Honderd gulden boete schelden Yersekenaar Loodswezen maatregelen tegen voorgestelde zeesluis Terneuzen „Dat kan ons niet gebeurenis het nieuwe Boek van de Maand. Drink of Cola Busbaan op Markt Middelburg afgesloten voorsluipverkeer Prins Willem I prijs: hommage aan drie geslachten Van der Have ""79 PZC/ ONDANKS VOLHARDEN IN ONTKENNING „Gaat u rustig slapen!' Waterschap mocht loopbrug weghalen WOENSDAG 14 MEI 1980 provincie MIDDELBURG - De man uit Yerseke bleef de belediging hardnekkig ontkennen. Een plaatsgeno- tezou hij 'vuile hoer' hebben toegebeten en nog een paar toevoegsels uit deze categorie, maar tot vijfmaal toe hoorde men de Yersekenaar dinsdagmiddag voor politierechter mr. J. Kolkman herhalen 'Dat heb ik niet gezegd'. En om iedere twijfel buiten te sluiten vulde hij dit verder aan: „Ik praat al geen twee jaar tegen haar". Die voorgewende zwijgzaamheid kon van 's-Gravenpolder waren zo attent het kenteken van de wagen te noteren nochofficier van justitie mr. Van Nierop noch de politierechter tot andere ge dachten stemmen. Opvallend was, dat zij zelfs niet een aanhouding overwogen om in deze zaak op een latere datum de getuigen op te roepen die eerder aan de politie duidelijke verklaringen hadden afgelegd over wat P.V op 5 december in de winkel van mevrouw J. B. allemaal had uitgeroepen. Het stond op papier: de getuigen hadden - en dat door de politie zo in het proces-verbaal zwart op wit gezet- gehoord dat de Yersekenaar mevrouw B. uitmaakte voor 'vuile hoer', vuile stinkhoer, jouw zuster is ook in der poot geschoten, jij met je on- echtkind. Hier woont de grootste stink hoer van Yerseke'. Dat leverde in Juridische zin op, dat V. mevrouw B. 'opzettelijk in eer en goede naam' had aangetast. Mildheid was er zowel bij de officier als bij de politie rechter. (het vonnis was conform de eis) die wilden volstaan met een boete van vierhonderd gulden, waarvan driehon derd gulden voorwaardelijk met een proeftijd van twee jaar, wat er op neer komt, dat de Yersekenaar uiteindelijk voor zijn scheldpartij niet meer dan honderd gulden op tafel moet leggen. Bij de behandeling van de zaak ontspon zich tussen V. en de politierechter nog dt volgende dialoog, toen de Yerseke naar zei „.Ik weet nergens van". Politierechter „Er zijn getuigen", Vj„Laat ze maar komen". Iazijn requisitoir stipte de officier van justitie nog aan. dat getracht was om lot een conflictsoplossing te komen J)lt was niet mogelijk, zei men mij. Ik kan dit nu begrijpen". DeYersekenaar toen hij voor de laatste maal het woord kreeg: „Ik heb het niet gedaan, maar een advocaat kost zes honderd gulden" De politierechter achtte tenslotte aan dehand van de stukken en de daaringe- lejde verklaringen het wettig en over- Uiigend bewijs geleverd en kwam zo lolde al vermelde uitspraak. Gereedschap an81 Diefstal van gereedschappen in 's-Gra- renpolder leidde tot de veroordeling tan vier jonge mensen uit Noord-Bra bant. Op 28 december van het vorig jaar hadden ze uit een loods van Boelc ra Van Eesteren een groot aantal ge reedschappen in hun auto geladen, waaronder een boormachine en een de- coipcerzaag. Dat gebeurde na een vrij uitgebreid café bezoek en het alcohol gebruik had hen zoveel 'Dutch coura ge'gegeven dat zij de normen van mijn en dijn geheel uit het oog waren verlo- ID en dat plaatste gistermiddag raadsman mr. J. Boogaard uit Goes voor de taak het gedrag van deze mensen te excuse ren. Hij deed dat vanuit de achtergrond van het cafébezoek, wat weer het gevolg was van het noodweer dat die dag woedde. Van dakpannen leggen kwam niets en het bezoek aan de tapperij bracht zoveel vervaging aan normbesei met zich mee. dat ze uit de loods veel meer meenamen dan wat 'in regel' zou zijn geweest. Eenmaal ontnuchterd hadden ze zich gehaast de gereedschap pen terug te brengen Twee van de bij deze diefstal betrokkenen, de 21-jarige H. van G uit Geldrop en de 25-jarlge M. M. uit Asten, werden veroordeeld tot één week voorwaardelijk gevangenis straf en een boeten van vijfhonderd gul den. De twee anderen, de 39-jarige H. M. uit Someren en de 25-jarige H. M. uit Geldrop, werden mede tegen een ach tergrond van recidive conform de eis veroordeeld tot twee weken gevange nisstraf. waarvan één week voorwaar delijk met een proeftijd van één Jaar Olie Voor doorrijden na een aanrijdinkje in Ovezande zonder zich bekend te ma ken moest J. T. uit Borsscle zich ver antwoorden. Dat gebeurde op 18 de cember van het vorig jaar, een dag waarop T. het in verband met het nade rende kerstfeest door bcroepsomstan- digheden erg druk had. In het totaal van die pressie zou hem het aanrij dinkje - een 'schampschot' met een an- dre auto - geheel ontgaan zijn. De politierechter: „Erg druk én in de olie?". T.: „Absoluut niet". Politierechter „Daar heb ik geen aan wijzingen voor. maar u begrijpt dat zo'n lelijke gedachte wel eens bij me wil op komen". De officier van justitie ging daarop na der in: hij achtte het niet uitgesloten dat in de toekomst in gevallen waar aan bij doorrijden een luchtje van al cohol zit, hogere straffen zullen wor den geëist. Nu beperkte hij zich in zijn eis tot een boete van 300 en drie maanden voorwaardelijke rij-ontzeg- ging voor het doorrijden en een boete van 150,- voor de verkeersovertre ding. Raadsman mr F. W. Adriaanse vroeg aandacht voor de achtergronden: zijn cliënt had een drukke week achter de rug in verband met het naderende kerstfeest, was overstelpt met werk en ook nog overstuur door ziekte in de fa milie. De politierechter volstond met een boete van 250 voor het misdrijf van het doorrijden en een boete van 150 voor de verceersovertreding. de aanrijding. Een inwoner van Woiw, C. V werd voor het rijden onder invloed met een bestel auto (bloedalcoholpromillage 2,77) ver oordeeld tot dne weken gevangenis straf en twee jaar rij-ontzegging met de bijzondere voorwaarde, dat hij op werk dagen de auto wel voor de uitoefening van zijn beroep mag gebruiken. V. werd op 8 september in Kruiningen aange houden met een 'grote slok' teveel op Als dakbedekkers hadden zij die dag aan het werk gemoeten, maar het weer wiszoslecht-storm. regen en sneeuw - dat te hun toevlucht zochten in een ca ff Toen zij later wat eigen gereedschap pen uitde loods moesten halen, hadden a en passant het eigen Instrumenta rium maar wat aangevuld. Inwoners 't Leek allemaal zo ver van ons bed Maar voor we goed en wel wakker waren, rolden de tanks al door de straat Vielen de Duitsers letterlijk uit de lucht. De oorlog was ons leven binnen getrokken. Het lijkt 40 jaar later misschien onvoorstelbaar; maar, ondanks alle gruwelen, ondanks alle terreur, probeer den we er toch het beste van te maken. We pasten ons wonderwel aan. En we bleken vindingrijker dan we dachten. Over de geschiedenis van het dage lijks leven in de Tweede Wereldoorlog gaat het nieuwe Boek van de Maand. Verteld aan de hand van anecdotes, persoonlijke verslagen en dagboekfrag menten. Zichtbaar gemaakt door talloze foto's en afbeeldingen, waarbij nooit eerder gepubliceerd materiaal uit privé-bezit. Het boek werd samengesteld door de bekende journalist Evert Werkman en de geschiedkundigen Madeion de Keizer en Gert Jan van Setten. Het is een bijzonder boek geworden, waarin de wonderlijke sfeer^ van die dagen tot leven komt. Ook al hebt u die niet zelf meegemaakt. De slagboom voor het stadhuis te Middelburg gaat alleen open wanneer er een bus nadert MIDDELBURG - „Ho, nee jongen, je kan er niet meer door. 't Is afge lopen". Met een zeker genoegen zien enkele omstanders op de Mid delburgse Markt - in het warme voorjaarszonnetje ontspannen over het stuur van hun fiets leu nend -hoe een verbaasde automo bilist vlakbij het stadhuis stil houdt voor een slagboom. De rood wit geblokte wegversperring blijft horizontaal. Geen mens ook in de buurt die het ding éven om hoog komt doen. Er zit voor de chauffeur niets anders op dan te keren. De busmaatschappij Zuid- West Nederland (ZWN) kan, samen met de gemeente tevreden zijn: de speciale 'busbaan' wordt afdoende geblokkeerd tegen 'sluiprijders'. De omstanders konden overigens ook constateren dat. als er een bus van de ZWN verscheen, de slag boom braaf uit zichzelf een vertica le stand aannam, daarmee het gele voertuig vrije doorgang verlenend. Het geheim, aan iedere zijde van de slagboom (die ter hoogte van de Vleeshal staat) liggen onder het wegdek twee 'lussen'. In iedere op Walcheren rijdende is aan de voor zijde speciale apparatuur beves tigd. Komt deze boven een van de lussen, dan wordt er 'contact' ge maakt en via een electronisch 'brein' treedt het mechanisme van de slagboom automatisch in wer king. Volgens de heer C. L. Blaak man van Zuid-West Nederland is dit type slagboom de eerste die op Walcheren is geïnstalleerd. HJerby werd overigens samengewerkt met de gemeente Middelburg. Voor naamste doel van het 'obstakel' is, dat het busverkeer zo min mogelijk wordt gehinderd door automobilis ten die de busbaan voor het stad huis als sluiproute gebruiken. „Het is in feite het sluitstuk van de reeks van maatregelen, die zijn genomen voor een zo optimaal mogelijk func tioneren van de 'agglomeratie-lijn' Vlissingen/Middelburg", stelt de heer Blaakman tevreden vast. Overigens zal de busbaan tijdens de marktdagen voor de voertuigen van de ZWN afgesloten blijven. Ze rijden dan, zoals nu het geval is, over de 'gele steentjes', voorlangs het stadhuis. UITREIKING DOOR PRINS BERNHARD UITSPRAAK IN KORTGEDING: MIDDELBURG - Het Waterschap Schouweu-Duiveland heeft terecht de Dopbrug weggehaald, die de heer M. J' te Renesse had aangelegd over een "#ot l"ssen de Jan van Renesseweg en Oostererbanweg in zijn woon- paats. Deze uitspraak deed de de pre- jMent van de rechtbank te Middel- ™rg, mr. G. R. Andre de la Porte, dins- ™«middag in het kort geding dat De J. ,d "^gespannen tegen het Water- khap, BserDeJ die het geding samen met de scheepvaarten Handelsmaatschappij Bcheepsunion bv te Rotterdam waar- Wn hij direkteur is. aanspande, werd 2 puari Jongstleden eigenaar van de Weüepolder. Deze polder ligt achter «sloot, die grenst aan een groenstrook oe weer loopt achter de tuin die hoort het huis van De J. aan de Oosterer- PWeg. De J. liet het houten loopbrug- ff)t over de sloot leggen, zodat hij van- «h «jn tuin via de groenstrook en dit ppetje de polder kon bereiken. De J. echter geen vergunning voor de ,8 van het bruggetje ^'Waterschap had De J. al 5 april la- deren da' k'J brug moest verwij ten „en wanneer hij aan dit bevel kwie!ülg Seven, de brug op zijn den ml J het Waterschap zou wor- beurri ld' hel8:een dan ook ge- 8ch8ne70p J;9 apr11 Volgens het Water- vtiida® o bruegetje door De J. op ke nlaat mf/ Weer op de oorspronkelij- Dtoniro Z^n teruggebracht, maar de Rnnüu T van eiser De J Tot en met 31 mei f22,50. Daarna f 10,- duurder. De aanbieding is geldig van 1 t/m 31 mei. Echter zolang de voorraad strekt. (Van onze Haagse redacteur) DEN HAAG - „Een hommage aan de drie geslachten Van der Have". Zo ka rakteriseert ir. A. Hellemans de Ko ning Willem I-Prijs, die ir. D. J. van der Have als directeur van het gelijknami ge Kapelse kweekbedrijf en zaadhan- dei volgende week donderdag uit han den van prins Bernhard zal ontvangen. Ir. Hellemans is voorzitter van de stichting die de Willem I-prijs iedere twee jaar toekent aan vooral personen die creatief en inventief te werk gaan. Hij zei bij de bekendmaking van de prijswinnaar dinsdag in Den Haag: „Het is overigens naar mijn smaak ook de onderneming die de prijs krijgt". „Een voorbeeld voor het samengaan van praktijk en wetenschap hand in hand, het wezenlijke kenmerk van het ondernemerschap van de firma Van der Have" is één van de voornaamste rede nen directeur Van der Have de Willem I-prijs te geven. Hellemans lichtte het toe. „Ongeveer eenderde deel van het personeel houdt zich met research be zig; zeven procent van de omzet wordt eraan besteed, en dat is erg veel" ..Het is echt de bedoeling de creatieve persoon die een bedrijf opzet en leidt speciaal te eren", zei ir Hellemans over de prijs die voor de elfde maal wordt uitgereikt Het is wél de eerste maal dat een bedrijf als Van der Have. actief bin nen de landbouw, de prijs krijgt. Tot nu toe was hij voorbehouden aan bedrij ven uit de hoog-ontwikkelde mechani ca of chemie.' De prijs is, zoals de officiële doelstelling luidt, bestemd voor „de persoon, groep van personen of de onderneming die in belangrijke mate heeft bijgedragen aan de regionale of nationale ontwikkeling van de industrie in Nederland en aan de naam van onze industrie in internatio naal opzicht". Het gaat vooral om mid- i Advertentie i delgrote bedrijven, niet om grote indus trieën. „Het is óók een aanmoedigings prijs," aldus Hellemans. De prijs werd in '56 ingesteld door de Vereniging Nederland Fabrikaat, die inmiddels niet meer bestaat. De Ko ning Willem I-prijs wordt nu toegekend door een gelijknamige stichting. Men heeft vooral Willem I willen eren, de „Kanalenkoning" en „Koning-Koop man" die zich voor de ontwikkeling van een eigen Nederlandse industrie inzette „in een Jan-Salle-tijd", aldus Helle- mans. Prins Bernhard heeft zowel de eerste als de tiende prijs uitgereikt; nu doet hij dat opnieuw bij Van der Have. „Op deze manier willen we de prijs het vorstelijk cachet geven dat-er toch wel bijhoort", zei Hellemans. Jubileum VOORSTELLEN VAN RIJKSWATERSTAAT heeft verklaard, daar niets van reohPi! «dent van de Middelburgse 0m,,. arverklaarde de eisers niet oorrtMU 'n ^un vordering en ver- de Km u6 De J'en de Scheepsunion tot dsn g van Proceskosten, die wer- Va8tgesteld op 900.-. TERNEUZEN - Rijkswaterstaat heeft nog steeds geen extra-voorzieningen getroffen om nieuwe schadevaringen aan de Noorderbrug over de zeesluis van Terneuzen te voorkomen. De dienstkring 'Kanaal van Terneuzen' heeft begin februari een 'pakketje' met verschillende maatregelen bij colle- ga's-met-beslissingsbe voegheid inge leverd, maar tot beslissingen heeft dat nog niet geleid. Het Rijksioodswezen voelt -zo blijkt- weinig of niets voor de maatregelen, zoals die door de diénst- kring 'Kanaal' van rijkswaterstaat zijn gepresenteerd. Eind december '78 ramde het autoschip 'Blue Hawk' de Noorderbrug over de zeesluis. Die brug werd grotendeels ver nield. De reparatie liep in de miljoenen en nam meer dan een jaar in beslag Op het moment dat de gerepareerde brug weer werd gemonteerd en-een paar we ken later- in bedrijf werd gesteld, had ing J. A. de Roos. hoofd van de dienst kring 'Kanaal' en verantwoordelijk voor de sluizen, een aantal uitgewerkte, beschermende maatregelen op tafel Hij en zijn medewerkers hadden weken achtereen gespeurd naar voorzienin gen, die schadevaringen in de toekomst moesten voorkomen. Er werd. teneinde de 'vondsten' te toetsen, eindeloos geëxperimenteerd met een maquette De Roos opperde twee tijdelijke maat regelen het aanbrengen van een drij vende buffer met een lengte van een kleine twintig meter en een breedte van zo'n vijf meter, vlakbij de openstaande u.uiai.-. wanneer zich een zeeschip van grote omvang aan bood, in-en later weer uit de sluis te wor den gesleept. Een andere oplossing: het schip zichzelf met behulp van de eigen lieren naar binnen te laten trekken. Dat systeem wordt wel'toegepast in de bui tenhaven van Vlissingen Reparatie van het remmingswerk bij de zeesluis van Terneuzen Ing De Roos: „Dat zijn natuurlijk maar tijdelijke maatregelen, want we hebben tegelijkertijd de dienst 'Sluizen en Stu wen' gevraagd een studie te wijden aan een permanente oplossing. Daarbij valt te denken aan een uitklapbare staal constructie. die wordt gemonteerd in de sluismuur. Dat wordt overigens een miljoenen-zaak. dus het is de vraag of een dergelijke voorziening op betrekk- lijk korte termijn kan worden verwe zenlijkt". De suggesties van de dienstkring 'Ka naal' zijn doorgezonden naar rijkswa terstaat Zeeland in Middelburg loodsen Ook aan het Loodswezen werden de voorstellen van ing De Roos voorge legd. Een woordvoerder: „Ons spreken ze niet aan. Wij denken dat je met het aanbrengen van een drijvende buffer de problemen verlegt. Je krijgt dan toch een soort biljar-effect, het schip caramboleert dan van die buffer weer tegen die sluismuur. Ja, inderdaad blijft de brug dan gespaard, maar dan verleg je de schade weer naar het schip zelf en de sluismuur". Het Loodswezen is van mening dat de oplossing moet worden gezocht in het stellen van be paalde restricties. De woordvoerder. „Die zijn er nu in feite al Er wordt al rekening gehouden met de windkracht en. wanneer de loods dat nodig vindt, kan er een assistent-loods worden ingezet. Het probleem wat dat laatste betreft, is natuurlijk dat die au toschepen meestal via De Wielingen de Westerschelde op varen. Ze worden dan door Belgen beloodst en dan ligt'de zaak even anders Rijkswaterstaat-Zeeland heeft de voor stellen van de dienstkring 'Kanaal' nog in studie De zeesluis in Terneuzen be gint overigens langzamerhand weer op een echt zeesluis te lijken Want vorig jaar' werd niet alleen de Noorderbrug buiten bedrijf gesteld. Ook het geleide- werk aan de westzijde van de noordelij ke invaart werd beschadigd en nog weer later moest ook een 'meerstoel' in de buitenhaven het ontgelden Een paar weken geleden tenslotte ramde een al te onstuimig achteruitvarend zeeschip een van de sluisdeuren. Het geleide- werk. de sluisdeur en de meerstoel wor den op dit moment gerepareerd Het aannemingsbedrijf Van der Straaten uit Hansweert houdt zich bezig met de vervanging van de meerstoel (kosten ruim zes toni, terwijl Van Splunder uit Axel het geleidewerk repareert (kosten 1.2 miljoen i De sluisdeur vergt heel wat minder 25.000 gulden. Oorspronkelijk was het de bedoeling dat ir. Van der Have de prijs al in '79, tegelijk met de viering van het hon derdjarig bestaan van z'n bedrijf zou krijgen. Ook toen was Prins Bernhard aanwezig, maar om praktische rede nen werd de uitreiking een jaar uitge steld. Van der Have vierde vorig jaar op een uitgebreide wijze haar jubi leum, onder meer door het weten schappelijke werk „Plantbreeding Perspectives" uit te geven. Er werden 3200 exemplaren gedrukt, waarvan er nu 2000 zijn verspreid. Prof dr. ir. J. Sneep was één van de sa menstellers van het boek. en hij is gast spreker bij de uitreiking van de prijs, volgende week donderdag in de Staten zaal in het Middelburgse Abdijcom plex. De heer A. Dirkzwager, een jaar geleden nog directeur van Van der Have, nu commissaris, zei in Den Haag blij te zijn met de prijs, „ook omdat de reeks van toekenningen aan industrieën onder broken is en de prijs in de landbouw is terechtgekomen". De prijs, een plastiek vergezeld van een oorkonde, symboliseert aldus het Stichtingsbestuur ontplooing, een op- strevend geheel, verbreding van de ho rizon. Openbare vergadering Noordbrabantse en Zeeuwse vervoerders HOOGERHEIDE - De afdelingen Noord-Brabant en Zeeland van de Ne derlandse Bond van Protestant Christelijke Beroepsgoederenver- voeerders houden zaterdag in hotel- restaurant 'Het Pannenhuis' te Hoo- gerheide een jaarvergadering. De vergadering, die om 10.00 uur be gint. is openbaar. Tweede-kamerlid voor het CDA drs H. Eversdijk houdt dan een inleiding over 'Nederlands weg vervoer. een kenterend getij?' Direc teur H A C M. Bergmans van de PCB- Wegvervoer spreekt over 'Wegvervoer en haar sociale problematiek'. Hierbij komt onder meer de cao, het rijtijden besluit en de brandstof ter sprake Na een aperatief en de lunch wordt een fo rum gevormd, waarin onder anderen de inleiders zitting hebben, dat vragen zal beantwoorden

Provinciale Zeeuwse Courant | 1980 | | pagina 7