PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT elgrado ontzet over arter's wegblijven Ingreep achterban in kandidatenlijst ARP Belgen brengen Zeeuwse kotter op BESLIST GEEN ONTMOETING BREZJNEV Den Uyl mist het regerings vliegtuig DE RUIJTER ALS LIJSTAANVOERDER 'KORTGENE - 7' VISTE BINNEN 12-MIJLSZONE 223e jaargang no. 109 Donderdag 8 mei 1980 KEUKENCENTRUM t HOEKJE VAN GOES Koningstraat 9, tel. 01100-14160 KELLER EN BOSCH KEUKENSPECIALIST (WASHINGTON (REUTER/UPI/AFP) - Amerikaanse regeringsfunctionarissen hebben woensdag 4gezegd dat één van de redenen dat president Carter heeft besloten vandaag de begrafenis van president Tito van Joegoslavië niet bij te wonen is dat hij wil vermijden samen met de Russische leider, Brezjnjev, voor het voetlicht te treden. Functionarissen van het Witte Huis zeiden dat het niet gepast zou zijn wanneer president Carter d samen met Brezjnjev zou beloven zich niet te mengen in de binnenlandse aangelegenheden van Joegoslavië, terwijl Russische troepen in Afghanistan zijn. Volgens welingelichte bronnen heeft het besluit van de Amerikaanse presi dent aanleiding gegeven tot uitingen van ontzetting binnen het Joegoslavi sche collectieve bestuur Bondskanselier Helmut Schmidt van WestrDuitsland heeft over het wegblij ven van Carter een boodschap gestuurd aan de Amerikaanse president, aldus deze bronnen De woordvoerder van het Witte Huis, Jody Powell, noemde het woensdag 'onbetamelijk' er over te twisten waarom Carter niet naar de be grafenis van Tito gaat. Volgens kringen in het Witte Huis is weken geleden be sloten dat bh het overlijden van Tito vice-president Mondale naar Belgrado gaan. Mondale werd 'een gepaste vertegenwoordiging' van de V S ge noemd. Hoge functionarissen van het ministe rie van buitenlandse zaken hadden er bij Carter op aangedrongen wel naar Belgrado te gaan. Ambtenaren van het ministerie verklaarden dat het besluit niet te gaan voornamelijk gezien moet worden in termen van binnenlandse politiek en de wens van Carter bespre kingen met Brezjnjev te vermijden. Naast bondskanselier Helmut Schmidt hebben de meeste West-Europese bondgenoten van de V.S. duidelijk ge maakt dat zij liever hadden gezien dat Carter de Amerikaanse delegatie naar de begrafenis van Tito zou aanvoeren. „Iedereen begreep echter dat het. ge zien de huidige omstandigheden, met name binnenlandse problemen, moei lijk was te gaan", aldus een woordvoer der van buitenlandse zaken in Was hington. splijtstof De Borsele gemeenteraad heeft een motie aangenomen waarin wordt aan gedrongen op spoedige goedkeuring van het contract tussen de PZEM en het Franse bedrijf Cogéma voor de op- werking van splij tstofelementen uit de kerncentrale te Borssele De motie wordt de tweede kamer voorgelegd. Alleen de PvdA'PPR-combinatie stemde tegen. de schelde De Koninklijke Maatschappij De Schelde ln Vllssingen wil personeel uit Engeland aantrekken. Volgens de di rectie Is dat nodig om het grote ver loop bi) de KMS op te vangen. PAGINA 3 surname De Zuldmolukse '20 mei groep' heeft ontkent iets te maken te hebben met de pogingen van vorige week om ln Su riname een staatsgreep te plegen Drie leden van de groep verklaarden niet te weten of er Zuldmolukkers betrokken zi)n geweest bij de gebeurtenissen ln Suriname, maar verzekeren dat als dit wel het geval is het geen 'eden van de '20 mei groep' z\)n De leider van de Nationale Militaire Raad van Suriname, Sital. heeft laten doorschemeren dat de inval van huur lingen onder leiding van de ex-adju dant van het Surinaamse leger. Fred .Ormskerk. veel geringer van omvang was dan de Surinaamse autoriteiten tot nu toe hebben doen geloven. PAGINA 7 besluitvorming ln een rede voor de afdeling Zeeland heelt hoofddirecteur E. L. Berg van de Vereniging van Nederlandse Gemeen ten felle kritiek geuit op de manier waarop in Nederland beslissingen tot stand komen. Volgens Berg vormen de tegengestelde belangen en doelstellin gen van de vele organisaties die bi) de besluitvorming worden betrokken een Kroot obstakel PAGINA 15 nedlloyd ;De Koninklijke Nedlloyd-groep ls be zig met een drastische vlootvernleu- wlng. De rederij heeft voor 600 miiJoen Kulden nieuwe schepen besteld. De vloot van Nedlloyd is vorig jaar ver anderd van 115 tot 104 schepen, maar öe vervoerscapaciteit bleef op peil. PAGINA 17 voetbal De op papier wat zwakker elftallen HJ- wn ln het Walcherse voetbalkam pioenschap goede kansen te hebben, in de openingswedstrijden speeiden «PC en Noormannen gelijk tegen res- PecuevelIJk Amemulden en Middel burg. Nieuws uit Zeeland: 2. 5, 7 en 9. Binnen- en buitenland: 3 en 15. Sport: 17 en 19. Radio en televisie: 23. Financiën: 25. SCHIPHOL - Oók oppositieleider drs. J. den Uyl is woensdagavond van Schiphol naar Belgrado ver trokken om de begrafenis van pre sident Tito bij te wonen. Door wat op Schiphol een 'misver stand' werd genoemd arriveerde de oppositieleider pas op de luchtha ven toen de FeUowship van de rege ring met aan boord prins Bernhard, prins Claus, premier Van Agt en mi nister Van der Klaauw net vertrok ken was. In allerijl is een toestel van de rijks luchtvaartschool vanuit Eelde naar Schiphol gevlogen, warmee Den Uyl twee uur later alsnog naar Belgrado vertrok. Volgens de voor lichter zal Den Uyl vanavond wel met de regenng-fellowship naar Schiphol terugkeren. Wie de kosten van de vlucht van Den Uyl ongeveer 20.000 gulden voor zijn rekening zal nemen, is niet duidelijk. Volgens bronnen in het Witte Huis is het niet uitgesloten dat president Car ter na de westerse economische topcon ferentie die volgende maand in Venetië wordt gehouden naar Joegoslavië zal gaan. De Amerikaanse vice-president Walter Mondale, gaf Joegoslavië woensdag nog eens de verzekering dat de V.S. het land zouden blijven steunen in het tijd perk na Tito. Kort na zijn aankomst m Belgrado waar hij vandaag de begrafe nis van Tito zal bijwonen zei Mondale dat er door de dood vaii de Joegoslavi sche leider niets veranderd is aan de Amerikaanse vriendschap „Meer dan 30 jaar hebben wij de onaf hankelijkheid. de territoriale inte griteit en de eenheid van Joegoslavië (Slot zie pagina 6 kolom 1) De Russische staats- en partijleider Brezjnev werd gisteren bij aankomst op het vleigveld van Belgrado begroet door de Joegoslavische vice-president Mijatovic iVan onze parlementaire redactiei DEN HAAG - De achterban van de ARP lijkt drastisch te gaan ingrijpen in de kandidatenlijst voor de verkiezingen van volgend jaar, zoals die door het partij bestuur is opgesteld. Vooraanstaande ARP'ers, zoals voorzitter Hans de Boer, kamerlid Jan van Houwelingen en prof. Bob Goudswaard, duikelen vrijwel zeker weg uit de top van de kandidatenlijst. Daarentegen willen de AR-kiesver- enigingen mr. Willem Aantjes tegen de zin van bet bestuur in toch op de kandida tenlijst plaatsen. De Boer is door het partijbestuur op de eerste plaats gezet, maar dreigt te wor den gepasseerd door de AR-ministers Job de Ruiter (justitie) en Jan de Ko ning (ontwikkelingssamenwerking). Een groot deel van de achterban zou het liefst minister De Ruiter als AR- lijstaanvoerder zien. Ook prof. Goudswaard en Van Houwe lingen. op de vjjfde en zesde plaats ge zet. zullen enkele plaatsen zakken. Het zelfde geldt voor de op de achtste plaats voorkomende loyalist Jan Nico Schol ten. die mogelijk zelfs naar een onver kiesbare plaats zakt. De AR-achterban - die in het verleden nooit grote wijzigingen in kieslijsten heeft aangebracht - lijkt met deze in greep zijn ongenoegen te willen uit spreken over de houding van de loya listen in het CDA, hoofdzakelijk AR P'ers. Overigens is pas een zesde van de stemmenlijsten uil de achterban bin nen. HILVERSUM - Het dagelijks bestuur van de VARA heeft alle uitlatingen van minister Wiegel naar aanleiding van het omstreden radio-programma van deze omroep op Koninginnedag opgevraagd om te bekijken of het mogelijk is een aanklacht in te dienen. Volgens omroepsecretaris Van Wijk is door die uitlatin gen 'zichtbare schade' toegebracht aan de VARA en heeft de minister ook mede werkers van deze omroep beledigd. Intussen zijn woensdag bij de VARA opnieuw ruim duizend schriftelijke opzeggin gen van het lidmaatschap binnengekomen, zodat het totaal aantal bedankjes sinds Koninginnedag is gestegen tot meer dan 2500. Binnen de VARA wordt gevreesd dat dit aantal in de komende dagen nog sterk zal toenemen. Medewerrkers van de VARA, ook mensen die niets met de bewuste radio-uitzen ding van doen hebben gehad, zijn de laatste dagen bedreigd en lastig gevallen. Het voornaamste slachtoffer was Hanneke Groenteman, die de radio-uitzending voor een groot deel verzorgde, haar worden ook antisemitische uitlatingen toe gevoegd. De VARA zal nu waarschijnlijk maatregelen treffen om deze mede werkster te beschermen. Mogelijk zal men haar daartoe tijdelijk op een schuil adres onderbrengen. Het overleg binnen de VARA over de zaak is druk gaande. Het onderzoek van het dagelijks bestuur zal echter volgens een woordvoerder pas in de loop van de volgende week worden afgerond. Wel gaat de radiodienst vandaag vergaderen, waarbij dan op basis van een notitie van radiodirecteur Piet van den Ende door de medewerkers zelf zai worden bekeken of er op koninginnedag fouten zijn gemaakt Minister De Ruiter van justitie voelt er weinig voor de beide kamers de letterlij ke tekst van de omstreden VARA-radiouitzending op inhuldigingsdag (30 april) toe te zenden. Een verzoek daartoe vanuit de WD-fractie in de eerste kamer benaderde hij woensdagavond zeer aarzelend. De bewindsman wees de senaat erop dat het uittikken van tien uur gesproken woord 'geen kleinigheid' is. Door het naar voren halen van de be windslieden op de AR-üjst - staatsse cretaris Kraaijeveld Wouters (CRM) staat officieel vierde - lijkt de AR-ach terban zich uit te willen spreken voor het beleid van het kabinet-Van Agt. Met name door de AR-top zelf is de laat ste tijd gewaarschuwd dat niet te doen. Volgens De Koning heeft het bestuur juist daarom kamerlid Hans de Boer op de eerste plaats gezet. De AR-kiesver- enigingen lijken daar geen boodschap aan te hebben. Het is nog niet duidelijk wat er gaat gebeuren met de andere loyalisten in de top van de AR-lijst. die binnenkort met de lijsten van KVP en CHU tot één CDA-Iijst moet worden samengevoegd. Bij de eerste veertien namen op de lijst (dat zijn de zeker verkiesbare plaatsen) staan naast de al genoemde, ook nog de namen van de loyalisten Faber, Beine- ma. Borgman en De Kwaadsteniet. Stoffelijke resten van Amerikaanse soldaten in V.S. DOVER, DELAWARE (REUTER/DPA) - Negen kisten met de stoffelijke resten van Amerikaanse militairen die een kleine twee weken geleden bij de mis lukte reddingsoperatie voor de Ameri kaanse gijzelaars in Iran om het leven zijn gekomen, zijn dinsdagavond uit Teheran via Zurich in Zwitserland aangekomen op de luchtmachtbasis Dover in Delware. In Washington deelde het ministerie van defensie mee dat op de basis een korte plechtigheid had plaatsgehad ter nagedachtenis van de militairen. (Van onze verslaggever) OOSTENDE - De Belgische mijnenve ger Artevelde heeft woensdagmorgen de kotter Kortgene 7 Christina uit Co- lijnsplaat aangehouden en opgebracht naar Oostende. Het schip viste - in strijd met de Belgische visserijwetge ving - met een boomkor op schol en tong binnen de 12-mijlszone van de zuiderburen. Reder I. Bout, wiens kotter Kortgene 8 half april werd beschoten door de Belgi sche mijnenveger Hasselt, moet een waarborgsom van 300.000 Belgische franken (ongeveer f20.000) betalen om zijn schip vrij te krijgen. De netten en de lading vis - 800 kilo tong, schol en kabeljauw - zijn in beslag genomen. De vis, waaronder 400 kg tong, wordt vandaag in Oostende ge veild. De correctionele rechtbank in Brugge beslist op korte termijn over ju ridische stappen tegen de Zeeuwse re der. Voor het overtreden van de Belgi sche visserijwetgeving, kunnen boetes worden geeist, die uiteenlopen van 1500 tot 40.000 franken. De actie van de Artevelde - het opbren gen van een Nederlands vissersschip - is de eerste in zijn soort Half april wis ten twee Zeeuwse vissersschepen (Bout's KG 8 en de Vllssingen 14 Grietje) aan de Belgische marine te ont komen en bleef het bij enkele schoten en een proces-verbaal. Rust Het aanhouden van de Christina ver liep woensdagmorgen overigens in al le rust. Schipper Danny Bout (21) en zijn bemanningsleden Meindert Min- nebo en Kees Vink hadden een repera- tie aan de netten uitgevoerd en zojuist de visvangst, tien mijl uit de Belgische kust. hervat toen de mijnenjager M 907 Artevelde van de Zeemacht uit Oos tende in zicht kwam. Het marineschip gaf signalen, waaruit bieek, dat de illegale activiteiten van de Kortgene 7 waren opgemerkt. Even la ter meerde het langszij en kwamen een officier van de visserijwacht en diens begeleider aan boord. Volgens Bout is er met wapengeweld gedreigd als de Christina zou willen ontsnappen. De Belgische Zeemacht ontkent dat. De kotter ging op eigen krach» naar Oos tende. waar het schip werd .Igemeerd aan de vismijn, terwijl de Belgische (Slot zie pagina 2 kolom 2) De KG 7 vaart voor de mijnenveger 'Artevelde' de haven van Oostende binnen. Om de veiligheid van de politie ej—Je Nederlandse politie mannen, die tijdens rellen in het verband van de zogeheten 'mobiele eenheden' optreden zullen in de nabije toekomst beter worden toegerust voor hun taak. In een gesprek met de na de rellen op Koninginnedag in Amster dam gealarmeerde politiebonden, heb ben de ministers Wiegel (binnenlandse zaken i en De Ruiter (justitie i toegezegd zich sterk te zullen maken voor een be tere veiligheid van de politieman. Het is daarbij verheugend, dat in eerste in stantie alleen wordt gedacht aan een betere bescherming; de persoonlijke veiligheid van de individuele politie man staat voorop. In Amsterdam is ge bleken, dat het in feite bedroevend is gesteld met de uitrusting, waarmee de ME-ers de 'strijd' worden ingestuurd. Onvoldoende beschermende kleding, weinig efficiënte rieten schilden, een helm, die te weinig bescherming biedt: het maakt de politieman zó kwetsbaar voor fanatiek aanvallende rellenschop- pers. dat het aantal gewonden na elk gewelddadig optreden bijzonder groot is. De toezeggingen, die de beide minis ters al zo kort na de rellen aan de bon den hebben gedaan, lijken een emotio nele achtergrond te hebben. Beelden van politiemannen in het gips en met dikke verbanden rond hoofd, armen of benen kunnen gemakkelijk worden aangegrepen om een klimaat te schep pen, waarin iedere willekeurige verbe tering van de uitrusting met gejuich wordt ontvangen. Zó is het gelukkig niet; de politieman, die wordt geroepen om als lid van de Mobiele Eenheid te gen geweldplegingen op te treden, mag verwachten, dat hij in de best denkbare uitrusting op pad wordt gestuurd. Een volk als het Nederlandse, dat zijn demo cratische vrijheden liefheeft en dat een handjevol mannen opdracht geeft deze vrijheden te beschermen, moeteen der gelijk iets als een opdracht beschou wen. Let wordt nogal eens vergeten, dat de ME-ers slechts 'gewone' politieman nen zijn. die honderdmaal liever hun dagelijkse voor vijftig procent op de hulpverlening gerichte, werkzaamhe den in eigen stad of dorp verrichten, dan ergens in een vreemde stad tegen over een stelletje op rellen beluste jon gelui te staan. Het pleit voor de terug houdendheid van de politiebonden, dat van die zijde niet is aangedrongen op het gebruik van vuurwapens. Hoewel zich in Amsterdam situaties hebben voorgedaan, die volgens de thans gel dende instructies gebruik van vuurwa pens zouden hebben gerechtvaardigd, willen de bonden die conclusie niet naar een eventueel toekomstig optre den 'vertalen.' Wel bestaat eensgezind heid in opvatting over het feit, dat met de huidige bewapening onvoldoende kan worden opgetreden. Tegen de ach tergrond van de taak, die de ME node is toebedacht, is het een gerechtvaardigd verlangen van de politie om te worden uitgerust met een, wat wordt genoemd, 'tussenwapen.' Daarmee wordt dan be doeld een wapen, dat ergens tussen wa penstok en vuurwapen in ligt. -D lij ft overigens overeind staan, dat elk optreden van de Mobiele Eenheid er één teveel is. Maar in een maatschappij, waar openlijke geweldpleging tot het dagelijkse leven behoort, is het inzetten van een beschermende politiemacht nu eenmaal onvermijdelijk. Kamervoor zitter Thurlings sprak dinsdag in de Eerste Kamer over 'het ongerept func tioneren van de parlementaire demo cratie! Een juiste typering van de situa tie. Soms vraagt handhaving van dit uitgangspunt offers. De politie is de eerst aangewezene, die zonodig die of fers moet brengen. Op zijn minst dient de politie over de geëigende instrumen ten te beschikken om dit 'ongerept functioneren van de democratie' te kunnen waarborgen. Dat gelijktijdig pogingen worden ondernomen om de oorzaken van de onvrede, die in tal van gevallen ten grondslag ligt aan groeps- geweldpleging, weg te nemen, ls van zelfsprekend. Er moet evenwel bij wor den bedacht, dat oproer en geweld, juist daar waar de democratie goed functio neert. alle gelegenheid heeft aan de op pervlakte te komen. Hetgeen niet weg neemt, dat symptoombestrijding te prefereren is boven politie optreden. Dat is een zaak, die de gehele Neder landse samenleving aangaat. Dim Nog drie lijken in Iraanse ambassade in Londen gevonden LONDEN (AFP/AP) - Scotland Yard heeft woensdag nog drie lijken gevon den in de Iraanse ambassade in Londen die maandag werd bestormd door een eenheid van de Britse luchtmacht. Het dodental van de gijzeling in de ambas sade in hiermee op zeven gekomen. Dit heeft Scotland Yard woensdag be kendgemaakt. Onder de doden zijn vijf leden van het commando dat de gijzeling uitvoerde en twee gijzelaars. Het enige lid van het commando dat ln leven is, is door de politie ondervraagd. Twee van de 24 gij zelaars die zijn bevrijd liggen in het zie kenhuis. Van een ervan Is de gezond heidstoestand 'zorgwekkend'.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1980 | | pagina 1