Regering wil ontduikers belasting harder aanpakken Afwikkeling eenvoudige blikschade moet sneller Tweederde ondernemers pleegt fraude bij inkomstenbelasting Akkoord bereikt over ziekenhuis-cao Waarin een roeier groot kan zijn SUEDE NAPPA MORRIS BEWINDSLIEDEN: VERLAGING TARIEVEN KAN EFFECT HEBBEN Jankoverval in )ordrecht: buit 164.000 gulden Beatrix legt \erste krans bp de Dam LOOPTIJD TOT 1 APRIL 1981 Stijgende inflatie in Europa Reactie KNOV HUIDIG SYSTEEM KOST TIJD, ENERGIE EN GELD Mogelijk chemisch afval bij Maarssen RAPPORT: BELASTINGDIENST KAN TAAK NIET AAN Ontwikkelingslanden worden zwaar belast door hoge olieprijzen (RIJDAG 2 MEI 1980 'El i PZC/binnen -buitenland 13 I <Van onze parlementaire redactie) JEN HAAG - De regering komt spoedig met een pakket maatregelen die erop gericht zijn belas- ^ngfraudeurs sneller in de kraag te grijpen. Tevens zullen de boetes die opgelegd worden na aude. verhoogd worden. Dat verklaarden minister Van der Stee en staatssecretaris Van Amels- Dort (beide financiën) bij de presentatie van het zojuist gepubliceerde rapport-Van Bijsterveld rer belastingfraude. regering wil overgaan tot een uit- ïiding van de controle, aanscherping n de administratieve verplichtingen hogere boetes en langere gevange- istraffen. Deze stappen zijn „op korte myn van klemmend belang", ver- larden de bewindslieden. Igens hen is het echter ook niet uit sloten dat een verlaging van de ta- de inkomstenbelasting ook een vermindering van de fraude tot volg zou hebben. Vooral op goedwil- nden en de nieuwe belastingplichti- zou een dergelijke stap een psycho- gisch effect kunnen hebben. beide bewindslieden verklaarden op n persconferentie, dat zij een werk- :p zullen instellen, die zich speciaal it de hoogte en de „steilte" van de tomstenbelasting moet bezighou- Hlerbij gaat het dus niet alleen het maximale tarief van 72 pro- it, maar ook over de snelheid waar- dlt tarief bereikt wordt, der Stee verklaarde overigens er its voor te voelen om het huidige be- itingsysteem volledig op de helling te tten. j> dit moment zijn op het departe ment ook al groepen ambtenaren bezig Set de ontwikkeling van betere con- jole-methodes, vooral door verbete- van de stroom gegevens, waar de astingdienst de beschikking over Staatssecretaris Van Amels- tart kondigde in dit verband aan dat PRDRECHT (ANP) - Een met een pi- »ol gewapende man heeft donder- morgen de Nederlandse Krediet- in Dordrecht overvallen en 0 gulden buitgemaakt. k man was als huurder van een safelo- Jt klant van de bank. Hij vroeg een jcetbediende of hij even naar zijn loket pcht. De bediende pakte de sleutels i ging met hem mee. Toen de kluis- limte open ging richtte de man het Istool op de bediende. „Ik zit m moei- kheden en ik moet geld hebben", zei De bediende moest de bankkluis n en er een deel van het geld uit- 1. Vervolgens dwong de overvaller mee te lopen naar zijn auto en rin te stappen. Een eind verderop bcht hij weer uitstappen. De politie left de auto later in de binnenstad van Dordrecht teruggevonden. HAAG (ANP) - Koningin Beatrix U samen met prins Claus de eerste fans leggen tijdens de nationale her- Inking die zondag 4 mei om vier uur 's llddags wordt gehouden bij het natio- 1e monument op de Dam in Amster- de vorstin zullen prinses Juliana en Ins Bernhard een krans leggen ter na- dachtenis aan alle gevallenen, in de kranslegging wordt verder deel- nomen door twee nabestaanden van vallenen, namens alle nabestaanden en buiten Nederland Namens de mi- iterraad leggen minister-president in Agt, minister Wiegel (binnenland zaken) en minister Scholten (defen- r< i een krans. Datzelfde doen het comi- chefs van staven namens de krijgs- [Tfcl u Sl( De Griekse politie heeft woensdag- >ond bij de Turkse grens een Belg aan- jj 'houden, die in zijn auto in totaal 28 o heroine had verborgen. De waarde n hel verdovende middel ivordt ge hat op erica 24 miljoen. Het was tot sver de grootste vangst van de tekse autoriteiten op dit gebied 'tiet gelukkig rOKIO tREUTERi - Een Jaoanse chauffeur die in Tokio op straat 'ankbiljetten ter waarde van 100 nljoen jen (ongeveer 825.000.-1 '.eft gevonden; heeft laten weten it hij zijn baan heeft opgezegd en rat verhuizenl omdat hij over- stroomnd wordt met bedelbrieven larin hij ook wel met de dood rrdt bedreigd. De 42-jarige Hisao Onuki vond vijj dagen geleden het geld dat in een paar oude kranten gevouwen tus- J.sen een hek gestoken was in de uit- fiaanswijk Ginza van Tokio Als .zich niet binnen een halfjaar een rechthebbende heeft gemeld, mag "jOnufa zich eigenaarnoemen van het geld. de belastingdienst meer zal gaan ope reren in teams, waarbij hele bedrijfs kolommen onderzocht zullen worden. Daarnaast willen de bewindslieden het aantal ambtenaren dat aanslagen op legt, uitbreiden. Nu gebeurt het nog te vaak dat ambtenaren die speciaal be last zijn met de controle van aangiften, door gebrek aan mankracht worden in geschakeld m de aanslagsfeer De regering wil verder in de algemene belastingwetgeving vast laten leggen op welke wijze ondernemers hun admi nistratie moeten voeren Een andere werkgroep bestudeert op het departement momenteel de moge lijkheden om eerder over te kunnen gaan tot het opleggen van straffen. Ge dacht wordt aan een regeling, waarbij de inspecteur in voorkomende gevallen bij het bepalen van de definitieve aan slag een boete kan eisen dagen tot het niveau dat geldt voor het overheidspersoneel. Voor een deel van de werknemers in de ziekenhuizen bete kent dit één dag erbij, een andere deel krijgt twee dagen vakantie meer. De cao is ook gewijzigd op het moeilijke punt van de leer-arbeidsovereenkom- sten. Uitgangspunt is (en was), dat ie dere leerling die in een ziekenhuis een opleiding begint een arbeidsovereen komst voor onbepaalde tijd krijgt. Een ander punt uit de concept-cao is vrijwil lige in plaats van verplichte uittreding op zestigjarige leeftijd. Verder is een vergoedingsregeling overeen gekomen voor parttimers die overwerk en be reikbaarheids- en aanwezigheidsdien sten willen verrichten. ;tsstrijders en oud-militairen. De tchtigheid bij het monument wordt loten door een deflié en bloemleg- ig door alle aanwezigen. 4 mei zullen van alle openbare ge- uwen de vlagen van 18.00 uur half >k worden gehangen Minlster-presi- nt Van Agt en het comité nationale rdenking, die hebben besloten tot de- vlaginstructie. verzoeken particulie- deze gedragslijn te volgen. UTRECHT (ANP) - Partijen bij de cao voor get ziekenhuiswezen (170.000 werknemers) hebben een principe-ak koord bereikt over een cao met een looptijd van 1 januari 1980 tot 1 april 1981. Zij zuilen het onderhandelingsre sultaat dc komende weken ter goed keuring aan hun achterban voorleg gen. Het is nog niet zeker, of het ak koord volledig aansluit bij de loon maatregel die de overheid nog moet vaststellen op grond van de tijdeljke wet arbeidsvoorwaarden collectieve sector. Het ziekenhuispersoneel be hoort tot de groep 'trendvolgers'. De vorige - tevens de eerste - cao voor het ziekenhuiswezen had een looptijd van twee jaar Er was een speciale com missie die een uitspraak moest doen op punten waarop meningsverschillen over de interpretatie ontstonden. Al de ze uitspraken zijn in de nieuwe cao ver werkt De concept-cao voorziet ook in het uitbreiden van het aantal vakantie- BRUSSEL (ANP) - In alle landen van de Europese Gemeenschap zijn de eer ste drie maanden van 1980 de prijzen sneller gestegen dan in het eerste kwartaal van vorig jaar. De inflatie neemt dus duidelijk toe. In de gemeen schap als geheel stegen in het eerste kwartaal van dit jaar de prijzen met 4,2 procent tegen 3 procent in het eer ste kwartaal van vorig jaar, zo blijkt uit cijfers van het Europees Bureau voor de Statistiek. In de maand maart van dit jaar is de index van de consumptieprijzen in de EG met 0.8 procent gestegen. De prijs ontwikkelingen in de negen EG-landen lopen, gemeten over een jaar sterk uit een. In Duitsland en de Beneluxlanden lag de inflatie tussen maar t vorig jaar en dezelfde maand dit jaar rond de 6 procent. In Frankrijk. Denemarken en Ierland schommelen de prijsstijgingen tussen de 13 en 15 procent, maar in het Verenigd Koninkrijk en in Italié zijn in de afgelopen 12 maanden de consump tieprijzen met ongeveer 20 procent ge stegen. Minister Pais van onderwijs en we tenschappen heeft de datum veran derd, waarop het salaris van een nieuw benoemde leerkracht ingaat. Als ze per 1 augustus zijn benoemd beginnen ze niet met een betaalde vakantieperiode. Ze krijgen loon vanaf de eerste dag na de schoolvakantie. Pais voert deze wij ziging door, die de organisaties van ambtenaren in het georganiseerd over leg hadden afgewezen. De CFO heeft er kritiek op, dat de werkgversorganisatie Ide nationale ziekenhuisraad) opnieuw heeft gewei gerd, de cao ook van toepassing te ver klaren op de ziekenhuisdirecteuren. De CFO vindt deze houding onbergrij- pelijk omdat er in hel ziekenhuiswe zen al veel hoog-gesalarieerden onder de cao vallen. Ook de aanslagregeling zelf zal onder de loep genomen worden Met name wordt ernaar gestreefd de grote hoe veelheid aanslagen te verminderen, zo dat met hetzelfde aantal ambtenaren meer „belangrijke" aanslagen behan deld kunnen worden Hierbij willen de ministers opnieuw voorstellen de grens voor teruggave van reeds betaalde be lastingen wat hoger te leggen. Van Amelsvoort wilde nog geen volledi ge openheid geven over de methode waarmee hij het probleem van deze T- biljetten denkt op te lossen Wel is het zijn bedoeling mensen die nu recht heb ben op een teruggave, dit recht zoveel mogelijk te laten houden. Verder moet de aanslaggrens van de in komstenbelasting verhoogd worden. Als nieuw voorstel lanceert de minister het plan om „eenvoudige" aanslagen min of meer automatisch op te leggen, waarbij ambtenaren niet langer deze biljetten hoeven te controleren. Niet op alle aanbevelingen van de heer Bijsterveld reageert het kabinet posi tief. Zo kleven er volgens minister Van der Stee nogal wat praktische bezwa ren aan het plan om een administratie ve boete op te leggen in geval van frau de. Het kabinet heeft ook grote moeite met het voorstel om de namen van fraudeurs in dc Staatscourant te publi ceren. Ook het plan om bij willekeuri ge burgers een huisonderzoek in te stellen, krijgt niet het fiat van de mi nisterraad. Wegenbelasting Het kabinet is het wel eens met het voorstel van Van Bijsterveld om het boetebeleid bij het ontduiken van mo torrijtuigenbelasting te verfijnen. Zij ziet echter niets in een algemene verla ging van de mogelijke boete van 100 naar 50 procent van de wegenbelasting, maar willen liever mensen die „per ver gissing" eenmalig hun belasting niet of te laat betalen, tegemoet komen door een minder hoge boete op te leggen. Recidivisten moeten daarnaast harder worden aangepakt, vindt het kabinet. Hierbij wordt gedacht aan een nadere controle van alle belastingaangiftes van de betrokkene. Meer in het algemeen zijn de bewinds lieden het met de conclusie van Van Bij sterveld eens dat notoire belastingont duikers strenger moeten worden aange pakt. terwijl tegenover incidentele frau deurs een gematigd beleid moet wor den gevoerd. Het Koninklijk Nederlands Onderne mers Verbond wijst erop dat de rege ring zelf ook constateert dat er geen aanwijzingen bestaan datniet-zelfstan- digen minder frauderen dan zelfstandi gen. Het KNOV heeft geen bezwaren tegen de voorgestelde verscherping van de controle en is ook bereid mee te denken over de uitwerking van de diverse maatregelen Het houden van een hek senjacht moet in ieder geval voorko men worden SCHIPHOL - Donderdagochtend arriveerde op de luchthaven Schiphol de generaal-majoor Chris Vokes (76) voormalig opperbevelhebber van de strijdkrachten in Nederland tijdens de bevrijding. Mr Vokes (l)isin Neder land op uitnodiging van de stad Amsterdam in het kader van de actie Amsterdam dankt zijn Canadezen. ROTTERDAM (ANP) - Er moet een doelmatiger systeem komen voor de fi nanciële afwikkeling van eenvoudige blikschade bij ongevallen met motor rijtuigen. Het huidige op dc schuld vraag gebaseerde systeem kost juist voor die ongevallen te veel tijd en geld. Het is echter de vraag of dan geheel van het aansprakelijkheidssystecm moet worden afgestapt dan wel dat met een snel te hanteren schema van de meest voorkomende aajirijdingen, met handhaving van de schuldvraag, gewerkt moet worden. Dit is uitgangspunt van de studiegroep 'Verkeersaansprakelijkheid stond donderdag in Rotterdam ter discussie op een door het Eindhovense bureau Euroforum gehouden studiedag over verkeersschade. De studiegroep, be staande uit vergegenwoordlgers van het ministerie van justitie, de verzeke raars en de ANWB, heeft de minister van justitie in een rapport over vertrop- dingen bij materiële schade (zaakscha- de t bij ongevallen met motorvoertuigen onlangs de al dan niet wettelijke invoe ring van een in het buitenland gehan teerd 'Barema-systeem' aanbevolen, Hierbij wordt wel van de schuldaan sprakelijkheid bij een ongeval uitge gaan. Veel voorkomende aanrijdingen zijn in te keningne weergegeven en de schuldvraag is dan van tevoren al vast gesteld De gedupeerde verzekerde kan zodoende sneller van zijn eigen verzeke raar het bedrag van de reparatie ver goed krijgen, terwijl de verzekeraar dat UTRECHT (ANP) - De mogelijkheid bestaat dat op een nabij gelegen en al lang niet meer in gebruik zijnde stort plaats bij een Vechtbocht tussen Maarssen en Oud-Zuilen niet alleen huishoudelijk vuil. glas. verpakkings materiaal en beenderen, maar moge lijk ook chemisch afval voorkomen. Dat slaat ineen studie van de Grontmij over de mogelijkheden van de inrich ting (jachthaven, ligplaats voor woon schepen ed.i van die bocht, dat in op dracht van de provincie Utrecht is uit gevoerd De Grontmij noemt in dat rapport on der meer demogelijke aanwezigheid van zoutzuur en zwavel en van benzeen, xyleen, chloroform en tri. vervolgens weer eenvoudig kan verha len op de verzekeraar van de schuldige aan de aanrijding. In België zijn met het daar sinds 1972 gehanteerde 'Barema-systeem' opval lende resultaten geboekt, zo zie het hoofd van de afdeling ongevallen van de Belgische Lloyd NV. mr P Scheer- linck. Daar werden sinds die tijd 1.5 mil joen gevallen op deze wijze afgehan deld. Daarmee was een bedrag gemoeid van 1.3 miljard gulden. Momenteel wor den er in België maandelijks 23.000 ge vallen. of te wel de helft van alle ver keersongevallen. op deze wijze ver werkt. Voorwaarde voor een goed func tioneren van het 'Barema-systeem' is een zorgvuldige invulling van het 'Eu ropese schadeformulier. Is de toe dracht eenvoudig uit het schema van mogelijkheden te halen, dan hoeft er verder niets meer uitgezocht te worden en kan de afwikkeling bij de aanrijding dan moet via de normale schuldvraag procedure gewerkt worden De verzekeraars, het merendeel van de aanwezigen op de studiedag, zijn van wege de snelheid en de duidelijkheid voorstander van de invoering van het 'Barema-systeem', zo zie mr. J. W. Ub- bink, voorzitter van de Nederlandse Vereniging van Automobielassura deuren. Die moet dan wel een wettelij ke basis hebben. De verzekeraars zul len, volgens Ubbink, zelf een onder zoek instellen naar de gevolgen van de invoering van dit systeem voor hun dienstverlening. L1TTLEHAMPTON - Kenneth Kerr, een elektricien bij de Britse koninklijke marine, is druk aan het. oefenen op het Kanaal in zijn glasfiber dingy, de Bass Conqueror, waarmee hij binnenkort een poging wil ondernemen om de Atlantische oceaan over te roeien De tocht begint dan in St John 's op Newfoundland, eindpunt is de westkust van Ierland Kenneth hoopt hiermee de eerste man te zijn die deze zee in de kleinste boot overroeit. Een eerdere poging van Kenneth mislukte vorig jaar jammerlijk bont en lamsvacht (ook grote maten) alle bekende merken o.a. rnn Ovv before you buy Amsterdam: Leidsestraat 9 (bij Koningsplein) tel. (020) 22 35 96 - Haarlem: Barteijorisstraat 20 (bij de Grote Markt) tel. (023) 3126 55 (Van onze parlementaire redactiei DEN HAAG - Twee derde van de Ne derlandse ondernemers die inkom stenbelasting moeten betalen, frau deert bij de opgave van het inkomen. De Staat ontvangt daardoor over 1.5 miljard gulden aan inkomen te weinig belasting. De fraude is niet incidenteel en zal nog verder toenemen. De belas tingdienst kan zijn taken niet meer aan en daardoor zijn de belastingwetten nauwelijks meer uitvoerbaar. Dat zijn de hoofdconclusies van een langdurig en intensief onderzoek dat de oud-directeur-generaal der belastin gen, W. J, van Bijsterveld, in opdracht van het ministerie van financiën heeft ingesteld naar de belastingfraude in Nederland. Het lijvige rapport werd donderdag - In een „gekuiste" versie - door minister A. van der Stee en staatssecretaris M. van Amelsvoort (financien) gepresenteerd. In de tweede helft van juni gaat de Tweede Kamer over de belastingfraude debatteren. De bewindslieden van financiën zijn „ernstig bezorgd" over de belasting fraude „Dit leidt tot een onrechtvaar dige verdeling van de collectieve lasten en tast het stelsel van gemeenschaps voorzieningen en daarmee het functio neren van de verzorgingsstaat aan", al dus Van der Stee. Hoewel Van Bijsterveld voornamelijk de fraude bij de inkomsten- (en dan vooral zelfstandigen en ondernemers) en omzetbelasting heeft ondeizocht. wordt volgens hemzelf en minister Van der Stee door evenveel individuele Ne derlanders gefraudeerd, zij het dat het slechts in 3 procent van de gevallen om flinke bedragen ging. Het onderzoek is geconcentreerd op de jaren 1975 en 1976. Toen werd door de belastingdienst voor 900 miljoen gulden aan belastingfraude achterhaald Als alle ondernemers wa ren onderzocht, zou zelfs 1,2 tot 1.6 mil jard gulden mëér aan inkomen zijn op gegeven. In tweederde van de gevallen bedroeg de fraude een inkomen van meer dan 2uuu guïaen, eenderde gaf meer dan 10.000 gulden ten gemiddeld ,30.000) aan inkomen te weinig op. Prinvékosten Bij de ondernemers betreft de fraude in ongeveer 40 procent van de gevallen het niet-opgeven van ontvangsten Bij een kwart werden ten onrechte uitgaven voor privé-doeleinden niet bij het inko men geteld. Het aftrekken van privé- kosten op de rekening van de zaak kwam in 15 procent van de gevallen voor Bij particulieren bestond 30 procent van de fraude uit het teveel opgeven van aftrekposten, In 20 procent van de gevallen werd te weinig lof geen) ont vangen rente opgegeven. Nadat door de belastingdienst fraude werd vastgesteld, kon alsnog bijna 1 miljard gulden aan belasting worden gèind. Gebleken is dat van eerder opgelegde navorderingen of boetes geen preven tieve werking uitgaat. Gefraudeerd wordt er toch. Daarom moet volgens Van Bijsterveld ook in de komende ja ren rekening worden gehouden met een toename van de fraude. Omzetbelasting Ook de omzetbelasting i o.a. btwi wordt op grote schaal ontdoken. In 34 procent van de onderzochte gevallen werd. veel al grote fraude geconstateerdIn totaal zou de slaat, bij een volledige controle. 870 miljoen gulden meer hebben ont vangen De fraude bij de motorrijtuigenbelas ting is goed onder controle. Er blijkt nog steeds een groep van 100.000 „hard nekkige' fraudeurs te bestaan en meer dan 200.000 incidentele fraudeurs. In to taal werden 440.000 naheflïngen opge legd. Volgens Van Bijsterveld kan de belas tingdienst dc fraude nauwelijks aan. Hij pleit er echter niet voor de dienst zo uit te breiden, dat elke belastingplichti ge kan worden gecontroleerd. Beter is het minder, maar diepergaande onder zoeken in te stellen MANILLA (REUTER) - Tegen 1990 kan de invoer van olie en oliepro- duktcn dc ontwikkelingslanden die geen olie hebben om tc expor teren en die bij de Aziatische Ont wikkelingsbank (ADB) om lenin gen moeten aankloppen. 35 pro cent van hun exportinkomsten kosten. Op het ogenblik is dat. percentage nog twintig en in 1973 bedroeg het slechts acht. De stijging van het aandeel van de kosten van olie-Invoer doet zich voor ondanks de indrukwekkende toeneming van de inkomsten uit export. I President-directeur Taroitsji Josji- da van de Aziatische Ontwikke lingslanden zei dat blijkens bereke ningen van de bank de ontwikke lingslanden die leningen moeten opnemen vanaf buitenaf netto overdracht van meer dan vijftig miljard dollar per jaar nodig heb ben In 1978 was dat niet meer dan elf miljard dollar.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1980 | | pagina 13