Brokx verhoogt premie op koopwoningen flink Sjtsjaranski-conferentie roept op tot vrijlating van dissident PZCfi ei D Carter houdt Europa aan sanctiebeloften Weinig enthousiasme voor staking Britse vakbonden JARIG PRINSJE -fPZC/binnen JWAALFDUIZEND PREMIEHUURWONINGEN MEER Frankrijk wel naar Spelen in Moskou kt weer Staking bij Mobil mag Brand VAM bij Wijster bedwongen Commissaris Toorenaar beschuldigd van meineed MUSKIE KOMT PEILEN SFEER IN LONDEN VERWARD EN ONZEKER PANEL NEEMT UNANIEM SLOTVERKLARING AAN: WOENSDAG 14 MEI 1980 buitenland DEN HAAG - Het dreigend verlies van 50.000 arbeidsplaatsen in de bouw is bezworen. Dit is volgens staatssecretaris Brokx het resultaat van een pakket maatregelen ter stimulering van de woningbouw dat dinsdag aan de Tweede Kamer is aangeboden. Om de ingestorte woningmarkt enigszins op te krikken, heeft het kabinet besloten de premies op koopwoningen aanzienlijk te verhogen. Het programma van premie-huurwoningen voor dit jaar zal worden verhoogd van 12.000 tot 24.000 woningen. De gemeentegarantie voor bestaande woningen wordt opgetrokken van 125.000 tot 200.000 gulden. De stimuleringsmaatregelen zijn er op gericht In 1980 een bouwprogramma van 100 000 woningen te realiseren. In ajn brief aan de Tweede Kamer zegt Brokx dat zonder extra injecties dit jaar slechts 60.000 woningen van de grond zouden komen. Belangrijke maatregel van het kabinet is dat kopers van een goedkope premie- koopwoning (premie A) naast de gewo- nejaarlijkse premie nog eens een extra belastingvrije bijdrage ontvangen van 5000 gulden ineens. Voor de mensen met lagere inkomens (tot 26 500 gulden) wordt de eerste ma- PARIJS (AFP/DPA/ANP) - Frankrijk zal als achtste Westeuropees land deel nemen aan de Olympische Zomerspe len In Moskou. Het Franse Olympische Comité besloot dinsdag in Parijs met 22 stemmen voor en één onthouding een afvaardiging naar Moskou zal stu ren. Alleen de Franse hippische Sport bond ziet van deelneming af. Politieke woordvoerders in Frankrijk houden het, ondanks de eenstemmige' beslissing van het FOC, niet voor on mogelijk dat de Franse regering op het allerlaatste moment alsnog een oproep de Franse atleten te doen om van de reis naar Moskou af te zien. Die op roep zal afhangen van de beslissing die bel Westduitse Olympische Comité donderdag neemt. Tijdens de algemene vergadering van de Nederlandse Sport Federatie dins dagavond in Amsterdam zei voorzitter Herman Quarles van Ufford in zijn openingsrede dat „zowel het gaan ais het niet gaan naar Moskou grote scha de zal toebrengen aan de plaats van de sport ln de samenleving". „De sport is ondanks alle bezwaren toch in een geïsoleerde positie gedre ven. Het moet blijkbaar een speerfunc tie vervullen en is terechtgekomen in de sfeer van demonstraties en protes ten", De scheidende voorzitter vroeg zich af of de sport zich wel voldoende strijdvaardig heeft getoond. Hij pro testeerde tegen het regeringsvoorne- men om de subsidie aan het NOC in te houden, en zette zich af tegen het niet geven van medewerking aan over heidsfunctionarissen als zij op de Spe len willen uitkomen. Kapellebrug warmste wn Nederland KAPELLEBRUG - In Kapellebrug is het kwik maandag tot 25 graden peetegen. Dat betekende de eerste zomerse dag van dit jaar in Neder- jond Kapellebrug was maandag het enige Nederlandse weerstation Wit het kwik zo hoog steeg. Zonnig 15 mei ZON EN MAAN ximale jaarlijkse premie met 2500 gul den opgetrokken van 8400 tot 10.900 gulden. Deze maatregel gaat onmiddel lijk in met terugwerkende kracht tot 1 januari 1980. De eerste jaarlijkse rijks bijdrage voor de duurdere premiekoop woningen (Premie B) gaat met 1000 gul den omhoog. Reacties Het CDA en de WD hebben de maatre gelen van Brokx met instemming ont vangen. De oppositiepartij PvdA is te leurgesteld dat Brokx het programma van woningwetwoningen (goedkopere huurhuizen) niet heeft verhoogd. De socialisten hebben hierop aangedron gen omdat alleen in de woningwetsec tor de vraag groter is dan het aanbod. Bovendien bestaan voldoende plan nen om het programm van 30.000 stuks voor 1980 ruimschoots te halen. Brokx geeft er echter de voorkeur aan duurdere plannen voor woningwetwo ningen om te zetten in premiehuurwo ningen. Er zal voor dit jaar extra geld beschikbaar worden gesteld om een deel van de voorrraad onverkochte koopwoningen als premiehuurwonin gen te bestemmen. Uit alles blijkt dat er voldoende belangstelling is voor du re huurhuizen. De Tweede Kamer zal waarschijnlijk volgende week een de bat wijden aan deze beleidsmaatrege len. Voor dit jaar mikte het kabinet op 37.000 premiekoopwoningen. Het zag er naar uit dat er niet meer dan 18.000 zouden worden gebouwd. Door de ex tra subsidieregelingen hoopt Brokx aan het eind van dit jaar op een totaal van 25.000 stuks uit te komen (7500 pre mie-A- en 17.500 premie-B-woningen]^ De eenmalige „drempelsubsidie" van 5000 gulden voor de mensen die een pre- mïe-A-woningen kopen (huizen die ma ximaal 140.000 gulden mogen kosten) is bedoeld om de eerste woonlasten van de lagere inkomensgroepen te drukken. Brokx hoopt hiermee te bereiken dat mensen de stap om een eigen woning te kopen nu wel aandurven. Een extra fi nancieel steuntje in de rug is de premie verhoging. Het opschroeven van de eer ste jaarlijkse maximale bijdrage van 8400 tot tot 10.900 gulden is van tijdelij ke aard. De verhoging met 2500 gulden zal niet langer worden verstrekt dan noodzakelijk is vanuit een oogpunt van woonlasten. De bijdrage wordt iedere vijf jaar herzien. De premie wordt ver minderd met 1000 gulden voor elk vol procent dat de gemiddelde hypotheek rente in 1985 lager zal zijn dan 11,5 pro cent. Hilversums college kiest voor Deltakabel HILVERSUM (ANP) - Als de Hilver- sumse gemeenteraad op 12 juni ak koord gaat met het voorstel van burge meester en wethouders wordt de om- roepstad de eerste grote gemeente in ons land met een centrale antenne-in richting volgens het sternetprincipe van Deitakabel. Dat systeem bestaat al in de gemeente Sluis (900 aansluitin gen) en in een wijk van Soest. Voor de bouwperiode van twee jaar (die kan eind 1980 ingaan) en het eerste ex ploitatiejaar wordt gestreefd naar een tarief van 13,75 gulden per maand per aansluiting. Na die drie jaar wordt het tarief gedurende een periode van tien jaar jaarlijks met zestig cent verhoogd. De verhoging van de premies is moge lijk geworden doordat gelden onbe- steed blijven als gevolg van het stagne ren van het bouwprogramma (voor 1980 waren in totaal 106.000 woningen gepland). In zijn brief aan de Tweede Kamer zegt Brokx het aannemelijk te achten dat het programma in de gesub sidieerde sector wordt gehaald. Op de vrije sector (dure koopwoningen) heeft hij echter geen greep en het ziet er naar uit dat de achterstand in de bouw van juist die categorie woningen dit jaar niet kan worden ingelopen. Zonnig en droog. Middagtemperatuur omstreeks 21 graden. Matige tot krach je oostenwind. Vooruitzichten voor donderdag en vrij- oag opgesteld door het KNMI op dins- tog om 18 uur. Zonnig met middagtemperaturen van ongeveer 20 graden. weersvooruitzichten ln cijfers gemid- oeld over Nederland. 'tordonderdag aantal uren zon: 6 tot o. nun. temp.: omstreeks 10 graden; temp.: omstreeks 20 graden; kans nür os oge P61"10013 van minstens 12 itmJ ,procent' kans °P een geheel «w* etmaal: 90 procent. tor mjdag: aantal uren zon: 6 tot 15; tfmromstreeks 9 graden, max. „n j,' omstreeks 19 graden; kans op droge periode van minstens 12 uur: K*®* kans op een geheel droog «maal 90 procent. AMSTERDAM (ANP) - De stakende werknemers van Mobil Oil in Amster dam mogen hun actie voortzetten. Voorwaarde is wel dat de poortblokka de wordt opgeheven, zodat werkwillig personeel het fabrieksterrein kan be treden. Gebeurt dit niet, dan moet de Industriebond FNV een dwangsom be talen van één miljoen gulden per dag. Dit heeft de president van de rechtbank in Amsterdam, mr W J. Borgerhofï Mulder, dinsdag bij vonnis m kort ge ding bepaald. De directie van Mobil Oil, die het kort geding tegen de Industrie bond FNV had aangespannen, had om een verbod van de staking gevraagd omdat de actie als onrechtmatig werd beschouwd. Deze eis is echter door de president afgewezen. Bij de raffinaderij in het Amsterdamse westelijke havengebied heeft het gros van het produktiepersoneel (90 van de 130 man) op 23 april het werk neerge legd omdat er met de directie met te praten viel over de Invoering van een vij f-ploegendienst. WIJSTER (ANPT- De brand op het ter rein van het afvalverwerkingsbedrijf VAM in Wijster is dinsdagmorgen rond tien uur bedwongen. De brand, die zon dagavond uitbrak, werd in de nacht van maandag op dinsdag bestreden door 20 man VAM-personeel en 20 brandweerlieden uit de omgeving. Over de oorzaak van de brand bestaat nog onduidelijkheid, maar de VAM ver moedt dat het om het zogenaamde brandglaseffect gaat. Ook over de om vang van de schade is nog weinig be kend. De directe materiele schade is volgens de VAM gering, al is er een nog niet te taxeren hoeveelheid afval verlo ren gegaan waaruit geen compost meer kan worden teruggewonnen PORT AU PRINCE, HAITI - De president voor het leven van Haiti, de 28-jarige Jean-Claude Duvalier, zal op 27 mei aanstaande in het huwelijk treden met de 27-jarige Michelle Bennett, een gescheiden moeder van twee kinderen. AMSTERDAM (ANP) - De advocaten van de RAF-leden Gert Schneider en Christof Wackernagel overwegen een strafklacht in te dienen tegen politie commissaris G. Toorenaar, wegens het afleggen van een valse verklaring. Toorenaar zou in april 1978 een ambts- edig proces-verbaal hebben opge maakt waarin hij ontkende dat er Duitse politie-ambtenaren betrokken waren bij de opsporing en aanhouding van beide Duitsers. Volgens hun Nederlandse advocaat, mr W. van Bennekom, was de verklaring in strijd met de feiten zoals die in Dussel- dorp bij het proces tegen Schneider en Wackernagel naar voren zijn gekomen. Belden staan sinds 28 februari voor het Oberlandesgericht in die stad terecht wegens poging tot moord op drie Am sterdamse rechercheurs en lidmaat schap van de Rote Armee Fraktion (RAF). Zij werden op 10 november 1977 na een schietpartij door de politie aan gehouden in een telefooncel in de Pieter Cal andlaan in Amsterdam-west Commissaris Toorenaar was volkomen verrast door de aankondiging van de advocaten. Hij zei desgevraagd zich voorlopig van commentaar te willen onthouden. „Ik kan me dat proces-ver baal niet herinneren. Maar bij mijn bes te weten heb ik een dergelijk verbaal nooit gemaakt", aldus Toorenaar. Vol gens hem was bekend dat zich destijds een Duitse politieman als verbindings officier in Amsterdam bevond. WASHINGTON (DPA/ANP) - Presi dent Carter heeft zijn Europese bond genoten gevraagd hun belofte tot sanc ties tegen Iran te houden. Hoe intensie ver de steun voor de VS is bij hun stre ven de Amerikaanse gijzelaars in Te heran vrij te krijgen, hoe beter, zei de president dinsdag bij het vertrek van de nieuwe minister van buitenland.se zaken, Muskie, naar zijn eerste ont moeting met zijn collega's in Brussel. Carter zei te verwachten dat de Europe se leiders hun eind april aangekondigde sancties zullen uitvoeren. Muskie zei dat hij in Europa wil vaststellen hoe ver de steun van de bondgenoten gaat. Na zijn ontmoeting met de NAVO-minis ters vandaag zal Muskie in Wenen zijn Russische ambtgenoot Gromiko spre ken Tweede kamer pese Gemeenschap om een oplossing te vinden voor de voortdurende gijzeling in Teheran, moet worden verbeterd. De tweede kamer heeft de regering dins dag opgedragen zich daarvoor in te zet ten. De kamer nam daartoe een motie aan van het CDA-kamerlid Scholten. Alleen CPN en Boerenpartij stemden tegen. Solidariteit met de VS en het zoe ken naar een oplossing met vreedzame middelen staan centraal in de motie. De kamer meent ook, dat de regering door moet gaan zich in te spannen met zoeken naar een snelle oplossing voor het probleem van de Britse bijdrage aan de Europese Gemeenschap in sa menhang met een evenwichtig pakket maatregelen. Behalve CPN en Boeren partij stemde ook de PSP hier tegen. Het Britse lagerhuis heeft dinsdag met een meerderheid van 145 stemmen zijn goedkeuring gehecht aan een wetsvoor stel dat de Britse regering de wettelijke basis moet verschaffen voor het treffen van sancties tegen Iran. Het is de be doeling dat Londen komend weekeinde op een bijeenkomst van de EG-mlnis- ters van buitenlandse zaken een besluit zal nemen over het afkondigen van dwangmaatregelen tegen Iran. Het Deense parlement heeft dinsdag met 128 stemmen tegen 14 zijn goed keuring gehecht aan de wet die Dene marken toestaat economische sancties te treffen tegen Iran, wanneer er voor 17 mei geen vooruitgang is geboekt in zake de vrijlating van de Amerikaanse gijzelaars. Vijf parlementsleden ont hielden zich van stemming. Het tweejarig jongetje G. H. Hoenink uit Enschede is maandagavond in een honderd meter achter de boerderij van zijn ouders gelegen mestgat gevallen en verdronken. De moeder vond het kind. dat was gaan spelen, in het gat dat met dertig centimeter water was gevuld. Advertentie STOCKHOLM - De kleine Zweedse prins Carl Philip vierde dinsdag zijn eerste verjaardag. Foto: Prins Carl Philip probeert de taart met aardbeien en slagroom te pakken, terwijl vader koning Carl Gustafhem ondersteunt en moeder koningin Silvia en zusje prinses Victoria toekijken. LONDEN - De eendagsstaking van de Britse vakbonden begon met verwar ring en onzekerheid over het aantal stakers dat er aan zou deelnemen en vooral over de dienstverlening van het openbaar vervoer. De Londense politie stelde vrijwel alle parken open voor forensen die in plaats van per trein met hun auto naar de stad zouden komen. Het staat nog te bezien in hoeverre de staking de vakbonden niet meer kwaad dan goed heeft gedaan. Uit opiniepei lingen onder werknemers is in ieder ge val vast komen te staan dat zeker de helft niet aan de staking wilde deelne men. Verder heeft de actie ook aange toond dat de Britse vakbonden minder eensgezind achter het beleid van de overkoepelende TUC (Trade Uriion Congress) staan dan doorgaans wordt aangenomen. Er is veel kritiek op het beleid van de niet als radicaal bekend staande alge meen-secretaris Len Murray. In conser vatieve kringen wordt de verdeeldheid in de vakbondswereld in ieder geval aangegrepen om zich nog minder aan hun veronderstelde macht gelegen te laten liggen dan al het geval was. De veerboten van Hoek van Holland naar Harwich (Engeland) vaarden dins dagavond en vandaag overdag nor maal. Over de avondafvaart van van daag valt nog niets te zeggen. Dit heft de maatschappij Zeeland dinsdag avond meegedeeld. De maatschappij raadt reizigers zonder auto aan hun reis uit te stellen, omdat vervoer in Engeland in verband met de staking in dat land niet kan worden ge garandeerd Volgens een woordvoerder van de Ne derlandse Spoorwegen is nog met zexer of het personeel van de boten naar En geland zich bij de staking zal aansluiten of niet. NS heeft in ieder geval het zeke re voor het onzekere genomen en ver kocht met ingang van gisteren geen kaarten naar Engeland meer. De KLM zal vandaag een aantal vluch ten tussen Amsterdam. Rotterdam en Londen annuleren ln verband met de aangekondigde 24-uursstaking van transDortDersoneel in Engeland Een woordvoerder van British Air ways deelde mee dat alle vluchten van deze maatschappij tussen Engeland en Nederland vandaag normaal uitge voerd zullen worden. British Airways heeft tot nu toe alleen intercontinenta le vluchten vanuit Londen geannu leerd. aliel" Üe komende dagen weinig ver- hmJn9,w llet weer. Een omvangrijk »Mwkgebied met het centrum bo- Z l0T,d'Europa bTeidt zich naar het dm.™ uU- Lan9s de zuidjlank oo00mt- met meest krachtige droge heldere lucht over to":, De Tna-Timum temperatuur orZ Wordl °Pnieuw ongeveer 22 kiMC en vannacht daalt het !°f rond de 9 graden. ZMr bericht- wind: oostelijk 4-6. U„„50ed temperatuur kustwater: üqm! enCel°iuS' Afwijking water- en Qeringe verlaging. Maxi- leu J* hoogte monding Schelde's: lei m 6nJie halve meter. Vooruitzich- ring aonderdap: weinig verande- op 05.43 onder 21.26 op 06.54 onder 22.31 AMSTERDAM - De jury van de inter nationale conferentie over de Russi sche dissident Anatoli Sjtsjaranski ei ste dinsdag - aan het eind van een tweedaagse zitting in Amsterdam - de onmiddellijke vrijlating van de dissi dent. die in 1978 tot 13 jaar gevangenis werd veroordeeld wegens agitatie te gen het Sowjet-systeem en spionage. In een unaniem aangenomen slot verklaring eist de jury - elf internatio naal befaamde voorvechters van de mensenrechten, onder wie de voormail- ge Amerikaanse ambassadeur bij de VN Andrew Young, de Portugese socia list Mario Soares en zijn Nederlandse evenknie Joop den Uyl - dat de 31-jari- ge Sjtsjaranski „het recht krijgt om zijn eigen lot te bepalen, conform de grond wet van de Sowjet-Unie" Om de uitspraken van de conferentie ook in de toekomst gestalte te geven is dinsdag in Amsterdam besloten tot de oprichting van een „Internationaal Sjtsjaranski-comité met betrekking tot de mensenrechten" op te richten. Dit comité komt onder voorzitterschap te staan van Andrew Young en de Panjse advocaat Robert Badinter. Harry van den Bergh, lid van de Tweede Kamer voor de PvdA en van de organiserende stichting „Vrienden van Sjtsjaranski" wordt secretaris Van den Bergh kon digde na afloop van de conferentie aan dat een deputatie van het comité bin nenkort naar Moskou zal reizen om te zien in hoeverre de Sowjet-Unie wil rea geren op de bevindingen van de confe rentie Deze bevindingen zijn samengevat in een slotverklaring, waarin staat dat „in de tenlastelegging en het proces te gen Sjtsjaranski is gehandeld in strijd met het geldende civiele recht in de Sowjet-Unie. Sjtsjaranski had geen ad vocaat van eigen keus, kon geen getui gen oproepen en de zittingen waren in feite gesloten voor publiek en buiten landse pers". De beschuldigingen tegen Sjtsjaranski mogen dan. zo concludeert de slot verklaring, soms strafbaar zijn volgens het Russische wetboek van strafrecht, maar ze waren vaag geformuleerd en in feite in strijd met letter en geest van internationale verdragen en akkoor den, die ook door de Sowjet-Unie zijn ondertekend ..Weliswaar heeft ieder land het recht zijn eigen politiek en sociaal systeem te kiezen en de belangen te beschermen, die het vitaal acht voor zijn nationale veiligheid, maar er zijn echter gebieden op het vlak van de mensenrechten, waar de wereld de morele plicht heeft zich uit te spreken," aldus de slot verklaring. De conferentie, in feite een internatio naal tribunaal, kwam tot zijn uitspra ken na twee dagen van getuigenverkla ringen, waaronder die van de vrouw van de dissident, die in tegenstelling tot haar echtgenoot wel naar Israel mocht emigreren Sjtsjaranski's stem kon nog tot de conferentie doordringen via een door zijn broer uit het hoofd geleerde verklaring „Het zwaard, waarmee naar onze beweging is geslagen, is halverwe ge tot stilstand gekomen door de steun, die ons door mensen uit de hele wereld wordt gegeven", aldus de verklaring In persoonlijke verklaringen benadruk ten alle elf juryleden de symboliek van de figuur Sjtsjaranski voor de dissiden tenbeweging in de Sowjet-Unie. PvdA-leider Den Uyl noemde Sjtsja ranski's gevangenschap een „onduld bare smet op de slotakte van het ver drag van Helsinki (waarin alle onder tekenaars, ook de Sowjet-Unie duide lijke verplichtingen aangaan m.b.t. de mensenrechten - red.). Ik neem aan dit tribunaal deel omdat ik mij verant woordelijk voel voor wat ikzelf in 1975 heb ondertekend," aldus Den Uyl. Directie: F. van de Velde sr., IC Scherphuis en W. F. de Pagter. Hoofdredactie: M. P. Dieleman en C. van der Maas. BUREAUS: Vlissingen: Walstraat 56-60,4381 EG Vlissingen. tel. (01184) 15144. Middelburg: Markt 51, 4331 LK Middelburg, tel. (01180) 27651. Goes: Grote Markt 2, 4461 AT Goes, tel. (01100) 16140. Terneuzen Nieuwstraat 22, 4531 CW Terneuzen, tel. (011501 94457. Hulst: Steenstraat 6. 4561 AS Hulst, tel. (01140) 14058. In de avonduren is de centrale redac tie bezet van zondag t/m vrijdag van af 19 00 uur: (01184) 15144 Klachten bezorging Plaatselijke kantoren, maandag t'm vrijdag van 08.00-17.00 uur. 's Zaterdags van 09.00 tot 11 30 uur Telefoonnummers buiten kantooruren: Expeditie- (01184) 63533. Advertentie-afdeling: (01186) 1584. 's-Zaterdags (01184) 15144 van 09.00-11 30 uur Redactie (01184)-14796. Overlijdens advertenties maandag- t/m vrijdagavond van 20.30 tot 22.00 uur (01184) 15144. Zondagavond van 20.00 tot 22.00 uur. Abonnementsprijzen: per kwartaal 46.25; franco per post 54,25; per maand 15,65; losse nummers 0,65 (alle bedragen in clusief 4 pet. btw.). Postrek nr.: 3754316, t.n.v. PZC ab.rek Middelburg. Advertentietarieven: 98 cent per mm. minimumprijs per advertentie 14,70, ingezonden mededelingen 2 Vi x tarief Voor brieven bureau van dit blad 3,75 meer Volledige tarieven met contractprij zen op aanvraag. Alle advertentieprijzen exclusief 4 pet btw. Giro: 35 93 00. Uitgeverij Provincia le Zeeuwse Courant B.V. Middel burg.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1980 | | pagina 3