HANDREIKING oostburgse imker schreef jubileumboek eerste studenten uit egypte komen in 1981 naar schoondijke Over investeren gesproken (TT van westen alles meezit, logeren in de zomer van 1981 vier Egyptische landbouwstudenten op boerderi j- gebïn in en om Schoondijke. Ze komen, zoals we al in de PZC van woensdag 23 april meldden, in het ader van een project dat de Provinciale Hervormde Jeugdraad samen met een Westzeeuws- laamse werkgroep én de Egyptische Koptische Evangelische Kerk hebben ontwikkeld. Het is de gust edoeling dat het project 'tot in lengte van jaren' zal duren, met andere woorden: Schoondijke kan e 'basis' worden van waaruit ieder jaar weer Egyptische studenten thuis het in het Schoondi jkse n d eleerde in de praktijk kunnen brengen. tussen uniek project en een staaltje ont- Ikkelingswerk in de praktijk', zegt J ien bij de hervormde jeugdraad. Daar- >or is wel wat te zeggen: er'ontstaat stIt4raks in Schoondijke een direct con- act met een Derde Wereld-land. Dat P)ltfjOntact zou wel eens heel menselijk en cst« 'tensiel kunnen zijn, omdat hel de be- oeling is dat de studenten deelnemen ie i<an het huiselijk leven op de boerderij, jjuisgenoot worden. 3e animo om naar West-Zeeuwsch- laanderen te komen is bij de Egypte- jgjjjaren bijzonder groot. Fred Bergwerff, er<3® Provinc'aal jeugdwerkadviseur van ,"ht£le hervormde kerk, heeft dat tijdens au_ jn recente studiereis zelf kunnen vast- ,Da£tellen. Het zal dringen worden, daar in vers SYPte, om de fel begeerde stageperio- e in ons land. Egypte is nog steeds een traatarm land, dat deze vorm van ^raktische hulp bijzonder goed kan ge- ruiken. De explosieve groei van de be- olking maakt nieuwe landbouwpro- ecten onontbeerlijk, want er moeten rarlijks miljoenen mager méér worden evuld. Kerk en landbouw In tegenstelling tot de kerken bij ons, loudt de Koptische Evangelische Kerk in Egypte zich intensief bezig met liet zelf exploiteren van landbouwpro jecten. Dat past in de filosofie van de kerk, dat in een overwegend Islami tisch land bij uitstek sociale projecten behoren te worden ondernomen. De vrij kleine kerk is dan ook actief op het gebied van onderwijs, bejaardenzorg, èducatiewerk onder volwassenen en nlteraard de landbouw1. De Moslim-be volking maakt graag van deze dienst verlening gebruik, zeker in het onder- Jvijs, waar sommige scholen door 90 procent Islamitische leerlingen wor den bevolkt. Met alle sociale activiteiten blijft de Koptisch Evangelische Kerk in Egypte een kleine minderheid, die zo'n 200.000 IEmir Al Taweel, die de eerste groep Egyptische studenten in 1981 zal bege- leiden. leden telt en vooral aanhangers heeft in de Nijldelta, tussen Alexandria en As- soean. De stad Minia aan de Nijl is de plaats waar de kerk bijzonder actief is op sociaal gebied. De kerk heeft tot 1958 banden gehad met de Amerikaanse Presbyteriaanse kerk, uit wier zen dingsactiviteiten ze is voortgekomen. De meerderheid van de Egyptische Christenen behoort tot de Koptische Orthodoxe kerk. De mensen die volgend jaar naar Zeeuwsch-Vlaanderen komen hebben het. zegt Bergwerff. in eigen land be paald niet gemakkelijk. De Egyptische Christenen worden er nauwelijks ge duld en ondervinden de laatste tijd steeds meer vijandigheid van hun Isla mitische landgenoten. 'Dat komt', zegt Bergwerff, 'omdat het Islamitisch be wustzijn de laatste jaren enorm is toe genomen. Er is een grenzeloze onver draagzaamheid tegenover andersden kenden. Christenen hebben in Moslim ogen geen geloof en zijn zelfs te vergelij ken met communisten. Meer en meer worden ze dienovereenkomstig behan deld. En meer en meer ook moeten leger en politie als beschermers optreden. Er zijn al kerken in brand gestoken en er zijn als Christenen vermoord. De lei ding van de Koptisch Evangelische Kerk heeft weinig hoop dat deze drei gende situatie op korte termijn zal ver beteren. Ook uiterlijk, zegt Bergwerff, zijn er te kenen van die Mohammedaanse be wustwording: steeds meer mannen gaan baarden dragen, steeds meer vrouwen lopen - zonder daartoe door de Staat verplicht te zijn - gesluierd en steeds meer oude tradities worden weer in ere hersteld. De Egyptische Christe nen hebben van de Egyptische regering weinig te vrezen, omdat president Sa- dat bij de opbouw van zijn land zeker na de vrede met Israël ook voor niet-Mo- hammedanen plaats wil inruimen. De ontwikkelingsprojecten van de kerk passen bovendien uitstekend in de re geringspoli tiek. organisatie De organisatie die in Egypte de uitzen ding naar Schoondijke regelen zal is het CEOSS, wat staat voor Coptic Evangelical Organisation for Social Services'. Een soort sociaal bureau van de kerk, die met 125 beroepskrach ten als sinds 1952 actief is in dorpen vooral rond Minia aan de Nijl. Rond Minia heeft CEOSS ook de proefboer- derijen. Er worden geexperimenteerd met bij enteelt, met de ontwikkeling van een grapefruit-project en met een betmes- terij. De kippen op de kippenfarm ko men uit Nederland en blijken het ver van huis bijzonder goed te doen. Een bijdrage van de Nederlandse regering maakte het CEOSS mogelijk dit pro ject te ondernemen. CEOSS heeft nog meer op de verlang lijst staan. Een vergelijking met het be dwingen van de zee in ons land en het bedwingen van de woestijn in Egypte is gemakkelijk gemaakt. Men ziet zich voor de taak gesteld om van deze onme telijke zandvlakte uiteindelijk vrucht- bare landbouwgrond te maken. Dat kan alleen maar stukje bij beetje, maar CEOSS hoopt straks in ieder geval te kunnen profiteren van de ervaring die de jonge Egyptenaren in West- Zeeuwsch-Vlaanderen zullen opdoen. begeleiding Daarmee zijn we weer terug in en om Schoondijke. Zowel de Egyptische kerk als de Nederlandse hervormde kerk stellen zich voor het project te begeleiden met een uitgebreide infor matiecampagne. De komst van de Egyptische studenten in 1981 naar Schoondijke en omgeveing zal dan ook grondig worden voorbereid. Daarom zal de leider van CEOSS, Emir El Ta- veel, de eerste groep leiden en zal een predikant van de Kpptisch Evangeli sche Kerk, dominee Mehenny, al in ok tober naar ons land komen om een en ander voor te bereiden. In het kader van zijn werkbezoek wil hij ook naar Wcst-Zeeuwsch-Vlaanderen, om daar de eerste contacten te leggen en gege vens over de geselecteerden te over handigen. Van ons land uit zullen in middels de verblijfsvergunningen voor de Egyptenaren worden geregeld. Belangrijkste punt van het project zal de continuïteit zijn. De jaarlijkse komst van Egyptenaren naar ons land wordt als bijzonder waardevol beschouwd. Het maakt de wederzijdse contacten wat makkelijker en als eenmaal de eer ste groep in Schoondijke is geweest, weet de tweede groep in 1982 er in ieder geval dank zij hun 'voorgangers' al iets van. Maar Fred Bergwerff meent dat het niet alleen bij deze studenten moet blijven. Er zijn al plannen in de maak voor Nederlanders die op hun beurt eens een kijkje gaan nemen in Egypte, en als het even kan in het gebied waar CEOSS werkzaam is. De cirkel van de weederzijdse uitwisseling is dan rond en de basis voor een blijvend contact tussen West-Zeeuwsch-Vlaanderen met mensen in het verre Egypte is dan gelegd. Foto rechts boven: Eén van de acti- teiten van CEOSS in Egypte: Egyp tische boeren leren lezen. Foto in het midden: ledereen is wel kom op de boot van CEOSS. Foto rechtsonder: In de CEOSS- boekwinkel komen de dorpsbeioo- ners geestelijke lectuur halen. Fortex. in de jaren '80 Verstandige mensen zijn herkenbaar vandaag. Zij hebben hun geld goed besteed. Dat is te zien, aan hun kleding! In deze dure tijd, met alle prijsstijgingen, hebben zij gekozen voor kwaliteit en duurzaamheid. Modische - aktuele kwaliteitskleding van Fortex. Logisch dat juist die mensen vaste Fortex klanten zijn. Over investering gesproken. Een advieswij zijn er voor. Tot ziens dus afdeling Oostburg van de Nedcr- mdse vereniging tot bevordering der Jbijenteelt bestaat 60 jaar. Ter gelegen- fheid van het feest heeft de heer E. Dek- :r uit Oostburg, zelf al jaren lang lid n de vereniging, een jubileumboek- |Werk geschreven. Tal van foto's waar- ook oude bescheiden zijn te zien isselen de tekst af. et boekwerk bevat een noodkreet van de imkers. Zij roepen de mensen die et sproeimiddelen werken op om ooral niet te spuiten als de bloemen open zijn. „Als dat wel gedaan wordt betekent dat voor de imker dode bijen. Want als een bij met een vreemde geur 'thuiskomt' wordt hij door de achter blijvers onherroepelijk buiten gewerkt. Bijen verdragen de vreemde geur niet. En als er 's avonds wordt gesproeid dan is het voor de bijen minder schadelijk. De bloemetjes zijn tegen de avond al dicht. De bij die dan de volgende dag op zo'n plant komt wordt niet onvriende lijk thuis ontvangen", aldus André Pa- ridaen, al 14 jaar voorzitter van de Oost burgse afdeling. De bijen leggen nogal wat pad af op een dag om de honingpotten van de imker vol te krijgen. Dekker in het boekwerk „Een by maakt per dag soms tot 20 vluchten met een bezoek van 200 bloe men per vlucht. Voor een volk met 20.000 haalbijen betekent dat dus 80.000.000 bezochte bloemen. Voor een kilo honing zijn 15.000.000 bloembezoe- ken nodig. Voor een pondspotje zijn 12.000 vlieguren vereist. Gelukkig voor de consument wordt er geen uurloon in rekening gebracht" Uit een heel oud boekje (het jaartal is onbekend) haalde de heer Dekker infor matie naar voren over 'de eenigste ziek te die de bijen aanvalt' itoen waren er kennehj k nog niet meer bijenziektes be kend). de buikloop. „Deze ziekte wordt door een te lange opstopping van den drek veroorzaakt, die elke keer plaats heeft als men de bijen in een te zeer verlengde opsluiting houdt'Maar. zo gaat het verhaal verder, de imker wist een goed medicijn. „Men doet in een vat een liter (kan) goeden ouden wijn, een vierendeel van een kilo broodsuiker, zoo veel van den besten honing, dertig druppels brandewijn, eenige zoete ge stampte appelen als reinetten en men laat dit alle tot den stand van siroop koken, om die aan de zieke bijen te ge ven". Naast deze citaten uit oude geschriften geeft Dekker in het boekwerk een over zicht van het wel en wee van de Oost burgse afdeling. Veel materiaal is in de loop der tijden verloren gegaan. Dek ker werkte onder andere via gesprek ken met oudere leden; het bleek dat hun verhalen elkaar dekten. Frappant in het 60-jarig bestaan van de Oostburgse afdeling, nu met 65 leden, is dat er slechts 2 voorzitters zijn geweest. De heer A. Hoolhorst (ook nu nog lid) zwaaide sinds de oprichting de voorzit- tershamer46(!) jaarlang. Daarna volg de André Paridaen hem op Van het bdekwerk zijn vierhonderd ex emplaren gemaakt. Er wordt ook infor matie gegeven om het bijenspel voor de buitenstaander begrijpelijk te maken- Het boekwerk is te koop bij de secreta ris van de afdeling Oostburg van de ver eniging tot bevordering der bijenteelt, de heer K. de Bruyne uit Schoondijke. Aan het tot stand komen van de Jubi leumuitgave werkte de heer Dekker meer dan twee jaar om alle gegevens bij elkaar te krijgen. ZEEUWSCH-VLAANDEREN 7 RIJDAG 2 MEI 1980

Provinciale Zeeuwse Courant | 1980 | | pagina 35