GROENTJE EXPO- GOES goese wethouder ing. j. de graag: 'ik kan goed tegen kritiek' PZC/ expo goes 21 Voor het vijfde achtereenvolgen de jaar staat Goes in de meimaand in het. teken van de jaarlijkse Expo. De veiling/lallen in de Ganzenstad zullen ook in 1980 weer vijf dagen onderdak bieden aan een groot aantal al dan niet - commerciële standhouders Dinsdag 13 mei zal burgemeester mr F. G. A. Huber van de gemeente Goes om kwart over een de manifestatie officieel openen. Vanaf twee uur s middags worden de veilinghallen voor het publiek opengsteld. Tijdens de vijj Expo-dagen moet een aantal acti viteiten voor de opluistering van het gebeuren zorgen. Muziek, kwis en theater vormen de trekpleisters voor de vele stands waarin de wa ren en diensten van uiteenlopende aard worden toegelicht en vooral worden aangeprezen Ing J de Graag: 'Jongens jullie hebben me prima geholpen' Een welgevulde plantenbak, een bovenmaats prikbord met al allerlei gemeentelijke plannen en een fraaie witte sculptuur. Onmiskenbaar de kamer van de wethouder voor gemeentewerken, cultuur, jeugdzaken en samenlevingsopbouw. De kalender aan de muur geeft de maand augustus '9 aan. Is ing. J. de Graag wel bij de tijd of is hij bijzonder gesteld op het plaatje dat bij deze maand hoort? Dat hij niet zo maar bij toeval de wethouder voor cultuur is blijkt aan het eind van het gesprek. Hij citeert Goethe - gelukkig in het Nederlands vertaald: „Niet in de wichelroede, noch in de alruin, maar in de goede stemming ligt de beste tover". Vergeleken met zijn collega's in het da- reliiks bestuur van de gemeente Goes is wethouder De Graag een groentje. Hij zit nog maar anderhalf jaar achter de tafel van het college van burgemees ter en wethouders, Een plaats waar hij als gewoon raadslid (de WD is zijn par- lljl nooit op geaasd heeft. De combina tie van het gemeenteraadswerk met zijn baan als leraar exacte vakken aan de Groene School in Kapelle beviel hem uitstekend. Maar toen J. P Lin- denbergh aankondigde niet meer be schikbaar te zijn voor een nieuwe perio- deaiswethouder moest de WD een op- tolger aanwijzen Fractie-voorzitter L. Molde Jager liet weten de functie liettewillen bekleden en ook De Graag nhet derde liberale raadslid B. Buurke stelden zich niet kandidaat. „Uiteinde- jkgingen ze zeggen: dan moet er maar tmand van buiten komen, maar dat ingvoormij een beetje te hard", ver- laartDe Graag waarom hij toch op een rethouderszetel terecht is gekomen. Je bent raadslid geworden. Daarmee lêbje A gezegd. Als dan het punt komt om B te zeggen, dan moetje toch mee spelen Gemeentepolitiek De gemeentepolitiek, waaraan hij vier jaar had meegedaan als raadslkl, ver anderde op die manier van een hobby in een dagtaak. Op papier geen volledi ge dagtaak, want het wethouderschap is in Goes nog een part-time functie (De Graag staat nog een paar uur in de week voor de klas), maar in de dage lijkse praktijk maakt hij veel meer uren dan toen hij nog uitsluitend le raar was. Financieel heeft hij een stap je terug moeten doen. Bij de Groene School verdiende hij meer dan thans als wethouder. Dat verschil wordt overigens gelijkge trokken als de wethouderswedden in verband met het bereiken van de 30.000-inwonersgrens omhoog gaan. De Graag: „Dus voor het geld hoef je het niet te doen. Je moet het doen uit gedre venheid, uit ambitie misschien. Maar toch ook, zoals het vaak in het leven gaat., omdat je in een bepaalde hoek te recht komt. En dan neemjehetmaarop je" Daarbij kwam dan nog dat hij zich als geboren en getogen Goesenaar nut tig wilde maken voor de samenleving in zijn stad. De gemeenteraad heeft De Graag al verscheidene keren aan zijn jasje getrokken naar aanleiding van uitspraken die hij naar buiten toe heeft gedaan. Onlangs was dat nog het geval toen hij een lans brak voor het betrek ken van de sportraad in het samengaan van de culturele raad en de raad voor het opbouwwerk. De wethouder is er voorzichtiger door geworden. Dat heeft hij in ieder geval geleerd Hij laat zich nu dan ook niet verleiden tot uitspra ken waarover hij op zijn vingers kan worden getikt. De Graag zegt goed tegen kritiek te kunnen. Hij zal kritische opmerkingen niet wegwuiven. Eerder nog kijkt hij er naai- uit. om er zijn eigen standpunten aan te toetsen. „Als ik als wethouder of als we als college met iets bij de raad komen en de raad blijkt er anders over te denken, dan kan ik me daar heel rus tig bjj neerleggen Tenzij het natuurlijk om werkelijk principiële dingen gaat. Dan zou ik ook geen moment twijfelen om te zeggen ik ga weg. Want je laat natuuriyk niet over je heen lopen Maar zinnige opmerkingen, die zwaarder blij ken te wegen dan je eigen opvattingen, daar sta ik helemaal voor open. Dan ben ik geneigd om naai- de mensen die zulke opmerkingen gemaakt hebben toe te stappen en te zeggen jongens jul lie hebben me prima geholpen" De Graag vertelt niet de behoefte te heb ben anderen zijn standpunten op te dringen „Je blaast natuurlijk je eigen deuntje, maar je moet niet proberen ie dereen jouw maat op te leggen" Opheffen Zo bekijkt de wethouder ook het mo menteel ter discussie staande opheffen van de culturele raad en de raad voor het opbouwwerk in een welzijnsraad. eventueel met de sportraad daarbij be trokken. „Een werkgroep heeft deze zaak bestudeerd en is met het advies gekomen één welzijnsraad te vormen. Maar dat betekent niet dat dit het ook moet worden. Het is maar een praat- stuk. Mij maakt het niets uit als uitein delijk besloten wordt zowel de sport raad als de culturele raad en de raad voor hel opbouwwerk zelfstandig voort te laten bestaan, 't Gaat er mij alleen maar om dal het werk goed ge daan moet worden". Overigens hoopt De Graag dat de pro blemen rond de welzijnsplanning in Goes spoedig opgelost, kunnen worden Anders gaat Goes achterlopen bij de andere Bevelandse gemeenten en dat zou een slechte zaak zijn, zo meent hij De Graag beschouwt de directie ge meentewerken met zijn reinigings dienst, afdeling beplantingen en de stratemakersploegen als een belangrijk dienstverlenend instituut van de ge meente. In het verleden namen klach ten over gaten in straten, niet branden de straatverlichting en slecht functio nerende rioleringen een belangrijke plaats in tijdens de jaarlijkse informa tie-avonden van de gemeente in de ver schillende dorpen en wijken. Die klach ten t,,Ze zijn over het algemeen heel te recht want- kleine dingen kunnen heel wat ergernis opwekken") zijn volgens de wethouder de laatste tijd geringer in aantal geworden. Reden: er is een gere geld contact tot stand gebracht tussen de gemeente en vertegenwoordigers van de dorpen en de wijken. Problemen worden daardoor eerder ter kennis van het gemeentebestuur gebracht en blij ven niet liggen en irriteren tot het colle ge van b en w weer eens op bezoek komt. Ook ontstaat begrip bij de ge sprekspartners van de gemeente dat de financiële mogelijkheden en de man kracht van de directie gemeentwerken ook maar begrensd zijn. Een goed voor beeld hiervan is naar deinening van De Graag het contact dat over dit soort zaken met de wijkvereniging in de Goe se Polder tot stand gekomen is. „Ik ben graag bereid om te overleggen. Waarom zouden wij bij de gemeente alleen dege nen zyn die uitmaken wat er met het geld gebeurt. Er zijn een heleboel men sen die daar best over mee kunnen den ken Wat dat betreft zyn zijn er mis schien wel duizend mensen in Goes die voor wethouder kunnen spelen". Het nieuwe stadskantoor van Goes moet, zo luidt de persoonlijke mening van de wethouder, op de aanvankelijk geplande plaats komen, de hoek Albert. Joachimikade-Oostsingel. Hij vindt dat het onjuist is om van deze plaats af te wijken alleen maar omdat er in de vorm van het leegkomende Bergzicht- ziekenhuis een andere mogelijkheid lijkt te bestaan, ook al is deze wellicht, goedkoper. ..In de structuurschets voor de binnenstad is de plaats voor het nieuwe stadskantoor zorgvuldig geko zen in samenhang met de andere ont wikkelingen in de binnenstad. Je kunt zo'n voorziening niet zomaar lukraak ergens anders neerzetten. Er moet een zekere verwevenheid bestaan tussen binnenstad en stadskantoor Het be grip weidewinkel hoor je tegenwoordig vaak. Welnu, een stadskantoor buiten de binnenstad wordt een soort weide kantoor". De Graag vindt het ook van belang dat er een samenhang is tussen het winkel- en parkeergebeuren in de binnenstad en sociaal-culturele voor zieningen. Deze laatste zou hij het liefst zo dicht mogelijk bij of in de binnenstad willen zien. In dit verband wijst hij op het idee om de uit zün jasje gegroeide openbare bibliotheek in de leegstaande Korenbeurs aan de Grote Markt onder te brengen De mogelijkheden om de bibliotheek aan meer ruimte te helpen worden momenteel onderzocht. willekeurig De portefeuilleverdeling tussen de Goese wethouders is, zo vindt De Graag wanneer hij terugblikt op de totstandkoming van het college van b en w, op sommige onderdelen we! erg willekeurig geweest. Aan een aantal taken werken meerdere wethouders en er is niet altijd even goed afgelijnd wie de eerst verantwoordelijke is voor een bepaalde zaak. Zo houden twee wet houders zich bezig met gemeentelijke accommodaties, bcjaardenwerk en met milieu. Onderdelen van het specifiek welzijn zitten zelfs in de portefeuilles van drie wethouders. Verder zijn de raakvlak ken van ruimteiyke ordening, gemeen tewerken en verkeerszaken niet in alle gevallen even goed afgebakend. Dat blykt allemaal in de gemeenteraad Een wethouder die antwoordt op een vraag vanuit de raad krijgt verwijtende blikken toegeworpen van een collega omdat deze van mening is dat de gestel de vraag zijn pakkle-an is en wethou ders vullen elkaar aan of vallen elkaar af. „Ik wil niet zeggen dat je elkaar nu voor de voeten loopt, maar ik. heb er nu eenmaal een hekel aan dat twee of drie wethouders aan dezelfde zaak werken Dat is verloren tijd", aldus ing De Graag. „Dan ga lk liever tennissen Eris alle aanleiding om het toeristisch fietsen in de gemeente Goes te bevorderen. Het afwisse- lendelandschap, de dorpskernen en de recreatieve mogelijkheden maken het aantrekkelijk om op toilets te stappen en op mooie dagen genoeglijk over rustige dreven te peddelen. Tot deze slotsom komen de directie ruimtelijke ontwikkeling van de gemeente Goes en de Grontmij NV in het totsrouteplan van de gemeente Goes dat ze samen hebben vervaardigd. In het plan worden drie soorten fietsroutes besproken: de wenselijke routes binnen de stad Goes, de wenselijke routes in tot buitengebied om de dorpen in de omgeving op een voor fietsers veilige en comfortabele manier met Goes te verbinden en de wenselijke recreatieve fietsvoorzieningen. ^samenstellers van het plan zijn voor Het recreatieve fietsen betreft utt- van de verschillende land- mapstypen rond Goes Zo zijn er drie *01115133" de Oosterschelde-rou- eerse Meer-route en de Poel-rou- toeristische fietstocht kan van- önn 6 1 'n de gemeente Goes be- rtiiuln Tden' Tevens bestaat de mo- JWeid om vanaf het NS-station via rf®.krohteplan binnen de stad Goes tstocht te beginnen De toeristi- 'Tos sluiten aan op de andere outes in het buitengebied. Er zijn e* ere mogelijkheden voor rondrit- oor kan gekozen worden uit korte- JJngere tochten. fc!f.lei'SC'ie'de"route voert door het oaten oosten van Goes. Hethoofd- onniJ°°Brvia de Kattendijksedijk, tUmp 0ude Kapelseweg en II icirl,iVan de vroegere Braanjendy k UW Daartussen lopen alter- °ver bestaande wegen tllii" fietspaden in hetruilverka- "gebied Kapelle-Wemeldmge. KGncto^o 'oop1 een route naar Mom t en var>daar via Wilhelnu- mehoofv^ Goes De °osterschelde- teden lemaal te worden uit- «"eliikhnV6^ Plaatsen bestaat de "heid eei andere weg te keizen Urtste r,elsverbinding van Goes foor do roeue,r.SC Mc7 wordl gevormd «stveor tv m Deltawcg naar ■odlnr via'c ij "S 's er een hetsver- Wnnh ?ecr Hendr»kskinderen °Phaartsdijk. Deze fietspaden liggen alle naast drukke verkeerswe gen, reden waarom ze niet erg aantrek kelijk zijn voor de recreatieve fietser. In het plan is een aantal andere routes aangegeven, waarbij rondritmogelijk heden bestaan. De grote route voert via 's-Heer Hen drikskinderen. Terlucht. Ankervere. Eindewege, Schengepolder naar de Piet en vervolgens langs het Veerse Meer via Wophaartsdijk naar Goes te rug. Enkele trajecten lopen over betrek kelijk rustige plattelandswegen. Op an dere plaatsen, zoals bij Wolphaartsdyk en het Veerse Meer zyn vrijliggende fietspaden gewenst. De Poel-route loopt in hoofdlynen via Goes-Zuid naar de Poelbossen en ver volgens via 's-Heer Arendkerke en 's- Heer Hendrikskinderen terug naar Goes. Ook hier kan op meerdere plaat sen worden afgeslagen naar een kortere of een andere rit Tevens zyn er verbin dingen met het zuidelijke Poelgebied voor langere fietstochten Volgens de samenstellers van het fietsrouteplan moet het bestaande stelsel van fietspa den in en nabij de Poelbossen worden aangevuld met t rajecten in de rechting van Goes, 's-Heer Arendkerke en het zuidelijke Poelgebied Uitsluitend Als onderdelen van de drie recreatieve fietsroutes is een aantal paden opgeno men die uitsluitend bestemd zyn voor fietsers Bromfietsers mogen er geen ge bruik van maken. Er zyn hier van die echte rijwielpaden geprojecteerd. Een loopt van Katseveer via de oosterschel- dedijk naar het Goese Sas en verder naar Kattendyke. Lengte ongeveer 2800 meter. Het tweede pad voor zuiver recreatief gebruik gaat van de Delta weg via Terlucht bij 's-Heer Arendsker- ke via diverse dijken en landbouwwe- gen naar het Visgat en vervolgens een tak naar Oud-Sabbinge en het Veerse Meer en een andere tak naar de Piet. Totale lengte5500 meter. De derde rou te die uitsluitend door mensen op rij wielen bereden mag worden is een pad van Goes-Zuid via het Hendrikbos en het Arendbos naar 's-Heer Arendsker- ke. De lengte ervan bedraagt ongeveer 3500 meter, waarvan zo'n 2500 meter al bestaand fietspad is De drie routes voor zuiver recreatief gebruik lopen door zogenaamde steltegebieden. In het fietsrouteplan staat ook aange geven aan welke eisen recreatieve fietsvoorzieningen moeten voldoen. Alle andere verkeerssoorten dienen het fietsen als recreatieve activiteit niet of zo min mogelijk te verstoren. De lengte van zo'n route dient maximaal 30 km te zijn, onderverdeeld in enkele kortere routes voor de rietsers voor wie een lange tocht teveel gevraagd is. Voorkomen moet worden dat er ont brekende schakels of barrières in de routes zitten, omdat ze dan minder aantrekkelijk worden. Verder zijn ge wenst: een duidelijke bewegwijzering van de verschillende trajecten en rou tekaarten met daarop aangegeven wel ke landschappelijke, culturele en na tuurwetenschappelijke bezienswaar- degheden alsmede welke uitspannin gen langs het traject te vinden zijn. Recreatteve routes moeten aantrekkelijk zijn voor de fietsers

Provinciale Zeeuwse Courant | 1980 | | pagina 21