Volwassenen leren lezen en schrijven op Open School 1 Molen Hoek maalt weer Auto in kanaal Sluis: bestuurder raakt gewond Nieuwe burgerzaal van Sas van Gent geopend renata \JE VOELT JE VOGELVRIJ De ar«n.d PURC.* •ROMENADE .8 - MIDDELBURG PZC/provincie Foute opgave MEAO: vertraging in het vak Duitse correspondentie MIDDELBURG - Een foutieve op dracht heeft dinsdag bij de exa mens van het Middelbaar Econo misch en Administratief Onder wijs (MEAO) tot verwarring en vertraging geleid. Bij de eerste op gave voor het onderdeel Duitse correspondentie was de afzender met de ontvanger verwisseld. Bij een deel van de scholen werd de fout meteen hersteld en kon het examen ongestoord doorgang vin den. Verschillende scholen namen zekerheidshalve echter contact op met de inspectiebureaus voor het middelbaar beroepsonderwijs waardoor vertraging in de exame nafwikkeling ontstond. Volgens dr H A Schuring, inspec teur voor het middelbaar beroeps onderwijs In Zeeland. Noord-Bra bant en Limburg, heeft de foutieve opgave echter niet meer vertraging dan tie minuten veroorzaakt. Het andere examenonderdeel, steno grafie, heeft volgens hem geen hin der van het uitstel ondervonden Over het incident zelf zegt Schu ring: „Het is een schoonheidsfout zoals die leder Jaar opnieuw voor komt De oorzaak moet gezocht worden In bedrijfsblindheid want de controle op de opgaven is bij ver schillende Instanties erg streng Zo heb ik de opgave zelf wel honderd keer gezien" De examenkandida ten ondervinden volgens de inspec teur geen enkel nadelig gevolg van de fout „De kandidaten varen hier altijd wel by De normen worden bij de correctie nu in hun voordeel ver anderd. Ongeacht of de fout her steld is, zal bij de correctie de kan didaat het voordeel van de twijfel gegund worden 1 jpQNDERDAG 1 MEI 1980 onderwas en vorming samen te bunde len Zo kan niet alleen de achterstand in kennis worden ingehaald maar ook aandacht worden besteed aan de per soonlijke en maatschappelijke situatie van de deelnemers. Het werken in zo n groep heeft bovendien het voordeel dat de deelnemers van eikaars ervaringen leren" 30ES Het groepje mensen om de tegen elkaar geschoven tafels zou een oudercommissie kunnen lijn. die het jaarlijkse schoolreisje bespreekt of een Wlik vereniging die het feestprogramma voor loninginnedag nog eens doorneemt. Op de tafel een stapeltje stencils. Duidelijke schoolse letters. •envoudige woorden en de lettergrepen zijn van elkaar gescheiden door een streepje. De alfabeti- leringsgroep van de Open School Midden-Zeeland tijdens haar wekelijkse bijeenkomst. In deze [roep leren zes volwassen Bevelandse mannen en vrouwen lezen en schrijven. Vaardigheden die. [0 werd tot voor kort aangenomen, iedereen die de lagere schoolleeftijd gepasseerd is. in redelijke pate beheerst. Thuis helpen De leeftijd van de zes deelnemers ligt tussen 34 en 45 jaar. Ze hebben alle maal wel op de lagere school gezeten. Maar om uiteenlopende redenen heb ben ze hem geen van allen afgemaakt. „Ik moest van school af om thuis te komen helpen", vertellen vier van hen. Ook oorlogsomstandigheden, langdu rige ziekte, schoolwisselingen en het feit dat er geen geld was voor kleding en eten hebben een rol gespeeld. Door dat ze geregeld thuis bij moesten sprin gen had een van de zes zoveel achter stand opgelopen dat ze van de onder wijzer van haar dorpsschooltje niet meer terug hoefde te komen. Maar ze bleef wel op de leerlingenlijst staan, want anders zou het voortbestaan van de school in gevaar kunnen komen. Op papier heeft ze dus de lagere school af gemaakt. De meeste deelnemers aan de alfabeti seringsgroep hebben in het verleden al geprobeerd aan lees- en schrijfvaardig heid bij te spijkeren. Sommigen hebben privé-les genomen. Anderen oefenden zich in het lezen door zo goed en zo kwaad als het ging de krant te spellen of ze schreven teksten over. De medewer kers van de Open School hebben uit verschillende methoden voor basison- derricht een eigen methode samenge- Ballonnen gaan de lucht in bij de officiële m gebruikstelling van de molen "Wind- lust' in Hoek HOEK - Het dorp Hoek heeft woensdag massaal een begin bemaakt met de viering van de feestweek Hoek Totaal 80. die lot en met maandag zal duren. Burgemeester C. Oekeloen van Ter- neuzen gaf de officiële eerste aanzet voor de feestelijkheden. Hij opende de als nieuw gerestaureerde molen te be vrijden van de vang, waarna de molen met malen kon beginnen. De opening van de molen was overi gens niet de eerste handeling die de burgemeester in Hoek verrichtte. Hij nam eerst symbolisch het beeld van Hoek over van de voorzitter van de contactraad, D. Hoffius. Hotel Zuiderduin En de mensen die er goed voor de gasten zorgen (3) Hoofd huishouding, Anette Kruger: Een hotel... da's eigenlijk één groot huishouden. Met een heleboel gezinsleden Ze komen zus en gaan zo en hebben allemaal hun eigen wensen. Daar komt dus nogal wat voor kijken^ in de huishouding. Maar pas M als de mensen merken dat er van alles gebeurt dan draait 't echt goed. Iets vanzelfsprekends dus. Nou. zo gaat 't dus in dit splinternieuwe hotel. ^En zo hoort het ook voor de gasten! Het beeld is gemaakt van het hout van de zogenaamde Koekoeksboom in Hoek, die moest worden verwijderd na dat de bliksem was ingeslagen. Pastoor Omei Gielliet uit Breskens maakte het beeld, dat tot woensdag nog geen naam had Pastoor Gielliet bezorgde het beeld de naam Moeder Theresa door die naam te kiezen uit een groot aantal inzendingen van de kinderen uit Hoek. Burgemeester Oekeloen toonde zich daarna vol lof over de gerestaureerde molen de Windlust, die meer dan 100 jaar oud is en nu weer geheel bedrijfs klaar. „Het is met een momen net als met een mens. zei de burgemeester, „als hy niet beweegt gaat hij er aan Oekeloen sprak van een hele blijde dag voor Hoek „niet alleen vanwege de troonwisseling, niet alleen omdat Hoek Totaal begint, maar ook vanwege de heropening van de molen, aldus de burgemeester Na de organisatoren te hebben bedankt voor de gedane moeite wenste de burgemeester de Hoekse feestvierders bijzonder prettige dagen In zijn toespraakje had de burgemees ter bijzondere aandacht voor de jubile rende verenigingen in Hoek Dat zijn de drumband de Roffelaars (10 jaari, de zwemvereniging De Braakman 15 jaan, de gymnastiekvereniging V' en K (15 jaan. de sportvereniging Hoek «30 jaan.de tennisvereniging Hoek 110jaar) en het buurthuis de Hoekse Rakkers 115 Jaar). Alvorens over te gaan tot de of ficiële openingshandeling kreeg de burgemeester uit Handen van miss Hoek Totaal 80 Corrie de Ritter een boerenmand met worst en andere boerenprodukten aangeboden. Hoek vierde verder de hele dag feest, s middags met een optreden van de showband Axel en een volksfestijn van Hoekse jeugdgroepen, s avonds met een lampioenoptocht en een boeren- oranjebal met medewerking van onder anderen Nico Haak. Mieke en Blueset- De auto Van S. uit Sluis, die van de weg raakte en 'in het kanaal tussen Retranchement en Sluis terecht kwam. AUTO ONHERSTELBAAR BESCHADIGD OORZAAK NOG ONDUIDELIJK SLUIS - De automobilist J. W. S. uit Sluis is woensdagavond omstreeks half acht gewond geraakt toen hij met zijn auto op de kanaalweg tussen Sluis en Retranchement de bocht uitvloog en in het kanaal terecht kwam. Hij is met een hoofd- en een beenwond opge nomen in het Sint Antoniusziekenhuis te Oostburg. Door nog onduidelijke oorzaak raakte S met zijn auto in de linkerberm Toen hij wilde bijsturen belandde hij ln de rechterberm, botste tegen een boom en kwam in het kanaal terecht De man heeft vermoedelijk kans gezien zonder hulp de auto te verlaten De mare chaussee te Temeuzen iS. is militair) zal een onderzoek instellen naar de toe dracht van het ongeluk. Garage Hol- landla' uit Sluis takelde de onherstel baar beschadigde auto uit het water. Zak rekenmachine gestolen uit bouwkeet GOES - Van het bouwterrein voor het nieuwe psychiatrisch ziekenhuis te Goes is in de nacht van maandag op dinsdag een zakrekenmachine ont vreemd Tevens worden er tien Hesjes bier en enkele doosjes sigaretten en si garen vermist. Er werden geen sporen van braaksel aangetroffen De goede ren werden ontvreemd uit een bouw keet. Zware schade bij botsing Breskens BRESKENS - Bij een botsing op het kruispunt Buitenlust bij Breskens zyn dinsdagmiddag twéé auto's aanzienlijk beschadigd Hel ongeluk ontstond doordat de autobestuurder P de K. uit Breskens. die naderde over Rijksweg 58. geen voorrang kreeg van P van S. die naderde vanuit de richting Groede Het ongeluk gebeurde omstreeks kwart voor vijf. )e Open School heeft geregeld te ma len gehad met aanvragen voor deelna ne van volwassenen die niet of nauwe- i)ks kunnen lezen en schrijven. Sommi- ;en kwamen zichzelf aanmelden, ande en kwamen er vla uiteenlopende hulp- rerlenende instanties terecht In eerste janleg kregen deze aanvragers te horen jat er voor hen geen plaats was in de )pen School Het Bevelandse proefpro- ect met deze schoolvorm richtte zich mmers op volwassenen in de leeftijd tan 30 tot 55 jaar die er minimaal vijf aar lagere school en hooguit twee jaar loortgezet onderwijs op hadden zitten Jat ging de medewerkers van de Open School een beetje aan hun hart. „Ais je jraat over onderwijs voor volwassenen ian moet je in feite bij nul beginnen". Ildus Jan Roovers. leider van de Open School Midden-Zeeland. „Mensen dus lie helemaal geen of nauwelijks onder is hebben gehad. We hebben het over iweede kans onderwijs, maar er blijkt sen aanzienlijke groep Nederlanders te jestaan die eigenlijk niet eens een eer- Ite kans heeft gehad" Geschat wordt lat een a vier percent van de Neder- andse volwassen bevolking niet of tlechts ten dele in staat is gebruik te maken van geschreven taal. Uitgaande /an dit percentage zijn dat op Noord- en Zuid-Beveland (het werkgebied van de Dpen School Midden-Zeeland) 500 tot 1000 mensen. Vorig najaar begon de Dpen School op eigen initiatief bij wijze /an proef met een alfabetiseringsgroep. Dat bleek mooi aan te sluiten bij de Ideeen die minister Pais van onderwijs in wetenschappen heeft over de voort- Setting van het Open School-werk Hij Streeft ernaar om op een Open School- jchtige manier educatieve activiteiten 5p touw te zetten voor semi- en analfa oeten ,Je voelt je vogelvrij als je nooit goed lebt leren lezen en schrijven, want te genwoordig moet je minstens mavo nebben", vertelteen van de deelnemers van de alfabetiseringsgroep. Dat gevoel hebben de andere vijf ook. Je houdt je- aelf maar een beetje op de achtergrond, zodat het niet opvalt dat je niet kunt lezen en schrijven". De meeste deelne mers willen hun probleem voor de bui tenwacht verborgen houden. Daarom (rillen ze niet met hun voltallige naam ln de krant. Aanvankelijk gaan ze er mee akkoord dat alleen hun voornaam wordt genoemd. Maar de helft krabbelt tegen het eind van het gesprek terug en wil liever een schuilnaam Dan maar he lemaal geen namen genoemd. Jan Roo vers - hij is een van de begeleiders van de alfabetiseringsgroep - vertelt achter af dat hij zich daarover verbaast. Hij had verwacht dat de deelnemers na een half jaar wel zo ver zouden zijn dat ze wat meer voor zichzelf uit durven te ko- mea Overigens zeggen verscheidene deelnemers in de groep dat ze sinds ze ln de groep zitten gemakkelijker met anderen over hun problemen praten dan vroeger steld Dat moest wel omdat er nauwe lijks methoden voor het leren lezen en schrijven aan volwassenen voorhanden zijn. Dat zelfde geldt voor eenvoudige leesboekjes Die zijn er alleen voor kin deren en niet voor volwassenen De groep komt op maandagavonden bij een Dan worden ervaringen en proble men uitgewisseld, de deelnemers stel len elkaar op de hoogte van hun vorde ringen en er worden gezamenlijk oefe ningen gedaan. Op een andere avond komen de zes deelnemers naar het Open School-gebouw voor individuele begeleiding. Een onderdeel van de leer methode is het maken van een eigen woordenboek Iedere deelnemers schrijft daarin de woorden op die hij of zij zelf belangrijk vindt of die vaak ge bruikt worden Op die manier kan de Juiste schrijfwijze m een wip worden op gezocht Bundelen De manier van werken beperkt zich niet tot leren lezen en schrijven Jan Roo vers .Het gebrek aan vaardigheid met de Nederlandse taal is geen op zichzelf staan probleem Als je niet kunt lezen en schrijven dan kun je een heleboel dingen niet Bijvoorbeeld geen kranten en tijdschriften lezen zodat je moeilij ker op de hoogte kunt blijven van water in de maatschappij gebeurt En er kun nen psycho-sociale problemen ont staan. In de Open School proberen we Het alfabetiseringswerk vormt samen met de voortzetting van de Open School-activiteiten en het op touw zet ten van educatieve activiteiten voor culturele minderheden een onderdeel van het takenpakket voor het Beve landse regionaal educatief centrum (REC) aan de oprichting waarvan mo menteel wordt gewerkt. Dit REC op papier is het al rond Is opgezet om de Open School-werkwijze na afloop van de proefperiode m breder verband voort te zetten. De bedoeling is dat de deelnemers aan het alfabetiserings werk op den duur doorstromen naar an dere vormen van volwasseneneducatie al dan niet binnen het REC IN HET OUDE GEMEENTEHUIS SAS VAN GENT - „Ik wens de burgers van Sas van Gent een veelvuldig en produktief gebruik van deze burger zaal toe. Als de meningen binnen deze zaal eens zullen botsen dan hoop ik daf er desondanks een goede uitkomst is". Na deze woorden van haar opa, ge meentesecretaris M. C. Bombelijn, pakte kleine Sandy de schaar en knipte het dikke oranje lint doormidden. Ze opende daarmee officieel de nieuwe burgerzaal in het ouder gemeentehuis van Sas van Gent. leden immers iedere vier jaar door de burgers gekozen worden Maar erg di rect is die vorm niet) Deze burgerzaal kan daar iets aan veranderen", zei de scheidende gemeentesecretaris De zaal moet gaan dienen als ontmoetings ruimte voor bestuurders en bestuur den. Er kunnen onder meer grote ont vangsten en tentoonstellingen worden gehouden De eerste groep die van de burgerzaal gebruik mocht maken wa ren woensdagochtend de gedecoreer den' van Sas van Gent Alle mensen die in de gemente koninklijk onderschei den waren hadden een uitnodiging ge kregen om de opening van de burger zaal mee te maken Velen hadden daar gehoor aan gegeven en gaven, voorzien van lintjes en medailles acte de présén- ce. Nadat burgemeester Dusarduyn scheidend secretaris Bombelijn een oorkonde en De Bree's boek 'Zeeland 40-45' had aangeboden hief hy het glas en klonk er een driewerf hoera voor de larige en scheldende koningin Juliana en de kersverse vorstin Beatrix i Advertentie) Burgemeester W R V Dusarduyn had aan het begin van de byeenkomst uit gelegd waarom de gemeentesecretaris (met zijn kleindochter) en niet hij de opening zou verrichten. Secretaris Bombelijn was woensdag voor het laatst 'ln functie'. Vandaag, neemt hy na tien jaar trouwe dienst afscheid als gemeentesecretaris Volgens de burge meester was dat echter niet de belang rijkste reden secretaris Bombelijn heeft een grote rol gespeeld by het tot standkomen van de burgerzaal in hel gemeentehuis Dew nieuwe burgerzaal is er gekomen omdat sinds enkele maanden de verschillende gemeente diensten gevestigd zijn in het nieuwe stadskantoor Daardoor kwam er ln het oude gebouw een grote ruimte vrij In zijn openingstoespraakje noemde Bombelijn een burgerzaal een eis die het besturen m deze tijd met zcih mee brengt' „Naast het recht op informatie heeft de burger ook recht om mee te praten en te denken Dat gebeurt ten dele via de gemeenteraad, waarvan de Hebt u riog uw eigen tanden en kiezen.' Dan is deze advertentie uiterst belangrijk voor u De afgebeelde tandpasta - Zendiuni - bevat namélijk behalve fluoride ook enzymen. De enzymen in Zendium verhogen de bacterieremmende werking van het speeksel. En leveren daardoor een bijdrage tot het natuurlijk evenwicht in de mond. Door deze aktivering is uw speeksel beter gewapend in de strijd tegen de bacteriën en dus tegen aantasting van uw gebit. Misschien niet onverstandig om binnenkort ook met Zendium te gaan poetsen. AitkilJ J»H.r Ak:o Dcnt.il kW Renata's staan goed en passen beter! jeugdschoenen De nieuwe burgerzaal in Sas Van Gent i Advertentie i

Provinciale Zeeuwse Courant | 1980 | | pagina 7