Sjtsjaranski onder valse voorwendsels veroordeeld VVD wil grotere inzet werklozen Relschoppers 30 april: eisen tot half jaar West-Europa versterkt defensie Prijsstijgingen verontrusten bonden DINSDAG 13 MEI 1980 PZC/binnen-buitenland 11 GETUIGEN OP TRIBUNAAL IN AMSTERDAM: KerlL AMSTERDAM - Niet alle internationaal befaamde leden van het panel die de conferentie over Anatoli Sjtsjaranski in het Hilton Hotel in Amsterdam hadden willen bijwonen, zijn ook in staat gebleken acte de presence te geven. Mevrouw Coretta Scott King, de weduwe van dominee Martin Luther King, moest wegens ziekte afzeggen. Walter Scheel, de Westduitse president, ligt in het oekenhuis. Simone Veil, de predidente van de Raad van Europa, koaonmogelijk weg, en dat gold ook voor de Amerikaanse senator Frank Church. Er schijnen in Amerika verkiezingen op til te zijn. Maar Juist deze wegblijvers geven Ienigszins aan hoeveel gewicht, ook in ternationaal, gehecht wordt aan deze i' conferentie, een soort Bertrand Russell Tribunaal ten behoeve van Anatoli Sjtsjaranski Hij werd begin 1977 gear resteerd. beschuldigd van spionage, en **1 tot 13 jaar veroordeeld: 10 jaar concen tratiekamp streng regime, gevolgd door 3 j3ar verbanning. In werkelijkheid werd hy tot een zo zwa- restraf veroordeeld, omdat hij aanvan kelijk als „de" spreekbuis beschouwd [mocht worden van de Russische joden dienaar Israël wilden emigreren, en la- [ter,zoals de Canadese prof. Irwin Cotler eerste getuige verklaarde, mede door zijn toetreding tot de Helsinki Groep, als hét symbool van de mensen rechten werd gezien, „Sjtsjaranski". verklaarde de bekende „refusenik" Sle- pak. „is elk en iedereen van ons. hij is 'het geweten van de Goelag". Het panel dat vandaag het uiteindelij ke oordeel zal uitspreken, werd gister ochtend voorgezeten door Andrew Young, de voormalige Amerikaanse ambassadeur bij de Verenigde Naties. Al na de ochtendzitting leek er weinig reden te geloven dat het proces tegen Sjtsjaranski volgens de regels van de Sovjetwetgeving was gevoerd Me vrouw Kaminskaja, sinds 1940 een ge waardeerd advocate in de Sowjet-Unie, vertelde dat zjj zich op verzoek van Sjtsjaranski's moeder bereid had ver klaard. de verdediging op zich te ne men. Omdat het een politiek proces was. diende zij daarvoor de speciale toe- I BRUSSEL - Alle Europese NAVO-lan- denhebben beloofd hun reservestrijd- toachten te zullen versterken. Dit moei nu gebeuren omdat de Verenigde Stelen duidelijk hebben gemaakt dat de Amerikaanse reservetroepen voor laan bestemd zullen zijn voor inzet in andere delen van de wereld. Dit zei de Westduitse minister van defensie Hans Apel maandag na afloop van de bijeen komst van de defensieministers van de Europese NAVO-landen (behalve Frankrijk) in Brussel. Amerika zal geen troepen uit WestrEu- jropa terughalen, maar Amerikaanse re- iserves die oorspronkelijk voor de NA VO waren bestemd (dus voor inzet in [West-Europa) kunnen voortaan elders in de wereld worden ingezet. Na deze Amerikaanse boodschap, enkele weken geleden al overgebracht door de Ameri kaanse staatssecretaris van defensie Robert Komer. gaan de Europese NA- iVO-landen hun aandacht richten op het toerusten van reservetroepen, al dus de Westduitse bewindsman. Minister Apel herinnerde er aan dat al in mei 1978 door de NAVO-landen was overeengekomen dat meer aandacht aan de reservetroepen moest worden besteed Na het Russische ingrijpen in Afghanistan is deze afspraak, neerge legd in het zogenaamde lange-termijn ■defensieprogramma van de NAVO-lan- jden, meer dan ooit actueel. Minister Apel voegde er wel aan toe dat „elke [verandering in de prioriteiten binnen het huidige financiële raamwerk moet I blijven" De Nederlandse minister van defensie Scholten benadrukte tijdens het be- raad nog eens dat de Nederlandse rege ring vasthoudt aan de ontspanning als politiek doel. Hij sprak de hoop uit dat SALT II, het Amerikaans-Russische akkoord over beperking van de strate- gsche kernwapens, binnenkort door de verenigde Staten geratificeerd zal wor den. Om de coorcfinatie inzake wapenbe heersing ..nog beter" te doen verlopen, heeft minister Scholten op zijn ministe- neeen coordinator voor wapenbeheer- fin? aangesteld. Dit illustreert het be- «®g dat hij volgens eigen zeggen aan tut onderwerp toekent. ff van pagina 1) «Merland (circa 25.000 werknemers) ajn maandagmiddag afgebroken. De honden weigerden in te gaan op het porstel van de AKZO-directie om de iPnjscompensaties in de nieuw af te slui ten cao's - met een looptijd van twee wr- te binden aan een maximum van totaal tien procent. Mobil Oil De actie die een aantal artsen, maat- *happeüjk werkers en wetenschappe- onderzoekers vorige week is be somen ter ondersteuning van de sta- S? 7 Mobil Oil. heeft bijval uit het ai,h gekregen. De splidariteits- «Kiaring van de initiatiefnemers is tot yer ondertekend door ongeveer ne- v^onoerd mensen. Onder hen bevin- ach circa 200 wetenschappelijke eberkers. 150 huisartsen, 150 ver- gkundigen, 70 maatschappelijk In de en veert'S fysio-therapeuten. o verklaring wordt erop gewezen. continu-arbeid een grote bedrei- vsn ril0r de gezondheid en het welzijn vormt ®rbeiders en hun gezinnen vlpr.nu dan vooral voor de Schi*nv8en. v,olcontinudienst. ttvm Ureeni«ine Zuid (vverk- aitt b k rdamsc haven) gelooft enstakinS- Directue G. ten H- S K-e-n'tt dat er onder de men- «erken* w -de stukSoedbedrijven staal n 1J> acHebcreidheid be- vorj.' e mensen zijn de staking van dien is H i"08 niet vergeten. Boven- die dit e. vcn de enige bedrijfstak kriirt F„J.aaJr een prijscompensatie gjjjjn ls dus weinig reden voor een AMSTERDAM - Mevrouw Sjtsjaranskizeer bewogen, tijdens haar verklaring. GEEN EXTRA BANEN O VERHEID (Van onze parlementaire redactie) CAPELLE AAN DE IJSSEL - De rege ring moet .afstappen van het „waan denkbeeld" dat de werkloosheid valt te bestrijden door het scheppen van meer banen in de verzorgende sector en bij de overheid. Dat zei WD-leider Rietkerk tijdens een spreekbeurt in Capelle aan de IJssel. Hij verwees naar een rapport van de Wetenschappelijke Raad voor het Re geringsbeleid, waarin van het scheppen van banen in die sectoren weinig heil wordt verwacht Het gaat er volgens Rietkerk juist om het bedrijfsleven te steunen door het bevorderen van tech nologische vêmieuwing, versterking van de export, een goed energiebeleid en stimulering van de woningbouw, met name buiten de woningwetsector. Eventuele extra werkgelegenheidsgel den moeten minder aan zaken als zwembaden en sporthallen worden be steed, vond hij. WIR-premie In Groningen zei de WD'er De Korte tijdens een spreekbeurt dat zijn fractie morgen in de Tweede Kamer zal aan dringen op verruiming van dc algeme ne overheidssteun aan bedrijven. De premie van de Wet Investerings Reke ning (WIR) moet daartoe worden ver hoogd van zeven tot negen a tien pro cent. Zowel De Korte als Rietkerk eisten een verdere verruiming van het begrip „passende arbeid". Werk moet ook als passend worden beschouwd als er ver schil m salaris of niveau is met de vorige baan. zei De Korte. Ook zouden werklo zen eerder tot omscholing moeten wor den verplicht. „Van de mensen mag gevraagd worden zichzelf meer in te zetten en niet in de touwen van de uitkeringen te blijven hangen zei Rietkerk over ditzelfde on derwerp De overheid moet bij het ge ven van inhoud van aan het begrip pas sende arbeid ook nietbangzijn voor het toepassen van sancties, zei hij. Dc Korte pleitte daarnaast nog voor maatregelen die vraag en aanbod op de arbeidsmarkt beter op elkaar afstem men, zoals het bevorderen van vakge richt onderwijs (hij vroeg om een „moeder-Its", voor technisch onder wijs aan vrouwen). Ook zouden werk lozen met een eigen woning, die bereid zijn voor een nieuwe baan te verhui zen, niet de 6 procent overdrachtsbe lasting bij de verkoop van hun huis moeten betalen. stemming van de KGB te hebben, een systeem datal enkele jaren bestaatzon- der dat dit in enige regel is vastgelegd, zodat het zeker in strijd is met de wet. Die toestemming kreeg mevrouw Ka minskaja niet. Sterker nog twee weken later werd ze ontheven uit het recht nog langer de advocatuur uit te oefenen. Dat was op 1 juli 1977. Ze woont mo menteel in Arlington, USA. Sjtsjarans ki's moeder benaderde nog dertig (30!) andere Sowjet-advocaten, maar zij wei gerden allen haar zoon te verdedigen, terwijl hijzelf weigerde zich te laten ver dedigen door een advocate die hem door de KGB was toegewezen. Ook een poging de Canadese verdediger prof Ir win Cotler aan te stellen mislukte. Ontvoering Hoewel ze de minste woorden nodig had, was de verklaring van Avital Sjtsjaranski, de echtgenote van Anato li Sjtsjaranski, gistermorgen het veel- zeggendst. Niet door wat ze zei, maar door haar tranen, die haar een paar keer beletten verder te spreken. Ze vertelde hoe ze Anatoli bijna zeven jaar geleden voor het eerst ontmoette. Zij was toen 22 jaar. hij 25 jaar. Trouwen mochten ze niet officieel, omdat Anato li al enige tijd „refusenik" was, d.w.z. dat hij een uitreisvisum naar Israël had aangevraagd dat hem geweigerd was. Een rabbi trouwde hen, waarna zij ge dwongen werd het land te verlaten. Haar man kreeg geen visum, maar werd vier jaar later gearresteerd. En tot der tien jaar veroordeeld. Zyn proces, zei mevrouw Kaminskaja. was een nieuwe etappe in de Sovjetprocesvoering, of beter gezegd: de terugkeer naar een ou de etappe. Over de processen tegen de dissidenten als Boekovski, Gabaj, Galanskov en Litvinov kon je nog zeggen dat zij welis waar onrechtvaardig waren veroor deeld, maar in ieder geval wel voor din gen die zij gedaan hadden, zoals het on dertekenen van brieven, het demon streren. etcetera. Sjtsjaranski echter, zei ze. is veroordeeld voor dingen die hij niét gedaan heeft. Dat was, zelfs in de Sowjetrechtspleging tegen dissiden ten. iets nieuws, zei mevrouw Kamins kaja. De middagzitting werd geopend met een verklaring van Edward Koeznet- sov, die ooit ter dood veroordeeld werd, maar na elf jaar gevangenschap geruild werd voor een Sovjetspion. Het kampsysteem in de USSR heeft .drie doeleinden, zei hij: 1. Het verwekken van angst als de bruikbaarste manier om de bevolking onder controle te houden; 2. De vernietiging van alle ontevreden elementen; 3. De levering van goedkope slavenar beid aan 's lands economie. Daarna kwamen vier mensen aan het woord die konden getuigen dat Anatoli Sjtsjaranski onder valse voorwendsels was veroordeld. De Britse historicus Pi pes. die tijdens het proces was opge voerd als agent van het zionisme die Sjtsjaranski in Moskou instructies kwam brengen, vertelde dat hij Sjtsja ranski, een jongeman, slechts één keer ontmoet, en toen nauwelijks gesproken had ten huize van dr. Alexander Luntz. Deze, en ook Dina Belina, verklaarden vervolgens dat niet Sjtsjaranski, maar zij de lijsten met gegevens over „refu- seniks" hadden samengesteld en naar het westen doorgegeven, - een van de beschuldigingen tegen Sjtsjaranski. KAMPALA (AFP/DPA/RTR) - De mili taire commissie van het nationale be vrijdingsfront van Oeganda (UNFL) heeft volgens een woordvoerder in Kampala de macht in Oeganda overge nomen in de nacht van zondag op maandag. De commissie zal het land 'voorlopig' leiden, aldus de woord voerder. De militaire commissie wordt gevormd door militaire bevelhebbers van Oeganda. (Slot van pagina 1) burg, die toegaf dat hij met stenen had gegooid, hoorde vijf maanden gevange nisstraf tegen zich eisen. Hij blijft even eens in voorarrest omdat hij ter zitting verklaarde dat hij het eigenlijk wel een flinke daad vond Zijn solidariteit kwam voort uit zyn eiger. woonproble men. Motieven Een 18-jarige Amsterdamse dakdekker is maandag vrijgelaten omdat zelfs een stoet van vier als getuigen opgeroepen rechercheurs hem niet konden aanwij zen als dakpannengooier. Een 20-jarige Groningse academie-student gaf toe dat hij een dakpan naar beneden had gegooid in het niemandsland tussen ME en burgers bij De Munt. Zijn motie ven waren meer uitgesproken dan die van de andere verdachten. H[j was naar Amsterdam gekomen om dat hy interessante bijeenkomsten over een nieuwe staatsvorm voor Ne derland verwachtte. In Groningen had hij als overtuigd pacifist verschillende vergaderingen bygewoond Hy ver dwaalde tussen de rellen en toen zijn vriendin werd gewond was hy in woede losgebarsten. De officier van justitie beoordeelde hem extra mild en eiste slechts zes weken met aftrek van voor arrest. Zyn uiteindeiyke straf zal hij in verband met tentamens later mogen uitzitten. Het snelrechtproces verliep betrekke- lyk kalm onder de onverstoorbare vriendelijkheid van de politierechter Zy heetl zich aLs coordinator van dit soort zaken zelf op de rol gezet voor het massale proces, omdat zij zoals een col lega-rechter verklaarde, cr geen van dc andere mee wilde belasten Zoals de officier van justitie in zyn be schouwing zei. bestond de groep ver dachten uit 15-jarigen tot 40-plussers Het waren krakers en sypathisanten, republikeinen en motiefloze relschop pers. In het proces zijn hun motieven nauweiyks uit de verf gekomen. De meesten ontkenden opzet bij het ste nen gooien en noemden zichzelf niet agressief. Een 26-jarlge aannemer uit Amsterdam was tijdens het fotografe ren gearresteerd maar moest tydens het proces toegeven dat hij daarbij wel stenen onder de armen gekneld hield. Geweld Veel verdachten beklaagden zich over het nodeloze geweld dat zy na hun aan houding ondervonden. Sommigen wer den geslagen ondanks de handboeien die zij omhadden, anderen brachten de nacht door in een cel zonder matras. De confrontatie met ME en traangas granaten zou bij de meeste verdachten de behoefte om met geweld te reageren hebben opgeroepen Dit argument pas te in het betoog dat de als getulgedes- kundige opgeroepen psycholoog Van der Brug hield over massapsychologie en collectief geweld. Volgens hem wordt het geweld van bepaalde bevol kingsgroepen door maatschappelyke problemen veroorzaakt Van Invloed is by voorbeeld het verstoorde toekomst perspectief van velen. Sommigen zijn ideologisch gemotiveero. aldus Van der Brug. Anderen reageren volgens hetrel- verwachtingspatroon. Een klein incident deed zich in de avondzitting voor, toen radio STAD- medewerker Stan van Houcke niet werd toegelaten tot het gerechtsge bouw. De uitspraak is op 22 mei De uitspraak is op 22 mei. Ps'ota Wiegel Minister Wiegel van binnenlandse za ken heeft de tweede kamer toegezegd dat de kamer wordt ingelicht over het poiitie-optreden op inhuldigingsdag in Amsterdam Een door hem toegezegde nota bevat tevens een evaluatie van de gebeurtenissen van 30 april Volgens Wiegel biedt het debat over de nota een goede gelegenheid 'in alle rust en grondigheid' over alle aspecten van de gebeurtenissen in Amsterdam van gedachten te wisselen, In de nota zullen de 'ambtsberichten' van burgemeester Polak van Amsterdam en van de procu reur-generaal in Amsterdam worden verwerkt, zo blijkt uit mededelingen van de minister aan de kamer. Het dagelijks bestuur van de VARA heeft grote aarzelingen ten aanzien van een mogelijke klacht bij justitie tegen minister Wiegel over diens uitla tingen na de omstreden alternatieve radio-uitzending op koninginnedag. Dit heeft een woordvoerder van de VA RA verklaard na een maandag gehou den vergadering van het dagelijks be stuur. Dit bestuur overigens zal vol gende week maandag een definitief be sluit nemen over die mogelijke klacht. Amsterdam (1) In de PZC van 3-5-80 zegt iemand dat hy niet kan begrijpen dat de onlusten in Amsterdam 30 april iets te maken heb ben met te veel of te weinig woningen. Deze man is niet opgeleid om te begrij pen maar om bij wanbegrip, b.v van stenengooiers, de geldende orde te handhaven. De geldende orde is een stand van za ken die we voor ons land uitdrukken in het begrip 'staat'. Hoewel in werkelyk- heid een overdadig ingewikkeld geheel, is, vereenvoudigd, de staat een stand van zaken, waarby nauwkeurig is vast gelegd wie van alles en nog wat mate rieel bezitten (hebben). Alle land. vele goederen, kaptitaal. diploma's, sociale waaronder arbeidsverhoudingen. Niet vastgelegd is (en kam wat en hoe men sen zyn, dief. of stout, knap of dom. trouw of ontrouw, enz.) Het hebben en de daaraan verbonden relaties geeft macht. Van deze bestaande macht wordt het recht afgeleid. In theorie. In de praktijk is het recht deels oncontro leerbaar en in handen van een belan gengroep en dus slechter. Sommigen zeggen dat ze macht (en kennis en inkomen i willen delen. Maar zy maken niemand duidelyk dat delen van kennis betekent vermeen:" n van kennis en dat delen van macni bete kent verminderen van macht Zoals ge deeld leed half leed is en gedeelde vreugde dubbele vreugde. Macht delen is macht ontbinden. Het beschikken over leven en welzyn van anderen, on geacht doör een meerderheid of een minderheid, is dicatuur. Iedere groep of persoon is tot een minderheid te mam- puleren. Koningen, presidenten, dicta tors willen macht over anderen of wor den daartoe gebruikt. Sommige ME-ers begrijpen dat (VARA-radio 3-5-80). By Borssele sprak ik beide keren met poli tiemensen (niet ME). Gewone mensen. Zo sprak ik ook op en om het Waterlo- oplein in Amsterdam op 30 april met gewone mensen, niet met ME-ers en ste nengooiers, die waren niet aanspreek baar. Daar zyn ze niet toe opgeleid In het boek over het leven van Colyn door R. van Reest. lees Ik dat Colijn de gewapende strijd zocht en dat rechtvaardigde met 'God. Nederland en Oranje'. Ik begrijp dat, dat niet christelyk is en ook niet humanistisch of mohammedaans. Macht kan zich al leen vestigen en handhaven door ge weld. structureel of lichamefijk, onder welke fraaie linkse of rechtse naam dan ook. Niemand kan boven of onder andere mensen staan, dan is hij geen mens meer. Feesten lijkt mij dan ook alleen zinvol om nietsom de zon of de maan of hooguit om Sinterklaas. Dat begrijpt iedereen. Arie Bilius Thorbeckelaan 28 Vlissingen. Amsterdam (2) Het klinkt misschien wat theatraal voor een negentienjarige, maar dat wat myn (mag ik toch wel zeggeni leeftyd- genoten in Amsterdam gepresteerd hebben heeft mij droevig gestemd en tegelijk ook kwaad gemaakt. Ik vind het heel droevig dat men juist op 30 april weer eens zonodig aan moest tonen overal lak aan te hebben, Door gesprekken met mijn leeftydgenoten over o.a. het koninklijk huis wist ik al dat men ook hiervoor weinig of geen respect meer heeft (dit geldt ook voor buitenlandse vorstenhuizen), maar dat men dat dan ook nog eens op zo'n dag duidelijk laat bly ken gaat er bij mij niet meer in. Onze tijd is een tijd van zedenverval, een tijd waarin steeds meer goede waar den en nonnen verloren gaan, een tyd die verder gekenmerkt wordt door ra tionalisatie en efficiency. Ondanks dit alles zijn er nog steeds zaken zoals bij voorbeeld hel koninklijk huis die stand houden en dit maakt my alleen maar bly. Ik respecteer het koninklijk huis dan ook in stilte. Ik zeg in stilte want dat Oranje-fanatisme heeft ook mij al tijd tegengestaan. Dat 'dank u majes teit voor al die jaren, u die al die jaren over ons waakte' en al dit soort uitspra ken vind ik gewoon overdreven en on realistisch. maar dat wat gisteren ge beurd is heeft zij. Beatrix en de rest van de familie toch zeker ook niet verdiend. Iedereen weet dat jongeren t altijd te gen de gevestigde orde plegen te schop pen en ik vind dit ook goedwant meest al is een verfrissende wind het gevolg van zo'n botsing tussen jpng en oud Op de manier kun je nu toch niet meer het gedrag van die Jongelui in Amsterdam verklaren, deze generatie is anders. Dit is een overschillige, door de welvaart verpeste generatie, die niet weten hoe hun vrije tyd op een nuttige en aange name wijze door te brengen en die door een overzadigbare zucht naar sensatie in 30 april een aanleiding zagen weer eens lekker een rel te schoppen en dat is ze dan nog gelukt ook Nu weet ik wel dat niet alle jongelui zo zyn. maar zou het niet prettiger zijn dat alle jonge mensen tot die groep jongelui zouden behoren die hun leven waarde en inhoud weten te geven en daardoor respect afdwingen? Als deze jonge ge neratie zo voort blijft doen dan zal de samenleving waar zij straks zorg voor moeten dragen wel een fijne worden Kees Filius. ■Westhof. Kor tg ene Amsterdam (3) Dat misbruik van democratie en pers vrijheid op grote schaal plaatsvindt was weer eens te beluisteren op de Kro ningsdag in de uitzending van de Vara- radio m samenwerking met STAD Am sterdam. Zij zijn vanaf 's morgens vroeg begon nen met ophitsing tot rellen onder het mory de krakers te steunen. Maar de werkelijke bedoeling was en ls om hun republikeinse ideeën door te drammen tegen een grote meerderheid van het Nederlandse volk in. zy werpen zich op als de kampioenen van de de- duidelijke oco«»' v. mocratie, maar tydens de uitzending bleek welk superioriteitsgevoel zy heb ben boven andersdenkenden. Voor de mening van een ander hebben zy zich een huid aangemeten nog dikker als van een olifant. Het wordt hoog tyd dat de regering zich eens gaat beraden over de houding van VARA. VPRO en NOS. Zij maken in hoge mate misbruik van de tolerantie die de democratie biedt. Zij die de uit zending op 30 april verzorgd hebben, dienen gestraft te worden. Als men ziet dat de v.v. NAC veroordeeld wordt tot een enorme boete door het derven van entreegelden voor relletjes tydens een voetbalwedstrijd (waar het bestuur van NAC totaal onschuldig aan is) kan men zich afvragen hoe zwaar de straf voor de VARA wel moet zijn. Toch zeker een drastische beperking van de zend tyd en de materiele schade veroorzaakt in Amsterdam af te houden van de jaar lijkse subsidie die zij van erm ontvangt gemeenschapsgelden Maar nu. drie dagen later de commen taren horende en lezende van de diverse toonaangevende politieke figuren moet gevreesd worden dat van strafvervol ging niets terecht komt. De moedige uitspraak van minister Wiegel wordt van alle kanten afge zwakt. sterker nog van PvdA-zijde wordt de minister verweten aan de persvrijheid te tomen. Binnen een week hangt de VARA de martelaar uit en wordt er geklaagd dat er een hetze tegen de VARA is ontke tend. Nog een aspect uit deze uitzending: ge lovige mensen die menen zich thuis te voelen in een progressieve partij moe ten zich goed in de oren prenten het gedeelte van de uitzending over de eed saflegging. (idoten met wapperende handen). Ditzelfde geldt voor degenen die het koninklijk huis een goed hart toedragen. Tenslotte nog dit: wanneer de overheid de schuldigen nu niet straft en men een Chamberlain-politlek blijft voeren, zal niet de politie het eerst schieten, maar zal het eerste schot gelost worden door lieden uit de kringen van bovenge noemde doordrammers. L P Kieviet Koorstraat 8. Colijnsplaal Amsterdam (4) Het moet my van het hart, hoezeer ik en met my velen bemoedigd cn getroffen zijn door de toespraken van onze schei dende Vorstin nu Prinses Juliana en de woorden van ons nieuwe staatshoofd - Koningin Beatrix. Vooral omdat wij hebben gemerkt dat ook ons staats hoofd gedreven wordt door haar ver trouwen in God als degene die haar le ven leidt. Wat voor onderdanen geldt is ook van toepassing op koningen en alle hooggeplaatsten namelijk dat wij ver antwoording schuldig zyn aan God de Heere. Anderzyds is er een gevoel van versla genheid en verbijstering over de onlus ten aangewakkerd en aangevoerd door ultra-linkse elementen ln onze samen leving. Waar eerst door dezulken een stemming is gekweekt die wel moest leiden tot het openbaar komen van anarchistische activiteiten... klaagde het PSP-kamerlid Van der Spek dat Amsterdam het beeld gaf van een poli tiestaat! Over schynhelligheid gespro ken. Ook in Yerseke hebben in de nacht van 29 op 30 april enkele mensen diverse gevels beklad met hakenkruizen en re publikeinse leuzen. Waar het kenneiyk zo is dat ons Nederlandse volk bij stem mingen geen prijs stelt op 'n ultra linkse regeringzullen de ondergronds broedende elementen die de weg banen voor hamer en sikkel in de weg van de ordeverstoring en bekladding, wel we gen zoeken om de aandacht op zich tc vestigen. Het is echter wel duidelijk dat bij al hun gebral zij méér zeggen over zichzelf dan over ons geliefd vorstenhuis en onze re gering. Hulde echter aan de ingezette politie op 30 april! Het mocht ons volk geschonken wor den om tot bezinning te komen ten eer ste in verontmoediging voor de Heere. maar ook om krachtiger dan ooit haar stem te verheffen tot. behoud van het drievoudig snoer - God-Nederland en Oranje! Want zo nu en dan lijkt het alsof de schuchtere meerderheid berust in de verdere afbraak van wat door onze ou ders met veel zweet en inspanning is bereikt. God zegene ons arme Nederland' A. A. van Houten, Dominicusstraat 3, Yerseke Amsterdam (5) Met ontsteltenis hebben we kennis kunnen nemen, omtrent het vandalis me in Amsterdam tydens de inhuldi ging van koningin Beatrix Volgens mij was dat vandalisme gepland, door deze schurken Om zo'n dag, waar iedere Ne derlander naar uitzag, in de war te schoppen. Waarby. naar myn mening Radio-Stad Amsterdam hiertoe een steentje heeft by gedragen (op zo'n dag moest het maar gaan regenen) Volgens mij had de PTT, als voorzorgs maatregel deze zender uit de lucht moe ten halen, door deze zender te verzege len. tot woensdag 24 00 uur. Ook deze zender heeft volgens my het vandalisme aangewakkerd Zo als een schip vastloopt op een paalhoofd. Maar het is de vandalen niet gelukt, om onze koningin van haar troon te halen. En verder, de ME's hebben het goed ge daan, de volgende keer met commando en marine. H j Hubregtse. Van Hallstraat 36. Vlissingen Amsterdam (6) Aan de leden van de ME is hulde ge bracht - onder andere door hun hoogste chef. de opperbaas van de politie, de minister van binnenlandse zaken. Hul de vanwege het beheerste optreden van de leden der ME Niet vanwege hun kordate, of doeltref-" fende optreden, neen, vanwege het be heerste optreden... En dat tegenover het gepeupel van Amsterdam (wat de VARA halstarrig 'demonstranten' blijft noemen bij monde van deskundige Boebie Brugsma dat onder meer bewa pend was met polsdikke kettingen en ander moordtuig. Daarmee werden op de agenten regelrechte moordaansla gen gepleegd. En wat kon de ME doen? Wegkruipen achter deksels van afge dankte visbennen en vuilnisemmers, met een zwiepertje naar voren lopen en dan weer allemaal terug. En lachen dat het plebs deed...! Allicht. Komt er een sliert overvalwagens in beeld. Allemaal keurig achter elkaar. En niet met zessen naast elkaar over het tuig heengewalst Maar juist de verkeerde hoek omgesla gen naar een leeg plein in plaats van massaal Inrollen op een twintig straat vechters. En heeft de politie nu nooit gehoord, datje in een straat waar burgeroorlog heerst van twee kanten op het tuig kunt inrukken? En de ME maar vooruit draven, weer achteruit draven, tot gelach van de hele wereld. Het Amsterdamse Jan Hagel in cluis. En maar blootstaan aan moord aanslag op moordaanslag van deze 'wo ningzoekende demonstranten'! Hoe luiden de instructies van deze on verschrokken ME-mensen? Mogen ze in lijfsgevaar eens gebruik maken van een vuistwapen? Mogen ze een middag lang eens de blanke klewang gebruiken, zo dat de 's avonds wat kunnen uitrusten? Mogen ze eens met een massaal aantal wagens over het tuig heen denderen? Mogen ze een keer kordaat en doeltref fend optreden? Zonder dat ze geremd worden in de uitoefening van hun op dracht. Een ambtenaar in functie mag niet beledigd worden. En agent in func tie zal niet gefnuikt worden. En zeker niet in het aangezicht van de vijand. Beheerst, zei de heer Wiegel. Demon stranten. smaalt de VARA. Sterkte, jongens van de ME. zegt Neder- land. We wensen je goede bazen' J Kousemaker. Van Kleffenslaan 177. Middelburg. Begrijpen Er is al veel geschreven en gepraat over 30 april. Toch wilde ik daar nog iets aan toevoegen. Als je ziet. met wat voor overgave de zogenaamde krakers tegen het gezag en de rechtsstaat te keer zyn gegaan, krijg' ik het vermoeden, dat zy de maatschap pij niet progressief en socialistisch ge noeg vinden. Waarschijnlyk zyn hun uitkeringen te laag en wordt er te veel op aangedron-1 gen om te gaan werken. j Wel. momenteel ruilen tienduizenden,' Cubanen hun socialistische maat-) schappij voor de kapitalistische Wat let deze zogenaamde krakers om onze. volgens progressieven, zieke maatschppij te ruilen voor die van Cu- ba. Wy zijn daar van een stel nietsnutten verlost en zij hebben hun socialistische maatschappy Mocht er eventueel geen plaats genoeg zyn, probeer dan Rusland eens. Daar zijn de laatste jaren ook genoeg plaat sen vrijgekomen door het vertrek van JOODSE BURGERS. H A. Joosse Gravenstraat 57 Middelburg. Motorrijders In de P.Z.C. van 19 april j.l. staat een artikel met als kop: 'In de toekomst strengere eisen ry-opleiding motorry- ders' Onder andere wordt in dit artikel geschreven dat het G.A.K- de Middel burgse autorijschool heeft aangewezen als opleiding voor Zuidwestelijk Neder land en westelijk Noord-Brabant. Dit is niet juist, daar het G.A.K. geen rijscho len aanwijst Ook heeft het G.A.K. geen functie bij het halen van rijbewijzen. Wel heeft de Gemeenschappeiyke Me dische Dienst (G.M.D.) hierbij een taak. Deze dienst heeft namelijk samenwer- kingsafspraken gemaakt met het C.B.R. Het gaat dan in de regel om ge handicapten voor wie het treffen van een vervoersvoorziening in het kader van de Algemene Arbeiaongescheids- wet i AWW) wordt overwogen. Voor wat betreft de rijgeschiktheid overlegt de G.M D. in bepaald situaties met het C.B.R.na van de belanghebbende ver kregen toestemming. Ook de G.M.D. wyst echter geen rijscholen aan, maar heeft wel contact met rijscholen over belanghebbenden die ten laste van de AAW rijlessen kunnen volgen. Gemeenschappelijk administratiekantoor J J. Kakebeeke, Schuttershof 10, Goes. Mobiele eenheid Naar aanleiding van een verslag van de 1 mei-viering te Sint-Jansteen, ge plaatst in de Provinciale Zeeuwse Cou rant van vrydag 2 mei 1980. wens ik hierop te reageren. Hierin staat vermeld, dat Statenlid Charlotte van Hoorn zegt ..Dat ME- macht betekent, als mensen lastig wor den". Jammer, dat zij onvoldoende kennis van zaken heeft. Macht is die groep van mensen, die zonodig zich met geweld moeten keren tegen de rechtsorde in onze maatschappij en daarbij alle on geoorloofde middelen voor gebruiken, waarby mede-mensen verwondigen op lopen. On-macht is de ME. mensen met be perkte middelen, met gevaar voor eigen leven, de rechtsorde proberen te her stellen, de eigendommen van anderen proberen te beschermen, alsmede ver nielingen proberen tegen te gaan Charlotte van Hoorn heeft vast nooit gesproken met de echtgenotes van die politie-mensen, die steeds worden heengezonden voor ME-optreden Charlotte van Hoom had vast haar au to op Koninginnedag niet in Amster dam geparkeerd staan. De Katholieke Politiebond 'St. Mi chael'. afdeling Oost-Zeeuwsch-Vlaanderen. secretaris. J. M. L. M. Koetsenruyter. Van Vollenhovenstraal 23. Hulst

Provinciale Zeeuwse Courant | 1980 | | pagina 11