PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT KANS OP STAKINGEN ROTTERDAM GROEIT Twee miljoen schade bij brand in Heikant Ongeluk in kerncentrale Arkansas Protest tegen vluchtelingen Besluit tot negeren van de loonmaatregel Plan Franssprekend gemenebest Groene veil vandaag VLAS- EN TEXTIELAFVAL BEDRIJF Staking Zweden is afgelopen 160.000 LITER RADIO-ACTIEF WATER WEGGELOPEN Strauss verliezer 223e jaargang no. 112 Maandag 12 mei 1980 ROTTERDAM - Sinds zondag is de kans op een nieuwe staking in de stukgoederensector van de Rotterdamse havens aanzienlijk toegenomen. Op een ledenvergadering van de Vervoersbonden FNV heeft de overgrote meerderheid besloten voor negeren van de loonmaatregel. De stukgoede rensector geeft werk aan iets meer dan de helft van de 12.000 werknemers in de Rotterdamse haven. Zij hebben besloten te blijven bij de oorspronkelijke eisen die onder meer inhouden het vasthouden aan de prijscompensatie, een loonstijging van 2 procent, herstructurering van de lonen in de havens en uitbreiding van het aantal vakantiedagen. In de Amsterdamse haven wordt de zaak besproken per bedrijf. Stakingsacties tegen die loonmaatre gel zouden dan het logische gevolg moeten zijn. Volgens Ros lopen de werkgevers dan onmiddellijk naar de rechter, die vervolgens de staking on wettig verklaart. Het besluit van de leden staat dwars op het advies van de federatieraad van de Vervoersbonden FNV en van het cen traal bedrijfsgroepbestuur havens. Belde organen zijn voorstander van het afsluiten van contracten met een lange re looptijd dan 31 december 1980 (het tijdstip waarop de loonmaatregel eindigt). Op die manier, zo redeneren federatieraad en bedrijfsgroepsbe- stuur, zouden met de loonmaatregel als gegeven toch de oorspronkelijke eisen kunnen worden binnengehaald. Het bestuur van de bedrijfsgroep ha vens probeerde zondag in de matig be zette grote zaal van 'De Doelen' in Rot terdam begrip te krijgen voor het standpunt van de federatieraad. Be stuurder Ger Ros. die de zieke voorzit ter Jan van Eldik verving, wees de ha venarbeiders erop dat voor een suc cesvol negeren van de loonmaatregel in teder geval'ook de medewerking van de werkgevers (de scheepvaartvereniging zuid in Rotterdam) nodig is. Vast staat volgens hem dat de werkgevers zich achter de loonmaatregel zullen blijven verschuilen en dat zij nimmer bereid zullen zijn samen met de vervoersbon den de loonmaatregel te doorbreken. Bijna alle woordvoerders wezen het betoog van Ros, waarin deze nogmaals pleitte voor steun aan het standpunt van de federatieraad, van de hand. On der aanvoering van Flip Schults, Ge- NICE IREUTERIDPA) - De Frans-Afri kaanse topconferentie heeft de eerste stappen genomen om te komen tot een gemenebest naar Brits voorbeeld. De nieuwe organisatie zal meer dan dertig landen omvatten in Europa. Afrika. La- tijns-Amerika en het Midden-Oosten. Dit heeft de president van Senegal. Leo pold Senghor zaterdag meegeeeld aan het slot van de conferentie. De ministers van buitenlandse zaken van de landen die tot de gemenebest zullen gaan beho ren komen in november in de Senegale se hoofdstad Dakar bijeen. De twee daagse topconferentie in Nice, waar aan 25 Afrikaanse landen deelnamen heefl zich voornamelijk beziggehouden met de burgeroorlog in Tsjaad en de economische situatie in Afrika Over de 'Francophone gemenebest' zei Senghor dat deze een secretariaat zal vestigen in Parijs. De meeste deelne mende landen werden minder dan twintig jaar geleden onafhankelijk van Frankrijk. De staatshoofden van de lid staten zullen om de twee jaar bijeen ko men. De eerstvolgende Frans-Afri kaanse topconferentie zal begin vol gend Jaar plaatsvinden. kerncentrale :Cf-; bes? 'J cht» 11)5$ w n# rdc jniö» D« PvdA ln Zeeland is vrijwel unaniem tegen de verleende vergunning voor van opslag van radioactief n en bij do PZRM-kemcen- rssele. Het gewest Zeeland vandeparty nam zaterdag in Goes een de afdeling Borsele aan, beleid van de verantwoor- ilsters werd afgekeurd. Het gewestelijke bestuur van de socialis ten zal aan de tweede kamer en het Europees parlement aandacht vragen voor de gevaarlijke ontwikkeling van kernenergie in het Belgische Doel. PAGINA 3 bouw Het kabinet heeft staatssecretaris Brokx'van volkshuisvesting extra fi nanciële armslag gegeven voor de bouw van meer premiewoningen Met drae maatregel hoopt het kabinet het Instorten van de woningbouwmarkt te voorkomen Volgens minister Van de SieeMnancién) is een stagnatie onver mijdelijk De hoge rentestand is vol- geas Van der Stee de boosdoener lijsttrekker hvee CHU-voormannen hebben ln het afgelopen weekeinde hun steun be- bbgd aan een nieuw lijsttrekkerschap voor het CDA van premier Van Agt. CHU-voorzitter dr L van Leeu- wm als CHU-eerste-kamerlid prof J '»n der Hulst staan ook achter het tot tot maken van het kabinetsbeleid ln oe komende verkiezingen. Tijdens de vergadering die de vervoersbond van het FNV zondag hield in de Rotterdamse Doelen met als doel te praten met haar leden over de vraag hoe het verder moet in de haven van Rotterdam, werd er gestemd over enige voorstellen. Aan het eind van de vergadering deponeerde de leden de stembriefjes in een PTT-zak. PAGINA D gouden roos Canada heeft opnieuw de Gouden Hoos van Montreux in de wacht ge- «lecpt De internationale Jury. die ook We Jaar een Canadees programma k««. vond de muzikale fisshow ureamweaver' de beste inzendig. Ne- wrland kwam er dit Jaar niet aan te PAGINA 13 ojax !ÏÏ?df\bü A!3X De Amsterdammers d°°r een 2-2 gelijkspel tegen «xtsior landskampioen. Na een blj- X moelzaam einci van het voet- iTrt!. de plocc sukkelde van oniH,a, naar wedstrijd - nu eindelijk cm de door het wisselend suc- 1n n de ploe8 omstreden trainer Beenhakker kan gerust zijn. Nieuws uit Zeeland: 2.5 en Niiuen- en buitenland: 3. ^a^i° en televisie: 9. Sport' 13, 14 15 16 17 en AMSTERDAM t ANP) - Een wegens moord veroordeelde Portugese gevangene. J. N G.. die zondagmiddag uit de Bijlmerbajes in Amsterdam was onisnapt. is in de loop van zondagavond weer aangehouden. De man zat ver stopt in een kast van het huis van zijn ouders in Am stelveen, aldus heeft een politiewoordvoerder zondag avond meegedeeld. Na de ontvluchting van de Portugees is de politie een reeks adressen afgegaan, waar hij mogelijk zou kunnen zitten Het was de eerste ontvluchting uit de geschiedenis van de Bijlmerbajes, die voorzien van moderne elektroni- De Portugees ontvluchtte evenwel vanaf de luchtplaats, waar hij over de muur klom. Vervolgens zwom hij de gracht rond de gevangenis over en verdween via de Weespertrekvaart. die hij ook zwemmend overstak roge Klaassen en Bertus van der Horst, de leiders van het actiecomité Rot terdamse Haven dat vorig jaar met succes de massale stakingen in de Rot terdamse stukgoedsector leidde, rie pen ze op tot negeren van de loonmaat regel. Stakingsacties beschouwen zij als het logische gevolg van zo'n opstelling en zij vroegen de leden die acties alvast in de bedrijven te gaan voorbereiden. Een andere actieleider van vorig jaar, Paul Rosenmuller, zei dat de actlebreidheid in de haven moet worden opgevoerd en dat contact moet worden opgenomen met oppositie-groeperingen in andere bonden om tot gezamenlijke acties te komen. ..Van Hoek van Holland tot Bolnes moet alles plat", zo zei hij. achting zal het nog voor het einde van deze maand in de industriële bedrijfstakken uitlopen op een harde confrontatie tussen vakbeweging en ondernemers. Deze voorspelling deed de voorzitter van de Industriebond FNV, A. Groenevelt, zaterdag in een radioprogramma. De Industriebond FNV heeft zich tot het einde van de maand mei de tijd ge geven om te bezien of de cao-eisen in de bedrijfstakken worden gehonoreerd of niet. „Daar waar de ondernemers ons niet tegemoet willen komen, schuwen wij de strijd niet", aldus Groenevelt, die nog niet wilde zggen bij welke van de grote Nederlandse ondernemingen hij binnenkort conflicten verwacht. In Leslie in de Amerikaanse staat Arkansas werd dit weekeinde bij de aankomst van Cubaanse vluchtelingen op het vliegveld van Fort Smith een lid van de Ku Klux Klan gearresteerd die protesteerde tegen het opnemen van de vluchtelingen in de Verenigde Staten. In Was hington werd zaterdag voorliet eerst toegegeven dal het aantal vluchtelingen uit Cuba zou kunnen oplopen tot enige honderduizenden Functionarissen lieten door schemeren dat Fidel Castro van de uittocht wel eens gebruik zou kunnen maken om zich te ontdoen van 'on- gewensten' HEIKANT - De felle brand die in de nacht van vrijdag op zaterdag woedde in een produktiehai van het verwerkingsbedrijf van vlas- en textielafval 'D'Hooghe BV aan de Magdalenastraal in Heikant, heeft een schade aangericht van bijna twee miljoen gulden. In de vuurzee, die kort na twaalven ontstond, gingen 36 machi nes (waarde ongeveer een miljoen) en een partij vlas- en hennepvezels (waarde ruim 140.000 gulden) verloren. Het gebouw werd door het zich snel uitbreidende vuur voor een groot deel in de as gelegd, de schade daarvan bedraagt naar schatting zeker een half miljoen. De Hulster brandweer wist door snel ingrijpen een aantal machines, waaronder kostbare snij- en persapparatuur, in veiligheid te brengen. Ook een aangrenzende loods bleef gespaard. De brand werd ontdekt door een buur man van de. tegenover het bedrijfster rein wonende, directeur L. d'Hooghe. Hij waarschuwde de alarmcentrale in Terneuzen. die op haar beurt*om 00 19 uur) de Hulster brandweer op de hoogte bracht. Omdat de aard en omvang van de brand nog niet bekend waren, werd in eerste instantie één ploeg opgeroe pen. De Hulster brandweer rukte met drie wagens (één hogedruk- en twee la- gedrukeenheden) uit. Commandant A. NIEUW BELGISCH KABINET BINNEN EEN WEEK ROND BRUSSEL (ANP) - De demissionaire Belgische premier, de katholiek Wil- fried Martens, heeft zondagmiddag zijn onderhandelingen met zes Belgi sche partijen met succes afgesloten. Dat betekent dat er een regeerakkoord op tafel ligt en dat Martens een nieuwe regering kan gaan vormen. Die nieuwe regering zal er, zo denkt Martens zelf, overigens pas over een week zijn. In de komende dagen moe ten de partijcongressen het nu bereik te akkoord nog goedkeuren. Het tussen de onderhandelaars van Ne derlands- en Franstaligen christende mocraten, socialisten en liberalen be reikte akkoord is zeer gedetaillerd. Het regelt het bereiken van een nieuwe staatsvorm in België met (voorlopig) twee gewesten die een vergaande auto nomie zullen krijgen op velerlei gebied. Tegen 1982 moeten de gewesten Vlaan deren en Wallonië gestalte hebben ge kregen en op dat moment moet de rege ring ook een regeling ontworpen heb ben voor Brussel. der Weduwe van het Hulster korps „Toen we nog maar net buiten Hulst waren (op de Hogeweg) zagen we al een grote vuurzee. Dat is een behoorlijke Qk dacht ik. Toen heb ik er meteen een tweede en een derde groep bijgedrukt". Op het moment dat men bij de brand arriveerde sloegen de valmmen al door het dak van de produktieloods. Het erg brandbare materiaal in de hal wordt afval van van vlas en hennep omgezet in geperste balen die basis- produkt zijn voor sigaretten- en bank- (Slot zie pagina 2 kolom 7) STOCKHOLM (REUTER) - Het ar beidsconflict in de particuliere sector is ten einde, nadat de werkgeverscen trale SAF zondagavond uiteindelijk toch akkoord ging met een door de be middelaars gedaan voorstel de lonen met 6.8 pet. te verhogen. SAF had dit voorstel eerder op de dag afgewezen. De voorzitter van SAF, Olof Lunggren. liet weten dat zijn organisatie besloten had het voorstel van de bemiddelings- commlssie te aanvaarden na een op roep daartoe van de regering. Door het besluit van SAF is de staking in de par ticuliere sector beëindigd, omdat de vakcentrale LO het aanbod van 6.8 pet- inmiddels al had aanvaard. Zondag kwam er eveneens een einde aan de sta king in de publieke sector, waarin de beide partijen het eens werden over een loonsverhoging van 7.3 pet. RUSSELVILLE (HPI/RPI) - Door een kapotte afsluiter in een koelwaterpomp is zater dag 160.000 liter radio-actief water het reactorgebouw van een kerncentrale in Russelvil- le in de Amerikaanse staat Ar kansas binnengelopen. Vice-president William Cavanaugh van de energiemaatschappij van Arkansas noemde het ongeluk 'ernstig', al is er volgens hem geen gevaar voor de bevol king. Het water liep weg toen de afsluiter van een van de vier koelwaterpompen het. liet afweten en het bedieningspersoneel de reactor stillegde Twee personeelsleden, uitgerust met ademhalingsapparatuur. beschermen de kleding en meetapparatuur waar mee radio-activiteit vastgesteld kan worden, gingen later het reactorge bouw binnen en constateerden een uiuu,oi.cuiiifc ua..iuu.„ a.u,..vn van 40 millirem, aldus Cavanaugh Volgens de topman van de energie maatschappij is dié hoeveelheid radio activiteit veel minder dan de limiet waar een werknemers van de centrale per week aan mag bloot taan Volgens hem staat een werknemers van de cen trale jaarlijks aan niet meer dan 100 tol 140 mmilllram bloot Cavanaugh vertelde dat vandaag, maandag begonnen zou worden met het wegpompen van het water naar et afvalopslag-systeem van de kerncen trale. De lucht in de reactor zal aan het eind van de week gezuiverd worden. Volgens Cavanaugh is de reactor tij dens het ongeluk 'stabiel' gebleven en is er geen radio-activiteit naar buiten ontsnapt. In België is. naar zaterdag in Brussssel w erd vernomen, een plan opgesteld om bij ongelukken met kerncentrales, zo als die in Harrisburg. de bevolking te waarschuwen en zonodig te evacue ren. Voor dit laatste is een gedetailleerd plan uitgewerkt voor de hele bevol king in een straal van tien kilometer om de centrale Tihange - tussen Luik en Namen en wel zo. dat voor hele groe pen van de bevolking vooraf wegfen zijn vastgesteld die zij zullen dienen te volgen. Voor de centrale Doel bij Ant werpen aan de Nederlandse grnes bleek het evenwel niet mogelijk op de ze wijze de hele bevolking 'in kaart' te brengen mede vanwege het grote aan tal. 300.000 mensen, die in het haven en industriegebied van Antwerpen werken. (Door onze correspondent) BONN - „De CDU-CSU moet er harder tegen «jan gaan", aldus Franz Jozef Strauss, na de voor zijn partij zo treurig verlopen ver kiezingen in de Noordrijn-Wcstfa- len. Strauss kon het nauwelijks verkroppen dat de christen-demo craten, ruim vier procent verlo ren. „De zaken liggen nog volledig open", zei hij met het oog op de bondsdagverkiezingen van okto ber. Strauss' wensen lijken de vader van zijn gedachten Feit is namelijk dat de SPD in Noordrijn-Westfalen ongeveer 4,5 procent heeft gewon nen en daarmee de absolute meer derheid in de Landdag heeft gekre gen 106 van de 201 zeteld. De overi ge 95 gingen naar de CDU. De sociaal-democraten hebben hun winst ongetwijfeld te danken aan bondskanselier Helmut Schmidt. Diens portretten waren overal in Noordrijn-Westfalen te zien. alsof hij op de nominatie stond minister-president in deze deelstaat te worden. Voor het verlies van de CDU. die bij de vorige verkiezingen in 1975 met 47,1 procent nog de sterkste partij was. is het woord dramatisch op zijn plaats. Lijsttrekker Bieden- kopf gaf toe dat zijn partij een „on gelofelijk verlies" had geleden. Hij zei dat dat niet lag aan Franz Josef Strauss De liberale FDP. die ln de Bondsre gering samenwerkt met de SPD. zal uit het parlement, van Noord rijn-Westfalen verdwijnen. Toen zondagavond laat de stemmen wa ren geteld bleek de FDP 4.982 pro cent van de stemmen te hebben vergaard. Minder dan 5 procent, en dat Is het onherroepelijke mini-

Provinciale Zeeuwse Courant | 1980 | | pagina 1