Frans-Russische top in Polen verrast VS Enquête: PvdA verliest tien zetels Sancties EG tegen Iran blijven beperkt NOC: TOCH NAAR MOSKOU Rassen-rellen in Miami Midden-Zeeland - - ARNEMUIDEN - Zondagmiddag omstreeks halfvijf is vrijwel onmiddellijk na de start vanaf vliegveld Midden- Zeeland het sportvliegtuigje van de Fransman G. Q i58i neergestort en totaal vernield. De vier inzittenden kwa men er met lichte verwondingen af. Behalve Q.. die het ONTMOETING IN GEHEIM VOORBEREID Mislukte start op IIJJI-IM1 11 Prinses Irene heeft zaterdag aan de universiteit in het Amerikaanse Fredrix een eredoctoraat ontvangen. De onderscheiding is bedoeld als een erken ning van de verdienste van de prinses voorde lotsverbetering van de vrouw. De onderscheiding werd haar uitgereikt door mevrouw Maraget Ford van hel Hood<ollege. vliegtuigje bestuurde, waren dat de Yersekenaren E. H. M. B ,G B. en M. B Q. had de drie Yersekenaren uitge nodigd voor een rondvlucht boven Zeeland en met name Yerseke, omdat hij voor zijn vertrek naar Frankrijk 'nog een uurtje over had' (zie pagina 2.1 Jïtnoord heeft zaterdag de beker ge- ta de vertrouwde Kuip in «terdam versloeg het concurrent AJax met 3-i >j«iws uit Zeeland: 2 en 5. "innen- en buitenland: 3 Radio en televisie: 7. 8P°lt: 11, 12, 13. 14, 15, 16 «17. DEN HAAG - Als er eind april Tweede- Kamerverkiezingen zouden zijn ge houden, zou de PvdA tien van haar ze tels verliezen. Het CDA zou een zetel winnen en daarmee duidelijk de groot ste partij zijn. Dat is het resultaat van een zaterdag bekendgemaakte VARA- NlPO-enquète. Volgens de enquête zou de PvdA van de 53 zetels die deze fractie nu in de Twee de Kamer bezet, er 43 overhouden. Het CDA zou van 49 naar 50 gaan en de VVD zou van haar 38 zetels er zes verliezen. D'66 zou van 8 op 20 zetels komen. Voor het eerst sinds de kamerverkiezin- 1: gen van '77 is er In een enquête zo'n duidelijk verlies voor de PvdA te note ren. De winst van D'66 lijkt zich te stabi- f liseren Winst van twee zetels vait te melden voor de PSP en CPN. die res pectievelijk op 3 en 4 zetels zouden ko- L men. De boerenpartij verdwijnt volgens de enquête uit de kamer en de overige klei ne partijen stabeliseren zich: SGP. 3 ze tels; GPV 1 zetel, DS'701 zetel en PPR 3 zetels. De enquête maakt duidelijk dat noch de huidige regeringscoalitie voldoende zetels zou halen om een parlementaire meerderheid te vormen, noch de geza menlijke linkse fracties. CDA en WD zouden thans samen 72 zetels hebben, de linkse fracties 73 Enquête-leider Maurice d'Hond schreef de opvallende daling bij de PvdA voor een deel toe aan stemmen die naar de kleine linkse fracties zijn gegaan Voor een ander deel kan het verlies worden toegeschreven aan mensen die in '77 wel op de PvdA hebben gestemd, maar het nu niet meer weten Het gaat om 15 procent van de PvdA- stemmers. terwijl bij het CDA slechts 5 procent van degenen die in '77 op deze partij stemden, zegt nu niet meer te we ten op welke partij moet worden ge stemd Steenkamp CDA-voorzitter Steenkamp zei in een reactie op deze cijfers voor de VARA- radio, dat de winst van zijn partij hem niet verrast. „We hebben de laatste maanden een ledenwinst van 7500 ge boekt". aldus Steenkamp die het ver lies van de PvdA toeschreef aan „de weigering van de socialisten om nu te kiezen voor een links front of samen werking met het CDA". Voor Steenkamp is samenwerking tus sen CDA en PvdA na de verkiezingen geenszins uitgesloten. „Het CDA zal naar mijn mening stellen dat de zaak naar alle kanten open blijft", aldus Steenkamp. Hij noemde als interes sante mogelijkheid een coalitie die zou bestaan uit CDA. WD en D'66 Volgens de enquête zijn die drie partijen samen goed voor 92 kamerzetels. Steenkamp vond dat het kabinetsbe leid geen inzet van de verkiezingen mag en kan zijn. „Ons programma is inzet" Hij ontkende dat premier Van Agt zou hebben gezegd met de WD te willen regeren ..Dat heeft hij niet gezegd Hij heeft alleen maar gezegd dat de sfeer in het kabinet goed is." aldus de CDA- voorzitter De grootste partij moet de prpmler leve ren. zo vindt Steenkamp. die het niet onmogelijk vindt dat Van Agt en Den Uyl samen in één kabinet zouden zitten Van den Berg PvdA-voorzltter Max van den Berg zag samenwerking tussen PvdA en CDA helemaal niet zitten. Een coalitie PvdA-CDA noemde hij „een volstrekt theoretische mogelijkheid". Hij vond dat het de duidelijkheid in de politiek ten goede zou komen indien Van Agt het kabinetsbeleid inzet van de verkie zingen zou maken. Het gevoelige verlies van tien zetels dat de PvdA volgens het NIPO zou moeten incasseren, is volgens Van den Berg een gevolg van de twijfel die onder de PvdA- aanhang leeft over wat er bij de volgen de verkiezingen gestemd moet worden De kiezersgunst kan nog wei worden te ruggewonnen, als de Partij van de Ar beid haar verkiezingsprogramma zo helder mogelijk aan de kiezers over brengt. In februari beslist het PvdA-congres over de vraag met wie na de verkiezin gen kan worden samengewerkt ..Maar alle tekenen gaan af op CDA-WD con tra het progressieve blok", zo taxeerde Van den Berg Hij zei met te vinden dat de grootste partij ook automatisch de premier moet leveren. „De premier moet komern uit het samenwerkings verband dat de meeste steun voor zijn beleid krijgt." 1)66 In een reactie op Steenkamps gedachte over een regering van CDA. WD en D'66 heeft het D'66-kamerlid Brink horst zaterdag voor de TROS-radio ge zegd dat zijn partij voorkeur heeft voor een progressief kabinet met daar in PvdA en CDA. Samen met VVD en CDA in een rege ring vond Brinkhorst geen rcèle moge lijkheid. „We zijn niet opgericht om een tweede kabinet Van Agt-Wiegel in het zadel te helpen". Maar ook aan een links kabinet met daarin PPR en CPN zal D'66 niet meedoen, aldus Brink horst. GESTE TEGENOVER WASHINGTON Brezjnev en Giscard elkaar vandaag in Polen zouden ontmoeten. In Moskou was tevoren het strengste stilzwijgen over het top-overleg in acht genomen. Kringen van het Elysee zeiden dat er drie belangrijke doelen waren. Gis card zou uiting geven aan Fr ankrijks 'buitengewone ongenoegen' over de voortdurende Sowjetrbezetting van Af ghanistan en zou het vaste verlangen van Frankrijk inzake terugtrekking van de Russische troepen ui t het Aziati sche land herhalen. Hij zou voorts een 'zeer duidelijk inzicht geven van de soli dariteit tussen de bondgenoten' Ver der zou Giscard 'de informele bijeen komst gebruiken om de communicatie lijnen met Moskou-open te houden en een beter begrip tussen Frankrijk en de SowjetrUnie te vormen". Afkeuring Waarnemers in de Amerikaanse hoofd stad waren zondag van mening dat deonverwachtse ontmoeting tussen Giscard en Brezjnev de reeds moeilij ke betrekkingen tussen Washington en Parijs nadelig zullen beinvloeden. De regering-Carter hulde zich vooralsnog in een afkeurend stilzwijgen. Andere officiële kringen uitten echter de vrees dat het afzonderlijke initiatief de Sowjet-Unie in de kaart zou spelen en de westelijke solidariteit verder zou verzwakken. De Frans-Russische top in Polen bete kent een belangrijke stoot van de Sow jet-Unie in de toch al vrij broze solidari teit van de bondgenoten van de Ver enigde Staten, zo schreef de Washing ton Post zondag in commentaar op de ontmoeting De ontmoeting zou georganiseerd zijn door de speciale afgezant van de Franse president Michel Poniatowski, aldus het blad. dat hieraan toevoegt dat de anti-Amerikaanse commentaren van Poniatowski een weerspiegeling zijn van de werkelijke, maar niet tot uit- drukking gebracht gedachten van de Franse president Van welingelichte zijde in Bonn is zon dag te kennen gegeven dat het nieuws van een ontmoeting tussen Bresynev, Giscard en Gierek in Bonn goed is ont vangen waar dit initiatief kan worden beschouwd als een hervatting van de dialoog tussen oost en west die door Bonn steeds gewenst is. President Jimmy Carter heeft in een vraaggesprek, dat staat in de 'Los An geles Times' van zondag herhaald dat een verbetering van de betrekkingen tussen Moskou en Washington afhan kelijk is van de terugtrekking van de Sowjet-troepen uit Afghanistan. China heeft zondag een draagraket gelanceerd. Naar het persbureau Nieuw China' meedeelde ts de proef ge slaagd. Het projectiel, dat in principe een kernkop kan vervoeren, kwam in het zuiden van de Stille Oceaan terecht. IVan een verslaggever) NAPELS - De Europese Negen zullen economische sancties tegen Iran on dernemen omdat dit land de Ameri kaanse gijzelaars nog steeds niet heeft vrijgelaten. De sancties, die donder dag van kracht worden, zijn echter zeer beperkt van karakter, omdat be staande service-contracten - waarmee vele honderden miljoenen dollars zijn gemoeid - erbuiten vallen. Het gaat in de eerste plaats om een ge baar tegenover de Verenigde Staten, zei minister Chris van der Klaauw buiten landse zaken) na afloop van de informe le bijeenkomst van de ministers van buitenlandse zaken van de Europese Negen in een zonnig Napels. Bovendien hopen de EG-ministers er Amerika mee te weerhouden van (militaire) avontu ren in de Iraanse gijzelingsaffaire. De Amerikaanse minister van buiten landse zaken Edmund Muskie werd zondagavond telefonisch op de hoogte gesteld van het sanctiebesluit van de Negen- Minister Van der Klaauw wilde zondag niet zeggen wat het sanctiebesluit voor Nederland betekent Berekend was dat de schade tussen 250 en 300 miljoen gul den zou belopen als de sancties zouden gelden voor alle zakelijke contracten die nog niet voor een derde zouden zijn uitgevoerd. Vooral Nederlandse bag- germaatschappijen. die in Iran werken uitvoeren, zouden hierdoor zijn getrof fen Maar de EG-ministers wezen de een derde-formule in Napels af. Geste Op voorstel van Duitsland werd beslo ten dat alle contracten door het sanc tiebesluit getroffen zouden worden die na 4 november vorig jaar werden afge sloten. Op 4 november begon de gijze lingsaffaire in de Amerikaanse ambas sade in Teheran. Na die datum werden echter nauwelijks meer zakelijke over eenkomsten met Iran afgesloten, zodat het economische embargo van de Ne gen tegen Teheran voorlopig vrijwel uitsluitend een politieke geste is. In welingelichte EG-kringen werd zon dag verondersteld dat de Nederlandse baggercontracten met Iran nu toch vol ledig uitgevoerd kunnen worden, om dat ze vóór 4 november vorig jaar wer den afgesloten De schade voor Neder land zou dus aamerkelijk minder zijn dan de 250 miljoen waarmee aanvanke lijk rekening werd gehouden. Dit ver klaart ook de zwijgzaamheid van minis ter Van der Klaauw. aldus deze bron nen. Een regeling over de vermindering van de Britse bijdrage aan de Europese Gemeenschap moet zich over drie jaar uitstrekken. De ministers van buiten landse zaken van de Europese Negen zijn dit in Napels overeengekomen. Daarmee is de oplossing in het slepen de probleem van de Britse bijdrage een stapje dichterbij gekomen. hetcomite van de Verenigde Staten hel Franse olympische comité onder druk zouden zetten om alsnog van deelneming af te zien- Als vierde Zwitserse sportbond heeft de schermorganisatie besloten geen deelnemers af te vaardigen. Eenzelfde stand punt was al eerder ingenomen door de schutters, de ruiters en de turners Ook de Britse schuttersbond heeft besloten niet naar Mos kou te gaan. evenals de springruiters, hockeyers en zeilers. Het dagelijks bestuur van deWestduitse roeibond (DRV) heeft besloten geen scheidsrechter en officials naar de spelen te sturen Gedurende de spelen in Moskou zijn alle deelne mende landen vrij in de keuze van hun vlaggen en volksliede ren. Dit heeft het Internationale Olympische Comité (IOC) zaterdag in Lausanne bevestigd. PAKIJS - WARSCHAU MOSKOU (ANP, RTR, UPI, DPA) - De Franse president, Valery Giscard d'Estaing en de Sowjet-president en parijleider, Leonid Brezjnev, zijn zondag in Polen aange komen voor besprekingen vandaag in de omgeving van Warschau. Het Poolse persbureau PAP meldde zondag dat beiden op uitnodiging van de Poolse partijleider Edward Gierek naar Warschau waren gekomen. staatssecretaris De Nederlandse vissers willen een ei gen staatssecretaris. J. van den Bos, voorzitter van de Federatie van Visse rijverenigingen, zei dat zaterdag tij dens de Jaarvergadering in Urk. Van den Bos spuidde ook kritiek op het systeem van quotering. formatie België heeft na 46 crlsisdagen een nieuw kabinet waarin socialisten, christendemocraten en liberalen uit belde taalgebieden zijn vertegenwoor digd WUfried Martens zal ook nu weer deformatie als premier aanvoeren. DEN HAAG - Het bestuur van het Nederlands Olympisch Comité heeft zich definitief tegen een boycot van dc Spelen uitgespoken. Het advies van het NOC aan de sportbonden wordt gesteund door zeven van de acht bestuursleden. Voorzitter Idenburg besloot ter elfder ure vóór een boycot te kiezen en schaarde zich hiermee achter het standpunt van regering en parlement. Voorafgaande aan de algemene ledenvergadering van van avond. heeft het NOC-bestuur hun advies inmiddels al mon deling aan de sportbonden medegedeeld. De verwachting is dat de sportbonden zich kunnen vinden in het advies van het NOC-bestuur Dat zou betekenen dat Nederland in iedere geval een olympische equipe naar Moskou zal afvaardigen De voorzitter van het Westduitse comité Daume, heeft be richten tegengesproken volgens welke zijn organisatie en franse kringen zeiden met nadruk dat let verzoek tot de ontmoeting van Brezjnev kwam. Zij zeiden dat diens ïtns inzake een spoedige top werd omgebracht toen de Franse minister ren buitenlandse zaken, Francois-Pon- «t, en diens Russische ambtgenoot, Andrei Gromiko, elkaar vrijdag onver dachts op verzoek van Gromiko in We nen ontmoetten. „De ontmoeting zal geen breuk in de solidariteit van de geallieerden beteke nen",rel men In Franse kringen. „Zij zal gebruikt worden om de werkelijke be doelingen van Brezjnev na te gaan en bet Franse standpunt inzake Afghanis- <a de Olympische Spelen en de deten- leinbet algemeen toe te lichten". Aan de top zullen ook belde ministers ran buitenlandse zaken deelnemen. Zondagavond was Giscard de gast van Edward Oierek. Werklunch De besprekingen zullen vanochtend in kt slot van Wilanow in de omgeving na Warschau worden gehouden en ge wijd worden door een werklunch. In de namiddag zal Giscard naar Frank rijk terugkeren. Brezjnev en Giscard hadden elkaar voorhetlaatst in april vorig jaar bij een staatsbezoek van de Franse president aan Moskou ontmoet. De ontmoeting Afghanistan met kerstmis vorig Jaar. in Warschau is het eerste treffen van Giscard onderhoudt reeds lang goede Brezjnev met een westelijk staatshoofd betrekkingen met Gierek. sedert de invasie van Sowjet-troepen in Radio-Moskou meldde zondag dat MIAMI (DPA) - Bij ernstige onlusten in dc Amerikaanse stad Miami zijn in de nacht van zaterdag op zondag zeker tien doden gevallen. Dc rellen ontstonden nadat een rechtbank vierblanke politie-agenten had vrijgesproken, die verdacht werden van het doodslaan van een zwarte verkeersovertreder. Bij de onlusten, die vooral in de zwarte en Mexicaanse woonwijken woedden, zijn veel vernielin gen aangericht, vooral aan openbare gebouwen. Het hoofdbureau van politie kon pas na een hevige vechtpartij ontzet worden De gouverneur van Florida stuurde 500 man van de nationale garde. Aan de on geregeldheden werd door duizenden mensen deelgenoemn. Getuigen haddenverkiaard dat de 33- jarige verzekeringsagent Arthur McDuffie in december vorig jaar dode lijk was mishandeld door tien tot vijf tien politiemannen. Hij was met zijn motorfiets door een rood stoplicht ge reden, waarop een politiepatrouille de achtervolging inzette. Later zouden de agentenhebben doen voorkomen dat McDuffie het slachtoffer van een ver keersongeluk was geworden. Het proces is gehouden voor de recht bank in de stad Tampa. uit vrees dat het proces in Miami met ordelijk zou verlopen. De verdediging voerde aan dat de agenten wel geweld moesten ge bruiken omdat McDuffie karate-grepen kende. matig HM festival van Cannes wil maar geen echte verrassingen opleveren. Ook nu ile Amerikanen zich in de competitie hebben laten gelden, is er nog geen produkt hij om ondersteboven van te raken. Een van de slachtoffers van de rellen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1980 | | pagina 1