Bij zonder e Koninginnedag in Zeeland verliep erg rustig Opnieuw meningsverschil over de vestiging post ambulancevervoer almanak zeeuwse VEEL MENSEN AAN DE BUIS OF DAGJE UIT Minderheid dagelijks bestuur bb alsnog tegen vestiging in goes Vestiging van ambulancepost is vertraagd 2 Op vele plaatsen werd vroeg begonnen met de verschillende evenementen, om concurrentie tussen plaatselijke activi teiten en de televisiereportages te voor komen Uitslapen was er met name voor de schooljeugd dan ook vaak niet bij. Soms moesten de kinderen al om acht uur aantreden om van de burge meester te vernemen hoe bijzonder de ze dag was. Na het zingen van verschil lende vaderlandse liederen, begeleid door het plaatselijk muziekkorps, kon den de spelen beginnen. Zaklopen. blik- gooien, spijkers slaan, alle kinderspe len die ooit zijn uitgevonden konden worden teruggevonden. En de beloning voor deelname? Limonade; oranje li monade in oranje bekertjes of panne koeken op, ook al, oranje bordjes- Feestversiering was overigens in alle plaatsen te vinden, ook al ontbraken er feestactiviteiten. Waren dikke truien en winterjassen vo rig jaar tijdens koninginnedag nog on misbaar, gisteren konden zij over het algemeen rustig aan de kapstok blijven hangen In midden- en noord-Zeeland had de zon aanvankelijk nog moeite om door de wolken heen te breken. Rond de middag lukte dat echter wel, waardoor de thermometer in de daarop volgende uren soms opliep tot boven de vijftien IAdvertentie Uit onze voorjaars collectie: SUEDE OF POPLIN JACKS gecombineerd met een stretch corduroy pantalon Herenmodehuis Lange Delft 46 /hoek Segeers- straat Middelburg. Eigen kleermakersservice. Oranje In éeti der Zeeuwse ziekenhuizen verblijft een Jonge vrouw die, c danks het feit dat ze in verband met een blijde gebeurtenis enige tijd het bed moet houden, niet van plan was de blijde gebeurtenissen giste ren rond hel koninklijk huis aan zich voorbij te laten gaan. .Zo trof het verplegend personeel haar 's morgens vroeg monter aan in een met feestelijke slingers ge drapeerd bed en aan het hoofdein de prijkte de Nederlandse driekleur in kinderformaat. En om toch getuige te kunnen zijn van de feestelijkheden en plechtig heden in 's lands hoofdstad, had ze vanfamiliewege een draagbaar tv- tje laten aanrukken, een oran jekleurig kastje dat vanaf het voe teneind de gewenste beelden van de buitenwereld tot haar bracht. Bovendien was ze voorzien van een feesttoeter. die ze niet alleen koes terde als symbool van deze bijzon dere dag, maar die ook een functie kreeg als signaal voor de in belen dende gangen vertoevende ver pleegsters om te komen kijken als er weer een hoogtepunt rond de feesten op de beeldbuis naderde. Zo werd het voor haar toch een dag anders dan alle andere. Een echt Oranje-dagje 's Avonds, tijdens het bezoekuur, keek ze dan ook met tevredenheid op deze dag terug. Tevreden was ze ook over het mid dageten van die dag: „Ook al oran je", zei ze. „Worteltjes". DONDERDAG 1 MEI 1980 Straten, in de Zeeuwse plaatsen en dorpen boden vaak een uitgestorven aanblik. Alleen vlaggen en wimpels herinnerden eraan dat liet Koninginnedag was. zoals hier in Colijnsplaat. Koninginnedag 1980 - tevens de dag van de troonswisseling - was vooral een dag voor de kleintjes, die zich op veel plaatsen konden uitleven met alle mogelijke kinderspelen. In Kerkwerve kon de jeugd zich op deze koninginnedag rcrmaken met allerlei kinderspelen. PZC/provincie graden. Op vele plaatsen konden de ac tiviteiten, die over het algemeen 's mor gens werdden gehouden, zonder proble men in de openlucht plaats vinden. Niet alleen de kinderspelen, die in de meeste plaatsen toch wel voor de schooljeugd waren opgezet, maai- ook de prestatie lopen, puzzeltochten en de optochten van versierde wagens. Klokkengebeier bepaalde woensdag ochtend vroeg voor een belangrijk deel de sfeer van de verder zo rustige Zeeuwse dorpskernen. In Domburg werd de bijzondere aard van de dag na het luiden van de klokken onder streept door drie herauten te paard. Zij bliezen het reveil op de straathoeken, om daarmee tevens de schooljeugd op te wekken voor de samenzang en de balonnenwedstrijd. In Westkapelle haalde de plaatselijke muziekvereni ging 'OKK' de kinderen uit het dorp op en allengs werd de 'zee' van oran jekleurige ballonnen die de kinderen meevoerden groter en groter op het marktplein. Enkele ballonnen maak ten echter een 'valse' start en kozen voortijdig de vrijheid. Toen de stoet voor het stadhuis was aangekomen moest burgemeester L. M. Moermond van Westkapelle de eigenaartjes dan ook verzoeken 'het touwtje' nog even goed vast te houden. De eerste burger van Westkapelle had eerst een toespraak gehouden tot de kinderen en de ouders, die met hen mee waren gekomen. Na een „lang leve de koningin' en een driewerf 'hoera' kon den dan eindelijk de ballonnen worden opgelaten, die als een oranje wolk in de richting van de zee verdwenen. Ongeveer tegelijkertijd weerklonk op het voetbalveld bij Vrouwenpolder het eerste fluitsignaal voor een voetbal wedstrijd met verklede spelers, waarbij de regels van de KNVB met altijd even trouw werden gehanteerd. In Wissenkerke werden de plaatselijke kleuters en peuters in het dorpshuis In Sint-Jansteen kon de jeugd zich uitleven met bussen gooien. vergast op het toneelstuk 'Jeremias Grootneus'. De kinderen leefden intens mee met de avonturen van de hoofdper soon. Gebrek aan soufleurs hadden de spelers niet. Op Schouwen-Duiveland was het zowel 's morgens als 's middags erg rustig. In een enkel dorp en buurtschap werden kinderspelen gehouden. In Kerkwerve werden op de Ring heel wat even- wichtskunstjes uitgehaald op de wip en het water dat in bekertjes moest wor den vervoerd vloeide rijkelijk. De kin deren in Ellemeet. hadden zich verkleed in het. feest gestort. Pannekoeken en li monade waren ook hier de beloning voor het vele zwoegen, tijdens de kin derspelen. Veel werk Wemeldinge, Kloetinge en 's Heer Arendskcrke waren de dorpen op Zuid-Beveland die bijzonder veel werk van deze koninginnedag hadden gemaakt. In Wemeldinge was nauwe lijks een straat te vinden die niet, ge heel of gedeeltelijk, versierd was in rood, wit, blauw en oranje of aan het begin een erepoort had. Ook was er veel werk gemaakt van de in totaal on geveer twintig wagens, die aan het be gin van de middag in optocht door We meldinge trokken. De afbeeldingen op de 'praalwagens' liepen uiteen van prinses Juliana en kongin Beatrix tot 'Ome Joop' en een 'hulpverleningswa gen' van het Rode Kruis. In het zuidelijkste deel van de provincie bleef het woensdag ook vrij rustig. De festiviteiten hier zijn, evenals op Schou wen-Duiveland, in veel gevallen ver plaatst naar 5 mei. Dat veel mensen in het land de viering van koninginnedag hebben aangegrepen voor 'een dagje uit' bleek onder andere uit het groot aantal vissers, dat 's morgens op de Veersegatdam een hengeltje had uitge worpen. Ook iri Miniatuur-Walcheren te Middelburg was het woensdag veel drukker dan verwacht. De verschillende activiteiten kwamen tegen zes uur weer op gang. Uiteraard ontbraken de feeerieke lampionoptoch ten 's avonds niet en werden de muziek tenten voor uitvoeringen door de plaat selijke korpsen bezet.. De verkoop van oranjebitter zou dit jaar volgens inge wijden overigens nogal tegengevallen zijn. In Wemeldinge was veel werk van Koninginnedag gemaakt Enkele tientaj- versierde wagens trokken 's middags in optocht door het dorp *rje In Westkapelle verzamelden zich op het marktplein honderden kinderen met vei oranjekleurige ballonnen, die nadat de touwtjes waren losgelaten, als een oranje We wolk in de richting van de zee verdwenen. na gel fAdvertentie DRS WOLTERS: ONDANKS ONZEKERHEID BB PLAN UITVOEREN GOES - Over de vestiging van de cen trale post ambulancevervoer (CPA) voor midden- en noord-Zeeland zijn andermaal moeilijkheden ontstaan. Een minderheid in het dagelijks be stuur van de kringraad bescherming bevolking (BB), A-kring Zeeland-a, heeft zich alsnog tegen vestiging van de centrale post en het hulpcentrum voor midden- en noord-Zeeland (14444) in de commandopost van de BB te Goes verklaard. De minderheid, de burgemeesters P. Wisse (Wissenkerke) en A. Hack (Veere), vindt dat gelet op de uiterst onzekere toekomst van de bescherming bevolking geen nieuwe taken aan deze organisatie opgehan gen moeten worden. Een bijkomend argument voor de min derheid (2 van de 7 dagelijks bestuursle den) is, dat vestiging van het hulpcen trum (dat thans is gevestigd in het Goe- se politiebureau) samen met de centra le post ambulancevervoer in de BB- commandopost een bedrag van 27 cent per inwoner méér gaat kosten „De BB staat op de tocht. Dat kan iedereen we ten De huidige taken van de BB moe ten voorshands doorgaan. Daar heb ik geen moeite mee. Maar het is onjuist activiteiten bij onder te brengen", betoogt burgemeester Wisse. Hij beklemtoont dat het niet-vestigen van de centrale post ambulancevervoer - wettelijk voorgeschreven in de wet op het ambulancevervoer en noodzakelijk om de inzet van ambulances in een be paalde regio te coördineren - in de BB- commandopost niet hoeft te betekenen dat er helemaal geen post komt. In dit verband vestigt burgemeester Wisse de aandacht op de alarmcentrale van de regionale brandweer in Vlissingen, waar naar zijn stellige overtuiging zon der grote technische problemen een CPA kan worden ingebouwd. De heer Wisse was indertijd binnen de BB- kringraad voorstander van vestiging van de CPA in Goes. Hij erkent dat ge dane uitspraken in beginsel nageko men moeten worden, maar Wissenker- ke's burgemeester onderstreept dat destijds de plannen die minister van binnenlandse zaken H. Wiegel met de BB heeft, niet bekend waren. De plan nen van de bewindsman gaan namelijk uit van hel opheffen van de bescher ming bevolking en het onderbrengen van de BB-taken bij brandweer, Rode Kruis en het (landelijke) korps mobiele colonne's. Burgemeester Hack onder schrijft in grote lijnen de zienswijze van zijn collega Wisse Hij legt er vooral de nadruk op dat als gevolg van de onzeke re BB-toekomst geen nieuwe taken aangevat moeten worden. grote uitbreiding van de commando post", aldus de heer Wolters. Hij geeft toe dat de situatie ten aanzien van de centrale post ambulancevervoer wat anders zou kunnen liggen wanneer er nog geen besluiten over vestiging in de commandopost genomen zouden zijn. Burgemeester Wolters legt er de nadruk op dat de BB al een selectie procedure voor de CF A-bemanning heeft opgezet, terwijl volgens hem ook al wat in de materiele sfeer gedaan is. De voorzitter van de kringraad voegt eraan toe dat ook het provinciaal be- Lacune Drs P.A. Wolters Plannen verder uit voeren. De voorzitter van de kringraad, burge meester drs P. A. Wolters (Middel burg), wijst de visie van de minderheid vierkant af. Hij stelt dat het nog lange tijd zal duren (zeker 1981/82 en moge lijk later) voordat bekend is wat er pre cies met de BB zal gebeuren. „Gelet op onze verantwoordelijkheden moeten we dus bestaande plannen verder uit voeren. Er mag geen lacune ontstaan. Alles wat op de rails staat, moet uitge voerd worden, tenzij hogerhand ons een halt toeroept. We hebben daarop als BB tot nu toe maar een uitzonde ring gemaakt en dat is: afzien van een P Wisse. Geen nieuwe taken voor BB. stuur zich duidelijk heeft uitgesproken voor de koppeling BB/CPA/hulpcen- trum. Van de kant van de gemeen schappelijke regeling hulporganisatie ambulancevervoer midden- en noord- Zeeland (het bevoegd gezag over de CPA) is - zo verduidelijkt de heer Wol ters - te kennen gegeven dat men ook na de openbaring van Wiegels BB-plan- nen, verder in zee wil met de bescher ming bevolking. In dit kader vestigt burgemeester Wolters er de aandacht op dat voorzieningen en investeringen in de BB-commandopost nooit verloren zullen gaan, ook niet wanneer de be scherming bevolking onverhoopt toch verdwijnt; „Alles wat geïnvesteerd is in een commandopost zal dan een nuttige besteding moeten houden. De accom modatie zal dan inpasbaar zijn in een ander hulpverlemngssysteem". De Goese wethouder L, H. de Leeuw, voorzitter van de hulporganisatie, laat weten dat er geen aanleiding is naar een andere vestigingsplaats (oftewel het centrum van de Vlissingse brandweer) uit te zien. Ook hij herinnert aan de gro te onduidelijkheid die er voorshands is over de toekomst van de BB en ook hy meent dat CPA-voorzieningen in de commandopost altijd bruikbaar blij ven, ook in een nieuwe situatie „Er zijn dan tal van mogelijkheden om de inves teringen in de BB-post voor andere doeleinden te gebruiken, zoals brand bestrijding, distrlcts-gezondheids-» dienst, en dergelijke", zegt de heer De Leeuw ,'Stï GOES - De vestiging van de central*^ post ambulancevervoer voor Midden- en Noord-Zeeland (CPA) is vertraagdlroc Dat komt doordat de kringraad van dflidt bescherming bevolking. A-kring Zeelost land-a, nog geen noodzakelijke wijzi-an ging van de bcgroting-1980 heeft goed'ooi gekeurd. In een vergadering op 13 meijro( te houden in de commandopost van de„re BB te Goes, komt deze begrotingswijk ziging na enkele maanden uitstel, aaij^' de orde. Zolang de beslissing van lier BB-kringbestuur niet bekend is, kun|00: nen de werkzaamheden voor opricht^' ting van de CPA niet verder. i"n nax Volgens de wet op het ambulanceveriam voer had de CPA voor Midden- enten Noord-Zeeland al vanaf 1 juli 1979 opejan: rationeel moeten zijn. Moeilijkhederjroc over de vestigingsplaats (BB in Goes oka brandweer in Vlissingen) zorgden aanPj] vankelijk voor ernstige vertragingenpi Nadat zowel BB-kringraad als bestuuay van de gemeenschappelijke regel injjru, hulporganisatie ambulancevervoer Midden- en Noord-Zeeland (het be-03j voegd gezag over de CPA) zich hadderje i uitgesproken voor een combinatie BBjnk pos t/ambulancepost/hulpcentrumfieft werd verwacht omstreeks 1 juli 1980 gefm reed te zijn, derhalve één jaar na hetjosi optreden van de wettelijke verplichtte ting, In t De vertraging zal, ervan uitgaande dapm de BB-kringraad bij vestiging in Goesjan blijft, tenminste twee maanden bedraief gen. Kringhoofd J. R. de Boer deelt meetfef dat de selectie van personeel een einC&oi achter de rug is, terwijl het verbindings-jos technische deel van de CPA zover alsja(; mogelijk is, gereed is. De verdere uitïen werking hangt mede af van de inzet vaiftln de PTT. De heer De Boer verwacht daffl, met name de mobilofoonvoorzieningenbly. wat langere tijd zullen vergen. „Ik hoompl dat we nu omstreeks september/oktoler ber aanstaande kunnen beginnen, alstoy. de kringraad zegt dat we door kunnertog gaan", aldus de heer De Boer Sci ter Geslaagd uil DELFT - Aan de technische hogeschool?e' te Delft slaagden F. C. de Boks uit Mid delburg en J. I. Walpot uit Sint-Philips-t? land voor het doctoraal examen schel-?0 kundig ingenieur. Ms MIDDELBURG - Zeeland heeft woensdag op zeer rustige wijze koninginnedag gevierd. Óp enkele uitzonderingen na hadden vele plaatselijke Oranje-comitë's de activiteiten beperkt gehouden of gewoon in het geheel verplaatst naar bevrijdingsdag op 5 mei, in verband met de televisieuitzen dingen over de troonswisseling. De plechtige en roerige gebeurtenissen in Amsterdam hielden inderdaad vele mensen aan 'de buis' gekluisterd. Maar velen bleken deze bijzondere gebeurtenis en het vooruitzicht in de ochtend op een zonnige dag aangegrepen te hebben voor een uitstapje. Hele straten leken soms uitgestorven, vooral aan het einde van de ochtend en in de middag. Alleen de vlaggen en wimpels, vrolijk wapperend en beschenen door een vriendelijk maar mager 'oranje zonnetje' herinnerden er nog aan, dat het koninginnedag was.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1980 | | pagina 2