buitenbeentje BIJ ONS OP HET STADHUIS LOPEN NIET ZOVEEL MIJNHERENROND ouweivi^Duiveand Exïra e^jBij het weg gaan zegt 'ie heel simpel 'tot kiekes. hè'. Hij heeft een volkstuintje. Zingt in het knplaatselijk gemengd koor. Rijdt niet, zoals z'n meeste collega's, in een glanzende automobiel, g^Vnaar neemt genoegen met een zes jaar oude blauwe Opel. Lachend: „Het is een gebruiksvoorwerp, en daar ziet hij dan ook naar uit". Geheeï-onthouder. Protestant buiten-kerkelijk. Rekende Evert Vermeer tot z'n allerbeste vrienden. Hij maakte de strubbelingen binnen de VARA van zeer nabij mee. De deur van z'n kamer staat bijna altijd open. Kloppen hoeft niet. Zou het eigenlijk best wel leuk vinden, als het personeel op de gemeentesecretarie hem gewoon bij z'n voornaam noemde, «eest het liefst planten- en dierenboeken. En boeken over mannen als Troelstra en Drees. Luistert graag naar licht-klassieke muziek. Hij zou een koninklijke onderscheiding weigeren. Cornelis 26 Slabbekoorn, burgemeester van Brouwershaven. De enige Pvd A-burgemeester op het eiland. Een ^buitenbeentje' - zegt 'ie zelf - onder de burgemeesters op Schouwen-Duiveland. "y^Een heugelijke gebeurtenis te Drei- n„^chor. Er dient een nieuwe school ge- -jopend te worden. De plaatselijke mu- et iekvereniging blaast met kracht een paar vrolijke deunen de lucht in. eestelijk uitgedoste kinderen. Verte- toekijkende ouders. Slabbekoorn ggjls er ook. Vanzelfsprekend. Een lange met een blos op de kaken, een wat n j^jzig stemgeluid en een blik. die een Qp,Voortdurende verwondering schijnt uit en vte stralen over alles wat zich om hem nclJieen afspeelt. Grijze broek, donkere !CjgS)lazer en een regenjas, waarop Colum- rajir0 dan kennelijk toch geen patent 'heeft. enfelabbekoorn een dag later. .Ach, win- spekeltjes openen, linten knippen; het Khoort er natuurlijk allemaal zo'n beetje enby, hè? Maar de opening van zo'n -•school, dat is toch wel iets bijzonders. iriHet onderwijs heeft bij mij altijd een Bijzondere plaats ingenomen. Wat wil -je. Ik ben achttien jaar voorzitter ge weest van een oudercommissie, ik ben ;ven jaar wethouder van onderwijs ge weest. Dus dat was vijfentwintig onder wijs. En alles watje aan onderwijs doet. dat Is gewoon goed. Als je dan zo'n nieu we school opent, dan geeft dat toch een stuk bevrediging van goh. weer iets fijns voor het onderwijs". De werkkamer. Een paar meubelstuk ken. die menig antiquair begerig met de Dgen zullen doen rollen. Een comforta bel lederen bankstel. Een onberispelijk opgeruimd bureau, waarop een groen schrijfblad, een fotoblokje met familie kiekjes. witte bureaulamp, pennehou- der en een transistorradiootje. Vanaf de wit-gesausde muur kijkt Jacob Moolen- burg (rentmeester en schout van Zon- nemaire: 1749-1817) schalks over Slab- bekoorns schouder mee. „Ik ben echt een ouderwetse socialist. Niet dat ik geen begrip heb voor ver nieuwingen, hoor. Natuurlijk wel. Maar ja. je bent toch opgegroeid in de AJC. En van de oud-AJC-ers heb je je politieke opleiding gehad. Van een Vorrink, een Evert Vermeer, een Jaap Burger. En ja. dal lag zo totaal anders dan de opvattingen, die het partijbe stuur van de PvdA vandaag aan de dag naar voren brengt. Jongens, ik zie daar geen winst uit voortkomen, alleen maar frustraties. Weet je waar ik op m'n dood voor ben? Dat je op een be paald moment zoveel vernieuwingen krijgt, dat er nooit iets meer goed is; dat ze vandaag een vernieuwing door voeren om dan morgen weer aan de volgende vernieuwing te beginnen. Dat kan gewoon niet. D'r zijn toch be paalde waarden, waaraan je niet hoeft te sleutelen?". Arnemuiden, Westkapelle. Kortgene en Brouwershaven. Dat waren de gemeen ten waar hij burgemeester wilde wor den. Kleine gemeenten. Allemaal in Zeeland. Want daar wil hij blijven. Daar voelt 'ie zich thuis. „D'r waren maar een paar gemeenten, die voor mij aantrek kelijk waren. Die vier dus. Omdat ze van een dusdanige grootte zijn, dat je zegt goh. je kunt er echt deel uitmaken van zo'n gemeenschap. Als je dit werk graag doet. word je zeker in een kleinere gemeente veel meer bij alles betrokken. Ik bedoel: als de mensen je persoonlijk kennen, zullen ze veel gauwer met hun eigen problematiek naar je toe komen". Slabbekoorn solliciteerde, voordat hij naar Brouwershaven kwam. naar het burgemeestersambt in Kortgene ..Waar dat op afgeketst is weet ik met Ik heb begrepen, dat er uiteindelijk drie kandidaten waren overgebleven, waar van ze zeiden; die kunnen het alle drie worden. Dat waren de huidige burge meester (J. L. D van der Linde). Don (het Domburgse PvdA-raadslidi en ik. Maar ik heb het altijd maar net eender gezien als een wielerwedstrijd. Als vijf gelijkwaardige renners op één lijn op de finish afkomen, dan is er toch maar eén die als eerste over de streep gaat. Ze hadden alle vijf kunnen winnen. Maar wie het eerst met het bandje over de mee t is, die is 't. hè?" Hij vindt dat sollicitatieprocedures voor het burgemeesterschap vaak veel te lang duren Niet alleen voor de ge meente waar de vacature is ontstaan, maar ook voor de sollicitanten zelf. Vindt dat er wel iets te zeggen valt voor een gekozen burgemeester, maar z'n voorkeur gaat uit naar een benoemde eerste burger. „Als bij een benoeming rekening wordt gehouden met de sa menstelling van de bevolking en met de wensen van de gemeenteraad, dan kan ik daar vrede mee hebben". benoemd Eind juni 1977 hoorde hij dat 'ie be noemd was tot burgemeester van Brouwershaven. Een week later moest hij er aan de slag. Cornelis Slabbe koorn. C.eboren op 28 april 1924 in Schore. Een landarbeidersgezin. Z'n vader was lid van de SDAP en actief binnen de vakbeweging. Z'n moeder is drie weken geleden overleden. Elf kin deren. Cornelis (en z'n tweelingbroer) de oudste. Via de ambachtsschool in Goes naar de kweekschool voor scheepswerktuigkundigen in Middel burg. In de oorlog 'van alles gesjouwd'. Sinds 1946 commies bij de douane Vanaf 1958 tot aan de herindeling maakte Slabbe koorn deel uit van de gemeenteraad van Kruiningen en na de herindeling van de raad van Reimerswaal In die niuwe gemeenteraad werd hij tot wet houder benoemd Bij zijn afscheid on derscheiden met de erepenning van de gemeente Reimerswaal. Ondanks z'n antiphatie tegen eretekens. „Nou, ik heb daar geen verschrikkelijke anti phatie tegen Ja. wel als het om mij zelf gaat. Er wordt veel te veel automatisch uitgereikt Ik heb zelf 's een keer een riddprorde uitgereikt aan een man op Yerseke En dat heb ik graag gedaan. Want dat was een man. die zich door z'n levensstijl en door z'n houding zodanig gemanifesteerd had, dat het een voor beeld-mens was. Nou. daar heb ik geen moeite mee. Dan zeg ik: jij mag van mij dat lint met eer dragen. Maar als het erom gaat dat iemand toevallig zoveel jaar een bepaalde post heeft bekleed waarvoor 'ie dik betaald wordt, moet je daar nou een erelint voor geven? Nou. dat hoeft voor mij niet Nee hoor. dan zeg ik: d'r zijn heel veel mensen, die in feite een lint verdienen en het nooit zul len krijgen En dat zijn bijvoorbeeld die genen die een groot gezin groot brengen met een zeer matig inkomen" Uw ouders? „Ja. precies. Dat was sappelen thuis. Elf kinderen en dan nogal wat ziektes. En ze wilden dat we leerden. De oude lui hebben met hulp van familie echt wel hun best gedaan om de kinderen de kans te geven naar school te gaan. Ze hebben zich daarvoor heel wat moeten ontzeggen Nou en of Slabbekoorn burgemeester Moest daarvoor wel een financiële ader laten. Hij ging er zelfs - zegt hij - zestig procent op achteruit. Z'n salaris bij de douane en z'n wethoudersvergoeding overtrof fen z'n burgemeesterswedde verre. Krijgt nu per maand 4500 gulden. Draagt daarvan een paar procent af aan de partijkas. Dat is een gouden regel bij de PvdA. Een aantal PvdA-burgemees- ters weigert die bijdrage te betalen. Cornelis Slabbekoorn kan daar geen enkel begrip voor opbrengen. „Vooral ook, omdat de meeste burgemeesters wel in een positie verkeren, dat het best kan. Ik vmd het geen probleem. Inte gendeel. graag. Hier vindt een stukje invulling van een principe plaats. Als je de geschiedenis van de socialistische partij pakt. dan is het beschamend wat de mensen er vandaag aan de dag voor over hebben. Als je ziet dat ze toen met zes tot tien gulden in de week naar huis gingen, en wat ze wilden inleveren voor die socialistische partij.... Enne. ja, het zal misschien een overschotje van de -AJC-tijd zijn, dat ik wel toejuich dat het gebeurt....". woning Woont in een ambtswoning. Of hij dat nog wèl kan betalen. Slabbekoorn kijkt even niet begrijpend en dan la chend: „Eh, ja. nou snap ik je. Nou. dat is ook voor de burgemeester van Zie rikzee wel betaalbaar natuurlijk. Maar ja. ik heb er wel alle begrip voor. Als je de stookrekening van zo'n kot krijgt; da's wel het dubbele van wat ik kwijt ben. Ik betaal m'n twaalf pro cent, prima, eerste klas. Daar-heb ik geen moeite mee hoor, da's een zeer re delijk gedeelte van je inkomen. Ik heb thuis wel geweten, dat ze vooreen heel wat minder huis als 't mijne twintig procent van hun inkomen moesten neertellen; twee gulden en een kwartje en dan hadden ze elf gulden en vijfen twintig cent weekloon". De bode brengt koffie. Slabbekoorn noemt hem bij de voornaam. „Natuur lijk Als er geen vreemden zijn. dan lo pen er hier op het gemeentehuis niet zoveel 'mijnheren' rond. M'n deur slaat ook nooit dicht. Als ze me moeten heb ben, hoeven ze niet te kopppen Nee. zelf noemen ze mij niet bij m'n voor naam. Dat zullen ze niet doen. Maar wat mij persoonlijk betreft zouden ze dat best mogen. Het respect zit niet in de naam Respect kweek je alleen door je gedrag, je houding... Vader van vijf kinderen. Drie meisjes, twee jongens. Een van z'n dochters zit voor de PvdA in de gemeenteraad van Oostburg, een werkt op het ziekenhuis laboratorium in Zierikzee, en de jongste gaal naar de rijksscholengemeenschap 'Professor Zeeman' in Zierikzee. Een van z'n zoons werkt bij de politie te wa ter De ander studeert ui Driebergen aan de sociale academie: heeft met nog zes andere studenten een pand in Utrecht gekraakt. Pa kan dat billijken Heeft daarentegen geen goed woord over voor de jongste krakersacties in de hoofdstad. „Dat je een pand inspringt ja. alle begrip. Maar als ze barricades gaan opwerpen bereiken ze natuurlijk geen ene moer. Die zoon van mij; ze zijn naar een advocaat gegaan en hebben gezegd: luister 's. dat huis staat zo maar leeg en wij weten niet waar we naar toe moeten. Ze zijn naar de plaatselijke po litie gestapt en ze hebben daar alles overlegd. Geen centje last. Niks. De bu ren vinden het hartstikke fijn dat ze ge komen zijn Kijk. ik verwijt zo'n ge meente dat ze die onderwijsinstellingen naar zich toegetrokken heeft, zonder te zorgen voor een fatsoenlijke huisves ting. Maar die krakers moeten die rot zooi achterwege laten. Daar ondergra ven ze hun eigen positie mee". vara Cornells Slabbekoorn. Maakt sinds 1972 deel uit van het hoofdbestuur van de VARA. Volgde alle moeilijkheden binnen die omroep van zeer nabij. Was daar nauw bij betrokken. Vindt het meer dan jammer dat het zover heeft moeten komen. „Ik heb binnen de VA RA altijd met heel veel plezier ge werkt. Maar (doelend op de laatste ver wikkelingen) ik heb daar ook wel nare tijden meegemaakt. Dat wel. Maar dat weet je van tevoren. Als je in een bestuurslichaam zit dan kom je leu ke dingen tegen en je komt nare dingen tegen. En als je wegloopt, versterk je de positie van de veroorzakers Dus dat moetje niet doen. Kijk. weetje waar jk zo geweldig op tegen ben. da's namelijk het volgende, ik kan er best begrip voor .wie het eerst met een bandje over de meet is. die is 't. lie Moet je nu voor alles een lintje krijgen... ..respect kweek je alleen door je gedrag, Je houding... Burgemeester Cornelis Slabbekoorn. .Als de mensen je persoonlijk kennen, zullen ze veel gauwer met hun eigen problematiek naar je toe komen opbrengen datje kritisch tegenover de gevestigde orde staat. Da's akkoord Maar waar ik me verschrikkelijk aan erger, zelfs verdrietig om ben geworden, is dat de een de ander kapot gaat schrij ven in de krant. Dat vind ik zo min. zo buiten alle perken gaan Dat dit voor komt in een totalitair systeem, waar de een zit te graaien naar de stoel van een ander.Maar als je jezelf democratisch socialist wilt noemen, dan kan dat niet; dat is gewoon uitgesloten. Nou. en op dat punt hebben we de laatste jaren toch wel tikken gehad, hebben we wel wat moeten incasseren, heel veel" Driejaar burgemeesterschap. Het is on geveer wel geworden, wat. 'ie zich er van had voorgesteld. Het leukste ..Nou kijk. dat is toch wel datje voor jezelf het idee hebt. datje wat kunt doen Je geeft, richting aan wat er gebeurt. En dan een andere factor, die bij mij altijd een be langrijke rol heeft gespeeld, is de om gang met mensen Het vervelendste (na enig nadenken): „Als je verplicht bent maatregelen te nemen, die hard aankomen; als je een stuk ingreep moet plegen in het leven van mensen. Bijvoorbeeld als iemand op een bepaald moment geestelijk ka duuk zit en je verplicht bent een verkla ring van KZ i krankzinnigheid) af te ge ven. Terwijl je bij jezelf denkt god. god. wat zou ik veel liever op een andere ma nier proberen om die mensen te helpen Dat gebeurt. Ik 't een paar keer gehad, hoor". ik ben echt een oudenue.tse socialist... De telefoon rinkelt. Een hoogbejaarde aan de lijn. Hij heeft een vers gemaakt, waarin hij de schoonheid van het land schap op rijm heeft gezet. Dat wil 'ie de burgemeester even voorlezen. Zo maar even voor de aardigheid Als de burge meester tenminste een ogenblikje tijd heeft. Bij het afscheid zegt Slabbe koorn: „Dat bedoelde ik nou hé. met dat deel uitmaken van zo'n gemeen schap; dat de mensen je kennen. Be grijp je 't? Tot kiekes he

Provinciale Zeeuwse Courant | 1980 | | pagina 39