Hoechst Holland haalde n 1979 een recordomzet Banken en instellingen veel te luchthartig met strooien leningen Een beste1 besomming manen van't hof Franca van der Bulck won opstelwedstrijd 3ok voor wereldconcern Hoechst ivas 1979 een succesvol jaar o V HOECHST HOLLAND: Aantrekken personeel mbegonnen werk Echtpaar ernstig gewond bij eenzijdig ongeval te Zierikzee Bromfietster gewond bij ongeval te Vlissingen 'HOU JE CONDITIE OP PEIL' ADVOCAAT BIJ VERDEDIGING CLIËNT VOOR POLITIERECHTER MIDDELBURG: Grote belangstelling crematie dr Vaas 3,WJDAG_ *\lNST VAN 22 MILJOEN PZC/ provincie (Van één onzer redacteureni vo HSTERDAM - Een recordomzet van 1,3 miljard en een winst na belastingen van 22,8 miljoen. :ze voor het eerst sinds jaren zeer positieve resultaten deelde de voorzitter van de Raad van stuur van Hoechst Holland NV, de heer D. J. Brand, donderdagochtend mee tijdens een persbij- *3? nkomst ter gelegenheid van het verschijnen van jaarverslag over 1979. Was de winst over 1978 - naftrek van belastingen - nog maar 5,6 miljoen, nu kon Hoechst Holland NV aanzienlijk betere instcijfers meedelen. Voor het eerst sinds 1975 krijgen de aandeelhouders weer een uitkering. De ncernleiding is tot nu toe niet ontevreden over het eerste kwartaal van 1980 en heeft ook voor t huidige kwartaal goede verwachtingen. Hoewel voor 1980 een daling van de winst wordt orzien, is de Hoechst-leiding toch niet pessimistisch over de verdere ontwikkelingen dit jaar. heer Brand ging tijdens de persbij- ikomst. donder dag in het hoofdkan- >r van Hoechst Holland te Amster- nog eens uitgebreid in op de mo- ïijkheid dat in ons land fosfaten in smiddelen zullen worden verboden, jdirecteur van Hoechst Vlissingen. ir. p van Heel. had zich in een interview de PZC van 24 januari al bezorgd ge- jakt over de verstrekkende gevolgen een dergelijk verbod voor de Vlis- ïgse vestiging - fabrikant van fosfaten ;an hebben. Zowel in het jaarverslag 1979 als in de woorden van de heer Brand weerklonk deze ernstige zorg. De Nederlandse regering zou, aldus de heer Brand, bij uitvoering van de be leidsvoornemens zoals die in de fosfa- tennota zijn neergelegd, een volstrekt unieke positie in Europa gaan innemen 'Uniek in die zin dat er geen Europees land is dat dergelijke vergaande maat regelen neemt ten aanzien van een op zichzelf overigens volkomen onschade lijk produktaldus de voorzitter van de Raad van Bestuur van Hoechst. die er op wees dat de regeringen van Duits land. Zweden en Zwitserland zich aan zienlijk terghoudender ten aanzien van deze problematiek opstellen. Vlissingen In het jaarverslag over 1979 wordt bij Hoechst Vlissingen een toenemende af zet geconstateerd waardoor de bezet ting van het produktieapparaat beter was dan in 1978. De sterke prijsstijging van grondstoffen en energie heeft het bedrijf duidelijk parten gespeeld. 'De VERBETERING VAN CONJUNCTUUR' (Van één onzer redacteuren tANKFURT - Ook voor het wereld- neem Hoechst is 1979 een bijzonder ccesvol jaar geworden. Dit deelde de orzitter van de Raad van Bestuur Hoechst, prof. dr. Rolf Sammet, <e tijdens de voorjaarspersbijcen- mist die het concern in Frankfurt eld over het jaarverslag 1979. Prof. i Sammet, die zich in het voorjaar in 1979 nog uitzonderlijk terughou- nd toonde over de verdere ontwik- Jingen van het bedrijf, meende dat de vaak moeilijke jaren '70 op een heeft afgesloten. Ook de (van één onzer redacteuren AMSTERDAM - „Ondanks de hoge werkloosheid is het een onbegon nen zaak om aan voldoende perso neel te komen. Men kan adverte ren wat men wil, men kan banen- markten bezoeken en nauw sa menwerken met GAB's, vacatures zijn praktisch niet te vervullen". Deze sombere geluiden kwamen donderdag van de voorzitter van de Raad van Bestuur van Hoechst Holland NV, de heer D. J. Brand, tijdens een persbijeenkomst in Amsterdam. B(j de HoechsUvestigingen In Bre da, Weert en Vlissingen konden in 1979 een groot aantal vacatures niet worden opgelost, omdat er on voldoende animo is. Zelfs voor de opleidingen kan Hoechst nauwe lijks leerlingen krijgen', aldus de heer Brand Het bedrijf heeft tal van activiteiten ontplooid om nieu we mensen aan te trekken, in de meeste gevallen zonder succes. Bij Hoechst waren er in 1979 gemid deld 77 vacatures per maand, van ongeschoolde arbeid tot functies waarvoor academische opleiding vereist is. In Vlissingen is het bij zonder moeilijk vacatures afdeling schefs en operators te krijgen. De tijdsduur van de vacatures duurt van een maand tot meer dan een Jaar. waarbij de meer specifieke functies het langst onvervuld blij- 'Wij hebben er alles aan gedaan om mensen te krijgen. Contacten met GAB's, advertenties, banenmark- •^j ten, open dagen enzovoorts. Na- w tuurlijk zijn we ook bij onzelf te ra- de gegaan Zijn de arbeidsstandig- A/j heden slecht? Zijn onze eisen die yC WJ aan toekomstige reflectanten \V stellen te hoog? Wij geloven naar 'M eer en geweten te kunnen zeggen Sj dat wij geen exorbitante eisen stel len'. aldus de heer Brand, die zei noodgedwongen gebruik maakt. De voorzitter van de Raad van Be stuur merkte op dat Hoechst niet de enige is die tevergeefs nieuwe medewerkers zoekt. 'Aan concrete aanwijzingen over wat er nu precies mis is. zodat wij daar als individue le bedrijven op zouden kunnen in spelen. ontbreekt het echter nog grotendeels Wellicht dat wij als chemische industrie daartoe in be- drjjfstakverband zelf het voortouw moeten nemen'. Dal het werken in de ploegendienst een voornaamste bezwaar is bij sol licitanten, achtte de heer Brand nletde voornaamste mogelijke oor zaak. Hoewel hij toegaf dat dit werk een handicap is. stelde hij daar te genover dat. men in de meeste ge vallen knelpunten probeert op te lossen Zo streeft men er naar. waar dai maar even mogelijk Is. perso neelsleden niet in de weekeinden te laten werken. ontwikkelingen voor dit jaar zijn tot nu toe goed, al waagde prof. Sammet zich door dc onzekere situatie in de we reldpolitiek niet aan al te diepgaande voorspellingen. Hoechst AG - het moe derbedrijf in Duitsland - heeft 1979 af gesloten met een winst na belasting van 344 miljoen DM, 80 miljoen DM méér dan in 1978. Hoechst AG stelde in 1979 een sterke verbetering van de conjunctuur vast. zeker in de Bondsrepubliek Duitsland zelf. Deze goede conjuncturele situatie bleef in het eerste kwartaal van dit jaar voortduren. De brutowinst over de eer ste drie maanden van 1980 is 314 mil joen DM. bijna 40 procent meer als in het eerste kwartaal van 1979 werd geno teerd. Ook de resultaten van Hoechst Welt waren bevredigend. De brutowinst was 1,7 miljard, de nettowinst van het we reldconcern was 650 miljoen DM, een toename van 56 procent ten opzichte van 1978. Kernenergie In zijn inleiding in het jaarverslag 1979 breekt prof. dr. Sammet andermaal een lans voor de toepassing van kernener gie. Hij meent, dat de verwerking van olie en kolen voorrang moet hebben, maar dat kernenergie een zinvolle en nuttig alternatief is. Overigens dat Hoechst actief mee aan onderfcoek naar de mogelijkheden van kolenvergassing. Prof. dr Sammet zei verder dat de ver dere ontwikkelingen van het concern in 1980 omgeven zijn door tal van onzeker heden. Niet alleen de hoge grondstof- kosten en het naar zijn mening toene mende verzet tegen prijsverhogingen, de hoge inflatie in veel landen maar ook de bijzonder onzekere politieke toe stand m de wereld zijn naar zijn mening factoren die het moeilijk maken een precieze planning voor de toekomst te maken. 'Het zou vooral belangrijk zijn, dat de nationale economieen niet nog meer door hogere olieprijzen belast worden Je zou er eigenlijk van moeten kunnen uitgaan dat - zeker voor een bepaalde tijd een stabilisering van de prijzen voor ruwe olie en mineraalolieproduc ten wordt ingevoerd', aldus de heer Sammet. De goede resultaten over 1979 zijn, al dus prof. Sammet, overigens niet alleen veroorzaakt door een goede conjunc tuur, maar zijn tevens de vrucht van een groot aantal rationalisatiemaatre gelen die in de laatste vijfjaren zijn ge- kosten konden inaar zeer gedeeltelijk voor hogere verkoopprijzen worden goedgemaakt. Wanneer we de interna tionale energievoorziening in ogen schouw nemen, dan moeten we vast stellen dat met ons vergelijkbare be drijven in het buitenland gunstiger voorwaarden kennen dan wij in Neder land. De belangrijkste oorzaak daar van is wel dat de energieprijzen in Ne derland in tegenstelling tot andere landen direct gekoppeld zijn aan de prijzen van de aardolie', aldus het jaarverslag. In die samenhang probeert men bij de Vlissingse vestiging - en trouwens bij hei gehele bedrijf - zoveel mogelijk aan energiebesparing te doen. Zo nam in 1979 in de Vlissingse vestiging het ge bruik van gas dat bij fosforproduktie in de ovens ontstaat aanzienlijk toe. On dermeer met de hulp van dit fosforoven- gas droogt men nu zelf natte cokes, wat aanzienlijk voordeliger is dan het inko pen van gedroogde cokes. Ook dit jaar blijft men zoeken naar mogelijkheden om tot verdere energiebesparing te ko men Zo zullen in Vlissingen proces computers in gebruik worden genomen die het energieverbruik in de fosforo- vens optimaal kunnen regelen Chemie en consument Het jaarverslag 1979 staat in het teken van chemie en consument De heer Brand meende dat de chemische indus trie ten onrechte vaak een slechte naam heeft, maar dat de mensheid van de vin dingen in de chemische sector ook de vruchten plukt 'Dankzij de chemie zijn we er in geslaagd op vele terreinen aan zienlijke vooruitgang te bieden bij de bestrijding van ziekten van mens, plant en dier", aldus de heer Brand. ZIERIKZEE - Bij een eenzijdig onge val op de Scheepstimmerdijk te Zie rikzee raakten in de nacht van woens dag op donderdag D. J. van dc W. en zijn echtgenote ernstig gewond. De heer en mevrouw Van de W. reden met hun auto over de Scheepstimmer dijk in de richting van de Nieuwe Ha venpoort toen de auto door nog onbe kende oorzaak van de rijbaan raakte en tegen de stoeprand kwam. Vervolgens botste de auto tegen een paal met ver keersbord en kwam tot stilstand tegen een botonnen muur De beide inzitten den werden door de voorruit uit de auto geslingerd Zij werden met ernstige snjjwonden aan gezicht en handen op genomen in het Zweedse Rode Kruis- ziekenhuis te Zierikzee. VLISSINGEN - Bij ech ongeluk op het fietspad aan de Zuidbeekseweg te Vlis singen heeft de bromfietster M. M. P.-L. (46) uit Vlissingen donderdag om streeks 17.00 uur een dubbele been breuk opgelopen. Het ongeluk ontstond toen de elfjarige D. S. uit Vlissingen, die met zijn fiets over net fietspad reed in de richting van Papegaaienburg. al spelend met andere kinderen op het linker gedeelte van het pad was gekomen. Toen hij weer terug wilde naar de rechter helft van het fiets pad. lette hjj niet op het hem achterop komende verkeer en kwam in botsing met mevrouw P. die in dezelfde richting als S. reed. Zij kwam hierop ten val. ZIJ werd per ambulance overgebracht naar het Bethesda-Sint Josephziekenhuis te Vlissingen waar bleek dat zij een dub bele beenbreuk had opgelopen. Franca van derBulck krijgt uit handen van burgemeester M Somers van Honte- nisse haar prijs uitgereikt voor haar opstel over het onderwerp 'Hou je conditie op peil' BESTE OPSTEL VAN ZEELAND HENGSTDIJK - Franca van der Bulck was donderdagmorgen best een beetje trots. De 11-jarige zesdeklasser van dc lagere Sint Josefschool in Hengstdijk deed vorig jaar mee aan de opstelwed strijd 'Hou je conditie op peil' van de nationale commissie tegen het alcoho lisme en de stichting volksgezondheid. Onlangs werd bekend dat de jury haar opstel het beste van alle inzendingen uit Zeeland vond. Donderdagmorgen kreeg zij, in gezelschap van haar klas genootjes, vader en moeder en de heer H. P. Wissel namens de beide stichtin gen, uit handen van burgemeester M. Somers van Hontenissc dc prijs uitge reikt. Een oorkonde en een geschenkenbon van 100 gulden was de beloning voor haar opstel, waarin zij onder de titel 'Hou je conditie op peil', heel persoon lijk en origineel uit de doeken deed hoe je het best een goede conditie kan be waren. De opstelwedstrijd vormde een onder deel van een actie die de nationale stichting tegen alcoholisme en de stich ting volksgezondheid en roken in 1979 op de scholen hield. De deelnemers be handelden in de klas door middel van zogenaamde lesbrieven' de thema's ta bak. alcohol en de conditie. Naar aan leiding daarvan konden de leerlingen een kleurplaat, een stripverhaal of een opstel over het onderwerp opsturen. Uit iedere provincie zou de beste in elke ca tegorie beloond worden. Om het aantal inzendingen een beetje te beperken was afgesproken dat de on derwijzers van de scholen eerst een klei ne selectie toe zouden passen 'Meester' Schelfhout van de Sint Josefschool in Hengstdijk koos het opstel van Franca samen met een paar andere In novem ber 1979 werd het verstuurd ster zei burgemeester Somers dat deze prijs ook een beetje een compliment voor de school en meester Schelfhout was. „Want opstellen schrijven moetje toe hook wel een beetje leren, dacht ik", zei de burgervader. Naast de oorkonde en de geschenkenbon gaf burgemeester Somers het schrijftalent om uit te delen aan haar klasgenootjes nog een zak met 'buttons' van de beide stichtingen die de actie voerden „Deze keer staat er niet op 'Hoe van maar 'Hou je condi tie op peil', een tekst die jou welbekend is...". Vergeten. telefoonnummer Nieuw politie te Kortgene KORTGENE - Het telefoonnummer van het bureau van de groep Kortgene van de rijkpolitie is met ingang van 1 mei gewijzigd in 01108-1751. Het oude nummer was 1344. Collecte VLISSINGEN - De SAKOR-coUecte bracht in Vlissingen 4078.83 op. Zowel meester Schelfhout als Franca waren zowat al weer vergeten dat ze aan de wedstrijd mee hadden gedaan, toen vorige week het bericht van de prijs voor Franca binnen kwam. Ook vader en moeder Van der Bulck, die donderdag als trotse ouders op de Sint Josefschool rondliepen, waren hele maal verrast door het nieuws. „W'e wis ten altijd al dat Franca leuk kon schrij ven, dat had dc meester ook al verteld, maar dat ze echt zo goed zou zijn, nee dat niet", vertelde moeder Van der Bulck. In zijn toespraakje tot de jonge schrijf- MIDDELBURG - Ruim honderd be langstellenden hebben donderdagmid dag in het crematorium aan de Weste lijke Oude Havendijk in Middelburg een laatste eerbetoon gebracht aan de ouddirecteur van het Delta-instituut voor hvdrobiologisch onderzoek in Yerseke, dr K. F. Vaas (68). In een korte toespraak*roemde de hui dige directeur van het Delta-instituut de heer E. K. Duursma de „bescheiden heid, humor en intelligentie" van de heer Vaas Het overlijden van de heer Vaas betekent, aldus de heer Duursma een „groot en veel te vroeg verlies" DrVaas. die van 1958 tot 1976 directeur van het Delta-instituut was, vervulde volgens de heer Duursma zijn taak in Yerseke nauwgezet en blijmoedig: „Zijn plaats in de hydrobiologie bleek overduidelijk tijdens zijn afscheid in 1976". De heer Duursma herinnerde ook aan de Indonesische periode van vele jaren van de overledene: „De plaats die hij daar mnam wordt nu nog hogelijk gewaardeerd" In haar rede en dankwoord haalde de dochter van dr Vaas. mevrouw R. de Feijter-Vaas. eveneens Indonesië aan: Familie en vrienden daar kunnen hier heiaas niet aanwezig zijn. Dat deson danks zo velen hier bijeen zijn. sterkt ons zeer" Tot die aanwezigen in het crematorium behoorde dr J. Verweü (81), oprichter van het Delta-instituut. MIDDELBURG - Op de zitting van de politierechter heeft donderdagmiddag de advocaat mr. E. G. Karei zijn beden kingen uitgesproken over de gemakke lijke wijze, waarop in Nederland door banken en allerlei andere instellingen geld wordt voorgeschoten in vormen zoals plan-kredieten en persoonlijke leningen. Aanleiding was het ontspo ren van zijn cliënt, een jongeman uit Goes, die zich een schuldenlast van veertigduizend gulden op de hals had gehaald en toen, men zou kunnen zeg gen 'in arren moede', het dievenpad was ingeslagen om aan zijn afbeta lingsverplichtingen te kunnen vol doen. Een jongeman van totdat tijdstip onbe sproken gedrag, die de geldzorgen op een gegeven moment boven het hoofd waren gegroeid en die nu weer. gehol pen door familie, alles 'in regel' pro beert te brengen. De tragiek kwam na der aan de oppervlakte door het ver zoek van de raadsman de zaak met ge sloten deuren te behandelen (noch de politierechter noch de officier van justi tie wilde hieraan voldoen) ten einde de affaire uit de openbaarheid te houden. Zjjn cliënt, de 24-jange G Wwil zo spoedig mogelijk weer aan de slag om zich van de schuldenlast te bevrijden, maar is intussen al een keer ontslagen toen bij een nieuwe werkgever zijn mis stap aan het licht kwam Die misstap werd bij de behandeling van de zaak door de officier van justitie mr. Nijmeijer aanzienlijk gereduceerd. Aanvankelijk was ten laste gelegd dat de jongeman als pompbediende maxi maal een bedrag van ruim 17 000.-had verduisterd en dat leverde het ernstige feit op van diefstal in dienstbetrekking. Maar nadat enkele getuigen A decharge waren gehoord liet de officier van justi tie dit vallen enbleef de aanklacht be perkt door wat door de jongeman was toegegeven, diefstal van 4200.- uit de kluis van een benzinepompstation in Zierikzee op 12 november van het vorig jaar. Dt* ochtenploeg die het station be mande had dit bedrag in de kluis ach tergelaten; W. beschikte over de sleutel en kon gemakkelijk bij het geld. Aanvankelijk was men er van uitge gaan, dat de Jongeman ook bedragen had achtergehouden, waardoor het to taal zou zijn opgelopen tot een veel ho ger bedrag Maar dit werd ontzenuwd door twee getuigen, die bij hetzelfde pompstation hadden gewerkt De eerste getuige verklaarde, dat er al tijd al tekorten waren, ook al voordat W in dienst kwam. Deze getuige zei wel eens gehoord te hebben van een tekort van 40.000,- in een onderneming, waarin het personeelsverloop absurd groot was. Een tweede getuige onder schreef dit: „Het was voor die tijd al zo, er waren doorlopend tekorten, ook an deren werderi beschuldigd. Het kwam door hiaten in het systeem, er was geen controle per persoon". De officier van justitie wilde er in zijn requisitoir van uitgaan, dat de jonge man, toch al geplaagd door financiële zorgen, in een slecht klimaat was te rechtgekomen Het ging allemaal erg gemakkelijk, aldus de officier, de ex ploitant was bepaald niet al te streng en dat pakte verkeerd uit. Daarom wilde hij met uitgaan van verduistering, maar uitsluitend alleen bewezen ach ten dat de jonge Goesenaar zich op 12 november aan diefstal van 4200.- had schuldig gemaakt Gelet op a! deze om standigheden en het gunstige rapport dat over W, is uitgebracht wilde de offi cier zich beperken tot een eis van een geheel voorwaardelijke gevange nisstraf van drie weken met twee jaar proeftijd en toezicht. Luchthartig Raadsman mr. Karei belichtte de ach tergronden van zijn cliënt, die geheel ondoordacht leningen had afgesloten die tot genoemd bedrag waren opgelo pen. Hij vond dat er veel te luchthartig met plankredieten en persoonlijke le ningen wordt 'rondgestrooid', waar door onervaren mensen in de grootste moeilijkheden kunnen komen. Hij vond ook, dat het zijn cliënt door een falend beleid van de exploitant van het pompstation te gemakkelijk was ge maakt. Politierechter mr. J. Kolkman hield de jongeman tenslotte buiten de gevangenis door conform de eis van dc officier van justitie te vonnissen. Voor steunfraude werd de 27-jarige P van V. uit Vlissingen veroordeeld tot twee weken voorwaardelijke gevan genisstraf met een proeftijd van twee jaar en een boete van zeshonderd gul-, den. In deze zaak had de officier van justitie vier weken gevangenis geëist, waarvan twee weken voorwaardelijk met twee jaar proeftijd. De politierech ter walde er rekening mee houden, dat Van V bezig is de 8600.- terug te beta len die hij ten onrechte heeft getou cheerd en waarvan intussen al een be drag van tweeduizend gulden is inge lost. In de periode lussen november 1977 en februari 1979 verzweeg van V voor de gemeentelijke sociale dienst Vlissingen. die zijn uitkering regelde, dat hij inkomsten had via zijn werk vóór een uitzendbureau. K ilde rit Een wilde rit in een auto na teveel alco holgebruik (promillage 1.38) kwam de 21-jarige J. de B. uit Axel op een totaal boetebedrag van elfhonderd gulden te staan en een rij-ontzegging van zes maanden, waarvan drie maanden voorwaardelijk met twee jaar proef tijd. Het gebeurde op 10 september van het vorig jaar. De B. reed toerrte hard met zijn auto door Axel, dat voetgan gers opzij moesten springen. „Er had den de meest ernstige ongelukken kun nen gebeuren" aldus de officier van justitie die eveneens boeten tot een to taal van 1100 eiste en zes maanden rij-ontzegging, maar geheel onvoor waardelijk. Van dc politierechter kreeg de jonge Axelaar nog een schou derklopje mee: „U staal bekend als een aardige jongen, zolang er geen al cohol aan te pas komt." Voor spitten naar zagers op een mossel perceel bij Tholen werd de 39-jarige F J uit Sint-Maartensdijk bij verstek ver oordeeld tot een boete van 350. Alleen de benadeelde mosselkweker P. Boog- ert was op de zitting verschenen. De po litierechter hield voor hem de mogelijk heid open een civiele vordering tot schadevergoeding in te dienen, maar de mosselkweker wilde hier niet van ho ren: „Dat gaat aan postzegels en tele foontjes weg. laat dat maar zitten, maak de boete maar zo hoog mogelijk" Eveneens bij verstek werd de 29-jarige G van W uit Sas van Gent veroordeeld tot een boete van 150.- voor het ingooi en van ruiten van het café van S. aan de Noordstraat in zijn woonplaats, wat zich volt rok op 7 augustus van het vorig jaar. dat kan'n enkele keer ook buiten de afslag. En nu met name aan de Korenbloemlaan in Arnemulden. Daar hebben wij nog een aantal riante, halfvrijstaande, traditioneel opgezette maar modern uitgevoerde herenhuizen te koop van ouderwets hoogwaardige kwaliteit. Nu kopen en laten financieren levert een belastingbesparing die kan oplopen tot wel 50%l Zien wat u koopt? Nogal eenvoudig. De familie J Kamermans op nr. 73 in die laan heeft de sleutel van de modelwoning. Eerst meer weten? Net zo eenvoudig: 01820-20111 en vragen naar de heer van der Zalm (buiten kantooruren staat hij u graag te woord op 01858-3339). fl makelaardij bv rVj van hogendorpplein 4 Bil 2805 BM gouda telefoon: 01820-20111 kanioren in alphen a'd rijn. gouda. 's-gravendeel. vianen en zwolle

Provinciale Zeeuwse Courant | 1980 | | pagina 7