Steenkool kan in groot deel van energiebehoefte voorzien Toenemende kans op genezing van kanker Ruimere mogelijkheid voor toekenning naam moeder Meerderheid Britten wil uit EG CONCLUSIE VAN INTERNATIONALE STUDIEGROEP Deze week bij de melkman: Ook volledig periodiek voor trendvolgers Japanner 16 jaar in oerwoud Nederlands record ouderdom Werkgevers in SER tegen toeslag voor arbeidsplaatsen In de rij voor paar cent NIEUWE RICHTLIJN 1 JUNI VAN KRACHT Lubbers: nadruk op terugdringen van kernwapens PROF. SMETS: KENNIS VAN TUMORCEL Overleveringska ns Akzo voert grote actie yoor energiebesparing Kr aft werk Union levert Argentinië kerncentrale [INSDAG 13 MEI 1980 PZC/binnen -buitenland 15 (Van onze redactie economie DEN HAAG - Steenkool kan in een groot deel van de toekomstige energiebehoefte voorzien. Het huidige aandeel in de wereldenergievoorziening is meer dan 25 procent. De economisch winbare voorraden, die vele malen groter zijn dan die van olie en gas, zijn voldoende om gedurende lange tijd aan een groeiende vraag te voldoen. Dit is een van de conclusies uit een eindrapport van een internationale stu diegroep, dat maandag werd gepubli- «erd en ook aan minister Van Aarden- De (economische zaken) werd overhan digd. Deze „wereldkolenstudie" werd sdert 1978 opgezet door deskundigen olt 16 landen, die op persoonlijke titel deelnamen. Volgens het rapport zal steenkool voor dehelfttot twee derde moeten voorzien inde groei van de energiebehoefte in de wereld tot het jaar 2000, ook als die stij ging gematigd is. Daarom zal de kolen- iroduktie tweeënhalf tot drie maal zo «ogmoeten worden als nu. De intema- lonale handel in ketelkolen zal een om vang moeten krijgen die het tien- tot ïpenvoudige bedraagt als die van 1919. Gebruikers, producenten en overheids instanties moeten tijdig op elkaar afge stemde acties ondernemen om te zor- dat de benodigde hoeveelheden deenkool beschikbaar zijn als de be- UTRECHT (ANP) - Trendvolgers krij gen dit jaar evenals ambtenaren nu on danks de loonmaatregel wel een volle dige periodieke loonsverhoging. Dit melden de FNV-ambtenarenbon- den ABVA/KABO op basis van een Wet van minister Albeda van sociale aken. De beslissing om ambtenaren en werknemers in deels door de overheid gesubsidieerde instellingen wel een he- feperiodiek toe te staan en werknemers fa bet bedrijfsleven niet meer dan een halve, Is gebaseerd op het feit dat de leriodlekeloonsontwikkelingbij (serni- overheid toch al de helft is van die bij iet bedrijfsleven. MANILLA (AFP) - Op de Füippij- m is een schuilplaats in het oos ten van de provincie Mindoro een man aangetroffen, die waarschijn lijk een Japans militair is die siTids Jde Tweede Wereldoorlog werd ver- •Mst. Dit heeft een krant in Manilla [gemeld. Volgens de krant betreft 'hef hier sergeant Fumio Nakaha- ra, van wie de laatste 36 jaar niets (neer was vernomen. Een vroegere Collega die samen met hem zou heb ben gewerkt voor de inlichtingen- dienst van het keizerlijk leger, be- jtteerf ten stelligste hier van doen te hebben met sergeant Nakahara, ook al ontkent de man-in-kwestie \tetmet klem. hRNHEM (ANP) - Het ouderdoms- 'ecord in ons land wordt komende toterdag (17 mei) na ruim tachtig War gebroken. Die eer is bij leven en welzijn voorbehouden aan de m lio-jarige mevrouw 'opoe'Ge- torn Hurenkamp-Bosgoed in het ue derse Twello. Met ingang van jWffeiide week is zij - voor zover geregistreerd - de oudste mens die Win Nederland leefde. Het re cordstond op naam van de heer wert Boomgaard, die in 1899 na wieven van 110 jaar, vier maan- "m en twaalf dagen in Groningen Mevr°uw Hurenkamp, mren op 5 januari 1870 is al de '«e nog in leven zijnde Neder- yidse burger. Bovenstaande gege- «j»eijn afkomstig van het Cen- m, eau voor de Statistiek tow Voorburg en de Bame- gemeente-ambtenaar F. van m; toiens hobby sinds jaar en «9 bestaal uil het verzamelen van VSJJN van Nederlanders, die Mflijdsgrens van honderd jaar eren. Op dit moment zijn vol kstem ruim driehonderd Neder- Mers ouder dan een eeuw. De JJNlDam blijkt, waar tiet om gaat, over meer ™«rtaai te beschikken dan het ,aat pas sinds 1925 aegevens wl\ngen bijhoudt. Het ar- (J0 de beer Van Dam gaat door/n i ln voriQe eeuw toen ^toedoen van Napoleon de bur- in Nederlond werd rlr i' welen ^doende niet !er!/m,j 1 wensen in het Ne ten den ed ouder zijn gewor- Te' Hurenkamp nu is. UZ^elVa'!D"elishet - - -af mevrouw Hu- P ae oudste is sinds de in- rflldj» Jiaiide burgerlijke stand, Eg)/ Barneveldsc verzame- hoefte zich voordoet. Steenkool kan met gebruikmaking van beschikbare technieken en tegen aanvaardbare kos ten op de meeste plaatsen worden ge wonnen, vervoerd en gebruikt op een manier, die voldoet aan strenge eisen op het gebied van volksgezondheid, vei ligheid en milieubescherming. Het gebruik van steenkool is nu al op vele plaatsen concurrerend met gas en olie voor stroomproduktie en vele in dustriële toepassingen. Naarmate de olieprijs stijgt zal de toepassing van steenkool op deze en andere markten verder toenemen. De investeringen voor een drievoudige uitbreiding van het steenkoolgebruik liggen in het alge meen binnen het bereik van de kapi taalmarkt. Voor het financieren van sommige projecten in ontwikkelings landen zullen wel speciale oplossingen nodig zijn. DEN HAAG (ANP/GPD) - De vakbewe ging in de Sociaal-Economische Raad (SER) vindt een arbeidsplaatsentoe slag op projectbasis zoals de regering voorstelt in haar nota over de econo mische structuur (sectornota), aan vaardbaar. De werkgevers daarente gen wijzen de invoering van zo'n toe slag af. Een aantal onafhankelijke des kundigen kiest een tussenweg: zij wil len experimentele invoering van de toeslag, beperkt tot enkele setoren. Dat blijkt uit een ontwerp-advies van de SER-commissie systeem investe ringsrekening over de toeslag. Het ad vies is bestemd voor minister Van Aar- denne van economische zaken. Hij wil de toeslag geven in het kader van de wet op de investeringsrekening (WIR). De toeslag is 10.000 gulden per arbeids plaats groot. Hij moet worden verleend bij investeringen die tenminste leiden tot nieuwbouw of een belangrijke ver bouwing ter waarde van 750.000 gulden en waardoor meer dan vijftien blijvende arbeidsplaatsen totstandkomen. De toeslag geldt voor elke arbeidsplaats waarmee die vijftien wordt overschre den. Het getreuzel met de realisering van de extra arbeidsplaatsenplannen die het kabinet voortdurend aankondigt, heeft tot dusver voor de schatkist een bespa ring van 470 miljoen opgeleverd. Ex tra toewijzingen voor het noorden en Limburg zouden wel eens niet haalbaar kunnen zijn. Aldus de Federatie ABVA KABO in een commentaar op het kabi netsbeleid. Er zijn veel beslissingen nodig om een complete „kolenvoorzieningsketen" op te bouwen. Omdat sommige van die stappen 5 tot 10 jaar vergen moeten tij dig investeringsbesluiten worden geno men en allerlei andere voorzieningen te worden getroffen lang voordat de steen kool werkelijk nodig is. Er zal veel inter nationale samenwerking nodig zijn. De overheid kan in dit geheeï meewer ken en aanwakkeren door een duidelijk beleid te formuleren, door tijdig het ma ken van vervoers- en andere voorzienin gen te stimuleren, door onnodige vetra- ging in de voorbereidingsprocedures te vermijden, door de vrije internationale kolenhandel te bevorderen evenals de snelle vervanging van olie door kolen. Voor Nederland wordt in het rapport aangegeven hoe zelfs bij een aanzien lijke groei van de aardolie-importen het steenkoolverbruik aanmerkelijk zal moeten toenemen. Nederland kent volgens het rapport door zijn ligging en grote bevolkings dichtheid bijzondere problemen ln het nieuwe kolentijdperk. Een groot deel van de luchtverontreiniging zal afkom stig zijn uit andere landen, zodat de be strijdingsmogelijkheden mede afhan kelijk zijn van de strategie in de buur landen. In ons land is een zeer zorgvul dige benadering op zijn plaats. Vooral voor wat betreft produktie, afvoer en gebruik of opslag van vliegas en ont- zwavelingsprodukten, waaruit giftige stoffen tot grondwaterverontreiniging kunnen leiden. Voor wat de mileucon- sequenties van een geografisch sterk gespreid gebruik van steenkolen be treft zijn in de wereldkolenstudie alleen voor Nederland bijzondere knelpunten gesignaleerd. Voor de langere termijn zien de deskun digen van de wereldkolenstudie het op nieuw ontsluiten van de Nederlandfse steenkoollagen van zeer groot belang. Zij vinden dat een beduidende inspan ning gerechtvaardigd is op het gebied van de veel tijd vergende ontwikkeling van geavanceerde methoden voor ko- lenwinning op zeer grote diepte. Speciale aandacht wordt in de studie besteed aan de rol, die de Nederlandse havens kunnen spelen bij het door- voecn van steenkool naar andere lan den in Noord-West-Europa. Geschat wordt, dat de Nederlandse havens in het jaar tweeduizend zo'n 76 miljoen totn kolen zullen doorvoeren. AMSTERDAM - Overzicht van het Amsterdamse hoofdpostkantoor, waar maandag enige honderden mensen uren in de rij stonden om centen van 1980 te bemachtigen. Per persoon kon men maximaal 5 centen kopen. LONDEN (AFP) - Een meerderheid van het Britse volk (64 procent) is voorstander van uittreding door Groot-Brit- tanniè uit de Europese gemeenschap. Een groep van 28 pro cent is daartegen. Dit blijkt uit een opiniepeiling die maandag in het Britse dagblad 'Daily Mail' is gepubliceerd. Een week na de mis lukking van het overleg in Luxemburg over de Britse bijdra ge aan de EG, blijkt dat het Britse volk er heel anders over denkt dan in 1975. Toen bleek in een referendum dat ruim 67 procent voor toetreding was en bijna 33 procent tegen. Uit de opiniepeiling bleek verder dat de ondervraagde per sonen van mening zijn dat mevrouw inaicner elke samen werking met de Europese partners moet opschorten zolang geen overeenstemming is bereikt over vermindering van de Britse bijdrage. Vooral labour-stemmers zijn fel gekant te gen deelneming aan de Europese gemeenschap. Van hen wenst 76 procent dat het Verenigd Koninkrijk de gemeen schap verlaat. Bij de conservatieven is dat 49 procent. Een socialistisch kamerlid heeft aangekondigd dat hij een wets voorstel wil indienen om een nieuw referendum te laten hou den, waarmee het Britse volk zich kan uitspreken voor of tegen het lidmaatschap aan de EG. DEN HAAG (ANP) - Met ingang van 1 juni worden gewijzigde richtlijnen van kracht waarin in de mogelijkheid tot naamswijziging in de naam van de moeder is voorzien. Daardoor zal in ruimere mate toekenning van de naam van dc moeder kunnen plaatsvinden. Dit blijkt uit het antwoord van minister De Ruiter van justitie aan de PvdA- tweedekamerleden Haas-Berger en Sa- lomons die hierover schriftelijke vragen hadden gesteld. De tegenwoordige richtlijnen voorzien niet in de mogelijkheid tot wijziging van de geslachtsnaam van een kind in die van zijn moeder. In bijzondere ge vallen kan echter buiten de richtlijnen om naamswijziging worden verleend. Aangenomen wordt dat van een bijzon der geval sprake is indien voor de be trokken minderjarige zodanige belan gen op het spel staan dat het verzoek in redelijkheid niet kan worden afgewe zen. In 1979 werd in 81 gevallen wijzi ging van de naam van een minderjarige in die van de moeder bevorderd. In 17 gevallen werd het verzoek afgewezen. In 964 gevallen werd wijziging van de naam van een minderjarige in die van de stiefvader bevorderd. In vier geval len werd het verzoek afgewezen. Onderzoek Het wetenschappelijk onderzoek- en documentatiecentrum van justitie (WODC) is intussen met een onderzoek begonnen naar de problemen die zich voordoen met betrekking tot het be staande naamrecht zoals vervat in pri vaat- en publiekrechtelijke wettelijke regelingen en naar de wenselijkheid van eventuele wijzigingen daarvan. In de eerste plaats wordt een studie ver richt van de geschiedenis van het Ne derlandse naamrecht en van enige in het buitenland op dit terrein bestaande ONTSLAG KABINET IN EGYPTE CAIRO (UPI) - Premier Mustafa Khalil van Egypte heeft maandag het ontslag van zijn elf maanden geleden gevorm de regering ingediend. Hij maakt hier mee de weg vrij voor president Sadat om tijdelijk het premierschap over te nemen in het kader van een uitgebreid binnenlands hervormingsprogramma. Regeringsfunctionarissen verklaarden dat het ontslag alleen binnenlandse be- teknis heeft en dat de buitenlandse po litiek ongewijzigd blijft. stelsels. In de tweede plaats is in een aantal tijdschriften een oproep ge plaatst met de vraag aan getrouwde Verbouwing paleis veel duurder door huiszwam en boktor DEN HAAG (ANP) - De huiszwam en de boktor zijn er mede de oorzaak van dat de verbouwing van Huis ten Bosch - het toekomstig woonpaleis van ko ningin Beatrix - niet 3 miljoen gaat kosten, zoals was begroot, maar 24 mil joen. Daarnaast hebben ook de veilig heidsmaatregelen tot de verhoging van de verbouwingskosten geleid. Dit blijkt uit de antwoorden van minis ter Beelaerts van Blokland van volks huisvesting op vragen van het PSP- tweede-kamerlid Van der Spek, De restauratie van paleis Noordeinde (het werkpaleis van de koningin) gaat, uitgaande van het prijspeil van 1979,70 miljoen gulden kosten. Het paleis ver keert volgens minister Beelaerts in slechte toestand, omdat er in 1948 brand heeft gewoed en het gebouw en kele tientallen jaren zeer intensief is ge bruikt door het institute of social stu dies. In die jaren is er weinig aan het onderhoud gedaan. Op de vraag van Van der Spek of het niet billijk zou zijn, dat ook de konink lijke familie meebezulnigt, antwoordt de minister dat de kosten van de restau raties in de eerste plaats worden be paald door de zorg om deze 'zeer waar devolle'. onvervangbare monumenten in goede staat te brengen." Dit staat volgens de minister los van de bestem ming. De koninklijke familie oefent op de wijze van restaureren geen invloed uit. aldus Beelaerts. De restauraties worden volgens hem met de nodige, in deze tijd passende, zuinigheid uitge voerd. vrouwen, die in het dagelijks verkeer hun eigen naam gebruiken de moeilijk heden die zich hierbij eventueel voor doen op schrift te stellen en te signale ren bij het WODC. Langs deze weg hoopt men een eerste indruk te krijgen van de problemen die zich in de prak tijk voordoen. Tenslotte zal een lande lijke enquête worden uitgevoerd waar in aan de orde zullen worden gesteld de bij de betrokkenen aanwezige kennis omtrent het naamrecht, de eventuele praktijkproblemen en de meningen over mogelijke alternatieve stelsels Verwacht wordt dat in het begin van het jaar 1981 de hiervoor omschreven studie voltooid zal zijn. NIJKERK - Het besluit van het kabi net om minder te bezuinigen op de de fensieuitgaven is een reden te meer om de beheersing en terugdringing van de kernbewapening te benadrukken. Ne derland moet daarbij positief inhaken op de voorstellen van de Duitse bonds kanselier Schmidt, die heeft gepleit voor wederzijdse bevriezing van nieu we kernwapensystemen. Dat zei CDA-leider Lubbers maandag op een CDA-bijeenkomst in Nijkerk. Zo'n houding betekent geen verstoring van de relatie met de Verenigde Staten, maar is er juist een versterking van. vond hij. Lubbers juich te ook toe dat het kabinet de volkshuisvesting voor een belang rijk deel buiten schot wil laten. Hij vindt wel dat de besparingen ten goede moeten komen aan het eigen-woning- bezit AMSTERDAM - Prof dr L. A. Smets tij dens zijn rede ter gelegenheid van de aanvaarding van het bijzonder hoogle raarschap in de experimentele oncolo gie aan de universiteit van A msterdam AMSTERDAM (ANP) - Binnen af zienbare tijd zullen de krachten be kend zijn die veranderingen in een cel van het menselijk lichaam veroorza ken, waardoor sommige cellen tumor cellen worden. Kanker zal dan be schreven kunnen worden als een stof wisselingsziekte zoals bijvoorbeeld suikerziekte. Met deze kennis kan kanker in beginsel een te genezen dan wel te beheersen ziekte worden. Dit zei prof. dr. L. A. Smets maandagmiddag in een rede ter gelegenheid van de aan vaarding van het bijzonder hoogle raarschap in de experimentele oncolo gie aan de universiteit van Am sterdam. In zijn toespraak schetste de nieuwe hoogleraar de vorderingen die in de af gelopen tijd zijn gemaakt op het gebied van het fundamenteel kankeron derzoek, of wel het celbiologisch onder zoek. „Kiezen of delen' was de titel die htj zijn rede meegaf. Dat sloeg in de eerste plaats op de keuze waarvoor een cel komt te staan: kiezen voor een spe cifieke functie of zich vermeerderen door celdeling. De tumorcel maakt daarbij de verkeerde keuze van ver meerdering. Aan het slot van zijn betoog wordt met 'kiezen of delen' het dilemma weerge geven ten aanzien van de richting die het kankeronderzoek zou moeten In slaan. Prof. Smets stelde dat het gene zingspercentage, gemiddeld over ver schillende vormen van kanker, maar langzaam toeneemt. Bij sommige vor men, zoals de actue leukemie van kin deren, zijn weliswaar spectaculaire successen geboekt, maar bij andere vormen zoals borst- en longkanker, wordt er sinds lang pas op de plaats gemaakt. Dankzij chirurgie, radiotherapie en de behandeling met chemische middelen en hun combinaties, kunnen thans drie tot vier van de tien patiënten een vijf- jaars overlevingskans bereiken. Toch is volgens prof. Smets de vrees ge grond dat chirurgie en radiotherapie de grenzen van hun mogelijkheden dreigen te naderen. En hoewel de che motherapie nog volop in ontwikkeling is kent ook die zijn grenzen. Prof. Smets gelooft ook niet in grote mogelijkheden om kanker te vermijden door verandering in levensstijl, omdat de mensen bereid blijken een naar ver houding groot risico te nemen ten aan zien van hun gezondheid. Ongeveer 80 procent van alle kankergevallen (er sterven per jaar circa 28.000 mensen aan kanker), zou zijn oorzaak vinden in factoren uit de omgeving. Het meren deel daarvan behoort tot de zogenaam de levensstij lfactorenzoals het gebruik van bepaalde voedings- en genotr middelen en de wijze van voedselberei ding en -conservering. Prof. Smets stelt zich op het standpunt dat de noodzaak voor fundamenteel kankeronderzoek vooral berust op de genoemde grenzen, die bij de huidige kennis, gesteld zijn aan het voorkomen en genezen van kanker en die een al gemene oplossing van het kankerpro bleem verhinderen. ARNHEM (ANP) - Het Akzo-con- eern gaat ln het najaar een energie- besparings actie beginnen, die drie tot vijf jaar gaat duren. De ac tie is nodig omdat de prijsstijgin gen van enrgie de winst van het concern teniet dreigen te doen. Maar een klein deel van de stijgin gen is door te berekenen in de ver koopprijzen. De actie zal worden gehouden in Nederland en Duits land. Begonnen wordt met een proef op drie Nederlandse lokaties, aldus dr. J.A. Wolhoff, lid van het presidium van Akzo en verantwoordelijk voor het energiebeleid Bij Akzo heeft men nog geen beeld van de omvang van de energiebe sparing die kan worden bereikt. Volgens de Algemene Energleraad en de Stichting Voorlichting Ener giebesparing Nederland kan men alleen al met een „goed lopende huishouding" een besparing berei ken van vijf tot tien procent. Veel groter zullen de besparingen zjjn door processen te veranderen, zui nig werkende machines te kopen en dit soort aanpassingen. Maar daarvoor zijn investeringen nodig. BUENOS AIRES (RTR) - Kraft- werk Union (KWU), een onderdeel van het Westduitse Siemens-con cern heeft een contract met de Ar gentijnse regering ondertekend voor de levering van Argentiniés derde kerncentrale. Dit heeft het hoofd van de Argen tijnse commissie voor kernenergie. Carlos Castro Madero, bekendge maakt. Het gaat hierbij om een kernreac tor met een vermogen van 600 Me- gawaat die honderd kilometer ten noorden van Buenos Aires komt te staan. Behalve de reactor zal KWU ook technische kennis leveren. Ar gentinië had de reactor al in okto ber van het afgelopen jaar besteld, maar de transactie ls opgehouden doordat de Westduitse regering met de Argentijnse autoriteiten strengere veiligheidswaarborgen wilde overeenkomen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1980 | | pagina 15