waarheen met hemelvaart? in de voetsporen van de oranjes Veertig jaar geleden brandde Middelburg Meimaand dierenmaand Grensoverschrijdend busverkeer is van zeer goede kwaliteit WIXWUS PZC/ voordelig naar Scandinavië HERDENKING ZATERDAG IN BURGERZAAL S inds kort biedt Den Haag weer een 'Royal Tour', een excursie 'in de voet sporen van Oranje'; hij voert u langs de paleizen waar straks Koningin Beatrix gaat wonen en werken. Na tuurlijk brengt u ook een bezoek aan de Ridderzaal. Ook Scheveningen wordt niet vergeten. De bustocht activiteiten in flevohof wljs wei; vakantie en verzekering provincie WOENSDAG 14 MEI 1980 toont u - behalve de nieuwste ontwik kelingen in de badplaats - ook de oude vissershaven en de vissersvrouwen in Scheveningse traditionele kleder dracht. De 'Royal Tour' gaat verder naar Delft, waar u het Prinsenhof bezoekt. Dit hemnert aan de bekendste voorva der van onze nieuwe vorstin. Willem van Orarye Kent u het Prinsenhof al? Dan kunt u in Delft een wandelingetje maken langs de historische en schil derachtige grachtjes naar de Grote Markt met zijn vele Delfts-Blauw-win- kels en gezellige terrassen. De 'Royal Tour' rijdt dagelijks ibehal ve zondag) van 1 april tot 1 oktober, en vertrekt om 13.00 uur van het VW- kantoor bij het Centraal Station. De rit duurt ongeveer 3 uur en kost voor volwassenen 18,50 per persoon; kin deren tot en met 10 jaar en houders van Pas 65plus betalen ƒ11,-. Inlichtingen: VW Den Haag'Scheve- ningen, Nassauplein 31. Den Haag, tel. 070-658910. Nog iets te melden' Bel 01184-15144 toestel 40 Tor Line schept mogelijkheden om voordeliger naar Scandinavië te kun nen. De frequentie van de ferrydienst Amsterdara-Góteborg vv wordt na melijk in de zomermaanden van twee naar drie maal per week uitgebreid om het extra vervoersaanbod op te vangen. De tarieven van de afvaarten vanuit Amsterdam in de dinsdagen 17 juni, 1,15,29 juli en 12 augustus zullen in prijs worden verlaagd. De reductie op de passageprijs van de ze afvaarten bedraagt 40,- per per soon voor een enkele reis (dus van 210.naar 170,-). Voor het speciale gezinstarief van Tor Line, dat voor ge zinnen met kinderen toch al een aan merkelijk voordeel geeft, geldt een re ductie van 320,-. Voorts kunnen zij die met vier perso nen plus auto reizen de auto ook op deze dinsdagen gratis meenemen, het geen voor een retourreis een extra voordeel van 170, betekent. De kortingen gelden voor de normale passagetarieven en voor de zogenaam de zwerfreizen, waarbij van hotelche ques of campingcheques gebruik wordt gemaakt. te p.v p hei la re;-: i kan'.dj o:li- was" Menwr verschi COlP n hei p) oor «Ie® itslaji-i faS jan** Vo m. erncsP N3*-, trw^- MIDDELBURG - Zaterdag 17 mei wordt in de Burgerzaal van het Mid delburgse stadhuis een herdenking ge houden van het feit, dat dan precies veertig jaar geleden de Zeeuwse hoofd stad werd gebombardeerd door de Duitse luchtmacht. De herdenking wordt georganiseerd door een aantal Middelburgers, die menen dat aan de verwoesting van de stad op 17 mei 1940 door de jaren heen weinig aandacht is besteed als men een vergelijking trekt met Rotterdam en Rhenen. Op de bij eenkomst is iedereen welkom. Voor een aantal bezoekers zal het een soort reüniezijn, maar de organisatoren ver wachten ook mensen, die zich later in Middelburg hebben gevestigd en die belangstelling hebben voor de stad. Dedie van twee tot vier uur zaterdag duurt, wordt geleid door drs. M. C. Ver- burg, lid van de Raad van State. De heerM. P. de Bruin, hoofd van het Do- ■cumentatiecentrum Zeeuws Deltage- 1 bied zal een Inleiding houden, waarin hl] persoonlijke herinneringen geeft aan het bombardement. Mr. A. J. van der Weel, eertijds administrateur van dedienst wederopbouw spreekt over de eerste tijd van de wederopbouw. Hij zal 'aangeven hoe men tot de opzet van het nieuwe straatbeloop ln Middelburg kwam en wat in het algemeen de ge dachten waren, die leidden tot de we deropbouw, zoals die heeft plaatsge vonden. Ir H. Klarenbeek. adviseur stadsontwikkeling van de gemeente Middelburg, zal in een inleiding de lijn naar het heden doortrekken en aange ven wat de zin is van het behoud van de en wat de betekenis is van de stad voor het eiland Walcheren. Hij zal aan vulden, hoe in Middelburg is gekozen vooreen enigszins vrijmoedige aanpak, aarbij het. behoud van het wezenlijke ^an de oude stad in het oog is gehou den de inleidingen door zal me vrouw a a. Scheltens-Koops een voor lacht houden en er is een muzikaal intermezzo. BIJ het bombardement van Middelburg nwamen op 17 mei 1940 twee-entwintig hi. fn om 'ieb leven. Dat dat aantal ^rekkelijk gering bleef, kwam door- 11T mensen massaal naar het omlig- sande platteland trokken, toen de Duit- vank aanval begonnen. Het effect het bombardement op de stad was verolreUS' er werden 573 gebouwen van?1' Nog veertig dagen na de aan- rilki en drandhaarden op. Belang- rii Monumentale gebouwen veran- n ln korte tijd in ruines: ..In de Steenrotse" aan de Dwarskaai, „De Gouden Zon" aan de Lange Delft, ne gentiende van het Abdijcomplex, de Nieuwe Kerk, de Katholieke Kerk aan de Noordstraat, een groot deel van de Koorkerk, de hele bebouwing rond de Markt, „Sint Joris" op de Balans. Ongelooflijk meente-archivaris van Middelburg, ccn kleine tentoonstelling opgebouwd, die in de Burgerzaal van het stadhuis Rommelmarkt Veere VEERE - De gereformeerde kerk te Vee- re houdt zaterdag 17 mei een rommel markt in de Stadhuisstraat. Er zijn vele attracties en de opbrengst is bestemd voor de bouw van een nieuw kerkorgel. De rommelmarkt begint om 9.30 uur. Ouderavond 'Dumelot' in Arnemuiden ARNEMUIDEN - Peuterspeelzaal 'Du melot' ln Arnemuiden hield een ouder avond die door veertig ouders werd be zocht Wijkverpleegster zuster De Voogd beantwoordde vragen over 'spe cifieke problemen' als zindelijkheid, ja loezie, slaapen eetmoeilijkheden. Tot slot werd de film 'Amemuiden 400 jaar' vertoond. De heer M. P. de Bruin, één van de inlei ders van zaterdag, was zeventien jaar, toen de Duitse brandbommen op zijn woonplaats vielen. „Het was een onge looflijk, niet te brgi jpen gebeuren. Ver rassend snel ging het", zegt hij. „Het was de hele week prachtig weer ge weest en ook op die vrijdag, dat het bombardement werd uitgevoerd, was het stralend. Ook dat element gaf iets onwezenlijks aan het hele gebeuren. Niemand kon zich'een houding geven. Ik heinner me de vreemdste beelden. Zoals dat van een man, die op weg naar Serooskerke was, met in zijn hand een pannetje met een stukje vlees in ge stold vet. Dat was het enige wat hij had meegenomen". De bedoeling van de Duitsers was Zee land zo snel mogelijk te laten capitule ren. En passant gooiden ze de - stede bouwkundig gezien - mooiste stad van Nederland plat. Het was onherstelbaar: het oude patroon van Middelburg is nooit meer geheel hersteld. De Bruin „Ik ben die middag in de stad geweest en 's avonds zag ik de stad branden, toen ik op de duinen bij Domburg stond. Het was een apocalyps. een infer no. De volgende dag zag ik tussen Se rooskerke en Oostkapelle Duitse ge vechtswagens met daaromheen motor rijders in camouflagekleding. Zij waren voor mij toen de duivels zelf. Het is iels, watje nooit vergeet. Van die gebeurte nissen als met het archief van de reken kamer Dat was uitgebrand en over heel Middelburg waalden ln de dagen daar na oude rekeningen uit dat archief. Maanden later nog rook je de verpes tende stank van de brand. Het zijn beel den, die Je nooit kwijtraakt. Er was niets tegen te beginnen. Men probeerde wel te blussen, met emmertjes, maar je had eigenlijk het gevoel, dat het het eind van de wereld was". De organisatoren van de herdenking willen het bombardement van Middel burg zaterdag nog eens in de herinne ring terugroepen. Er zijn voor de bij eenkomst geen uitnodigingen ver stuurd. Men gaat ervan uit, dal ieder een - gratis welkom is. Rond de herden king heeft dc heer P. W. Sijnke. ge- Eer? ontluisterde Lange Jan na het bombardement VAKBLAD OPENBAAR VERVOER' NA LANDELIJK ONDERZOEK TEVREDEN OVER ZEEUWSCH- VLA A ND ER EN TERNEUZEN - Hel grensoverschrij dend openbaar busvervoer in Zeeuwsch-Vlaanderen is - landelijk ge zien - van een goede kwaliteit, Tot die conclusie komt men in het vakblad 'Openbaar Vervoer' dat een onderzoek heeft ingesteld naar de kwaliteit en de frequentie van de 40 lijnbusdiensten die de Duitse en de Belgische grens overschrijden. Ook de samenwerking in Zeeuw sch-Vlaanderen mei de Belgi sche autoriteiten is op het gebied van het busvervoer goed te noemen, aldus de samenstellers van het onderzoek. Langs de Duitse grens en langs een groot gedeelte van de Belgische grens is de laatste jaren het grensoverschrij dend busverkeer aanzienlijk afgeno men. Voor veel busondernemingen bleek het financieel niet meer haalbaar dergelijke diensten te onderhouden. Met name langs de Gronings- en Drents-Duitse grens was dat het geval Ook veel busdiensten in Limburg die met beide buurlanden werden onder houden werden in frequentie sterk te ruggebracht en datzelfde gold voor Noord-Brabant. De lijndiensten op Belgie van de NV Streekvervoer Zuid-West-Nederland vormen volgens het onderzoek vrijwel de enige uitzondering. Zowel op de lij nen naar Brugge als naar Knokke is er de laatste tijd sprake van een frequen tieverhoging. Het onderzoek schrijft 7.WN danook 'vindineriikheid en visie' toe. Een goede samenwerking en een goede verstandhouding met de Belgi sche 'tegenhanger' van ZWN, de Natio nale Maatschappij van Buurtspoorwe gen. is daarvan mede de oorzaak Zoals bekend heeft ZWN gedurende twee jaar toestemming van de minister van verkeer en waterstaat om op Wal cheren en in Zeeuwsch-Vlaanderen door een aanzienlijke uitbreiding van het aantal busdiensten de reizigers- markt te (herwinnen. Maar daarnaast zijn ook enkele specifieke maatregelen getroffen om de busdiensten die rich ting Belgie vv gaan aantrekkelijker te maken, op de buskaartjes staan twee tarieven - in guldens en franken en het aparte kaartjesapparaat dat vroeger op Belgisch grondgebied nodig was is ver dwenen Het grensoverschrijdend busverkeer in ZeeuwschVlaanderen is historisch ge groeid de Stoomtram Breskens-Malde- gem en de Zeeuwsvlaamse Tramweg Maatschappij reden als voorgangers van de ZWN per traditie al op Knokke en Brugge en op Zelzate. De Belgen re den - en rijden - naar en van Hulst. De samenstellers van het onderzoek ver klaren dit verschijnsel omdat nogal wat Belgische dorpen in Oost-Vlaanderen Hulst als logisch eindpunt van een bus lijn Hulst-Antwerpen beschouwen De belangstelling voor de grenslijndien sten in West-ZeeuwschVlaanderen is stijgend. Omdat steeds meer Zeeuws- Vlamineen worden opeenomen In de academische ziekenhuizen van Gent en Brugge worden dergelijke busdiensten ook gebruikt voor familiebezoek. Con clusie van het onderzoek in 'Openbaar Vervoer': 'In het kleine grensvervoer kan wel degelijks perspectief zitten voor hel streekvervoer, mits men er in gelooft en bereid is de problemen met de valuta en de plaatsbewijzen op te lossen in plaats van die uit de weg te gaan' Het blad 'Openbaar Vervoer' laat nog een ander aspect van grensoverschrij dend openbaar vervoer de aandacht passeren dat van een eventuele herin- gebruikname van de spoorlijnen in Zeeuwsch-Vlaanderen voor reizigers- vervoer. Zoals bekend is hiervoor, met name van Belgische zijde, de laatste tijd nogal eens gepleit Adjunct-direc teur ir. A. Soete van de Belgische Spoorwegen verwacht niet dat er weer reizigerstreinen tussen Antwerpen en Zeeuwsch-Vlaanderen zullen gaan rij den Alleen indien naast de vaste oever verbinding over de Westerschelde ook een spoorwegverbinding was geprojec teerd had hij een dergelijk idee wel voor mogelijk gehouden. SKW Sas van Gent^ SAS VAN GENT - De stichting Sociaal- Kultureel Werk te Sas van Gent houdt zondag een vleeskaarting in gebouw "De Roselaer' te Sas van Gent- De kaar ting begint om 19 00 uur Aangelokt door het zomerse weer van de laatste dagen heeft menigeen zich laten verleiden tot het nemen van een snipper dag op vrijdag, zodat er - Hemelvaartsdag meegerekend- van een leuke korte vakantie valt te genieten. Gelegenheid te over om in de naaste omgeving, of iets verder van huis eens rond te kijken. In deze kolommen wat tips voor trips. En daarnaast enkele nuttige wenken ter voorbereiding van de grote vakan- Op Hemelvaartsdag bruist Flevohof, het 150 hectare grote Kijk, Speel en Doe Park in de polder Oostelijk Flevo land van de extra activiteiten. Tradi tiegetrouw wordt alle bezoekers die 's morgens tussen 06.00 en 07.00 uur arri veren, op vertoon van een geldig toe gangsbewijs een gratis boerenontbijt aangeboden. Vorig jaar namen ruim 900 bezoekers, uit heel Nederland afkomstig, aan het ontbijt deel. Onder het motto Zangershof in Flevo hof zullen op Hemelvaartsdag tiental len mannenzangkoren deelnemen aan een groot concours van zangkoren, waarbij talrijke openluchtconcerten over de gehele Flevohof gegeven wor den. In één van de paviljoens zal een aantal koren deelnemen aan het zang concours, waarbij een deskundige jury de prestaties zal beoordelen. Daar naast zal elk koor zich gedurende de dag in een kort populair concert circa 20 minuten presenteren aan het pu bliek. REDAK TIE JACQUES CATS iAdvertentie Zin ,om een traditionele plechtigheid ln het Vlaamse mee te maken? Dan moet u morgen met Hemel vaartdag in Brugge wezen. Op die dag trekt voor de zoveelste keer de H. Bloedprocessie door de straten van de binnenstad. De traditie gaat terug naar de twaalfde eeuw, toen de Vlaamse graaf Diderik van den Elzas Brugge een relikwie schonk van het Bloed van Christus. Ron die relikwie werd een verering op gebouwd. Sinds 1281 trekt er een pro cessie door Brugge. Steevast op He- melvaartdag. Indiejaarlijkse ommegang wordt door fraai gecostumeerde groepen het bij belverhaal en de geschiedenis van het H. Bloed in Brugge uitgebeeld. In de stoet zijn verder praalwagens en rui- terkorpsen te zien. De ommegang wordt opgeluisterd door tal van koren en muziekkorpsen. De H. Bloedpro cessie trekt van 's middaes arlé uur Voor de vijfde achtereenvolgende keer is verschenen de voorlichtings folder 'vakantie en verzekering'. Het betreft hier een uitgave van het bu reau voorlichting ver verzekering. De folder geeft aan de in Nederland of in het buitenland verblijvende vakan tieganger een overzicht van een groot aantal verzekeringsvormen die in het vakantiegebeuren een rol spelen. Tevens zijn nuttige preventietips op genomen voor de reis naar en het ver blijf op de vakantiebestemming, als mede raadgevingen voor het achterla ten van de dikwijls onbeheerde wo ning en inboedel. De gratis folder Is verkrijgbaar bij de verzekeringsmaat schappijen, assurantie-tussenperso nen, banken, spaarbanken en reisbu reaus, door de straten van Brugge. De proces sie duurt anderhalf uur. Voor reserve ringen kan men terecht bij de Dienst voor toerisme 050/33 07 11 in Brugge. Biervliet staat morgen bol van de acti viteiten in het kader van de Jaarlijkse Geuzefeesten. Er wordt een expositie gehouden over de historie van Bier vliet. er is een trimkoers, er is een op treden vastgesteld van een country- groep en een dansgroep en voor de kin deren is er poppentheater. Het zit er in dat er veel belangstelling zal zijn voor de internationale Zeeuw se wandeldriedaagse. Om acht uur morgenochtend is het vertrek vastge steld bij 'Ons Dorpshuis' ln Kruinin- gen. Het parkoers voor deze dag loopt door de gemeente Reimerswaal. De tweede dag vertrekken de wandelaars vanaf camping Oranjezon in Vrouwen polder. En de derde dag voert de route via Biezelinge, 's Gravenpolder naar Hansweert. Bij 'Ons Dorpshuis' kan morgen vanaf elf uur, ook worden inge schreven voor de Luctor et Emergo- wandeltocht, sport Francors Marten en Piet Reijnders be horen tot de internationale gastrijders van de Zevac rallycross op het water torencircuit in Axel. Er is in dit evene ment, dat morgen om half twee begint, ook een Eendencross voorzien. zaterdag Goes begint aanstaande zaterdag aan de reeks kunstnijverheïdsmarkten die in het zomerseizoen zullen worden ge houden. Er komen op de grote Markt stands te staan met handgesponnen wol, pottenbakkerswerk. droogbloe men. leer, handgemaakte poppen, emaille, kleding en tekeningen In de vroege middag brengt een folkgroep Ierse volksmuziek ten gehore. Hmmm...'n handje gepelde noten en hap...'t is feest, cashews, amandelen, walnoten,paranoten. Hmmm... noten... daarmee wordt 'n feest 'n feest. Eet ze. Vraag gratis nieuw receptenboekje Gedroogde Zuidvruchten aan: Antwoordnummer 3212, 1000 SM Amsterdam. De tien grote dierentuinen in ons land gaan gezamenlijk proberen veel meer Nederlanders te interesseren voor een bezoek aan een dierenpark. Dat gebeurt in de vorm van een cam pagne van de Nederlandse Vereniging van Dierentuinen. Het motto luidt: meimaand dierentuinmaand. Bij vrijwel alle aangesloten dierentui nen hebben zich vele nieuwe ontwik kelingen voorgedaan. Niet alleen op het gebied van de levende have, maar ook wat uitbreiding en modernisering van accommodaties betreft. Het Die renpark Amersfoort bijvoorbeeld heeft een nieuw apenverblijf. Artis in Amsterdam presenteert een modern robbencomplex. Burgers Dierenpark in Arnhem voegt een overdekt orang- oetangverblijf toe aan de reeds be staande voorzieningen. Het Noorder Dierenpark in Emmen biedt de bezoe kers een gloednieuw Afrikahuis met dieren uit Centraal-Afrika. Veel vernieuwingen verder bij het vo gelpark Animali Emdhoven Het Dolfi narium Harderwijk lanceert een vol komen nieuwe expositie over dolfij nen. Dit jaar ook veel meer ruimte bij het Safaripark Beekse Bergen. Daar is het wildpark uitgebreid met meer dan 50 hectare. Hier is een woongebied voor dieren van het Noordelijk Half rond. Ouwehands Dierenpark Rhenen introduceert een visueel bijzonder aantrekkelijk aquarium plus in de re creatieve sfeer een 'Monkey-rail' voor een soort rijtoer over een deel van het park. De Rotterdamse Diergaarde Blijdorp heeft de accommodatie aan gevuld met een verblijf voor mensa pen. Het Dierenpark Wassenaar ten slotte heeft een speciale show ingestu deerd van vijf zeeberen. De Nederlandse Vereniging van Die rentuinen tracht het publiek zoals ge zegd tot bezoek te activeren onder het motto „Meimaand dierentuinmaand". Van Hooff: „De dierentuinen zijn dan op hun mooist en daarbij nog relatief rustig. Bovendien zijn er al veel jonge dieren geboren". In het kader van deze actie hebben de dierentuinen zes posters laten druk ken met de afbeelding van diverse die ren. Tot de ontwerpers behoort ook een Engelse groep tekenaars. Bij elke poster hoort een instructief boekje dat informatie geeft over het dier dat op de poster staat afgebeeld. Ieder gezin ontvangt in de meimaand gratis bij aankoop van een entreebe wijs een bon die recht geeft op een pos ter en het bijbehorende boekje. Wil men in het bezit komen van de comple te serie, dan moet f 1,50 voor elke pos ter worden betaald. Bij schoolreizen geldt de regeling dat elke groep van tien kinderen een poster ontvangt. Posters en boekjes zijn niet via de han del verkrijgbaar. De actie van de ver enigde dierentuinen duurt tot en met ein mei.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1980 | | pagina 9