IE ZEI VOLVO CAR WIL KORTER WERKEN AOW van ambtenaren op de tocht Muntenvondst half miljoen Honderdvijftig kilometer file teistert avondspits Produktie 10.000 auto's minder Bezoek Carter aan getroffen gebied minimi ir u u i Kabinet: nog beraad over NOC-besluit Socialisten bemiddelen Teheran Plankzeilen pagina 31 223e jaargang no. 122 Zaterdag 24 mei 1980 HELMOND (ANP) - Volvo-Car BV heeft voor de produktiebedrijven in Born en Sint Truiden (België) waar respectievelijk 4400 en 650 mensen werken werktijdverkorting aangevraagd. De hoofddirectie wil de produktie dit jaar met tienduizend auto's terug brengen. Aanleiding tot dit alles is de ten gevolge van de slechte economische situatie stagnerende verkoop van nieuwe auto's. DeVolvo-directle verwacht dat hier in de komende maanden geen verbetering zaloptreden Produktievermindering Is aodig om te grote voorraadvorming te voorkomen, aldus een communiqué van het bedrijf. Directeur H Dado van Volvo Neder land BV heeft vrijdagavond de beschul- van Unie BLHP-bestuurder Ger van Ös als zou de Zweedse organisatie te West-Europese dealers verzocht Kbben de verkoop van de grote Volvo's stimuleren ten nadele van de zoge naamde 343-serie tegengesproken. Volgens Dado is de vraag naar de mid denklasse-auto's uit de 343-serie. die in Bom wordt gefabnceerd, nog altijd erg poot en zijn er thans vijftienhonderd Tin deze modellen in voorraad. Van Os daarentegen verklaarde vrijdagmiddag dat Volvo minstens 25.000 wagens in voorraad heeft en direct kan leveren Vanuit Zweden zou de opdracht zijn ge- (even klanten voor te houden, dat er bijzonder lange levertijd voor de roedkopere modellen bestaat ik Unie BLHP heeft de minister van (conomisehe zaken inmiddels over de- Riaak geïnformeerd. De centrale on dernemingsraad van Volvo-Car heeft tok al opheldering gevraagd en wel un de president-directeur van het Volvo-concern. chemisch afval De officier vanjustitie in Breda zit met honderden vaten chemisch afval in ajn maag. De vaten zijn gevonden op het terrein van Drisolco Chemie in Moerdijk. Het bedrijf heeft geen hin derwetvergunning voor opslag van het afval. De dienst domeinen weigert zich over de vaten te ontfermen. PAGINA 4 sowjet-pers De Russische media verspreiden doel bewust een negatief beeld van de westelijke wereld De Sowjét-Jouma- llsten zijn een verlengstuk van de com munistische partij. Tot deze conclusie komt de slavist William F. van den Bereken een zjn proefschrift 'Het beeld van het Westen in de Sowjet- pers' veerse meer Het rijk wil geen bijdrage geven voor de aanleg van recreatieve voorzlenln- pn via reconstructie van dc Oranje plaat-Lemmerplaat in het Veerse onderwijs Een vijftigtal Zeeuwen heeft vrijdag middag deelgenomen aan een demon stratie in Den Haag om aandacht te wagen voor de slechte vooruitzichten op een baan in het kleuter- en lager onderwijs PAGINA 11 meuten ken Russische getuige heeft een nieuw motief aangevoerd voor de betrokken heid van Pleter Menten bij executies In het door de Duitsers bezette Polen De 59-jarige Inwoner van Podhorodce rei dat Menten ui 1939 op aanwijzing van zijn voormalige houtvester Novlc küj door Polen was gearresteerd op verdenking van spionage voor de Duitsrs Novicküj was het eerste slachtotfer van de executies PAGINA 3J motorraces Naar aanleiding van dodelijke onge vallen tijdens motorraces in Ammer- soden en Venhulzen heeft staatssecre- laris Wallis de Vries van erm de twee motorsportbonden in Nederland ver acht de wegraces voor de rest van het *izoen af te gelasten. Nieuws uit Zeeland: 2, 5. 7 Binnen- en buitenland: 3 en li. Opinie: 4 Radio en telvisie: 12 en 13. financiën: 14. Zaterdagkrant: 19, 20, 21, 22 en 23. Sport: 29 en 31. Vorig jaar werden bij Volvo-Car BV ruim 90.000 Volvo's van het type 340 ge maakt. De planning voor dit jaar was 93.000 auto's. Als de werktijdverkorting doorgaat zal men nu uitkomen op een produktie van 82.500 wagens. Volgens het Volvo-communiqué moet de hele operatie worden gezien als een 'tijdige maar tijdelijke actie om ernstiger moei lijkheden te voorkomen. Henk van Rees van de Industriebond FNV verklaarde desgevraagd nog geen definitief standpunt te hebben ingeno men. „Ik heb wel veel kritische vragen en twijfels en nijg dan oo een beetje in de richting van een afwijzing", aldus van Rees. Ook hij vraagt zich af of het Zweedse verkoopapparaat zich wel in voldoende mate inzet voor de verkoop van de in Nederland gemaakte types.Volvo-Car heeft met de werktijdverkorting geko zen voor de gemakkelijkste manier om iets te doen aan de stagnerende verko pen. Daarvoor zijn dan wel weer ge meenschapsgelden nodig. Ik denk dat het bedrijf er goed aan gedaan zou heb ben over te schakelen op agressievere verkoopmethoden aldus Van Rees. Volgende week dinsdag bespreken de vakbondsbestuurders de kwestie van de werktijdverkorting met de hoofddi rectie van Volvo-Car. Afhankelijk van hetgeen de directie daar meedeelt zal van Rees zijn definitiex-e standpunt be palen. SINT-MAARTENSDIJK - Bij graafwerkzaamheden in Sint-Maartensdijk op het eiland Tholen is een aanzienlijke muntenvondst gedaan. De 33-jarige grondwer ker Jacob Bijl uit Scherpenisse stuitte donderdag bij het graven van een geul voor een electriciteitskabel op een kleine kruik met 387 gouden munten. De waarde van de schat is nog niet pre cies aan te geven, maar volgens drs H W. Jacobi van het Koninklijk Penning Kabinet m Den Haag is deze zeker niet gering. „Na de muntenvondst bij Se- rooskerke op Walcheren in 1966 is er niet meer een schat van dergelijke grote waarde gevonden", aldus de Haagse deskundige Drs Jacobi typeerde de Smerdiekse schat als 'een klein broertje van Se- rooskerke'. Ook wat betreft de samen stelling van de munten vertonen de twee Zeeuwse vondsten sterke gelijke nis. De 1200 geldstukken die destijds in het Walcherse Serooskerke het nodige stof hebben doen opwaaien, zijn einde- (Slot zie pagina 2 kolom 5) 'Van onze parlementaire redactiei DEN HAAG - Hel kabinet zal zich over ongeveer twee weken nader beraden op mogelijke maatregelen naar aanlei ding van het besluit van het Nederlands Olympisch Comité om toch een sport ploeg naar Moskou te sturen. Minister Van der Klaauw 'buitenlandse zakeni cv staatssecretaris Wallis de Vries 'CRMt zullen daartoe een notitie voor de ministerraad opstellen Het kabinet heeft volgens premier Van Agt tot nog toe slechts twee maatrege len genomen, namelijk hel besluit om geen faciliteiten aan sporters te verle nen 'zoals betaald verlof voor ambtena ren-sporters) en het afzien van speciale diplomatieke assistentie in Moskou. Van Agt zei vrijdag op zijn wekelijkse persconferentie dat er geen onduide lijkheid over mag bestaan dat hel kabi net het NOC-besluit beschouwt als een besluit van vrije mensen vereniglgd in een vrije organisatie" Wel noemde hij het een bar slecht besluit Zie ook pag. 311 Een delegatie van de Nationale Mili taire Raad van Suriname NMR zal op vrijdag 30 mei op Schiphol arriveren voor een bezoek aan ons land Van de delegatie zullen onder meer deel uitma ken B. Sital. voorzitter van de NMR. en D Bouterse, fungerend bevelhebber van het nationale leger van Suriname. KELSO (VSi (AFP) - President Carter, met zware laarzen aan, verlaat een helicopter na aankomst op het vliegveld van Kelso. waar hij een opvang centrum van hel Rode Kruis bezocht. De Amerikaanse president maakte ook een rondvlucht in de buurt van de vulkaan St. Helens, maar door zware bewolking was de berg berg niet te zien. Volgens officiële cijfers zijn bij de uitbarsting van de vulkaan dertig mensen om het leven gekomen en worden nog 73 personen vermist. Dll is vrijdagochtend vernomen van de organisatoren van de hulp acties in Vancouver. Volgens een boswachter is het stof felijk overschot gevonden van ie mand die acht kilomter had gelo pen door een laag van 40 cm bran dende as. Hij voegde eraan toe dat het heel wel mogelijk is dat de li chamen van een aantal slachtoffers volledig zijn vergaan. Geologen hebben berekend dal de uitbarsting van zondag mogelijk een kracht heeft gehad van 50 me gaton. Dit is gelijk aan de grootste nucleaire explosie die zich ooit heeft voorgedaan. WEEKEND- EN PINKSTERVERKEER DRIEBERGEN - Door het weekend- en pinksterverkeer telden de grote wegen vrijdagavond omstreeks zes uur ruim honderdvijftig kilomter file. Volgens een woordvoerder van de rijkspolitie in Driebergen was de pinksterdrukte niet groter dan andere jaren. Ondanks het intensieve autoverkeer deden zich nergens in ons land ernstige ongelukken voor. Jacob Bijl toont het kruikje in een ivrolijki Sint Maartensdijk De grote drukte op de wegen begon al vroeg in de middag, om drie uur werden door de verkeersdienst van de rijkspoli tie al de eerste lange files gemeld Be halve de bekende knooppunten en de extra drukte bij de grensovergangen, werden ook files en langzaam rijdend verkeer gemeld bi) bijvoorbeeld het ver keersplein Heerenveen. ter hoogte van Tiel op de A-15. op de N-50 tussen Arn hem en Apeldoorn en op de uitvalswe gen naar Zeeland Reizigers die van de veerbootverbinding tussen Den Helder en Texel gebruik wilden maken, moes ten rekening houden met een wachttijd van ongeveer drie en een half uur Het Nationaal Bureau voor Toerisme verwachtte dat er rond 750.000 buiten landers naar ons land zullen komen. ondanks het betrekkelijk koude weer dat voor hel pinkstérweekeinde voor speld is. Dat zijn er ongeveer evenveel als vorig jaar. toen we met 28 graden de warmste zomerdag van het hele jaar beleefden. Ook de trek van Nederlanders naar het buitenland is groot De autoslaaptrein die gistermiddag van Den Bosch naar Narbonne in Zuid-Frankrijk vertrok, moest worden verlengd om aan 85 au to's plaats te kunnen bieden 'Van onze correspondent) MADRID- Felipe Gonzalez, secretaris generaal van de Spaanse Socialisti sche Arbeiderspartij PSOE. is vrijdag nacht vertrokken naar Teheran, waar hij namens de Socialistische Interna tionale als bemiddelaar zal optreden bij de vrijlating van de Amerikaanse gegijzelden. De Spaanse socialist ontmoet in Tehe ran de Oostenrijkse premier Bruno Kreisky en Olof Palmer, oud-premier van Zweden, die eveneens namens de Socialistische Internationale in het Iraans-Amerikaanse conflict bemidde len. Felipe Gonzalez, die woensdag namens zijn party een motie van wantrouwen tegen het kabinel-Suarez indiende, zal voor dinsdag weer naar Madrid terug keren. 'Van onze redactie economie) DEN HAAG - De ambtenaren zijn niet langer zeker van hun aow. In de ko mende maanden zal het kabinet hier over een beslissing moeten nemen. De door de regering ingestelde commis sie-Bosman zal binnen enkele weken komen met het rapport over dc ambte lijke pensioenen, waarin het voorstel wordt gedaan de aow in de ambtelijke pensioenen in te bouwen. In feite bete kent dit, dal de ambtenaren hun aow kwijt zullen raken. Dit houdt in dat zij gemiddeld 250 gulden per maand min der pensioen krijgen. De overheid houdt de aow-premie in kas. De ambtenaren hebben, in tegenstel ling tot de werknemers m het particu liere bedrijfsleven, een welvaartsvast en waardevast pensioen. Na 40 ambte lijke jaren, waar dan ook doorgebracht, krijgt men 70 procent van het laatsge- noten salaris aan pensioen uitgekeerd, welk pensioen jaarlijks meegroeit met de gemiddelde stijging van de lonen in het bedrijfsleven en met de gestegen kosten van levensonderhoud Boven dien ontvangen de ambtenaren 20 pro cent van het aow-bedrag. w aarover zij geen premie behoeven te betalen De aow-premie komt volledig voor reke ning van-de overheid. Enkele jaren geleden erkende de rege ring dat er een grote ongelijkheid be stond tussen de pensioenen in de amb telijke wereld en die in het bedrijfsle ven. Een enkele bedrijfstak neemt in de uit te keren pensioenen een deel van de gestegen prijzen in de uitkeringen mee, doch uil een onderzoek blijkt dat in 90 proeent van de pensioenen na de vaststelling van het uit te keren be drag op de pensioengerechtigde leef tijd. niets meer gebeurt. Wel is voor iedereen een aow welvaarts- en waar devast. Een ander groot verschil tussen ambte lijke en bedryfspensioenen is dat werk nemers in dienst van de overheid bin nen dat overheidsapparaat carrière kunnen maken door van de ene naar de andere dienst over te stappen, zonder dat er een pensioenbreuk optreedt. Met de 20 procent aow staan de ambte lijke pensioenen aan de top van alle voorzieningen die we in ons land ken nen en waarvoor de ambtenaar zelf niet dc volle premie behoeft te betalen. Naast het feit dat de aow-premie voor rekening van de overheid komt. kent de ambtelijke wereld een gediffen- tieerd premiestelsel, waardoor de la gere ambtenaren minder premie beta len voor hun ambtelijk pensioen dan de hogere ambtenaren. In totaal draagt de overheid aan het Algemeen Burgerlijk Pensioenfonds voor iedere werknemer 22 procent premie af. Een groot voordeel voor de overheid is dat bij de inbouw van de aow in de amb telijke pensioenen de premie in s Rijks schatkist blijft. Door de Stichting van de Arbeid is al voorgesteld de ambtelij ke pensioenen ook onderdeel te laten zijn van de algemene pensioenplicht Deze pensioenplicht zal gaan gelden voor iedere werknemer en komt voor wat betreft de uitkering ongeveer uit op een ..modaal pensioen Juist tegen dit opnemen in de algemene pensioen plicht heeft het Algemeen Burgerlijk Pensioenfonds bezwaren aangetekend Voor de studie over de ambtelijke pen sioenen. heeft de commissie-Bosman een vergelijking trachten te maken tussen de gemiddelde ambtelijke pen sioenen en de gemiddelde pensioenre gelingen in het bedrijfsleven. Deze ver gelijking is verre in het voordeel van de ambtelijke pensioenen uitgevallen. Roer om in Zuid-Korea fHet In nauwelijks vjjfen- twintig jaar opgebouwde ho ge welvaartspeil ln Zuid-Ko rea - de door de Verenigde Staten gesteunde voorpost van de vrije wereld op de oost flank van het immense Aziatische con tinent - is onvoldoende gebleken om de naar democratische vrijheden honge rende bevolking tevreden te stellen Het gaat de Zuidkoreanen heel duide lijk niet om nog meer materiële wel vaart. Dit volk. dat jarenlang de meest elementaire democratische vrijheden Is onthouden, streeft politieke doelen na. Welvaart Is één ding, maar aan politie ke zeggenschap ontbreekt het de bur gers van Zuid-Korea. Zij hebben er meer dan genoeg van in hun vrijheid beknot te worden. Deze week hebben de opgehoopte spanningen zich ontla den ln een regelrechte opstand. In de bijna één miljoen inwoners tellende stad Kwangju - min of meer in een ach tergebleven gebied en derhalve econo misch toch al kwetsbaar - is het tot een bloedige confrontatie gekomen tussen leger en politie enerzijds en duizenden voornamelijk jongere betogers ander zijds. Het feit. dat een half jaar na de dood van president Park Tsjoeng Hee - hij werd vermoord - de beloofde demo cratisering nog geen stap dichterbij is gekomen en de militairen hun greep op het land verstevigen, was de druppel, die de emmer deed overlopen. De mili tairen hebben tot nu toe het juiste ant woord op de revolte niet kunnen vin den. Het lijkt er meer op. dat het voor beeld van Kwangju in andere delen van het land wordt nagevolgd De aanzwel lende golf van ontevredenheid, met na me onder arbeiders en studenten, dreigt de militaire machthebbers te overspoelen, Ko, korea anno 1980 is niet langer meer het Korea uit het begin van de jaren vijftig. Toen kwam het tot een geweld dadige botsing tussen Noord- en Zuid- Korea. de één communistisch, de ander democratisch of wat daar aan gene zij de van de wereldbol voor moet door gaan Noord-Korea kon rekenen op de steun van de communistische wereld en met name Rood-China, dat honderd duizenden manschappen in de strijd wierp Zuid-Korea vond niet alleen de Verenigde Staten aan zijn zijde maar ook een groot aantal andere landen van de Verenigde Naties Onder meer vocht een Nederlands contingent aan de kant van Zuid-Korea. De drie jaar durende oorlog putte het land uit en richtte on voorstelbare verwoestingen aan. De in dustrie was vrijwel geheel vernield Dank zij hun noeste werkkracht en de grote opofferingen, die de Zuidkorea nen zich getroostten en met steun van de VS, werd een economische heilstaat opgebouwd, aanvankelijk onder lei ding van Sygman Rhee en later onder Park Tsjoeng Hee. De laatste kwam via een staatsgreep aan de macht. Intussen heeft het 'brood-en-spelen' ideaal van de jaren vijftig en zestig plaats gemaakt voor een politieke bewustwording, die de door militairen beheerste overheid uiterst onwelkom is Liberalisering en democratisering betekent immers af brokkeling van de macht van de mili tairen Voortdurend roepen zij. dat de eenheid gehandhaafd moet blijven, om dat de communistische dreiging van Noord-Korea uit levensgroot aanwezig is Maar zo langzamerhand is de bevol king van Zuid-Korea immuun gewor den voor dit argument. Hun eerste doel is herstel van de democratische vrijhe den. De roep om veranderingen en her vormingen is thans zo sterk geworden, dat Zuid-Korea voor de ernstigste crisis sinds het uitbreken van de oorlog met Noord-Korea staat. Ev, •en heeft het er op geleken, dat Zuid-Korea na de dood van Park in een soort 'Praagse Lente' zou terechtko men. De autoriteiten beloofden vlot al lerlei democratiserende maatregelen, maar met het verstrijken van de tijd zijn die maatregelen uitgebleven Wel iswaar heeft de overheid op een aantal terreinen de teugels wat gevierd, maar de toenemende machtsstrijd van de ge neraals heeft tegelijkertijd tot grote on gerustheid geleld Voor de democra tisch gezinde oppositie van het autori taire militaire regime aanleiding om - ditmaal gesteund door een ontevreden massa - de confrontatie met de militai ren aan te gaan. Politieke waarnemers zijn het er over eens. dat het roer om moet in Zuid-Korea Als de militairen de burgers blijven uitsluiten van het po litieke proces, staat de toekomst van een vnj Zuid-Korea op het spelmet alle gevolgen vandien voor het toch al wan kele evenwicht tussen Oost en West. De ongeduldige burgers van Zuid-Korea hebben gesproken; het woord is nu aan de militairen Dim STEEKPARTIJ IN LELYSTAD: TWEE DODEN LELYSTAD (ANP) - Bij een steekpartij in Lelystad zijn in de nacht van don derdag op vrijdag een man en een vrouw om het leven gebracht. Hun li chamen werden bij een bouwput in Lelystad gevonden. Een 41-jarige man uit Lelystad heeft zich vrijdagmorgen bij de politic ge meld en bekend dat hij de dader van de steekpartij ls De slachtoffers zijn zijn (tweedei vrouw, de 22-jarige S. O uit Lelystad en de 24-jange man E. C.. ook uit Lelystad.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1980 | | pagina 1