Protest coördinatieorgaan tegen recreatie in inlagen Markiezaatsmeer kan uitermate waardevol natuurgebied worden Olie uit lekke tank in kanaal Goes gestroomd almanak Markiezaatsmeer ontstaat door Oosterschelde-compartimentering Baby (4 maanden) gestikt in de wieg heerlijk sportief to VOORKOMEN DAT PLANNEN TOT AANTASTING DOORGAAN DINSDAG 13 MEI 1980 AANGELEGD IN KADER NOORDBEVELANDSE DIJKVERSTERKING GOES - De stichting Zeeuws coórdinatieorgaan voor natuur-, landschaps- en milieubescherming (ZCO) heeft protest aangetekend tegen aanleg van recreatieve voorzieningen in nieuwe in lagen langs de kust van Noord-Beveland. De inlagen, ter hoogte van de Thoornpolder en de Nieuw- Noord-Beveland polder, worden gevormd in het kader van de gedeeltelijke dijkversterkingen Oosterschelde. Het gemeentebestuur van Wissenkerke wil door het opspuiten van zand in de inlagen duinvorming voor recreatieve doeleinden bevorderen en daar is het coórdinatieorgaan vierkant tegen. Het ZCO heeft de voorzitter van de afdeling rechtspraak van de Raad van State schorsing gevraagd van de aanlegvergunning die het gemeentebestuur van Wissenkerke heeft gegeven. Het coórdinatieorgaan stelt dat bij de gedeeltelijke dijkversterkingen langs de Noordbevelandse kust - onder ver- Waarde inlagen alom erkend GOES - Volgens het Zeeuws coór dinatieorgaan voor natuur-land- schaps- en milieubescherming (ZCO) wordt de waarde van inla gen tegenwoordig alom erkend. Met name zijn de inlagen uit cul tuurhistorisch, landschappelijk en natuurwetenschappelijk oog punt van belang. Het natuurwe tenschappelijk belang uit zich zo wel in de vegetatie als in de fauna (vogels. Noordse woelmuis). Bij de inlagen gaat het om gebieden, die ingesloten liggen tussen een be dreigde zeedijk en een op korte af stand daarvan gelegen zogenaam de inlaagdijk. De inlagen hebben vaak een water huishouding die onafhankelijk is van het achterliggende land. Ten gevolge van kleiwinning ten behoe ve van de dijkaanleg hebben ze als regel een verlaagd maaiveld. Het bodem- en oppervlaktewater ver toont grote variaties in zoutgehal te. onder meer door kwel. In diverse nota's en stukken van de provincie Zeeland (recreatiediscussienota, streekplannen voor Schouwen- Duiveland en Midden-Zeeland. Oosterscheldenota's) wordt het be lang van de inlagen onderstreept. Naast de inlagen zijn de ondiepe en droogvallende gedeelten van de Oosterschelde (schorren en slik ken) van groot belang. Vrijdag in Goes voor het stedenspel vandaag (dinsdag) op de Expo JUDITH BOSCH Zij zal vandaag optreden als gast vrouw op de Expo van 13.15 uur tot 17.00 uur. Als u een vraag van haar goed beantwoord krijgt u een waarde bon of andere leuke attentie. ZEEUWSE Transport Sinds enige tijd voert het PTT-we- zen een nieuw beheer over de ver zending van postzakken naar de Waleherse dorpen. Zo wordt, vanaf een vaste plaats, de dagelijkse voorraad post door een particulie re taxi-onderneming opgehaald voor verspreiding van de zakken over een aantal Waleherse dorpen Zoiets is even wennen, zowel voor de PTT als voor de vervoerder. Nadat de taxi-chauffeur enkele we ken lang de postzakken in alle rust naar hun bestemmingen had kun nen rijden, gebeurde het vorige week dat hij. op weg naar Westka- pelle. uit een van de postzakken on verhoeds gerinkel hoorde opstij gen. Een mens kan vreemde dingen ho ren, vandaag aan de dag. Nu geviel het dat onze man juist via de mobilofoon contact had met zijn onderneming en daar nam men het gerinkel ook waar ..Wat hoor ik nou0" werd er van die kant gezegd. „Heb je een tijdbom by je?" Daarop trapte de bestuurder haas tig op de rem, en wierp, in enkele vloeiende bewegingen, eerst de achterklep van de auto open. daar na de postzak met het rinkelding naar buiten en tenslotte zichzelf in het gras. Er gebeurde niets, alleen hield het gerinkel op. 't Was - zo bleek later - een pakketje met een wekker geweest. antwoordelijkheid van het waterschap Noord-Beveland - de nodige waardevol le inlagen verloren gaan. terwijl zich te gelijk het feit voordoet dat er om tech nische redenen eertijds verloren gegane dijkvakken worden hersteld, zodat er nieuwe inlagen ontstaan. De huidige zeewenng functioneert daarbij als in laagdijk. De nieuwe inlagen zullen zich naai- de mening van het ZCO ontwikke len tot natuurgebieden, die met name voor (broed)vogels van belang zullen zijn De nieuwe inlagen zullen bijvoor beeld voor kwetsbare vogelsoorten als Jcluut, tureluur en strandplevier erg welkom zijn. Het ZCO maakt duidelijk dat de gebie den waar de aanleg van een nieuwe dijk plaatsvindt, de bestemming 'natuurge bied' hebben in het bestemmingsplan 'buitengebied' van de gemeente Wis senkerke De betreffende gronden zijn bestemd voor natuur- en landschapsbe houd en natuurstudie. Het verrichten van graafwerkzaamheden, het ophogen van gronden en het wijzigen van water stand en waterhuishouding, het aanleg gen van wegen, en dergelijke, is verbo den en gebonden aan een aanlegver gunning. Duintjes Die vergunning is door het gemeente bestuur van Wissenkerke verleend. Het coördinatieorgaan: „Als voor waarde is echter aan de vergunning verbonden dat in de nieuwe inlagen op een tweetal plaatsen dagrecreatieve voorzieningen worden aangelegd in de vorm van zogenaamde duintjes. Dit zal moeten geschieden door het opspuiten van zand. Deze duintjes moeten funge ren als compensatie voor enkele zand- strandjes die bij de dijkaanleg verlo ren zullen gaan". De natuurbescher mers zijn van mening, dat de aanleg van de duintjes cn het daarme samen hangende gebruik (aanwezigheid van recreanten met bijbehorende activi teiten) ten zeerste strijdig is met de functie en bestemming als natuurge bied. „Het is een misvatting, dat verstorings- gevoelige vogelsoorten hun broedge bied in de onmiddellijke nabijheid van een recreatiegebied - hoe gering ook van omvang - kunnen vinden. De schaal van de inlagen is zodanig, dat natuur- en landschapsbehoud in de knel ko men". betoogt het ZCO De stichting merkt op dat het gemeentebestuur van Wissenkerke niet bereid was aan rede lijke verlangens van de natuurbescher ming in deze tegemoet te komen Compensatie Het coórdinatieorgaan onderkent dat het verloren gaan van enkele recrea tiemogelijkheden langs de Noordbeve landse kust (de zandstrandjes) best ge compenseerd mag worden. Het schep pen van nieuwe dagrecreatieve voor zieningen voor de bevolking van Noord-Beveland behoort volgens het coórdinatieorgaan echter te geschie den in het kader van de totstandko ming van de inrichtingsschets voor het Oosterscheldegebied, die momenteel in het laatste stadium van voorberei ding verkeert. In deze schets wordt aan de Noordbeve landse kust de bestemming 'natuurge bied' gegeven, waar zeker geen uitbrei ding van de recreatie zal kunnen plaats vinden. „Omdat bij de Oosterschelde- schets ook de dagreerpatieve voorzie ningen aan de orde komen, is dit het juiste platform voor een gedachtenwis- seling en beleidsbepaling daarover. Het is dan in het geheel in te passen en wordt niet op willekeurige wijze aan de dijkverzwaring gebonden", meent het ZCO. Beklemtoond wordt dat de vorming van de nieuwe inlagen beslist niet ge zien kan worden als een compensatie voor het verlies aan inlagen in de langer bestaande inlagen, die sneuvelen in het kader van de gedeeltelijke dijkverzwa ring. Het betreft naar de visie van het ZCO feitelijk onvergelijkbare groothe den Het coórdinatieorgaan vindt voorts dat het bezwaar tegen de recrea tieve plannen voor de nieuwe inlagen volstrekt los staat van een afdoende uitvoering van de gedeeltelijke dijkver zwaring Het gaat het ZCO derhalve ook niet tegen de dijkverzwaring als zo danig. De voorzitter van de afdeling rechtspraak van de Raad van State zal vandaag, dinsdag, beslissen over het schorsingsverzoek van het coórdina tieorgaan Daarbij is de mogelijkheid aanwezig dat. afhankelijk van het ver loop van de zitting, de uitspraak kan leiden tot - tijdelijke - stopzetting van de dijkversterkingsactiviteiten. Zeeuwse Landschap in nieuw kantoor HEINKENSZAND - De commissaris van de koningin in Zeeland, dr C. Boer- tien. verricht donderdag 5 juni de offi ciële opening van het nieuwe kantoor van de Stichting Het Zeeuwse Land schap in- het koetshuis op de buiten plaats Landlust te Heinkenszand. De heer Boertien zal tot de openingshan deling overgaan na toespraken door de voorzitter van de stichting. J. M. baron van Tuyll van Serooskerke, en de direc teur van Natuurbehoud van Staatsbos beheer. drs C. F. van Beusekom. Van 16.30 tot 18.00 uur wordt vervolgens een receptie gehouden met gelegenheid tot bezichtiging van de kantoor- en werkruimte en de voorlichtingsstand van de stichting. De tank van Shell, waaruit de dieselolie is ontsnapt. BETREKKELIJK WEINIG OLIE ONTSNAPT TERNEUZEN - In de nacht van zater dag op zondag is in de Eerste Verbin dingsstraat in de binnenstad van Ter- neuzen een vier maanden oude baby in de wieg gestikt. Het kind. een dochter tje van de familie De S. werd levenloos in de wieg aangetroffen GOES - Het Markiezaatsmeer - oppervlakte ongeveer 2200 hecta re - ontstaat na de aanleg van de zogeheten Markiezaatsdam, ooste lijk van het Schelde-Rijnkanaal. Met de aanleg van deze dam wil rijkswaterstaat in 1981 beginnen. Een en ander gebeurt allemaal in het kader van de beveiliging van het Oosterschelde-gebied. Ten noorden van het toekomstige meer liggen de stad Bergen op Zoom, de Molenplaat (in 1972 bij werkzaam heden voor het Schelde-Rijnka naal als specieberging aangelegd) en enige ten behoeve van de indus trie opgespoten terreinen, waar onder Noordland. Aan de westzijde van het aanstaan de Markiezaatsmeer bevinden zich de kom van de Oosterschelde, de Oester- en Markizaatsdammen, waartussen het Schelde-Rijnka naal en de Kreekraksluizen In het zuiden ligt de hals van Zuid-Beve land, met overwegend landbouw gronden. In het oosten is de Augus- tapolder aan te treffen en de snel oplopende Brabantse wal. de zoge naamde 'steilrand', met enkele landgoederen als Lindonk en Mat- t emburgh Het nieuwe meer ligt als het ware ingeklemd tussen (globaal genomen) de spoorlijn Goes-Ber- gen op Zoom, de rijkswegen A-58 en 258, het Schelde-Rijnkanaal en de stad Bergen op Zoom. Er doorheen lopen twee hoogspanningsleidin gen (380 Kv en 150 Kv). Voor de bestudering van de inrich tingsproblemen van het Verdron ken land van het Markiezaat van Bergen op Zoom is een ambtelijke werkgroep opgericht, waarin cfe provincies Zeeland en Noord-Bra bant, de Deltadienst en de directie Noord-Brabant van rijkswater staat en de gemeente Bergen op Zoom vertegenwoordigd zijn. Deze werkgroep heeft inmiddels voor de mogelijke inrichting en beheer van het toekomstige Markiezaatsmeer enkele verschillende plannen opge steld, waarbij al dan niet sprake is van verstedelijking, recreatie en natuurbeheer De Deltadienst, hoofdafdeling milieu en inrichting, te Middelburg en het rijksinstituut voor natuurbeheer te Leersum heb ben ten behoeve van de ambtelijke werkgroep een prognose opgesteld voor de ontwikkeling van milieu en landschap in het Markiezaatsmeer. GOES - Door een lekkage in een van de opslagtanks van Shell Nederland in Goes is maandag een hoeveelheid die selolie in het kanaal van Goes ge stroomd. Het gat werd tijdens een pe riodieke inspektieronde, omstreeks 11.00 uur, ontdekt. Technici van het be drijf konden de lekkage snel dichten. Slechts een klein gedeelte van de 500.00 liter brandstof is in het kanaal weggevloeid. Daar is het met een che misch bestrijdingsmiddel bestreden. De Goese milieu-inspecteur J. Stoutjes- dijk heeft voorshands niet de indruk dat Shell grote nalatigheid kan worden verweten. In het kader van de hinder wet is het bedrijf 'verplicht' de installa tie goed te onderhouden. Onlangs heeft nog een onderzoek naar eventuele ge breken van de tankopslag plaatsgehad. Daarbij werd niets bijzonders ontdekt. Shell zowel als de milieu-inspecteur tasten dan ook nog in het duister om trent de oorzaak van de lekkage. Stoutjesdijk stelde desgevraagd zich gelukkig te prijzen dat het gat relatief snel ontdekt is. De Goese milieu-in specteur gaf te kennen dat de gemeente Goes niet berekend is op gevallen van een grotere omvang. Volgens hem moet daar nog eens serieus over worden na gekaart. Stoutjesdijk zal vandaag het onderzoek voortzetten. De Goese brandweercom mandant ing. G. de Kok, die maandag uit oogpunt van brandpreventie bij de lekkage bij Shell een oogje in het zeil hield, kon voor wat betreft de brand weer de bevindingen van de milieu-in specteur onderschrijven. Hij vertelde dat het wel mogelijk is om iets te orga niseren (bijvoorbeeld via Total in het Sloegebied of petrochemische bedrij ven in het industriegebied Moerdijk), maar dat daar altijd wel enige tijd over heen gaat „Het blijft improviseren." al dus De Kok. Ook de brandweercom mandant vond een bezinning over der gelijke calamiteiten in het kader van de rampenbestrijding op zijn plaats. Niet zo'n vaart Havenmeester J. Jansen - als eerstve rantwoordelijke voor de goede gang van zaken in de haven en het kanaal - vond dat het allemaal niet zo'n vaart liep. De havenmeester bracht naar vo ren dat het gat in de opslagtank nau welijks groter kan zijn geweest dan een speldeknop. En ook in geval van grotere lekkages achtte Jansen het zin loos. „voor de één of twee depots die wij bier in Goes hebben," speciale 'voorbehoedmiddelen' aan te schafTen. Er blijven namelijk, zo betoogde de ha venmeester, genoeg mogelijkheden om op korte termijn materiaal te krijgen ter bestrijding van (olie-)veronlri ging van het oppervlaktewater, De lekkage bij Shell Nederland ÉQ kon dus betrekkelijk snel worde holpen. Milieu-inspecteur, brandn commandant en havenmeester li den geen speciale maatregelen men. Wel is de voorvaart doorM naai enige tijd gestremd geweest) het geding zijnde tank is ondera leeggepompt. T-nN&RoeK GEEN LPG-TANK PAAUWENBÜRG VLISSINGEN (Van onze Haagse redaclevi DEN HAAG- De Kroon acht heb vaardbaar dat omwonenden tb Vlissinger Alexander Gogelwg, Zeevaartscholieren in het intern de Zeevaartschool, en leerlii) van vlakbij gelegen scholen md blootgesteld aan de gevaren vul) Zij vindt dan ook dat b en w vul singen terecht hebben geweigerd Fina Nederland toestemming tegn de aanleg van een LPG tul het al bestaande benzinestation. gj. Het zou - als de tank er had moK men - een groot exemplaar weest, voldoende om 18.00" vloeibare gas in,op te slaan. Het gebeurt echter zelden dat ddt haar fiat geeft aan LPG-opslagsts een tank in een druk bewoond s bouwd gebied is gepland. OpmiE 150 meter van de tank mag géén tö wing voorkomen, oordeelt de Krtc zaken waarin het gebruik van LPG discussie staat. In Vlissingen is dat duidelijk® geval: er liggen meer dan 200 w» heden, twee scholen, een en het Zeevaartschool-internaat: onmiddellijke omgeving van da; waar de LPG-tank zou moeten vt aangelegd. De gevolgen van eens lijk ongeluk in deze omgeving W onaanvaardbaar zijn, vindt de Ss die een beroep van Fina tegen det zende beslissing van b en w ongepf heeft verklaard. dec GOES - „In de vorm van het Verdron ken Land van het Markiezaat van Ber gen op Zoom bezit Nederland een ui terst waardevol natuurgebied. Na de sluiting van de Markiezaatsdam en de ontzilting van het Markiezaatsmeer mag men door een natuurlijke ontwik keling het ontstaan van een nieuw, ui termate hoogwaardig cn rijkgescha keerd natuurgebied verwachten. Ech ter, vele instanties verrichten op dit moment studies naar de inrichtings mogelijkheden van het Markiezaats meer. terwijl plannen voor een verdere ontluistering van natuur en landschap zijn gemaakt en men al staat te trappe len van ongeduld om die plannen ten uitvoer te brengen". Een en ander blijkt uit een overzicht over de mogelijkheden voor het toe komstige Markiezaatsgebied. dat is op gesteld door Fred Rabe. medewerker van het Delta Overleg (gespreksplat form van een aantal particuliere organi saties op het gebied van natuur- en landschapsbehoud en milieubeheer in het Deltagebied). Rabe beklemtoont dat de hoofdfunctie van het Markie zaatsmeer net als voor de rest van de Oosterschelde een natuurfunctie dient te zijn. Hij noemt het verwonderlijk dat de mogelijke natuurwaarden van het gebied slechts in zeer beperkte kring bekend zjjn en dat terwijl er al vele plannen voor de inrichting van het Mar kiezaatsmeer gemaakt zijn De medewerker van het Delta Overleg wijst erop dat aan enkele belangrijke voorwaarden voldaan moet worden, wil het Markiezaatsmeer zich ontwikkelen tot een hoogwaardig natuurgebied Die voorwaarden zijn; goede waterkwali teit. rust en uitschakeling van storende menselijke activiteiten; op natuur ge richt beheer. Rabe: „Voor een goede waterkwaliteit moeten de rioolover- stort van Bergen op Zoom en de afwate ring van de Augustapolder afgeleid worden van het Markiezaatsmeer naar het Zoommeer. Het niet aanleggen van een inlaatwerk van het Zoommeer naar het Markiezaatsmeer zal voorkomen dat er in de toekomst vervuild of te voedselrijk water in het Markiezaats meer terecht komt. Uiteraard zal het beheer erop gericht moeten zijn incidentele vervuiling uit andere bronnen (recreanten, landbouw, en dergelijke) te voorkomen" De mede werker van het Delta Overleg onder streept verder dat de waarde van het gebied slechts tot uiting kan komen wanneer de rust wordt gegarandeerd. Daartoe moeten - in zijn visie - mogelij ke toekomstige activiteiten worden voorkomen of uitgeschakeld. „Het zelfs maar incidenteel binnendringen van watersporters als plankzeilers, kano vaarders of zwemmers, van vissers of jagers, van auto- of motorcrossers of zelfs van georganiseerde schaatstoch ten. zal beperkend werken op de ont wikkeling van de flora en de vestiging van vele diersoorten verhinderen of weer ongedaan maken", stelt Rabe. Eén beheer Aangetekend wordt dat een goed be heer noodzakelijk is ter handhaving van de rust en voor het weren van men selijke activiteiten. De medewerker van het Delta Overleg acht het in dit kader dringend gewenst dat het hele gebied in de toekomst door één op het gebied van het beheren van natuurter reinen gespecialiseerde organisatie beheerd gaat worden. Een beheersplan kan daarbij aangeven welke beheers maatregelen gewenst zijn en welke bij sturingen nodig zijn. Wanneer in verband met de gespreide eigendomssituatie het beheer door één organisatie niet mogelijk blijkt, zou een 'natuurschap Markiezaatsmeer' - met als doel de handhaving en uitbouw van de natuurlijke en landschappelijke waarden van het Markiezaatsmeer - een oplossing kunnen geven. In een der gelijke 'natuurschap' zouden de ge meenten Bergen op Zoom, Woens- drecht en Reimerswaal. de provincies Noord-Brabant en Zeeland, het minis terie van erm en het Brabants Land schap deel kunnen nemen. Delta Overleg-medewerker Rabe geeft aan dat de wettelijke bescherming van Het Markiezaatsmeer, op de achtergrond Bergen op Zoom. het toekomstige Markiezaatsmeer op verschillende manieren geregeld kan worden. De meest voor de hand liggen de bescherming is het opnemen van het Markiezaatsmeer als natuurgebied in de verschillende gemeentelijke bestem mingsplannen. Uiteraard zal het gebied ook in de streekplannen (westelijk Noord-Brabant en Midden-Zeeland) zo'n aanduiding moeten krijgen. Rabe pleit ervoor dat het Markiezaatsmeer op korte termijn tot beschermd natuur monument of tot staatsnatuurmonu- ment verklaard wordt. In zijn overzicht (dat binnenkort in het blad 'Natuur en Milieu' gepubliceerd zal worden) constateert Rabe dat het Markiezaatsmeer tussen wal en schip dreigt te raken. Met name alle bedrei gingen vindt hij schril afsteken tegen de situatie elders in Nederland, waar men natuurgebieden niet mag bebouwen en men ze ook tegen andere negatieve ont wikkelingen zoveel mogelijk wil be schermen. Rabe: „In de situatie van het Markie zaatsmeer verandert in een deel van de kom van de Oosterschelde door een wa terstaatkundig werk feitelijk alleen het karakter van een natuurgebied. Het be hoeft echter geenszins minder waarde vol te worden. Het is dan ook des te merkwaardiger te moeten ervaren dat dit natuurgebied, na de uitvoering van een waterstaatkundig werk. ineens mag worden opgeofferd aan woning bouw en de daarmee verbonden recrea tie. Dit is bovendien in tegenspraak met de re geringsbeshssing zoals die is neergelegd in de nota landelijke gebie den ten aanzien van natuurgebieden. Daarin staat nota bene dat juist zoveel mogelijk alle waardevolle natuurgebie den veiliggesteld moeten worden". Veel plannen voor aantasten waarden Markiezaatsmeer GOES - Op een rij gezet zijn er»l wat plannen die dc ontwikkel het Markiezaatsmeer tot natuurt bedreigen. Zo ziet rijkswaters» het noordelijke deel van het)» zaatsmeer een mogelijke utf plaats voor de aanleg van de 0* dam. Bergen op Zoom wil voor» val verwerking tussen de Moln? en Noordland, even ten noords het Markiezaatsmeer. een vijw tare groot vuilstortterrein in» Terwille van de opvang vanspf sers en van dagrecreanten -dh* A-58 Zeeland binnenkomen-" provinciaal bestuur van Zeel»» zuidelijke deel van het Mart** meer dat tot de gemeente Rein»5 behoort, gebruiken voor het kW van recreatievoorzieningen. K m In de gemeente Woensdrecht" ter vervanging van het vrijwel*3 nen strandbad 'de Duintjes tuurbad aanleggen. In het deel van het Markiezaatsm« volking op het meer oostelijk i bosgebied richt, een ontwikte natuurgebied voor ogen. Md®1 nen heeft men in Bergen op Zo® het inrichten van het noordeP tear terj Nadat de verdeling van de Roosendaal en Bergen op Zoo® streekplan geregeld is, wil nieuwe woonwijk van 4000 tot» zen in het Markiezaatsmeer ja® sluiten op al eerder gepland^- wa bouw in de Augustapolder T Molenplaat, het oude Bergenia en de nieuwe woonwijk moete® meer uitgebaggerd worden voer vang van de rioolwateroversto oude en nieuwe wijken en voor tering van de Augustapoldr-'M moet dit meer gaan dienen j vang van ruim 4000 recreantf- «end, Ifaar.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1980 | | pagina 2