'geestelijk tankstation' jeugdherberg BEZWAARSCHRIFT vrouwencafé blijft vechten voor subsidie ACTIE VOOR CHRISTELIJK CONFERENTIECENTRUM BIJ WESTENSCHOUWEN Schouwen Duiveland Extra 'DE VADER EN DE MOEDER' HETEN NU GEWOON JOHAN EN GEA ïmm D e stichting 'Vrienden van De Burght' is een geldactie begon nen om tot aankoop over te kunnen gaan van het motel 'Haamstede' aan de Hogeweg bij Westenschouwen. Zoals eerder in de PZC gemeld, wil de stichting van dat motel een conferentie-oord en ontmoe- tinscentrum voor christelijke organisties en groeperingen maken. De naam van het ge bouw zal worden omgedoopt in 'De Burght'. Met de aankoop van het motel is een bedrag van ongeveer tien miljoen gul den gemoeid. De actie is onge veer twee weken geleden van start gegaan. Volgens een woordvoeder van de stichting 'Vrinden van De Burght' zijn de eerste reacties op de oproep om de plannen financieel te on dersteunen zeer hoopgevend. Het streven van de stichting is om het centrum nog dit jaar in gebruik te nemen. 'De Burght' moet een - wat de stichting noemt - 'geestelijk tankstation' wor den. „Een centrum, waar christenen kunnen leren hun geloof in de dagelijk se praktijk te laten functionerenHet toekomstige geestelijk centrum voor evangelisch Nederland is primair be stemd voor de verschillende in ons land werkende organisaties, die zich toeleg gen op evangelisatie en toerusting. Daarnaast kan het complex ook ge huurd worden door kerken en 'b'ijbelge- trouw e' groepen en organisaties voor het houden van studieweken, conferen ties en andere activiteiten. 'De Burght' zal - zegt de stichting - waarschijnlijk Nederlands meest eigen tijdse christelijke conferentiecentrum worden. In totaal kunnen er zo n vier honderd gasten tegelijk gehuisvest worden. Gedurende drukke perioden kan de capaciteit nog worden uitge breid met enkele slaapzalen Het gehele complex bestaat uit in totaal vier ge bouwen. waarin zich ongeveer tachtig appartementen bevinden. In het hoofd gebouw zijn behalve zevenentwintig appartementen, een zwembad, een gro te zaal, zeven vergaderzalen, een foyer, een restaurant en een creche te vinden. De drie ander gebouwen tellen met el kaar meer dan vijftig appartementen. Tot het complex behoren voorts een be heerderswoning. parkeerterrein en vol doende grond voor de aanleg van sport- accomodatie en een kinderspeelplaats. Directeur van 'De Burght' wordt E. J. Burgers (46) uit Aalten. Dat was nog eens een vakantie. Moe en bezweet van de kilometers lange tocht kwam je er aan. Kamer uitzoeken, bed opmaken, en of dat niet genoeg was, moesten er ook nog emmers vol aardappelen gepit worden, stapels boterham men besmeerd. Tafels dekken, vloeren vegen, afwassen en ga zo maar door. Dat heette vakantie, een weekje jeugdher berg. Door pa en moe uitbesteed aan de 'Vader en Moeder' van de jeugdherberg. Zo ging dat. Maar da's verleden tijd. Neem nou Bruinisse. Daar noemen ze de 'Jeugdherbergier' en z'n vrouw gewoon Johan en Gea. een centrale wasgelegenheid en dat was voor veel pensiongasten een probleem. Vooral de Duitsers had den daar moeite mee, maar ik denk dat de jeugd daar niet om geeft" Sinds één april heeft Bruinisse een jeugdherberg. Johan en Gea de Geest hebben hun pension omge toverd tot 'een gastvrij onderdak voor jongeren', en sinds kort wap pert daar de bekende blauwe vlag waaraan een jeugdherberg te her kennen is. „We draaien nu tweeëneenhalf jaar als pension" vertelt Johan. „maar je moet nooit te lang hetzelfde doen, dan wordt het eentonig. We wilden iets voor jongeren opzetten en het meest voor de hand liggende was voor ons een jeugdherberg". „Daar komt nog bij" zegt Gea, „dat we nooit een luxe pension zijn ge weest. Het zijn houten gebouwen met slaapkamertjes voor 4 tot 6 personen. We hebben per gebouw Jeugdherberg 'de Stoofpolder' is de eerste herberg op Schouwen-Dui- veland. Er was zeker behoefte aan want tussen Vlissingen en Rotter dam bestaat er voor de jeugd geen mogelijkheid om (goedkoop) te overnachten. De meeste jongeren fietsen van herberg naar herberg. De afstand Rotterdam - Vlissingen is voor fietsers te groot vandaar dat de NJHC - de Nederlandse Jeugd herberg Centrale - meteen op de aanvraag van Johan en Gea inging en hen toestemming gaf te starten. De gebouwen werden brandveilig gemaakt, hier en daar werden wat vlekjes weggeverfd, en de jeugdher berg was klaar Voor Gea betekent deze verande ring de helft minder werk Ze hoeft nu niet meer de bedden op te ma ken of de kamers schoon te houden want dat doen de jongeren zelf. Dat is dan ook het enige wat ze moeten doen. Het ontbijt wordt door Gea verzorgd. Een warme maaltijd is in deze jeugdherberg niet te krijgen „Het hele dorp kan er zijn voordeel bij hebben" zegt Johan. „want het avondeten kopen ze in 't dorp of eten ze in één van de restaurantjes in de buurt" Een overnachting plus ontbijt kost 11,50, tenminste, als je lid bent van de NJHC. Zo'n Iidmaat- schapkaart is ook bij de jeugdher berg verkrijgbaar en kost 17,50. Deze kaart geeft jongeren toegang tot circa vijfduizend jeugdherber gen in vijfenvijftig landen, ver spreid over alle werelddelen. Gea en Johan staan inmiddels ook in de internationale jeugdherberggids vermeld. Na de officiële opening hebben ze dan ook al zo'n honderd vijftig jongeren'geherbergd' Zwe den, Duitsers, Fransen en zelfs een paar Amerikanen hebben er over nacht. op de raadsvergadering van 16 april te behandelen Als er op deze vergadering geen positieve uitspraak op ons ver zoek komt. gaat ons bezwaarschrift door naar de afdeling rechtspraak van de Raad van State. Deze raad doet over zeer lange tijd een uitspraak" In deze brief roept de werkgroep zoveel mogelijk vrouwen op naar de raadsver gadering te komen, zodat de raad van Zierikzee kan zien dat vrouwen de af wijzing niet terecht vinden. En intussen boog een sinds kort inge stelde commissie voor bezwaarschrif ten ingevolge de wet-AROB zich over het vrouwen-café bezwaarschrift. Hun advies aan het college van benw luidde: De vrouwen kunnen de aan de activitei ten verbonden kosten zelf betalen, en dus wordt hun bezwaarschrift onge grond verklaard. Het college kwam met dit advies in de raad. Met acht tegen vier stemmen werd het advies overgenomen. Voorlo pig zullen de vrouwen hun emancipa tie aktivitciten zelf moeten betalen. Ze wachten nu maar af wat voor een uit spraak de Raad van State doet. „Er is nog hoop", zeggen ze. eleurgesteld zaten de vrouwen van het vrouwencafé op de publieke tribune van de Zierikzeese emeenteraadszaal. Een beetje geagiteerd ook. Want hun bezwaarschrift tegen afwijzing van een erzoek om subsidie voor het vrouwencafé werd ongegrond verklaard. Weer zette de meerderheid an de raad hen de voet dwars. Geen subsidie dus. En dat betekent tevens geen geld om hun Dtiviteiten voort te zetten. Hoogst frustrerend, zeggen de vrouwen over dc hele gang van zaken. Maar we moeten er mee doorgaan; die subsidie, daar hebben we gewoon recht op", geven de moed niet op, de vrouwen Maar voor het Zierikzeese vrouwencafé werkgroep zat vol plannen (thema- in het vrouwencafé. Al in juni van het dienden zij hun eerste subsi- in. En nu, zo'n tien maanden zijn ze nog geen stap verder. Keer keer werd hun verzoek afgewezen, .aarom toch. vragen ze zich af. want kost de gemeente Zierikzee geen Het geld komt van CRM. Dit mi- stelt voor emancipatie-activi- vfjfendertig cent per inwoner be- Voor Zierikzee komt dat bedrag van zo'n vierender- gulden De rijksoverheid dat dit geld ter beschikking ge- moet worden van de gemeenten, het daar op een eerlijke manier eld kan worden over de groeperin- blijft dat luik hermetisch gesloten Het begon allemaal in juni '79. De werkgroep vrouwencafé klopte aan met het verzoek om een subsidie voor de laatste vier maanden van dat jaar. Het ging om een bedragje van twee honderdtachtig gulden. De werkgroep stuurde het verzoek ook door aan erm en dat ministerie maakte het bedrag keurig over aan de gemeente Zierik zee. Tot drie keer toe kwam het ver zoek van het vrouwencafé in de raad aan de orde: twee maal staakten de stemmen en de derde keer werd de aan vraag van het vrouwencafé afgewezen. De gemeente stuurde de tweehonderd gulden terug naar orm en daarmee was avonden, films), had geen geld, dus werd een nieuw verzoek om subsidie (elfhonderdveertig gulden) ingediend. Maar na weer een uitvoerige discussie in de gemeenteraad vingen de vrouwen opnieuw bot. De doelstellingen van het vrouwencafé zouden te eng gericht zijn. hun activiteiten zouden best, zelf wat kunnen betalen en bovendien, van de activiteiten die ze voor '79 hadden ge pland. was niet zo heel veel terecht ge komen. De werkgroep kwam weer in actie. Alle vrouwencafé bezoeksters kregen een brief. „Beste vrouwen. Als werkgroep dienen wij een bezwaarschrift in - met jullie handtekeningen als ondersteu ning - bij de gemeente Zierikzee en star ten daarmee de AROB-procedure, De gemeent is verplicht dit bezwaarschrift ötel Haamstede te Westenschouwen K ei ir iONDERDAG 1 MEI 1980 i» t'tft8 %v.fn mïMiifa Si *801 VAM.AH. 'rnsggm WBBBS AMUfiMltr TB» -.A-.TSS bezocfc „Ons café wordt wit allerlei Werkgroep Vrouwencafé 1 Werkgroep Vrouwencafé duel krijgt in 1980 geen subsidie f weerom fcw»riUwt> m nixih&Al Ziènkxee Bezwaarschrift Werkgroep Vrouwencafé wordt door raad ongegrond verklaard S *üh»wlï£

Provinciale Zeeuwse Courant | 1980 | | pagina 45