PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT West-Duitsland gaat niet naar Moskou.... Moslem-vredesmacht voor Afghanistan Politie mag illegalen uit kerken halen DE NATUUR IN VLAMMEN Winst PZEM scherp gedaald WESTEN Drukte richting stranden KAMER: BO YCOT - NOC BESLIST MAANDA G VS: ALS RUSSEN TERUGTREKKEN 223e jaargang no. 115 Vrijdag 16 mei 1980 MW: IXPreBiP TlKT-ir MENSWBNR Goes (Van ome correspondent) DUSSELDORF - De Bondsrepubliek gaat niet naar de Olympische Spelen in Moskou. Met 59 tegen 10 stemmen heeft het Duitse Olympische Comité zich donderdag in Dusseldorf voor een boycot uitgesproken. Daarmee is gevolg gegeven aan de wens van de bondsregering en het overgrote deel van het parlement. Mr. J. D. J. Idenburg, voorzitter van het Nederlands Olympisch Comité, verklaarde in zijn eerste reactie dat het besluit van het Westduitse comité de kans dat het NOC ook tot een boycot zal besluiten inderdaad heeft vergroot. De beslissing in het hotel Interconti nental yiel nadat 21 sprekers geduren de vier uur aan het woord waren ge neest. De bijeenkomst was openbaar en Is In zijn geheel door de televisie uit gezonden. De voorzitter van het Olympisch Comi té, WUly Daume, vurig tegenstander van een boycot, sprak na de stemming over „een historisch moment voor de Duitse sport, waarin een vrij en niet- polltlek comité een politieke beslissing heeftmoeten nemen, waarvan de gevol gen nog niet zijn te overzien". Vóór de vergadering van het comité had de belangrijkste sportfunctionaris uit de DDR, Manfred Ewald, nog met de belangrijke sportfunctionarissen in de Bondsrepubliek gesproken om hen te waarschuwen voor de consequen ties van een boycot. Dit temeer omdat de Sowjet-Unie er van uitgaat dat de Duitse beslissing waarschijnlijk grote invloed zal hebben op de besluiten van de Olympische Comités van landen als België, Italië, Spanje, Portugal en Ne derland, waar de Tweede Kamer woensdag opnieuw sportlieden opriep tot een boycot. BOMAANSLAG LONDEN (DPA/RTR) - Vijf agenten lijn gewond, van wie één ernstig, toen woensdag een bom ontplofte in een po litiebureau in het zuiden van Londen. Dil heeft Scotland Yard meegedeeld. In verband met de aanslag zoekt de po ttle naar twee mannen in een gele auto. Zen van de twee was in het politiebu reau de weg komen vragen. Toen hij wegging 'vergat' hij een pakje. Dit pak je ontplofte toen een jonge agent het oppakte. DEURNE - In De Peel in de gemeenten Deurne en Horst is donderdagmiddag een stuk natuurreservaat ter grootte van ongeveer 100 tot 200 hectare door brand verwoest. Volgens de politie in Deurne is het vuur aangestoken door een nog onbekende man. De brand greep door de harde wind zo nte <els« uigti werkloosheid Het aantal vrouwelijke en mannelijke werklozen ln Zeeland ls gedurende april, ten opzichte van maart, met 451 gedaald tot 4527. Deze afname ls ln het bijzonder te danken aan de aantrek- de 'mannelijke' en seizoensinvloeden gevoelige be roepsgroepen. PAGINA 3 bezetting De Gelderse kemenergiegroeperingen hebben woensdag tijdens een perscon ferentie ln Dodewaard aangekondigd dat ze van plan zijn het terrein van de kerncentrale ln dit dorp te bezetten. Hoe een en ander in zl)n werk zal gaan wordt besproken tijdens een antiker- nenerglemanlfestatle die met Pinkste ren ln een tentenkamp bij een recrea tiepias ln de buurt van Dodewaard wordt gehouden, PAQINA 7 imkbrevet bi een nieuw voorstel om de duiksport bi Zeeland aan regels te binden heeft het dagelijks bestuur Van de provincie deels van het omstreden 'Zeelandbre- vet' laten vallen. PAGINA 15 werk D« werkgevers hebben berekend dat •b er 50.000 werklozen aan werk kun- wn worden geholpen, het nationaal ^omen daarmee met 2.5 tot 3 miljard M toenemen, de consumptie zal toe rollen met 350 miljoen, de ontvang- s~n van belastingen en sociale pre mies zullen worden Vergroot en een «tra stijging kan worden verwacht wn de export. PAGINA 17 razendsnel om zich heen dat brand weermannen zich soms ternauwernood in veiligheid konden stellen door in een van de vele vennen te springen. Een naar schatting 15-jarige jongen over kwam hetzelfde. De brandweerkorpsen op de Veluwe hebben woensdag onder hoogspanning gewerkt om branden, die desondanks aanzienlijke schade hebben veroor zaakt, met man en macht te bestrijden. In de meeste gevallen bleken de bran den te zijn veroorzaakt door onacht zaam publiek. De branden werden gemeld nog voor dat de vliegtuigjes van de vliegende De politie van Apeldoorn heeft gister avond 5 jongelui in de leeftijd van 14 en 15 jaar aangehouden in verband met vermoedelijke brandstichting in het bos nabij Teriet. Na een verhoor van een uur bleek dat de jongelui de brand wel gesticht hadden maar niet opzette lijk. De autosnelweg A28 van Amersfoort naar Zwolle ls woensdagavond rond zes uur tussen de opritten 't Harde en We- zep voor alle verkeer afgesloten. Een bosbrand bij 't Harde dreigde de rijks weg over te slaan. Vijf hectare natuur terrein gingen hier verloren. Bij de Brabantse plaats Westelbeers brandwacht, die het Veluwegebied in ten zuidoosten van Tilburg is woens- de gaten houden, van Teuge waren op gestegen. Bij Hoog Soeren, ten westen van Apel doorn, ging ongeveer 35 hectare natuur verloren. Circa 10 hectare, vooral heide, dagmiddag op twee plaatsen in totaal 15 hectare bos en heide afgebrand. De politie vermoedt dat er sprake ls van brandstichting. Een felle duin- en bosbrand heeft gingen reeds in de ochtenduren in woensdagmiddag een omvangrijk ge- vlammen op in de zuidwesthoek van bied in de Wassenaarse duinen vemie- het nationaal park De Hoge Veluwe bij tlgd. Oud-Reemst. Bij een brand in het Drentse Gieten zijn Op verschillende plaatsen moest de woensdagavond vier winkels aan de brandweer opnieuw uitrukken omdat Stationsstraat in de as gelegd. De kandidaat-kanselier van de opposi tie, Franz Josef Strauss, verklaarde dat „verstand, politiek inzicht en sportieve discipline" tot het besluit hebben ge leid, „CDU en CSU waarderen dat onze Olympia-sportlieden daarmee een offer voor het algemeen welzijn hebben ge bracht", aldus Strauss. Het resultaat van de stemming werd door alle deelnemers omschreven als „duidelijker dan verwacht". De meeste topsporters ln de Bondsre publiek zijn zeer teleurgesteld over het besluit van het Olympisch Comité. De schermer Thomas Bach, die ln 1976 in Montreal goud won en woordvoerder van de actieve sportlieden is, zei op de vergadering dat de topsporters natuur lijk alle politieke overwegingen hebben laten meetellen bij hun besluitvorming. „Het verschil tussen sporter en staats burger ontkennen wij", aldus Bach. Tweede kamer Tweede Kamer heeft woensdag de Ne derlandse sportlieden opnieuw opge roepen de Olympische Spelen van Mos kou te boycotten. De meerderheid hier voor bleek echter veel kleiner dan ver wacht was, doordat de PvdA zich in meerderheid tegen een boycot uit sprak. Bij de beslissende motie-Brinkhorst (D'66), waarin met name verontrusting werd uitgesproken over de mensen rechten in Rusland, stemden 28 socia listen tegen. CDA en D'66 stemden voor. net als 20 PvdA'ers. Omdat ook de WD tegenstemde, werd de motie aan genomen met 69 tegen 53 stemmen. Een hardere CDA-WD motie had eerder een veel grotere meerderheid gekregen, zij het-dat de gehele PvdA-fractie tegen stemde. De verdeeldheid in het socialistische kamp bleek voorts bij de stemming over een motie-Waltmans (PPR), ge richt tegen een boycot. Deze motie kreeg uiteindelijk de steun van 26 PvdA'ers, naast die van de fracties van PPR, CPN en PSP. Daarnaast liepen ze ker vijf PvdA-kamerleden op de beslis sende momenten van hun plaats, om niet aan de stemming te hoeven deel nemen. De ommezwaai van de meerderheid van de grootste kamerfractie leidde tot heftige reacties bij onder andere tninis- (Slot zie pagina 8 kolom 7) mooie weer en wellicht ook het extra lange weekeinde hebben op Hemelvaartsdag veel mensen naar de stranden van Zeeland getrokken. Het verkeer kon volgens de politie echter uitstekend ver werkt worden, met uitzondering van enkele kleine fi les, zoals tussen Middelburg en Koudekerke. Noemens waardige ongelukken hebben zich dan ook niet voorge daan en volgens de rijkspolitie van het district Middel burg is de drukte zelfs enorm meegevallen. De cam pings aan de kust zaten wel vol, hoewel het door de harde wind eigenlijk geen strandweer was. Zeeland was wel een favoriete bestemming voor veel mensen die een dagje naar bulten trokken. Da t leidde tot files, zoals op de Haringvlietbrug en voor het Hellegats plein, die donderdagochtend opliepen tot tien kilome ter. Richting Zandvoort 3tond zeven kilometer stil, ter wijl het zuidwaartse verkeer voor opstoppingen zorgde bij Vianen, Eindhoven en Weert. Ook op de Veluwe was het verkeersaanbod groot. De verkeerslichten bij de Poelendaeleweg in Middelburg moesten door de politie worden bijgeregeld, in verband met een file tot aan de bebouwde kom van Koudekerke. Bovendien was er donderdagmiddag een file van onge veer anderhalve kilometer vanaf de Zand vlietsluis tot de afslag Kats en een kleine file bij Vierwegen. Ook Zeeuwsch-Vlaanderen maakte een drukke Hemel vaartsdag door, met name aan de kust en in de grens plaatsen, waar duizenden Zuiderburen de gelegenheid aangrepen om inkopen te doen en verpozing te zoeken op de terrasjes. Ook toe istische attracties zoals de wa tertoren in Terneuzen en het recreatiecentrum Braak man bij Hoek kregen een fikse stroom bezoekers (vooral ook Belgen) te verwerken. Problemen leverde de stroom dagjesmensen zoals ook elders in de provincie, niet op voor de politie. WASHINGTON (UPI.RTR, AFP) Amerikaanse regering is voorstander van een mohammedaanse vredes macht in Afghanistan als het Kremlin bereid is zijn troepen uit dat land terug te trekken. Het denkbeeld is informeel met Pakis tan besproken. Van de kant van de Rus sische leiders wordt niet veel geest drift verwacht, althans in het begin niet. Naar verwacht wordt zal de Ame rikaanse minister van buitenlandse zaken Muskie vandaag in Wenen het plan bespreken met zijn Russische ambtgenoot Gromyko. Muskie zal overbrengen dat Afghanis tan de test is van de Russische bedoe lingen en dat de last bij Moskou ligt om aan te tonen dat het betere betrekkin gen wenst Muskie betitelde donderdag bij aankomst in Wenen de voorstellen van de regering in Kaboel als 'dubbel- Brandweerlieden in actie tijdens de brand bij Westelbeers. MIDDELBURG - De .electriciteits- poot' van de Zeeuwse energiemaat schappij heeft vorig jaar met verlies gewerkt. Het woensdag verschenen jaarverslag van de PZEM geeft welis waar een winst aan van 5,8 miljoen gulden over 1979, maar dat positieve resultaat is uitsluitend het gevolg van een winst in de gassector van 9,6 mil joen: de jaarcijfers geven een negatief resultaat in de afdeling electriciteit aan van 3,8 miljoen gulden; vorig jaar was er in die sector sprake van een winst van 7,3 miljoen. Het totale resultaat van het Zeeuwse energiebedrijf ligt daarmee aanzienlijk beneden dat van 1978 toen was de winst in totaal 17,7 miljoen, in 1979 lag die dus bijna 12 miljoen gulden lager. Gedeputeerde staten van Zeeland stel len de provinciale staten voor akkoord te gaan met de verdeling van de winst, zoals die in het jaarverslag voor de aan deelhouders ls aangegeven: de bedoe ling is dat 10 pet dividend wordt uitge keerd drie toni en dat 5.5 miljoen gul den wordt toegevoegd aan de algemene reserve, die - zo leert het jaarverslag daarmee en met de interest op 74 mil joen komt. Uit de cijferopstellingen in het jaarver slag van de PZEM blujkt. dat het ex ploitatie-resultaat in de afdeling elec- (Slot zie pagina 2 kolom 2 zinnige voorstellen die geen serieuze basis hebben'. Het Russische persbu reau Tass citeerde woensdag een ver klaring van de Afghaanse regering dat de Russische troepen teruggetrokken zouden kunnen worden wanneer Iran en Pakistan zouden garanderen norma le betrekkingen met Kaboel te onder houden. Pakistan heeft donderdag besprekin gen van het voorstel met Afghanistan van de hand gewezen. Van Pakistaanse zijde werd iedere discussie onmogelijk genoemd zolang de Russische troepen zich nog niet uit Afghanistan hebben teruggetrokken. Een woordvoerder van de Pakistaanse regering verklaar de dat men niet kan verwachten dat buurlanden garanderen dat de strijd van het Afghaanse volk beëindigd wordt. De Engelse minister van buitenlandse zaken. Carrlngton, verklaarde bij aan komst in Wenen dat dit initiatief van de Afghaanse regering geen volledige garantie biedt voor de terugtrekking van de Sowjet-Unie. Op het Iraanse ministerie van buiten landse zaken zei men, dat Iran geen standpunt over het voorstel zal inne men voor het einde van de islamitische conferentie die zaterdag in Islamabad begin t. Overste J.M.H.M Steenaert is sinds donderdagmorgen de nieuwe comman dant van het Nederlandse Unifil-deta- chement in Libanon Tijdens de over drachtsplechtigheid in Haris nam hij het commando over van overste Dijcks. record ElsVader liep In Lelden een nieuw Ne- aenands record op de 200 meter. Ze 'met haar tyd Van 23.09 seconde r., IM0'09 van de Olympische limiet ™w||derd. Nieuws uit Zeeland: 2, 5 en binnen- en buitenland: 3 en 15. sP0rt: 16,17 en 19. en televisie: 21. "uanclên: 23. DEN HAAG (ANP) - De vreemdelin genpolitie mag ondermeer kerken bin nentreden als ze het vermoeden heeft dat zich daar vreemdelingen bevinden die illegaal in ons land verblijven en tegen wie een last tot uitzetting be staat. Staatssecretaris Haars van jus titie blijkt een dergelijke aanwijzing eind vorige week te hebben gestuurd aan alle hoofden van de plaatselijke politie in Nederland. Een woordvoerder van het ministerie vanjustitie verklaarde woensdagavond desgevraagd dat de staatssecretaris hiermee de bestaande twijfel bij de vreemdelingenpolitie heeft willen weg nemen, of zij nu wel of niet een kerk mag betreden als zich daar een illegale vreemdeling bevindt, die het land uit moet. Bij de aanwijzing heeft de staatssecre taris de hoofden van politie erop gewe zen dat tot 27 mei de overgangsregeling voor illegale buitenlanders bestaat. Volgens de woordvoerder van het mi nisterie van justitie wordt aan de uit voering van de aanwijzing van staatsse cretaris Haars ruimte gegeven tot 19 mei. Dit om de plaatselijke politie on dermeer de mogelijkheid te geven de aanwijzing bekend te maken, met name onder groeperingen die zich in bijvoor beeld kerken ophouden. „Maar na 19 mei is optreden zeker te verwachten". Grote acties zullen ook pas na die datum plaatsvinden, aldus de woordvoerder Reacties Dc PvdA-fractie in de tweede kamer zegt in een eerste commentaar dat het niet de taak van de politie is om illega le werknemers in kerken op te sporen, maar dat slechts de kerkbesturen die bevoegdheid hebben. Daarnaast vindt de fractie dat de staatssecretaris met welke maatregel dan ook met betrekking tot de illegale werknemers moet wachten tot na 27 mei. Overigens merkt de fractie in haar com mentaar op dat zij niet vindt dat kerken een bijzonder asielrecht hebben. WD-woordvoerder drs. Ed Nijpels zei dat hij het 'een goede zaak' vindt, als de politie kerken kan binnenvallen, wan neer zij vermoedt dat daar illegale gast arbeiders asiel zoeken Volgens kamer lid Nijpels is er geen enkele reden ker ken als vrijplaatsen te beschouwen. CDA-woordvoerder Van Dam zei dat hij geen commentaar kon geven voor hij de letterlijke tekst van de maatregel had gelezen. Raad van kerken Prof. H. A. M. Fiolet, secretaris van de Raad van Kerken, sprak woensdag avond in een eerste reactie van een 'verscherping' van het vreemdelingen beleid. Tot nu toe werd een kerk geres pecteerd als vluchtplaats. Dit zal nu niet meer gebeuren, aldus prof. Fiolet. Meer wilde hij voorlopig niet zeggen. Woordvoerder B. Spekman van het bis dom Den Bosch sprak van een 'krasse maatregel', waarmee hij erg veel moeite mee heeft. Als vanaf 19 mei de vreemdelingenpoli tie de kerken mag binnen dringen op zoek naar illegalen, is in ons land ae vrijheid van godsdienst in het geding De kerken betreuren deze confrontatie met de overheid ten zeerste Dat is de felle reactie van de Basisbewe ging van Kritische Groepen en Ge meenten in Nederland op de maatregel van staatssecretaris Haars. De basisbeweging is een gezaghebben de brede groepering van mensen uit alle kerken. Zij heeft Hemelvaartsdag schriftelijk 'krachtig' geprotesteerd te gen de maatregel van mevrouw Haars. Geweldloos verzet gezocht, zullen daar blijven zitten en 'geweldloos verzet' plegen wanneer dc vreemdelingenpolitie de kerken gaat binnentreden om hen op te pakken. De individuele vreemdeling kan echter altijd besluiten onder te duiken. Deze beleidslijn heeft het 'landelijk SOS-eo- mité 1 november wet' woensdagavond uitgestippeld naar aanleiding van dc aanwijzingen. De fractievoorzitters van de PvdA. D'66. CPN. PSP en PPR in de Utrechtse gemeenteraad hebben donderdag in een gezamenlijke verklaring hun ver ontwaardiging geuit over de aanwij zing. In Utrecht herbergt de Johanneskerk voor zover bekend ongeveer 20 illega-

Provinciale Zeeuwse Courant | 1980 | | pagina 1