BRUSE BOYS: WERELDWINKELIERS \..nico, namens ons allen: bedankt... watersportvereniging SchouweirJïDuiveland Extra op zoek naar ander onderdak EEN STAP IN DE GOEDE RICHTING DONDERDAG 1 MEI 1980 Het haventje van Burghsluis „We zitten allemaal in hetzelfde bootje in de haven van Burghsluis. Bepaalde zaken zouden we veranderd willen zien, maar in je eentje krijg je dat niet voor elkaar. Nu we een watersportvereniging hebben opgericht kunnen we als groep bij de burgemeester aankloppen, want we hebben de leden achter ons staan", zegt de voorlopige secreataris van de watersport vereniging Burghsluis K. Overbeeke. Vorige week zaterdag is deze ver eniging opgericht. Ze telt nu al zo'n zestig leden waarvan de helft boot- bezitter is. Anderen zijn lid gewor den omdat ze zich betrokken voe len bij 't haventje van Burghsluis. of omdat ze hopen er ooit een lig- plaatsje te krijgen, maar de 80 lig plaatsen zijn momenteel allemaal al bezet. Dit haventje werd een aantal jaren geleden een beetje verwaarloosd. De gemeente schonk er weinig aan dacht aan en de steigers werden slechter en slechter. Dat kon zo niet langer doorgaan. De gemeente klopte bij 't rijk aan en kreeg zo waar drie ton om de haven en voor al de steigers op te knappen. De ha ven had namelijk vaste steigers. Door het enorme tij-verschil kon een boot bij laagwater alleen via een klein, glibberig trapje bereikt worden of soms zelfs helemaal met. Dat gaat allemaal veranderen en sommige 'drijfbare' steigers zijn al klaar. In de toekomst hoopt de ver eniging een paar steigers van de ge meente te kunnen huren Nu be taalt ieder z'n liggeld aan de ge meente. maar dat zou dan ten goe de komen aan de vereniging. Ook passanten zouden een inachtje^ lig geld aan de vereniging moeten be talen. Met dat geld kunnen zij de vereniging draaiende houden en verschillende activiteiten organi seren. Het haventje ligt erg afgezonderd van de 'bewoonde wereld'. Vroeger was het best gezellig in "t Ouwe Sluusje'. Er waren zelfs een bakker en twee cafë's. Na het kolen of steenlossen of het laden van suiker bieten kon daar een borreltje ge dronken worden om 'even bij te ko men'. Er woonden daar vissers die op zeehonden jaagden. Het kon er verschrikkelijk stinken als ze de traan uit de geschoten zeehonden aan het koken waren. Ook het beurtschip 'Zeelandia' van de ge broeders Landegent vertrok vanuit dit haventje naar Rotterdam. Het was er af en toe best druk en ieder een had een bijnaam omdat de helft van de bewoners Van der Klooster heette. Nu zijn er nog zo'n 23 huizen bewoond, de rest is zomerwoning. Er is geen winkel in de buurt en dat kan voor watersporters passanten erg lastig zijn. Niet dat de vereni ging daar wat aan kan gaan doen. maar bijvoorbeeld een clubhuis zou al een hele verbetering zijn. Ook een gelegenheid om water te tanken is één van de wensen van de w.s vereniging, of 'nette' toiletten en douches op de wal. De haven meester zou een eigen kantoortje moeten hebben en zo staat er nog veel op hun programma maar voor lopig zijn ze afhankelijk van de plannen van de gemeente Wester- schouwen. De watersportvereniging is in ieder geval opgericht en dat is een stap in de goede richting... JT wordt door spelers, bestuur en al wat Bruse Boys nog meer een goed hart toedraagt een geweldige waarde gehecht aan ^buitengewone inbreng, die de Bergen op Zoomse trainer Nico de Frel op het zo opmerkelijke, maar daardoor niet minder irdiende kampioenschap van de groenwitte formatie heen gehad. „Geen moment heeft De Frel geweigerd zich neer te ggen bij een rol in dc middenmoot, toen na de winterstop bleek, dat er nog wel degelijk theoretische mogelijkheden aren om naar een titel in de derde klas te stevenen", vertelt Bruse Boys-voorzitter Maarten Verspoor. „Persoonlijk vind het daarom ook voor hem geweldig, dat dit gelukt is. Alleen al zijn niet aflatende ijver om de ploeg steeds maar te blijven prenten, dat het allemaal nog kon en dat men zeker niet de mindere van welke ploeg ook was. rechtvaardigt deze triomf'. j* Nico de Frel over zijn bedoelingen ge- purende het seizoen: „Na de drie neder- agen in het begin van de competitie, leb ik gesteld, dat we er naar moesten ;aan streven om ons in de kortste keren n de middenmoot te gaan spelen. Naar jelang dit voorbeeldig lukte kwamen er Jij mij toch weer plannetjes in het ach- erhoofd van 'Er zit veel meer m'. Na de vinterstop heb ik alles eens op een rijtje jezet en ben ik tot de conclusie geko men, dat er nog van alles in zou kunnen zitten. Zolang als ikzelf nog maar een minimaal kansje zie zitten, wil ik ook proberen om dat te benutten. Ik ben dit mijn spelers in gaan prenten en ze heb ben het van me overgenomen. Begrijp li^ Eoed. ik ben niet kampioen gewor- nwe-den. De jongens zijn het geworden. Zij zj^bben er voor gevoetbald, maar ze zijn jn«£edurende de wedstrijden mijn denk- il a»^el^en blijven volgen. Even heeft mijn eelg^erlrouwen 'n een goede afloop een n heknak gekregen na dat rotte paasweek- choueinde- waarin we zonodig twee keer comInoesten aantreden. Dat gelijkspel bij OnPteeuwen. heeft me even een kleine ha- ereiïenn6 ln het zelfvertrouwen gegeven, rkwiri'et' z°. dat ik het niet meer zag zitten. treie.,lllaar het was net of ik even werd aange tikt en uit balans werd gebracht", legt Nico de Frel vlotpratend uit. arintTegen P-jenover de duidelijk van buitenaf :ozetVeroorzaakte hapering in de weg naar en deen titel kwamen ook weer zaken te Lesstaan, die De Frel en zijn mannen het assbvertrouwen gaven, dat het allemaal nog imerkon Puntenverlies aan de lopende Dij dtband van de door vrijwel iedereen ge- ndriidoodverl'de favoriet Krabbendljke ga ven de Bruse ploeg weer dat vertrou- wen dat nodig was om het karwei des kundig af te maken. In die afwerking speelde opnieuw Nico de Frel een voor aanstaande rol. „Ik begreep er geen snars van, dat Leen van de Bijl ontbrak in de basis-opstelling", vertelt Bruse Boys-secretaris en eerste elftalvlagge- nist Cees van de Bos. „Het moet voor Leen ook hard zijn aan gekomen, dat hij er naast stond en dat Jaap van de Berge op zijn plaats stond, maar wat bleek dit achteraf een vin ding van grote importantie". Nico de Frel: „Ik heb van vrijdag op zaterdag nauwelijks een oog dicht gedaan. Ik heb tien keer de wedstrijd gespeeld in mijn droom en tien keer verloren. De elfde keer werd ik echter winnaar en dan moet je toch stellen, dat dromen toch wel hun waarde hebben". De Frel vertelt helemaal geen extra voorbereidingen te hebben genomen voor dit belangrijke duel in Krabben- dijke „Ik vond het niet zo nodig. Ieder een wist wat er van hen verwacht werd en waarom zou ik dan een hoop tiere lantijnen gaan lopen maken. Ik was zelf erg vroeg in Krabbendljke en heb daar toevallig heel het tactisch concept van Krabbendijke-tralner Harry Tijssen aangehoord Op zich was het gewoon een winnend concept, maar waar ben je als trainer als die mannen binnen de lijnen het niet uitvoeren. Ik heb voor de wedstrijd alleen gesteld: Ik en de ploeg hoeven de show niet te stelen, we moe ten gewoon winnen, hoe is niet belang rijk", vervolgt de succesvolle «joach. blunder Nico de Frel kan er ook nu nog niet over uit, dat Krabbendijkc tactisch zo enorm geblunderd heeft. „Als je bij rust toch met 2-1 voorstaat en je hoeft maar gelijk te spelen om kampioen te worden, waarom moet je dan nog zo nodig aanvallen. Ik kan er niets anders uit maken, als dat Krabbendijke er op uit was ons met een enorme nederlaag naar Bruinisse terug te jagen", glun dert Dc Frel. „maar wat zijn ze bedro gen uitgekomen. Eerst wordt het 2-2 en dan zeg je: Nou zullen ze zich wel in de verdediging te rug trekken, maar niks En dan dat ge val met die kopstoot van Cees Hooge- steger. Eddy Schild werd hierna door Hoogesteger vastgehouden en in zijn poging om zich los te rukken belandde zijn elleboog in het gezicht van Cees Sent. Gewoon een ongelukkig toeval. En zo is het gebeurd en niet anders. De scheidsrechter heeft dit allemaal niet kunnen zien. omdat er inmiddels al al lerhande spelers in zijn gezichtsveld lie pen. Toegegeven, misschien heeft Schild een beetje richting gegeven aan die elleboog, maar dat mocht ook on dertussen wel. Eddy Schild zijn li chaam vertoont nu - twee dagen na de wedstrijd - van onder tot boven alle kleuren van de regenboog van de liefe lijke behandelingen van de Krabben- dijke-spelers". De Frel vertelt in de onderbreking van de wedstrijd, die de zwakke Bavelse scheidsrechter Hendriks had ingelast, tegen zijn spelers te hebben gezegd in ieder geval karakter te blijven tonen en de zelfbeheersing te blijven bewa ren. „Ik wil niet dat er gesodemieter komt", heb ik hen ingeprent, „en dat hebben ze terdege ter harte genomen". Hierna kwam de grote wisseltruck van De Frel, waardoor de snelle spitsen Jaap van de Berge en Adrie de Jonge ook werkelijk spitsen werden. Vooral de snelheid van Jaap van de Berge stel de Krabbendijke voor onoplosbare problemen, op een gegeven moment re sulterend in de winnende treffer. I}e Frel geniet nog duidelijk na van zijn triomf. „Ik heb bewezen, dat ik geen eendagsvlieg ben en dat ik niet alleen met WHS uit de voeten kant", zegt de trainer. „Overigens heb ik in mijn hart nog steeds een plekje dat voor WHS is en ik hoop dan nu ook nog, dat de Thoolse formatie zich alsnog redt" Na mens de spelers zegt Frans den Oude. dat dit succes zonder De Frel ondenk baar zou zijn geweest. „Hij heeft ons ge woon naar dit kampioenschap gepraat. De inzet van deze man is niet uit te drukken". Cees van de Bos beaamt zijn woorden: „Hij heeft ze steeds voorge houden. dat hij wist wat de ploeg kon en dat het erin zat kampioen te worden. Hij werd nooit kwaad, wanneer de draak werd gestoken met zijn denk beelden en de jongens accepteren alles van hem, Ze zullen hem nooit afvallen" Van de Bos denkt ook. dat de rol van Nico's echtgenote veel goed doet aan de verhouding spelers-trainer. „Zij zal nooit een wedstrijd missen en ze be vindt zich altijd in het gezelschap van de spelersvrouwen" Waarschijnlijk zal het grote kampioensfeest van het zilve ren Bruse Boys plaatsvinden op vrijdag 16 mei. Dit zal dan in het teken staan van niet alleen het kampioenschap van het eerste team. maar ook in dat van het tweede en de B-Junioren en de pro motie van het derde team. „Het kan ge woon niet op", zegt Maarten Verspoor. „In augustus bestaan we 25 jaar - ten minste onder de huidige naam - en hoe kun je je een jubileumjaar beter wen sen" Eigenlijk bestaat de vereniging 50 jaar. maar in 1955 werd het huidige Bru se Boys opgericht. Dit was echter een regelrecht vervolg van de toenmalige vereniging Volharding, die op dat mo ment ook net 25 jaar bestond. Twee belangrijke mannen uit de wedstrijd KrabbendijkeBruse Boys. die de noordelijke ploeg de begeerde titel opleverde. Links de maker van het beslissende doelpunt Jaap van de Berge en rechts de sluwe Bergen op Zoomse trainer Nico de Frel. ting. De wereldwinkel maakt momen teel alleen donderdags gebruik van de ruimte, die het Leger des Heils ter be schikking heeft gesteld. Maar het is een vrij beperkte accommodatie. Opslag ruimte voor de produkten is er niet.tBe- tekent. dat iedere donderdag weer alles van een opslagplaats elders in Zierikzee naar de Poststraat moet worden ge sleept. uitpakken, en dan 's avonds weer terugbrengen. Een heel gedoe. Bo vendien zou de wereldwinkel best wat meer dagen per week geopend willen zijn. Zoals de zaken er nu voorstaan een on begonnen zaak. Ze willen een uitge breid informatie- en documentatiecen trum inrichten. Maar daar is geen ruim te voor. In de binnenstad van Zierikzee zijn de panden zo duur. dat het voor een vereniging als de wereldwinkel onmo gelijk is ergens een vaste behuizing te betrekken. Het wachten is nu maar op iemand die vriendelijks is de wereld winkel een pandje in het Zierikzeese centrum voor een appel en een ei te ver huren... njuni 1979 iverd de ojjïciéle opening verricht van de wereldwinkel in Zierikzee. Nu al is de wereldwinkel hard aan een nieuwe behuizing toe. ijna een jaar wereldwinkel op Schouwen-Duiveland. In juni 1979 van start gegaan. Nu op zoek een andere huisvesting. Pogingen om een meer geschikt onderdak te vinden, zijn tot op heden resultaat gebleven. En juist een betere behuizing is een vereiste om het aantal activiteiten ten uitbreiden. is uit een interkerkelijke in Zierikzee. Met praten komen we er niet. er zullen ook gesteld moeten worden om iets de positie van de bevolking van de wereldlanden te kunnen doen. de gespreksgroep. En zo het idee geboren om te komen tot oprichting van een wereldwinkel. Leger des Heils bood de naar ruim- zoekende vereniging belangeloos het zaaltje aan van het Leger des Heils- aan de Poststraat in Zierikzee. op 7 juni 1979 kon de officiële ope- verricht worden. De vereniging als doelstelling: 'de bevordering de sociaal-politiek-economisehe ructurering. die nodig is om te ko- tot een rechtvaardige samenle- En in de statuten wordt een aan tal middelen genoemd om de doelstel lingen te verwezenlijken. Die middelen zijn: het verkopen van produkten, het verstrekken van informaties, het geven van voorlichting en het meewerken aan acties. Aan al deze activiteiten werd het afgelopen jaar gewerkt. Daarbij heeft de verkoop van produkten uit de derde wereldlanden, waarvan de opbrengst ten goede komt van de allerarmsten, het grootste accent gekregen. De we reldwinkel heeft het afgelopen jaar een aardige omzet gehad. Een andere acti viteit: het verstrekken van informatie over de derde wereldlanden, de ontwik kelingsproblematiek en de hele rol die de rijke landen daarin spelen De ver eniging 'Wereldwinkel Schouwen-Dui veland' heeft een heel bescheiden docu mentatiecentrum. Te bescheiden, vin den ze zelf. Vandaar ook het streven naar een beter en uitgebreider centrum. Via gespreksavonden, studiebijeen komsten. cursussen en dergelijke over de ontwikkelingssamenwerking en de problemen die daarmee samen hangen, wil de wereldwinkel ook wat meer in houd geven aan haar doelstellingen. Een aantal voorlichtingsavonden ivoor het Leger des Heils, de NC VB en de vrij zinnig hervormde vrouwenvereniging! zijn al gegeven. De wereldwinkel is be zig om een serie voorlichtingsprogram ma's te maken om aan een aantal ver enigingen en dergelijke aan te bieden. Intern worden studiebijeenkomsten ge houden. voor eigen vorming en scho ling. Verder wordt er aan gedacht 'lan- den-avonden' te organiseren, waarop dan de problematiek van één land cen traal zal worden gesteld. Het grootste knelpunt van het afgelo penjaar vormde'zeer beslist de huisves-

Provinciale Zeeuwse Courant | 1980 | | pagina 43