaat zich aan een.boycot ont- iken. Christopher wees er veelbete kenend op dal de statuten van het Hof Kif een VN-orgaan, red.) de Veilig- sraad van de VN de mogelijkheid eden naleving van de uitspraken af dwingen. ristopher zei te verwachten dat Was- schijnlijk een paar weken" zal geven om de opdracht van het Internationaal Hof na te komen. Teheran staat evenwel op het stand punt dat de uitspraak van het Hof „zon der enige betekenis is". Dat zei ayatol lah Adebili. lid van de Revolutionaire Raad. het hoogste gezagsorgaan in Iran, De ayatollah benadrukte dat alleen de VS, slechts een van de twee partijen in het conflict, de uitspraak van het Hof erkende. Iran heeft voortdurend gewei gerd voor het Hof te verschijnen omdat, liet men tweemaal per telegram weten, de gijzeling niet los kan worden gezien van 25 jaar Amerikaanse onderdruk king van Iran door de VS. Opvallend is dat het Hof in de uit spraak met geen woord rept van de mislukte Amerikaanse reddingsopera tie op 25 april. Wel zei de president van het Hof, de Brit Sir Humphrey Wal- dock, in zijn mondelinge toelichting op het vonnis dat de Amerikaanse mili taire actie „het respect aantast voor de juridische procesgang in internationa le betrekkingen." maar dat de bevin dingen van het Hof daardoor niet zijn beinvloed omdat het er om ging het gedrag van Iran op 4 november 1979, de dag van de gijzeling, te beoordelen. as in feite een bevestiging voorlopige uitspraak, die al was ge- daap op 15 december vorig jaar. In een twee en een half uur durende toelichting op het vonnis stelde Sir Humphrey Waldock vast dat de Iraan- Oudste inwoner (110) overleden VOORST (ANP) - Een week nadat zij het leeftijdsrecord voor Nederland op haar naam bracht, is zondag in Twelio (gem. Voorst) op ruim 110-jarige leef tijd opoe Hurenkamp overleden. Opoe Hurenkamp was al verscheidene jaren de oudste inwoner van Nederland. Volgecns de Braneveldse gemeente ambtenaar F. van Dam was Gerarda Hurenkamp-Bosgoed vorige week zon dag de oudste mens die voor zover be kend ooit in ons land heeft geleefd. In het medisch centrum De Klokken- berg in Breda zijn vrijdagmorgen na een onderbreking van zes weken de zo genoemde open-hartoperaties hervat se regering de volledige verantwoor delijkheid voor de gijzeling op zich heeft genomen, door die herhaaldelijk goed te keuren. De delegatie van de Socialistische In ternationale, die momenteel een be zoek aan Iran brengt, bestaat uit de Oostenrijkse kanselier Bruno Kreisky. de Zweedse ex-premier Olof Palme en Felipe Gonzalez, de leider van de Spaanse socialistische partij. Het drie tal heeft maandag uitvoerige bespre kingen gevoerd met de Iraanse presi dent Bani-Sadr en minister van bui tenlandse zaken Gholbzadch. Na afloop van de besprekingen werden nauwelijks mededelingen gedaan over de inhoud. Palme verklaarde slechts de besprekingen zeer positief waren verlo pen „omdat wij de Iraanse opvattingen nu beter kennen" Een woordvoerder van Ghotbzadeh zei dat zijn chef de po sitie van Iran tussen de grote mogend heden uitvoerig had toegelicht De gij zeling was met geen woord ter sprake gekomen, zei hij. Daarentegen is het lot van de gijzelaars wel besproken met de orthodoxe isla mitische leider ayatollah Beheshti. wiens partij grote invloed heeft in het onlangs gekozen Iraanse parlement. Het parlement zal in een later stadium beslissen over vrijlating of berechting van de gijzelaars. De vraag wanneer het parlement de gijzelingskwestie zal be handelen is echter in het gesprek met de drie socialisten niet aan de orde ge weest Bruno Krcisy heeft herhaaldelijk ver klaard dat zijn delegatie niet naar Iran was gekomen om te bemiddelen in de gijzelingszaak, maar om informatie te verzamelen. De delegatie zou waar schijnlijk tot dinsdag in Iran blijven. Een opgewekt moment tijdens het bezoek van de drie socialistische voormannen aan Teheran Ter herinnering aan het bezoek zet de Oostenrijkse kanselier Bruno Kreisky zijn handtekening m een boek. Verder van links naar rechts de Spaanse socialistische leider Felipe Gonzalez, oud-premier Olaf Palme uit Zweden, de Iraanse bankpresident Ali-Reza Nobari en uiterst rechts de president van Iran Bani-Sadr. SCHIERMONNIKOOG - Een groot deel van Nederland trok er dit pinksterweekeinde op uit. De Koninklijke familie bracht het weekeinde op het waddeneiland Schiermonnikoog door Gistermiddag maakte de koninklijke vakantiegan gers een fietstocht. Foto koningin Beatrix en kroonprins Willem Alexander. VLISSINGEN - Tijdens het pinksterweekeinde hebben ongeveer 600.000 buiten landers een bezoek gebracht aan ons land. Volgens cijfers van het Nationaal Bureau voor Toerisme (NBT) waren dat er 100.000 minder dan tijdens de pink sterdagen van vorig jaar. Deze terugval werd echter volgens het NBT gecompen seerd door het grotere aantal Nederlanders dal gedurende het weekeinde er op uit trok. Dat was bijvoorbeeld goed te merken aan de genoteerde bezoekcijfers van attractiepunten. die met name op tweede pinksterdag een flinke drukte te verwerken kregen. tei vakantieperioden: pasen: het lange weekeinde na 1 mei; pinksteren. Naast de kampeerterreinen in het bin nenland werden vooral de campings aan de kust goed bezocht. In de kust- strook waren de campings dan ook vol tot overvol. Niet alleen met buitenlan ders - waarvan 90 procent uit Wests Duitsland afkomstig was - maar ook met Nederlanders die in de richting van de Noordzeestranden waren getrokken. Op de luxe-klasse na waren ook de ho tels langs de kust vrijwel volgeboekt. Ook de Zeeuwse kust trok zeer veel toeristen. Sommige campings en ande re accommodatie moesten mensen doorverwijzen naar verder van de kust gelegen badplaatsen. Met name op de Brouwersdam en de Grevelïngendam werden nogal wat 'illegale' kampeer ders gesignaleerd. De verkeersdrukte viel over het alge meen mee. De verkeerscentrale van de rijkspolitie in Driebergen had de indruk dat veel Westduitsers maandag al vroeg naar huis gingen Toch kwam het maandagavond tussen acht uur en half elf tot een aantal files. Op de weg Utrecht-Duitse grens voor het verkeers- De oorzaak voor het wat tegenvallende buitenlands bezoek ligt volgens het NBT in de eikaarsnel opvolgende (kor- BAARLO (ANP) - De 23-jarige Martin Verberk uit Oploo is maandag tijdens de autospeedwav-wedstrijden in Baar- lo om het leven gekomen toen een van de deelnemers inreed op een groep toe schouwers waarvan hij deeluitmaak- te. Door het ongeval raakten tien ande re toeschouwers gewond, waarvan twee ernstig. Tijdens de wedstrijden vloog de Brite Pete.Doran na een botsing met zijn wa gen over de drie achter elkaar geplaat ste afrasteringen en kwam tussen de toeschouwers terecht. De coureur bleef ongedeerd. De politie stelt een onder zoek in naar de oorzaak van het onge luk. plein Velperbroek ontstond een file van tien kilometer. Ook voor de Ijsselbrug bij Kampen groeide de file tot tien kilo meter aan. Voorts kwamen files van en kele kilomters lengte voor bij het ver keersplein Heerenveen en op de weg Ommen-Hoogeveen. Het vele verkeer heeft, op enkele kop-staart-botsingen na. nergens tot problemen geleid (Zie ook pagina 2) Ruiter verdronken LICHTENVOORDE (ANP) - De 20-jari ge C. Gunnewiek uit het Gelderse Lich tenvoorde is maandag in zijn woon plaats om het leven gekomen toen hij bij hel oversteken van een schuin aflo pende kolk van zijn paard viel en ver dronk. Het paard bleef ongedeerd. Oud-minister en CDA-eerst,e-kamerllg mr W F de Gaay Fortman vindt dal mr Willem Aantjes niet terug dient te teren in de actieve politiek De Gaa.v Portman zei zondag voor de AVRO- fadio dat Aantjes zo omstreden is dat 1*1 niet in zijn belang is hem terug te tongen in de politiek PAGINA 13 ie graafschap Het veel pijn en moeite is De Graaf schap weer teruggekeerd in de strijd ««neen plaats in de eredivisie van het toaald voetbal De ploeg behaalde wn 3-2 overwinning op SC Cambuur Pfn aarzelend begin kostte Cambuur zege. De Graafschap liep snel uit n»ar 2-0 en dat was teveel voor de Frie Bi: rat 5P 20 Zeeuws. 2 en 5 Binnen en buitenland: 3 ïadio en televisie: 7 «Port 13,14,15.16,17,19 en EzerWeizman enkele ogenblikken nadat hij zijn ontslag als minister van defensie van Israel had ingediend CAIRO (AFP/REUTER/UPI) - De streefdatum van 26 mei voor afronding van het overleg over Palestijnse autonomie in bezet gebied is gepasseerd zon der dat een akkoord is bereikt. De Egyptische minister van buitenlandse zaken, Kamal Hassan Ali, zei dat 'traineren en onverzettelijkheid' van Is raël er de oorzaak, van waren dat geen overeenstemming werd bereikt bij het overleg. Hij eiste dat Israël 'betere om standigheden' schiep voor her vatting van de besprekingen die op 8 mei door Egypte bevro ren werden. Israëlische leiders uitten maandag be reidheid tot hervatting van het overleg Minister van buitenlandse zaken. Yitz hak Shamir, deelde een groep bezoe kende Amerikaanse congresleden mee dat de besprekingen zullen worden voortgezet, maar dat er tijd nodig zou kunnen zijn om de opgetreden moeilijk heden op te lossen Hij zei dat het ont slag dat de minister van defensie, Ezer Weizman. zondag aanbood, niet de on derhandelingen zal aantasten ondanks de „goede, persoonlijk vriendschappe lijke betrekkingen" die Weizman met de Egyptische leiders had. Israëlische regeringskringen zeiden dat uit Egypte of de Verenigde Staten geen nieuwe voorstellen voor hervatting van het au- tonomie-overleg waren ontvangen Di plomaten speculeerden dat de Ameri kaanse en Egyptische leiders wellicht de nieuwe samenstelling van het Israë lische kabinet zouden afwachten alvo rens nieuwè stappen te ondernemen. Weizman Minister Weizman deelde het kabinet zondag mee dat hij niet langer verant woordelijk wilde zijn voor de drasti sche bezuinigingen op defensie, maar zijn medewerkers zien dat vraagstuk meer als een aanleiding voor zijn ont slag. Weizman, die met de zeven maan- aen geleden algeireden minister van buitenlandse zaken, Mosje Dajan, ar chitect van dc vrede met Egypte was, vond de Israëlische houding in de auto- nomie-onderhandelingcn met Egypte en dc V.S. veel te star. Hij was ook een van dc tegenstanders van het nederzet- tingenbeleid van de regering-Begin. De Egyptische minister van buiten landse zaken. Kamal Hassan Ali zei maandag dat het voorbijgaan van de streefdatum van 26 mei voor afronding van het aulonomie-overleg niet bete kent dat nu alles moet ophouden. Ali zei dat de consultaties van Egypte met de V.S. over wegen tot hervatting van de onderhandelingen voortduren en dat „de resultaten spoedig bekendge maakt zullen worden". Vice-president Hosni Mobarak bracht daartoe een be zoek aan Washington dat zondag beëin digd was. Diplomatieke kringen zeiden dat Egypte verwacht dat dc onderhande lingen zich na hervatting zullen voortslepen tot na de presidentsver kiezingen in november in Amerika, dan zal de regering in Washington be ter in staat zijn druk op Israël uit te oefenen. (Van onze correspondent) WASHINGTON - George Bush heeft zich teruggetrokken uit de strijd om de republikeinse presi dentskandidatuur. Hij gaf maan dag in zijn woonplaats Houston toe dat hij geen schijn van kans meer had om Ronald Reagan van dc nominatie af te houden. Enige dagen geleden reeds had zijn orga nisatie besloten in Californie geen verdere actie te voeren, omdat de fondsen voor een effectieve actie niet meer binnen kwamen. Ronald Reagan is nu ais de enig overgebleven republikeinse kandi daat. zeker van een overwinning tij dens het partijcongres in Detroit, begin juli. Andere tegenstanders, zoals Conally Baker, Crane en Do le haakten eerder af. terwijl John Anderson zich losmaakte uit de partijstructuur voor een onafiian- kelijke kandidatuur Vanuit de Republikeinse Partij, waar met name de wat meer gema tigden niet erg tevreden zijn met kandidaat Reagan, zal op de nieu we partijleider ongetwijfeld sterke druk worden uitgeoefend Bush nu aan te wijzen voor het eventuele vi- ce-presidentschap.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1980 | | pagina 1