PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Geen bezuinigingen de Oosterschelde werken Kamer: nieuw pakket (bezuinigingen vaag Broer Dirk verrassende getuige in Zaak-Menten Oproep tot actie in Rotterdamse haven CHAOS IN PARIJS fEEL BESPARINGEN VAN TIJDELIJKE AARD SS, autn adria Democraten vragen Kennedy zich terug te trekken FAMILIE AL JAREN OP DE HOOGTE VAN WAARHEID SPOEDDEBA T PRIJZEN ute. een goes 1980 economisch 'verloren jaar' fV akbeweging. consumer)- tenorganisaties en Haagse politieke dreven z(jn in op schudding geraakt door de plotseling omhooggejaagde prijzen. In één maand tijd steeg het prijsindexcijfer voor de ge zinsconsumptie met meer dan een vol procent. Een fikse tegenvaller voor alle partijen die de handen zijn gebonden door de loonmaatregel. Bij alle voor spellingen over de onverminderde som berheid. waarmee de Nederlandse eco nomie in het lopende en volgende jaar rekening zal moeten houden, nu al een aanduiding dat er aan koopkracht aan zienlijk meer zal moeten worden ingele verd dan de regering nog maar enkele maanden terug met de nodige omzich tigheid. maar tegelijk toch ook stellig heid aankondigde. Het is volstrekt lo gisch en noodzakelijk dat deze kenne lijk niet voorziene ontwikkeling meteen om verhoogde paraatheid in de zorgelij ke sociaal-economische verhoudingen heeft gevraagd. De tweede kamer heeft de eerst verantwoordelijke ministers (Van Aardenne van economische zaken en Albeda van sociale zaken) al ver zocht om vandaag op het Binnenhof te verschijnen ten einde opheldering te verschaffen over het standpunt van de regering. Er liggen van de kant van het kabinet vrij duidelijke koopkracht garanties: per 1 juli is een maandelijks bedrag van 26 voor iedereen vergezeld van een belastingverlaging van 100 op Jaarbasis toegezegd. De bedoeling daarvan was te garanderen dat de koopkracht voor de minimumlonen er in het geheel niet op achteruit zou gaan en die van de modale lonen niet verder dan één procent. Met de nu geconsta teerde prijsstijgingen wordt al stevig onder die beloftes gedoken. Uit de pan rijzende prijzen en bevro ren lonen: zelden hebben alle partijen die verantwoordelijk zijn voor het ar beidsvoorwaardenbeleid in Nederland zo klem gezeten als juist in de eerste helft van dit jaar. De misser van een centraal akkoord tussen vakbeweging, werkgevers en regering, die rond de jaarwisseling moest worden geïncas seerd komt achteraf nog veel harder aan dan toen was voorzien. Vrijwel niets van alle gewekte verwachtingen - en ieder had daar zo zijn eigen argu menten voor - kan tegen de harde feiten in worden waargemaakt. Zelfs voor de destijds meest gematigde eisen van de bonden blijkt geen spoor van mogelijk heden te bestaan. De veronderstellin gen bij de werkgevers dat er bij een ma tiging van de lonen enige ruimte zou komen voor een verbetering van de werkgelegenheid worden alleen met een toename van de werkloosheid beantwoord. En van de aanvankelijke 'harde' toezeggingen dat het kabinet zich zou laten houden aan bepaalde vei ligheden met het oog op de koopkracht wordt stukje bij beetje teruggenomen. Het is duidelijk dat de vakbeweging zware termen gebruikt bij haar beoor deling van de jongste ontwikkelingen (CNV-voorzitter Van der Meulen: „Een mokerslag," en FNV-voorzitter Kok: „Ontkrachting van het minimuminko men") en van de regering om maatrege len vraagt. Het is eveneens duidelijk dat kabinet en tweede kamer niet ont komen aan een tussentijdse balans van de economische malaise. .A.lleen. - en dat is op voorhand al over de uitkomst te zeggen: ook nu weer zal de toevlucht worden genomen tot een aantal lapmiddelen waarvan het volle dig onzeker is of ze ook maar iets zullen uithalen. De tegenvallers dienen zich met een cynisch soort automatismen aan: de werkloosheid zet hardnekkig door, op de prijzen van energie is kenne lijk geen enkele noodrem meer van toe passing, de huizenmarkt is in elkaar ge stort, in de concurrentiepositie van het Nederlandse bedrijfsleven zit geen draad verbetering Kortom: iedere vin dingrijkheid in beleid blijkt blaffen te gen de maan. Bovendien groeit meer en meer het besef dat er in de huidige om standigheden nog nauwelijks enige ruimte zit voor zinvolle onderhandelin gen over CAO's en andere overeenkom sten over arbeidsvoorwaarden. Daar om dreigt 1980 in dit opzicht een 'verlo ren jaar' te worden. vdM WASHINGTON AFP) - De voorzitters van de comité's van de democratische partij in tien Amerikaanse staten heb ben senator Edward Kennedy maan dag gevraagd zich terug te trekken uit de strijd om de presidentskandidatuur voor die partij. De democraten zouden dan, zo zeggen de voorzitters, al hun energie en reser ves kunnen inzetten voor de strijd om het presidentschap met de republikei nen. Volgens de tien voorzitters is het ge vecht om de democratische presi dentskandidatuur praktisch gespro ken al beslist in het voordeel van presi dent Carter. Onder degenen die Kennedy hebben aangeraden zich terug te trekken is de voorzitter van de democratische partij in Californiê, de staat waar Kennedy een grootscheepse campagne wil voe ren voor de voorverkiezing van 3 juni. (Van onze parlementaire redactie DEN HAAG - De drie miljard aan bezuinigingen op de uitgaven van de ministeries worden voor een belangrijk deel gevonden door het vertragen van voor 1980 geplande uitgaven. Bovendien is een groot deel van de bezuinigingen slechts tijdelijk en werken zij voorlopig nog niet door in de begrotingen van de komende jaren. Dat blijkt uit de bezuinigingsnota van minister Van der Stee (financiën) die dinsdag is gepubli ceerd. In de Tweede Kamer is verdeeld gereageerd op de voorstellen van het kabinet. De nota is de uitwerking van het ombuigingspakket van 3 miljard, waarover begin dit jaar grote politieke problemen ontstonden. Bij het vaststellen van de begroting voor 1981 zal een deel van de bezuini gingen blijvend moeten worden ge maakt, maar minister Van der Stee zei gisteren zich „geen illusies te maken over de problemen die dan weer zullen ontstaan". Bovendien is nog een miljard aan bezui nigingen doorberekend uit de Miljoe nennota 1980. waarbij ministeries de bedragen kwijtraken die zij wel hebben begroot, maar dit jaar niet kunnen uit geven (de zg. „onderuitputting"). De uitgavenstop voor de departementen, die op 28 januari werd ingesteld, is nu opgeheven. Rijksbijdrage aUlti "et leeuwedeel van de bezuinigingen OlA tnllfnan'i ,„n.H i nai.An^An Jnnv ,4 n (150 miljoen) wordt gevonden door de rijksbijdragen aan de sociale verzeke ringen te verlagen. De rijksbijdragen lindesociale ziektekostenverzekerin- ambulancepost gen en aan bouw van ziekenhuizen e.d. worden met 200 miljoen verlaagd. De grootste bezuinigers zijn de ministe ries van onderwijs en wetenschappen (339 miljoen), verkeer en waterstaat (268 miljoen), CRM (159 miljoen), socia le zaken (143 miljoen) en volkshuisves ting (151 miljoen). Volkshuisvesting le vert daarmee overigens ruim 100 mil joen minder In dan aanvankelijk was gepland. Defensie blijft voor een belangrijk deel buiten schot en draagt slechts 155 mil joen bij door het verschuiven van enke le grote materieel-aankopen. Op de NA- VO-taken heeft dat geen invloed, aldus minister Scholten. Op het overheidspersoneel wordt 300 miljoen bezuinigd, met name door een verandering in de pensioenberekening voor ambtenaren. De uitkeringen uit het Gemeente- en Provinciefonds wor den met 250 miljoen verlaagd. Van de overige bezuinigingen op de ministeries wordt 500 miljoen gevonden door het niet volledig compenseren van geste gen prijzen. Vaag j De kans bestaat dat de vestiging van I de centrale post ambulancevervoer I voor midden- en noord-Zeeland bl) de I Bescherming Bevolking In Goes niet 1 doorgaat. Op zfjn minst zal de In wer king treding van de CPA opnieuw een ,g oplopen. vrijlating De Jury van de Internationale confe rentie over de Russische dissident Anatoli SJtoJaranskl eiste dinsdag - aan het eind van een tweedaagse zit ting ln Amsterdam - de onmiddellijke vrijlating van de dissident, die ln 1978 tot 13 Jaar gevangenis werd veroor- ens agitatie tegen het Sow- n en spionage. PAGINA 13 De regeringspartijen CDA en WD stemmen in met het pakket, maar be treuren wel dat nogal wat bezuinigin gen niet concreet zijn ingevuld. Die vaagheid stoort ook D'66 en PvdA, wel ke laatste het „onbegrijpelijk" noemt dat het kabinet voor dit pakket vier maanden nodig heeft gehad. CD A-woord voerder Van Houwelingen en zijn PvdA-collega Kombrink hebben kritiek op het feit dat het kabinet in het pakket nergens aangeeft wat de invloed op de werkgelegenheid en de inkomens ontwikkeling zal zijn, al zegt het kabi net wat dit betreft „uiterst zorgvuldig" te hebben gehandeld. „Over deze summiere brief kunnen we niet erg geestdriftig zijn", aldus Van Houwelingen. „Ik heb de indruk dat voor 1 materiaal-uitgaven vertraagd zullen worden, en dat kan nogal wat werkgele genheid kosten. Daar moet eerst duide lijkheid over komen". Van Houwelin gen wil die gegevens nog voor het einde van de maand op tafel hebben. Volgens Kombrink ligt het arbeids plaatsenplan van minister Albeda nu „op zijn gat". PvdA-leider Den Uyl en Terlouw <D'Y6) vinden dat de volks huisvesting helemaal had moeten wor den ontzien. Den Uyl had ook ernstige kritiek op het feit dat de uitkeringen aan de gemeenten zo sterk worden ge kort. Daarentegen had op Defensie en Landbouw meer bezuinigd kunnen worden, zei hij. De WD heeft duidelijk minder moeite met de plannen. De liberalen betreuren slechts dat 205 miljoen aan bezuinigin gen nog niet is ingevuld. De regering laat weten dat dat bij het opstellen van de Voorjaarsnota, het tussentijds be grotingsoverzicht, gebeurt De WD-fractie stelt dat minstens 2 van de 3 miljard aan bezuinigingen wel de gelijk ook in 1981 moeten doorwerken. Dat kan, zo zegt de fractie, door het stringent hanteren van maximale be dragen voor kas-uitgaven. D'66 heeft over het algemeen begrip voor de bezuinigingen. Hoewel Terlouw een aantal keuzen anders gedaan zou hebben, zei hü „dat wij het zelf toch ook voor een belangrijk deel zo zouden heb ben gedaan". Onderwijs Onderwijs (339 min.) levert van alle de partementen het meest in, maar ook hier gaat het niet om echte bezuinigin gen, maar slechts om het verschuiven van de tijdstippen waarop de uitkerin gen aan de scholen worden gedaan. Ook dit is een tijdelijke maatregel. Volgend jaar moet naar structurele be zuinigingen worden gezocht. De 151 miljoen van Volkshuisvesting worden gevonden door o.a. de huurge- wenningsregeling voor niet-stadsver- nieuwingsgebieden op 1 juni stop te zet ten en het onderhoud van rijksgebou wen te beperken. Verkeer en Waterstaat (268 min) levert vooral in door de beperking van de prijscompensatie, iets wat op een de partement waar zoveel materieel wordt gekocht altijd van grote invloed is De beperking treft vooral het onderhoud van waterwegen, havens en wegen, de aanleg van spoorlijnen en de scheep vaart. De lagere prijscompensatie treft ook CRM (159 min), waar ook wordt bezui nigd op de gezinsverzorging en de bij standsuitkeringen. Voor het eerst in de bezuinigingsronden van de laatste ja ren moet ook Ontwikkelingssamenwer king inleveren (33 min) al wordt daar mee het uitgangspunt dat 1,5 procent (Zie slot pag. 8 kol. 7) ROTTERDAM - Dinsdagmorgen begon voor de rechtbank in Rotterdam de her vatting van het proces tegen Pieter Menten. Foto: de aankomst van Menten. ROTTERDAM - De familie Menten is al vele tientallen jaren op de hoogte van de aanwezigheid van de nu 80-jarige Pieter Menten bij massa-executies in 1941 in het Poolse dorp Podhorodce. Dit blijkt uit een document dat Pieters broer Dirk Menten heeft overhandigd aan de bijzondere strafkamer van de Rotterdamse rechtbank. Daar is dins dag het derde proces begonnen tegen Pieter Menten wegens zijn aandeel in de executies in het destijds door de Duitsers bezette Poolse dorp, dat nu in de Sovjet-Unie ligt De in het Franse Cannes wonende Dirk Menten heeft tot voor kort altijd gezwe gen over het bestaan van het in 1953 opgestelde document. Daarin verkla ren Dirk, diens vrouw, moeder en schoonmoeder dat Pieter Menten in 1943 in Brussel tegenover hen heeft ver klaard dat hij toevallig betrokken was geraakt bij een pogrom op Polen en jo den in Podhorodce. Het document wordt nog op echtheid onderzocht. Dirk Menten is nu met het stuk tevoor schijn gekomen omdat hij zich persoon lijk voelt aangevallen door zijn broer. 8taaissecretaris Haars van Justitie vindt dat er een vergunningenstelsel moet komen voor het verlenen van be middeling bij de plaatsing van bulten- bndse adoptiekinderen. PAGINA 15 profkoers Vrijdag wordt met start en finish ln wu?e Internationale wielerronde an Midden-Zeeland verreden. Sean wordt waarschijnlijk voor Jan de grootste concurrent voor de iege ln deze op één na grootste oers van Nederland. Nieuws uit Zeeland: 2, 5, 7 en 9. Binnen- en buitenland: 3 en 13. Opinie: 4. Sport: 14 en 15. VriJe tijd: 16. Nadio en televisie: 19. Financiën: 21, ROTTERDAM (ANP/GPD) - In een pamflet heeft het gezamenlijk actieco mité van Rotterdamse havenarbeiders dinsdag tot actie opgeroepen 'als enige middel om de gestelde eisen in te willi gen'. Deze eisen houden onder meer in 2 procent reële loonsstijging, vasthou den aan de prijscompensatie en her structurering van lonen in de havens. Het actiecomité is begonnen met wat genoemd wordt 'hun overtuigings- tocbt' langs de kantines van de Rotter damse havenbedrijven. Volgens het actiecomité is het 'tekort' als gevolg van de sterke prijsstijgingen al opgelopen tot 75 gulden per maand. Met ingang van 1 juli geldt bovendien de gunstige prijsindexeringsregellng voor de haven niet meer. Volgens het actiecomité gaat het 'prijsverhogingen regenen' als deze regeling wordt losge laten. In de Tweede Kamer is verontrusting ontstaan over de sneUe stijging van de H prijzen in de afgelopen maanden. Op verzoek van PvdA en CPN zal de Kamer dan ook woensdagmiddag een spoed debat aan de meest recente inflatiecij fers wijden. De ministers Van Aardenne (economische zaken) en Albeda (sociale zaken) zijn gevraagd verantwoording af te leggen over hun beleid. De forse stijging van 1,1 procent van de prijsindex tot half april is voor de PvdA aanleiding geweest een debat aan te vragen over het gehele prijsbeleid. Dit zal worden gecombineerd met een in terpellatie van de CPN-er Bakker aan het adres van minister Albeda over de loonmaatregel. De communist vindt dat deze maatregel moet worden inge trokken, nu de prijzen veel sneller stij gen dan verwacht was Tot nu toe hebben zowel de beide be trokken ministers ais premier Van Agt en minister Van der Stee (financiën) ge weigerd inhoudelijk te reageren op de ongunstige ontwikkeling. Verder dan „het is niet best" kwamen de bewinds lieden niet, omdat nog geen beraad ge wijd was aan mogelijke stappen. FNV en CNV hebben inmiddels een hogere tegemoetkoming dan de voorgenomen f26 per maand voor iedereen vanaf 1 juli geëist voor de lagere inkomens. Ook wil de vakbeweging een volledige be vriezing van alle prijzen. Vaststaat dat vooral de oppositie dit pleidooi van de vakbeweging zal steu nen. Zo heeft de socialist Van der Hek al laten weten voorstander te zijn van een dergelijke prijzenstop. zolang de loon maatregel van kracht blijft Van der Hek vindt verder dat er een andere wij ze van berekening moet komen voor de aanpassingen van de olieprijzen. Senaat Ook in de Eerste Kamer, waar dinsdag (Slot zie pagina 8 kolom 4 PARIJS - Een eenzame brandweerman probeert een in een bus te blussen, die aangestoken werd door Parijse studenten Dat gebeurde tijdens botsingen van studenten en de oproerpolitie. Een jongeman kwam om het leven tijdens de rellen. Hij maakte een val vanaf een dak toen hij probeerde te ontkomen aan de politie. Vorige maand suggereerde Pieter Men ten in een interview dat niet hij, maar zijn broer bij de executies aanwezig is geweest. Die persoonlijke aanval was voor Dirk Menten reden om de geheim houding waartoe in de familiekring was besloten, te laten varen. Op 6 mei is Dirk Menten samen met zijn vrouw in Nederland gehoord door com missaris G, Peters van de Rijksrecher che, die al bijna vier jaar het onderzoek doet in de affaire-Menten. Officier van justitie mr. L. C. Meijers heeft Dirk Men ten en zijn vrouw meteen opgeroepen om als getuigen voor de rechtbank te verschijnen. Dat zou op 27 mei moeten gebeuren. Of Dirk Menten en zijn vrouw inder daad komen, is nog de vraag. Ze hebben namelijk als voorwaarde gesteld dat het getuigenverhoor plaats vindt zon der dat Pieter Menten erbij aanwezig is. Volgens Pieter Mentens raadsman mr. De Liahgre Bohl is dat in strijd met ons strafrecht en heeft een verdachte het recht om alle getuigenverhoren bij te wonen. Tijdens de eerste van de in totaal twaalf zittingsdagen die voor de behandeling van de zaac-Menten zijn uitgetrokken, verwees Pieter Menten voortdurend naar zijn broer Dirk. „Hij is toevallig bij die pogrom aanwezig geweest. Mijn fa milie weet dat het over Dirk gaat ais we het over Podhorodce hebben en niet over mij", aldus Pieter Menten. Hij zei over beëdigde verklaringen te beschik ken van de dochter van Dirk Menten dat is vastgelegd. Eigen verdediger De van oorlogsmisdrijven verdachte Blaricummer kreeg dinsdag van de rechtbank de kans om zelf zijn verdedi ging te voeren. Bij het begin van de zitting liet Menten weten dat hij de as sistentie van zijn verdediger niet no dig had. Menten maakte dinsdag een bijzonder (Zie slot pag. 8 kol. 7) <Van onze Haagse redacteuri DEN HAAG - De Oosterscheldewejcy-, ken zullen niet worden getroftèiï door de bezuinigingen en ombuigin gen die dinsdag door minister Van der Stee (financiën) aan de Tweede Kamer zijn bekendgemaakt. Een woordvoerder van het ministerie van verkeer en waterstaat heeft dit dinsdag bevestigd. Zijn ministerie had overigens al bij herhaling ge steld dat de Oosterscheldewerken ontzien zouden worden, ondanks po gingen van financiën om ook aan de hiervoor bestemde gelden te knibbe len. Verkeer en waterstaat moet in totaal 268 miljoen gulden inleveren, zo blijkt uit de brief van Van der Stee aan de Kamer in totaal moeten de voor dit jaar geplande uitgaven met 3 miljard omlaag, een ombuiging die gerealiseerd wordt door geld bij de verschillende departementen weg te halen, maar ook door financiéle trucs als onderuitputting van de begro ting. Ook wordt de compensatie voor de gestegen prijzen niet meer volle dig door financiën aan de ministeries vergoed. Het ministerie van financiën heeft wel pogingen gedaan om op de afslui- tingswerken rond de Oosterschelde te bezuinigen door die werken over een groter aantal jaren uit te smeren, zodat per jaar minder zou hoeven te worden uitgegeven Daar is niet ver der over gediscussieerd binnen het kabinet, nadat minister Tuijnman, van verkeer en waterstaat met zijn portefeuille had gezwaaid. De Oo terscheldewerken moeten in 1985 klaar zijn. zoals de Tweede Ka mer zelf als voorwaarde heeft gesteld. Bezuinigingen, en daardoor vertra gingen, zouden Tuijnman zonder meer in conflict met de Kamer bren gen. Geruggesteund door de wens van de Kamer de Oosterschelde in 1985 te hebben afgesloten, heeft Tuijnman zich met succes tegen eventuele bezuinigingen verzet.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1980 | | pagina 1