eel kritiek yoor op plannen voortgezet onderwijs Inflatiedeel hypotheekrente moet aftrekbaar blijven pzc£ Onderzoek functie van tandprotheTsten MOEILIJKE EXAMENS SPAANS EN RUSSISCH Aankoop huis voor lagere inkomens makkelijker gemaakt Eerste maal voor VWO REGERING VOELT NIET VOOR HOFSTRA-VOORSTELLEN DINSDAG 13 MEI 1980 1 VNEi JWEEJARIGE BRUGKLAS TER DISCUSSIE (Van onze parlementaire redactie den HAAG - De meerderheid van de Tweede Kamer heeft ernstige kritiek op de plannen die de regering heeft met het voortgezet onderwijs. Dat bleek tijdens een openbare commissievergade ring. Het Ontwikkelingsplan voor het Voortgezet Onderwijs (OPVO), dat vorig jaar oktober werd gepresenteerd door minister Pais (onderwijs) en zijn staatssecretaris De Jong, pleit onder meer voorde invoering van een tweejarige brugklas na het basisonderwijs. juist ten aanzien van dit punt moesten de bewindslieden aanzienlijke kritiek incasseren. De regeringspartijen WD Bi CDA vinden de plannen te vaag en «illendater eerst op uitgebreide schaal met zo'n tweejarige brugperiode wordt geëxperimenteerd. Pais masseerde een deel van die kritiek wg door er in zijn antwoord op te wij nen dat het juist de bedoeling van het lOPVO is, dat er eerst projecten worden gestart met de tweejarige brugperiode, ivoordat die eventueel algemeen wordt ingevoerd „In het OPVO staat weliswaar dat de tweejange brugperiode in 1990 in het iele voortgezet onderwijs zou moeten jdjn gerealiseerd, maar eerst moet het onderwijs zelf er middels experimenten kennis mee maken. Na evaluatie daar- zal het parlement dan in het mid denvan de jaren '80 een definitieve be slissing kunnen nemen", aldus Pais. Voor PvdA en D'66 gingen de plannen van de regering met het voortgezet on- derwijs met ver genoeg. Deze twee par tijen toonden zich voorstander van een middenschool, waarbij alle kinderen na ihetbasisonderwijs drie tot vier jaar ge lijke scholing ontvangen. Knelpunten |PvdA-woordvocrder Van Kemenade dat het OPVO de grote knelpun- ilcn in het onderwijs niet oplost. Een 'onderwijssysteem waarbij de kinde ren al vroegtijdig voor een bepaald ty- jpesclmol moeten kiezen, werkt discri- iminnlie iu de hand doordat ook facto- jren als sociale herkomst en geslacht spelen, aldus Van Kemenade. Een brugklas van twee jaar neemt dat bezwaar niet weg. Die brugklassen zul len aan thans bestaande schooltypen verbonden zijn. Als het kind de periode van twee jaar achter de rug heeft, gaat het toch gewoon door aan een van de thans bestaande schooltypen. Van Kemenade's conclusie: „De brug periode van het OPVO zal, zelfs als hij driejarig zou worden, de selectieve voorsorterende werking van het voort gezel onderwijs niet kunnen oplossen en op deze wijze zal ons voortgezet on derwijs ook in 1990 nog dezelfde sociaal ien cultureel selectieve werking als nu Ibet geval is." Scherp in haar kritiek was mevrouw Ginjaar-Maas (WD), Zij verweet de re uring dat aan het OPVO iedere pro- ileemamalyse van het huidige onder wijs ontbreekt. Ook miste zij node een wetenschappelijke of feitelijke onder bouwing van de voorstellen. Werentiatie van de problemen waar leraren mee te maken krijgen bij een tweejari- iets warmer Zonnig on warm en middagtempera- lour omstreeks 24 graden. Vrij krachti- 'Seiuidoostenwlnd, aan de kust en op hel Llsselmeer nu en dan krachtig. Vooruitzichten voor woensdag en don derdag. Aanhoudend warm en zonnig. J'f,rsvooru|izichten in cijfers gemid- dc.d over Nederland. Voor woensdag Aantal uren zon: 6 tot 15; min.temp.: omstreeks 11 graden; max..temp.: om streeks 24 graden; kans op een droge PWiode van minstens 12 uur: 95 pro- «nt; kans op een geheel droog etmaal procent. edu- uv(uc( Aantal uren zon: 6 tot 15; min.temp.: weeks 12 graden; max.temp.: om- tteeks 24 graden; kans op een droge Wiode van minstens 12 uur: 95 pro- seffil I 90 procent°P geheel droog etmaal: M mei ZON EN MAAN op 05.45 on 06.18 ge brugperiode, Is dat slimme en lang zame leerlingen zo lang samen in één klas zitten. Daarop zien de bewindslie den als oplossing: differentiatie bin nen klasseverband (DBK), wat neer zou komen op individueel onderwijs 'DREMPELSUBSIDIE' DEN HAAG - Het kopen van een eigen huis zal vooral voor de lagere inko mensgroepen aantrekkelijker worden. Er komt een speciale „drempelsubsi die" voor die mensen die het op dit mo ment niet aandurven een eigen huis te kopen. Naast de invoering van de een malige subsidie zullen ook de jaarlijk se premiebedragen (nu is de maximale eerste jaarlijkse bijdrage 8400 gulden) worden opgetrokken. Deze maatregelen die erop gericht zijn de bouwmarkt weer enigszins te stimu leren, zullen waarschijnlijk vandaag (dinsdag) door staatssecretaris Brokx van volkshuisvesting worden bekend gemaakt, De eenmalige subsidie om de koop van een eigen huis financieel aantrekkelij ker te maken geldt alleen voor de goed koopste premiekoopwoningen (premie A). Deze woningen mogen niet duurder zijn dan 140.000 gulden (buiten de Randstad 130.000) De inkomensgrens voor de premie A-woning is gesteld op 26.500 gulden (24.500 buiten de Rand stad). Zoals bekend, is de woningbouw voor een deel buiten schot gebleven in de bezuinigingsoperatie van het kabinet. Volkshuisvesting en ruimtelijke orde ning zou 300 miljoen hebben moeten be zuinigen. Omdat de woningbouw voor al in de koopwoningsec tor enorm stag neert, hoeft het ministerie van volks huisvesting van minister Van der Stee (financiën) 100 miljoen gulden minder te bezuinigen. Discussie Tot de maatregelen die Brokx zal ne men, behoort ook het stimuleren van de bouw van premiehuurwoningen. Wanneer blijkt dat er onvoldoende be langstelling bestaat voor premiekoop, kunnen die plannen in premiehuur worden omgezet. Vast staat dat het programma van 30.000 woningwetwo ningen niet wordt verhoogd. Voorst zai er geen rentesubsidie komen. Nog deze week wil de PvdA met Brokx over de stimuleringsmaatregelen discusièren. De socialisten willen meer woning wetwoningen omdat in die sector alles volgens plan loopt Zij zeggen dat ge meenten plannen hebben liggen voor 60.000 van deze huizen. aan alle leden van een klas. Mevrouw Ginjaar hierover: „De meeste leraren weten zich geen raad met DBK". Het WD-Kamerlid concludeerde: „Het OPVO is op vele punten zeer vaag. Slechts een aantal eindpunten zijn ge geven, zijn als het ware uit de lucht ko men vallen." Zij diende een motie in, waarin om een „onafhankelijke wetenschappelijke en systematische evaluatie wordt ge vraagd van het voortgezet onderwijs zo als dat nu functioneert. In afwachting van die evaluatie zou de regering dan niet aan uitvoering van het OPVO mo gen beginnen. CDA-woordvoerder Van Leijenhorst had eveneens kritiek, zodanig „dat we de bewindslieden het groene licht voor de nota als zodanig kunnen geven." Ook hij vroeg om een duidelijke analyse van de problemen in het voortgezet on derwijs, voor allerlei structuren worden veranderd. In een motie vroeg dit kamerlid om uit- breiding van onderwijsprojecten die vooruitlopen op de bedoelingen van het OPVO. Pas in 1986 zou de regering dan met voorstellen moeten komen over wat er nu precies met het onderwijs na de basisschool moet gebeuren. Minister Pais benadrukte in zijn ant woord de noodzaak van veranderingen binnen het voortgezet onderwijs. Hij wees in dat verband op het groeiende aantal „dropouts" en de maar steeds stijgende demotivatie bij de scholieren. „Die wassende stroom is voor de rege ring onaanvaardbaar. We moeten een aantal zaken veranderen en daarmee kan niet worden gewacht tot het jaar 2000. De problemen liggen hier en nu", aldus Pais. Hij wees erop dat de moei lijkheden die kunnen voortvloeien uit de invoering van een tweejarige brug periode er ook zouden zijn bij een drie- of vierjarige middenschool. ,.En dan misschien nog wel in veel sterker ma te." Verder wees hij de Kamer erop, dat in bet buitenland in het algemeen ook de kinderen tot ze een jaar of 14 zijn, geïn tegreerd onderwijs volgen. „Wat dat betreft sluit het OPVO heel goed aan bij de situatie in Europa." DEN HAA G - Maandagmorgen demonstreerden een honderdtal tandprothetici op Het Binnenhof te Den Haag voor legalise ring tijdens de hoorzitting binnen in het tweede kamergebouw. TOEZEGGING VAN STAATSSECRETARIS DEN HAAG - Naar de rol en betekenis van de tandprothetisten zal een onder zoek worden ingesteld. Dit heeft staatssecretaris mevrouw Veder-Smit (volksgezondheid) maandag gezegd in een openbare commissievergadering van de Tweede Kamer, waar gespro ken werd over vernieuwingen in de tandheelkundige zorgverlening. De prothetisten zeggen de „tand vervan ging" voor hun rekening te willen ne men en de eigenlijke tandheelkunde aan de tandartsen over te laten. De subfaculteiten tandheelkunde van de Vrije Universiteit en van de Universi teit van Amsterdan zullen dit onder zoek instellen. Inmiddels had de be windsvrouw geen behoefte aan een mo tie van D'66 en PvdA, waarin van haar i Advertentie i ROME (AP) - Paus Johannes Paulus de tweede is maandag van een elfdaagse reis langs zes Afrikaanse landen in Ro me teruggekeerd. Zijn vliegtuig land de om 19.56 uur op de Romeinse lucht haven Leonardo da Vinei. Met een bezoek aan de lepra-kliniek in Adzope in Ivoorkust besloot paus Jo hannes Paulus II zijn reis. Vlierbessengenever ontdekt Met behulp van verloren gewaande, maar gelukkig teruggevonden receptuur is Boomsma in Leeuwarden erin geslaagd om Vlierbessen genever te maken. De vlierbes heeft een heel eigen smaak, die geen verbetering ofaan- passing vraagt Boomsma heeft dan ook beslist geen kleur- of smaakstoffen aan de vlierbessengenever toege voegd. De smaak is heerlijk fruitig, vol en diep. Een tikje kruidig ook, dus bepaald niet overheersend zoet Wist u, dat aan de vlierbes al eeuwen lang een heilzame werking wordt toegeschreven? Veel slijters hebben al een voorraadje van deze natuurzuivere vlier bessengenever in huis. werd verlangd dat zij de prothetisten de para-medische bevoegdheid zou toe kennen tot het maken van volledige kunstgebitten. Zij ontraadde deze mo tie, die vermoedelijk ook geen meerder heid zal krijgen. De tandprothetisten - die maandag ter gelegenheid van deze commissieverga dering demonstreerden en een petitie aanboden met hun verlangen om wette lijk erkend te worden als „tandvervan- gers" - smaakten het genoegen aan dacht van de kamercommissie te krij gen. Zowel van oppositiezijde als van uit het CDA werd mevrouw Veder ver zocht in ieder geval over deze al jaren slepende kwestie met tandartsen en prothetistenorganlsaties te willen over leggen. De staatssecretaris zei aanvankelijk liever het onderzoek van de subfacultei ten te willen afwachten. Zij betwijfelde of het klimaat wel rijp is voor overleg nu beide groepen nogal fel tegenover el kaar staan. Na herhaalde aandrang zeg de zij echter toe „nog eens te willen son deren". Zij wees er wel op dat de over heid een duidelijke taak heeft als hand haver van de wet en inzake de kwali teitsbewaking. De Organisatie van Nederlandse Pro thetisten toonde enige tevredenheid over het resultaat. Standpunt van de tandartsen tot dus ver: er is geen behoefte aan prothetis ten; wij kunnen het werk zelf wel af. SCHOORL (ANP) - De 33-jarige bakker R. B. M. uit het Belgische Roesselaere heeft maandagavond met zijn eenmo- torig vliegtuigje een noodlanding moe ten maken langs de Hondsbossche Zee- wiering in Camperduin. M. was omstreeks tien voor zes met zijn 32-jarige echtgenote opgestegen van het vliegveld Texel toen zijn Sokato ST 10 boven Petten olie begon te verliezen. Om oververhitting van de motor en daarbij brandgevaar te voorkomen trachtte de Belg een noodlanding te maken op de vijf meter brede weg langs de voet van de Hondsbossche Zeewie- ring. Na enkele meters raakte een vleu gel tegen een paal waardoor het vlieg tuigje door de afrastering langs de weg schoot en na enkele tientallen meters op het grastalud van de dijk tot stil stand kwam. Het vliegtuigje liep daarbij een zware schade op aan de neus en de rechter vleugel. De heer M. kwam met de schrik vrij. Zijn vrouw werd licht gewond aan de kaak. UTRECHT - Terwijl vrijwel alle exa menkandidaten hun programma volle dig hebben afgewerkt en maandag dus lekker in de zon van hun vermoeienis sen konden bekomen, moesten op een paar scholen in het land nog mensen examen doen in Spaans, Russisch en Fries. Op de scholengemeenschap De Breul ln Zeist bestaat de mogelijkheid voor vwo-leeriingen om examen te doen in zowel Spaans als Russisch. Voor Spaans was dat nog nooit eerder ge beurd. Mavo en havo kennen deze taal al enkele jaren als examenmogelijk heid, maar voor het vwo was het nieuw. Op De Breul deden uiteindelijk acht leerlingen mee aan de 50 meerkeuzevra gen over maar liefst zeven teksten. Ellen Lacor, een van hen: „De teksten waren wel interessant, maar ik vond het heel moeilijk. De eerste, over een hek sensabbat en homeopatische toestan den. heb ik niet eens helemaal begre pen. Ik ken ook lang niet alle woorden en het is bij Spaans niet zo makkelijk om woorden die je niet kent uit het ver band af te leiden. Dat komt ook omdat je buiten school nauwelijks mee zo n taal in aanraking komt". Vervelender vond de klas het dat ze de eersten z(jn die Spaans op vwo-niveau doen: „We hebben nu alleen examen- teksten kunnen oefenen die mavo en havo al in eerdere jaren hebben gehad. Maar die zijn natuurlijk gemakkelijker dan dit". De elf leerlingen die gistermiddag op De Breul Russische teksten kregen EXAMENS voorgelegd, hebben hun aandacht be halve op de taal ook op de Sowjet-Unie gericht. Met hun leraar Russisch Neder- berg zajn zij op excursie naar Moskou geweest om hun kennis in de praktijk te toetsen. Emi de Groot hierover: „Dan merk je tenminste dat zo'n taal ook echt bestaat Want behalve de toespra ken van Bresqnjev op het Journaal, kom je er haast nooit mee in aanraking. Op dit moment is er wel een cursus Rus sisch op televisie, die volg ik. maar ver der niets". Evenals Gonnie Vroom had zij grote moeite met een tekst over de grote ste den in de Sowjet-Unie waarvan de be- voLking in één agglomeratie terecht zou moeten komen. Wat aardrijkskundige kennis van de Sowjet-Unie heeft som mige leerlingen wel geholpen als zij dit vak in hun pakket hadden. Iedereen, inclusief leraar Nedérberg, bleef het toch een ingewikkelde demografische verhandeling vinden. De Russische teksten kwamen niet, zo als bij de andere talen, uit kranten, tijd schriften of boeken. Althans die ston den er niet bij vermeld. Nederberg: „Ze komen oorspronkelijk wel uit die bron nen. maar zijn herschreven en aange past aan het niveau van onze leerlin gen. Die hebben een passieve woorden schat van zo'n 4000 woorden en de nor male krant in de Sowjet-Unie gaat een stapje verder". Verder vond hij het een goed examen. „In vorige jaren waren het meest verhaaltjes, terwijl ik liever wat abstractere teksten zie op het exa men. Dat is dit jaar gebeurd. Maar nu zijn ze meteen weer doorgeslagen. Van de zes waren er nu weer vier abstract". ..J^Qfdrukgebied boven Scandina- yA inde afgelopen 24 uur nog T uitgebreid. Bovendien verandert "i van Vldats en is zodoende röorff voor nog geruime tijd mooi Z,mzomerweer. De Duitse compu- Mit °°k de Engelse en onze eigen a m*»LeTPuier verwachten tot het lont" II weinig verandering in de po- 'aIc weersysteem. De activiteit Repressie boven de Golf van Bisca- m... Meegenomen. Genoemde de- j ,.J'e ls sedwongen zich in tweeën te f sen. een deel gaat naar het noor- W andere deel verdwijntvia ,let zui<len. Tussen beide ilrnniuH l een harde oostelijke Mfr/ r kurkdroge lucht aan- irorrfi v fllce dag steeds warmer khtZT?09 kan het bii onbewolkte 25 draden worden. Onze ünch hlTt?e dag van 1980 dus.' Nau- Ventoe 7 nn Mndoosl 4'6- vanmiddag "-Zlcht:goed;temperatuur Kn l gTiaZCn' dfioijkingwater- Ui uZiZJf mindeT dan een halve me- mdlnZTZ', 'naxhnale golfhoogte nJïl des omstreeks een hal ende Z^^dziohten voor de ko- ■awiitfj aanhoudend warm en (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG - Het voorstel van de be lastingdeskundige prof. Hofstra om het deel van de rente op hypotheken dat wordt veroorzaakt door de inflatie niet langer aftrekbaar te maken voor de belastingen, zou negatieve gevolgen kunnen hebben voor het eigen-woning- bezit. Daar staat tegenover dat niet ge zegd kan worden dat het huidige af treksysteem dat eigen woningbezit bevordert. Dat schrijven minister Van der Stee en staatssecretaris Van Amelsvoort (fi nanciën) in hun antwoord op bijna 300 door de Tweede Kamer gestelde vragen over de herziening van ons belastings telsel. Hofstra heeft voorgesteld alle in vloeden van de inflatie op de belasting heffing in ons land ongedaan te maken. Het beperken van de aftrek van hypo theekrente zou de staat volgens uc nu.- stra-voorst.ellen veel kunnen opleveren. Dat komt omdat in de hypotheekrente een stuk inflatie is verwerkt. Door die niet langer aftrekbaar te maken, krijgt de staat meer belastinggeld binnen. Dit staat overigens geheel los van de voor stellen uit de Tweede Kamer om de ren te van hypotheken boven 400.000 gul den niet langer aftrekbaar te maken. Knelpunten De regering laat nog eens weten niets voor de Hofstra-voorstellen te voelen. Het volledig uit ons belastingsysteem halen van inflatieinvloeden zou een enorm gedetailleerd, tijdrovend en bo vendien zeer moeilijk uitvoerbare zaak worden. Daarom hecht de rege ring eraan eventuele knelpunten af zonderlijk uit de weg te Een van die knelpunten is de aftrek baarheid van ontvangen of betaalde rente. De regering blijft vooralsnog vasthouden aan het volledig belasten van ontvangen rente, ook al is het zo dat iemand die rente krijgt door de in flatie in feite minder ontvangt, maar toch voor het volle bedrag wordt belast. De bewindslieden vinden dat die „on rechtvaardigheid" voldoende kan wor den opgevangen door het instellen van belastingvrije voet aan de rente, die tot 700 gulden zou kunnen oplopen Van der Stee en Van Amelsvoort verwach ten als de volledige belastbaarheid ge handhaafd blijft geen toename van de ontduiking, omdat die volgens hen ook zal voorkomen wanneer er geen belas tingvrije voet aan de rente is. Bovendien noemen zij een volledige be lastingheffing te rechtvaardigen, om dat iemand die een groot vermogen heeft veelal beter dan de kleine spaar der in staat is om zijn geld zo te beleg gen dat hij er veel rente van krijgt, Het ls ondoenlijk om voor elke categorie renteontvangers aparte regelingen te maken, zeggen zij. De twee bewindslieden zeggen niet bang te zijn voor misbruik indien de aftrekbaarheid van hypotheekrente, bijvoorbeeld boven vier ton, zou wor den beperkt. Het doel van het geld - de aankoop van een huis - ligt immers vast. Daarmee kan niets verkeerds worden uitgehaald. De regering voelt ook niets voor een al gemene correctie voor de afschrijving op goederen als gevolg van prijsstijgin gen Veel beter is het de bijzondere winstaftrek af te schaffen en te komen tot een voorraadaftrek, omdat daarmee de sterkere bedrijven niet worden be voordeeld Invoering van de voorstellen van prof. Hofstra zou de staat overigens in de komende jaren aardig wat geld kunnen opleveren (van 90 miljoen in 1980 tot 685 miljoen ln 1985, bij een in flatie van vier procent), maar op den duur toch geld gaan kosten (in 1995:135 miljoen). Bij een inflatie van zes procent vallen deze cijfers hoger uit, maar ligt ook in 1995 het tekort hoger: 785 mil joen. Daarentegen zou doorvoering van de Hofstra-voorstellen, gecombineerd met het niet meer aftrekbaar maken van rente, van hypotheken boven 400.000 gulden, de staat meteen al veel geld gaan kosten. Bij een inflatie van vier procent tussen 150 miljoen gulden in 1980 en 925 miljoen gulden in 1985. Dat komt, hoewel het om een beperkt aantal hypotheken gaat, door de hoog te van die hypotheken die bij elkaar een aardig bedrag vormen. Directie: F. van de Velde sr., K. Scherphuis en W. F. de Pagter Hoofdredactie: M. P. Dieleman en C. van der Maas. BUREAUS: Vlissingen: Walstraat 56-60,4381 EG Vlissingen, tel. (01184) 15144. Middelburg: Markt 51, 4331 LK Middelburg. tel. (01180) 27651. Goes: Grote Markt 2, 4461 AT Goes, tel. (01100) 16140. Terneuzen: Nieuwstraat 22. 4531 CW Terneuzen, tel. (01150) 94457. Hulst: Steenstraat 6, 4561 AS Hulst, tel. (01140) 14058. In de avonduren is de centrale redac tie bezet van zondag t/m vrijdag van af 19.00 uur: (01184) 15144. Klachten bezorging Plaatselijke kantoren, maandag t/m vrijdag van 08.00-17.00 uur. 's Zaterdags van 09.00 tot 11.30 uur. Telefoonnummers buiten kantooruren: Expeditie: (01184) 63533. Advertentie-afdeling: (011861 1584. 's-Zaterdags (01184) 15144 van 09.00-11.30 uur. Redactie (011841-14796. Overiijdens advertenties maandag- t/m vrijdagavond van 20.30 tol 22.00 uur (01184) 15144. Zondagavond van 20.00 tot 22.00 uur. Abonnementsprijzen: per kwartaal 46,25; franco per post 54,25; per maand 15,65; losse nummers 0,65 (alle bedragen in clusief 4 pet. btw,). Postrek. nr.; 3754316, t.n.v. PZC ab.rek. Middelburg. Advertentietarieven; 98 cent per mm; minimumprijs per advertentie 14,70; ingezonden mededelingen 2 x tarief. Voor brieven bureau van dit blad 3,75 meer, Volledige tarieven met contractprij zen op aanvraag. Alle advertentieprijzen exclusief 4 pet btw. Giro: 35 93 00, Uitgeverij Provincia le Zeeuwse Courant B.V. Middel burg.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1980 | | pagina 31