PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Carter en winnen in Reagan Texas Veel toeristen tijdens lange 1-mei-weekeinde In Zeeland weinig deelname actie tegen benzineprijzen BEGRAFENIS DONDERDA G IN BELGRADO KENNEDY WIL DEBAT MET RIVAAL Rellen in Den Haag A/kweken pagina 2 na; 223e jaargang no. 106 :'0t Maandag 5 mei 1980 PZC Tito overleden yJ (Van onze redactie buitenland) BELGRADO - Aan de lijdensweg van de Joegoslavische president Tito is zondagmiddag om vijf oeis'over drie een einde gekomen. Na een ziekbed van 114 dagen kon het acht man sterke artsenteam de Joegoslavische „vader des vaderlands" niet langer voor de dood behoeden. Het Joegoslavische volk en de wereld werden twee uur na Tito's overlijden van het nieuws op de hoogte gebracht. Dat nieuws kwam nog zo onverwacht, dat verschillende radiostations na de aankondiging lichte programma's en voetbaluitslagen brachten alvorens snel over te schakelen op treurmuziek. De officiële verklaring van het staats- persbureau Tanjug die door een omroe per van de Joegoslavische televisie met sombere soms haperende stem werd voorgelezen, begon aldus: .Arbei dersklasse, werkenden en burgers, vol- tTR keren en volksgroepen van de Socialis- eeUjtische Federale Republiek van Joego- «Islaviè: kameraad Tito is gestorven", van Een officiële rouwperiode van zeven da- duagen werd afgekondigd, rit :Het stoffelijk overschot van Tito wordt oa vandaag per trein van Ljubljana naar vervoerd. De begrafenis is op zo wordt officieel mege- pdeeld. Tito zal twee dagen lang opge- ste baard liggen in het parlementsgebouw. Hij wordt ter aarde besteld in het park van zijn ambtswoning in Belgrado. Tot vorige week zaterdag had het er nog naar uitgezien dat Tito van een zeer ge vaarlijke medische shock-toestand zou herstellen. Zondag in de middag meld den twee medische bulletins een snelle achteruitgang. Tenslotte volgde het doodsbericht. De overleden Joegoslavische president heeft zich in het begin van zijn ziekte tot het laatste moment verzet tegen het icu-jamputeren van zijn linkerbeen, maar ïD.tmoest dit verzet tegen de medische we- dtitenschap op zondagochtend 20 januari acuiuiteindelijk opgeven. De artsen wisten, heilonder meer door het inschakelen van uodleen kunstnier en het regelen van de hartfunctie, de klinische dood lang uit uiipte stellen. sch re dodenherdenking Op vele plaatsen ln Zeeland zijn zon dagavond de gevallenen uit de tweede wereldoorlog herdacht. De balngstel- Ung was over hel algemeen vrij groot. Burgemeesters legden kransen b(J her denkingsmonumenten en de commis saris van de koningin in Zeeland, dr C. Boertien, deed dat in Middelburg. PAGINA 3 voorkennis De Iraanse communistische partij, een trouwe volgeling van Moskou, had voorkennis van de Amerikaanse mili taire operaUe in Iran en heeft de Iraan se autoriteiten daarvoor gewaar schuwd De secretans-generaal van de Tudehparty. Nouredim Chanoeri. zei vrijdag dat zijn party 'lman Khomelru' dertig uur voor dc Invasie van de Ame rikanen plaatsvond, heeft gezegd dat een Amerikaanse actie binnen twee et malen te verwachten was. PAGINA 7 goed beeld Het Joegoslavische staatshoofd is sinds februari vrijwel niet meer bij kennis geweest. Uit het gisteren gepu bliceerde finale medische bulletin blijkt dat Tito al enkele jaren aan sui kerziekte leed. Die kwaal is nooit in de publiciteit gebracht Tito leed na de amputatie van zijn been behalve aan storingen in de bloedsomloop, hart, nieren en lever, ook aan longontste king, geelzucht en stoornissen in de spijsvertering. Lange tijd heeft het ernaar uitgezien dat de 87-jarige maarschalk zijn 88ste verjaardag op 25 mei nog vanuit het zie kenhuis in Ljubljana zou kunnen vie ren. Een estafette van jonge Joegoslavi sche atleten was tot zondag met een brandende fakkel onderweg naar het stadion in Belgrado waar Tito ieder j aar zijn geboortedag door zijn persoonlijke aanwezigheid tot een groot feest maak te. Vorige week passeerden leden van de estafetteploeg Ljubljana en spraken voor de ingang van het ziekenhuis nog als hun absolute mening uit, dat de Grote Leider het allemaal nog op zijn minst één keer zou mogen meebeleven, al was het dan op een afstand. T rio De nieuwe president, Lazar Kolisevski, krijgt nu de verantwoordelijkheid het leiderschap over te nemen onder het systeem dat Tito lang voor zijn dood heeft uitgedacht en waardoor het presi dentschap elk jaar rouleert tussen de gekozen afgevaardigden van de zes Joe goslavische republieken en de twee pro vincies. Daarbij heeft Kolisevski de steun van minister-president Veselin Djuranovic en de voorzitter van het centrale comité van de Joegoslavische communistische partij, Stefan Doronjs- ki. Dit trio maakt voorlopig de top van het Joegoslavische collectieve leider schap uit. Reacties Van leidende Sowjet-politici kwam zondagavond, in tegenstelling tot de Amerikaanse president Carter, nog geen reactie op het overlijden van Ti to. In een, niet ondertekend, commen taar van het Russische staatspersbu- reau Tass werd Tito „een actieve strij der voor vrede en onafhankelijkheid" genoemd. In de laatste nieuwsuitzen ding van de Russische televisie werd, zonder melding te maken van de ge schillen met de Sowjet-Unie, Tito's „prominente leiderschap van de com munistische wereld" geprezen. Niet al leen de breuk tussen Stalin en Tito in 1948 bleef onvermeld, maar ook zijn Jeidende rol in de beweging van niet- gebonden landen. In een verklaring van de Amerikaanse president Carter werd juist wel de na druk gelegd op Tito's leiderschap van de niet-gebonden beweging. Carter noemde Tito „vastbesloten in het ver dedigen van Joegoslavié's onafhanke lijkheid" en roemde zijn „unieke bena dering van de binnenlandse en buiten landse politiek". Carter herhaalde een eerdere verklaring dat Amerika vastbe sloten is zijn politiek van steun voor Joegoslavië voort te zetten en zei ook dat „deze regering terroristische acties tegen de Joegoslavische regering of zijn vertegenwoordigers niet zal tolereren Carter zei ook vertrouwen in het nieuwe Joegoslavische leiderschap te hebben en verklaarde de Joegoslavische presi dent Kolisevski al op de hoogte te heb ben gebracht van het Amerikaanse standpunt. Stempel De Nederlandse regering verklaarde zondagavond „met grote bewogen heid" kennis te hebben genomen van de dood van Tito, „een belangrijk staat- man, die gedurende tientallen jaren een stempel heeft gedrukt op het wereldge beuren". Tito heeft, aldus de Neder landse verklaring, een wezenlijke bij drage geleverd aan de stabiliteit in Eu ropa. „De gewichtige plaats van het onafhan kelijke Joegoslavië in de internationale gemeenschap is ten nauwste verbon den met zijn markante persoonlijkheid en met zijn rol bij de totstandkoming van de beweging van niet-gebonden landen", aldus de verklaring, waarin ook het officiële bezoek van Tito aan Nederland in 1970 en het staatsbezoek in 1972 van (toen) koningin Juliana en prins Bernhard aan Joegoslavië wor den gememoreerd. Het hoofdkwartier van de NAVO in Brussel wenste geen reactie op de dood van Tito te geven. Een woordvoerder zei dat de lidstaten van het bondge- (Slot zie pag. 4 kolom 6) (Van onze correspondent) WASHINGTON - Dc voorverkiezingen in Texas hebben vrijwel niets veran derd aan de bestaande posities van de presidentskandidaten. Overwinnin gen voor Carter en Reagan; Bush en Kennedy bevinden zich nog in de ach terhoede. Carter scoorde in Texas 56 pet tegenover 22 pet voor Kennedy. Reagan bevestigde zijn kansen op de kandidatuur met 52 procent, maar zijn rivaal George Bush was een goede tweede met 46 procent van de stem men. De opkomst van de kiezers in Texas was gering. De resultaten in deze staat bepalen, anders dan bij de Republikei nen. weliswaar niet het aantal kiesman nen dat Carter bij de Democratische Conventie zal krijgen, maar zijn kandi datuur is met deze overwinning voorlo pig weer versterkt De president heeft nog weinig gevoeld van zijn mislukte militaire actie in Iran. Dat zegt nog niet alles, want ervaren opiniepeilers voorspelden dat Carter er op de lange termijn schade van zal on- VEEL POMPHOUDERS BEREKENEN OUDE PRIJS SLECHTS TOT NIEUWE VOORRAAD Een volle warrige bos rooie krulletjes en een zwarte zonnebril die hy ln het openbaar nooit afzet Ian Hunter. Zan- Rer, gitarist en componist Vroeger middelpunt van de door David Bowie ondersteunde Engelse groep Mott the Hoople Daarna solo met steun van meestergltarist Mlck Ronson. Een suc cesvol duo dat onder meer de elpee van Ellen Foley produceerde. Maar on danks al zyn successen is Hunter ln Europa toch nooit zo doorgebroken als m Amerika. Wel heeft zyn laatste stu- dlo-eipee 'You're Never Aionc With A schizophrenic' veel goed gedaan. Daarby geeft de onlangs verschenen dubbele live-elpee ook een goed beeld van Hunters kunnen Zeeuws nieuws: 2 en 5. Binnen- en buitenland: 3 Radio en televisie: 7. Sport: 9,10,11,12,13,15 en 16. VLISSINGEN - De oproep van de Bo- vag de benzineprijsverhoging van zes cent niet door te berekenen aan de con sument lijkt in Zeeland weinig weerklank te vinden. Het bestuur van het rayon Zeeland van de Bovag advi seert de leden de prijsverhoging niet door te voeren. Het bestuur heeft hier toe afgelopen weekeinde besloten na ontvangst van het telegram van het landelijk secretariaat in Rijswijk, ln Zeeuwsch-Vlaanderen is echter vrij wel geen tankstationhouder te vinden, die gevolg heeft gegeven aan de oproep van de Bovag. Een groot aantal pomp houders op de Bevelanden en in het noorden van Zeeland verklaarden des gevraagd bereid te zijn de benzine voor de oude prijs te leveren zolang er nog benzine uit de oude voorraad wordt verkocht. ook zes cent de liter meer betalen. Ik moet dus ook wel verhogen", aldus een pomphouder. Met zijn collega's voelt hij er weinig voor de toch al geringe winst op een liter benzine nog verder in te dammen. Overigens hebben niet alle tanksta- (Slot zie pagina 5 kol. 6) dervinden. Meteen na zo'n debacle scharen de meeste Amerikanen zich achter hun leider, aldus de opiniepei lers. Carter begint het vereiste aantal kies mannen voor de democratische kandi datuur aardig dicht te naderen. Zelfs al zou hij bij de komende voorverkiezin gen flinke klappen krijgen, dan nog moet hij in staat zijn om de laatste stemmen binnen te halen De komende voorverkiezingen hoeft Carter maar voor minder dan een derde te winnen. Kennedy moet het nu met de helft van het aantal kiesmannen van Carter doen, terwijl twee derde van de voorver kiezingen al achter de rug is. Kennedy- strategen mikken dan ook op een ver andering van de benoemingsprocedure in de democratische partij, die de rol van de voorverkiezingen zou verklei- nen. Als zich vóór de Democratische Con ventie een groot debacle zou voordoen, hopen de Kennedy-helpers hun man de kandidatuur te kunnen bezorgen. Car ter moet toch een keer door de mand vallen, zo redeneren zij. Maar tot nog toe ziet het er niet goed uit voor Kenne dy Strategie President Carter gaat van strategie veranderen. Niet alleen gaat hij weer actief campagne voeren, maar ook wijst alles erop dat hij minder nadruk legt op de gijzelingscrisis in Iran. Deze crisis gaf Carter in november zijn lei ding over Kennedy terug, maar nu moet Carter de „Iran-sbow" verlaten om goed in de markt te blijven. Opiniepeilers geven het voorbeeld van president Johnson, die in 1968 het Pue blo-incident uit de publieke aandacht probeerde te houden. Vanachter geslo ten deuren kreeg hij het bij Korea ge kaapte Amerikaanse spionageschip los. En het duurde behoorlijk lang. De verkiezingsarena zal zich nu naar de economische situatie verplaatsen. In april is de werkloosheid tot 7 pet geste gen en 15 mei zal de onpopulaire benzi nebelasting ingaan. Kennedy, die in zijn campagne vooral de slechte econo mische situatie heeft benadrukt, hoopt op de recessie te kunnen incasseren- Kennedy heeft Carter vrijdag uitgeno digd vandaag een debatte houden. Tegenover Reagan staat Carter er maar matig voor. Volgens een recente Gal- lup-opiniepeiling zal Carter de presi dentsverkiezingen met een zeer krappe marge winnen Volgens hetzelfde on derzoek echter vinden de meeste Ame rikanen dat Carter beter de wereldvre de kan bewaren dan Reagan: 41 pro cent zag liever Carter met de Sowjet- Unie onderhandelen, tegenover 38 pet Reagan. Democratische partijleiders raden Carter dan ook om dat element van zijn buitenlandse politiek op de voorgrond te zetten. Reagan troef Bij de republikeinen is nog steeds Rea gan troef. Hoewel Bush in Texas verras send dicht in de buurt van Reagan bleef, krijgt de bejaarde ex-filmster ver reweg de meeste kiesmannen toebe deeld. Na Texas kan Reagan rekenen op 692 van de 998 stemmen die op de republikeinse conventie nodig zijn om tot presidentskandidaat te worden ge kozen. Bush heeft tot dusver slechts de steun van 142 afgevaardigden behaald. Opiniepeilingen wijzen uit dat steeds minder Amerikanen op Bush zullen stemmen, omdat men zijn kansen op de republikeinse kandidatuur te klein acht. Voldoende voor Reagan om te voorspellen dat Busb snel de verkie zingsrace zal moeten verlaten. Busb echter zegt dat hij doorgaat: Reagans campagnegelden zijn bijna op en Busb heeft nog flink wat op zak voor het fi nancieren van zijn propaganda. Voorzitter T. P. C. Louisse van het rayon Zeeland van de Bovag, die zater dag in verband met overleg over de ac tie vrijwel alle Bovag-leden op Walche ren bezocht, zei dat hier tussen de tien en vijftien garagebedrijven nog de oude benzineprijs op de pomp hadden staan De heer Louisse zegt deze manier van actie voeren als zeer positief te ervaren. .Met het sluiten van de pompen uit pro test tegen de benzineprijsverhoging be nadeel je uitsluitend de klanten en dat vind ik niet juist", aldus de voorzitter van het rayon Zeeland van de Bovag. Bij vrijwel alle benzinepompstations in Zeeuwsch-Vlaanderen kostte ccn liter benzine zaterdag zes cent meer. „Voor een nieuwe levering benzine moet ik DEN HAAG - Ruim 800.000 buiten landers hebben het afgelopen lange „1 mei-weekeinde" een bezoek aan ons land gebracht. De Duitsers wa ren ook dit keer ver in de meerder heid; opvallend was echter het grote aantal Fransen dat ons land bezoëht. Grootste trekpleister waren dc bol lenvelden, die nu in volle bloei staan. Vergeleken met de paasdagen, toen 50.000 buitenlanders meer ons land bezochten, was de hotelbezetting duidelijk beter Donderdag 1 mei wa ren de hotels in de Randstad en de r.^ioi.iook ai vrijwel vol; diverse VW-kantoren stuurden de buiten landers door naar andere gebieden, zoals Apeldoorn en omgeving. Zee land en Brabant. Hier en daar wer den zelfs mensen aangetroffen die in auto's overnachtten. Ook de bunga low- en kampeerterreinen waren goed bezet, zij het minder dan met pasen Het bezoek aan ons land vond ge spreid plaats: vrijwel nergens deden zich verkeersopstoppingen voor By het Nationaal Bureau voor Toerisme bestond de Indruk dat nogal wat Ne derlanders in verband met allerlei Fransen Bij de VVV-kantoren was het. on danks het feit dat minder buitenlan ders de grenzen passeerden, toch iets drukker dan met de paasdagen. Vooral de Fransen, die kennelijk be zig zijn Nederland voor een lang weekeinde of korte vakantie te ont dekken, moesten aan een bed gehol pen worden. De Fransen meldden zich in vrijwel het hele land bij de VW's: de Duitsers concentreerden zien per traditie op de Randstad en de kust en hadden daar al, in tegen stelling tot de Fransen, tijdig gere serveerd. Wat de attractiepunten betreft: de Keukenhof scoorde uiteraard in deze tyd van het Jaar het hoogst met 162 000 bezoekers (gedurende de pe riode 30 april tot en met zondag 4 mei). De dierentuinen kregen minder bezoek te verwerken dan tijdens de paasdagen. In de vergelijkbare periode vorig jaar brachten 850.000 buitenlanders een bezoek aan ons land. aldus het NBT. Tito: staatsman van formaat IVfel de dood van president ftarSJI Tito van Joegoslavië is een jjSgf staatsman van formaat heen- gegaan, die in de ry van De Gaulle en Adenauer thuis hoort. Tito heeft met hen ge meen. dat hij zich tot op zeer hoge leef tijd intensief met staatszaken bezig hield. Joegoslavië treurt nu om de dood van de 'rode maarschalk', die bijna veertig jaar lang de enige bindende fac tor is geweest in het uit verschillende volkeren en naties samengestelde Bal- kanland en die, soms met harde hand, het land tot een eenheid heeft gesmeed. Hoe sterk die eenheid is, zal de komen de tijd blijken. Ook in zyn buitenlandse politieke benadering was de gewezen verzetsstrijder Tito een opmerkelijk staatsman: hoewel communist, maar nog meer socialist en nationalist, sneed hij in 1948 rigoreus de banden met de Sowjet-Unie door. Tito wilde zijn eigen weg gaan; hy voelde er absoluut niets voor in de stoet van Oostblok-ja-knik- kers achter Stalin aan te lopen. Een der- geUjke verstrekkende stap kon alleen maar worden gedaan door een man, die over grote zedelijke moed beschikte en die het Sowjet-systeem tot in zyn diep ste wortels kende. Tito had deze beide kwaliteiten. De breuk met Moskou heeft hem er als overtuigd communist van doordrongen, dat Joegoslavië een onafhankelyke koers tussen Oost en West moest varen. Als geen ander is de Joegoslavische president daarin ge slaagd. Gedurende meer dan een kwart eeuw was Tito ook de drijvende kracht achter de beweging van niet-gebonden landen. Zonder overdrijving kan wor den gesteld, dat de in 1892 als Josip Broz geboren Tito eén van de voor naamste 'smaakmakers' op het naoor logse politieke wereldtoneel is geweest. Hy behoorde tot die zeldzame figuren, die al tijdens hun leven een legende zijn. De leegte, die de bejaarde staatsman achterlaat, zal daarom moeiiyk zyn te vullen. On- "nvermydeiyk komt na Tito's dood de geruchtenmolen op gang: hij was nu eenmaal de stabiliserende factor ln Joe goslavië. Het wegvallen van die factor heeft hoe dan ook consequenties voor de blnnen-en buitenlandse politiek van dit op de grens van Oost en West gele gen land. Eén ding is zeker: Tito's poli tieke erfenis komt in handen van men sen. die in grote Ujnen zyn politieke ideeën en idealen delen. Tijdens Tito's ziekte in de afgelopen maanden is ge bleken, dat het systeem ook zonder hem uitstekend functioneert. Dit ge voegd by het vermogen van het hetero gene Joegoslavische volk om in tijden van crises naar buiten ais een eenheid op te treden, is het louter speculatief te veronderstellen, dat na Tito alles zai verar deren. Natuurlijk zullen er wijzi gingen komen; dat ziet men in vrijwel alle communistische landen als nieuwe leiders optreden. Joegoslavië zal daar op geen uitzondering vormen, maar fundamentele veranderingen, zoals by- voorbeeld toenadering tot het Westen of eventueel het Oostblok, zyn niet te verwachten. Het zal overigens duidelyk zyn. dat tegen de achtergrond van de gebeurtenissen in Afghanistan de Joe- goslaven en met hen de landen van de vrije wereld én niet te vergeten de grote groep van niet-gebonden landen, toch met enige spanning de Russische reac tie tegemoet zien In dit verband kan al worden verwezen naar de Russische an ti-Joegoslavische campagne van medio maart van dit jaar. Met name de Joego slavische afwijzing van het Russische avontuur in Afghanistan zinde Moskou niet. De Sowjet-Unie heeft er ongetwij feld geen enkel bezwaar tegen de afge scheiden broeders uit Joegoslavië weer in de communistische broederschap op te nemen. Maar zolang de Joegoslaven geen enkele aandrang voelen om die stap zelfs maar te overwegen. zUn - al thans in theorie - de handen van de Russen gebonden. De enige angst is, dat de Sowjet-Unie zich gedwongen zou voelen daadwerkeiyk op te treden om zogenaamd de 'socialistische verwor venheden' in Joegoslavië te bescher men. Een dergehjke actie zou de Sow jet-Unie als agressor brandmerken en tegeiykertyd felle reactie oproepen aan Westerse kant. We hebben het al eerder op deze plaats geconstateerdJoegosla vië is geen Afghanistan. Als het Westen vanuit die wetenschap reageert op een Joegoslavië zonder Tito, hoeft niemand zich over te geven aan wilde specula ties. Het land zelf is daarmee het best gediend. Het zou geheel in de geest zyn van Josip Broz. die hoe groot ook de druk van Moskou is geweest op het eind van de jaren veertig en begin van de Jaren vyftig. onverstoorbaar de door hem uitgestippelde weg volgde. Dim DEN HAAG (ANP) - Op dc Gouver neurlaan in de Haagse Spoorwijk is het zondagavond rond de nationale do denherdenking. tot ongeregeldheden gekomen. Veertig tot vijftig jongelui hadden er twee keetwagens omge gooid en begonnen met stenen te gooi en toen de politie kwam. De mobiele eenheid was met drie jeeps aanwezig, maar is niet opgetreden. Wel zyn drie jonderen voor het gooien met stenen aangehouden. In de loop van de avond werd het weer rustig op de Gou- vemeurlaan. Enkele jaren geleden was het er tydens de dodenherdenking ook rumoerig.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1980 | | pagina 1