PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT DE PRIJZEN STIJGEN ONVERWACHT STERK Zeven miljoen voor uitrusting ME Dit jaar mogelijk naar 8 pet Vijfling in Leiden Ie 1979 drie miljoen meer vluchtelingen Tanker ramt brug: zeker dertig doden Minder ligplaatsen in de Oosterschelde Libië dreigt met sancties Kabinet eens over extra bezuinigingen DUIZEND WORDT MAXIMUM EEN MILJOEN VOOR ONDERZOEK 30 APRIL Omkooppraktijk pagina 31 ;23e jaargang no. 111 Zaterdag 10 mei 1980 |Goes, Dr. A-F Philipsstraat U. teL 01100-21222 Open: me. t/m vr. 8.3O-17.00, do.svond 19.00-21.00. ze. 10.00-13.00 uur I VOOS Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG - De prijzen dreigen dit jaar met zo'n 8 procent te zullen stijgen. Dit is de verwachting na de onverwacht sterke stijging van de prijsindex in de afgelopen maand. In de eerste drie maanden van dit jaar zijn de prijzen met maar liefst 3,5 procent omhoog gegaan. Cijfers, die het ministerie van economische zaken vrijdag bekendmaakte, tonen aan dat de prijzen op dit moment 6,4 procent hoger liggen dan een jaar geleden. Tussen half maart en half april zijn de prijzen alleen al met 1,1 procent gestegen, waarmee het inflatieritme op 4,7 procent uitkwam. Hetdoorzetten van de inflatie leidde in- tot felle reactiesbij de vakbe weging. Zowel FNV als CNV eisten on middellijk dat het kabinet de belofte axi waarmaken, dat de koopkracht van de mensen met de laagste inkomens er ondanks de toegenomen inflatie niet op achteruit zou gaan. Ook premier Van Agt noemde de ont wikkeling van de prijzen „niet best". Hij verklaarde desgevraagd op zijn weke lijkse persconferentie dat het kabinets beleid erop gericht was onder de Duitse inflatiecijfers te blijven. De laatste prijsstijgingen brengen de inflatie in istra Nederland echter opnieuw boven het vergelijkbare Duitse cijfer Volgens Van Agt zijn er echter nauwe- lilksmogelijkheden de prijzen strenger aanbanden te leggen. ,.De prijsmaatre gelkan haast niet strikter, hij loopt nu alevenwijdigaan de loonmaatregel. De lestó prijsbeschikking kan haast niet ster- e U ker," zei Van Agt nog,.zonder de rende- jgsplj. menten van de bedrijven aan te tasten. Anders verdienen ze helemaal niets meer Dt cijfers van het CBS tonen aan dat half maart tot half april de prijsin dex steeg van 131,4 tot 132,9 punten. Vooral kleding en de tarieven voor de e (W gezondheidszorg droegen (elk met 0,3 S) iOT IADE Het kabinet heeft vrijdag 130 miljoen gulden beschikbaar gesteld voor de aanpak van de giframp In L-ekkerkerk Het geld zal worden gebruikt voor het :n van de woningen in de be- wijk, het slopen ervan en het van de verontreinigde aarde, gifschandalen zorgen voor verontrusting ln Rotterdam en Apel doorn. PAGINA 4 iran De stafchef van de Iraanse strij dkrach- ten, generaal-majoor M. Shamdmer, reageert ln een exclusief vraaggesprek op de mislukte poging van een Ameri kaanse commando-eenheid om de ge gijzelden in de Amerikaanse ambassa de ln Teheran te bevrijden. Is het Iraanse leger, eens de machtigste krijgsmacht aan de Peralsche Golf, vleugellam geworden? PAGINA 7 nierpatiënten De Zeeuwse nierpatlên ten hoeven niet rac-er naar de Randstad of Brabant te PAGINA 13 fruitteelt spaan te dringen bij den «lanouw en enn 'al het mogelijke te t ten goede te laten keren PAGINA 31 hinault DeFranse wielrenner Bernard Hinault mrric g overgenomen van de vaxl Romandiè Hinault. die al -J™ Luik-Bastenaken-Luik bet siecht weer te schuwen, maakte omit Eebrulk van barre weers- öDahf f om de concurrentie konhii u tC ZeUen °e etappe-winst Wj ech'« niet ln de wacht slepen Nieuws uit Zeeland: 2. 5, 7, •en 13. Stolen- en buitenland: 3 enn. Opinie: 4. Jtóio en televisie: 15. Financiën: 17. 29 en 31. Zaterdagkrant: 19, 20. 21. 23 en 25. procent) tot de stijging bij. Benzine, vakanties en schoenen stegen elk met 0,1 procent. De recente verhoging van de benzineprijzen zijn in deze cijfers nog niet verwerkt. Andere prijsstijgingen deden zich voor bij eieren, meubelen, woningtextiel, vloerbedekking, vers fruit, bloemen en kamerplanten. Er waren nauwelijks produkten of diensten die in prijs daal den. Vorig jaar stegen de prijzen met slechts 4,5 procent. Hoewel dit jaar ge rekend werd met een prijsstijging van tussen 6 en 6,5 procent, verwachten sommigen dat de inflatie dit jaar op bij na 8 procent zal uitkomen. Reacties FNV-vice-voorzitter Wim Spit vreest dat bij doorzetting van de huidige trend mensen met een modaal inko men (f 34.000) er uiteindelijk twee tien tjes in de maand netto op achteruit zul len gaan. Spit gelooft dat „modaal" in totaal 2 procent zal moeten inleveren. Dit ondanks de verwachting van het kabinet (geuit bij het debat van 13 maart) dat er slechts 0,5 tot 1 procent ingeleverd zou moeten worden. Spit kon nog niet zeggen of het FNV het kabinet zal vragen om een verhoging van de f 26 prijscompensatie voor alle werknemers op 1 juli. Aan de prijsverhogingen zal echter voorlopig geen eind komen. Juist giste ren lieten de samenwerkende gasbe drijven weten dat eind van het jaar de aardgasprijs drastisch omhoog zal gaan Weliswaar wezen zij een hier en daar gesuggereerde verhoging met 17 cent per kubieke meter van de hand, Leiden - De Lcidse mevrouw Heuer-Baars heeft gistermorgen in het Aca demisch Ziekenhuis Leiden het leven geschonken aan een vijfling. I)e vijf baby's, allemaal jongens, werden donderdagmorgen om zes uur 's och tends geboren. 7.e kwamen langs operatieve weg ter wereld. De vijfling varieert in gewicht van 790 tot 1340 gram. Op het ogenblik dat de kinderen werden geboren, was mevrouw Heuer acht maanden zwanger. De toestand van de baby's werd vrij dagavond labiel genoemd. Alle kin deren liggen in de couveuse. De moeder maakt liet uitstekend De ouders van de vijfling, de familie Heuer uit de Leidse Merenwijk, weigeren tot dusver elke publiciteit rond de geboorte. De vader, die vrij dagochtend aangifte deed bij de burgerlijke stand in Leiden, heeft verzocht geen enkele ruchtbaar heid aan de geboorte te geven. Die wens is zowel door het ziekenhuis als door de gemeente gerespec teerd. Mevrouw Heuer was vóór de zwan gerschap behandeld met hormoon preparaten die de vruchtbaarheid bevorderen. Het is voor zover bekend de twee de keer in de Nederlandse geschie denis dat er een vijfling is geboren. De eerste vijfling kwam 17 januari 1976 ter wereld in het Rotterdamse Sophiakinderziekenhuis. Het wa ren twee meisjes en drie jongens van een gezin uit 's Gravenzande (Westland). Ook deze kinderen werden operatief geboren. Een jaar later echter, 18 september 1977, werd een zelfs in de wereldge schiedenis maar zelden voorko mende meerling geboren: zes kin deren (vier meisjes en twee jon gens). De bevalling, eveneens in het academisch ziekenhuis in Leiden, geschiedde ook langs operatieve weg. Eén van de zes, het jongetje Dennis, werd na een week echter ernstig ziek. Hij werd in het Rotter damse Sophiaziekenhuis geope reerd, maar overleed begin novem ber van dat jaar. NEW YORK AFP) - In 1979 zijn zes miljoen mensen naar een ander land getrok ken of gevlucht. Dit is drie miljoen meer dan in 1978. Dit zegt het Amerikaanse comité voor de vluchtelingen in een rapport dat vrijdag in New York is gepubli ceerd. Volgens het comité is Azië het meest getroffen door het vluchtelingenprobleem. In totaal zijn er in 1979 in dit werelddeel 7,3 miljoen vluchtelingen, onder wie vier miljoen Cambodjanen. In 1978 bedroeg dit aantal 6,3 miljoen. Hierbij zijn niet inbegrepen de Afghanen die na de Russische interventie uit Afghanistan vlucht ten. In Afrika zijn vier miljoen vluchtelingen (3,4 miljoen in 1978Het comité verwacht dat dit getal ln 1980 minder wordt als alle Rhodesische vluchtelingen terugkeren naar Zimbabwe. In het Midden-Oosten is het aantal vluchtelingen voornamelijk door de gebeurtenissen in Libanon gestegen van 2,7 miljoen in 1978 naar 3.3 miljoen in 1979. In Latijns Amerika steeg het aantal van 600.000 tot een miljoen. Dit was hoofdzakelijk te wijten aan de politieke situatie in Argentinië, Haiti en Nicaragua. In Europa steeg het aantal vluchtelingen uit Oost-Europa enigszins In 1978 BE DROEG HET AANTAL 200.000, in 1979 230.000. Hieronder zijn 60.000 Bulgaren van Turkse oorsprong die in Turkije verblijven en ruim 36.000 Polen van Duitse oorsprong die zich in West-Duitsland bevinden maar een verhoging met acht cent zit er volgens hen zeker in. Deze nieuwe verhoging komt dan bo venop de stijging van de prijs voor het aardgas, die nog voor 1 juli in het vat zit. Deze bedraagt ongeveer vier cent per kubieke meter. Het kleinverbrui kerstarief zal als gevolg van deze nieu we prijsstijgingen op 1 januari op zo'r veertig cent komen. Inclusief BTV wordt de prijs voor gezinnen dan ruir 47 cent. TRIPOLI (Reuter) - De leider van Li bië, kolonel Mummar Gaddafi, heeft de Verenigde Staten, Groot-Brittannie, West-Duitsland en Italië donderdag om uiteenlopende redenen gedreigd met sancties, waaronder stopzetting van de olieleveranties. Dit blijkt uit een bekendmaking van het Libische persbureau Jana op vrijdag. Gaddafi verklaarde dat Libië van Groot-Brittannie, West- Duitsland en Italië miljarden dollars verlangt als ver goeding voor de schade die deze landen tijdens de Tweede Wereldoorlog in Li bië hebben aangericht. Deze drie lan den hebben het Libische grondgebied tijdens de oorlog uit eigen belang omge toverd in een siagv eld voor internatio naal terrorisme zonder dat Libië daar een bijzonder belang bij had, zo ver klaarde Gaddafi. Libië heeft er vrijdag mee ingestemd vier diplomaten uit de Verenigde Sta ten terug te trekken, waardoor een ein de is gekomen aan een confrontatie met de Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken hadden schuldig gemaakt aan het lastig vallen en inti mideren van Libische burgers in de Verenigde Staten, zullen het land op 11 mei verlaten. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG - Het kabinet is het vrij dag eens geworden over de invulling van het pakket extra bezuinigingen van f 3 miljard. Uit de beperkte mede delingen hierover van premier Van Agt blijkt dat zowel volkshuisvesting en defensie enigszins ontzien zijn bij de bezuinigingen. In de loop van de vol gende week ontvangt de Tweede Ka mer uitsluitsel hierover. Minister-president Van Agt weigerde, vooruitlopend op de brieven aan de Ka mer. mededelingen over de gemaakte afspraken te verstrekken. Wel zei hij dat de ministerraad zowel voor defensie als volkshuisvesting „aanmerkelijke bedragen" had vrijgemaakt. De extra kosten hiervoor worden naar evenre digheid door de overige departementen gedragen. De besluiten van het kabinet zullen de Staten-Generaal bereiken in de vorm van brieven van minister Van der Stee (financiën) en staatssecretaris Brokx (volkshuisvesting). Aan het totaal van f3 miljard bezuinigingen, waartoe het kabinet eerder heeft besloten, is niet ge tornd, zei Van Agt. De beperking van de bezuinigingen bij beide departementen hangt samen met. de ontwikkeling op de markt voor de koopwoningen en de al twee jaar gele den gemaakte NAVO-afspraken. Het extra geld dat volkshuisvesting krijgt, moet dan ook aangewend worden voor het op peil houden van de woningbouw dit jaar. Eerder deze week eiste CDA- fractieleider Lubbers nog van het kabi net dat dit jaar minimaal 100.000 wo ningen gebouwd worden. ST. PETERSBURG-FLORIDA (UPI/AFP/DPA) - Zeker 30 mensen hebben/ vrijdag het leven verloren toen de brug waarover zij per bus of in hun auto reden, ineens instortte als gevolg van een aanvaring door een tanker. In de vroege morgen voer bij hevig stormweer de onder Liberiaanse vlag varen de 'Summit Venture' in de buurt van St. Petersburg tegen de 25 km lange brug over de Tampa-Bay. In het gat dat ha de ervaring ontstond verdwenen in elk geval een autobus met 23 inzittenden en een aantal personenauto's. Duikers vrezen dat allen zijn verdronken. De brug overspande de Tampa Bay tussen St. Petersburg en Bradenton in het zuidwesten van Florida. Bij een soortgelijk ongeluk vonden in januari in west-Zweden tien mensen de dood. MIDDELBURG - Het dagelijks be stuur van de Stuurgroep Oosterschel de vindt, dat er tot 1990 rond de Ooster schelde niet meer dan duizend lig plaatsen voor jachten mogen bijko men. Gedeputeerde A. L. van Geesber- gen, die voorzitter is van de stuur groep, deelde dat vrijdag mee in de provinciale staten, die de verkennin gen voor de inrichten van de Ooster schelde bespraken. In die verkennin gen werd tot nu toe steeds rekening gehouden met een groei van het aantal ligplaatsen met maximaal 1500: geen van de tot dusver gepresenteerde be leidsalternatieven lag lager. Als de stuurgroep de zienswijze van het dage lijks bestuur volgt en als ook de Zeeuwse staten, die uiteindelijk over de inrichting van de Oosterschelde be slissen er zo over denken, houdt dat in, dat tot 1990 een zeer terughoudend be leid zal worden gevoerd waar het gaat om de aanleg van jachthavens. De heer Van Geesbergen maakte de staten vrijdag duidelijk, dat volgens de deskundigen pas rond 1990 inzicht kan worden verkregen in de wijze, waarop het natuurlijk milieu in de Oosterschel de is veranderd doordat de zeearm is afgesloten met een stormvloedkering. Van onze parlementaire redactiei DEN HAAG - Het kabinet heeft vrij dag zeven miljoen beschikbaar gesteld voor de verbetering van de uitrusting van de mobiele eenheden. Het geld is bestemd voor een verbetering van de beschermende kledij van de leden van een mobiele eenheid en hun voertui gen. De ministerraad besloot hiertoe op voordracht van de ministers Wiegel (blimenlandse zaken) en De Ruiter (jus titie). Zij gaven ook een verslag van hun eerder in de week gehouden gesprek ken met de politiebonden. Premier Van Agt kondigde aan dat de verbetering van de kledij vooral betrek king zal hebben op de meest bedreigde lichaamsdelen: het gezicht, de kaak en de keel van de agenten. Op deze plaat sen ontstonden bij de rellen van de afge lopen Koninginnedag ook de meeste verwondingen Ook de voertuigen van de eenheden zul len verbeterd worden. Gedacht wordt aan een betere bescherming van ban den en ruiten, die nogal veel te lijden hadden. Minister-president Van Agt wil zo mo gelijk een 'sociaal-wetenschappelijk' onderzoek naar de achtergronden van de gebeurtenissen op 30 april. De op dracht hiervoor moet komen van het „breed beraad", waartoe inmiddels be sloten is. In deze groep zullen naast de rijksoverheid ook de grote steden en de oppositie vertegenwoordigd zijn, al dus Van Agt. Er is voor nader onder zoek een bedrag van één miljoen gul den uitgetrokken Het overleg was al toegezegd door mi nister Wiegel, in antwoord op een vraag in de Eerste Kamer van senator De Gaay Fortman sr. Daarnaast zal het ka binet ook aan Amsterdam vragen te be richten over de feitelijke gang van za ken tijdens de rellen In ieder geval moet volgens Van Agt de zaak boven de partij-politiek worden uitgetild. Maandag staan voor de Amsterdamse politierechter de eerste zestien ver dachten terecht, die tijdens de rellen in de hoofdstad werden gearresteerd. Op één na zijn allen gedetineerd. Hun leef tijd varieert van 18 tot 43 jaar. Tien verdachten zijn Amsterdammers, de zes anderen komen uit. Amstelveen, Tilburg, Groningen. Den Haag, Dor drecht en Leiden. Als getuigen heeft de officier van justitie opgeroepen drie agenten, twee rechercheurs en een par ticulier. Mogelijk zullen maandag ook nog drie deze week gearresteerde verdachten terecht staan. Veertien verdachten is ten laste gelegd de uitvoeringvan het voorgenomen misdrijf één of meer po- litie-agenten van de mobiele eenheid zwaar lichamel ijk letsel toe te brengen en stenen naar hen te hebben gegooid. Kille cijfers van wereldproblemen fZijn kille cijfers voldoende om ons in het (nog steeds) comfortabel levende westen een beeld te geven waarvan een zekere betrokkenheid uit gaat met vraagstukken als de groeiende stroom van vluchtelingen en de scherpe tekorten aan voedsel in de wereld? Afgelopen week zijn over deze beide problemen van de eerste orde ge gevens naar buiten gebracht, die de om vang ervan moeten weergeven. Zo re kende de directeur-generaal van de We reld Voedsel- en Landbouworganisatie (FAO), dr Edouard Saouma bij een be zoek aan Nederland voor dat in zeker tien landen dit jaar ernstige voedselte korten worden verwacht. De wereld- graanvoorraad zal dit seizoen 5 procent lager zijn dan vorig jaar. Dat betekent dat de algemene voedselsituatie min stens zo zorgelijk is als in de 'rampjaren' 1973 en 1974. Komt bij dat de verscherp te politieke tegenstellingen tussen oost en west de toestand er alleen maar op heeft verslechterd. In een overzicht van het Amerikaanse Comité voor de Vluchtelingen dat giste ren in New York werd gepubliceerd, wordt vastgesteld dat in het jaar 1979 in totaal drie miljoen vluchtelingen méér zijn geregistreerd in de wereld dan in hetj aar daarvoor Een schrikbarend cij fer, waarachter een brok ellende schuil gaat dat zich ln feite over de hele aard bol afspeelt: van Zuidoost-Azië tot het Midden-Oosten, van de kieren in het ij zeren gordijn tot dictatoriaal geregeer de landen in Latijns-Amerika, van het Caraibisch gebied tot het hart van Afri ka. Overal worden mensen van huis en haard verdreven en raken ln bijzonder hulpbehoevende omstandigheden. En hun aantal wordt steeds groter. V« edselschaarste en vluchtelingenver- plaatsingen: het zijn verschijnselen van een uitzichtloosheid, die er cynisch ge noeg toe kan leiden dat er in de publie ke opinie een soort van gewenning aan ontstaat. FAO-topman Saouma maak te daarvan gewag toen hij vaststelde dat de internationale gemeenschap on danks allerlei gemaakte afspraken op de Wereldvoedselconferentie ln 1974 nog even slecht Is voorbereid op drei gende hongersnoden als toen. Steeds minder westerse landen kunnen met noodvoorraden bijspringen wanneer zich ernstige situaties voordoen. Vol gens hem is er sprake van een groeiende onderlinge kwetsbaarheid op het ge bied van de wereldvoedselvoorziening en wordt het hoog tijd dat er een ver plichting komt om bij te dragen aan een internationale noodvoedselreserve Tot nu toe is de bestrijding van voedsel tekorten en hongersnoden veel te veel afhankelijk gebleken van een vrijblij vende opstelling in allerlei landen. Or ganisaties die met hulp aan vluchtelin gen te maken hebben komen tot soort gelijke conclusies. Tot en met morgen (zondag) is het in Nederland 'vluchte lingen-week' Daarin wordt een poging ondernomen om de bevolking te be trekken bij het totale vraagstuk. En dat blijkt een moeilijke opgaaf omdat nogal eens vaak de belangstelling wegebt wanneer een plotselinge brandhaard is geblust. Voorspellingen over de invloed van de afsluiting, die in 1985 wordt voltooid, kunnen nauwelijks worden gedaan. De heer Van Geesbergen: „De hoofddoel stelling bij de inrichting van de Ooster schelde is het behoud en zo mogelijk versterken van de natuurlijke waarden met inachtneming van de belangen van de visserij. Als we denken over de situa tie, die na de afsluiting zal ontstaan, dan zitten we met een pakket onzeker heden. Tegen die achtergrond moet het beleid gericht worden op een beheer sing van de groei. Het houdt in, dat tot 1990 geen grootschalige ontwikkelin gen mogen plaatsvinden. In de negenti gerjaren kan dan worden bezien of ver dere ontwikkeling van de recreatie mo gelijk is in een gespreid gebied". Uitbreiding De gedeputeerde zette uiteen, dat naar het oordeel van het dagelijks bestuur van de stuurgroep tot uitbreiding met een kleine duizend ligplaatsen tot 1990 in het middengebied van de Ooster schelde mag plaatsvinden en elders, waar de situatie kwetsbaarder is, niet. (Slot zie pagina 13 kolom 2) Vo, orig jaar hebben schokkende ge beurtenissen de wereldopinie voor de problemen als honger en vluchtelinge- nellende wakker geschud en tot veel spontane hulp bewogen. De bootvluch telingen uit Vietnam schreeuwden om aandacht. Schrijnende beelden van be rooide mensen op wrakke bootjes, die nergens welkom waren en tot menselijk wrakhout van de internationale politie ke tegenstellingen dreigden te geraken, deden een appel op het geweten van de mens in het 'rijke' westen. Niet veel la ter was er het drama-Cambodja. Met de honger als wapen pleegden tegenstan ders in een land dat ooit tot de vrucht baarste rijstproducenten van de wereld behoorde een aanslag op het leven van miljoenen weerlozen. En ook de emotie van dat acute probleem sloeg veel los. Intussen lijkt - althans in de internatio nale nieuwsvoorziening - van deze bei de acute vraagstukken in Indochina het crisisachtige karakter geweken. Maar dat betekent nog op geen stukken na dat ook de omvang van de problema tiek van de wereldvoedselschaarste en de vluchtelingenellende kleiner is ge worden. Bestrijding van incidenten is iets anders dan een oplossing bieden voor de kern van dit soort misère op wereldschaal. Daarom is het de vraag of kille cijfers zoals deze week naar voren kwamen wel voldoende diepte in het beeld brengen. De werkelijkheid ervan is soms nauwelijks weer te geven. En dat is bij dat al een probleem apart. vdM Westduits Olympisch Comité voor boycot spelen in Moskou FRANKFURT - Het bestuur van het Westduitse Olympisch Comité heeft zich vrijdagavond in Frankfurt uitge sproken voor een boycot van de Olym pische zomerspelen in Moskou. Van de twintig leden stonden er twaalf op het standpunt geen ploeg af te vaar digen naar de Russische hoofdstad, ze ven waren voor deelneming en een be stuurslid onthield zich van stemming. Het bestuur zal haar besluit voorleggen aan de ledenvergadering, die op 15 mei ln Dusseldorp bijeenkomt.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1980 | | pagina 1