Nieuwe fabriek Hoechst komt vandaag in produktie sehajpe- Politie verspreidt folder opsporing meisje Sluiskil smith kaas Bescherming Bevolking past in een alles omvattend hulpverleningssysteem i herschi/drinks almanak PZC/i WERK VOOR RUIM 40 MENSEN Eerste eed op koningin Beatrix volop originele verse, walcherse %3S wflofe je dmlmai ml... wei hwclu!-r/ DAGELIJKS BESTUUR BB-KRINGRAAD: Alarmproceduri en noodplan gasontsnapping vlekkeloos VRIJDAG 2 MEI 1980 provincie iVan één onzer redacteurent AMSTERDAM - Vandaag, vrijdag, levert de nieuwe alkaansuifonaatfabriek van Hoechst in Vlis- singenOost de eerste hoeveelheid gereed produkt. Dat kan gebeuren nu montage en opstartproce dures van de nieuwe fabriek definitief zijn beëindigd en Hoechst de vergunningen voor het in werking stellen van de fabriek in bezit heeft. De voorzitter van de Raad van Bestuur van Hoechst Holland NV, de heer D. J. Brand, zei dit donderdag in Amsterdam tijdens een toelichting op het jaarverslag 1979. De nieuwe tak van het Vlissingse maar dat het gereedmaken van de fa- teem van pompen, leidingen enzo- Hoechst-bedrijf biedt, zoals gemeld, briek voor de produktie erg tijdrovend voorts worden beproefd, waarbij ge- aan ruim 40 mensen werk Alkaansulfo- is Er moet een zeer ingewikkeld sys- bruik wordt gemaakt van water en naatiseen biologisch goed afbreekbaar produkt dat wordt gebruikt in vloeiba re (af)was- en schoonmaakmiddelen. lucht Daarnaast moeten Stoomwezen en Provinciale Waterstaat vergunnin gen afgeven, voordat de fabriek daad werkelijk kan gaan draaien. Beide ver gunningen zijn eind april binnengeko men. Sinds donderdag is de fabriek ge reed voor de produktie en vandaag zul len de eerste produkten worden opgele verd, aldus dr. Schorning. Dr R D. Schorning, vice-voorzitter van de Raad van Bestuur, zei donderdag in een korte toelichting op de nieuwe fa briek dat deze eind maart is opgeleverd MIDDELBURG - In de Middel burgse Generaal-.Majoor Berg- huijskazerne is donderdag voor het eerst de eed afgelegd op de nieuwe koningin Beatrix. Dat ge beurde ter gelegenheid van de bevordering van adjudant-onder officier A. J. (Tinus) Quaars van de staf van het Provinciaal Militair Commando tot officier van vak diensten in de rang van eerste lui tenant. Overste A. Essers. com mandant van het Regiment Lim burgse Jagers, nam de nieuw be noemde officier in de conferentie zaal van het PMC de eed af. Eerste luitenant Quaars is één van de eerste officieren die hun eed op het kersverse staatshoofd aflegden Het Koninklijk Besluit hem tot offi cier te benoemen was nog door ko ningin Juliana ondertekend. De heer Quaars, na een periode van drie jaar in het toenmalig Neder lands Indié werkzaam bij infante- rie-onderdelen, is sinds 1974 bij de staf van het Provinciaal Militaii Commando Overste Q! M. van der Vliet wenste als provinciaal militair comman dant Zeeland luitenant Quaars ge luk met zijn benoeming tot officier. Hij had veel lof voor de inzet van de heer Quaars. die in een tijd dat er door allerlei oorzaken een groot personeelsgebrek op de staf was al lerlei functies mee hielp vervullen. Luitenant Quaars blijft ook na zijn benoeming tot officier verbonden aan de staf van het Provinciaal Mi litair Commando. Hij wordt com mandant van de stafstafverzor- gingscompagnie. Overste Van dei- Vliet bood mevrouw Quaars bloe men aan. Na de beédiging was er gelegenheid luitenant Quaars te fe liciteren in de officiersmess van de Generaal-Majoor Berghuijskazer- velen gebruik maak- De nieuwe alkaansuifonaatfabriek van Hoechst in Vlissingen-Oost Meisje (14) liep hersenschudding op bij val Zierikzee ZIERIKZEE - De 14-jarige E. S. uit Zie rikzee kwam donderdagmorgen dus danig met haar fiets ten val. dat zij met een hersenschudding moest worden opgenomen in het Zweedse Rode Kruisziekcnhuis te Zierikzee. Het meisje reed met haar fiets over de Kaustraat te Zierikzee, zonder de han den aan het stuur te houden. Toen haar fiets begon te slingeren, kon zij dit niet meer tijdig corrigeren en kwam ten val. Dokter W. Bontkes verleende eerste hulp. waarna S. werd overgebracht naar het ziekenhuis Een vest en een trainingsbroek, identiek aan de kledingstukken die Raymonda Danneels droeg op de dag dat zij verdween en die zijn afgebeeld in de door de politie samengestelde 'opsporingsfolder NOG GEEN SPOOR VAN RAYMONDA DANNEELS i Advertentie) TERNEUZEN - De gemeentepolitie van Terneuzen is nog geen stap verder in het onderzoek naar de verdwijning van de ze venjarige Raymonda Dan neels uit Sluiskil. Het meisje is nu al twee weken zoek en de naspeuringen, verricht door een rechercheurs team verlopen uiterst moeizaam. Nog steeds worden tips, die binnen kwamen na het opsporingsbericht op de tv en na publikatie in de dagbladen, nageplo zen. maar duidelijke aanknopingspun ten hebben ze tot nu toe niet opgele verd. Vandaag (vrijdag) krijgen alle inwoners van Sluiskil een 'opspormgsfoider' van de politie in de bus Aan de achterzijde twee foto's van het zevenjarige vermis te meisje en foto's van een trainings broek en een vest. identiek aan de kle dingstukken die Raymonda Danneels droeg op de dag dat zij verdween. Aan de voorzijde van het schrijven van de politie wordt nog eens omschreven wat Raymonda vermoedelijk heeft gedaan nadat ze om half vier uit school thuis kwam. Een citaat: „Nadat zij een boter ham had gegeten en-wat warme kleding had aangetrokken is zij bij het speelter rein aan de Nieuwe Kerkstraat (Groenoord) gaan spelen en mogelijk ook in de directe omgeving van haar woning in de Veldstraat. Het is niet uit gesloten dat Raymonda nog omstreeks acht uur 's avonds is gezien op het braakliggende terrein nabij de Veld straat en de Gildestraat in Sluiskil. Tot op heden ontbreekt van haar elk spoor". Vervolgens wordt de lezer een aantal vragen gesteld „Wie heeft Raymonda op donderdag 17 april nog na schooltijd gezien? Waar was dat? Hoe laat was dat? Was zij alleen of in gezelschap van anderen en zoja, met wie? Was zij lo pend of had zij een step of fietsje bij zich? Heeft u haar al eens eerder met andere personen gezien en zoja. met wie?". De politie verspreidt vandaag 1100 op sporingsfolders. „Natuurlijk is er met veel mensen ge sproken. is er een buurtonderzoek ver richt en hebben we op verschillende plaatsen, zoals bijvoorbeeld in Sluiskil- Oost, gespeurd. Maar toch willen we de mensen op deze manier nog eens atten deren op de mogelijkheid informatie te verstrekken. Misschien voelt men zich aangesproken", licht inspecteur C. de Groot, de leider van het onderzoeks team. toe. „Het gebeurt wel vaker dat mensen bepaalde inlichtingen niet ver strekken. ze denken 'dat het toch niets is'. Maar juist die informatie willen we ook heel graag hebben". Aanvankelijk zette de politie twintig man in bij het onderzoek. Nu. twee we ken na de verdwijning zijn het er nog zes. De heer J Ubbink die woensdag fungeerde als heraut van Wapenen bij de inhuldiging van koningin Beatrix in de Nieuwe Kerk te Amsterdam. VLISSINGEN - „De dag van de in huldiging van koningin Beatrix zal ik nooit vergeten. Toen ik werd uitgenodigd voor deelname aan de stoet van inhuldiging was ik blij verrast, dat na zoveel jaren bij zo'n grootse gebeurtenis enkele men sen van het verzet niet werden ver geten. Daarmee zijn de nabestaan den van de overledenen nog geëerd". Dit zei de heer J. B. Ub bink donderdagmiddag, bij zijn te rugkomst in zijn woonplaats Vlis- singen. Hij is een van dc vier men sen uit het verzet, die op verzoek van koningin Beatrix waren uitge nodigd voor deelname aan de stoet van inhuldiging. Als Heraut van Wapenen moest hij bovendien na de eedsaflegging het volk op de hoogte stellen van de inhuldiging. De heer Ubbink heeft tijdens de oorlogsjaren kans gezien om met zijn collega Pieter Dourlein uit Vee- re uit Duitse gevangenschap te ont snappen en Engeland te bereiken, om de geallieerden daar op de hoogte te brengen van het 'Enge land spiel'. dat de Duitsers speel den met de agenten van de Engelse en Nederlandse inlichtingendienst. De NCRV heeft hierover vorig jaar een documentaire uitgezon den en ook de PZC besteedde aandacht aan deze gebeurtenissen. Het ge volg van deze aandacht is. aldus de heer Ubbink dat morgen (zaterdag) door prinses Juliana en prins Bern- hard bij de Scheveningsebosjes in Den Haag een gedenkteken wordt onthuld, ter nagedachtenis aan de slachtoffers van het Engelandspiel en allen die vielen bij de inlichtin gendienst. De heer Ubbink zegt, dat 4000 mensen worden verwacht voor deze plechtigheid, die 'om 15.00 uur begint. De heer Ubbink en de twee andere overlevenden. H. M. G Lauwers en B. W. A. M. Ter- windt. is gevraagd, een bloemen krans te leggen bij het monument. De weduwe van Pieter Dourlein zal 's morgens om elf uur op het Bin nenhofeen plaquette onthullen, ter nagedachtenis aan de slachtoffers van het Engeland spiel. „Ik ben blij, dat na zoveel jaren toch nog iets wordt gedaan ter voldoening voor de nabestaanden, want eigenlijk is er nooit iets gebeurd", aldus de heer Ubbink. De stoet van inhuldiging bestond woensdag behalve de heerUbbink verder uit de Heraut van Wapenen mevrouw M. S. Willinge-Sligcher en de Koningen van Wapenen mr. S. E. Hazelhoff Roelfzema en L. Scheepstra en begeleidde de konin gin van het paleis op de Dam naar de Nieuwe Kerk en terug. „Het was maar een paar honderd meter", zegt de heer Ubbink die wel twee keer voor een oefening naar Am sterdam moest komen. Afgelopen maandag was de generale repetitie. Toen ging volgens de heer Ubbink alles verkeerd wat maar verkeerd kon gaan. „Maar daarvoor is een generale repetitie".stelt hij. „Woensdag ging niets fout. voor zover ik het heb kunnen zien". Zenuwachtig De heer zegt best wel een beetje zenuwachtig te zijn geweest. „Na de eedsaflegging moest ik met me vrouw Willinge naar de Dam, waar een microfoon stond opgesteld. Ik moest zeggen 'Hare majesteit ko ningin Beatrix is ingehuldigd' en dan drie keer 'leve de koningin'. Het is maar een heel eenvoudig zinnetje, maar door alle toestan den maakte ik me toch zorgen, dal ik een vergissing zou begaan. Je bent altijd gewend geweest te zeg gen koningin Juliana en prinses Beatrix en niet prinses Juliana en koningin Beatrix. Een vergissing zou je jezelf je hele leven kwalijk blijven nemen. Die televisiemen sen nemen dat onmiddellijk op", aldus de heer Ubbink. De verzetsman zegt erg onder de indruk te zyn geweest van de plech tige gebeurtenis en geeft toe tijdens de tocht naar en van de Nieuwe Kerk soms de behoefte te hebben gehad om te huilen, wat hij naar zijn zeggen al lang niet meer heeft meegemaakt. „Het doetje toch wel iets. Ik vind het fijn, dat dergelijke dingen nog bestaan. De koningin verbindt toch het volk. ondanks al le moeilijkheden van de laatste tijd. Een duidelijk bewijs daarvan was de haag van mensen, die uiting wilden geven aan hun gevoelens. Zij krijgen echter geen publiciteit, in vergelijking met de demonstran ten". meent de heer Ubbink. Hij zegt weinig van de relletjes in Am sterdam gezien te hebben, zoals vermoedelijk ook de buitenlandse gasten. „Wij zouden voor een receptie naar het concertgebouw gaan. toen wij van onze begeleiders hoorden dat wij moesten wachten, in verband met behoorlijke rellen, die groter waren dan verwacht. De politie kon ons niet garanderen dat het veilig zou zijn. waardoor wij het paleis op de Dam ongeveer een uur later ver lieten. Om ongeveer zeven uur 's avonds was ik terug in mijn hotel in Den Haag. waar ik de televisieuit zendingen kon zien", aldus de heer Ubbink. tAdvertentie op de Zeeuwse markten MIDDELBURG' LANGEVIELE 66 VLISSlfiGEN- WALSTRAAT 83 OOST SOUBURG KANAALSTR. I GOES: PAPEGAAISTRAAT 5 ZEEUWSE Brief Boeiend vinden wij net amja ais mensen verhalen over de ont vangst van wonderlijke brieven van grote instellingen Bijvoorbeeld die mevrouw uit Mid delburg die - het is alweer enige tijd geleden - een brief op de deurmat aantrof die afkomstig bleek te zijn van een groot makelaarskantoor datzo bleek, nog een rekening met die Middelburgse familie had te vereffenen een bedrag van 26cent, zijnde de blijkens de boeken van die firma nog resterende kosten voor de bemoeienissen die het be drijf zich een aantal maanden eer der had getroost om de familie aan een woning te helpen Op de enveloppe zat een postzegel van 55 cent GOES - De Bescherming Bevolking moet blijven. De dienst kan in de toe komst ingepast worden in een allesom vattend hulpverleningssysteem. Daar bij dient een dankbaar gebruik ge maakt te worden van de aanwezige kwaliteit en ervaring bij de Bescher ming Bevolking. Voor de regio Mid den- en Noord-Zeeland zijn er duide lijk mogelijkheden ten aanzien van het totale hulpverleningssysteem. In feite is het zo dal de A-kring Zeeland-a van de BB in de praktijk al een fikse in breng heeft bij de organisatie van hulpverlening in vredestijd. Dat is de mening van burgemeester P. A Wolters (Middelburg), voorzitter van de BB-kringraad. en hoofd-BB J R de Boer De heer Wolters maakt duidelijk dat het dagelijks bestuur van de A- kring Zeeland-a eensgezind de plannen afw ijst die minister H Wiegel van bin nenlandse zaken onlangs met betrek king tot de Bescherming Bevolking presenteerde. De bewindsman vindt dat de BB-taken moeten worden over geheveld naar brandweer. Rode Kruis en het nationale korps mobiele colon nes. Het dagelijks bestuur van de kring- raad ziet dat niet zitten. Burgemeester Wolters wijst erop dat de kringraadbestuurders met alleen staan in htin afwijzing van Wiegels plannen. „Het wegpoetsen van de BB ziet ook de kerncommissie hulpverlening van de Vereniging van Nederlandse Gemeen ten niet als een goede zaak De commis sie wil - net als wij - meer een oplossing zoeken in de richting van een hulpverle ningsstructuur waarvan de BB dan een onderdeel vormt", zegt de heer Wolters. Naar zijn mening zijn de plannen van minister Wiegel mede ingegeven door bezuinigingsdriften. Hij is er niet van overtuigd dat opheffing van de Be scherming Bevolking daadwerkelijk fi nanciële voordelen geeft „De taken van de BB moeten in de visie van de minister naar andere hulpverleningsor ganisaties. Die organisaties hebben echter onvoldoende mankracht", be toogt voorzitter Wolters Hij vestigt er de aandacht op dat het opdragen van bepaalde BB-taken aan de brandweer veel vragen oproept: met name gaat het erom welke brandweer de kern van de hulpverlening moet worden: de plaat selijke of de geregionaliseerde. In beide gevallen zijn er - zo stelt voorzitter Wol ters - praktische problemen „Als je alle taken van de BB naar de geregionali seerde brandweer wilt brengen, dan is daarvoor een te geringe bezetting. De verleningstaken in het algemeen willen geregionaliseerde brandweer beschikt en kunnen bemoeien", niet over vrijwilligers. Het overbrengen van de taken naar de lokale brandweer Hoofd-BB De Boer legt er de nadruk op stuit eveneens op problemen. Daar zijn dat de burgemeester van een gemeente vrijwel alleen vrijwilligers en het is niet. thans volgens de wet de verantwoor- uitgesloten dat die zich niet met hulp- delijkheid heeft voor openbare orde en De commandopost van de Bescherming Bevolking te Goes, wellicht gedoemd te verdwijnen. veiligheid. Het overhevelen van BB- taken naar de regionale brandweer en Rode Kruis betekent in zijn ogen dat de burgemeester onvoldoende instru menten overhoudt om zijn verant woordelijkheid ten aanzien van orde en veiligheid te dragen. „Niemand bij de BB zal willen betwisten dat de brandweer een erg belangrijke taak heeft bij de hulpverlening. Maar voor ongevallen op grotere schaal is de me dewerking van de BB erg nuttig. We zijn daar in deze kring al een eind mee op weg", aldus de heer De Boer. „We moeten verlost worden van het stigma dat de BB alleen geld kost, niks doet en zit te wachten op een oorlogsramp". Krmgraadvoorzitter Wolters onder streept die visie „Wij hebben ons altijd bijzonder gemotiveerd opgesteld en de medewerkers van de BB ruimte gege ven voor de opbouw van een taak in vredestijd". De heer Wolters voegt er aan toe dat het dagelijks bestuur aan minister Wiegel heeft laten weten dat zijn plannen niet onderschreven kun nen worden. Er is instemming betuigd met de zienswijze van de BB-kring Zaanstreek Waterland, waarin de in passing van de BB in een totaal hulp verleningssysteem centraal is gezet. DOW CHEMICAL: TERNEUZEN - Dow Chemical in Ter neuzen is van mening, dat de alarm procedure en het noodplan vrijwo vlekkeloos hebben gewerkt tijdens gasontsnapping van donderdag 11 april. Dat het vrijkomen van buti deenmengsels in de LHC 1-plant nie tot ernstige ongelukken heeft geleid, i te danken aan het snelle optreden vai de bedrijfsbrandweer, de onderhoud* dienst en een aantal produktiemede werkers. Dit schrijft het concern in het nieuw nummer van het huisorgaan 'Dow Hie en Daar'. Dow Chemical ontkent nie: dat de montage van de thermometen in de butadeeninstallaües van de LHC' 1 voor verbetering vatbaar is Het be drijf bekijkt op dit moment, hoe def voorzieningen kunnen worden aange past. Dow betreurt het, dat bepaalde perspui blicaties de indruk hebben gevestigi dat het bedrijf op 17 april een evacuatie alarm zou hebben gegeven. „Dat is zer zeker niet het geval geweest en ligt ooi niet in de gegeven alarmen besloten I Natuurlijk zijn in het C-gebied (de zom waar zich het ongeluk voordeed) de b: gebiedsalarm horende maatregelen ge nomen, wat ook inhield dat alle nietb; de bestrijding van de noodsituatie b* trokken personen zich naar bepaald! verzamelpunten hebben moeten begf ven. Het algemene alarm betekend! geen evacuatie" Volgens 'Dow Hier en Daar' is niet t< voorkomen dat bij een operatie als <fc van 17 april 'ook wel schoonheids foutjes worden geconstateerd'. „De e; varingen die werden opgedaan zijn zee waardevol geweest. Ze geven aan was we voor verbetering vatbaar zijn D- maatregelen die genomen werden hac- den tot doel onnodige risico's te vermtj den en zo snel mogelijk tot een beeindt; ging van de noodsituatie te geraken I' dergelijke situaties geldt ons inzien- nog steeds de gulden stelregel: 'beter? vroeg dan te laat ingegrepen'.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1980 | | pagina 2