Zeeland herdacht gevallenen uit de Tweede Wereldoorlog Experiment 'afkweken' van forellen in Westerschelde VARA-district Zeeland achter onderzoek programma op 30 april KRANSLEGGINGEN IN VEEL PLAATSEN PZC/i Zeeuws- Vlamingen namen deel aan grote 'vl VUIST MAKEN TEGEN REGERINGSMAA TREGELEN ANIB zoekt contact met de vakbeweging V ei o INSTEMMING MET BRIEF HOOFDBESTUUR MAANDAG 5 MEI 1980 provincie ,MA/ VLISSINGEN - Op vele plaatsen in Zeeland zijn zondagavond de gevallenen uit de tweede wereldoorlog herdacht. De belangstelling was over het algemeen vrij groot. Burgemeesters leg den kransen bij herdenkingsmonumenten en de commissaris van de koningin in Zeeland, dr C. Boertien, deed dat in Middelburg. Enige honderden belangstellenden woonden zondagavond de dodenher denking in Middelburg bij. De talrijke p aanwezigen hadden zich geschaard Biervliet rond de christelijke brassband 'Onda' en de Beesteon Bagpipe Band uit Not tingham die op het Abdij plein stonden opgesteld Mevrouw A. A. Scheltens-Koops. droeg onder meer voor 'Het lied van de acht tien doden' van Jan Campert en 'Be richt aan de levenden' van Henk van Randwijk. Onder klokgelui van de Lan ge Jan en de rk-kerk ging men, vooraf gegaan door de twee muziekkorpsen, via de Balans naar de Groenmarkt Hier hield men twee minuten stilte, die werden beëindigd met het blazen van 'The Last Post'. De commissaris van de koningin, dr C. Boertien. burgemeester drs P A. Wol- ters en nog vele burgerlijke en militaire autoriteiten legden vervolgens een krans bij het monument voor de geval lenen uit de tweede wereldoorlog. Ook de padvindersgroep en individuele burgers brachten een bloemengroet. De plechtigheid werd besloten met het spelen van het Engelse volkslied en het zingen van het zesde couplet van het Wilhelmus, waama de scoutingleden de Nederlandse vlag weer in top hesen. Vlissingen Ongeveer honderd mensen waren aan wezig bij de dodenherdenking op de Noorderbegraafplaats in Vlissingen. 'Ons Genoegen' speelde enkele stem mige composities, waarna om acht uur twee minuten stilte in acht werden ge nomen, die afgesloten werden met hei spelen van het Wilhelmus. Daarna was er een stille rondgang over de begraaf plaats waarbij gelegenheid was tot hei leggen van bloemen en kransen. Na mens de gemeente legde het voltallige college van b en w van Vlissingen bloe menkransen bij de verschillende monu menten. Terneuzen In Terneuzen legde burgemeester C. Ockeloen zondagavond een krans bij het monument voor gevallenen bij de Middensluis. Dat gebeurde na een stil le toebt vanaf het stadhuis, waaraan ongeveer tweehonderd Terneuzenaren deelnamen. De stoet werd voorafge gaan door de harmonie 'De Vliegende Hollander', die na de kranslegging en de twee minuten stilte koraalmuziek speelde. Aan de herdenking werkten voorts mee de Sluiskilse showband 'De Zwaluw' en de Terneuzense drumband 'Irene'. De dodenherdenking werd met het spelen van het Wilhelmus op de Markt beëindigd. Tijdens een korte bijeenkomst voorafin het stadhuis riep burgemeester Ocke loen op tot een voortdurende bezinning op de Tweede Wereldoorlog.Opdat de offers, door ontelbare miljoenen vol bracht, niet vergeefs zijn geweest. Wat we nu beleven, is mogelijk doordat zo veel mensen zich destijds hebben inge zet". slor' bracht op de begraafplaats koraal muziek ten gehore. In Biervliet gingen ongeveer vierhon derd mensen naar het monument dat daar onlangs ter herinnering aan de landing van de Canadezen op 9 oktober 1944 bij de Paulinahaven is opgericht. De heer A. Goossens voorzitter van het organiserende evenementencomité een van de heemkundige kring) legde er sa men met oud-burgemeester A. Kosten- se van Biervliet een ruiker bloemen bij het monument. Ds W A. G. Meeuse ver zorgde een bijbellezing en pastoor A. de Nijs ging voor in gebed. De koninklijke 'Harmonie' uit Biervliet zorgde voor klaroengeschal en plechtige muziek Zowel in Breskens als in Biervliet werd het vlaghusen verzorgddoor jongeren. Hulst Ook in verschillende gemeenten in Oost-Zeeuwsch-Vlaanderen zijn zon dagavond de doden van de tweede we reldoorlog herdacht. Een opvallend verschijnsel daarbij was dat vooral veel jeugd in de stille tocht, velen met bloemen in de hand, meeliep. In de hal en in de burgerzaal van het Hulster stadhuis was een plechtige kranslegging bij de plaquette met de namen van de omgekomen slachtoffers uit Hulst en bij de herdenkingsplaat van de Poolse oud-strijders. Dat ge beurde door delegaties van de vereni ging Axel-Polen, de vereniging van Poolse oud-strijders uit Breda en de Oranjevereniging Hulst. Verder waren daarby aanwezigen het voltallig college van burgemeester en wethouders, ver schillende raadsleden en oudstrijders. In de basiliek werd een bijzondere inter kerkelijke herdenkingsdienst gehou den met medewerking van Jo Ivens en de Cantory van de Basiliek. De herden kingsdienst werd geopend met een toe spraak door burgemeester P. J. Molt- hoff van de gemeente Hulst. Na de herdenkingsdienst volgde een stille tocht, voorafgegaan door twee le den van de Hulster drumband met om floerste trom. naar het monument 'De Gevallene' aan de Glacisweg te Hulst. Daar hadden leden van de Nationale Reserve de erewacht betrokken. Onge veer vierhonderd mensen maakten de stille tocht mee Nadat twee minuten stilte in acht waren genomen, werd 'The last Post' geblazen en hees de heer Arondson namens de Joodse gemeen schap de Nederlandse driekleur. Kran sen werden bij het monument gelegd door burgemeester Molthoff namens de gemeente Hulst en door een delegatie van de afdeling Zeeland van de Expogé. Kloosterzande Voorafgegaan door de harmonie 'Sint Cecilia' uit Kloosterzande liepen onge veer tweehonderd inwoners uit Kloos terzande mee in de stille optocht van het gemeentehuis naar de openbare be graafplaats. waar drie Engelse militai ren hun laatste rustplaats hebben ge vonden. Onder de aanwezigen het vol tallig college van burgemeester en wethouders, verschillende raadsleden en veel mensen met bloemen. Op de begraafplaats legde burgemees ter mr M. Somers bloemen op de graven van de gesneuvelde geallieerden legde. In het stadhuis legde hij bloemen bij de maquette voor tien omgekomen dorps genoten tijdens de tweede wereldoor log. Sas van Gent De dodenherdenking in Sas van Gent begon zondagavond om 19.00 uur met een oecemunische kerkdienst in de rooms-katholieke kerk. Na afloop ging de stoet van gemeenteraadsleden en vooraf gegaan door de muziekvereni ging 'Verenigde Vrienden naar het ge meentehuis aan de Westkade. In de Nieuwe Burgerzaal speelde de muziek vereniging 'The Last Post'. Hiema las burgemeester drs W R. V. Dusarduijn de namen van de 43 in de tweede we reldoorlog gevallen inwoners van de ge meente voor uit het herinneringsboek waarin alle namen van de gevallenen uit Sas van Gent staan vermeld. Vervolgens namen de aanwezigen twee minuten stilte ln acht. Nadat de heer R. Slok een bloemstuk had gelegd bij de vitrine waarin het herinneringsboek zich bevindt, werd de plechtigheid be sloten met het Wilhelmus. Goes In Goes werd een bijeenkomst in de Wandelkerk van de Grote- of Maria Magdalcnakerk gehouden. Onder de mensen die de plechtigheid bijwoon- Op de algemene begraafplaats te Breskens werden zondagavond bloemen g bevond zich ook burgemeester mr C. T. Spijkerboer van Oostburg. bij het massagraf. Onder de aanwezigen den bevonden zich burgemeester mr F. G. A. Huber van de gemeente Goes en gemeentesecretaris J. A. Hoste. Verder waren er verschillende genodigden en bestond er een ruime publieke belang stelling. Het muziekgezelschap 'Euphonia' bracht stemmige koraalmuziek ten ge hore. Even voor 20.00 uur begaf het ge zelschap zich naar de herdenkingsstan daard in de Wandelkerk (een halfstok gehesen vlag) en legde de heer Huber namens de gemeente een krans Ook werden er bloemen gelegd. Dat gebeur de ook onder aan de kleine toren van het Goese stadhuis, waarin een gedenk steen is gemetseld. In de Wandelkerk werd de bijeenkomst met een korte stilte en het 'Wilhelmus' door 'Euphonia' besloten. In Kloetinge verzamelden zich ruim 150 belangstellenden voor het oude ge meentehuis op het Geertesplein. Onder hen de drie Goese wethouders L. H. de Leeuw, drs J. Dijkgraaf en J. H. Roose en andere vertegenwoordigers van het gemeentebestuur. Verder een klas van een school in Kapelle die bezig is met een project over de dodenherdenking, de hoogste klas van de school in Kloe tinge met een vertegenwoordiging van het onderwijzend personeel en twee slagwerkers, met omfloerste trom, van de brassband 'Exclesior' uit Kloetinge Op de begraafplaats verzamelden zich de aanwezigen rond het graf van de Ca nadese militair J. P. Dicaire waar de kras van het gemeentebestuur en ver schillende bloemen werden gelegd. Na een stilte van twee minuten en 'The Last Post' keerde de stoet weer naar het Geertesplein terug. Renesse In de hervormde kerk te Renesse werd zondagavond een interkerkelijke her denkingsdienst gehouden. Tijdens de dienst hield burgemeester mevrouw J. L. Niemantsverdriet-Leenheer van Westerschouwen een toespraak. Na de dienst trok een stille stoet naar het oor logsmonument aan de Mooi weg te Re nesse, waarvoor grote belangstelling bestond.Burgemeester Niemantsver driet-Leenheer legde een krans namens de gemeente Westerschouwen en de heer J. W. de Jonge legde namens de oranjevereniging 'Renesse' een bloem tak. T holen De dodenherdenking had in Tholen een sober karakter. Vele belangstellenden hadden zich met de koninklijke mu ziekvereniging 'Concordia' verzameld rond de vlag op de Markt te Tholen. Nadat 'Concordia' 'The Last Post' ten gehore had gebracht namen de aanwe zigen twee minuten stilte in acht. Drie leden van de scoutinggroep Heene- trecht hesen de nationale driekleur ter wijl de muziekvereniging het Wilhel mus speelde. Na afloop van de plechtig heid legden aanwezigen bloemen bij een Zeeuwse wapen voorstellend bloe- mentableua dat is ontworpen door me vrouw H. Baars. Breskens In Breskens legde burgemeester mr C. T. Spijkerboer van Oostburg een krans bij het massagraf op de algemene be graafplaats. Ruim honderd mensen, jong en oud waren hiervan getuige. Het geheel werd muzikaal begeleid door het koor 'God is mijn lied' en met The Last Post, geblazen door een muzi kant van de muziekvereniging uit Breskens. Voorafgaande aan de kranslegging was er een herdenkingssamenkomst in de Nederlands hervormde kerk in Bres kens, waarin pastoor O. Gielliet voor ging. Mevrouw Karels-Meeusen ver zorgde de declamatie. In Cadzand was er op initiatief van de dorpsraad voor de eerste keer een plechtige dodenherdenking georgani seerd. Na een herdenkingsdienst in de Nederlands hervormde kerkt waarin ds C Balk de schriftlezing verzorgde, nam een zeventigtal mensen deel aan de stil le tocht naar de begraafplaats. De christelijke muziekvereniging 'Excel- Namen Soms kunnen wij buitengewoon vrolijk worden bij het horen van namen die ineens een extra dimen sie krijgen als blijkt dat de persoon die zich erachter verschuilt betrok ken is bij een gebeuren of een be roep uitoefent dat gewoon bij zo'n naam hóórt. Zo kwam dezer dagen in de media een politiepsycholoog aan het woord die zich het hoofd brak over de drijfveren van oproerkraaiers in roerig Amsterdam op de dag van de troonswisseling: doctorandus Denkers' En afgelopen zaterdag verscheen in dit dagblad een interview met een Zeeuws afgevaardigde van de mobiele eenheid die op die dag in 's lands hoofdstad mede was belast met de ordehandhaving. De man bleek Oranje te heten. Dat soort dingen, daar kunnen we geen genoeg van krijgen. BRESKENS - Begin volgende week be gint de Breskenaar Jo Walhout met een voor Zeeuwse begrippen nieuwe tak van visserij: het zogenaamde afkwe ken van forellen. Walhout wil graag weten of er mogelijkheden zijn om in de Westerschelde forellen op te laten groeien tot ze volwassen zijn. De ma nier waarop hij dat aanpakt is uniek voor Zeeland. Want als 'thuisplek' voor de op te kweken vissen heeft hij een tankschip aangeschaft. „Hier in de buurt is geen beschutte plek waar je de vissen in kunt uitzetten die van de open zee kunnen worden afgesloten. Daarom het ik het voor de sloop be stemde tankschip 'Furka' gekocht. In de scheepswand zijn gaten gemaakt zo dat bet zeewater vrij door de ruimen van het schip, waar straks de vissen in gaan. kan stromen, aldus Walhout. Het schip ligt momenteel nog in de ha ven van Breskens. Begin volgende week hoopt Walhout de jonge forellen, in leeftijd variërend van een half tot één jaar, binnen te krijgen en over te kun nen brengen in de ruimen van het tank schip. De visjes wegen nu tussen de 50 en de 300 gram. Over ongeveer ander half jaar moet de eerste 'oogst' binnen gehaald worden. De oudste vissen van de 2500 kilo forel die volgende week worden geplaatst moeten dan hun vol wassengewicht van twee tot drie kilo per stuk hebben bereikt. De 'Furka' gaat voor anker tussen Hoofdplaat en Nummer Een met de twaalfenëenhalf duizend visjes aan boord Door de overi gens met gaas bespannen gaten moet het Westerscheldewater in en uit het ruim kunnen. Dit is nodig voor de toe voer van zuurstof. „Aan de andere kant mag het water ook weer niet te hard stromen want dan moeten de vissen te hard zwemmen om hun voedsel bij elkaar te krijgen. En dan komen ze niet voldoende in ge wicht aan", aldus Walhout, die zijn ideeën opdeed uit vakliteratuur. „In Noorwegen hebben ze al veel ervaring met deze cultuur, maar dan in de be schut liggende fjorden die afgezet wor den". Voorlopig begint Walhout met het uit zetten van 10 kilo forel per kubieke me ter. Proeven hebben uitgewezen dat de dichtheid wellicht opgevoerd kan wor den tot 30 kg per kubieke meter Bij de voorbereiding van de plannen heeft Walhout steun gekregen van het rijks instituut voor visse rij-onderzoek en ook van de directie visserij van het mi nisterie van landbouw en visserij rea geerde positief. Financieel De financiële kant van de zaak komt volledig voor rekening van Walhout. „Er is ongeveer een ton mee gemoeid. Nu is het nog als nevenactiviteit, maar je weet nooit hoe de quotering zich op de lange termijn ontwikkelt. Ik kan dan nu maar alvast eens uitproberen wat de mogelijkheden met deze vorm van vis serij zijn", aldus Jo Walhout. KLOOSTERZANDE - In een goed tegen de nachtelijke kou afge schermde ruimte van amper an derhalf bij drie meter hebben vijf tien gelicenseerde zendamateurs van de afdeling Zeeuwsch-Vlaan deren van de VERON (Vereniging Experimenteel Radio Onderzoek Nederland) afgelopen weekeinde met succes deelgenomen aan een internationale wedstrijd voor zen damateurs. Dat gebeurde boven op dc dertig meter hoge BB-toren te Klooster zande waarop de zendamateurs met een door hen geplaatste rich- tantenne en uiterst verfijnde zend en ontvangstapperatuur tussen za terdag 18.00 uur en zondag 18.00 uur meer dan tweehonderd con tacten in het buitenland wisten te leggen. Met een zender, waarvan het uit gangsvermogen 25 Watt bedroeg en een bijzonder gevoelige richtan- tenne werd 24 uur lang het lucht ruim afgespeurd naar zendama teurs over de gehele wereld. On danks de minder goede weersom standigheden zaterdagmiddag en gedurende de nacht van zaterdag op zondag hadden de radio-enthou siasten zondagmiddag toch al ruim 170 verbindingen tot stand weten te brengen. Secretaris Jean de Bruyn: „Het weer heeft ons vooral zaterdagavond en ook 's nachts niet meegezeten. De lucht zat pot dicht en door die bewolking was het ook niet mogelijk om verre con tacten te leggen". Toen zondag middag de zon helemaal doorbriL|s waren de mogelijkheden voor i4men zendamateurs duidelijk een beter Op dat moment. omstreed,fjd, 13.00 uur. zat mevrouw Sarina a -fn Loof-Harte. de enige vrouwelijk Da. gediplomeerde zendamateur Wch Zeeuwsch-Vlaanderen, achter snen zend- en ontvangstapperatuur 3,^ wist toen contact te leggen me na h zendamateurs in Noord-EngelaiKheid over een afstand van ongeveer 7(K bots kilometers kilometer. Waa Een kort 'hoera' werd gevolgd dca nad£ het noteren van hun roeplettersmjhadc dan worden opgetekend in logbo-^chai ken en vervolgens worden inMfcen, stuurd voor de wedstrijd. Daï m0ö naast worden tussen de verschsmaCj lende verenigingen, die met elkaz g^j contact hebben gehad, zogenaac|meui de 'welkomskaarten' gestuuh:wii d Voor de vijftien zendamateurs Ik n^a tekende het contact in Noord-Eï büjfs geland, nadat lange tijd Wales kLraxi; Engeland en Stutgart in Zui^r Duitsland als verste punten m?.fcen ongeveer ruim 400 kilometer stottuur den genoteerd, een duidelijke fees ratu, vreugde. In de loop van zondag D middag nam de bewolking op- DO nieuw toe. zodat verre contacte opnieuw niet mogelijk waren. „Hr. gadi meest ideale voor ons is een zach; noo, en zonnig weertje", aldus secretarü Am< De Bruyn. „Maar gezien de weers schL omstandigheden mogen we toe). noe, tevreden zijn". De vijftien zendamateurs beman den tijdens de wedstrijd om beu: ten de posten boven op de toren. I Verkoop 300 stuks originele PERZISCHE TAPIJTEN in alle maten en soorten Door directe import 40 tot 50% echt voordeel Verkoop uitsluitend morgen dinsdag 6 mei van 11.00 tot 17.00 uur onder volle garantie van echtheid in de Schouwburg, Molenwater 99, Middelburg Bij iedere aankoop ontvangt u een officieel garantiebewijs Kom kijken, het loont de moeite, alle tapijten zijn geprijsd CARPETCENTRE ORIËNT Heerlen, Honingmanstraat 12 -01 1 bije van 'voo: DE? KAMPERLAND - De algemene Neder landse invalidcnbond lANIB) wil con tact zoeken met de vakbonden „om een vuist te kunnen maken tegen de maat regelen die dc regering voor invaliden in petto heeft". Dit bleek zaterdag tij dens de jaarlijkse algemene districts vergadering van het ANIB-district van nj De m ter) J— Zeelana in recreatie-centrum Schotsman' te Kamperland. Voorzitter C. Hoek wees in ningswoord op de verenigingsbijc die is ingegaan op 1 januari is weer twee soorten invaliden aail kweken. Die van vóór 1980 en ernij waren juist zo blij dat we van die a ding af waren, maar 'Bestek '81'? weer eenzelfde soort verdeling", ij de heer Hoek. y De invalidenbond wil voorkome:] mensen die een waouitkering gen* „weer de dupe worden van de be* f0" gingen". De toeslag die tercompetf van de verenigingsbijdrage word'.1 f gekeerd, valt niet te beurt aan deg? an die na 1 januari arbeidsongeschikt» Voc den. De ANIB is fel gekant tegen dag ongelijkheid. Zor wol GOES - Het district Zeeland van de VARA heeft zich met grote eenstem migheid opgesteld achter de brief van het hoofdbestuur over de radio-ver- slaggeving op 30 april. Het district vindt dat het VARA-hoofdbestuur juist heeft gehandeld met de beslissing een onderzoek in te stellen naar de be richtgeving tijdens de inhuldiging van koningin Beatrix. Ook meende het VA RA-district tijdens de zaterdag gehou den jaarvergadering in de Prins van Oranje te Goes, dat zonodig mensen op het matje geroepen moeten worden. Enkele leden van de Zeeuwse districts- raad lieten al wat kritiek op de pro gramma's doorschemeren. Vanuit één van de afdelingen kwam ook het ver zoek om het taalgebruik bij verschillen de programma's wat zorgvuldiger te be kijken Kntiek werd tevens geuit op het VA- RA-sportprogramma 'Voetbal '80' Een aantal afdelingen meende dat andere sporten meer aan bod moeten komen. Genoemd werden onder meer biljarten en duivensport. Districtsvoorzitter J. Boon zei het erg te betreuren dat VA- RA-voorzitter André Kloos genood zaakt was om op te stappen In een brief aan de oud-voorzitter heeft het Zeeuw se district gesteld dat de moeilijkheden binnen de VARA niet zijn terug te voe ren naar de persoon Kloos Overigens vindt het VARA-district het wel begrij pelijk dat de oud-voorzitter is opge stapt „omdat hij doelwit werd van een openlijke en ondergrondse hetze". De moeilijkheden binnen de VARA wa ren voor de afdeling Walcheren aanlei ding om voorlopig het bijltje erbij neer te gooien. De activiteiten van deze afde ling zijn voorlopig bevroren. De afde ling Walcheren, overigens de grootste afdeling in Zeeland, meent dat de de mocratische gang van zaken binnen de omroepvereniging, mede ten gevolge van de conflicten, ontkracht is. Het ont breken van een vertegenwoordiger van uit Hilversum schoot bij verschillende leden in het verkeerde keelgat. Dis trictsvoorzitter Boon stelde dat zo ie mand niet mag ontbreken, ook al om dat tijdens deze vergadering een zoge naamde 'penning van verdienste' werd uitgereikt. Deze penning ging naar de secretaris van het VARA-district Zee land. Koos Doorns. De Zeeuwse man in het VARA-hoofdbestuur. de heer C Slabbekoom, overhandigde de onder scheiding Zonder problemen werd het jaarverslag van het hoofdbestuur goedgekeurd. De heer Slabbekoom gaf bij enkele zaken een verduidelijkende toelichting. Het verslag belichtte onder de gang van za ken binnen het omroepbestel van de VARA. Tijdens een bestuursverkiezing* dat voorzitter C. Hoek wegens gt heidsredenen niet meer herkit was. Een kandidaat voor zijn ft nog niet gevonden, zodat tweede'' zitter A. Houtekamer de hamer wtf c pig zal hanteren. Voor de functies twee aftredende bestuursleden! 'Wee 'f. dele MKi i Ma: Paauwe en H. Veringa zijn ook nogi' kandidaten beschikbaar. Het bes Kat hoopt op korte termijn de vacatm vervullen met mensen uit Zeeufl Vlaanderen en Tholen. In het middaggedeelte van de verp Aai ring werden de bijna 100 aanwezig* gelicht over de afschattingsproa4Ma; WAO-AAW, door deskundigen Kar GMD en GAK. Voorts hield ment sler bezig met de begeleiding en die aisci j^ai tingsprocedure en de nieuwe be* pro, ningen van de wao-uitkeringen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1980 | | pagina 2